aarschuwing tegen lagere derïandse N A YO-bijdrage Anders dan andere I Veemarkt weg: vleesprijzen omhoog Geen sprake van de laatste'' St. Bernards ou verschuift bijna geruisloos machtsevenwicht DEFENSIE W. DEN TOOM Sommige charmante dingen p^nVroe£Srziin er nog steeds. compacta3 LEZERS SCHRIJVEN 5 MAART 1973 cr hti-NAVO gezindheid met anti-Amerikanisme de RuSen uiteel^i5i"'bru,k r, i i lil i ïii- gemaakt van hun mogelijkheden om hijnsel niet lang geleden beperkt tot de kleine te infiltreren in Azië, Afrika en het oskou-gezinden, thans is het een modekreet Midden-Oosten, ïii ii Het is zander meer duidelijk, welke tot schaalvergroting gebracht door een deel overwegingen tot de stichting van ^media. Dat sluit niet in, dat het getal der anti- de NAVO hebben gefleid. Maar er heto- 1 in ui ben zich sedert dien, en met name bn in dezelfde mate van schaalvergroting is TOnd de jaran ze8tigi ixw^peade litieke en militaire wijzigingen voor gedaan in de wereldsituatie. '45/'48. Dwang verdrag en. Ten eerste het vaak vrij abrupt on- die echter bepaald geen „chiffons de afhankelijk worden van tal van ont- pwakken Juist op een papier", scheurpapier, waren, maar wikkelingslanden in Afrika, Azië en se volken, en met na- in de eerste plaats steunden op het Midden-Oosten. Ben koloniale ge- et-Europa, bijzonder feit, dat de westelijke geallieerden moeten zijn. Sedert hun Europese troepensterkte in 1945 van 5 miljoen in '46 hadden terugge bracht tot 880.000 man, terwijl de Sowjet-Unle haar Europese troepen op oorlogssterkte hield (meer dan 4 miljoen man) en haar oorlogsindus trie op volle sterkte verder liet draai- tekent wel, dat het oreel van de wester- kken Juist op een e volken, en met na- t-Europa, bijzonder zijn. Sedert wij namelijk in een uraarin door Moskou jidelijk en bijna ge- verschuiving in het t wordt uitgevoerd, wanneer het wes- West-Europa on- hoede is zich in Ificht zou kunnen ma- t moment is het zagsstruotuur verdween daar zon der dat meestal een evenwaardige in heemse er voor in de plaats kwam, hetgeen op vele plaatsen labiele si tuaties en zelfs chaos deed ontstaan. Ook ad tast men vaak over het pre cieze intenties van de Russen in het duister, hun geweldige militaire kracht, waarmee de Westeuropese landen bij voortduring, voor bepaal de gevallen zelfs in groeiende mate, op en buiten ons kantinent worden gekonfronteerd, laat in het algemeen geen twijfel bestaan aan hun ex pansieve ambities en verlangens. Tactische aanpassing Na de dood van Stalin kwam de leer van de „vreedzame coëxistentie" eerst recht bij de machthebbers in Moskou op, welke zonder de funda mentele doelstellingen van het Sow- j et-kommunisme ook maar in het minst aan te tasten, een tafctische West-Europa zou vrij machteloos DOOR OT TD-TVTTTNTSTER VAN hebben moeten toezien, wanneer de 1 1XJ- 1 Russische tanks en vliegtuigen naar de kusten van Noordzee en de Aitlan- zeer weinig Neder- tische Oceaan zouden zijn doorgerold hun functies Inzicht ten behoeve van de maritiem stra nden en een over- tegösche afronding van Moskous kcxn- tinentale imperium. Het direkte doel wit: de Westeuropese en met name ook de Nederlandse zeehavens. Slechts Amerika met zijn enorme industriële mogelijkheden, zijn fi nanciële bronnen en zijn nucleaire Ten tweede het feit van de snel expansie op de wereldzeeën, die aan het Sowjetrussische kontinentale imperialisme een nieuwe en voor het bewapening heeft dit kunnen verhin- westen bijzonder gevaarlijke dimensie deren en het machtsevenwicht kun- ntwikkeling van de ïgen in de wereld acht ik het mijn rschuwende stem te tegenstelling tot tal pratende critici eken uit persoonlijke rende vele Jaren in de Voorzitter van NAD- defense Ground En- ;eautomatiseerde ,.ra- gssysteem van Noord Dost Turkije) en als Defensie-wederopbouw ster van Defensie en, tastens zo belangrijk iet kennis van de za- met kennis van de organisatie, hun in- befa<orrfne»aat'r het A^'an*isci^ Verbond op dat moment gen vinden naar de ontwikkelingslan- net om gaat. net Q/wxrla+i.iio.MlKV.V.® «vrvairwlia TTni- aan de gewijzigde om- groeiende Sowjetrussische maritieme standigheden belichaamt. blijft de zgm. steun aan „nationale bevrijdingsoorlogen" niet alleen ge handhaafd .maar wordt nog zelfs nen herstellen. Om zich te kunnen verdedigen moest Europa zich met Amerika in de NAVO verbinden. Onder de bescherming van Ame- rika's nucleaire mogelijkheden kreeg versterkt in verband met de nieuwe mogeli j kheid v an actieve communis - De Sowj et-Russische wereldpolitiek tische expansie in andere werelddelen welke als ideologisch doel steeds de wereldrevolutie stelt - pelt deze beide nieuwe ontwikkelin gen. De labiele en chaotische toestan den in een aanbal ontwikkelingslan den bieden uitermate gunstige aam- Europa de gelegenheid haar verdedi- girijpongspxmten aan de Russische ei- ging in de NAVO op te bouwen. In maritieme expansiepolitiek. Dit feite kan men wel zeggen, dat het zijn twee vliegen in één klap: de we- hog en met name in de ontwikkehngs- kop- landen. Ook het gebruik van een gro te verscheidenheid van ondermijnen de activiteiten, al dan niet van hei melijke aard, tegen de westerse lan den, behoort tot de inventaris van de vreedzame co-existentie. de Sowjetrussiische expansie in Eu ropa heeft geblokkeerd. Stalin zag af van zijn machtspo litiek in Europa, maar bracht te gelijkertijd een gedeelte van de Sow- J et-inspanning over naar Azië en Afrika. Een voorbeeld daarvan is de aanval van de kommunlstische strijd- vrede en veiligheid. iet terugblik werpen op a en het moment van 4 april 1949 van de krachten op Zuid-Korea ta Jnni 1950. lantal mensen vliegt De vraag mag worden gesteld in hoeverre protesten en demonstraties, waar deze zich ln het bijzonder rich- hoofdzakelijk over zee lo- ten op die gebieden buiten Europa, dlie Juist voor het westen een zeer groot strategisoh belang vertegen woordigen, vrucht zijn van bovenbe- pen en tegelijk de Interne maritieme verbindingswegen van de westerse volken onder druk zetten. ADVERTENTIE i dat t kommunis- l-paot een reaktie zou taan van de NAVO. linder waar. in 1948 (dus vier Jaar ting van de NAVO) lowjet-Unde reeds een ffensdef", waarbij in ^volledige solidariteit" Offensieven Nieuwe offensieven van de Russen om het westen te verzwakken mani festeerden zich dan ook op politiek, ekonomisch en psychologisch gebied, vaak onder het mom van het zoeken naar „ontspanning" en „vreedzame koëxistentie". Zij trachtten in de wes- lunistische blok maar terse landen een illusie van veilig- ile verdragen werden held te scheppen door de „ontspan- doelde heimelijke subversieve activi teiten. Het antwoord zou wel eens merkwaardige „coïncidenties" te zien kunnen geven. Paraatheid Kortom, meer dan ooit is de hoog ste waakzaamheid geboden, want wij moeten ons realiseren. 1. dat de Sowj ets de onderhandeling gebruiken als middel om hun wil aan anderen op te leggen; en 2. dat de communisten nog nergens door middel van vrije verkiezingen aan de macht zijn gekomen, maar uitsluitend door de macht van de wa pens. Die waakzaamheid zal in de eerste plaats tot uitdrukking moeten worden gebracht door geloofwaardi ge paraatheid. Een geloofwaardige paraatheid, die bovendien noodza kelijk is om de NAVO een gefundeer de uitgangspositie te verzekeren in de onderhandelingen met het oost- blok over een wederzijdse, evenwich tige vermindering der strijdkrach ten (mutual, balanced force reduc tions). Maar aan deze geloofwaardi ge paraatheid wordt ernstig afbreuk gedaan, indien in de gemeenschap pelijke inspanning eigenmachtig wij zigingen worden aangebracht en daardoor afbreuk wordt gedaan aan het totale verdedigingssysteem. De in december 1970 afgeronde NA VO-studie over de defensie in de Ja ren zeventig spreekt duidelijke taal, Het is ook daarom, dat ik daaraan de nodige aandacht heb besteed in mijn Nota over de Nederlandse de fensieinspanning, zoals ik deze in april 1971 aan de toenmalige kabi- betsinformateur heb aangeboden. Geen verzwakking Het Nederlandse aandeel in de NA VO betekent een financiële inspan ning, die naar mijn overtuiging in 1975 zou moeten uitmonden in 4,2 pet. van het nationaal inkomen. Bij een opbouw van 4,2 pet. staan de inves teringsmogelijkheden in een aan vaardbare verhouding tot de bond- schappelijk toegezegde defensiebij - drage en men dient zich ervan bewust te zijn, dat een verlaging met 0,1 pet. een beperking van de Investerin gen (dat is dus het materieel) met ongeveer 10 pet. tot gevolg heeft. De meerderheid van de Commissie van Rijckevorsel kwam tot 4,25 pet. Een verlaging zoals thans in de be doeling ligt, zal onherroepelijk een in grijpende verminderen van de Neder landse NAVO-bijdrage tot gevolg hebben. Een vermindering in aantal eenheden dan wel in operationele waarde of in belde. Dat volgens pers berichten als motief werd genoemd Oud-minister W. den Toom citaat uit een interview dat „het percentage kan zakken, nu blijkt, dat ons nationaal inkomen hoger blijkt te zijn dan voorheen werd ge schat" is niet te geloven. Wanneer men alleen al de fatale race tussen lonen en prijzen in aanmerking neemt, zal de grotere stijging van het nationale inkomen ook voor de niet- eskundige alras verklaarbaar zijn. En op de dalende koopkracht van de Ne derlandse gulden maakt de defensie gulden geen uitzondering. Ook een verantwoorde temporisering van de noodzakelijke aanschaffingen zal onmogelijk worden. Ieder kabinet, van welke kleur dat ook moge zijn, zal rekening moeten houden met de ontwikkeling van de feitelijke internationale situatie. Dat is dus met de groei van het wereldomspannende net van plurifor me, maar gecoördineerde, Sowjet russische expansie en subversie. Op grond van een Jarenlange ervaring met, en medeverantwoordelijkheid voor het NAVO-defens'eapparaat nog in een zeer recent verleden, voel ik mij gedrongen een ernstige waar schuwing te moeten laten horen te gen een verzwakking van de Neder landse bijdrage aan de NAVO, die men straks te laat ernstig zou betreuren. In enkele maanden kan men aan parate eenheden van zee-, land- en luchtmacht meer afbreken en tot mi nimale waarde redceren dan ln tien of twintig jaren moeizaam werd op gebouwd. ADVERTENTIE van LEWENSTEIN klein, licht, handig, en ó-zo-kompleet L. WESTERDUIN MAARSMANSTEEG 8 LEIDEN TEL. 01710-20 685 Sowjet-Unie en to als uiterlijke vol- vorms van een net ingen ailMianities. Uiter- B satellieten met ge leid waren gebracht, pact is dan ook niet l volken „rechtelijke" 23 bilaterale dwang- ning" werkelijk of vermeend en de zo vredelievende bedoeling van de Sowjet-Unie als een algemeen aanvaard feit voor te stellen en op die manier de defensieinspannlng van het westen te vertragen. Ik spreek hier nog steeds over de jaren direkt na de totstandkoming van de NAVO. Ook toen werd door Met verontwaardiging las ik het advies van de werkgroep Groenoord- hal. Hoe is het mogelijk dat een ADVERTENTIE werkgroep, bestaande uit raadsle den en ambtenaren, onder wie de heren M. van Aken en Th. Wessels, zo'n advies heeft kunnen geven? Van Aken zegt zelfs: Heel „Rotterdam" of hele veemarkt uit Leiden weg. ning van Leiden, eerst naar Utrecht of Den Bosch. Het vee, bestemd voor de vlees voorziening van Leiden, moet dan weer terug naar Leiden. Ook de sla gers en vleesgrossiers moeten deze Een belangrijke zaak vergeten de reis maken, dat kost tijd en geld. De zonder... enmet ^^ircnsC vleesprijzen zouden dan schrikba rend moeten stijgen en dat kan nu voorkomen worden. Ook bestaat er de mogelijkheid, dat bij een grotere veemarkt de omzetten op het Leidse slachthuis beter zullen worden, waardoor daar, bij een Juist beleid, de uitkomsten weer bevredigend kunnen worden. Ook hiervan profi teert de Leidse bevolking weer. Mijn advies is daarom als volgt: Houd de veemarkt in Leiden. Stel de Groenoordhal open op de maan dagen en dinsdagen. Laat Utrecht en Den Bosch hun gang gaan, dan blijft er Juist genoeg vee over voor Lei den. Een volle Groenoordhal is pre cies wat Leiden nodig heeft om de onkosten te dekken. De gehele bevolking van Leiden kan er dan van profiteren, want als de veemarkt in Leiden blijft, kunnen ook de vleesprijzen laag blijven. De heren, namelijk dat de Groenoordhal in de eerste plaats gebouwd is voor veemarkthal en op de tweede plaats voor sporthal. Zij vergeten ook, dat de Groenoordhal gebouwd is met geld van de E.G. Ik neem aan, dat wanneer Lelden werkelijk de Groenoordhal zou slui ten voor de veemarkt, Leiden het geld terug zou willen betalen aan de E.G. Maar waar zou dat geld dan vandaan moeten komen? Dus fat soenlij kheldshalve kan Leiden de Groenoordhal niet sluiten voor de veemarkt. „Alleen als vaststaat dat Lelden in zijn geheel de Rotterdamse vee markt kan overnemen en op maan dagen en dinsdagen niet in concur rentieslag moet met Utrecht en Den Bosch is het verantwoord extra in vesteringen te doen in de Groenoord hal," zo zegt de „werkgroep Groen oordhal". Deze els lijkt mij niet ver standig. Lelden heeft slechts een ge deelte van de Rotterdamse vee markt nodig om de Groenoordhal vol te krijgen. Dit zou juist bereikt In uw blad kwam dezer dagen een ienaar rustte op mij de plicht u sportmensen kunnen meer uren van de hal gebruik maken, omdat de vrijdag vrij komt. Tenslotte kan voor het eerst sinds het bestaan van de Groenoordhal, bij een goed be leid, het verlies van de hal omgezet worden in winst. Gemeentebestuur van Leiden, nu is de kans er, het kan de laatste kans zijn, grijp deze kans! A. W. VAN DER ZON slager Haarlemmerstraat 78 Leiden. kunnen worden als Utrecht en Den Bosch ook een gedeelte van de Rot terdamse veemarkt overnemen. Het is dan ook niet nodig een extra hal van naar schatting 900.000,- te bouwen. „De veemarkt is geen noodzakelij ke voorziening voor de Leidse bevol- redeneert de werkgroep ver- artikel voor over het vermeende hierop attent te maken, feit, dat de St. Bernards van het klooster op de Grote St Rernards- berg uitgestorven zouden zijn en een afbeelding van de z.g. laatste St. Bernard aldaar versierde deze tra gische mededeling. schreven in het klooster en het gaf een duidelijk overzicht van de te genwoordige stand van zaken. Er was dus geen sprake van "de laat- Zwitserland ste" honden, maar het Parijse blad Laat ik u even opheldering verschaf der. Met deze redenering spreekt de fen: vrijwel elk Jaar bezoek ik deze honden van het klooster en tot vorig Jaar huisde daar een twintigtal van deze pracht dieren, beroemd door de daden van de oude Barry, ieder een bekend. werkgroep Groenoordhal zichzelf te gen. Als de veemarkt geen noodza kelijke voorziening is voor de Leidse bevolking, waarom wil de werk groep dan de gehele Rotterdamse veemarkt overnemen en zelfs nog een veehal er bij bouwen. De veemarkt Om een meer officieel bericht te ge- is wel noodzakelijk voor de Leidse ven over de Juistheid of fantasie bevolking, want Juist door de vee- van de Journalist, die dat artikel ge markt behoren de vleesprijzen in schreven heeft vroeg Ik de kanunnik Leiden tot de laagste van Neder- an het klooster, Monsieur Bernard land. Als Leiden zou besluiten de Gretton, tevens controleur van de veemarkt op te heffen, zou dit voor kennel en de fokkerij mij precies te de Leidse bevolking een ramD bete- vertellen, wat er aan de hand was kenen, want de veehouders uit Zoe- In bijgaande brief van de Kanunnik terwoude, Oud Ade en andere omlig- kunt u lezen, dat bedoeld bericht on- gende gemeenten moeten dan met Juist is. hun vee, waartoe ook het vee be- Als President van de "World-Union ste St. Bernards". Dat artikel was. hoort, bestemd voor de vleesvoorzie- of St. Bernardclubs" en als oud-Led- op verzoek van het Parijse blad, ge- Het doet de Redactie genoegen de ze correctie van de hand van de heer De la Rie aan de lezers te kun nen doorgeven. In de aangehechte afdruk van de brief van kanunnik Orebton schrijft deze, dat er nog twintig volwassen St. Bernard-hon den in het klooster zijn en dikwijls evenveel Jonge honden. En dat bete kent toch allerminst, da het om de „laatste" honden van dit ras gaat. Er wordt voortdurend gewerkt aan een constante kwaliteit en ook aan verbetering van de aard van dit ras zodat de St. Bernard niet alleen maar een hond is voor de salon of voor een tentoonstelling, maar ook voor praktisch nut. De hele rel over "de laatste St Bernard is, zo schrijft kanunnik zette er niettemin deze kop boven, waarop een stroom van Journalisten zich bij het klooster begon te mel den om die "laatste" honden te be kijken Overigens, zo besluit kanunnik Crebton zijn brief aan de heer De la Rie, hoe belangswekkend het voor de wereld in het algemeen en voor de hondenliefhebbers in het bijzon der is om te weten, dat het klooster op de Grote St. Bernard voortgaat met zijn kennel, toch blijft de hoofd zaak. dat het klooster een oase van vrede, gebed en van menselijke broederschap wil zijn, waar de men sen-van-nu de boodschap van Chris tus kunnen ontvangen en er naar le ven. Dat is dan wel niet zo sensatio- heel voor de pers. maar wel voor al Crebton verder, ontstaan door de diegenen, onder wie bal van Jonge ren, die hier toornen om vrede, vreugde en hoop van de Heer te vin den. w Redactie

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13