tciekker looft nieuwe ieuzak WORDT VANDAAG EEN ZEER ZWAAR CONGRES aks raden voor de strafrechttoepassing? lil MAJOOR TIBBEN: „WE VANGEN ZE MENSELIJK OP' ischf run- W O i 4l'66 zal dit week- T (de zwaarste congres- uur. j^jgen in haar nog (Er li«t al een berg en plannen van de in de regio's, die enige harde zullen worden. uit de regio's •Holland en een dag der iiteraaasleden zullen at. v. 9.00-l2tomend congres laten a.d. zaai| nog langer lid van 00 u. (niet c Wessel, mede-op- 156 heeft het congres wacht. Teleurgesteld mocraten '66 de rug hll behoort thans die op 14 april de vrije Democraten" Een nieuwe partij •etendeert een cen- len zijn. asis waarop D'66 in draaien. Een uit gangspunt dat men niet lang trouw bleef, want de samenwerking met de PvdA volgde zeer snel. Het heet te „om onze ideeën te kunnen reali seren", maar bij veel kiezers kwam het over als „één pot nat". Zelfs Den Uyl gaf dat toe. Het laatste verkiezingséchec van de Democraten '66 betekende hiermee de tol voor 'n ver doorgevoerde loyaliteit ten op zichte van de socialisten, maar de achterban morde. Toch bestaat die achterhoede allang niet meer uit teleurgestelde VVD- ers, die in '67 bij de eerste verkie zingen mede zorgden voor een ster ke start van zes zetels. Zij zijn al lang uit de gelederen verdwenen, toen spoedig bleek dat D'66 alles kon worden genoemd behalve een middenpartij. Ook in de eigen fractie is dit een regelmatig terugkomend punt. Op één van de congressen die aan de verkiezingen vooraf gingen bepleitte het kamerlid mr. Anneke Goudsmit voor een lossere band met de socia listen. In 's-Hertogenbosch sprak De Goede er zijn ongenoegen over uit dat er niet met progressieve confes sionelen en langs dezelfde lijnen denkenden uit andere hoeken kon worden gepraat. Wel was de partij in staat om een aantal extreme punten die in het conoeptregeerpro- gnamma door de PvdA waren ge steld (het NAVO-lidmaatschap en de defensie-uitgaven) tot een aan zienlijk mildere formulering terug te draaien. Hiermee was „het eigen gezicht" voor de partij gered. Een andere zaak waardoor D'66 on getwijfeld vele kiezers heeft ver speeld, is. dat de partij evenmin waar heeft kunnen maken de poli tiek dichter bij de kiezers te bren gen. Het academische Jargon waarin de D'66-ens zich uiten bereikt de simpele kiezer niet; het wo ord „de mocratisering" is verwaterd en de uitlatingen van de partij zijn vaak in dezelfde .genuanceerde" termen, waarvan ook de confessio nele partijen zo dikwijls gebruik maken. Slechts twee ideeën hebben grond gevonden, zowel dn de andere par tijen als bij de kiezers, namelijk de gekozen minister-president en bur gemeesters plus de doorvoering van een districtenstelsel. Volgens het rapport De Nederlandse Kiezer 1972 was na de laatste verkiezingen 60 procent vóór een gekozen minis ter-president en 51% voor de invoe ring van het districtenstelsel Moeilijk ook, ligt de positie van Hans Gruyters, die met zijn uitla ting dat de confessionelen al 2000 jaar onbetrouwbaarheid aoher de rug hebben, de antipathie van de 3 Christen-Democratische partijen opriep. Gruyters, die na het langzaam verwaterende imago van Van Mierlo min of meer als kroon prins in die partij wordt beschouwd, trof hiermee ook het derde deel van zijn achterban in de ziel, dat er voorstander van is om met de KVP tot een regering te komen. Nog altijd zijn de meningen over Van Mierlo binnen de partij ver deeld. Zijn trouwe opstelling ten opzichte van de PvdA heeft hem in eigen gelederen vijanden bezorgd. De lakse wijze waarop hij zijn ver kiezingscampagne voerde deels omdat hij met handen en voeten tot kort voor de verkiezingen ge bonden was door de vele tijd die de vorming van een schaduwkabinet vergde kostte hem ook de aan hang van parti j vrienden Hans van Mierlo is niet meer D'66; niet langer de bejubelde man die het wel maken zal. Men zoekt in- tehrn naar alternatieven. Sommige partijleden hebben hem en voorzit ster Ruby van der Scheer onmid dellijk na de verkiezingen gevraagd om maar af te treden. Een fractielid formuleerde dit als volgt: „We we ten dat Hans van Mierlo nog altijd het gezioht van onze partij is, maar hij doet veel dingen waar we het absoluut niet mee eens zijn". Een gegeven dat formateur Burger zeer goed begreep toen hij de scha duwkabinet- portefeuille die deels bestemd was voor Van Mierlo rustig weg gaf aan De Gaay Fortman sr. Officieel kwam er van de zijde der progressieven geen protest. Over het voortbestaan van de partij zal tijdens het congres niet meer hoeven te worden gesproken. Dat punt is uitvoerig op de regionale congressen naar voren gekomen. Wél zal worden aangedrongen op óf een snelle vorming van één progres sieve volkspartij, gebonden aan een tijdslimiet, óf stoppen met de PvdA, zoals dit in de motie-Wassen in Zuid-Holland is vastgelegd. Even eens zal uitvoerig u-orden gepraat over de opstelling ten aanzien van de PvdA. Merkwaardigerwijze wordt er noch op de PvdA- noch op de D'66-con- gressen veel gesproken over de PPR. In beide fracties heerst een duidelijke weerzin bij een groot aantal leden ten aanzien van de Progressieve Partij Radicalen, te meer nadat een aantal nieuwkomers in de PPR tijdens kamerdebatten duidelijk blijk hebben gegeven van een grote vorm van politieke onbe kwaamheid. Het niet beheersen van de materie en het permanent inter rumperen wekt zowel bij de hele Kamer als bij de bewinslieden dui delijk irritatie. Het D'66-congres betekent voor vele leden de hoop op het terug vinden van de eigen identiteit, voor ande ren misschien een keerpunt of een breekpunt. De D'66-ers zien hun eigen politieke bezigheden in doorsnee als een re latieve bezigheid. Dit. is één van de grootste charmes van de partij, want geen van de andere verliezers hebben het in bun hoofd gehaald om na de verkiezingen intern over opheffing te praten. erkrijgbi «81 ^^^■GENT Het zijn mogelijk zelfs verlossende woor- g^^Lstrieel Roeloffzen uit het Zeeuwse Sas van Gent jen. Zeker is, dat zijn mededeling over een zichzelf VR 16 vuilniszak van vlasvezel beroering heeft gewekt. In hen, die zich zorgen maken over het constant aan- ieu. En ook bij economen. ZO 18 W021 ZA 17 Dl 20 iu.ju EATER ZO11 zii ^^^vooi niging eisjes ikking inderdaad alle in, dan is het ge- plastic vuilniszak, ii elk jar meer dan rden volgestouwd. En van de geest in de ot leven geroepen, is 'eg te krijgen. «1 inderdaad op gro- likt gaan worden als de "milieuzak" van sr, dan betekent dat jenheid in nu ver eden vol tobbende ctielarbeiders. ontdekker Roeloff- tijd een wel zeer [ast is, strekt men de Juichend ten hemel. Nederlandse zijde log niet eens met de :uw mogelijk licht in eeft ontstoken, want de plastic vuil- loorn in het oog van ile verhalen over vor- moet men stel- zichzelf afbrekende •rlopig een wens ffzen heeft geen en- st het snel opsommen Hen, die zijn uitvin- worstelende mens- Door Thom Olink 3uwe de '4 bij de mdorp. 'dt u op ronden. ixtielveredelingsbedrijf as van Gent zegt hij ak is gemaakt van ls bruin van kleur, zoals bij voorbeeld en dat is. Uitgerekend treksterkte van zes- Ik wil geen enkele opdruk in kleur op de vuilniszak aanbrengen, dit wederom ter wille van de hygiëne. Hij is waterdicht en vloeistofuitstotend. Huisvrouwen gooien dan misschien geen liters overgebleven koffie in hun vuilniszak, met natte groenten en dergelijke komt er toch altijd vocht in. Deze zaak is ook moeilijker te door steken dan de nu gebruikte plastic- zak. die probleem oplevert met glas scherven. Door een speciaal geurtje toe te voe gen aan de grondstof, zal deze mi lieuzak - dat is de handelsnaam - be paald geen aantrekkelijk object zijn voor honden en katten. Trouwens, ook knaagdieren blijven weg, want de vlasvezel levert voor muizen en ratten een naar probleem op; de vezeldraden blijven tussen hun tan den hangen". Over de afbreekbaarheid kent de heer Roeloffzen, die onder meer lijk waden in zijn bedrijf vervaardigt, helemaal geen zorg. "Binnen enkele weken is deze milieuzak verdwenen. Onderzoekingen ten aanzien van de afbraak door micro-organismen hebben gunstige resultaten opgele verd". Een onderzoek door het centraal la boratorium van het Delftse TNO, uitgevoerd op wens van de Zeeuwse fabrikant, gaf als uitkomst het vol gende: bij een temperatuur van dertig graden celcius blijft na twee dagen een reststerkte nul over! En bij een incubatietemperatuur van vijftien graden celcius is hier een periode van zestien dagen nodig. Slotconclusie; het materieel is in derdaad afbreekbaar door micro-or ganismen. Blijft de vraag of de periode van twee dagen niet erg kort is. Een temperatuur van dertig graden is niet zo ongewoon en men mag aan nemen, dat de vuilniszakken wel eens langer dan twee dagen in de keuken, op het balkon of achter het huis staat. En dan zou de zak uit een vallen. Directeur dr. Stolp van de VAM, 's werelds grootste compostbedrijf in het Drentse Wijster, waar de plastic zakken en cje resten daarvan een probleem vormen: „Als een vuilnis zak het maar houdt tot op het mo ment, dat hij in de vuilniswagen ver dwijnt. Hoe sneller de afbraak daar na begint hoe beter. Ik vind die mi lieuzak van Roeloffzen zeer belang wekkend". Zijn mening wordt door velen ge deeld, getuige de reeks van bestellin gen, die reeds bij textielverdelings- bedrijf Spectrum zijn binnengeko men. Zo veel, dat de heer Roeloff zen besloot voorlopig geen nieuwe bestellingen aan te nemen. De vlasvezelzak is beproefd in di verse Duitse laboratoria, onder meer bij BASF in Ludwigshafen. De re sultaten van die onderzoekingen naar treksterkte, afbreekbaarheid, en toxiteit schroefden het optimis me van de Zeeuw nog op. "Ik heb tonnen in de research gestoken, misschien komt het er niet uit. In elk geval heb ik al een aantal aan vragen voor licentie-produktie bin nen. Ik heb een wereldwijd-patent". De heer Roeloffzen vertelt, dat de voordelen van de produktie naar zijn inzichten niet ophouden bij de mi lieu-veiligheid van zijn vlasvezelzak. "Denkt u een aan de vlasverbou wers. Ik heb al telefoonkanonnades moeten doorstaan van boeren, die zeer geïnteresseerd waren. De vlas teelt in Groningen, de Flevopolder, West-Brabant, Zeeland, maar ook ln België en Frankrijk kan een sterke impuls krijgen door de pro duktie van mijn milieuzak. Twintig duizend hectare vlasland zou er no dig zijn. Voor de vervaardiging kunnen be staande textielmachines worden ge bruikt. Althans in een zeker sta dium van het produktieproces. En vooral in textielstreken als Twente zou men een uitwijkmogelijkheid van harte toejuichen. Wanneer alle plasticzakken zouden worden ver vangen door mijn milieuzakken van vlasvezel, zou dat een werkgelegen heid voor duizend man betekenen. Het is Jammer dat ik van minis teriële zijde nog zo weinig heb ge hoord. Ik heb al vele brieven ge schreven. Pas na de televisieuitzen ding (het Nos-Journaal.red.) ove rigens deze week heb ik ook de Belgische en Franse tv in huis- kreeg ik een telefoontje". Het lijkt erop, dat boeren, burgers en buitenlui hoera kunnen roepen, maar hoe zit het met de prijs van "Hij wordt in elk geval duurder, een stuk duurder, maar de prijs zal zakken als het produktieproces ver der wordt geautomatiseerd. Maar vindt u ook niet, dat een gezond mi lieu zijn prijs vraagt?" De organisatie varn de militaire rechtspraak in Nederland is nog verre von ideaal. Hoewel de drie bestaande krijgsraden voor de land macht vorig jaar werden samenge trokken in Arnhem (met een de pendance in Den Bosch) bestaat er nog steeds een groot tekort aan rechters. Het animo in de militaire rechtspraak te eaan blijkt boven dien klein te zijn. De krijgsraad moet alle mogelijke kleine zaakjes behandelen die de gang van zaken sterk belemmeren. Majoor Tibben van het bureau strafzaken van de afdeling sociale zaken, die veel met de (krijgsraad te maken heeft gehad, heeft al enige tiijd geleden het plan gelanceerd een militaire politierechter in te stellen die kleinere zaken kan be hartigen. Vólgens de majoor kan een militai re politierechter bovendien alle be- klagzaken behandelen die soldaten indienen tegen een straf opgelegd door him compagniekapitein- Dat gebeurt nu door een „maasthogere" officier, die vrijwel nooit een juridi sche scholing heeft gehad. „Als Je de achtergronden maar be licht", zegt majoor W. G. Tibben, „dan valt het voor de krijgsraad vaak wel mee". En hij kan 't weten. Een militair kan, als hij voor moet komen, altijd een beroep op zijn commandant doen om hem te verdedigen, maar ma joor Tibben is vele jaren als fuil-ti- me strafpleiter opgetreden en heeft zo een bekende naam in het leger gekregen. Hij is 58 Jaar en gaat l mei met pensioen. Als sprekend voorbeeld van een zaak waarbij ,,de achtrgrom- den" in het voordeel van een sol daat uitpakten noemt hij het geval van een Rotterdammer, die een Jaar af vier geleden de zware gang naar de Arnhemse krijgsraad maakte. De advocaat-majoor vertel de zo'n roerend verhaal, dat hij er de tranen van in de ogen kreeg. Het ging zo: de soldaat (Piet zullen we maar zeggen; was op oefening met zijn kameraden. Hij zat ach terin een vrachtwagen dde tijdens de rit door Sneek reed. Daar zag Piet een geweldig mooi blond meisje lopen, in een flits zoals dat gaat in het voorbijgaan. Sindsdien kon hij 's naohts geen oog meer dichtdoen. Het meisje raakte niet uit zijn ge dachten. Hij was er zó vol van dat hij het eerste vrije weekeinde van uit de kazerne rechtstreeks naar Sneek lifte om haar te zoeken. Een belachelijk idee. Sneek is groot, het barst er van de blonde meisjes, en bovendien: ze ziet Je aankomen. Maar: hij vond haar, en het klikte direkt. 's Avonds zat-le al bU haar thuis te eten. Piet in de zevende hemel: een roes van geluk zoals Je die maar eenmaal in Je leven mee maakt. Tot pa langs zijn neus weg onder de aardappels door zei: woensdag gaan we emigreren. Naar Australië. Een doodklap. Erger kan het al niet. Er was dan ook niets meer waar Piet aan dacht dan alleen maar zo lang mogelijk bij haar blijven. De kazerne was hij totaal vereeten. Woensdags zwaaide hij haar uit. en daarna ging hij uit louter ellende naar Parijs waar hij onder de clo chards leefde tot die hem er van overtuigden dat hU toch beter terug kon gaan. Een paar maanden wilde de audi- teur-molitair laanklager) hem in Nieuwersluis opbergen, maar toen majoor Tibben zijn verhaal had ge daan lieten de rechters de zon in het wa/ter schijnen: Piet kwam er met een paar weken af. Zo ging dat bij majoor Tibben. de krijgsraad moest ik een Jaar of vijf geleden nog wel eens hand uitvallen. Een vent die weg bleef kreeg een maand Nieuwersluis, vaste prik. Dat is nu anders. Het inzicht in de straftoemeting is enorm verbeterd". Vooral bij de kortverbandvrijwilli- gens kan je zien dat er veel is ver anderd. „Zulke grove fouten als vroeger zie Je veel minder. Het leger trekt zich duidelijk wat aan van de kritiek". Bij de krijgsraadzittin gen kan je daar statistiek van hou den: nog maar enkele Jaren geleden draafden ze bij bosjes op, de man nen die voor vier Jaar tekenden, maar al gauw zagen dat defensie alle schone beloften uit de fraai geïllu streerde advertenties eenvoudig niet nakwam. Ze werden aangenomen als kraanwagenchauffeur, maar na hun opleiding deden ee niets dan poetsen. Heel wat gingen er onderdoor: drinken, Joyriding op het kazerne- terrein met een Jeep. tegen de boom. Het was een bekende beeld in de krijgersraadzaal. Het laatste Jaar is dat bijna abrupt over. „Als ze die mannen aannemen wordt er donders goed gelet op het geestelijke gesteldheid. En ze wor den menselijk opgevangen". Dat gaat echter helaas nog niet op voor de dienstplichtigen. Majoor Tibben's ideaal zou dan ook zijn dat bij de keuring al de Jongens er worden uitgehaald diie niet tegen verveling kunnen. Want de onkunde op het gebied van de sociale opvang van de dienstplichtigen is volgens hem nog ontstellend groot. „Ook", zegt hij, „bij de mensen die advie zen moeten geven". Het departement een interessant ussie gebracht: de in- aden voor de straf- tg, aanleiding tot dit ïenlijk het feit, dat tigaan van een aantal Hellingen de reclas- die nu regionaal in «ent bestaan min lucht kwamen te dan niet deze ra- en een eigentijdse i moet de gedachten- ning dan n> mr. •rst- n Lohmarm zijn. Dit zal over het makkelilker zijn dan opheffen. Jdse taak zou moeten coördineren van de verschillende instanties die op het gebied van de strafrechtspleging aan het werk zijn, zoals politie, openbaar ministerie, rechterlijke macht, ge vangeniswezen, maar daarnaast is 'n typisch verschijnsel van deze tijd de vele hulpverlenende Instellingen die zidh bezighouden met „probleem gevallen". De coördinatie naar die groepen is dus een tweede belangrij ke taak. Ten slotte ontbreekt er een forum waar het gevoerde beleid ter discussie gesteld kan worden (het par lement komt aan dat soort regionale problemen niet toe) en waar aan de hand van deze kritiek eventuele be leidslijnen voor de toekomst uitgezet kunnen worden, een „waakhond"- functle dus. Waar nu precies het accent zal moeten liggen voor deze raden wordt in de departementale nota open ge houden. Met de algemene omschrij ving „bevorderen dat de belangen van Justitiabelen, slachtoffers en samen leving zo goed mogelilk worden ge diend" kan men alle kanten uit. Gaat deze raad zich in de regio vooral rich ten op de communicatie naar de ge meenschap toe, naar de verschillen de organisaties of groepen die zich be zighouden met mensen die op een bepaald punt vastgelopen zijn en waar er raakvlakken zijn met Justi tie of gaat het vooral om een stroom lijnen van de typisch Justitiële in stanties zoals politie, o.m. en recher? De nota spreekt zich hierover niet duidelijk uit. De taakomschrij ving geeft genoeg ruimte, maar het voorstel over de samenstelling van de raad legt toch wel sterk de nadruk op deze laatste functie: het stroom lijnen van de samenwerking tussen de verschillende Justitiële instanties. Ook wordt alleen de Justitiële" kin derbescherming genoemd: slachtof fers en groepen uit de samenleving kunnen, volgens de nota, informa tie verschaffen. Ook de naam „ra den voor de strafrechtspleging" draagt niet bepaald een onafhankelijke op stelling tegenover Justitie uit. Nederland zou Nederland niet zijn als dit plan niet met „gematigd en thousiasme" was ontvangen. Enthou siasme is beslist gerechtvaardigd om dat hier een initiatief ligt waar mu ziek in zit: het kan leiden tot een kriisch forum, een soort markt waarin het beleid van allerlei in stanties gevolgd wordt en zo mogelijk beïnvloed. In Utrecht heeft bijvoorbeeld de kwestie van de muurkrant een tijd lang de gemoederen verhit. De sa menstellers van dit blaadjes schenen een zeker genoegen te putten uit het doen van onheuse mededelingen over Utrechtse notabelen. Er werd een klacht ingediend en het openbaar ministerie nam de drukpers in be slag. Omdat de vrijheid van menings uiting in het geding was, kwam de bond voor de vrijheidsrechter in ac tie. Deze diende een petitie tot terug gave in. die mede onderekend was door de Utrechtse hoogleraar straf recht. prof. Peters. Ik kan mij voorstellen, dat een dergelijke kwes tie op de agenda komt van de hier voorgestelde raad. Het conflict zal daarmee niet de wereld uit zijn maar er is tenminste discussie door mid del van een rechtstreeks contact. Nu is dit een uitzonderlijk geval Ik kan mij voorstellen dat de pro blematiek van deze raden voor een beangrijk deel bepaald zal zijn door de specifieke problemen die in de regio op een bepaald moment spe len. Een algemeen probleem zal zijn het op gang brengen van de commu nicatie met vooral de niet officiële instanties of de instellingen die in de welzijnssector of de sector ge zondheidszorg werken. De spraakver warring binnen die terreinen is al gigantisch. Toch raakt het Justitiële werk deze terreinen eveneens. Er ts wel gesteld dat het een kwesle ls van welke auto het hardst rijdt, die van de GGD (gemeentelijke gezondheids dienst) of de politie, of de betrokkene in de rol van patiënt of delinquent. In de kinderbescherming blijft de communicatie met de alternatieve hulpverlening nog steeds een kern thema. Wil er sprake zijn van een wissel werking tussen beleidsbepalende en uitvoerende instanties en de gemeen schap, dan zullen er communicatie kanalen moeten komen. Deze raad kan hier een belangrijke functie heb ben, maar dan zullen ook vertegen woordigers van deze groepeD in de raad zitting moeten hebben. Nu is het bijzonder lastig om zo een ongrijpbare en vaak wisselende groep in een permanent orgaan te krij gen. Maar omdat het contact met de basis essentieel is, moet dit toch ge probeerd worden, wil de raad een succes worden of enigszins aan zijn doel beantwoorden. Een moeilijke, maar niet onmogelijke taak. Men hoeft niet direct alles in de ze raden te vatten. De coornhert-11- ga (een organisatie die hervorming van de strafrechtspleging voorstaat! heeft voorgesteld om zeven leden uit de Jusitiële instanties te recruteren en zeven uit de kringen van maat schappelijk werk en bijvoorbeeld Jeugdwerk. Een goed contact van de ze vertegenwoordigers met hun ach terban plus een grote mate van open baarheid van de activiteiten van de raad kunnen dan de banden naar de .Justitiabelen", de gewone burgers onder wie slachtoffers en daders, weer versterken Het ligt niet in de bedoeling deze raden beslissingsrecht te geven. Zij kunnen aleen maar adviseren: heel concreet in een bepaald geval, een be zetting van een bedrijf bijvoorbeeld, of meer in het algemeen: de benade ring van Jongeren, alcoholmisbruik ln het verkeer e.d. Of de instanties, die verantwoorde lijkheid dragen voor het beleid en ook beslissingen moeten nemen, de adviezen van de raad serieus zullen nemen, moet de praxtljk uitwijzen. Hier zal alles afhangen van het ge zag dat van deze adviezen uitgaat. Er ligt een kans die onder bepaalde voorwaarden de moeite dubbel en dwars waard is. ..Gematigd enthou siast" ls dus de goed-Hoilandse con clusie.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7