6 plaatsen experiment t „lokale kabelomroep" „Collegegeld-weigeraars na 30 maart geen student meer impo bevolkingsaanwas in ons land is 1972 opnieuw sterk teruggelopen :ss oilateur met Twee jaar en tien maanden voor schot op „oude rivaal" geweldige TOYOTA DEALER-SHOW 400.gulden in prijs veriaagid! 433^, nu 6.999.- Gezichtsvermogen van de beroepschauffeurs laat te wensen over Vijf jubilarissen bij Van Wijk/Zaalberg Minister Van Veen tot universiteitsbesturen: fund AU rm ADVERTENTIE HAAG (ANP) Het rail de bevolkingsaanwas uid loopt sinds het begin in tiger jaren snel terug, de onlangs ter beschik - tomen eerste statistische van het Centraal Bu rr de Statistiek over de i de bevolking in 1972, rnze bevolking in het af- Jaar met ruim 116.000 0,9 procent) tot btfna 0 inwoners op 1 januari Jen. .jftvang van de bevolkings- 'lg hiermee circa 34.000 lager dan in 1971 (150.000 of 1,1 procent) en 46.000 lager dan in 1970 (162.000 of 1,2 procent). In het verleden kwam een dergelijk laag Jaarlijks groeitempo slechts voor onder invloed van bijzonde re tijdsgebonden omstandighe den (epidemieën). Thans ziet het ernaar uit, dat de verminde ring van het groeitempo een meer structureel karakter ver toont. De teruggang van het tempo van de bevolkingsgroei hangt vooral samen met een zich con tinuerende verlaging van het ge boorte-overschot (geboorte min sterfte) van 129.000 (1 procent) in 1970 tot 117.000 (0,9 procent) in 1971 en circa 101.000 (0,8 pro cent) in het afgelopen jaar. Vooral de teruggang van het geboorteniveau in ons land heeft hierbij een rol gespeeld. In 1970 werden nog 239.000 (18.3 per 1000 van de bevolking) kinderen le vend ter wereld gebracht, in 1971 was dit aantal teruggelopen tot 227.000 (17,2 promille). In het afgelopen Jaar werden wederom minder kinderen geboren, name lijk 214.000 of 16,2 promille. De sterfte vertoonde een lichte stijging, a.o. als gevolg van die voortgaande veroudering van de bevolking. Het aantal overlede nen bedroeg in 1970 en 1971 rond 110.000 om 8.4 promille. In 1972 overleden 113.000 personen, ofwel 8,5 per 1000 van de bevolking. De buitenlandse migratie re sulteerde in 1972 evenals in de jaren 1970 en 1971 in een extra bevolkingsgroei. De omvang van het vestigingssurplus lag het af gelopen Jaar met 19.000 echter aanzienlijk beneden dat In de eerste twee jaren van dit de cennium (1970 34.000; 1971: 33.000). Deze daling is vooral het ge volg geweest van een verminder de immigratie vanuit de landen rond de Middellandse Zee, waar de meeste buitenlandse werk nemers vandaan komen. Het ves tigingsoverschot door het migra- tieverkeer met Suriname en de Nederlandse Antillen handhaaf de zich op een niveau van 8.000, zoals ook over 1971 was waar genomen. :n eei m gd In zes gemeenten kan op korte termijn een het lokale kabelomroep beginnen. Het zijn: Zoeter- ?s ^dam (ten behoeve van de Bijlmermeer), Dron- ame5)eventer en Melick en Herkenbosch. ^on2e[CRM) heeft gisteren gemeenten waar met kabelomroep ge- en fiij aan deze gemeen- experimenteerd mag worden een aanloopsubsidie van CRM. Engels schatte deze op ongeveer 350.000 gul den per gemeente. De investeringskosten voor een /jri de minister. Dat eenvoudige apparatuur zullen door 't J%3Vlaardingen. Bever- rijk worden vergoed. Verder kunnen de gemeenten gedurende het eerste half jaar d'e programmakosten geheel vergoed krijgen en gedurende het tweede half jaar voor de helft. In het tweede jaar van het experiment zul len de lokale kabelomroepen zichzelf moeten bedruipen. „In principe moet de gebruiker straks de kabelomroep betalen", zei minister Engels. Hij zei voorts, dat de exploitatie niet ten laste van de gemeentebegroting mag komen. Het is de bedoeling, dat de ge meenten die een kabelzendvergun ning krijgen een onafhankelijke stichting als machtiginghouder aan wijzen. Dit moet een representatieve culturele instelling zijn, die niet op winst is gericht. Een onderbreking van program ma's van de binnenlandse omroep is niet toegelaten. Gratis en goedkope medewerking van het bedrijfsleven zal worden verboden. In principe mo gen de programma's niet langer dan drieëneenhalf uur per week duren. De programma's moeten in hoofdzaak \yfL betrekkinS hebben op het gebied waarin de kabelinrichting zich be vindt. Doeleinden van lokale omroep zijn volgens minister Engels: versterking van de plaatselijke democratie, ver betering van de communicatie en be hartiging van de plaatselijke belan gen. Engels heeft aan de Tweede Kamer vryljn afgeeft om maxi- uit te zenden. Vijf die ook voor een I aanmerking zouden J dertien commerciële onder dagbladuit- koojjgden af. Engels ver- namelijk in het epwet. Deze wet ilële radio en televi- nning krijgen de zes 2989 (ANP) De KVP- in de Tweede Ka- driessen, heeft gis- i er uur durend con- gehad met forma- Formateur ontving vdA-fractievoorzitter, rl. Morgen zal de for- uitjes, de nieuwe meegedeeld, dat hij lokale kabelom roep beschouwt als een vorm van re gionale omroep. Hij zal nog nader overleg plegen over het toezicht op de programma's en de wetenschappe lijke begeleiding. De minister vindt het „de moeite de formateur met waard" om uit te zoeken of de gebrui- en De Gaay Fort- ker kabelomroep waardeert. In december 1971 heeft minister Engels in de zogenaamde „kerstver ordening" het uitzenden van eigen programma's via kabels verboden. Hij deed dat om „wildgroei" te voor komen. Binnen enkele weken beloof de hij toen hier en daar een experi ment toe te laten. Overleg met de gemeenten leidde evenwel tot aan zienlijke vertraging, vooral vanwege de hoge kosten. lenstelling van een ubsi<Ue da' de aes fe" ten. Oeconcludeerd meenten die een zendvergunning krijgen, zullen ontvangen is geba- |voór"het" eerst"enig seerd op berekeningen van Philips, deelde minister Engels mee. latwikkelingen rondom natie waren donder- vaan door langdurig |AR-fractie en door n zijn aangezocht om ~j>t een te vormen ka- Deze beide AR-po- vorige week te sel daartoe bereid te [het beraad in de AR- ijver het gesprek van fet de heren Boersma ann werden me- DEN HAAG (ANP) De officier van Justitie by de rechtbank in Den Haag heeft gisteren een gevangenis straf van twee Jaar en tien maanden met aftrek van voorarrest geëist tegen de 29-Jarige Haagse koopman Willem V. wegens poging tot doodslag op zijn 26-Jarige stadgenoot en rivaal Loe- wietje L. Willem was in de nacht van 16 op 17 december met een kennis naar het huis van Loewietje gereden, had aangebeld en toen de deur open ging had hjj zijn pistool getrokken. Loewietje zag Willem staan en smeet de deur dicht. Daarop vuurde Willem achtmaal door de ruit van de voor deur in het gangetje. Een van de ko gels trof Loewietje in een schouder. „Ik schoot om hem bang te maken, niet om te doden, anders zou ik het nooit zo gedaan hebben", verklaarde Willem. Achter de schietpartij schuilt een Jarenlange vete tussen Loewietje en de familie V. De president, mr. A. Berkhout, waarschuwde Willem. „Deze vete ein digt ermee dat u beiden op het kerk hof komt te liggen of voor jaren de bak in gaat", zei hij. Willem verklaar, de daarna plechtig dat hy de strijd bijl wil begraven. Koningin Juliana en prins Bernhard zijn gisteren aan gekomen in Lech am Arlberg voor het doorbrengen van hun traditionele skivakantie. De koninklijke gasten wa ren per vliegtuig naar Zurich gereisd en stapten daar in de auto van de prins. Koningin en prins werden in Lech am Arlberg verwel komd door de prefect van het district, Julius Laengle, en door burgemeester Robert Pfefferkorn. Al eerder waren de prin sessen Irene en Margriet aangekomen in gezelschap van prins Hugo Carlos en hun vijf kinderen. Zij hadden de reis per trein gemaakt. De heer Pieter van Vollen hoven wordt over enkele da gen verwachten kroonprin ses Beatrix en prins Claus op 19 maart. Er rijden nu 50.000 TOYOTA'S in ons land. Wij vieren dit heuglijke feit met een feestelijke show bij alle TOYOTA-dealers op donderdag 8, vrijdag 9 en zaterdag 10 maart. TOYOTA maakt met een blik op de toekomst automobielen in tientallen modellen en uitvoeringen voor de automobilist van vandaag. TOYOTA 1000 Tot ziens bi] één van onze 185 dealers. LOUWMAN Si RARQUI Importeur voor Nederland: Veuroestraatweg 280 - Leidschendam - tel.(01761) 6911 Garage DIJKSMAN B.V. Oegstgeesterweg 1723, Rijnsburg Tel. 01718—72148—72149—13294 Garage HEEMSKERK Schenkel weg 109, ZOETERWOUDE Telefoon 01715—1220 Aufom. bedr. VLASVELD Stationsweg 36. LEIDEN Telefoon 01710—34689 AUTOM.BEDRIJF J. J. VAN DER GEEST Westkanaalweg 37. TER AAR Telefoon 01722—2132 AMStekDAM Meer dan een vijfde deel van de Nederlandse be roepschauffeurs heeft een twijfelach tig gezichtsvermogen. Eén op de vijf tig beroepschauffeurs ziet zo slecht, dat hij een gevaar op de weg ge noemd moet worden. Dit is gebleken in een onderzoek, dat de stichting „Oog en Bril" heeft gehouden. Men hield bij een representatieve groep beroepschauffeurs een serie ogen- tests. Het onderzoek sloot aan bij de test, die men in 1971 hield bij par ticuliere automobilisten. In vergelijking met die groep ko men de beroepschauffeurs er beter af. Tegenover de 22,1 pot. van de be roepschauffeurs, bij wie hett gezichts vermogen „twijfelachtig" werd be vonden, staat 27,7 pet. van andere rïjbewijshouders. Kon in het onder zoek van 1971 gesproken worden van 6,5 pet, waarvan het gezichtsvermo gen in hoge mate onvoldoende was. bij de vrachtvervoerders is dit „maar" 22 pet. Bij de laatsten was van 8.3 pet het gezichtsvermogen van één oog onvoldoende (landelijk 12,4 pet.). Daar waar de gezichtsscherpte van bedde ogen twijfelachtig is en ook de diepte waarneming niet aan de nor men voldoet, zijn beide categorieën nagenoeg gelijk: landelijk 4.8 pet. be roepschauffeurs 4.4 pet. Veilig Verkeer Nederland, die zelf ook ogen-tests doet. vindt de cijfers ernstig. Men zou het nuttig vinden als in Nederland, evenals in West-Duits- land. Zwitserland. Israël en de Ver enigde Statén, de proef voor het rij bewijs zou worden uitgebreid met een gerichte ogen-test. „Niet langer met de natte vinger, zoals nu gebeurt: men vraagt de examenkandidaat of hij op een afstand van 25 meter een nummerbord kan lezen". Men let niet op het zijdelings ge zichtsvermogen, diepte waarneming en het onderscheiden van kleuren. Veilig Verkeer Nederland zegt: ..De automobilist mérkt nauwelijks dat zi'Jn gezichtsvermogen verslechtert. Als hij minder goed gaat lezen, ja dan gaat hij naar de oogarts, maar op de weg ervaart hij minder gezichts vermogen haast niet". Dat is ook de ervaring van ..Oog en Bril". „Heel veel chauffeurs schrokken van de beoordeling, die ze kregen en gingen er terstond iets aan doen", zegt een woordvoerder van de stichting. „Ons werd gevraagd met de testapparatuur nog eens terug te komen". LEIDEN De Wollendekenfa- briek Van Wijk/Zaalberg aan de Ka- naalweg had gisteren niet minder dan vijf zilveren Jubilarissen in haar midden. Het waren de heren H. Hen- slng, chef van de weverij, C. Duynis- veld en G. de Boer van de spinne rij en M. de Boer en C. Bronwasser van de weverij van wie de laatste he laas door ziekte niet aanwezig kon zijn. Tijdens een bijeenkomst van direc tie, staf en ondernemingsraad zijn zij hartelijk toegesproken door één der directeuren, de heer H .1. J. vermoord tamaribo (ANP) Inbre- hun werkzaamhe- ace Parochie in Pa- betrapt door de Andreas Gerritsen, I aarde pater zodanig lij enkele uren later de parochie worden zoals een cassettere- alsmede een klein de pastoor in zijn Bd. egen uur woensdag- >ater Gerritsen met hoofdwond en ver- aangetroffen door der pater J. Wille- achtoffer, dat ver een eind hout was verd ijlings naar het Ziekenhuis overge- nedische hulp mocht n Hij overleed enke- tme. 5 jarenlang mis- sst aan de Cottica- 774 Jinnenland van Suri- DEN HAAG (ANP) Vertegenwoor digers van de besturen van univer siteiten en hogescholen hebben op het ministerie van Onderwijs en We tenschappen vernomen dat hij wel snel een technische herziening van de collegegeldwet tot stand wil bren gen om mazen van de wet te dich ten, maar dat hij geen vrijheid heeft om ook inhoudelijke wijzigingen te bespoedigen of voor te bereiden. Deze moeten volgens de voorzitters van de colleges van bestuur inhou den, dat studiefinanciering per 1 september as. mogelijk wordt. De voorzitter van heb Utrechtse college mr. F. Trip ging zover de inhoude lijke wijzigingen een noodzaak te noemen, daar anders grote moeilijk heden zijn te verwachten. Hij meende ook, dat men zich na de aanmaningsperiode moet concentre ren op deze wetswijzigingen en dat de invorderingsprocedure geen uit sluiting van „zwarte studenten" ten gevolge mag hebben. Minister Van Veen liet zich over sancties niet uit. Hij wees er op, dat hij alle hem ten dienste staande mid delen zal gebruiken om zoveel moge lijk van de van f 200 tot f 1000 ver hoogde collegegelden in te vorderen. Dit zou ook kunnen door wetswijzi ging of door een civiele vordering in te stellen. Na 30 maart zal iemand die heeft geweigerd het collegegeld te betalen geen student meer zijn en verstoken dienen te zijn van onder wijsvoorzieningen. De colleges van bestuur en de bestu ren van faculteiten en afdelingen hebben hierbij een taak. Of en zo Ja, hoe, die wordt uitgevoerd is nog niet bekend. Wel werd meegedeeld, dat er plaatselijke verschillen zijn in admi nistratiefs en daarmee in mogelij klie- den om alsnog collegegelden van „zwarte studerenden" te innen. Minister Van Veen het er geen twij fel over bestaan na 30 maart de „zwart-studerenden" te willen aan pakken. De faculteiten en afdelingen hebben zich te gedragen overeen komstig het feit, dat wie geen stu dent is ook geen onderwijs mag ge nieten. De gegevens moeten dan op tafel komen en dan wordt bekeken wat er aan te doen is. Voor het komende studiejaar kan administratief alles beter geregeld zijn. Minister Van Veen zag voorts een mogelijkheid, wie nu door de mazen glipt daarvoor nog volgend Jaar te pakken te nemen, naar hij Mr. Trip vond, dat een universiteits bestuurder meer is dan een uitvoer der van de collegegeldwet, en dat hij ook wel eens voor een gewetenscon flict kon worden geplaatst. Voors hands had hij nog niet het punt be reikt om te moeten zeggen, dat het einde van zijn functie als universi teitsbestuurder in zicht is. Hij wees er op, dat de colleges van bestuur wensen bij te dragen aan een con structieve oplossing van de proble men. Technische en inhoudelijke wetswijzigingen zijn daartoe nood zakelijk, oordeelde hij. Schrandt, die daarbij een blik sloeg in het verleden en de toekomst. Spreker achtte het een verblijdend verschijnsel, dat twee zeer oude Leids° firma's ze bestaan reeds tweehonderd Jaar Van Wijk en Zaalberg "de strijdblijl hebben be graven" en sinds het vorig Jaar op een solide basis hartelijk samenwer ken. De toekomst zag spreker geba seerd op de inzet van alle mede werkers. die de kernpunten van de on derneming uitmaken. Wij allen zul len erop uit moeten zijn om het be drijf gezond te houden en daardoor onze welvaart te bevestigen. Na dit algemeen inleidend woord, richtte de heer Schrandt zich tot de Jubilaris sen. daarbij wijzend op de kwalitei ten. die ieder bezit. Namens de di rectie bood hij allen een enveloppe met inhoud aan. De bedrijfschef, de heer W. Houben. vulde dit geschenk aan met een cadeau uit eigen kring: een wollen deken. Namens de perso neelsvereniging werd deze middag eveneens een geschenk onder couvert overhandigd. Attenties, die vandaag ook de heer Bronwasser in zijn wo ning ontving. Na deze huldiging in intieme kring werd ook het personeel in de gelegen heid gesteld de Jubilarissen te felici teren. BODEGRAVEN Oe 29-jarige we- genbouwer uit Bodegraven die tussen augustus en december van het vorige Jaar enorme hoeveelheden kaas heeft gestolen uit pakhuizen in Bodegra ven en Gouda, is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaar delijk. De zaak tegen zijn mededader, een 38-jarige Bodegraafse betonwerker, zal op 1 mei verder worden behan deld omdat de rechtbank heeft beslo ten over deze veelvuldig veroordeelde kraker eerst een psychiatrisch rap port te laten uitbrengen. De officier had tegen hem acht maanden en voorwaardelijke t.bJ. geëist.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7