't Enige wat je kunt is aandacht vragen VVV „Noordwijk" met de orair NBT-trein op weg naar Hambiirj; Milieumarkt voor iederee\ Leimuidens gemeenteraadslid over bestuurlijke onzekerheid: Suggestie irj^ Hazerswoudb- belastingen L via gemeenti Directeur Wim Rovers: Ik promotie-reis naar Noord- verwacht veel van deze en Midden-Duitsland DONDERDAG 8 MA LEIMUIDEN Het eind vorig Jaar dan Alphen voor de mensen voor wie deze wo ningen eigenlijk bestemd zijn, niet zijn op te brengen. En Je vraagt Je dan af: waar bemoeien die knullen zich mee?". W ettelijk "Nou, en dan heb Je dus eindelijk een structuurplan. Dat notabene aan de wettelijke eisen voldoet. En dan opeens gaat er zo'n streekplan over heen. Stik maar, staat er dus eigen lijk". Provinciale weg 7, voor Alphen aan den Rijn zowel als voor Leimui- den niet zonder belang, kwam in het voorontwerp-streekplan niet op het reconstructielijstje van de provincie voor. Motivering: „Dan zeggen ze: die weg loopt door de Wassenaarse- polder en dat is een gebied met hoge ecologische waarde. Nou, er zitten hier verschillende boeren van die polder in de gemeenteraad. En die zijn echt niet gek. Die weten echt wel wat ecologie betekent. En die hebben dan ook zitten bulderen van het lachten toen ze dat hoor den". Onbevredigend vrijgegeven adres van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten aan informateur Ruppert, waarin onder de titel "De gemeenten in de tang" uiting werd gegeven aan de on tevredenheid over de zo langzamer hand chaotische situatie in bestuur lijk Nederland, lijkt niet veel anders dan voor kennisgeving te zijn aange nomen. Vorige week evenwel kwam het gemeenteraadslid ir. H. E. van den Berg er in Leimuiden op terug. Zijn conclusie toen: "De gemeenten moeten harder optreden". Bijna een week later illustreert hij die onzekerheid die zich volgens hem Door Wim Wirtz Foto Wim Dijkman van ons bestuur heeft meester ge maakt: "Neem nou die gewestvor ming. Dat is opnieuw een poging om het beter te doen. Je kunt je gewoon afvragen of het nou wel goed is om de weg die we zijn ingeslagen te ver volgen". Van den Berg heeft zo z'n twijfels. Over een randverschijnsel als de ex.artikel 12 gemeente Lei den. En over het zichtbaar toene mende verloop van gemeenteraads leden gedurende de laatste paar Jaar. "Het is een opeenhoping geworden van moeilijkheden. En wat is er nou aan de hand: de overheden zijn blij ven steken in wat men noemt de tweede fase van bedrijfsontwikke ling. Er komen steeds meer licha men: staforganen, adviesdiensten. Zo krijg Je een overheid waar de in form^ li stromen doorheen gaan lo pen. En dat geeft moeilijkheden". "Je moet uitgaan van de hogere organen. Je moet hoofddoelstellin gen gaan creëren die je moet uitven ten over de lagere overheden. Die doelstellingen dus uiteen laten val len in deeldoelstellingen en zo ver der. Je krijgt dan een bepaalde me thodiek, die eigenlijk de meest wen selijke is: vaststelling van doelstel lingen, beleidsvorming en controle. Daar ligt het takenpakket van de hogere organen. In de bedrijven wordt de noodzaak van een dergelij ke beleidsaanpak al jaren onder kend. Dat Je de bevoegdheid en ver antwoordelijkheid daar moet bren gen waar ze op hun plaats zijn. Dat bpf^k®nt dus dat Je de grondslag van de overheidsorganisatie zult moeten veranderen. Daar moeten we naar toe". Van den Berg (41), in het dage lijks leven hoofd technische zaken op Schiphol en gedurende bijna zeven jaar deel uitmakend van de gemeen teraad in Leimuiden. erkent dat de manier waarop de bestuurschaos moet worden weggenomen, niet een voudig is. Hij erkent ook dat de men sen zich op welk overheidsplatform ook welwillend opstellen. Maar vindt dat ergens Juist zo beroerd. Voegt daaraan toe: "Een moeilijk heid is natuurlijk ook dat Je moet delegeren aan mensen die het kun nen. Je kunt van gemeenteraadsle den niet verwachten dat ze alle- maa' deskundig zijn". Rijn" ook de af- Onfatsoenlijk leiding van rijkswegenstelsels in provinciale plannen vindt Van den Berg op z'n minst discutabel: "Je vindt er niks van terug". Van den Berg betitelt een derge lijke gang van zaken weliswaar als onfatsoenlijk, maar registreert voor zichzelf dat "ze het niet meer we ten". Hij herinnert aan de lijvige boekwerken waarvan de overheden zich kennelijk moeten bedienen als de informatiestromen gestalte moe ten krijgen Resumerend: „Deze gang van za ken is voor iedereen in hoge mate onbevredigend. De procesbeheersing wordt steeds slechter, terwijl de in formatiestroom steeds groter wordt. Er is sprake van een starre bewe ging. En er is kennelijk maar één manier om dat te veranderen. Er moeten gewoon actiegroepen komen die deze zaken gaan losrammelen. Want als men de bakens niet verzet, krijg Je de consequenties dat ge meenteraadsleden weglopen en de lagere overheden in verzet gaan". „In de raadsvergadering van vori ge week heb ik gewoon eens ge vraagd of de gemeente Leimuiden in staat zou zijn om met de open brief van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten adhesie te betuigen. De burgemeester zei toen terecht dat Je dat als kleine gemeente alleen moei lijk kunt doen. Dat Je dat met meer gemeenten zult moeten doen. En dat is natuurlijk ook zo. Alleen is men daar in sommige gevallen nog niet rijp voor. Er gebeurt genoeg dat eigenlijk maar voor kennisgeving wordt aangenomen. Het besef dat we naar een andere situatie zullen moeten, moet dus rijpenaaarom is het enige wat je kunt doen aandacht vragen voor dit aspect". Ir. Van den Berg opeenhoping van moei lijkheden HAZERSWOUDE In h slag over het themaproiei overleven", dat door de|^ i groep van de Hazerswoudsf W j deling is samengesteld ix^r van zes gesprekken-irj kring in de afgelopen vordt een in het oog sorinj gestie aangedragen betwpstl betaling van de belastingen^sJ Om de betrokkenheid va^ m gemeentebewoners te Fr 1 aldus valt te lezen in h^at slag, wordt gedacht aan F l lijkheid om alle belastingj0 1 bet")"""1 nan de gemeenti u j meente ontvahgt in zo'nr ze belastingen geheven van £an king, en draagt daarvan a. g te af aarf het rijk, de prr" het gewest. P. "Die afdracht is uiteir at(. gepast aan de specifieker van die gemeente. Maaisidy staat, dat betaald wordtpavl overzichtelijk en begril gaan. dat ook de resultati betaling laat zien", aldus vo zen in dit eindverslag spreksgroep. die de afgeloi den de bijeenkomsten hié hand van het door het NIt geven boekje "Samen overl) HAZERSWOUDE Hazerswoudse Boys kan zaterdagmiddag de achter stand op de koploper van de LVB. Woubrugge, terugbrengen tot vijf "Er zijn geen doelstellingen die voor punten, wanneer de pupillen van zijn. de gewone burger te lezen Neem nou het streekplan bied. Eén groot boekwerk. En het enige wat er eigenlijk in staat is dat wij niet harder mogen groeien dan één procent" (voor-ontwerp red.) Van den Berg koppelt daaraan de sinds kort geldende beknotting van de woningbouw in Leimuiden: "We mogen alleen maar sociale woning bouw plegen. Nou, dat betekent dat je dan huren moet gaan rekenen die trainer Bas van der Flier de thuis wedstrijd tegen Valken '68 in winst weten om te zetten. Deze ontmoe ting begint om vier uur. Voor St. Bernardus is het zaak om zondagmiddag de thuiswedstrijd te gen Stompwijkse Boys, dat in theorie nog een kans heeft op de kam pioenstitel van de LVB, te winnen. Een zege brengt de Rijndijkers, die om 14.30 uur moeten aatreden, uit de buurt van de rode lantaarn. BOLLENSTREEK Iedereen kan zondag 18 maart in- en uitlo pen bij de door enkele groeperin gen uit de Bollenstreek te organi seren milieumarkt in Noordwij- kerhout. Want deze markt beoogt een onderdeel te zijn van de alge mene mentaliteitsvorming en daar moet natuurlijk ieder bij betrok ken worden. Die zondag, milieu dag dus, begint om elf uur 's och tends met een zogeheten milieu wandeling en wel bij de vuurto ren op de Wilhelminaboulevard in Noordwij k. De tocht voert door de bossen, de duinen en over het strand. De milieumarkt zelf begint 's- middags twee uur in het jongeren centrum De Mast aan de Kerk straat (te bereiken met de bussen 60, 90 en 93). Vanaf twee uur zul len in de filmzaal doorlopend films worden gedraaid, waaron der een eigen produkt van de or ganisatoren over het milieu in de Bollenstreek. In de theezaal zullen verschillen, de informatiestands worden inge richt. Enkele medewerkers van het laboratorium voor bloembollen- onderzoek zullen vragen aan de orde stellen op het gebied van 't milieu in de Bollenstreek. De ver eniging Milieubeheer Bollenstreek zal zorgdragen voor een eenvou dige boekenstand, waar men o.a. posters en de gids voor een mi lieubewust leven kan verkrijgen. In de toneelzaal zal een caba retgroep van het Fioretti-college optreden. Ook kan men er aan bewegingsexpressie doen o.l.v. Tilly Huiberts. Thema's zullen worden uitgebeeld in mime en spel o.l.v. Felix de Vries en Jan van Hensbergen wier ervaring in o.a. de vormingscentra Qbus en De Mast borg staat voor een plezie rige deelneming. In de muziekzaal kan men het thema milieu op mu zikale manier vorm geven en in de handenarbeidzaal wordt men in de gelegenheid gesteld werkstuk ken te maken met papier, klei en overige materialen. "Totaal" is de naam van de bij eenkomst die rond zes uur zijn be slag zal krijgen. De groepen die vooraf in verschillende ruimten mi lieubewust actief zijn geweest zul len elkaar hier treffen. Bedoeling di is dat er zal worden gedLnp| sieerd en gespeeld vanuit d( men die 's middags rond hef. ma milieu zijn ontstaan. l{ loop van deze bijeenkomst?,av men gezamenlijk aan tafel Gelegenheid tot napraten bf|s er tot tien uur 's avonds i verschillende vertrekken vsPgei Mast. De initiatiefnemers van di lieumarkt hopen op veel 1aar kers. Er zou een soort wissf1" 2 king kunnen ontstaan tusseP- n! en wat er geboden wordt. le<Pnes kan zijn gedachten en wentfi e milieugebied kenbaar makfldie grote vellen papier die in hinete bouw zullen worden neergfing gen. gelij] Ltles dat p ir DEN HAAG/NOORDWIJK De oranje gekleurde "Holland ist da"-trein is op weg naar Hamburg. Daar begint morgen de promotiereis van het Nationaal Bureau voor Toerisme, waarbij in zeven steden in Noord- en Midden-Duitsland aandacht zal worden gevraagd voor Nederland als vakantieland. De uit ze ven wagons bestaande trein vertrok vanmorgen om tien uur van het spoorwegemplacement aan de Haagse Binkhorstlaan om vanavond om negen uur aan te komen in Hamburg. Daar verblijft men drie dagen. De Noordwijkse VVV is met de WV "Den Haag" als enige van de Nederlandse kust vertegenwoor digd met een stand in deze "Holland ist da"-trein. Directeur Wim Rovers gaat tot 16 maart mee om voorlichting te geven en daarna wordt deze taak overgenomen door zijn eerste as sistent Richard de Groot. Door Cees Combee Foto Jan Holvast Van den Berg laat zich kritisch uit over de naar zijn menL.g aanvecht bare situatie die ontstond nadat Lei muiden een structuurplan had gelan ceerd. "Dat plan op zich heeft ons al handen vol geld gekost. Het is sa mengesteld door Stad en Landschap, geen kleine Jongens zoals u weet. En dan komt de PPD (provinciale planologische dienst) en die zegt: er ontbreekt een vervoersplan. Dus wat doen wijwe laten nog eens een ver voersplan maken". Slu'* daarop aan met de medede ling dat hij niet erg gelukkig is met de verlangens van de PPD: "Alphen aan den Rijn heeft eveneens een structuurplan ingediend. Maar van deze gemeente wordt geen vervoers plan verlangd. Terwijl, laten we daar maar eerlijk over zijn, een ge meente als Leimuiden minder direct belang heeft bij een vervoersplan Het zal vandaag voor de meer dan vijftig gastvrouwen en gastheren van de V.V.V's en het bedrijfsleven, die aan deze promotiereis deelnemen, geen rustige dag worden. Het Natio naal Bureau voor Toerisme met aan het hoofd de energieke directeur J. Strijkers doet al het mogelijke de aandacht van het Duitse publiek te vestigen op de mogelijkheden, die Ne derland als vakantieland te bieden heeft. Niet alleen in het hoog-, maar ook in het voor- en in het naseizoen. Vorig Jaar werd met de „Holland Paerl" het Rijngebied bewerkt en nu heeft men van de Deutsche Bundes- bahn een trein gecharterd, waarmee men van 9 tot en met 23 maart een standplaats zal innemen in Hamburg Bremen. Osnabrück, Miinster, Dort mund, Bielefeld en Essen. Veel medewerking Wim Rovers vanmorgen in de „Holland ist da"-trein: „Mijn be stuur heeft geen ogenblik geaarzeld toen ik met het plan kwam om als V.V.V. standruimte te huren in deze trein. Daarbij hebben we veel medewerking ondervonden van het Noordwijkse bedrijfsleven". N.B.T's Paul Warnaar, die de al gemene leiding heeft van deze pro motiereis en die zich al vele malen heeft doen kennen als een knap or ganisator, troont ons vanuit de res tauratiewagen mee naar de Noord wijkse stand. Daar is Leo van der Spek van het N.B.T., die de totale vormgeving van de „Holland ist da"- trein in handen heeft, nog bezig de levensgrote foto's van de Noordwijk se boulevard en van het strand een plaatsje te geven. Warnaar verwacht veel van deze promotiereis, die door de directeur van het N3.T.-kantoor Keulen Charles Belmon in Duitsland propa gandistisch deskundig is voorbzereid, zodat 'n groot bezoek verwacht mag worden van stads- en gewest-autori teiten, relsburea udirecteuren, be stuursleden van de Duitse Volksuni versiteit, personeelchefs, hulsvrouwen verenigingen en particulieren en na tuurlijk van pers, radio en televisie. Voor deze publiciteitsmedia wordt ie dere morgen een conferentie belegd Tweede wagon De Noordwijkse stand ligt in de tweede wagon direct achter de wa gon waarin de gasten worden ont vangen. Er zijn in alle wagons cir kelvormige stands van tien vierkan te meter gebouwd. Die van de V.V.V. „Noordwijk" trekt direct aandacht door grote foto's van één bij ander halve meter van het strand en de zuid- en noord-boulevard en een lange smalle tekening van de Noordwijkse kustlijn in steendruk van de Noordwijkse kunstenaar Le on Senf. Grote toeven van gerbera's met groen tegen de wanden geven een feestelijk aanzicht aan het geheel en hier en daar staan in vazen bontge kleurde boeketten strobloemen. Aan de wanden hangen nog meer grote foto's. De stand heeft een ontvangruim- te, waar Rovers en straks De Groot met belangstellenden kunnen spre ken. Enige duizenden dokumentatie- sets liggen in de opbergkast. Op het omslag staat in oranje gedrukt „Noordwijk ist da" Deze sets met al le V.V.V.-folders, een brief van de V.V.V en een folder van Keukenihof zullen in ruime mate worden uitge reikt. De V.V.V. „Noordwijk" deelt wa gon 2 met de provinciale V.V.V's van Gelderland en Overijssel, de provin ciale en stads-V.V.V. „Utrecht" en Bouwens uit Zandvoort. Wagon 7 huisvest oude ambachten, zoals koekpl anksnijder, plateelschil der, vervaardiger van Hindeloper, schilderwerk en glasgraveur. Keukenhof Natuurlijk ontbreekt Keukenhof uit Lisse niet op deze N.B.T.-presenta- tiereis. Op het hoofdstation van Ham burg is van 9 maart af een zestig vierkante meter grote miniatuur-Keu kenhof te zien, gelardeerd met aan trekkelijk, bemande stands van de Nederlandse Spoorwegen en het Na tionaal Bureau voor Toerisme. Deze presentatie wordt van 21 tot en met 23 maart op het eindstation Essen nog eens duidelijk onder de Duitse aandacht gebracht. In de trein zelf, zullen iedere dag dia-voorstellingen worden gegeven. Noordwijk is daarbij present met een groot aantal kleu- ren-dia's van de bloemenbadplaats. Rovers terwijl de oranjekleurige N.B.T.-trein op het punt staat het Amersfoortse station te verlaten om de lange reis naar Hamburg voort te zetten: "Ik geloof, dat we als V.V.V. in Noord- en Midden-Duits land goed voor de dag komen. Er is vanuit het N.B.T.-kantoor in Keulen al een geweldige propaganda ge maakt. Wij hebben al de adressen van Duitse relaties, waarover we be schikten, doorgespeeld naar Belmon in de Duitse Domstad. Ze hebben nu De oranjekleurig^- trein "Holland ist voor het vertrefh Hamburg op het gi emplacement aan horstlaan in Den ivordt een veertii promotiereis gema Noord- en Middt kind. De VVV "j is ook present in i met een kleurige "No it. fle. tot tweemaal toe al een had met de uitnodiging zoek aan de trein. Verscl laties hebben me reeda dat ze komen en dat ze gr sprek met me willen hel we hopen, dat de presenten oplevert". z«n iet (oral

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4