lademisch li u ^kenhuis -et toch giner en p'd koper KOI iLHl JIS B0 TER f* Japan zoekt nieuwe markten <z Actie tegen salaris via girorekening V Ook Pierre verliest van Balmain Ajax REIDEN BLUFF ERBU: ro: ten iert 3 le Enquête over werkloosheid en werkgelegenheid Burgerlijke stand Country-groep in Kreatief Sentrum fie- J_ "in is - i een brief, die de besturen van de Leidse uni- ;rene medische faculteit en van het academisch zie- inister van Onderwijs hebben gestuurd, wijst l als op, dat Leiden geen nieuw ziekenhuis met baaridig heeft. ADVERTENTIE bij hj; Sek van de nieuw- kregen de besturen van de betref ziekenhuizen, ferude instellingen toestemming om i in. volhield ie identieke zie- m Cl Her dam, Leiden en ne- Leiden en Utrecht standpunt gesteld stad gerichte zie- j (lebben. Dat bete- leker twee drle- jinder dan de mi- "ndnge besprekingen >weg- uit. i m wijzigingen aan te brengen in het oorspronkelijke plan. Leiden heeft dat nu in de vorm yan deze brief gedaan. De kern van de brief behandelt het aantal te verwachten patiënten in de jaren 1980 tot 1990. De directie van het academisch ziekenhuis heeft daarover een studie laten uitvoeren. Men kwam tot de conclusie dat er ongeveer 18.000 patiënten per jaar in het AZ zullen worden opgenomen in die periode. Met een gemiddelde lig- duur van 14 dagen en een bezettings percentage van 80 a 85 procent bete kent dat, dat er twee k driehonderd bedden minder nodig zijn dan de mi nister wil. In de brief doen de be sturen ook suggesties over besparin gen bij de verpleegafdeling, de ope ratiekamers en de rontgenafdeling, die op het huidige prijspeil 50 mil joen gulden zou kunnen opleveren. Als alles volgens plan loopt aal men dit jaar beginnen met de bouw van het ziekenhuis in Amsterdam en volgend "jaar in Leiden. Of de Leidse suggesties inderdaad worden overge nomen en Leiden dus een aan de stad en streek aangepast academisch ziekenhuis krijgt, moet nog worden Prinses Irene en haar man prins Carlos en prinses Margriet zijn woensdagavond met hun kinde ren voor een wintersportvakantie naar Lech in Oostenrijk vertrokken. Het koninklijk paar reis de vanmorgen met de regerings-Friendship naar Lech. De koningin is van plan in verhand met de kabinetsformatie dinsdag en zonodig nogmaals later, naar Nederland terug te keren. de wil iets te presteren van de generatie (nu van middelbare leef tijd), die de ontberingen van de oorlogsjaren en de tijd erna heeft gekend; het nationalisme dat, na de te ruggang van de Jaren veertig, een deel van het volk ertoe dreef er weer bovenop te komen; het oude confuciaanse normbesef, dat toch ook nog in de moderne valutaverhoudingen tijd is blijven voortleven in de wens van velen om samen in harmonie te ^SanP) Volgens ams Bevrijdings- ^Vjj.frf'olanen druk be- rfJJlP^a pers te mislei- JjjSP^ njuiste verklarin- ind in Suriname. de pers dan ook ven aan het ver- Polanen om so len met betrek- itgeving over de ine". 'olanen aanduidt zijn niet anders troleumlapen van •ottenwijken van heel bestaat uit [evuld met petro- rippt van katoen aan 'l*Khes Een ieder die Surinaamse ge- 9 - kt in de woningen is vijf of zes van npen te vinden g bij dat het on- foleum te gebrui- iommen. De Juis- tine," zo stelt Se van het Subefro. lat de twaalf pis- Pliegveld Zanderij legaal verzonden Janeiro, bestemd :hte schietvereni- ^»en" in Paramari- '"'roft in werkelijk- met de staking LEIDEN Volgende week begint in Leiden een enquête onder de be volking om statistische gegevens te verzamelen over de werkgelegenheid en de werkloosheid. Enquêteurs van het bureau Econo mie, Sociografie en Satistiek van de gemeente zullen gedurende tien we ken zo'n 600 adressen bezoeken. De vragen, die zullen worden gesteld hebben betrekking op de soort ar beid, die wordt verricht, het zoeken naar werk of naar ander werk, ver anderingen in de werkkring en het onderwijs, dat men volgt of heeft Hoewel de faam van de economische krachtsexplosie nu al weer enige Jaren stand houdt, ver baast de wereld zich toch nog voortdurend over het wonder Japan. Zeker in tijden als deze waarin het westen zijn economische neergangen maar moeizaam te boven komt, en de onderlinge aan gevaarlijke woelingen ten prooi zijn. Natuurlijk, de Japanse yen bevindt zich ook in die woelingen, maar voor deze munt is er toch altijd meer sprake van een comfortabel meedeinen, dan van een rampzalig kapseizen. En de Japanse economi- kent om tot de rijken te behoren. Men is dan zelden geliefd. Niet al leen laten de Verenigde Staten en de EEG zo nu en dan hun tanden zien tegen de Japanse importen, bij zijn naaste buren zit het land zeker zo moeilijk. In die buurlanden, die allemaal met aanzienlijke tekorten zitten, ontstaan steeds meer anti bewegingen, bijvoorbeeld binnen studentenorganisaties Japan wil zich wel wat intomen. Maar tegelijkertijd moet leven, en vermoedelijk daaruit machines ook draaiend houden. Het voortvloeiend de gehoorzaamheid staat zijn vleugels uit naar Zuid- aan de ondernemingsleiding; Amerika, 't Wil aardgas gaan boren daar komt nog bij dat de helft in de Perzische Golf. Het produ- van de bevolking actief werkzaam is ceerde vorig Jaar alwéér tien pro- (in Nederland een derde). cent meer auto's. En het verwacht - in de hedendaagse economie nog sche positie ten opziohte van het goed te zijn voor geweldige volks buitenland is een zeer krachtige. Zó prestaties. Japan overheerst zijn Deze en dergelijke factoren blijken dat zijn bruto nationaal product tussen 1972 en 1977 zal verdubbe len...- UTRECHT (ANP) "De over heid handelt volstrekt onjuist, door in principe alleen via de giro het salaris van haar personeel over te maken. Immers, de girokaart is vol gens het Burgerlijk Wetboek nog steeds geen wettig betaalmiddel. De overheid handelt dan ook in dit op zicht in strijd met de wet en met de begmselen van behoorlijk bestuur". Dat beoogde de heer J. F. Abel man, ambtenaar op de afdeling, Comptabiliteit van het ministerie van Justitie, gisteren voor de cen trale raad van beroep in Utrecht, waar de finale plaats vond van een principiële strijd die de heer Abel- man al maandenlang met zijn werk gever over deze kwestie voert. Sinds 1 april vorig Jaar de circa 18.000 ambtenaren "op Justitie" een enkele uitzondering daargelaten hun salaris op bank of postgiro kregen overgemaakt heeft de (heer Abelman zich tegen deze maatregel verzet. Hij stuurde onmiddellijk een brief naar zijn chef waarin hij zijn bezwaren tegen deze vorm van uit betaling uitte en kreeg toen als ant woord dat de girokaart dan wel niet volgens de wet maar toch wel in de praktijk zo langzamerhand als wet tig betaalmiddel wordt beschouwd. In het antwoord aan de heer Abel man. die al had aangekondigd dat hij de kwestie desnoods voor de rech ter wilde uitvechten vroeg zijn werk gever zich voorts af "waarom hij zich eigenlijk zo druk maakte over deze zaak". In eerste instantie stelde de amb tenarenrechter in Den Haag hem in oktober J1 in Ihet ongelijk. Dat ge beurde volgens eiser op zulke on duidelijke gronden dat hij had be sloten van de uitspraak van het ambtenarengerecht in beroep te gaan. "Ik had natuurlijk mijn girore kening eenvoudig op kunnen heffen maar ik vind dat deze zaak eerst via de rechter moet worden ge speeld", verklaarde hij. Eiser meende dat het ministerie niet alleen in strijd had gehandeld met de bepalingen van het Burger lijk Wetboek, maar ook met het zgn. "girobesluit" volgens hetwelk men geen geld zou kunnen storten op de girorekening zonder uitdrukke lijke machtiging van de rekening houder. Hij zei dat het ministerie deze bepaling in feite heeft gene geerd. Mr. J. van Wamel, die de belangen van het ministerie behartigde, bracht tegen dit betoog in dat vol gens een andere bepaling van dat zelfde girobesluit de rekeninghouder niet bij voorbaat bezwaar kan ma ken tegen het storten van bedragen door derden op zijn rekening. Waar op de heer Abelman antwoordde, dat dat alleen slaat op de girodienst en niet op die derden, in casu het ministerie. De heer Abelman stelde, dat de overheid misbruik maakt van "pri- vé-bezit dat er niet is voor het ge mak van derden, maar alleen voor de rekeninghouder". Mr. Van Wamel: "Je kan dan een telefoon ook wel als privé-bezit be schouwen waarvan derden misbruik maken zodra ze Je opbellen". De heer Abelman: "Ja, maar een telefoon kan Je ophangen". De cen trale raad zal over drie weken uit spraak doen. Stakingen in Italië De 35.000 artsen van de niet-particullere zie kenhuizen in Italië zijn gisteren voor twee dagen in staking gegaan om de overheid te waarschuwen tegen het op de lange baan schuiven van aangekondigde hervormingen in het gezondheidswezen. Slechts dringende gevallen worden behandeld. krachtig, dat er zelfs bij de Japan ners zorgen bestaan over de eigen schier ongeremde expansiedrift. Of a thans, over de waardering daar voor. Wat kunnen de Japanners, dat wij concurrenten op vele wereldmark ten. Het is toch wel zeer ongewoon dat een land zijn partners bij herhaling de verzekering moet geven dat het zich in de handel wat zal intomen. Zo beloofde Japans minister van niet kunnen? Overstromen zij de Buitenlandse Zaken nog vorige wereld met goedkope spullen, ver vaardigd door onderbetaalde uurlo- maand: „Japan zal zijn bijdrage le veren tot een betere orde in de we reldeconomie, door in zijn economi- niers, en weten zij zodoende anderen sche beleid de nadruk te verleggen ■ge koll Deze enquête is een onderdeel van een groot onderzoek, dat in Neder land en de andere landen van de Eu ropese Gemeenschap wordt gehouden in het voorjaar en zal belangrijke gegevens moeten verschaffen over de ontwikkeling van de werkgelegen heid in de verschillende bedrijfstak ken, over de werkloosheid en om trent de positie op de arbeidsmarkt van bepaalde groepen, zoals gehuwde vrouwen, oudere werknemers en wer kende Jongeren. Totaal worden in ons land 120.000 tot 160.000 huishoudens ondervraagd, verspreid over alle gemeenten. Het onderzoek wordt uitgevoerd door het C.B.S. in samenwerking met de ge meentebesturen. Voetbal Als opvolger van Ben Peebers, die aa/n het eind van het seizoen vertrekt, heeft de Bredase ere-divisieclub NAC als trainer aan getrokken Henk Wullems, die mo menteel als zodanig werkzaam is by de Tilburgse eerste divisieclub Wil lem n. Wielrennen De Nederlandse wielrenner René Pijnen zal vanavond in het Antwerpse Sportpaleis een aanval doen op het wereldrecord 10 km op overdekte banen, dat sinds 1958 met een tijd van 12 min. 26.8 sec. op naam staat van de Fransman Roger Rivière. tonia d. v. J. Noorlander en J. L. Jong, Marie F. d. v. A. H. M. Walen kamp en M. W. Verhoef, Esther d. v. H. v. Aken en M. Offerman. Jacoba d. v. P. Wlschmeljer en A. W. de Ridder Catharina d. v. H. J. Roeloffs en M. Loos, Michel z. v. J. Haneveld en A.L. Roslofsen, Bernardlne M. T. d. v. W. J. J. v. Leeuwen en P. E. T. Knappers, Margaretha C. M. d. v. G. C. M. War merdam en E. M. Rodenburg. Gehuwd: M. M. Hoogervorst en M. J. J. v. d. A, A. Brouwer en A. F. M. v. d. Linden Overleden: M. J. F. S. Beurze 0 Jr. zoon. H. M. Zwaan 59 Jr. e.v. P. Groen, E. Springer 51 Jr. e.v. J. Jansen, E. Matter 65 Jr. geh. gew. met A. Teeuw. uit de markt te prijzen? Om met de tweede vraag te begin nen: neen. Japan richt zich reeds geruime tijd op kwaliteitsproduktie. Dat is merkbaar in talrijke produc tiesectoren, van de fabricage van camera's tot de scheepsbouw toe. Onderbetaling van de eigen arbei ders kan men allang niet meer aanmerken als de basis van de eco nomische groei. Althans niet in de industrie. De massa van de Japanse arbeiders eist materiële welvaart: auto's, kleurentelevisie, koelkasten, westerse frisdranken, dito meubelen, en zelfs dito antiek. Méér Wat presteren de Japanners dan méér dan wij? Zij presteren het, een andere arbeidsmentaliteit mee te brengen, eri die tot dusver bij de grote economische groei nog steeds te handhaven. Het is die arbeids mentaliteit, die westerlingen in Ja pan steeds weer opvalt. Aangezien die westeriingren hoofdzakelijk za- van de export naar het maatschap pelijk welzijn in Japan zelf. Binnen twee tot drie Jaar moet er een ein de zijn gekomen aan het zeer grote overschot op de handelsbalans." En verheugd kon men in dezelfde week melden: het overschot op de Japanse betalingsbalans is vermin derd van 7,68 miljard dollar in 1971, tot 4,74 dollar in 1972. Want Japan bemerkt wat het bete- LEIDEN De bekende Neder landse Country-groep CCC Inc. treedt morgenavond in het Kreatief Sentrum op. De Amsterdamse forma- kenlieden zijn en geen psychologen tie COC Inc.. die zes Jaar geleden met een studie-opdracht, zijn slechts summiere aanduidingen voor uitsluitend de achtergronden van die mentali teit: werd gevormd, werkte aanvankelijk met akoestische instru menten, die niet versterkt werden. Het repertoire bestond toen voorna melijk uit Amerikaanse traditionals. De formatie groeide echter uit tot één van de belangrijkste Nederlandse groepen ondanks het feit, dat er geen hiteuccessen voor nodig waren het- pond (ongeveer 4 miljoen gulden) n°f„ 111 de n, Hi. o'orr^n Nederlandse popwereld. De groep Record-toto Een Londenaar heeft gisteren in de Britse voetbal toto het recordbedrag van 547.172 kreeg een goede naam omdat de mu- gewonnen. De man, die anoniem wil blijven sloeg hiermee het vorige ^T^t week gevestigde record met 5000 pond. thousiasme werd uitgedragen. Lange tijd was CCC Ine het huisorkest van Fantasio, de Melkweg en Paradiso. Daarnaast werden uitstekende pres- ToriOTis. start Kltakinnilno rtin var, ve"1011' QP d« hoofdpodia van Japanse stad Kitakloesjoe zijn van- het Holland PesöTOl nacht elf personen gedood en hon derd gewond, zo deelde de plaatse lijke politie mee. De meeste slacht offers zijn patiënten die stikten door de rookontwikkeling. Voor CCC Inc. is vooral belangrijk de constante kwaliteit van de songs en de uitvoering daarvan. Daarbij specialiseert de groep zich in min of meer meerstemmige samenzang. Praktisch na elk nummer wordt er van instrument gewisseld, zodat elk nummer verschillend klinkt. Interes sant voor CCC Inc. waren de tour nees door Denemarken en Engeland. CCC Inc. bestaat uit: Appde Ram- x mers-basgitaar, Huib Scheurs-mond- den geprotesteerd hebben tegen de harmonicai en concertina, Ernst defensiepolitiek van de regering. Zij jansz-piano/zang/wasbord en viool, zouden de bedragen die de regering JOOKt Belinfante-viool/Gitaar/zang/ voor de bewapening heeft uitgetrok- mondharmonica/drums, Jaap van ken, veel te hoog vinden. De studen- Beusekom-banjodotoro/drums/zang ten zouden ook verlaging van de in- Frits van Doorninck-viooJ/sound, en Onrust in Perzië In de afgelo pen dagen hebben zich op verschei dene universiteiten in Perzië beto gingen voorgedaan, zo is gisteren van goedingelichte zijde in Teheran vernomen. Groepen studenten schrijfgelden eisen. Johnny LodewijkB-drums, AMSTERDAM Terwijl Ajax gisteravond in het Olympisch Stadion het ene doelpunt na het andere scoorde, waagde de Pa- rijse mode-ontwerper Pierre Balmain het om het tegen de fortuinlijke Europa Cup-houder op te nemen. De Franse couturier was giste ren speciaal naar Nederland ge komen om zijn nieuwe collectie horloges en manchetknopen te lanceren. En de presentatie van zijn klokjes en byoux in het Amsterdamse Apollo Hotel had men hooghartig om half tien vastgesteld. Toen Pierre Bal main even later een bescheiden groepje belangstellenden toe sprak had Ajax in liet nabij gelegen Olympisch Stadion de stand op 2—0 gebracht. Door de wedstrijd tegen Bayern München was niet één van de speciaal uitgenodigde Nederlandse mode-ontwerpers op komen dagen om de Parijse couturier te begroeten. „Weet u, een couturier is te genwoordig een zakenman, ons vak heeft een hoop glamour verloren", zei de 58-jarige rijzige mode-koning in een poging om iets van zijn teleurstelling te verbergen. Was hü daarna niet liever naar het Olympisch Stadion ge gaan om Ajax tegen Bayera München te zien voetballen? Pierre Balmain, die voor een Fransman een opmerkelijk fors figuur heeft, fronste bedenkelijk zijn wenkbrauwen en antwoord de: „Mademoiselle als wij in Frankrijk zo'n goede club als Ajax hadden dan zou ik mij misschien wel voor voetballen interesseren, maar dat er van avond een wedstrijd zou zijn is mij gewoon ontgaan. Zijn vrij strak nogal modern uitgevoerde manchetknopen, die bij Neder landse Juweliers zo'n vijftig gul den zullen gaan kosten, waren nog wel in overeenstemming met zijn klassieke donkerblauwe kostuum en zijn lichtblauwe overhemd, maar Balmain had het duidelijk erg moeilijk met een door hem zelf ontworpen en voor de gelegenheid omgedaan horloge waarvan het model zo bol was, dat hij zijn manchet knopen vrijwel niet dicht kon doen. En daarmee vestigde hij Balmain met zijn horloges. zelf de aandacht op een belang rijk punt ni. dat de door hem ontworpen unisex-horloges door hun ongewone vorm wat de uit voering betreft misschien wel aardig maar eenvoudig niet praktisch zijn. En dat ook al door het feit dat op de meeste uurwerken de cijferaanwijzin- gen ontbreken waardoor het vooral op de driehoekige horlo ges nauwelijks te zien is of het half vier of half vijf of tien uur of elf uur is. Juweliers zullen de horloges gemaakt door de in ons land weinig bekende Franse firma Frivolux voor zo'n f. 189.- tot f400,- gaan verkopen. En wie iets voor een modern horloge voelt is dan eigenlijk beter met een veel praktischer model van Pierre Cardin uit. Ook al omdat de Cardin-horloges door het wereldvermaarde concern Jaeger Le Coultre worden gemaakt. Maar de 31-jarige importeur van de Balmain-byoux Jack van Gelder ziet voor de artikelen van de 58-jarige Par ij se mode koning wel een markt in Neder land", want volgens hem is de smaak van het Nederlandse pu bliek nog steeds erg behoudend en nogal burgerlijk op het ge bied van sieraden. En daarom wil hij het Nederlandse volk langzaam opvoeden. Of dat on der de naam van Pierre Bal main met diens horloges zal luk ken is de vraag, want zelfs de meest modieuze vrouwen zijn te genwoordig zo kritisch dat zij echt niet meer een artikel alleen vanwege het fraaie etiket kopen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11