immer Veertien als mens slachtoffer ZIIL/LGB reikt Voorschotens EVZV de hand Vultink bijna van incident n over de andereJohan Cruijff j SE WINT DUEL fEENDAM Leython AC 2 gaat nu doordrukken HET BLIJFT TWEE CLUBS CHINEZEN KOMEN VOOR VRIENDSCHAP Uitwedstrijd? Neem een MeerMan's Kaart! C^> "-* llli Samenwerking moet resulteren in Yusie Zijn naam: Maarten de Vos. Ooit voetballer .oodenburg, tegenwoordig een "bij de Tijdse" sport- Zijn (werkelijkheid geworden) ideaal: "Een film de enige echte "Nummer Veertien", nooit anders m als het voetbalwonder van de eeuw. lelijke produkt: een interessante rolprent, die gis- nsterdam de première beleefde, over het "andere" 'de ontzettend aardige jongen, de goede huisvader lattingen, en natuurlijk de geweldige voetballer. gegevens waarop de film is geba seerd. Een film, hoewel misschien wat op pervlakkig als portret, die het onge twijfeld zal doen bij het publiek, al was het alleen maar omdat de ande re kant van het voetbal ook eens wordt belicht. In de fraaie slow-mo- tion-beelden - de beste gedeelten van Nummer Veertien - worden bijvoor beeld de overtredingen getoond waar niemand van de tribuneklanten ooit iets van kan zien. Daarin wordt ook duidelijk hoe moeilijk het is voor een man als Cruijff om con stant goed te spelen. Er is altijd wel iemand in de buurt die hem slaat, duwt of trekt, er zijn er velen die hem proberen te intimideren. En - opvallend - Cruijff doet zelden iets terug. Cruijff in de film: "Een aanvaller heeft het veel moeilijker. Als hij iemand probeert af te stop pen, wordt er direct gefloten." Een stelling die ook wordt bewezen in de 90 minuten durende rolprent, waarin Cruijff van alle kanten onder hem allemaal maar de loep wordt genomen. Ook van de negatieve kanten: De Vos: "Het eni ge dat weieens problemen gaf in de samenwerking was dat niet Johan de film moest proberen te maken. Hij was er bijvoorbeeld niet geluk kig mee dat hij een keer de gele kaart krijgt en dat er ook gedeelten inzitten waarin hij loopt te kanke ren. Maar ik heb een zo eerlijk mogelijk beeld van hem proberen te geven. En Je twijfelt wel honderdduizend keer over bepaalde dingen, daarom vind ik het fijn dat de film zo goed is ontvangen. Het publiek (bij de première nog alleen de genodigden! heeft precies gereageerd op de Juis te momenten". Nummer Veertien wordt dan ook eindelijk «ens als mens getoond. Paul de Tombe an Cruijff; ooit rui- deugniet in het Am- jndorp, tegenwoordig van Koning Voetbal ïeid: het wisselvallige Jool dat uit de schijn- belangstelling steeds anonimiteit van zijn ^vee kinderen). Voorstellingen voor \iek, dat vaak alleen ikel herkent, dat geen de keerzijde van de Heen ziet hoe mooi het in zijn. •illen laten zien hoe hoe wreed het voet- bekende regisseur (os na de première, je in de wedstrijden, de slowmotions". "Ik i igst van die gewone laten zien: die angst mensen voor wie hij ropa Cup is veroverd. heeft gespeeld vinden in de film: "Als Je op als je speelt ben je als Je daarna naar je alleen" Nummer n. Nummer Veertien Nummer Veertien bewakers, Nummer uis uit: Het waren de CASTELLON "Een spel vol verrassingen". Zo kwalificeerde Hans Vultink de gebeurtenissen op de eerste dag van het toer nooi om het Europees kampioenschap anker kader 71/2 in de Spaanse badplaats Castellon de la Plana. De Nederlandse kam pioen had zowel van de Spaanse "eeuwige tweede" Ramond Aguilera als van de 24-jarige Franse troef Francis Connesson gewonnen, maar was niet geheel ongeschonden uit de strijd gekomen. Een paar van de groten bijeen tijdens de première van de Cruijff-film. V.l.n.r Johan Cruijff, Anton Geesink en Ard Schenk. Lijstaanvoerder in ie Vitesse heeft gis- Veendam de inhaal de club van die —1 gewonnen. Deze |ds bij de rust bereikt van Kerkhof (3e mi- tan Wijk (5e minuut nendaal (30e minuut, èn 4500 toeschouwers ter was de heer Ram. p helft droeg de strijd (er onaangenaam ka- 65e minuut hield ar- Johan Derksen van ;ele kaart voor na te Kort daarop kwam snde Hofs (Vitesse) in (eendam-doelman Piet daarbij een gapende liep en naar een zie- worden vervoerd, toen met tien man ar men reeds twee in- iten aantreden. De kken komen vervan- der Weide had plaats Wieringa. Derksen, plaats onder de lat in. hierna nog talrijke 70 minuten werd v.d. esse) zelfs uit het wegens een grove gen Pascal. Zo speel- Louis Ocana in Amstel Gold Race AMSTERDAM De Spanjaard Louis Ocana zal dit jaar, voor het eerst in zijn loopbaan, deelnemen aan de Amstel Gold race, die op 7 april in Zuid-Limburg wordt gehouden. Met Ocana starten ander andere zijn ploeggenoten René Pijnen en Leif Mortensen. Door de gunstige datum van Ne derlands grootste wegwedstrijd voor profs, één dag voor het begin van de Ronde van België, is de inschrijving groter dan ooit tevoren. Reeds ze ventien merkploegen hebben zich aangemeld voor deze wedstrijd en dat betekent da/t er 150 renners van start zullen gaan. Onder de deelnemers zijn ook José Manuel Fuente, Ray mond Poulidor, Herman van Springel en Joop Zoetemelk. LEIDEN In de beslissende fase van de voUeybalcompetitie lijkt Ley thon AC 2 te gaan doordrukken. De reserve-dames van Leython wezen DOSK, derde op de ranglijst van de promotie-klasse, resoluut terug: 15-5, 15-9, 15-3. De heren van Leython AC deden het minder goed: bij Jupiter werd met 15-2,15-4,15-11 verloren. DONAR had aan het jonge, beweeglijke team van het Noordwijkse DIO een te zware tegenstander. DIO won met 15-3, 13-15, 15-10, 15-6. DEN HAAG Nederland zal ook in het volgende toernooi om de UEFA Cup slechts twee deelne mers mogen inschrijven. Aanvanke lijk had de KNVB de verwachting op grond van de uitstekende presta ties van het Nederlandse (club)voetbal in internationale ont moetingen door de UEFA ruimer te worden bedeeld. Gisteren evenwel heeft de KNVB een brief ontvangen, waarin op het verzoek om een grotere Nederlandse deelname afwijzend is beschikt. In het voor de desbetreffende clubs (FC Twente. MVV, FC Den Haag) meest gunstige geval, geeft derhalve ten hoogste de vierde plaats recht op deelneming. DEN HAAG Aan het c-wereld- kampioenschap ijshockey, dat van daag op de Haagse Uithof is begon nen, nemen Chinezen "roodchine- zen" wel te verstaan deel. Hoe wel de sportaonen van Mao nu al weer geruime tijd geleden achter hun muur vandaan zijn gekomen, wor den ze toch nog steeds bekeken als witte olifanten. De menselijke geest is nu eenmaal traag en daarom is de aankomst van een equipe uit de grote oost-aziatische volksrepubliek ook in maart 1973 nog aanleiding tot opgewonden gefluister. Eigenlijk was daartoe in het Haagse hotel Bei- Air totaal geen reden. Zoals ook al bleek bij het wereldkampioenschap hardrijden op de schaats in Deven ter, zijn de Chinezen geen wande lende reclamezuilen meer voor de doctrine van hun "grote stuurman". Er is geen rood boekje meer te be kennen. Slechts een enkeling gaat nog gekleed in het grauwe Mao-uni- formpje, de overgrote meerderheid draagt een West-Europees kostuum, kompleet met stropdas. In één opzicht pretenderen de Chine zen echter toch nog wel duidelijk ver schillend te zijn van de overige deelnemers. "Wij zijn niet gekomen om te winnen", aldus chef d'equipe Wang SJau Tsjoe via een kleine, on berispelijk Engels sprekende tolk. "Voor ons zijn de prestaties op het ijs van secundair belang. Ons ijs- hockeyteam neemt deel aan dit toer nooi om de vriendschap tussen de volkeren te versterken". Biljarten In Genève zal van 6 tot 8 april a.s het toernooi om het Europees kampioenschap worden gehouden in het anker kader 47/2. Tot de deelnemers behoort weer de Fransman Roland Dufetelle, die aan vankelijk had laten weten niet meer aan internationale toernooien te zul len deelnemen De lijst van deelne mers ziet er als volgt uit: Hans Vul tink (Ned), Roland Dufetelle (Fr), Jose Galvez <Sp). Dieter Muller (W- dl>, Antoine Schrauwen (Bel), Ro bert Guyot (Zwit), Franz Stenzei iOos) en André Burgener (Zwit). ADVERTENTIE Wedden om'n fles whisky, datu VAT69 lekkerder vindt? Het meest hadden hem de grillen van het oude materiaal in de indu striële club van Castellon parten ge speeld. Vooral in de partij tegen Aguilera, die door Vultink pas in 16 beurten werd gewonnen. Toen was sr voor hem maar één conclusie: „Er is op deze tafel bijna niet te spelen. Ik heb het idee, dat er geen zuivere lei op deze tafel ligt maar een of ander kunstpnodukt. Een andere verklaring voor de vreemde omzwervingen van de ballen heb ik niet". Vultink had de grootste moeite ge had om de ballen in het rechte spoor te houden. Het lukte hem pas in de 13e beurt nadat hij moeizaam naast de fel met ca rotte van zich afbijtende Spanjaard was gekomen; 119-118. Toen besliste Vultink met een serie van 105 (.Als je ze bij elkaar hebt gaat het wel. ook al moet je oil iedere stoot goed blijven opletten wat je doet") praktisch gesproken de par tij. Incident Meer beduusd was Vultink na zijn zege op Connesson (300/203 in 11 beurten) waarin hij bijna het slacht offer werd van een buiten zijn mede weten ontstaan incident. In een serie van 140, die, nadat Connesson met 108 was wegglopen (115/188) m negen beurten, de redding van de Neder lander betekende, kreeg Vultink min stens een tiental punten van de zich bij het tellen vergissende Spaanse arbiter cadeau. Het werd opgemerkt door een toe schouwer, die Jean Marty, tegen woordig afgevaardigde van de Franse bond, er op wees. Tijdens een partij mag er eigenlijk vanaf de tribune niet geprotesteerd warden. Marty, die zijn pupil Connesson bedreigd za£. deed het toch. Nadat Vultink, die van het incident niets had gemerkt omdat hij enerzijds sterk geconcen treerd biljartte en anderzijds geen woord Spaans verstaat, op 140 was ff geteld, eiste Marty, dat er 20 pun ten van de serie afgetrokken zou worden. Hij wild» Connesson niet laten doorspelen toen hij zijn zin niet kreeg, bedacht zich en ging toen te keer ovier de reglementen van de Europese bond. Daarbij liet hij zich zó onparlementair uit, dat de Port j- gese afgevaardigde bij dit toernooi, de heer Marquez, besloot van dit gedrag van de oud-kampioen op de eerst volgende jaarvergadering van de Europese bond (Kopenhagen) een agendapunt te maken. Marty, als oud-kampioen moet zich beter leren gedragen", zo zei de nijdige Portugees. Intussen had Vultink wel gemerkt dat Marty vanaf de tribune interrum peerde maar waarover het ging wist hU niet. De Nederlander begreep dat het tegen hem bedoeld was en daar over werd hij zo kwaad dat hij Con nesson in de volgende beurt met een serie van 45 uittikte. De jonge Parijzenaar, die in de openingsror.Qe had verrast met een zege in acht beurten op de Spaans* kampioen Jo6é Galvez, toonde zich een slecht verliezer. Toen hem er in de kleedkamer op werd gewezen, dat Vultink niets aan de affaire had kun nen doen, draaide hij de Nederlander de rug toe. Vultink had intussen met deze overwinning op Connesson een be langrijke klip omzeild. Hij had zich op één lijn gehandhaafd met de Belg Ludo Dielis en de Westduitser Dieter Müller, die tegen zwakkere tegen standers geen fouten maakten. Hun eerste moeilijke opponent kan van daag dezelfde Connesson worden. Zij moeten achter elkaar tegen hem spelen. Uitslagen Connesson Galvez Vultink Aguilera Müller Stenzei Dielis Burgener Galvez Aguilera Vultink Müller Burgener Dielis Stenzei 300 8 89 159 8 78 300 16 105 193 16 48 300 12 170 97 12 36 300 12 75 190 12 37 300 12 151 233 12 57 300 11 140 203 11 108 300 8 92 127 27 37.50 19.87 18.18 12.06 25.00 8.08 25.00 15.83 25.00 19-41 27.27 18.45 37.50 15.87 50.00 14.66 Stand na twee randen: 1. Dielis 4 pnt - 168 hgst serie - 33.33 moyenne; 2. Müller 4 - 170 - 30.00; 3. Vultink 4 140 - 22.22; 4. Connes son 2 - 108 - 26.47 5. Galvez 2 - 151 - 22.95; 6. Burgener 0 - 37 - 15.85. 7. Aguilera 0 - 57 - 15.21: 8. Stenzei 0 - 36 - 10.27. ADVERTENTIE Samen met teamgenoten of supporters op zaterdag of zondag naar n verre uitwedstrijd reizen (ongeacht de afstand) kost voor 2 personen f35.- 3 personen f40.- 4 personen f 45.- 5 personen f 50.- Ecn van de reisgenoten moet een NS-identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. voordelig uit met NS -.C— bs de wedstrijd met top 15 7 5 37 47—27 11 11 4 33 33—20 13 7 7 33 50—38 10 12 5 32 34—27 12 7 8 31 44—36 Ie Japanner Takao Ito de verste skisprong denis gemaakt: 176 me urde tijdens de training statie niet officieel als kan worden erkend. Het iar>den van de Oostduit- Wolf met 162 meter. t Op 85 Jarige leef- overleden Kees Ock- n van de grootste Ne- "eurs uit de geschiedenis port is geweest. Hij be erden overwinningen in uitenland. Ockhorst, die Ige tijd bij de Parijse ues vestigde na het to- od in 1911. won vele ma- kampioenschappen. in de hij zijn loopbaan als en trad toe tot de han- sie en de draverij-comi cs hij ruim dertig jaar ter van de pikeursver- LEIDEN Rob Schouten was zijn pupillen juist iets te vlug af. Terwijl de in de tulpen gezette kampioensploeg van De Zijl/LGB overwoog of het nu wel het juiste moment was om Schouten het water ,,te laten proeven" dook de jonge trainer/coach zelf ge kleed en al de Overdekte in. „Je staat altijd maar langs de kant aanwijzingen te geven. Naast de ploeg. Hiermee wilde ik aantonen op dat moment één te zijn met de jongens", verklaarde Schouten het van de roeiers overgenomen ritueel, dat zich hoogstwaarschijn lijk de komende weken nog wel eens zal afspelen. Schouten maakt namelijk ook deel uit van het waterpoloteam van De Zijl/LGB, dat met zes punten voor sprong op de concurrentie de hoofd klasse al min of meer is binnenge- zwommen. Niet voor niets pronkte de club gisteravond dan ook met de zilveren Sleutels, de wisselprijs van de Leidato, toegekend aan de succes volste Leidse sportvereniging. Het „brevet", dat de zwemploeg het recht geeft om in de a-klasse uit te komen is veroverd in een vier ronden om vattende competitie. Met twee twee de plaatsen en twee vierde plaatsen eindigde de Leidse combinatie daarin op de tweede plaats achter het Bre dase Surae. 22 ploegen bleven in de Door Jan Preenen schaduw van de Leidenaars. „De KNZB telt 135.000 leden. Ik vind het een zeer grote'eer dat wij met onze 1500 leden nu met onze herenploeg tot de twaalf beste verenigingen van Nederland behoren". Verantwoorde lijk daarvoor zijn 21 zwemmers, in leeftijd variërend van 10 tot 26 Jaar. Onder hen bevindt zich een groot aantal waterpoloërs, die sinds de fu sie tussen De Zijl en De Leidse Golf brekers anderhalf jaar geleden de zwemsport veel intensiever zijn gaan beofenen: Albert Spijker. Ton en Pün v. d. Bosch. Kees Bronsveld en Bert Zaagman. Met talenten als Pe ter Wolters, Edward Maasdijk en routinier Kees Uittenhout hebben zij de afgelopen maanden aan de positieverbetering gewerkt. Het aan- tad traaningen liep daarbij op tot zeven, waarvan er twee werden ge geven 's morgens om zes uur, zodat voorzitter Den Hartog dan ook te recht opmerkte: „Jullie hebben ka rakter getoond. Wij kunnen nog zo veel plannen maken, maar op een gegeven moment zullen Jullie het toch moeten waarmaken". Belang- ImkYV lM De succesvolle zwemploeg van De Zijl/LGB op de rand van het bassin in de Oevrdekte. (Foto Jan Holvast) rijk voor consolidering van het a- klasseschap is ongetwijfeld de sa menwerking tussen De Zijl/LGB en de Eerste Voorschotense Zwemver eniging, die binnen één Jaar moet uit monden in een fusie. Den Hartog: „Men moet dit beslist niet zien al9 een soort machtsovername. Wij wil len EVZV de helpende hand bieden. Schouten zal in september met de training in Voorschoten starten. De wedstrijdzwemmers en zwem sters zullen geleidelijk aan over gaan naar De Zijl/LGB en EVZV houdt het elementair zwemmen. Wij willen het zwemmen in Voorschoten van de grond brengen". Overigens zal EVZV zijn eigen naam behouden. De toenadering houdt wel in dat de 750 leden van EVZV de zwembad- problematiek in Leiden nog eens ex tra zullen accenturen. Den Hartog: „In het bedrijfsleven en in de sport is steeds meer sprake van ooncen tral, ie. In de politiek zie je juist het tegenovergestelde, waardoor de be sluitvaardigheid vermindert. Zo zal het ook wel gaan met het Leids over dekt zwembad. De buitenstaan der krijgt steeds meer de indruk dat het er om gaat wie de geestelijke va der wordt van het bad in plaats van dat het bad er komt. Waarom vormt men niet één front? Nu vangt men elkaar alleen maar vliegen af. De Sportstichting, waarmee wij even als met De Vliet, de Overdekte en De Does goed samen werken, heeft een uitstekend plan. Waarom wordt daar niet Ja oï nee op gezegd? Men blijft er maar om heen draaien".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17