nemende problemen Britse ziekenhuizen Strijd in YS over hulp aan Hanoi Gaddafi: „Arabische politiek is bankroet V erkeersleiders Lindsay: geen 111 r rankrijk als burgemeester staken door de vertrouwde zeep voor verstandige hygiëne „SITUATIE WORDT SLECHTER" nieuwe termijn ity' zendt mer naar Ellsberg Brand in nachtclub 15 doden Verkiezingen in Ulster achter prikkeldraad Groeiende oppositie tegen miljardensteun ie- 0 BUITENLAND ]zi£ ten gevolge van staking overleden ADVERTENTIE Rtr) Een on- j van Britse machi- ,utoriteiten gisteren •einverkeer in zuid- stil te leggen. Dui- iden niet rijden, 75 len en oosten van icht en naar schat- isen moesten maar hun werk kwamen, van de spoorwegen ;and chaotisch, maar niet in zicht, n de 29.000 Britse ook vandaag door. het dringende ver- jvan de directie van Spoorwegen verwor- lie van de arbeiders ken gaat ook nog In ruim 4 miljoen sdruk laag en min- izen en duizenden p en fabrieken zit- ^ïder gas. De arbei- jreigd de gastoevoer [nog verder te ver- I regering de levering n de industrie niet fcopzet. onderwijzers staken (i was de tweede dag die drie dagen zal koolkinderen zyn er |n het niet-medisch I Britse ziekenhuizen t een controverse ge- pctionarissen zyn in omen na de mede arts in noord-Enge- j patiënt overleden is pe staking. De arts i zei gisteren dat de ti was nadat hij als val,door de directie bis in Sheffield naar |d met de boodschap n komen als de sta- bhoonmaaksters, het I, de portiers en de istenten hun werk in hebben neergelegd, ang voor infectie, vorden gehouden om ten aan looneisen en i de loonmaatregelen ^ieve regering. Unicura N.V. Amsterdam Het normaal zeer drukke 'Waterloo Station" in Londen loas gisteren een beeld van rust en stilte. Treinen reden slechts sporadisch. Duizenden machinisten hadden gisteren het werk neergelegd. BENGHAZI (Reuter) Kolonel Gaddafi, de Libische leider, is van mening dat de Arabische politiek bankroet is en dat de Arabische lan den niet meer serieus over bevrijding van Palestina denken. Het Libische persbureau maakte dit gisteren bekend uit een vorige dag door Gaddafi op een conferentie in Benghazi gehouden toespraak. "De Arabische politiek, bankroet en ver lamd, kan de situatie niet m*er aan. De handelingen van de politici zijn slechts manoeuvres om het gezicht te redden en draaien om de waarheid heen. De kwestie van de bevrijding van Palestina en de terugkeer van het Palestijnse volk speelt geen rol meer in de gedachtenwereld van de Arabische leiders. Er wordt niet meer gesproken van Palestina en het volk van Palestina, maar slechts van de rechten van vluchtelingen, zonder dat daarbij de naam Palestina wordt ge noemd", aldus de Libische leider, die de Arabische staatslieden kritiseerde "omdat zij niet de moed hebben de Arabische natie de waarheid te zeg gen". Volgens Gaddafi ligt het probleem in de terugkeer van de Palestynen naar hun land. "Zodra deze kwestie is opgelost zullen alle moeilijkheden uit de weg zijn geruimd, want het be tekent dat het einde van de Zionis tische identiteit". Kolonel Gaddafi voorspelde dat de situatie langzamerhand slechter wordt "omdat de Arabieren zich bij het bestaan van een Zionistisch -ijk op de puinhopen van de Arabische natie en haar beschaving zullen neer leggen". Volgens de Libische leider zal dat tot overheersing van de Arabieren leiden, zoals het geval is eeweest on der de Romeinen, de Grieken, de Britten, de Fransen en de Italianen. ietei I (ANP) Amnesty peft een waarnemer bt "Pentagon Papers" Daniel Ellsberg en ,in Los Angeles. Het advocaat George Ki- pzaam is bij de uni- ds Angeles. Ellsberg, n beschuldigd van izwering en dief- met het ontvreemden lan de pers van de de officiële ee- ie Amerikaanse in- ïam. big op het besluit om naar dit proces te mesty: "Het toepas- ;e-wetten is een bij- stende reactie van de vat kennelijk een ten ingegeven daad tegen een oorlog die van velen onrecht- ttig was". ■national is een orga- belangen behartigt, omwille van hun ien vervolgd. PARIJS (Reuter/AFP/UPI) De Franse verkeersleiders hebben beslo ten him al twee weken durende sta king, die het luchtverkeer heeft stil gelegd, tot zaterdag te verlengen. De bond van verkeersleiders, die voor zyn leden hogere salarissen en stakingsrecht eist, maakte dit bekend na een vergadering op het hoofd kantoor in Parijs. Het luchtruim boven Frankrijk was gisteren nagenoeg vliegtuigloos, aan gezien tal van Europese luchtvaart maatschappijen hun boycot van de nu onder militaire leiding staande luchthavens in Frankrijk voortzetten. De boycot is een gevolg van de botsing tussen twee Spaanse vlieg tuigen boven Frankrijk, waarbij maandag 68 doden vielen. Zeventien maatschappijen hebben laten weten niet meer op Frankrijk te zullen vlie gen, zolang de verkeersleiders niet aan het werk zijn. Zij vertrouwen niet op de vakkundigheid van de mi litairen die hun taak hebben overge nomen. In feite doen nog slechts enkele maatschappijen Frankrijk aan. Op een persconferentie van de be roepsorganisatie van Franse verkeers leiders hebben zowel Franse als bui tenlandse, verkeersleiders het „on realistisch en absurd" genoemd dat militairen zijn ingeschakeld in het burgerluchtverkeer. De opleiding voor burger-verkeers leiders duurt veel langer dan die voor de luchtmacht en voor het burger luchtverkeer gelden andere regels dan voor militaire vliegtuigen, zo werd gezegd. Volgens de verkeersleiders had de vliegtuigramp bij Nantes naar alle waarschijnlijkheid vermeden kunnen worden als de verkeerstoren door burgers bemand was geweest. Aan de hand van bandopnamen van de gesprekken tussen de militaire verkeersleiders en de piloten toonden de verkeersleiders aan hoe onveilig het militaire controle-systeem is. In het hele jaar 1972 waren in totaal 54 aangetoonde gevallen geregistreerd van „airmiss", vliegtuigen die op een bepaald punt minder dan vijf zee mijlen van elkaar verwijderd waren. Sinds militairen de verkeerstorens in Frankrijk bemannen zou het aantal zijn gestegen tot gemiddeld 15 „air- miss'-gevallen per dag. NEW YORK (RTR) Burge meester Lindsay van New York heeft woensdag bekendgemaakt dat hij zich niet' voor een nieuwe ambtstermijn herkiesbaar zal stel len. Een uur later werd onthuld dat drie leden van Lindsay's gemeente lijke staf dooi de justitie corruptie was aangewreven. De drie hoofdambtenaren zouden er onder meer voor hebben gezorgd dat vooraanstaande burgers van New York konden ontkomen aan de gevolgen van parkeersovertredingen. Volgens de justitie wist het kabi net van Lindsay van deze corrup tie en probeerde haar te verdoeze len. Al tweemaal eerder onder het be stuur van Lindsay deden zich ge vallen van corruptie in New York voor. John Vliet Lindsay een van de laatste "glamourpolitici" van de ja ren zestig is acht laar burge meester eeweest. Dat hij zicth niet voor een derde ambtstermijn van vier jaar herkies baar wil stellen, zei hij. "heeft per soonlijke redenen" BRISBANE (Reuter) Bij een brand in een nachtclub in een bui tenwijk van Brisbane zijn 10 mannen en 5 vrouwen om het leven gekomen. De brand is veroorzaakt door een brandbom diie ontplofte tijdens een show in de nachtclub. De brand brak uit op de eerste verdieping en op de trap. Een dertigtal gasten kon zich door een sprong uit het raam van vijf meter hoogte in veiligheid bren gen. Mogelijk houdit de brand ver band met pogingen om nachtclub eigenaars geld af te persen door met terreur te dreigen. Een soortgelijke brand vernielde twee weken geleden een naburige nachtclub. Daar was op dat moment niemand binnen, zodat de brand geen slachtoffers eiste, al dus een mededeling van de politie. Stembureaus zwaar bewaakt ni ACht?r pri!5" groepen massaal op te komen en keldraad en pantserwagens kan de bevolking van Noord-Ierland zich vandaag uitspreken over de vraag of zij verbonden wenst te blijven met het Verenigd Koninkrijk of de voorkeur geeft aan aansluiting bij de Ierse Republiek. Sterker dan al in het door geweld geteisterde Ulster het geval was biedt het stadsbeeld nog meer mi trailleurnesten, nog meer pantser wagens en nog meer in gevechtste nue gestoken militairen. Het zijn de Britse strijdkrachten die er zorg voor moeten dragen dat de Noord- Ieren zonder intimidatie of geweld hun stem kunnen uitbrengen op de vragen waarop het antwoord al van tevoren vast staat. Iedere kiezer zullen twee vragen worden voorgelegd: 9 wenst u dat Noord-Ierland deel blijft uitmaken van het Verenigd Koninkrijk? wenst u dat Noord-Ierland zich buiten het Verenigd Koninkrijk aansluit bij de Ierse republiek? Leiders van de protestantse meer derheid, traditioneel voor handha ving van de bestaande banden met Londen, hebben hun volgelingen te kiezen voor Engeland. Woordvoerders van de rooms-kat- holieke minderheid naar schatting een derde van de anderhalf miljoen mensen tellende bevolking van u\- ster hebben erop aangedrongen thuis te blijven. Overal in de rooms- katholieke wijken is op de muren gekalkt "Blijf thuis". Het is een protest tegen wat de rooms-katho- lieken noemen een "zinloos" refe rendum. Ongeveer één miljoen Noordieren alle boven de 18 jaar geregis- treerden mogen stemmen. Spe ciale regelingen zijn getroffen voor hen die uit vrees niet naar de stem bureaus willen. Dat zijn er onge- veer 150.000 en zij kunnen per post volgende hun stem uitbrengen. De overigen kunnen naar de 380 zwaar bewaak te stembureau. Oorspronkelijk telt het land 900 stembureaus in de zes graafschappen, maar het aantal is ditmaal beperkt omdat het Britse leger niet in staat was al deze bu reaus te beveiligen. Het voorstel van de regering om zo mogelijk 24 miljard bij te dragen in het herstel van de schade door bombardementen in Noord-Vietnam, wordt een emotionele kwestie in het door de 11 I Democraten beheerste Congres. Temeer omdat de president cmq schond een conservatieve economische en sociale binnenlandse politiek voert. DIN (ANiP) Drie sche- minklyke Nedlloyd in ben, aldus een com- (eiligheidsraad van de het embargo ge- is afgekondigd tegen >pen zouden in juni, in Los Angeles en totaal 57 ton nikkel, Fthodesië, hebben ge- ■generaal van de VN, UDU, heeft Nederland ge- derzoek in te stellen, ;MEik binnen een maand welke maatregelen de :ering wil nemen om tigen van het embar- indse schepen te voor- 'ijdeld Ir 24 uur -t kantoor van de Is- yfvaartmaatschappij El laven Kennedy en bij ie banken op Fifth v Vork-stad. drie au- waarin springladingen j yt acht. De drie ladingen 3 onschadeliik worden I derale recherche heeft erzoek. eer Het congres is er zich van bewust, dat er onder de bevolking weinig enthousiasme bestaat voor het herbouwen van communistisch Noord-Vietnam met dollars van Amerikaanse belastingbetalers. Leden van het Huis van Afgevaar digden en de Senaat zeggen, dat zij veel brieven krijgen van kiesgerech tigden, diefel gekant zijn tegen mhulp aan Hanoi. Sommige rechtse Congresleden zijn er instinctief te gen. Wayne Hayers uit Ohio zei: „Ze zullen eerder schaatsenrijden in de hel dan dat ik zal stemmen voor iets van hulp voor die troep moor denaars in Hanoi1". Maar ook is er groeiende oppositie van vooruitstrevenden, onder wie de senatoren Humphrey en Mc-Go- vern. Zij beschouwen het hulpplan als symbolisch voor de verkeerde prioriteiten in de nieuwe begroting van president Nixon. Plafond In deze begroting is een stevig pla- fond aangebracht voor federale uit gaven, met het doel de inflatie te gen te gaan en belastingverhogin gen te vermijden. Daarom worden er in veel sociale programma's, „die niet voldoende uitwerking hebben", bezuinigingen aangebracht of ze worden helemaal geschrapt. Voor ve,l Democraten is dit een weloverwogen poging om uit ideolo- Copyright LD/ AD/ Observer gische overwegingen de prestaties van de Democratische presidenten, van Franklin D .Roosevelt tot en met Lyndon Johnson ongedaan te maken. Senator McGovem zei onlangs, dat het miljarden zou kosten om de schade te herstellen, aangericht door 7.403.613 ton bommen, overeen komend met 370 atoombommen van het Hirosjima-type. Niettemin was hij tegen directe hulp aan Noord- Vietnam. „Ik zal niet", zo zei hij," meewer ken aan een beslissing waarbij ilk de armen in dit land moet vertelden dat we geen behoorlijke huizen van lage prijs kunnen bouwen omdat we in plaats daarvan Zuidoost-Azië weer opbouwen". Ik kan onmogelijk meer consideratie hebben voor de belangen van een vroegere tegen stander dan voor die van onze ei gen mensen". De senator gaf even- wed te kennen, dat hij wel voelde voor Amerikaanse deelneming aan een veelzijdig reconstruotiepro- gramma via de Verenigde Naties of een ander internationaal lichaam Maar dan zouden de Amerikaar bijdragen uit particuliere bron ..ïoe- ten komen, vooral van de defensie- Acceptabeler leveranciers „die in de oorlog veel winst hebben gemaakt". De regering heeft nog geen cijfer genoemd voor haar hulpverlening, hoewel president Nixon sprak over ongeveer 72 miljard gulden voor In- do-China als geheel, waarvan dan een derde deel naar Noord-Vietniam zou gaan. Het Witte Huis aanvaardt evenwel geen morele of wettelijke verplich tingen om hulp te verschaffen. Wel sprak Ndxons adviseur Kissinger De regering is er alles aan gelegen dat de fragiele bestandsovereenkom sten niet ineenstorten. Zij heeft duidelijk gemaakt, dat Hanoi de be loofde dollars zal krijgen als het zich behoorlijk gedraagt. Hoe de president deze dollars zal moeten loskrijgen van een vijandig Congres is nog niet duidelijk, maar de mo gelijkheid, dat het geld zou moeten komen uit verdere binnenlandse be zuinigingen, zou een poging kunnen betekenen om boze Democraten om de tuin te ledden. Er bestaan toene mende verdenkingen, dat er al vol doende gelden worden achtergehou den door ze te onttrekken aan obs cure hoekjes van de defensiebegro ting. Zo wees senator Humphrey er on- iags op, dat er in het defensie budget voor het begrotingsjaar, dat eind juni 1974 eindigt 7.200 miljoen gulden wordt gevraagd voor milibai- re hulp aan Vietnam en Laos. hoe wel er ten aanzien van deze landen al bestandsovereenkomsten zijn ge sloten. Humphrey vermoedde dat de rege ring een fonds voor onvoorziene uitgaven tracht te vormen om daarmee de strijd in Zuidoost-Azië te hervatten zonder goedkeuring van het Congres, voor het geval de bestandsovereenkoimst stuk loopt. Hij drong er daarom op aan dat elke hulp aan Noord-Vietnam be taald zou worden uit besnoeiingen in de defensiebegroting en niet uit fondsen die voor binnenlands ge bruik bestemd zijn. Humphrey trapte vermoedelijk een open deur in. De regering moet er zich van bewust zijn, dat het poli tiek veel acceptabeler zou zijn te betalen voor het herstel van Noord-Vietnam uit beperkingen van het defensiebudget dan door ver mindering van sociale uitgaven. Toch zal het moeilijk zijn de ge dachte teniet te doen, dat de hulp voor Noord-Vietnam betaald zal worden door de arme Amerikanen. Dit denkbeeld heeft zich al verbreid in het Congres en onder gouver neurs, burgemeesters van grote ste den en by actiegroepen tegen de armoede en voor de burgerrechten. Deze laiatsten hebben ad een de monstratie dn Washington op touw gezet. Burgemeesters komen tot de ont dekking, dat bezuinigingen in de fe derale begroting op sociale lasten hen noodzaakt zelf hiervoor gelden bijeen te brengen door hogere loka le belastingen, of wel de betrokken vraagstukken geheel te negeren. In dit licht kan het Congres in de kamende maanden het Nixon erg moeilijk maken. De president bezit echter een krachtig argument als hij het Congres verwijt, dat het op onverantwoordelijke wijze allerfel u kleinere uitgaven goedkeurt, zonder samenzweert ^gen het Toekomst In maart 1972 zond premier Heath van Engeland het Noordier- se parlement naar huis en stelde hij Ulster onder rechtstreeks be stuur van Londen. Hij beloofde toen een referendum over de toe komst van het land, naar waarne mers aannamen om de protestant se meerderheid te verzekeren dat de grens met het rooms-katholieke Ier land zal blijven bestaan zolang de meerderheid dat wenst. De rooms- katholieken hebben dan ook beslo ten tot boycot. De protestanten hopen door gro te opkomst mede invloed te kunnen uitoefenen op de inhoud van het witboek over de toekomst van Ul ster dat later deze maand door de Britse regering zal worden gepubli ceerd. Palestijnen gaan niet op aanbod Hoessein in BEIROET (UPI) t— Via haar pers bureau WAFA heeft de Palestijnse guerrillabeweging laten weten dat zij het aanbod verwerot van Koning Hoessein van Jordanië om het dood vonnis tegen guerrillaleider Aboe Daoed te herzien als de verzetsstrij ders hun anti-Jordaanse campagne beëindigen. De guerrillabeweging zegt ln een verklaring dat de Palestijnse revolu tionairen hun houding tegenover het huurlingenbewind in Jordanië enige tijd geleden hebben bepaald en wel toen het duidelijk was geworden dat op de totale kosten te letten. Het is twijfelachtig of er een krachtig blok in het Congres ge vormd zal kunnen worden dat zich effectief tegen de constitutionele en politieke strijdwijzen van de presi dent zal verzetten. Palestijnse volk en de Palestijnse re volutie". Van dit standpunt, aldus de verklaring, kan niet. worden afgewe ken. Aboe Daoed werd op 13 februari met nog 16 guerrillastrijders in Jor danië gearresteerd. Volgens de Jor daanse autoriteiten beraamden zij ondermijnende acties. Op één na kre gen allen de doodstraf.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9