Vrie Haan na de wedstrijd: AX: KONING VOETBAL ZELF Bayern Munchen-trainer Udo Lattek: „Die ploeg; heeft absoluut geen enkel zwak punt" Cebuto Scorebord BAYERN M. - AJAX H.P.B. REIZEN MIDDAGVLUCHT 177,50 DAGVLUCHT 200,— 2 DAAGSE VLUCHT 250.— 2 DAAGSE PER TREIN 190,— 2 DAAGSE PER BUS 95,— 2V2 DAAGSE PER BUS 135,— INLICHTINGEN EN BOEKINGEN: DOEZASTRAAT 30 LEIDEN TEL. 43612—25971 EEN ECHT REISBUREAU Ja, die eerste goal was natuurlijk belangrijker, maar die kopbal vond ik voor mijzelf toch mooier. Na rust waren ze niet meer zo goed, omdat ze zich toch leeg gelopen hadden. 't Zijn wel Duitsers, maar geen robotten. Maier had voor rust al een paar ballen losgelaten, dus daarom liep ik bij dat schot ook op hem in, ik dacht, je kan nooit weten. Een typische Ajax goal hè, dat een middenvelder zo diep in het strafschopgebied een fout van de keeper kan afstraffen. Beckenbauer kwam tegen ons niet zo vaak op, je kan wel merken dat ze het zonder hem achter gewoon niet meer zo zien. Maar ja. ook Beckenbauer heeft natuurlijk eigenlijk bij corners en verder ook qua organisatie gefaald. Zonu ga ik nog een kop thee pakken. Dat is altijd 't eerste wat ik doe na een wedstrijd. Voetballers drinken thee! In de rust. Na de wedstrijd. Na de training. Of gewoon thuis. Waarom? Omdat thee de dorst het beste lest. Omdat je er van opknapt. Omdat thee heel licht en goed verteerbaar is. En gewoon omdat thee erg lekker is. Want een voetballer is ook maar een mens. Burgemeester Samkalden: Beter kan het bijna niet...' AMSTERDAM „Dit jaar heb Ik Ajax nog niet zo zien spelen. Bete." kan het niet", (burgemeester Sam kalden van Amsterdam). ..Pure klasse. Ik turf de kansen al tijd. Ajax had er in de tweede helft zes. Daarvan wei-den er vier benut. Een schitterend percentage", (staats secretaris Vonhoff van CRM). „Geweldig Beter kan niet. Ik word er wel eens bang van. zo goed". (Jaap van Praag, voorzitter van Ajax). „Bayern Münohen is aan zijn eigen tactiek kapot gegaan. De ploeg was op verschillende posten overbelast. Höness, Zobel en Breitner moesten in de eerste helft teveel doen. Dat is hun na rust opgebroken. De Duitsers hebben door vermoeidheid verloren" (.bondscoach Frantisec Fadrhonc van de KNVB) „Grote klasse. Ajax heeft Bayern kapot gespeeld. Zo zie je het maar zelden". <Cor van der Hart, ex-spil van het Nederlands elftal, nu trainer van AZ'67) „Ik wou dat ik in zo'n eltfal kon spelen". (Pol van Himst, aanvoerder van Anderlecht). „Heerlijk, zulk voetbal. Ik heb ge noten". «de heer Meuleman, voorzit ter van de KNVB). 8 MAART 1973 Arie Haan scoort, nadat Sepp Maier de bal heeft la ten loegspringenhet eer ste Ajax-doelpunt. f>AM In de rust beraamde Ajax de sensationele overval op Bayern München. iZO doorgaan" predikte trainer Kovacs bij de thee, „wordt het 20. Bayern is jinde van de krachten". Het waren woorden die bijval vonden. Tijdens de pauze Iningstweekamp" (werd niet deze Europa Cup-kwartfinale algemeen be- een „schijnfinale"?) werd een nog massaler inval op het gebied van de onent voorbereid. „Er moet meer pressie komen", spoorde Ruud Krol zijn col- ligers aan tot het maken van meeruitstapjes naar de middenlijn. „Voor de rust rn teveel ruimte gekregen om uit verdedigen er moet meer pressie komen". En hm er. Zoveel zelfs dat Bayern München tenslotte niet meer dan een narren- ^voeren aan het uitverkochte hof (het Olympisch Stadion) van Koning Voet- -0 registreerden de 62.000 lijfelijk aanwezigen en die miljoenen tv-kijkers H. Vier-nul als resultaat van een Ajax-demonstratie die weer eens karrevrach- jg aandroeg voor de stelling dat Ajax alles kan. „Die ploeg heeft absoluut I zwak punt" bewonderde de Duitse trainer Udo Lattek, die er naderhand nog begreep.» „Alle opdrachten zijn uitgevoerd en we hebben goed gespeeld, maar het 4—0...." king was begrijpelijk, ken had inderdaad goed nalf uur lang zelfs uit- fle eerste periode van pel hield Bayern het jnpo van Ajax goed bij. I georganiseerde, maar ook zwaar bemande defensie (zelfs Gerd Muller kwam de verdediging vaak hulp bieden), werd de Amster damse wonüergroep in bedwang ge houden. Lattek had de verdedigende instel ling gedicteerd. De coach had Roth een bijrol naast Cruijff toebedacht. Lattek liad talentvolle Breitner naast Mühren geschoven en een vleugel- wissel van de verdedigers Schwarzen- beck en Hansen verzonnen. Schwar- zenbeok (bijnaam: De Beul) was ge dirigeerd naar de plek waar de ge vreesde Piet Keizer zijn kunsten zou vertonen, Hansen moest grillige John ny Rep in bedwang proberen te hou den. Op Hansen na, lukte het ce Duitse aan klevers lang de gelijken te blijven van hun koppelgenoten. Bayern kon in de eerste dertig mi nuten zelfs nog denken aan felle en gevaarlijke tegenstoten, meestal ge leid döor de opvallende Breitner middenvelder Zobel en Ulli Höness. Dat trio verrichtte echter zoveel wera dat de weerslag wel moest komen, in hun val sleepten zij de hele defensie van Bayern mee. Dat gebeurde echter pas na de pauze, een kwartier daarvoor had het uur van de waarheid al geslagen voor het Beierse team. Al zei Piet Keizer dan later: „In de rust zag ik het niet meer zitten, we speelden te onrustig", anderen droegen feiten aan om het verval van Bayern te onderstrepen. Johan Cruijff bijvoorbeeld. Het feno meen (maker van de laatste goal) „Een kwartier voor de rust begon het. Balletje van de lijn gehaald (Roth na een vleugelinzet)balletje tegen de paal (Krol). Daarvoor had den wij misschien erg zwak, of zij misschien erg sterk gespeeld, daarna vonden we de openingen. Het is wel knap om ze in een uur zo weg te spelen Het laatste uur,'e" lijk de tweede helft, moet voor Bayern een nachtmerrie zjjm ge Vooral voor Sepp Maier, de doelman die zoveel beter zou zijn dan de weer foutloze Stuy. Nadat hij al had ge demonstreerd dat onder de koele, bijna hooghartige instelling van de Bayern-elf een vlammend vuur van nervositeit woedde (de door Roth gecorrigeerde misser) kwetste hij ook de mentaliteit van de mannen voor hem. Maier plukte weliswaar kort na de pauze een bal van de voet van Rep, maar een spijkerhard afstands schot van Heinz Schilcher, de uit blinkende vervanger van Barry Huls- hoff, was hem te machtig. Haan richtte moeiteloos op 10 na dat de bal van de borst van Maier was weggestuit. Maier werd ervoor aangekeken. Lattek: „Je kunt overal rekening mee houden, maar dat Maier die bal laat vallen, kun je natuurlijk nooit incalculeren." De visie van Cruijff: „Het viel me nog mee, dat Maier die bal tegenhield. Die bal was zó ongegeneerd hard, dat Maier hem eigenlijk nooit had kunnen hebben." „Maar het knakte wel het ritme van mijn team", hield Lattek vol, „juist op een moment dat we steeds beter gingen draaien. Na die goal wa ren we aangeslagen en dat kim Je tegen een ploeg als Ajax kennelijk nle<t zijn Bevlieging Het is wel zeker, dat Je dat tegen de Amsterdammers niet mag zijn. In één lange bevlieging rende Ajax door naar 30. Met plaatsverwisselingen, met oogstrelende combinaties, met flitsende aanvallen opgezet uit het weergaloos optredende „middenrif", met tempoversnellingen, kortom met alles wat die machtige sfeer van het pure voetbal kan scheppen, rukten de Ajacieden aan de rammelende kete nen van hun cipiers. Schwairzenbeck, Roth, Breitner, Hö ness; het leek eenvoudig of ze er niet stonden. In het inmense overwicht dat Ajax creëerde, verschrompelde zelfs Beckenbauer tot een nietig fi- Door Paul de Tombe guur". En zoals"der Kaiser" werd onttroond, zo werd ook de steeds eenzamer Gerd Muller aan het front gedegradeerd tot een hulpeloze een ling, die paradoxaal genoeg achter zfjn bewaker moest gaan aanren nen. Want Heinz Schilcher trok steeds vaker naar de voorste linies. "Omdat ïk wist dat hij wel zou wor den overgenomen", meldde de suc cesvolle vervanger later. "Het func tioneerde achter zo goed dat ik ge rust kon gaan. Bovendien speelde Müller zelf al erg teruggetrokken". Excuus Ook in die teruggetrokken stelling bleek overigens dat Müller naar een goed excuus zou kunnen vluchten voor zijn matige prestatie. Zijn bles sure (scheurtje in het kuitbeen) speelde hem nog teveel parten, hoe wel hü daarvan genezen was ver klaard. Het kon niets afdoen van de prestatie van Schilcher. Die ook in de aanval verkeerde toen Gerrie Müh ren rond de 67e minuut na een fou tieve kopbal van Hansen 'ineens' een liniaalrechte streep trok naar de bo venhoek, waar doelman Mayer veel te laat arriveerde om 20 te voor komen. "Een fantastisch doelpunt", waardeerde Piet Keizer de actie van zijn ploeggenoot, "het was het einde voor Bayern". De vlekkeloze Mühren-treffer werd .een paar minuten later gevolgd door een tweede doelpunt van Haan. Cruijff, die steeds drie man bereid vond zich intensief met hem te be moeien toen hij in de tweede helft steeds vaker in de eerste lijn opdook, produceerde een dwarrelende hoek-, schop, waarna Haan opnieuw victo rie kraaide. Met het hoofd bracht hij 3-0 ter wereld. Op weg naar het ein de ontsprong Cruijff de dans nog naar de opvallende 4-0. (voorzet Mühren). Dromen "Dat het 4-0 zou worden hadden we niet verwacht", zei de filmster later zelf (Nummer veertien gaat morgen in première). „We hebben de helft van het aantal kansen benut - en dat is een hoog percentage" Een te hoog percentage voor Ba yern München dat slechts kan hopen in 'eigen huis' iets van de vernede ring ongedaan te maken. Veel hoop daarop leeft echter niet meer bij de Duitsers, getuige de berustende uit spraak van Lattek: "Ach, mogelijk heden blijven er altijd. Maar tegen deze klasseploeg doelpunten maken, is een droom En alleen Ajax kan dromen waar maken. Pickwick thee van Douwe Egberts 'Sggp' Europa Cup I: Juventus (Ita) Ujpest Dosza 0-0, Spantak Trnava (Tsj) Derby Coun ty (Eng) 1-0; Dynamo Kiev (SU) Real Madrid (Spa) 0-0; Ajax (Ned) Bayern München (WD1) 4-0. Europa Cup II: Leeds United (Eng) Rapid Boeka rest (Roe) 5-0; Hibernian (Schotl) Hajduk Split (ZS1) 4-2; Schalke '04 WD1) Sparta Praag (Tsj) 2-1; Spartak Moskou (SU) AC Milan (Ita) 0-1. UEFA-Cup: OFK Belgrado (ZS1) FC Tweuce (Ned) 3-2; Tottenham Hotspur (Eng) Vitoria Setubal (Port) 1-0); Liver pool (Eng)—Dynamo Dresden (OD1) (2-0); FC Kaiserslautern (WDli Borussia Mönchengladbach (WDl) 1-2. Johan Cruijff in een "sandwich" tussen Breit ner (links) en vaste bewa ker Roth (rechts).

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17