Katwijk se Reddingsbrigade halve eeuk( op strand paraat 1 Katwijkse vissers zingen op "75 jaar Kerk op Zei DIT JAAR STAAT BOL VAN JUBILEUM-ACTIVITEITEN J O O Grammofoonplaat opgenomen in kerkzaal toen De Hoop op een woelige Ierse Zee voer PAGINA 4 "STREEK VRIJDAG 9 KATWIJK De Katwijkse Reddingsbrigade bestaat 23 maart vijftig jaar. Een "leeftijd" om even bij stil te staan en er het glas op te heffen. Dat zal dan ook zeker worden gedaan, want op de officiële oprichtingsdatum is er van vijf tot zeven uur in hotel-restaurant "Savoy" op de hoek van de Noord-Boulevard en de Rijnmond een receptie. Dan krijgt iedereen de ge legenheid Jiet bestuur van de K.R.B. te complimenteren. Voor de K.R.B.-leden zelf is het meest belangrijke moment van deze dag de bijeenkomst 's middags om half drie in het botenhuis, waar, als alles volgens plan verloopt, zullen spreken burgemeester A. G. Vermeulen en de Noordwijker M. P. Viool van de Kon. Ned. Bond tot het redden van drenkelingen. Een terugblik ken en vooruitzien dus temidden van de boten, waarmee de ongeveer honderdvijftig actieve redders in de zomermaanden het strand bewaken en toezien, dat de badgasten zich niet te ver in de voor onbekenden vaak zo gevaarlijke Noordzee begeven. Door Cees Combee Foto's Jaap van Duijn Wanneer er één organisatie in Katwijk is, die de sympathie van de burgerij em van de vele binnenland se en buitenlands toeristen verdient is dat wel de Katwijkse Reddingsbri gade Dat mag wel eens duidelijk worden gesteld Men is er haast aan gewoon geraakt, dat tijdens het bad seizoen de orarje gekleurde boten vroeger door roeiers voortbewogen, maar nu voorzien van sterke buiten boordmotoren voor de kust heen en weer varen en zich af en toe begeven naar een zwemmer, die zich naar het oordeel van de strandred- ders te ver in zee heeft gewaagd. Het is echter lang niet zo gewoon Zeker, met een beetje financiëe hulp is het niet zo moeilijk een speedboot aan te kopen Het groot ste nrobleem is deze te bemannen, want geld om vaste krachten aan te stellen is er niet. En dat probleem Juist heeft men in Katwijk reeds lang geleden weten op te lossen op basis van vrijwilligheid. Er staan tij dens 't seizoen dag in dag uit weer Jonge mensen klaar om de boten te bemannen. Op vrijwillige basis en met een enthousiasme om koud var te worden. Er zijn onder die KRB-ers zelfs, die voor die hulp verlening aan de naaste vakantieda. gen opofferen of hun eigen vakan tie er voor verzetten. Bertus Wouda is de energieke voorzitter van de Katwijkse Red dingsbrigade Hij zegt: "Heus, het gaat niet om mij. maar om die Jon gens en meisjes, mannen en vrou wen, die tijdens het badseizoen steeds weer op nun Dost zijn. Van 's mor gens vroeg tot in de avond. Zij zijn het die goodwil voor de brigade ge kweekt hebben en er voor hebber gezorgd dat het aantal verdrinkings- gevallen in de laatste jaren zeer mi niem is geweest Als het de brigade goed gaat, dan gaat het mij ook goed. We werken niet als enkelin gen. Het gaat om de teamgeest. Die is fantastisch. Als de nood aan de man komt en er zou iets voor de Katwijkse kust gebeuren, dan moe ten we het samen zien te klaren: de bemanningen van de boten en de mensen, die een taak hebben aan de wal". „Kranke wicht" Toevallig kregen we een vergeeld verslag te pakken uit het LD van 7 oktober 1953. Daarin stond "n ver slag over de viering van het dertig jarig bestaan van de KRB. Nadruk kelijk werd vermeld, dat het in alle stilte geschiedde Voorzitter D. C. O. Boekhoven blikte begrijpelijk even terug. Hij zei onder meer: „Op 23 maart 1923 werd de brigade op gericht, waarbil de volgende namen werden genoemd: Slotemaker, Het- tinga Tromp. Van Dorp, W. Wouda en A. Brouwer. Tot het Jaar 1926 was de KRB niet veel meer dan een naam, weinig leden, weinig oefe ningen en niet eens wat veel zou goed maken! die jolige verstand houding, waarbij verenigingen met een sluimerende activiteit toch zo gezellig kunnen zijn Een enkele roestige haspel waarvan het touw altijd hopeloos in de war zat, was het „materiaal.' waar men in ge val van nood op was aangewezen. De brigade leed aan een slepende ziekte en het oestuur kreeg zelfs de raad het kranke „wicht" maar bij de V V V. onder brengen". Geen bemoedigend begin dus. Het werd spoedig anders toen dokter Ei kelenboom zijn intrede deed als me disch leider van de brigade. Na een Jaar werd hij voorzitter en later vi- ce-voorzltter.Toen werden de zaken beter aangepakt Uitbreiding van zwemgelegenheid. verbetering van het reddingsmateriaal langs het strand, een nieuwe i-eddingspost in de Zuid. die f 1.000.- kostte, gevolgd door één in ari op 1 februari 1953 vokomen wer- oktober. Die reddingsdemonstraties den weggeslagen en men nagenoeg zijn door medewerking van vlieg- niets heeft kunnen terugvinden. Bij tuigen en helicopters van de Ma de Zuid stak alleen de telefoon ka- rineluchtvaartdienst van het Vlieg hei nog uit de grond waar eens het kamp Valkenburg en door de gebouwtje had gestaan en van de strandreddingsboot "Barend van Noord-post vond men slechts een Spreekens" van de KNZHRM Jaar- deoir terug in die uitwatering. lijkse hoogtepunten, die door vele Toch werd alles gelukkig snel duizenden Katwijkers en vreemde- weer opgebouwd, doch thans moet lingen worden gevolgd, de post aan de Noord dringend wor- Wouda op de valreep "Vergeet den vernieuwd. De raad heeft eni- niet, dat we ook eerste hulp verle ge jaren geleden daarvoor al een nen aan mensen, die op het strand krediet goedgekeurd. Vorig Jaar door glas en andere voorwerpen of wilde men al gaan bouwen. De no- op een andere wijze zijn gewond en dige goedkeuringen waren echter dat we ook zorgen, dat de vondelin- nog niet binnen en zijn fr op dit gen weer bij hun ouders terugke- moment nog niet, al leeft men wel ren. Voor het allergrootste deel in de verwachting, dat het fiat hebben we echter een preventieve spoedig zal komen. taak. Het is namelijk zo, dat als de Er zou heel veel te schrijven zijn baders (sters) onze boten voorbij over de activiteiten van de KRB. zien varen, het wel lijkt of er een Dat is een onbegonnen werk. Het rood lampje gaat branden, want als patrouilleren met vletten langs de kust dateert al uit de beginperiode. Iedere post beschikte toen over een witte boot met een blauwe band. Dat toezicht vanaf zee nam grotere vormen aan toen het Rampenfonds na 1953 enige oranje boten be schikbaar stelde en liet stationeren in de kustplaatsen, zoals Katwijk en Noordwijk. Thans beschikt de KRB over acht boten, namelijk drie speedboten en vijf motorvletten. De ze zijn gedurende de zomermaan den nagenoeg de gehele dag in ac tie om te waken over het wel en wee van de badgasten. Vooraanstaande rol Op het gebied van de kustbewa king heeft Katwijk, mede dank zij de grote activiteit van het ge meentebestuur, een vooraanstaande rol gespeeld. Toen er nagenoeg nog nergens waarschuwingsvlaggen wa ren stonden deze al op het Katwijk se strand, er was reeds lang een permanente bewaking van 's mor gens half tien tot 's avonds zes uw en als het druk was nog later en ook de politie patrouilleert al vele Jaren langs de kustlijn. Ook voor dit jaar staan er weer verschillende activiteiten op het programma. Begin mei de zwem wedstrijden met deelneming van andere kustbrigades, de jaarlijkse reddingsdemonstratie en zeepresta tietocht in Juli en een feestavond in ze te ver in zee zijn keren ze meest al zelf in de richting van het vei lige zwemwater terug". De jaarlijkse reddingsdemon straties trekken altijd duizenden kijkers. Hier wordt een gewonde aan boord van een helicopter van de Marineluchtvaartdienst gehe sen. Op de voorgrond de oranje boten van de K.R.B. nr> SCHEVENINGEN/KATWIJK AAN ZEE Ds. H. Zèthof uit Kockengen heeft vanmorgen tijdens een feestelijke bijeenkomst aan boord van het hospitaalkerkschip "De Hoop" de ter gele genheid van het 75-jarig bestaan van de Vereniging Hospitaal kerkschip "De Hoop" uitgebrachte grammofoonplaat "75 Jaar Kerk op Zee" overhandigd aan voorzitter jhr. J. P. A. van Len- nep. Tevens werd door de directie van de N.V. Eminent Orgel- fabriek in Bodegraven de allernieuwste Eminent 510 de Luxe aangeboden. Dit elektronische pedaalorgel zal het instrument, dat acht en een half jaar trouwe dienst in de kerkzaal heeft bewezen, vervangen. Een geschenk van de Bodegraafse heren Vreeken, dat begrijpelijk in grote dank werd aanvaard. Er wa ren bij deze aanbiedingen vele genodigden aanwezig. Ds. Zethof Is hervormd predikant sers op "De Hoop" bijeen zijn om in Kockengen en heeft door de me- naar het blijde evangelie te luisteren dewerking van zijn kerkeraad vele en de Heer lof te zingen. Daarin is hij Voorzitter Bertus Wouda tij dens een demonstratie van de Katwijkse Reddingsbrigade in ge sprek met de parachutist Knetsch uit Katwijk aan den Rijn. bepaald wèl geslaagd. De Kocken- gense predikant had de algehele lei ding bij deze opname en verzorgde zelf de opnametechniek. Een opname van een gebeuren, zoals zich dat nagenoeg wekelijks op "De Hoop" afspeelt. Alleen afgewis seld met zang van het Schevenings van Ary Noordhoek en met orgelspel van Joop de Vries. Deze zang werd opgenomen in de Scheveningse Ou de Kerk, die daartoe door de kerk- ging. Hij was ook de maker van de 1 voogdij van de hervormde gemeente januari 1968 uitgekomen plaat "De belangeloos beschikbaar was ge- Kerk op Zee", waarvan er inmiddels steld. De vissersvrouwen vormen 10.000 zijn verkocht. Door de belan- een koor, waar het goed naar is te reizen met "De Hoop" meege maakt als scheepspredikant en is geestelijk adviseur van de vereni- Door Cees Combee Foto Jaap van Duijn Ter gelegenheid van het vijf -en-zeventigjarig bestaan van de Vereniging Hospitaalkerks*.fl Hoop" heeft ds. H. Zethof uit Kockengen de plaat "75 Jaar Kerk op Zee" gemaakt doel om van de opbrengst het werk. van het kerkschip te steunen. NIEUWKOOP De tentoonstel ling die door studenten van de af deling Bouwkunde van de Techni- Noord, waarbij men sche Hogeschool te Delft1 was in- gesteund werd door een actie van „Katwijks Stille Strand", die met de brigade meewerkte Hierna ging de ontwikkeling bergopwaarts. Boekhoven toen in 1953. „Het la eigenaardig boe Jaren geleden een aan een slepende ziekte lijdend "wicht" zonder een enkele bezitting, gericht en die een overzicht gaf van de door hen gemaakte studie over leefwijzen en milieu te Nieuw koop en de verbinding tussen het oude en het nieuwe deel van de gemeente, waarbij ook een aantal visies werd gegeven op de mogelijk- ke uitbreldingSDlannen, heeft het begin vormde van de krachtige groot aantal bezoekers getrokken. brigade van nu die weet aan te pak ken en niet bil de pakken neer gaat zitten, ook al staat men thans weer voor het feit dat de brigade weer geen bezittingen heeft" Ter verduidelijking dient, dat bel de strandposter tijdens de waters noodramp ln de nacht van 31 Janu- Ruim 800 mensen zijn er geweest om kennis te nemen van deze ex positie. Onder hen waren ook de le den van de gemeenteraad die zitting hebben in de commissie voor de uitbreidingsplannen met de voorzit ter van deze raadscommissie, bur gemeester A. H. van Montfoort. geloze medewerking van velen be droeg de netto-opbrengst van die eer ste plaat maar liefst 70 000,-. Dit bedrag hoopt men met "75 Jaar Kerk op Zee" te overtreffen. Begrij pelijk mocht ds. Zethof vele dank woorden van "De Hoop"-voorzitter jhr. Van Lennep in ontvangst ne men. Ook de gebroeders Vreeken werden niet vergeten. Getrouw beeld "75 Jaar Kerk op Zee" is geen briljant staaltje van opnametech niek geworden. Dat kon ook niet, want de studio was de kerkzaal aan boord van het hospitaalkerkschip en "De Hoop" voer op de stevig deinen de wateren van de Ierse Zee en het Franse Kanaal. Bovendien was er niet gerepeteerd. Het was zeker de opzet niet, want ds. Zethof wilde een zo getrouw mogelijke weergave ge ven van wat er gebeurt als de vis- luisteren. Ze zingen hun voorname lijk geestelijke liederen welluidend. Ds. Zethofs produkitie „75 Jaar Kerk op Zee" geeft een getrouwe weerspiegeling van het gebeuren in de kerkzaal als daar dagsluitingen en kerkdiensten worden gehouden. Het doel van het uitbrengen van deze ju bileum-grammofoonplaats is in bre dere kring bekendheid te geven aan de hulpverlening op zee, waarbij de geestelijke verzorging en begeleiding van de zeevarenden en in het bij zonder van de Nederlandse vissers een belangrijke plaats inneemt. Verzoeken Er worden vele bekende psalmen, gezangen en geestelijke liederen ge zongen. Voornamelijk „verzoekliede- ren" aangevraagd door onze vissers, die ze "nn boord dan ook zingen, Aan het gezang, dat af en toe wat wegzakt, kan men horen dat het schip behoorlijk slingert. De vissers worden bij hun zang begeleid door de Utrechtse organist Chris Odijk, die het nieuwe Eminent-orgel bespeelt. Radio-officier Jan Breet uit Apel doorn opent en sluit de plaat met het bekende „U luistert (luisterde) naar het hospitaalschip „De Hoop" en voorts zijn er enige typische zeege luiden te horen, zoals de scheeps- fluit van het kerkschip en het loei en van de najaarsstorm, die in de nacht van 12 op 13 november 1972 niet alleen te land. maar ook ter zee zoveel onheil en leed veroorzaakte. Ds Zethof, die zondag 1 van de Heidelberger Catechismis leest, heeft zich verder, omdat het gesproken woord op zee vaak te zeer gericht is op een specifiek gebeuren op zee, waardoor het minder geschikt is het op een grammofoonplaat vast te leggen, zich beperkt tot het uitspre ken van enkele „geestelijke" teksten. Katwijkse zang Helder en duidelijk zegt de Kat wijkse matroos Leen van der Bent (17 en opvarende van de SCH 33 „Ma rie") enige gedichten en ook spreekt hij hpt slotwoord uit, waarin hij hoopt dat door deze plaat het werk van het hospitaalkerkschip en de vis sers een ruime plaats in de harten van velen krijgen. Hij besluit met „gedenk ons in uwe gebeden". De 27-jarige tenor Jan Meijer, die proeft iets van de sfeer] van het kerkschip, dat tiJiL namen bevolkt was met vol Katwijkse en Scheveningsl Politie Hille| vraagt getuis als scheepstuiger werkt op de marine- Hoofdstri werf in Den Helder, vertolkt met zijn indringende stem op meeslepende wijze het geestelijke lied, waarbij de Scheveninger Cor Rog, sinds 1961 werkzaam op „De Hoop" als matroos, die tweede stem verklankt. Geen vlekkeloze plaat dus, maar wel een di indruk zal maken op hen d1° het werk van onze vissers en van „De Hoop" een goed hart toedragen en daar nauw bij betrokken zijn. Men Moi het aldaar staande personena[Rlkke Volkswagen (Kever) ontvrt ze auto, kenteken 99-68 Rif dom van een in Hillegoml garagebedrijf werd lat»" gerlijke vernielingen fen aan de Weth. Balvl Hillegom. De Politie stelt f zoek in en in verband dasf den eventuele getuigen ve te melden aan het Groep! Hillegom Hoofdstraat 113. I i,Foto

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4