Cl IELS ER ilENS i'AN |E 3 bands erpllcht, iglandse >tember| ke zat. erdag en werkcui /'s 1955 Ponjee, :st tel. r- f I'd r -ail gltaarli en gevo Pieten 'J tCELONA Vlak na de sseling was hij in zoverre nieuws, dat hij werd gean- als eventuele opvolger mst Happel bij Feyenoord. 1 Couwenberg, adjunct-direc- de Kamer van Koop- en Fabrieken en praeses ?eyenoord poogde dat ge- weliswaar te ontkrachten ond te vertellen dat zijn tij- ien Spaanse vakantie aan Michels afgelegd bezoek de privésector betrof „we 1 Jaren vrienden" maar de poging schoot dusdanig haar doel voorbij, dat niemand erin wenste te geloven. Michels zelf ontkent trouwens dat er slechts over koetjes en kalfjes zou zijn gebabbeld, maar bevestigt dat Couwenberg hem op zijn zachtst gezegd heeft verzocht te denken in de richting van een dienstver band bij Feyenoord. Waarbij hij tevens voorop wenst te stellen dat hij niet op de voor hand „nee" heeft gezegd. Mi- dhels stelt het zo: „Onze vriend Couwenberg is tijdens zijn va kantie hier geweest. Ik heb niet onmiddellijk nee gezegd, ook al met het oog op de toekomst. Maar het lag allemaal een beetje moei lijk in verband met reeds ge maakte afspraken met Barcelona. Dat daarbij door mij zou zijn ge steld, dat Brox weg zou moeten wanneer ik op het verzoek zou ingaan, is trouwens complete waanzin. Zo ver zijn we niet eens gekomen. Laat ik het zo zeggen dat dat helemaal niet in het ge ding is geweest." Inmiddels heeft Rinus Michels zich tot aan het eind van het sei zoen 1973-'74 vastgelegd aan de Club de Futbol de Barcelona. Dit ondanks het feit dat Bar celona's immense legioen in de loop der maanden van zijn eerste seizoen luidkeels het hoofd eiste van de zoveelste trainer die de opdracht kreeg het sinds twaalf jaar verloren kampioenschap van Spanje te realiseren. Dit ondanks talloze pers-pesterijtjes, bewust of niet bewust, aan het adres van de medicijnman uit het Noorden. Michels: „De mensen die het voor het zeggen hadden zijn toen achter me blijven staan. Er was ook sprake van een optie van bei de kanten. Ik vond het stijlloos om het vertrouwen uit die tijd te beschamen. Er bestond, omdat 't succes er inmiddels wel is van mijn kant geen reden mijn con tact niet te prolongeren". Iets heel anders is dat een Ne derlands voetbalblad zeer recent Nijmegen en omgeving schokte met het bericht dat NEC-trainer Wiel Coerver zou zijn aangezocht om als jeugd-trainer in Barcelo na op te draven. Dit op speciaal verzoek van senor Rinus Michels. Michels: „Ik heb er zelf ook van staan te kijken. Ik moet ook zeggen dat ik het voor het eerst hoordje. Evenals Coerver zelf trouwens, die er nogal mee inzat, me zelfs gebeld heeft ook ik op de een of andere manier niet voor een rectificatie zou kunnen zor gen. Ik merk daarbij tevens op dat ik er geen enkel belang bij hebben om een Nederlander hier te hebben. Het zou mijn po sitie kwetsbaarder maken". „Naar aanleiding van dat be richt leb ik bovendien een stroom van sollicitaties ontvangen. Van trainers uit Nederland, ja. Of ik ze allemaal beantwoord heb? In ieder geval zij die me gebeld heb ben, de brievenschrijvers moeten nog even wachtenDe laatste woorden worden door Michels schaterend uitgesproken. eiden. viiigska ond i gin aarten aarten i de SI Leiden. tot :en. W. mdrikpl 070-r n zaten llnis. Duitse Tanger Divei ekken i J&--L. 1 Q W M 00 gr. T&LW i.5°' ,0NA De Ramblas. Waar de aorta van Catalonië onstuimig ontspringt, )lk tot vijf uur 'smorgens op Barcelona's meest uitbundige avenue flaneert, H't Rinus Michels te poseren wanneer de Nederlandse fotograaf hem voor de )dt. Vijfenveertig peseta's per gammele taxi verderop, gezeten in zijn zilver edes 250 SE coupé, met als decor dat immens grote stadion Nou Camp, is Haariei uwens evenmin fotogeniek als dat hij dat als Ajax-trainer was. Nochtans blijkt 'onm geproduceerde grimas het enige te zijn dat hem aan de per traditie stroef jax-regisseur van weleer herinnert. Want het is duidelijk, Rinus Michels is Erg veranderd zelfs. lig: de uitj lentatii 1552, ïhts iorterin stellen dat hij mèt Ajax op Euro- arriveerde en vervol- v' aiieej*1 professie en perfec- vedn. vion per Jaar te verko- nerweg, t/o 162 wij doe isch aandoend vedet- Barcelona te boycotten om zelf de de dagen trouwens dat de nieu- het steen- en steen- lona, plotseling scha ft leven rent, valt het ijjBt soms moppen tap is. Wanneer in het ziende suit eg 21a, 'ou (resident valt, illu- koste van de Madrileense ploegen, detten worden naar onze maatsta- het een en ander cenbaar geslaagde po- Amsterdams: opuladr. Het voetbal is belangrijk dat wan- aiteTeiJpaton, zo heet-ie, met ostbus igaand 49 Jkl 1 bezw I.P A. .assluis woordijest' 50 d hi vijsnui iminis Door Ger Stolk rekend op voetbalniveau Jarenlang durend tijdperk, waarin Madrid heerst. Van roddels, van intriges die fluisteren dat Madrid de grenzen voor buitenlse stervoetballers op slot orde te scheppen in houdt teneinde het rijke Club de ,Wat is populariteit. Ik hecht m waarde aan. Op straat kij ken de mensen naar je. Ze stoten elkaar ook aan, waarschuwen elkaar en trekken een gezicht van zo is dat hem nou". top te kunnen vasthouden. Het is niet voor niets dat Michels tijdens dit gesprek ettelijke malen uitroept dat slechts een kampioen schap de nervositeit kan doen in- we bezem de grootste schoonmaak bij je terug. Als je dan geïrriteerd uitroept, doe het maar op je eigen manier als de zaak maar voor el kaar komt kijken ze je gek aan". Welke woorden al evenzeer getuigen van een innerlijke verandering bij de slavendrijver, zoals hij ooit be kend stond. Want Michels, die zijn Ajaoieden nummerde en ze derhalve niet bij naam maar als zodanig wenste aan te spreken, Michels die in het keiharde beroepsvoetbal in Nederland slechts zakelijkheid pre dikte en zich bij voorkeur als de nummer nul wenste te zien, die Mi chels is in Spanje tot het besef ge komen dat de harde lijn hem pijn kost. Neem de wijze waarop hij thans zijn vertrek bij Ajax van commen taar voorziet: „Er was in de per soonlijke verhouding zoveel stuk ge hield, stak Michels de draak met gaan, dat ik er onmogelijk kon blij de naam van sluimeren. Dat alleen een titel ten- het Spaanse vedetten dom. Wat hem in de ogen van publiek en pers on- middelijk een aantal "extra straf- punten" opleverde. Michels: „De ve- erebordes verschijnt, jlar één man herken- weet met de andere ding, Tassenl tel. 23(, stenciltQe* zoals in de mop rij scoui naast de Paus in het d'^Ë'inc t en Moos zich adres vent is naast Levi", sweg K ite uitspraak die op meu^yenskijk wijst van de Ajax-spelers een Barcelona, heel Catalonië eindelijk die rust kan brengen. Nu is zulks makkelijker gezegd dan gedaan. Mi chels onderkent dat ondanks de we tenschap dat FC Barcelona Inmid dels door hem naar een niveau werd gestuwd waarop hij zijn bri- in punten gelijk aan de kop equipe, Symbool Michels: „De rust keert pas terug als ze hier een titel hebben. Zo niet dan blijft het een zenuwachtig ge doe. Als Je er zoals ik een poosje inzit kan Je dat begrijpen. Die 62.000 leden die allen een seizoen kaart kopen zijn daar al een sym bool van. Je kan er trouwens als trainer wat de opstelling betreft Snel? Ach moeilijkheden mee krijgen. De Ca- Toch is dat niet de talaan in het elftal zal altijd popu lairder zijn dan zijn collega-voet baller die voor hetzelfde Club de Futbal de Barcelona uitkomt. Buckingham, zijn voorganger, poogde wat dat betreft de conflic ten te vermijden. Sadurni, een Ca talaanse doelman, heeft klasse. Maar Reina, op dit ogenblik inter- één national, maar géén Catalaan, is nog beter. Buckingham stelde dus Sadurni op in de thuiswedstrijden en liet Reina in de uitbeurten op draven. Ik ben daar meteen mee gekapt. Reina is de beste, dus Rei na staat er bij mij in". Het is trouwens eveneens duidelijk dat Michels' voorkeur wat Reina betreft, het tijdens het vorige sei zoen wegsturen van door het pu bliek bewierookte vedetten als Fuste en Helardio veel weerstand hebben opgewekt ten opzichte van „entre- nador" Michels. Opvallend is de reactie van de ober in mijn hotel op de Ramblas. „Michels is te disci plinair", zegt de man gemoede reerd". Buckingham was charman ter. Daarom ook is Buckingham een betere trainer. Michels onverschil- Zo blij enselljkheid werd ver- 'atalaan behoort niet janisatiin de vrolijkheid. Net t 67 U dammer is hij noest, ^an grammofoon- ik fhna de krant heb ik teieurg eiseres, Krappen minder it volk heeft een an- en ander karakter en imor. Het zijn in ieder send"' Asterdammers. Omdat oter is dan Nederland illen eveneens uiteen- verschil tussen de e Andalusiër is ven overdreven geëerd. Ze worden als het ware in de watten gelegd. Thee, geserveerd op een zilveren blad, is geen uitzondering, wanneer de stervoetballer thee wenst te drinken. Er zijn hier veel mensen met een dienende taak. Dat betekent in de praktijk dat Je dan ook móét dienen. Het is een soort hiërarchie die bij deze maat schappij hoort, er is geen enkele vorm van gelijkheid. Als je in dienst bent, bén je ook in dienst. Persoonlijk heb ik daarmee leren leven .Tenslotte word ik ook als ve dette behandeld. Ik vind het ook niet extreem genoeg om er verande ring in te brengen. Al heeft het ook grote nadelen. Want het impliceert dat niemand een beslissing neemt. Het blijft voorkouwen, uitkouwen en zelf je beslissing nemen. Met routine dingen komen ze 200 keer je water naar de dokter kunnen gaan. ven. Teneinde met Ajax de top te halen heb ik op zijn zachtst gezegd impopulaire maatregelen moeten nemen. Destijds hield ik me trou wens vaker voor; mentaal kunnen die Jongens dat niet bijsloffen. Maar het móést gewoon, het kón niet anders. De erfenis die ik in 1965 van (ook al) Vic Buckingham overnam, was een puinhoop zo ver ik kon kijken. De beslissingen ten aanzien van een Pronk, een Soete- kouw, een Van Duivenbode en een Klaas Nuninga deden ook mij zeer". Losser Maar ook de manier waarop hij over het keurkorps van Club de Futbal de Barcelona praat: „De mentaliteit is hier losser. Ik heb hier en daar wat discipline moeten aankweken. Wat dat betreft had Buckingham al goed werk gedaan. De fundamentele regels worden der halve nageleefd. Maar wanneer dat niet zou gebeuren zou je beter met Boetes? Ach, niet zo gek veel. Het is hier nu eenmaal veel anders. Het begrip tijd is veel vager. Als ik boe tes zou moeten geven aan spelers die te laat op de training komen zou ik dagwerk hebben". Waarbij zich dan andermaal de vraag opdringt of Rinus Michels zelf inderdaad veranderd is. Hij: „Dat zal wel. Het is mogelijk dat van jezelf vast te stellen. Ik ben nu 45 jaar maar ik wil beslist niet nog eens dertig jaar meer mee als trai ner. Laat ik zeggen dat ik hoop dat me dat bespaard blijft. Je poogt functioneel een ploeg te maken zonder er sociaal verder op in te gaan. Wat vaak wel maar lang niet altijd lukt. Er is ook minder sprake van een gezagsverhouding ten op zichte van spelers-trainer. Je traint, voetbalt en gaat weg. Dat moet ook leefbaar zijn binnen de club, in ie der geval moet de driehoek, trainer, spelers, bestuur goed zijn. Waarbij je je wel voor ogen moet stellen dat hoewel de financiën een rol voor je kunnen spelen, elk Jaar van het leven er één is. Op een ge geven moment zou Je wel eens tot de conclusie kunnen komen dat het dat allemaal niet waard is. Dan moet je ook stoppen. Als ik dat al lemaal overdenk, dan zal ik wel veranderd zijn, ja". Landsaard Nu dient gezegd dat het menselij kerwijs gesproken nauwelijks be vreemding mag wekken dat de stoï cijn Michels in Spanje minder strak is gaan denken. Immers, de Sliding landsaard van de zuiderling, de hele entourage eigenJlijlk, is niet het ideale leefklimaat voor de trainer die zoals Michels in heit harnas pleegde te arbeiden. De kortsluitin gen die zich tijdens Michels' eerste seizoen alom voordeden waren dan UTEI 0llwens- zijn tekenend andigheden waaronder woordt rcelona werkt. Ze zijn woord« n tot de Spaanse bur- 1(j, irin Madrid Catalonië, biesland in de verhou- van Nederland een aan zich vaat- foben te maken met gevoelens, met een zijn. Met een begrip Madrid, waarin men f l,(|ehate gezag herkent, sportieve vlak die wet lllllll r°orschriJven. Maar ze lllllll gevoia van een uitge- ,Als ik aan spelers te laat training komen zou ik ook geen toeval. Reden waarom Mi chels zijn wijze van werken na ver loop van tijd herzag. Reden ook waarom de Michels zoals Ajax hem kende met meer bestaat. Daar komt bij dat het Spaanse voetbal, dat wat de Europa-Cup competitie betreft op een jarenlang durende bloeiperiode kan bogen, ver achter bleef toen de collectiviteit van de Westeuropese clubelftallen volop rendement afwierp in de voet balrevolutie. Eeen uit de hand gelo pen, als vriendschappelijk duel ge annonceerd Club de Futbal de Bar celonaSparta, leert trouwens dat Rinus Michels wat ziln wijze voet ballessen betreft nog niet verder dan de beginklassen is gekomen. Wat hij niet ontkent. Zonder zijn internationals doet Barcelona als team dan ook denken aan elf kleine zelfstandigheden. Die truoend, goochelend, soms op heit naïeve af, provocerend maar In ie der geval als individu op een gun stig resultaat af pogen te sturen. De pass over langere afstand blijft daarbij een utopie, de aanvallers blazen wart. de afwerking betreft met losse flodders. Michels: „Er is verbetering en dat geeft hoopt. Het is een kwestie van herhalen, herhalen en blijven herha len. Er is minder dekking in wat voor vorm ook hier. De linies func tioneren naar Nederlandse begrip pen dermate stroef dat wie verdedi ger is dat blijft en wie op heft mid denveld opereert zich louiter met zijn taak bezig houdt. Rinus Michels omringd door Nederlandse sportjournalisten. De Spaanse pers haalde hem vrijwel 'ellijk krachtig door de mangel Er is geen enkele vorm van bewe ging en de sliding, zoals Sparta die hanteert, wordt zonder pardon af gewezen. Het is normaal dat Je als voetballer eerst kijkt en dan doet. Een Spanjaard doet dat precies an dersom, wat omdat hij een veel te klein stuk van het strijdtoneel overziet een ellenlange geschiedenis wordt. Zijn teamgenoten ergeren zich daar blauw aan maar het op vallende is dat ze even later precies hetzelfde doen. Vergelijkingen met Nederlandse clubs? Ajax is zonder meer te sterk, Feyenoord kan ik niet over oordelen, dat heb ik te lang niet gezien. Sparta is zonder meer beter wat het aansluiten der linies betreft, maar het hangt er om". De schotloosheid is trouwens evenzeer iets wat Michels uit zijn slaap houdt. „Een gebrek aan kwaliteit", noemt de trainer het. „Iets wat niet is aan te leren omdat je het hebt of niet hebt. Doelpuntenmaken is een techniek, hoewel iedereen bij het horen van dat woord aan bal- behandeling denkt. Het is een koel bloedigheid waarvan ze hier geen kaas hebben gegeten. Vergelijk het met die wedstrijd Twente—Ajax, toen Eddie Achterberg Gert Bals al gepasseerd was en vervolgens naast sohoot. Van het moment dat ze gaan sco ren genieten ze hier al zo dat ze het maken van het doelpunt zelf vergeten. Rexach is bij ons de man, die ze er moet inschoppen .Hij is geblesseerd geweest, waarna het niet lukte en angst en onzekerheid er de oorzaak van waren dat dat zo bleef. Wat een Kreuz doet, werken, variëren, fcan-ie niet. Misschien wel omdat hij daar te fljngtevoelig voor is. Het overwinnen van een blessure duurt bij zo'n speler langer dan bij een houthiaikfcerstype. Rexach is op het ogenblik weer geblesseerd maar Je mag van mij weten dat ik hem knijp als een „ouwe dief". Waardering Brengt ons op het punt van waar dering. Ten opzichte van de spelers maar ook wat senor Michels betreft. Hij„Ik geloof dat waardering sa menvalt met resultaat. Maar wat is resultaat, hoe lang duurt het? De tevredenheid van vandaag kan mor gen afgelopen zijn. Op dit ogenblik gaat het goed. Is er begrip bij pers en publiek, in ieder geval veel min der kritiek. Al blijft het oppassen wat Je zegt. De verhouding met de pers, die in het begin niet te prui men was, is beter. We zijn aan el kaar gewend, waarbij ik heb moe ten leren dat iedereen hier denkt dat-ie alles kan. Met de numme ring, waaraan ze hier waanzinnig veel waarde hechten, heb ik veel troubles gehad. Ze komen naar Je toe en ze vragen wie speelt er met nummer negen, want dat móét in hun ogen de middenvoor zijn. Ik heb een tijdje geantwoord: nummer twaalf. Het gaat zover dat als Ik de keeper nummer negen zou opplak ken, ze zouden schrijven dat die middenvoor zo ver terug bleef". Rinus Michels heef t daar allemaal mee leren leven. Met de pers die dagelijks vele pagina's vol schrijft over één club, Club de Futbal de Barcelona en daarbij vaak onnauw keurig tewerk gaat. Met hot im mense legioen, Waarvoor straks een vierde ring op het stadion Nou Camp dient te worden gestapeld teneinde de capaciteit uit te breiden tot 150.000. „Ze zijn wreed, de men sen", weet Michels. „Ze zijn niet kwaad, maar ze denken niet na bij wat ze doen. Het starre publiek dat er alleen maar is en zich op mo menten dat liet niet lukt niet laat horen is er de oorzaak van dat ik moet praten, praten en nog eens praten om mijn spelere over die kille vijandigheid heen te tillen. Onbewust is men hier wreed". Die wreedheid proef ik 's avonds nogmaals wanneer drommen men sen zich op de Ramblas rond een boom verdringen. Hoog in de iep heeft een grijze kater een duif in zijn klauwen. Het is stil. Het lijkt erop dat het wachten nog slechts is op het moment dat én poes én duif uit de boom naar beneden vallen..

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15