TWEEMAAL WERELDRECORD a veel indruk Johan maakt Heins zeer was er bij Uitslageg SPORT SPORT MAANDAG 12 MiP 12 SPORT Harvey Smith gistermiddag het jachtspringconcours in zijn voordeel. Nadat de Westduitser Gerd Wütfang met ..Sieno" in 63,6 seconden was rond gekomen, bleef Smith hier met ..Summertime" ruim onder. Alle aan vallen op zijn toppositie mislukten. De Oostenrijker Hugo Simon kwam er met 63.2 seconden (tweede) nog het dichtst bij. Dat was met het paard „Sdhneeflocke". Pech had Si mon met „Flipper". Een fout op de laatste hindernis kostte hem zeven strafseconden, waardoor zijn eindto- taal 67.2 seconden (vierde) werd Zaterdagmiddag was de Brazili aanse ster Nelson Pcssoa eerste in een internationaal springconcours, tabel A. Hij bleef met ..Pass op" ruim twee seconden voor Gerd Wilt- fang. Internationaal springconcours, ta bel A.: 1. Nelson Pessoa (Bra) met Pass op. 0 fouten 37.8 seconden. 2. Gerd Wiltfang (Wdl) met Askau 039.4. 3. Alwin Schockemöhle (Wdl) met The Robber 039.7, 4. Johan Heins (Ned) met Grandioso 044.2. Nationaal progressief springcon- Egbert Nijstad W m/ m/ B M O -k De Bulgaarse Jordanka Blagojewa bedwingt 1.92 meter. Een indoor-wereld record. uitzondering De Italiaan Renato Dionisi werd na een competitie van zeven uur winnaar bij het polsstokhoogspringen: 5.40 meter Vier combinaties hadden zich op het late tijdstip (het was reeds half twee in de nacht) voor de vierde barrage weten te plaatsen. De Brit Freddy Welch besloot zijn paard .master Larry" niet te wagen aan de 2.10 meter hoge muur. Terwijl de 3500 toeschouwers de adem inhielden slaagde Heins er vervolgens in „An- trieb" foutloos over de oxer en de muur te leiden, een prestatie, die met een ovationeel applaus werd beloond. De Fransman Michel Martinot zag na een weigering van zijn paard .Argent" af van verdere pogingen om de muur te bedwingen. Als laat ste kwam de Westduitser Paul Schockemöhle met "Amateur" in de arena. Johan Heins zou later zeg gen: „Ik dacht dat hij het ook zou halen". Maar „Amateur" nam een blok van de muur mee en zo mocht Heins als winnaar de drieduizend gulden in ontvangst nemen. Wouters van den Oudenweyer. Maathuis. Meier en Hevman struikelden pas in de derde barrage. Zoals reeds zo vaak in zijn car rière besliste de Britse professional ROTTERDAM Zoals gewoonlijk in internationale kam pioenschappen hebben de Nederlandse deelnemers ook zaterdag en zondag tijdens de vierde Europese indoortitelstrijd in Rot terdam geen rol van betekenis kunnen spelen. Alleen Egbert Nijstad maakte daarop een uitzondering. De stevig gebouwde Drent toonde op de 3000 meter een enorme wilskracht, maar zag zijn inspanning om als enige Nederlander nog een medaille te behalen niet beloond. Hij eindigde als vierde en kreeg toch een beloning met een nieuw nationaal record van 7.54.6. Nij stad bleef met die tijd precies vier seconden onder het Neder landse buitenrecord, dat op naam van Jos Hermens staat, die zaterdag roemloos in de series sneuvelde. De vierde Europese indoorkampioen schappen werden door twee zaken gekenmerkt: vele uitstekende presta- ROTTERDAM Nooit had ik verwacht vierde te worden in zo'n veld. Met een zesde of zevende plaats zou ik ook tevreden zijn ge weest. Natuurlijk heb ik wel gelo pen op de tweede of derde plaats, maar dat zat er gewoon niet in. Hoe dan ook, ik ben tevreden. Egbert Nijstad de forse lange-af- standsloper, wierp zich - onver wacht - op als verreweg de beste Nederlander bij de vierde Europese indoorkampioenschappen in Rotter dam. Een brutaal, on-Nederlands gelopen 3000 meter leverde de Arn hemse politieman een vierde plaats op in 7 min. 54.6 seconden. Een rui me verbetering van zijn eigen Ne derlandse record, dat sinds 20 maart 1971 (Leiden) stond op 7.57,4. „ïk heb aanvallend gelopen", aldus Nijstad (30). „het heeft geen zin af te wachten. Als de race echt begint, vier a vijf ronden voor het einde, moet je erbij zijn". Dat was Egbert Nijstad. Ook hij had wijselijk Emiel Puttemans, die loeg op zijn zoveel ste wereldrecord, laten gaan. Alleen de Pool Malinowski zocht in de be ginfase aansluiting bij de eerzuchti ge Belg, maar moest daar later zwaar voor boeten: een achtste plaats werd zijn deel. Zo niet Egbert Nijstad. Steeds bleef hij in het gezelschap van de Belg Polleunis en de Fin Paeivaerinta en schroomde niet door middel van enig duwwerk van tijd tot tijd de kop te nemen Het tempo in de achtervolgende groep werd steeds hoger, naarmate de laatste ronden naderden, doch Nijstad gaf geen krimp. De klap kwam - letterlijk - twee omlopen voor de finisch, toen Paeivaerinta ND stad met de volle arm zijwaarts voor de borst sloeg. De Nederlander: „ik stond bijna stil. En toen kwam ik er niet meer bij". Polleunis en de Fin sprintten inderdaad weg en bleven verder on bereikbaar. Nijstad, wiens benen onder de schrammen zaten (die heb ik vooral aan Paeivaerinta te danken), door stond de slotfase toch nog sterk en hield zich de hevig aandringende Oostduitser Eisenbergen de Rus Zatonski met flair van het lijf. ties en een matige publieke belang stelling. Tot die uitstekende prestaties be hoorden uiteraard de verbeteringen en evemaringen van de wereld- en Europese records. Ze kwamen op naam van twee Bulgaarse atletes: hoogspringster Jordanka Blagojeva en Stefka. Yordanova (800 meter). Voor de evenaringen zorgden de Olympische kampioene 100 meter horden, de Oostduitse Anneli Ehr- hardt, en de kleine Engelse vechtjas Verona Bernard op de 400 meter. Jordanka Blagojeva, die in Miinchen gold als de grote favoriete bij het hoogspringen, maar toen verrassend de eer moest laten aan de 17-jarige Westduitse Ulrike Meyfarth, gaf een bijzonder fraaie demonstratie van haar kunnen. De Bulgaarse, die op 1.78 meter begonnen was haalde alle hoogten de lat ging telkens met twee centimeter omhoog in haar eerste poging. Ook toen de barrière 1.92 meter hoog was, één centimeter hoger dan het op haar en Rosemarie Witschas' (DDR) naam staande wereldrecord. Toen na die geslaagde poging het en thousiaste publiek weer tot rust was gekomen, zocht de Bulgaarse haar trainer op de tribunes. Twee vingers gingen omhoog en de Bul gaarse liet de lat op 1.94 meter leg gen, de hoogte van haar eigen bui tenrecord. De vreugde van de eve naring van die prestatie beleefde Jordanka echter niet, hoewel zij er in haar derde poging bijzonder dicht bij was. Het was niet de enige Bulgaarse triomf. Bulgarije is de laatste twee Jaar in de damesatletiek van een volkomen onbetekenende natie tot een van de toonaangevende landen geworden. Drie jaar geleden heeft men in het Balkanland de zaken rigoreus aangepakt. In de bergen werd een trainingscentrum gebouwd waar 150 sportmensen zich alleen maar aan de voorbereiding op de grote wedstrijd behoeven te wijden. Ook voor de Europese kampioen schappen was de Bulgaarse ploeg daar enkele weken bijeen geweest. Dat het tot grote verrassingen kan lei'den, werd in Rotterdam bewezen. Op de 800 meter hadden de Bulga ren op een „zekere" gouden medail le gerekend van Svetla Ziaveba, die twee weken geleden het wereldre cord op 2.02.9 bracht. Maar niet Svetla Zlateva kreeg het goud om gehangen, doch haar landgenote Stefka Yordanova, een 22-jarge at lete, die nog nooit sneller was ge weest van 2.09.6. Zij was naar Rot terdam gestuurd om internationale hardheid op te doen. Met 2.02.7 stelde zij niet alleen het wereldre cord van haar landgenote scherper maar ze werd tevens kampioene in een race, die zij bijzonder slim had gelopen. De Bulgaarse hield zich aanvankelijk op in het groepje dat met moeite het hoge aanvangstem po van Zlateva (400 m in 59.02 sec) kon volgen. In de 'laatste hon- Johan Heins in actie met AntriebIn vloeiende stijl wordt de grote mui^r bedwongen. Heren 60 m horden1. F. Sieij lAvj 7.71: 2. A. Galant (Pol) ^ri0 Munkelt (DDR) 7.81. 800 m1 F. Gonzales fP erwt 2. G. Stolle (DDR) 1.4! chy (Tsj) 1.49.50. 400 m: L Susanj (Zsl) Stops (DDR) 47.31; 3. i k en 'Pol) 47.4 1500 m: 1. H. Szordyltfj"" 3.43.01; 3. H. Mignon .1 stlfr 3. K. Justus (DDR) 3.<P Scharn (Ned) 3.44.45; naar (Ned) 3.44.98. 3000 m: E Puttemans (iT'aZ 2. W. Pol'.eunis (Bel) 7j VZS Paeivaerinta (Fin) 7.52.9T stad (Nerl) 7.54.60. e im Hoogspringen: 1. I Ma v[]ze 2.200 m; 2. J. Palkovsky Vai 3. V. Papadimrtruou (GpiL m Kogelstoten: 1. J. Br Red 20.29 m; 2. G. Lochman nzil' 3. J. Vlk (Tsj) 19.68 Hinkstapsprong: (Roe) 16.80 m; 2 Michs niowski (Pol) 16.75; Miofo (SU) 16.38. Verspringen: 1. H. I (Did) 7.85 m; 2. M. Kli 7.83; 3. G. Cybulsky (Pol) Polsstokhoogspringen (Ita) 5.40 m; 2. Ziegler 3. Bellot (Fra) 5.30. 4x4 ronden estafette: 1 6.21.58; 2. Tsjechoslcnvatój. Polen 6.26.95; 4. Nederland I 4x2 ronden estafette; 1 2.46.00; 2. Duitsland 2.46.43 Dames 800 m: 1. S. Yordan 2.02.65 (nieuw wereldreot Rost (DDR) 2.02.83; 3. E. (Pol) 2.02.90. 1500 m: Ellen Tittel (E 2. Tonka Petrova (Bul) 4.1 Claus (DDR) 4.21. Hoogspringen; 1. Jorde:^e jeva (Rul) 1.92 (nieuw wei 2. Rita Gildemeister (Düh Milena Karbanova. (Tsj) Ahlers (Ned) 1.80; (Nedi) 1.80; 13. M van Djt' 1.78. Verspringen: 1. Dians (Bu-1)-6.45 m; 2. Jargyla (Tsj) 6.30;. 3. Miloslava 6.15. Kogelstoten: H. Fibingi 19.08 m; 2. L. Chewinska 3. A. Ivanova (SU) 18.25. 1 ronde estafette: 1 1.24.15; 2. Oostenrijk 1.24 4x2 ronden Duitsland 3.10.85; 2. Franlf-7- Polen 3.11.61.__1' Turnen Ans in Utrecht de sterkste de voorwedstrUden voor nales van de schappen, die op 11 gen worden had twee-tiende punt haar clubgenote Ikina cours; 1. Arno Kouwenberg (Woens- drecht) met Ustaritz. 15 pnt 25,4 seconden. 2. Hans Brugman (Weer- selo) met Arjo 15—27.7, 3. Thijs Neessen (Helden-Panningen> mei Harrow 1531.7 National jachtspringconcours: 1. Hans Brugman (Weerselo) met Arjo 62.8 seconden, 2. Rita Meulendijks (Stiphout) met Sabrena 63 0 secon den. Puissance springconcours na vierde barrage: 1. Johan Heins (Ned) met Antrieb 0 strafpunten. 2. Paul Scho ckemöhle iWdl) met Amateur en Michel Martinot Fra met Argent 4 strafpunten, 4. Ekeddy Welch (Gbr) met Master Larry, teruggetrokken voor vierde barrage. Nationaal springconcours a l'ameri- caine: (20 hindenissen, lengte par cours 790 m. max tijd; 136 seo 1. H. Wiering (Gilze) - Wise Guy 20 hind 104,5 sec. 2 R. Eras ■(Tilburg - San dy Way - 20 h 112.7 sec. Internationaal jachtspringconcours 1. Harvey Smith (GB) "Summerti me" 61.0 seconden, 2. Hugo Simon (Oost) "Schneeflocke" 63.2, 3. Gerd Wiltfang (Wdld) "Sieno" 63.6. Iternationaal springconcours: 1. MEDAILLE VERDELING Duitsland Bulgarije DDR Polen Tsj. Slow. Frankrijk 2 België 1 Roemenië 1 Gr. Briittennië 1 Hongarije 1 Italië 1 Zd. Slavië 1 Finland 0 Sow jet Unie 0 Griekenland 0 Hardhandig Zilver Brons 2 0 1 0 10 4 3 7 3 3 1 2 2 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 2 0 1 Goud 6 3 2 2 Hans van Enkhu-izen, de Neder landse atleet, die het vaakst het ein de van zijn carrière aankondigt, be leefde zondagmorgen een tamelijk hardhandig afscheid van de Europese indoorkampioenschappen in Rotter dam. Eerst werd de hordenloper met een vijfde plaats in zijn serie uitge schakeld van verdere deelneming. Vervolgens trachtten officials hem van het middenterrein te verwijde ren, omdat de Amsterdammer door het uittrekken van zijn orajeshirt een reclametekst op zijn borst onthulde. Na enig tegenstribbelen en d'e weige ring van een hem aangeboden om slagdoek verdween Van Enkhuizen tenslotte door de deelnemers tunnel. Voetbal In de Griekse eerste klasse is het topduel tussen Olym- pdakos Pi-re a-us en Paniabhinaikos zes minuten voor tijd gestaakt bij de stand 32 voor Olympiakos. In de 84ste minuut stuurde de scheidsrech ter een speler van Paniabhinaikos van het veld De speler weigerde echter te voldoen aan de opdraoht van de scheidsrechter, die daarop affloot en zelf het speelveld verliet. Wielrennen De eerste wegwiéler- wedstri.i'd voor amateurs van het sei zoen in West-Duitsland, Keulen Fr echten, is geëindigd in een com plete Nederlandse triomf. Achter Willv Wilms, die de 150 kilometer af legde in 3.45.50' uur. bezetten de Ne derlanders (Bruns. Van dér Meer, Langen en Scholten) ook de plaat sen twee tot en met vijf. Jonge Drent wint verrassend Grote Prijs van Brabant DEN BOSCH Johan Heins blijkt zeer veel van zijn befaamde Westduitse leermeester Alwin Schockemöhle te hebben opge stoken. De uit Drente afkomstige jonge ruiter maakte zaterdag avond tijdens het "Indoor Brabant" in de Brabanthallen in Den Bosch tenminste grote indruk door het puissance spring concours om de Grote Prijs van Brabant te winnen. Fritz Liggers (Wdl) strafpunten - 37.1 ncu Tissot (Fra) met 3. Gert Wiltfang (Wdl) 0 39.1 4. Nelson Nagir 3 - 54,1, 5. van den Oudenweyer lerno 4 - 54,1. I Internationale wedstrijd ««u equipes: 1. West Duitola punten 364.0 seconden. 2 8. 367.5 3 België 8, 371 land 12, 394.0. 5. 6. Nederland 16, 374.1. ereplatform. De Nederlanders wis- .selden elkaar keurig op kop af en zorgden voor een hoog tempo. In de laatste ronde was het duo echter opgebrand, waarna de anderen het paar bedankten voor het tempowerk en om de ereplaatsen gingen vech ten. Scharn en Wassenaar eindigden resp. als zesde en zevende. Van de acht finalisten kwam overigens al leen de Pool Sbaszak niet onder de grens van 3 minuten en 45 secon den. Indruk Sammy Monsels maakte vooral in de halve finale van de 60 meter in druk door achter de Pool Nowosz, de 'latere kampioen, tweede te wor den. De Surinamer wipte in de hal ve eindstrijd de Oostduitser Man fred Zenik, die in München door drong tj>t de Olympische finale van de 200 meter. Monsels had in de fi nale een slechte start en dat is op een nummer als de 60 meter funest. De Belg Puttemans liep in Rotterdam weer een sterke 3000 meter. Hij won op su perieure wijze. Hij braoht het daardoor niet verder dan de vijfde plaats in 6.81 secon den. Van de jonge Nederlandse hoogspringsters Ria Ahlers (18), Mieke van Doorn (18) en Annemie- ke Bouma (17) kwam ailleen Mieke van Doom, de Nederlandse kam pioene en recordhoudster (1.83) niet boven de grens van 1.80 meter. De lange atlete uit Lisse moest op 1.78 meter afhaken. Voor de andere twee was het na de 1.80 meter af gelopen. Voor Annemieke Bouma betekende het een evenaring van haar eigen jeugdrecord. Honkbal Landskampioen Sparta zal in het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen uitkomen te gen Mannheim. De wedstrijd wordt op zondag 13 mei dn Rotterdam ge speeld. Met dank Haico Scharn, die met 3.42.3 de beste tijd van alle finalisten op zijn naam had staan en Bram Wasse naar, zaterdag met moeite door de serie gekomen, probeerden een drachtig samenwerkend een plaats te bereiken, die recht gaf op het derd meter sloeg zij toe en „ver ving" haar landgenote, die haar krachten kennelijk tooh iets over schat had. Achter Yordanova bleef ook de Oostduitse Elsi Rost (2.02.8) onder het oude record, terwijl de Poolse Skowronska het evenaarde. Nederland was zaterdag zijn twee deelneemsters Joke van Gerven en Anneke de Lange al in de series kwijtgeraakt. Trouwens, voor de meeste Neder landse deelnemers betekende de se rie het einde. Alleen de 1500 meter lopers Haico Scharn en' Bram Was senaar, Egbert Nijstad (3000 m) en sprinter Sammy Monsels drongen door tot de finales.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 10