If discipline oit onbekend voor Jan begrip Leget geweest lil ,UIE LAPZWANSEN, GA LIEVER AAN HET WERK" neii mi f ïli BEGREPEN DAT IK ER ZONDAG AL BIJ BEN' Nog niet zeker waar Tulpen- rallye eindigt \fergeetalle zuigtrammelant maar met de Ruton Draaitopstofzuiger. Drie Ajacieden op verlanglijstje van Willi Schulz Henny Pleizier naar Europese jeugdstrijd judo TV bij topduel Sanocel Scylla Aanval van René Pijnen op record Rivière mislukt APPIE HAPP1E JaxFeyenoord zat op „ribune, op vak N, een 1' 'jüpporter. U zult vragen: iet je dat dat een Ajax- B»jter was? Dat zal ik u zeg- C|e man had een megafoon Een megafoon is zoals een elektrische toeter, die meer gebruikt wordt door Scheepmaker van protestoptochten om iestanders voor te zeggen "wij gaan door met de moeten scanderen, ter- bij de massale protest- in Amsterdam tegen de dementen op Vietnam bruikt werd door iemand machtig was in de Bilder- at, waar de kilometers itoet doorheen liep. De ond op drie-hoog, onaan- r op zo'n piepklein bal- )e, en hij riep door zo'n on, een uur lang terwijl it voorbij trok, opmerkin- de trant van: "Hé, luie sen, ga liever aan het LENp, I II :op 22 edr dat is dus een megafoon, n op de eretribune had anderhalf uur lang jn mond en wisselde zang heeft de wereldcup") af ;ewone aanmoedigingen Ajax"), wedstrijdversla- ïeel goed Gerrle, laat die Jongens maar eens wat zien") en gen ("Wie heeft er trek in een flesje bier"?). En dat anderhalf uur lang, op megafoonsterkte. Ik heb daarom, in het algemeen belang, de Amsterdamse politie opgebeld om te vragen of zo'n gek ook op andere manieren het zwijgen kan worden opgelegd dan door hem met het gemelde bierflesje op zijn hoofd te timme ren, of zijn speelgoedje af te pakken en gezamenlijk te ver trappen? Met andere woorden: kan je er een agent bij halen om de man wegens burengerucht of zoiets een gele kaart onder de neus te toveren? Dat bleek ge lukkig het geval te zijn. Artikel 81 van de algemene politie ver ordening luidt als volgt: "Het is verboden door middel van een muziekinstrument of van een toestel bestemd tot het hoorbaar maken van muziek of van de menselijke stem, hetzij in een afgesloten ruimte, voor de omgeving hinderlijk geluid te maken". U ziet, alle voorwaar den zijn vervuld: toestel bestemd tot het hoorbaar maken van de menselijke stem, de buiten lucht, en het voor de omgeving hinderlijke geluid. Ton van Duinhoven vertelde me in dit verband dat hij, toen hij bij Ajax-Feyenoord op de marathontribune plaatsnam, tot zijn schrik op enkele meters ach ter zich enkele bezoekers een si rene bedrijfsklaar zagen maken, die aangesloten was op een accu en werd afgedekt met een zeil doek tegen het regengruis dat op zo'n overdekte tribune toch nog altijd naar binnen waait. Naast de sirene stond bovendien een zo geheten „bellenkast", die ook op het toneel wel wordt gebruikt, en waarmee je verschillende geluiden kan voortbrengen op de manier waarop auto's in Italië dat bij voorkeur doen: „Papavi, papavi", kent dat wel. Die bellenkast was ook op een accu aangesloten Van Duinhoven is toen op ze toege- stapt en heeft gezegd dat het wel iswaar te vroeg was om nu al te gaan kankeren, maar dat hij wel vurig hoopte dat zij de wedstrijd niet voor hem zouden verzieken door net als die ene Go Ahead Eagles-gek de hele wedstrijd door aan een stuk die sirene te bedie nen. „En Je zult het geloven of niet, maar ik heb dat ding de hele wedstrijd niet gehoord" zei Ton van Duinhoven prijzend. „Waren het misschien Rotterdammers, die na 45 seconden al het zwijgen werd opgelegd", vroeg ik op mijn beurt sceptisch. Het bleef even stil aan de andere kant van de lijn „Verrek ja, dat zou best kunnen daar heb ik helemaal nog niet aan gedacht," antwoordde hij. Dat was dus mijn eerste ge dachte, maar dat kwam omdat ik ervaring had op dat punt. Pal voor me op de eretribune kwa men twee bevriende echtparen te zitten: leeftijden begin 30, schat ik. De ene man was hel blond. Toen Ajax op de linkerhelft en Feyenoord op de rechterhelft voor de wedstrijd even intrapten, wees de helblonde naar de Feye- noorders en zei luidruchtig: „Dat zijn de Germanen, en (wijzend naar de Ajacieden) die zijn van dat andere ras" zijn vriend be duidde hem het een beetje kal mer aan te doen: „Je bent hier in Amsterdam," maar de ander meende dat hij toch wel een grap- pie mocht maken, of niet soms? De wedstrijd begon. Vijfenveer tig seconden later stond het 10 voor Ajax, de helblonde bleef be teuterd zitten, zijn vriend sprong juichend overeind en de rest van de wedstrijd hebben we geen kind meer aan die blonde gehad. Een keer sprong hij nog verrast over eind, bij een- aanval van Feye noord. Maar het was buitenspel en de bal ging naast. „Hindert niet hoor," zei een Amsterdammer ge ruststellend, toen hij weer be schaamd ging zitten. "Daarom speelt Cruijff altijd met nummer 14", schrijft het Duitse dagblad Bild in de kop van een artikeltje waarin verteld wordt dat jaren geleden de Ajax- spelers werden 'doorgenummerd' zoals bij basketbal. Hield een spe ler wegens het beeindigen van zijn voetballoopbaan op met spelen, dan werd zijn rugnummer aan 'n nieuwkomer gegeven. Toen Johan Cruijff in het eerste elftal kwam, was rugnummer 13 vrij, maar Jo han weigerde dit nummer om re denen van bijgeloof en daarom kreeg hij rugnummer 14". Aldus Otto Stubbe, helemaal van München naar Amsterdam ge stuurd om dat soort zaken uit zijn duim te zuigen. Uit het stan daardwerk "Cruijff, Hendrik Jo hannes, fenomeen" citeer ik dien aangaande het begin van hoofd stuk 27"Vroeger droeg Johan Cruijff bij Ajax rugnummer 9. Er bestaan foto's die dat bewijzen. De aanvang van het seizoen 1970 1971 kon Cruijff niet meemaken omdat hij "last van zijn lies had" wat volgens Frits Barend in top club Ajax een eufemisme is voor "ik heb pijn rond mijn geslachts delen" (wat, als u het mij vraagt, op zijn beurt ook weer een eufe misme ergens voor is). Gerrie Mlihren kreeg zolang nummer 9 en toen Johan eindelijk (voorgoed terugkwam bij Ajax—PSV op 30 oktober 1970 droeg hij het rug nummer 14. Volgens het gewone spraakgebruik 't rugnummer van de derde reserve, zou je kunnen zeggen. Diok v. Dijk maakte plaats voor Cruijff, soms haalde Michels Ruud Krol eruit, maar Cruijff nam dan niet nummer 10 van Dick van Dijk of nummer 5 van Krol over, maar behield, tot op de huidige dag nummer 14, dat langzamerhand een soort "geu- zennummer" is geworden". Daar kwam nog bij dat Gerrie Mühren ongaarne afstand deed van rugnummer 9 dat hij van Jo han had overgènomen, omdat hij als nummer 9 pas goed was gaan meedraaien in Ajax (en zoals u weet worden beroepsvoetballers in bijgeloof alleen nog maar over troffen door bejaarde turfstekers op de Liineburgerhedde)terwijl anderzijds dat "nummer 14" in middels een handelsmerk van Cruijff geworden was zoals de titel ("nummer 14") van de speel film over hem nog eens onder streept. „Eerst m'n fiets terug" plegen we hog altijd te zeggen als er Duit sers in de buurt zijn. Misschien kunnen we afspreken dat we met deze 40 overwinning nu eindelijk onze fiets terug hebben. "Fiets" dan in de overdrachtelijke bete kenis van dat woord. Ik zat tussen twee Duitse jour nalisten in. Je hebt krantejourna listen, radiojournalisten en tv- journalasten, maar zij behoorden tot het gilde van de telefoonjour nalisten. Om de zoveel tijd wer den zij vanuit Duitsland door hun krant opgebeld, en dan meldden ze dat het ondertussen 30 was geworden, oh daar gaat de vierde goal, 'Cruijff mit kopf'. M'n con versatie met hen beperkte zich toj. "Der schuss war von Schilcher das tor von Hahn. Dat was Mühren. Jawohl, Hahn wieder. Ja-Ja, der Johann". Een buitenstaander die niets van voetbal maar alles van Duits afwist, had kunnen denken dat Bayern München met 40 ge wonnen had. Woensdagmiddag kwam ik Salo Muller, "de snelvoetige" in Am sterdam op straat tegen. U weet wel, Ajax' verzorger in de Michels- tijd. "Ga je vanavond nog naar het stadion?" vroeg ik ten over vloede (dacht ik). Nee, hij bleef lekker thuis: "Roffel (de direc teur van het Olympisch Stadion), had me wel kaartjes beloofd maar vorige week donderdag zei hij mij dat ik ze toch niet kreeg: dat kon hij niet doen tegenover Van Praag". Een uur voor de wedstrijd kreeg Jaap van Praag te horen dat er twee bussen met 100 Bayern-sup- porters uit Koblenz voor het sta dion stonden. Ze hadden allemaal kaarten, alleen: die war en verge ten, die hadden ze in Koblenz la ten liggen. Ze wisten ook niet in welk vak ze hadden moeten zitten. Het leek Van Praag een onwaar schijnlijk verhaal .Hij geloofde dat ze op de bonnefooi (op zijn goede geloof dus "bonne foi" in het Frans) naar Amsterdam waren gekomen. Ze moesten eerst maar eens naar Koblenz bellen om er achter te komen wat voor plaatsen het waren, zei hij. Hoe het afge lopen is weet ik niet, ik denk: 0 4. Ik hoor het Udo Lattek, Gerd Müller en al die anderen nog zeggen: die 05 in München, bij die vriendschappelijke wedstrijd, dat kwam omdat we toen nog on getraind waren, dat mag Je niet meetellen. Wanneer beginnen die jongens eindelijk eens te trainen? ADVERTENTIE 'Als ik 's avonds thuis kwam lag ik uitgeteld op ttretn had ik verschrikkelijk moeten afzien in de wed- Leget, terug van een half seizoen weggeweest, at pijnlijke voetbalverleden te hebben afgerekend. :omer ontsierde hij de toen in volle bloei staande zijn voetbalschoenen. Jan Leget, als 11-jarige be- Aigdunum en zeven jaar geleden overgestapt naar 0astbesloten. Hij zou niet meer voetballen. Met een eenblessure zag hij er geen been meer in. aten opereren tussen s in. Door Strikwer- Een betere sportarts irland immers niet? bleef ik in contact (therapeut itn Leiden, de competittie weer 'ndat voetbal nu een- me betekent en ik :eek naar de zondag spelen. Maar de pijn ele wedstrijden voor et seizoen heb ik het let opvallende was nberbeen veel pijnlij- rechterbeen spaarde el mogelijk. Toen nam niet meer te voet- naakte Leget zijn ren- ïerste. In het vriend- el tegen ARC in Al- redelijk. De eerste luit gespeeld. Na rust aan gedaa/n. Min of Gouda zal ik daarover beslissen". De gedwongen rust van een half Jaar lijkt de onverwachte comeback duidelijk te hebben bevorderd. "In die maanden heb ik mezelf fait gehou den door te trimmen. Tot ik voelde dat ik het fietsen en het lopen kon vervangen door voetbaltraining. Daar ben ik in Januari mee begonnen Voor mezelf. Nog niet in de groep. Ik heb lang genoeg getraind om voor Voor mezelf. Nog niet in de groep. Ik heb lang genoeg getraind om voor mezelf een programma uit te stippe- ALPHEN UVS heeft gister avond het vriendschappelijke duel tegen ARC hiet 15 gewonnen. Bij de rust was de stand al 14. Het scoreverloop: Désar 01, V.d. Heijden 02, Balkhoven 03, La gendijk 04, Boevée 14, rust; La gendijk 15. len. Zelfdiscipline is ook nooit een onbekend begrip voor me geweest, al is dat misschien wat moeüijk om van Je zelf te zeggen. Met behulp van intervaltraining (sprints, afgewis seld met duurlopen) heb ik mezelf k heb begrepen dat weer het oude peil teruggebracht. is dat ik it zou te link zijn me kort na elkaar voluit mer Van Schooten di- mogelijkheid is aan- >r de wedstrijd tegen al v, d. Boogaart hield een grote be lofte in. Jammer dat hij door die blessure wegviel". Leget houdt zich bovendien intensief bezig met de coaching van het b—1 elftal, dat in zijn klasse het veld aanvoert. "Ik zou wel trainer willen worden, maar dan meteen bij de top willen zitten. Ik kan het niet opbrengen onderaan te beginnen, waar Je te maken krijgt met Jongeren, die verscheidene spor ten willen bedrijven. Voetbal, bas ketbal en als het even kan ook nog tafeltennis. Dat is een mentaliteits verandering waar ik me niet mee kan verenigen. Ik probeer altijd het hoog ste na te streven en dat is slechts mogelijk als Je Je uitsluitend op één sport concentreert". PROGNOSES: KNVB: DRLRoodenburg 1, UVS—Gouda 3, LFCRKAVV 3, Blauw ZwartLugdunum 1, TeiJ- lingenQuick H. 3, CeleritasDO- COS 1, ASCSp. cl. Lis9e 3, Bode graven—ESDO 1, SJC—Van Nispen 1, WarmundaUDO 3, Foreholte Concordia 1, RijpweteringRand stad Sport 3, VTLVVSB 3, Hille- gom—Altior 1, Rijswijk—Alphen 2, Tonegido—Waddinxveen 1, RKNSV SJZ 2, SCR—ESTO 3, BGC Flo- reantSMV 2. Afdeling Leiden: ST. Bernardus Stompwijkse Boys 3, Meerburg VVOA 3, ZLCVNA 1, Unitas L.— KRV 2, VNL—Leidse Boys 1. Geen stofje, pluisje of draadje ontsnapt de dans! Moeiteloos slokt de krachtige zuigmotor alles op. Moeiteloos volgt de slang vanuit de Draaitop al uw bewegingen. Moeiteloos glijdt de machine achter u aan. Moeiteloos wisselt u met één handgreep de stofzak. Wat 'n gemak. Elke dag opnieuw! Onthoud wel even de naam: RuTon heeft m in ■erdam ipen 'HEN Is Bayern- in slapeloosheid ten i&n? Volgens het 'ickert instituut la (al gebleken dat de ?st door slape- welde volksdeel van puhliek vormen. Bij t onderwerp gehou- klaagde 16 procent sren over een onvol- ïtrust tegen slechts de Noordduitse lan- »mmigen moet de rden gezocht bij de Tconsumptie van de floor hij om sanitaire lachts vaker het bed ien volgens nuchter- ners gebruikt de Bei- >eloosheid echter air bet wat makkelij- loen. Ie vraag: hoe heeft :hen in Amster- fa? Langzaam voelde ik de kracht weer in me terugkomen. De pijn bleef ge lukkig weg. Ik hoop dat het zo blijft. Ik wil nog drie Jaar voetballen. Niet dat ik me heb verveeld op die voetballoze zondagen, maar de re gelmaat, die ik in mijn leven had, was verdwenen. Vooral in die begin periode heb ik daar wel moeite mee gehad". Overigens is 31-Jarige Jan Leget niet helemaal van voetbal verstoken gebleven. Als supporter van UVS zegt hij"Het spel heeft niet zo'n enorme verandering ondergaan dat ik me moeilijk zou kunnen aanpassen. Ik zie Juist voordelen. Vooropgesteld dat ik terugkom. Was het in het ver leden altijd zo dat ik als middenvel der in feite alleen de spitsen kon aan spelen, dit seizoen zijn ook de vleu gels goed bezet zodat een halfspeler zal worden, hangt echter van de veel meer mogelijkheden heeft. Voor- sprekingen af. Jan Leget: terug van half seizoen weggeweest. AMSTERDAM De Tulpenrallye is helemaal rond: de financiën, de rou te, het reglement; alles is geregeld. Alleen weten de organisatoren nog steeds niet waar de finish zal zijn van de autotocht die voor een groot deel in Polen wordt verreden. "Er zijn drie mogelijkheden", bericht ten de organisatoren gisteren. De finishplaats wordt Zandvoort, Noord- wijk of de luchthaven Schiphol. De onderhandelingen zijn gaande, bin nen een week wordt de uitslag be kend." Van het trio 'plaatsen' dat zich Iheeft aangemeld, heeft alleen Noordwijk een concreet financieel aanbod ge daan; of die plaats ook finishplek be- LEIDEN De Leidse judoka Hen ny Pleizier, lid van sportschool Lui ten, is door de Budobonid Nederland aangewezen voor de Europese jeugd kampioenschappen. Pleizier (15 jaar, 90 kg) zal uitkomen in de klasse as piranten half zwaargewicht. De Euro pese jeugdstrijd zal in het weekeinde in Oostende in België worden ge houden. ADVERTENTIE HAMBURG Als Willi Schulz zijn zin krijgt geeft de gehele we reld acte de presence bij zijn af- scheidswedstrijd op 24 april in Ham burg. De 66-voudige Westduitse in ternationale verdediger heeft ook en kele vedetten uit het recente verle den uitgenodigd: Charlton, Altafini en George Best, indien men althans aanneemt dat hij zijn loopbaan in derdaad heeft beëindigd. Uit Nederland vroeg Schulz de Ajacieden Cruijff, Keizer en Blan kenburg. LEIDEN Sanocel Scylla moet morgen in het clubgebouw aan de Catharijnestraat proberen het Am sterdamse Tempo Team van het landskampioenschap af te houden. By winst komen Bert v. d. Helm, Nico van Slobbe en Herman Hopman in het bezit van de landstitel. Voor Sanocel houdt winst of gelijkspel deelname aan de Europa Cup-serie in. Een televisieploeg zal aanwezig zijn op opnamen van deze tafeltennis- topper, die om 18.30 uur begint, te maken. Schulz „verlanglijstje" voo<r 24 april ziet er als volgt uit: Fachetti en Mazzola (Internationzale), Best, Law en Charlton (Manchester United) Amancio (Real Madrid), Roedakov Praag), Lubanski (Gornik Zabrze), Blankenburg, Keizer en Cruijff (Ajax), Moore (West Ham United), Djajic (Rode Ster Belgrado), Pele en Carlos Alberto (FC Santos), John stone (Celtic), Eusebio (Benfica), Van Himst (Anderlecht), Albert (Va- sas Boedapest), Halier en Altafini Juvemtus)Maiier, Beokenbauer en Müller (Bayern München), Netzer en Vogts (Borusia Mönchengladbach), Hughes (Liverpool) en Gordon (Hi bernian Edinburgh) ANTWERPEN René Pijnen is gisteravond in het Sportpaleis van Antwerpen niet geslaagd in zijn po ging de Fransman Roger Rivière het wereldrecord 10 kilometer afhandig te maken. De Nederlandse coureur maakte een tijd van 12 «minuten 32.1 seoonden. Het record van Rivière staat op 12.26.8. René Pijnen startte behoedzaam en liep in de beginfase een achter stand van enkele seconden op. Vanaf de vierde kilometer liep hij in op de tijd van Rivière en bij de doorkomst op 7000 meter had hij een voorsprong van viertiende seconde. De tussen- sprint had echter teveel van Pijnens krachten gevergd en in de laatste kilometers viel hij terug. Voetbal De linksbuiten van Bayern München, Willi Hoffman zal tenminste een week met zijn linker voet in het gips moeten lopen. Hij heeft namelijk tijdens de wedstrijd tegen Ajax zijn enkelband verrekt. Hoffmann kan zaterdag In leder ge val niet meespelen in de Bundesliga- wedstrijd tegen Eintracht Frankfurt.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15