delen vreest Alphen s een concurrent Raadscommissies niet eens met van Sitterlaan SOS REPARATIES In 1985 werkt kwart bevolking bij Leidse universiteit en A.Z. eikbaarheid nodig om positie regionaal centrum te handhaven ER KOMT EEN ALTERNATIEF PLAN geding Haag- ;kwartier-gemeente rCCOIlStTllCtl© Knip dit briefje uiten plak'top uw deurknop. MAART 1973 9 U het tweede deel van het binnen- j, dat is verricht door conomische zaken, statistiek van de ge il. Hierin worden verwachte ontwikke lt. De conclusies moe ien gezien als aanbe- de toekomstige ont- 1 een inventarisatie ;al mogelijkheden pre- slechts aan te geven •antitatieve consequen- ,ande tendenties »rmuleerde plannen zullen leiden. Wij daag en in de ko- uit dit rapport, an ijvolgd door een derde de ge bint. Geraamd wordt, dat Leiden in 1975, 1980 en 1985 (na te zijn volge bouwd) resp. 106.000, 118.000 en 120.000 inwoners zal tellen. De om vang van de beroepsbevolking zal omstreeks 1985 zijn toegenomen van 33.000 thans tot circa 42.000. De huidige werkfunctie van Lei den (per saldo een overschot aan ar beidsplaatsen van drie- a vierdui- duizend) zal in 1985 door de moge lijke discrepantie tussen bevolkins- toeneming en groei van de werkgele genheid zijn omgeslagen in een te kortsituatie van ongeveer 6000 ar beidsplaatsen. De teruggang van de werkgele genheid zal zich manifesteren in de sector produktie en reparatie. Voor de detailhandelssector wordt een uit breiding van het aantal arbeidsplaat sen verwacht. Voor de dienstensector kan een sterke toeneming worden verwacht. De arbeidsmarkt in Leiden zal in nog aanzienlijk sterkere mate dan thans het geval is afhankelijk wor den van de universiteit en het aca demisch ziekenhuis. In totaal zullen deze instellingen in 1985 tienduizend arbeidsplaatsen bieden, wat de helft Izal zijn van het totaal van de dien stensector en meer dan een kwart van de totale Leidse werkgelegenheid. LEIDEN De Telefonische Hulpdienst Leiden heeft afge lopen week het derde werkjaar afgesloten. In het derde jaar viel opnieuw een toeneming te constateren van het aantal ge sprekken. Van maait 1972 tot maart 1973 heeft de SOS dienst ongeveer 1400 gesprekken ge voerd, terwijl dat er dn het jaar daarvoor 1000 waren. Er wordt nu hard gewerkt aan een jaar verslag waaruit zal blijken over welke probleemgebieden het meest is gepraat aan de tele foon. Zonder direkt getallen te kunnen noemen zijn onderwer pen waarover veel wordt ge praat: eenzaamheid, huwelijks problemen, sexuele problemen, moeilijkheden bij ontslag, ge zinsproblemen en nog veel an dere. De Telefonische Hulpdienst is nog steeds een luisterpost voor iedereen. Veel bellers vinden het erg plezierig als ze uitgebreid en rustig kunnen praten met iemand die naar hen luistert en voor hun problemen open staat. Steeds wordt de anomiteit van de beller en de vrijwilliger achter de telefoon gehandhaafd, iets dat het voor veel mensen nakkelijker maakt om te bel ten. Een belangrijke gebeurtenis voor de dienst was het verkrij- gen van een subsidie van het rijk, waardoor de SOS dienst een begeleider kan aantrekken de kan meewerken om de hulp die wordt geboden te verbete ren en te vergroten. Het beleid van het bestuur is er op gericht in de toekomst de SOS telefo nisch 24 uur per etmaal te la ten functioneren. Nu is de dienst bereikbaar van 's avonds 8 uur tot 's morgens 8 uur en het hele weekeinde. Wanneer een nieuwe vrijwil liger zich aanmeldt nemen wij aan dat hij of zij goed heeft nagedacht over zijn besluit en zelf kan uitmaken of hij of zij geschikt is om achter de tele foon te gaan zitten. Verder maken een gesprek met het be stuur (door en uit vrijwilligers gekozen) en een oriënrtatiepe- riode deel uit van de aanname- procedure. Voor aanvragen en inlichtin gen over de Telefonische Hulp dienst kunt u zich wenden tot postbus 495 te Leiden. LEIDEN De ontwikkelingen op het gebied van particu lier en openbaar vervoer tot 1'985 doen een verbetering van de bereikbaarheid van Leiden verwachten. Dit betekent, dat 'n betere vervuiling van de streekverzorgende functies mo gelijk zal zijn. Leiden zal meer kans hebben zijn positie als regionaal verzorgingscentrum te handhaven tegenover de concurrentie van Alphen aan den Rijn, Zoetermeer en Den Haag. vergroting van het verzor- n het tot stedelijk centrum uitgroeiende Alphen zal ten koste van Leiden gaan. De groei van Zoetermeer zal het Leidse ver zorgingsgebied aan de zuidoostelijke kant aantasten. De verwezenlijking van verbete ringen in de infrastructuur in het westelijk dee 1 van de Randstad heeft voor Leiden positieve en nega tieve kanten. De positieve aspecten zijn, dat diverse randstadfuncties, die nu elders worden vervuld, binnen Leiden kunnen worden gesitueerd. Negatieve effecten van de verbe terde bereikbaarheid in dit gebied zijn: 9 afroming door de grotere rand stadeenheden (bijv. vestiging van een deel van de universiteit in Den Haag) toeneming van het woonforen- sisme in Leiden van mensen, die in de Haagse agglomeratie werken. Het winkelapparaat in de Leidse city is te weiniig geconcentreerd. De verwachte verdere toeneming van de welvaart zal in het algemeen een gunstig effect op de ontwikkeling en de concentratie uitoefenen. Minder gunstig is de verwachte afroming van delen van het Leidse verzor- gingsgebeid door de groei van cen trumfuncties van Alphen en Zoeter meer. City-activiteiten zijn overwegend voetgangersactiviteiten. Waar voet gangersstromen overheersen zou aan het rij verkeer een lagere prioriteit kunnen worden toegekend. De groot handel zou buiten het citygebied moeten worden gevestigd. In dit ver band zouden de gedachten kunnen uitgaan naar een concentratie op het Schuttersveld. Voor verhoging van de aantrekke lijkheid van de winkelstraten kan worden gedacht aan overluifeling. Ditzelfde geldt voor de warenmarkt. Mogelijkheden voor uitbouw (bijv. kunst en antiek) van de warenmarkt moeten worden nagegaan. Gedacht kan worden om de markt aan beide zijden van de Nieuwe Rijn te hercon- centreren. Door de ontvolking van de binnen stad hebben veel kerkgebouwen hun functie verloren. Gezien het ruimte gebrek van tal van instellingen kan aan een zinvolle herbestemming wor den gedacht. Rekening kan verder worden gehouden met de opheffing van de in de binnenstad gelegen mili taire vestigingen. Deze vrij uitge breide - complexen komen vrij, waarvan binnenstadsverbeteringen het gevolg zullen zijn. Groenoordhal- rapport in sportcommissie LEIDEN Woensdagavond 14 maart bespreekt de commissie voor cultuur, recreatie, sport en jeugd het interim-rapport van de werkgroep Groenoordhail over het wel of niet overnemen van de Rotterdamse vee markt. De commissie behandelt dit stuk, omdat de sport (o.a. Noorder kwartier) ermee te maken heeft. Voorts is er een eerste bespreking van de door de sportstichting uitge brachte nota over de behoefte aan sportvelden tot omstreeks 1980. Maandag 12 maart vergadert de commissie voor de bedrijven, o.a. za ken betreffende de Leidse Duinwater Mij., waarbij betrokken een in deze krant gepubliceerd schrijven van het comité waakzaamheid drinkwater. De sportcommissie vergadert in ka mer 213 van het stadhuis, om 8 uur, de bedrij vencommissie om 4 uur in kamer 204. LEIDEN Gisteravond heeft Ernest M. Langezaal officieel afscheid genomen als voorzitter en secretaris van de Nederlandse kappers- patroonbond, rayon Zuid- Holland. Ernest Langezaal is 15 jaar actief geweest in de kapperswereld. Volgens het bestuur heeft Langezaal "de afdeling Leiden van de Kap- persbond, door zijn inzet en overtuiging gemaakt tot een springlevende, kerngezonde afdeling met een technische club in het dames en heren vak, die in de omgeving Lei den en omstreken een goede naam heeft weten op te bou wen". Volgens de nieuwe voorzitter van de bond, C. Per daan. "is het jammer dat er in Nederland geen 100 Langezalen zijn. Dan zou de kapperswereld dynamisch en levend zijn, wat zij nu niet is". Perdaan noemde verder als belangrijke eigenschap pen van Ernest Langezaal Xjn collegialiteit en inter- menselijkheid, zodat hij niet alleen organisatorisch maar ook op het gebied van de per soonlijke vorming een steun is geiveest. Langezaal zei o.a. in zijn laatste dankwoord: "Het is heerlijk om in deze materia listische tijd, goed te zijn en te doen. Ik heb altijd met veel plezier en toewijding in de sociaal-economische en vaktechnische sfeer gewerkt. Men heeft wel eens gezegd, dat ik mijn roeping als do minee ben misgelopen. Maar ik ben blij dat ik mijn talen ten als grootste geschenk, aan de kappersbond heb ge geven". Op de foto (Jan Holvast) de heer en mevr. Langezaal. Reling van birmenstadswinkelstraten verdient aanbe- t De Donkersteeg zou ervoor in aanmerking komen. (Foto Jan Holvast) Het Haagwegcomité lit moment een kort ge- gen de gemeente Leiden, fan Pen van het comité de mogelijkheden daar- zoeken met behulp van keltje. m ens ran dit plan is het feit °n, 'iening van de huren in tr egkwartier volgens het j Ie lange baan wordt ge en wil van de gemeente, maakt met het uitvoe- et raadsbesluit van 13 deze herziiening in- heeft dit besluit voor zin Pen zich gistermiddag jizcfShandeling van een rap- Nationale Woningraad, oe(j B kwestie aan de orde m(e commissie voor Volks - Het college vindt dat oldoende, en de meerder- e raadscommissie is het is. Men wil nu de zaak ider de loep nemen. G igde aan, dat er binnen- assaie demonstratie van Jigkwartier zal worden ge- '"^j zei niet te kunnen in- rerdere acties van mensen „Door deze gang van za- uurt opstandig geworden, niet meer in de hand ADVERTENTIE .711) Ds. H. J. van Achter- leze week in intieme kring irdacht, dat hij 25 Jaar i intrede deed als predi- le Leidse Hervormde Ge- Van Achterberg aan- t predikambts in de Ned. op 23 april 1939 in het hteld om deze standplaats o_ 't Holten te verwisselen, koi art 1948 kwam hij naar V hij thans als predikant is in het Morskwartier. ithakerk is hier het cen- Ijn wijkarbeid. Als u 's ochtends de voordeur achter u dichttrekt, staat u nog open voor nieuwe indrukken. Nieuwe suggesties. Zoals deze: er is een nieuwe sigaret met een uiterst laag teer- en nicotinegehalte. Roxy Dual Filter. Probeer dié 'ns. Misschien is-ie net zo lekker als uw eigen merk. Misschien wel lekkerder. Je moet er alleen even aan wennen. Pakweg'n week. Eén luttel weekje en u rookt werkelijk nicotine-arm. Roxy Dual Filter Nicotine-arm. Nu ook In Menthol. y LEIDEN De gecombineerde commissies van stadsontwikkeling en volkshuisvesting en openbare werken gaan in meerderheid niet akkoord met de plannen van de Dienst Ge meentewerken voor de Sitterlaan. Na uitgebreide discussie bleken ver tegenwoordigers van PSP. PvdA, VVD en DS'70 en prot.christelijken ernstige bezwaren te hebben. Wet houder Kret van stadsontwikkeling en verkeer kondigde daarop aan, dat men „eigener beweging" nogmaals de bewoners van de iStterlaan zal ho ren. Inmiddels zal directeur Gemeente werken Vos een alternatief plan teke nen, op basis van de ideeën van de raadsleden Taffijn (WD), Verboom (PvdA) en Amtpmeijer (PSP) „Daarna moet ihet college een be slissing nemen." aldus Kret. die eer der had laten weten van plan te zijn de bewoners alleen van het stand punt van de commissies op de hoogte te stellen. Een werkwijze, die vooral door PvdA-er Wepster onijuist werd genoemd. De wethouder vond inlichten aan- vankelijk voldoende, omdat de be woners in een hoorzitting de kans hadden gehad en aangegrepen om hun ideeën duidelijk te maken. Die hielden in, dat het wegdek van de laan „naar de knoppen is" zoals wethouder Ham van volkshuisvesting en openbare werken het uitdrukte. Naar het idee van de bewoners was er mede daardoor een gevaarlijke si tuatie ontstaan. Inderdaad vertelde wethouder Kret dat het wegdek in zes Jaar viermaal herbestraat moest worden. In een [hoorzitting legde de Dienst Gemeentewerken de bewoners twee plannen voor. De bewoners echter kwamen met een alternatief, dat meer parkeergelegenheid zou scheppen. De bomen langs de laan zouden moeten verdwijnen. Zy „lich ten" toch het trottoir op, en door wroeten de rioledingen. Bovendien kunnen zij schade opleveren voor de auto's die eronder geparkeerd staan. De Dienst Gemeentewerken legde tenslotte het plan op tafel waarover gisteren gepraat werd. „Het duurste dat er is. Juist omdat we zoveel mo gelijk tegemoet wilden komen aan de wensen van de bewoners," meldde Ham. „In het plan is ernaar ge- Angst streefd een gelijke aandacht te geven aan veiligheid, parkeermogelijkheid en een zo vlot mogelijke doorstro ming ten behoeve van het openbaar vervoer". schetst men een beleid ten aanzien van het openbaar vervoer voor de korte termijn. De reacties van de Werkgroep zullen volgende week uit komen. In de praktijk dacht men aan een geasfalteerde middenbaan, met daar naast aan beide kanten groen. Voor parkeren en fietsen, alsmede voor het bedienend vervoer, dacht men aan zg. ventwegen aan beide zijden. De ze zouden niet geasfalteerd moeten worden, opdat ze niet aantrekkelijk zouden zijn voor doorgaand snelver keer. „Racebaan" PvdA-raadslid mevrouw Kerling noemde een belangrijk bezwaar te gen dit idee: de kans op een „Wil lem de Zwijgerlaaneffect," een „ra cebaan" in het midden. Haar fractie leider Van Aken oordeelde, dat het effect van een dergelijke maatregel op de Burggravenlaan niet te over zien is. „Door dit plan uit te voeren kunnen wij een wig drijven in de ontwikkeling van de Burggraven- laan," aldus Van Aken. Ook het protestants-christelijke raadslid Leeuwenburgh zag weinig heil in het plan. "Het gaat om de vraag wat er met de Sitterlaan moet gaan gebeuren", vond hij. "En een gordelweg hoort het naar mijn idee beslist niet te worden". De tegen stemmers bleken zich in het gezel schap van de Werkgroep Milieube heer van de Leidse universiteit te bevinden. Deze is bij dergelijke onderwerpen betrokken geraakt doordat wethou der Kret haar heeft gevraagd te reageren op de vervoersnota die de gemeente onlangs uitbracht. Daarin Dr. Udo de Haes, woordvoerder van de Werkgroep, deelde de angst van mevrouw Kerling, voor de veiligheid bij uitvoering van het plan. Dat de scheiding van de verkeerssoorten de veiligheid zou verhogen, en dat ook oversteekplaatsen met beveiliging, daartoe zouden bijdragen, zoals de chef verkeer de heer Cauren op merkte, vond hij een te optimistische gedachte. Dr. Udo de Haes zag bo vendien in de hele filosofie achter 't plan een groot gevaar: "Door het aanleggen en het verbreden van dit soort wegen, is het zeer wel moge lijk dat men verkeer dat daar niet moet zijn naar de binnenstad trekt". Udo de Haes achtte het noodzake- ADVERTENTIE Antenneklachten verhelpen of plaatsing, gebeurt by ons door vaklui! Ook verkoop kleuren- t.v.'s, reeds vanaf 998,— Zwart/wit t.v.'s. vanaf 60,— ONS NIEUWE TELEFOONNUMMER: 491 08 TELETECHNIEK 77 Herenstraat 77 - Leiden lijk dat onderzocht wordt hoe de weg met name voor de vele fiet sers die er zijn door de aanwezigheid van scholen veiliger zou kunnen worden opgezet, en hoe 't doorgaand verkeer uit de binnenstad zou kun nen worden geweerd. Het idee van de drie raadsleden Taffijn, Verboom en Amptmeijer is om naast het trotoir eerst een pad voor fietsers (de bromfietsers moe ten op de auto-baan), daarnaast par keerruimte en daarnaast de autoweg te maken aan beide zijden van de laan. Drie kraam verzorgsters jubileren LEIDEN Drie kraamverzorgsters van het Groene Kruis, thans "Schenk en Vliet", doen dit werk 25 jaar. Het zijn de dames Joke Mulder, Riek v. d. Laan en Jannie Laman. Woens dagmiddag a.s. van 3 tot 5 uur reci piëren zij in de ontvangstzaal van de St. Anthoniuskerk aan de Vijf Meilaan. ONDERWIJS- INTEGRATIE LEIDEN De Algemene Bond Onderwijzend Personeel organiseert donderdagavond 15 maart in de Zui- derkerk een werkbijeenkomst over de vraag "Bent u voor of tegen integra tie van kleuter- en basisonderwijs?" Gemeentelijk inspecteur Van Ries- sen en schooladviesdienstmedewer ker Everts leiden het onderwerp in, waarna in groepen wordt gediscus sieerd.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3