urger formeert igen-aardig' ibinet-Den Uyl spaarrente tot Sociale woningbouw wordt bedreigd tien politici worden komende een verlost van dubbelfunctie 3iiw vestigingsbeleid terdamse industrieën m^tieleider P.P.R.: bissen "Vice- _jr? Prinses Beatrix en Prins Claus naar Indonesië? Gesprek vakbond met Surinaamse regering Schoonmaakkost per jaar ongeveer 2 miljard gulden Rijkspolitie legde beslag op 1134 auto's Woningraad tegen huur- en subsidiebeleid MAART 1973 BINNENLAND De zeven ministers secretarissen van het iuvel, die bij de verkie rt lid van de Tweede ekozen, warden in de namende weken verlost Delfunctie. In principe de ministers hun chap opzeggen en de ben hun plaats in het [en en full-time kamer - (sident Biesheuvel en [Nelissen (Financiën), jale Zaken) en Boentien pulp) zijn vanaf mor- meer. Minister perlid Van Agt (Justitie) verliest 23 maart zijn dubbelfunctie. Voor de WD- minlsters De Koster en Geertsema is de verlossende datum 1 april en 7 april. Van de staatssecretarissen treedt Westerterp (Buitenlandse Zaken) ook morgen uit het kabinet-Biesheu vel. Zyn collega Van der Stee (Finan ciën) volgt 12 maart. Op 19 en 20 maart verlaten de staatssecretarissen Scholten (Financiën) en Kruisinga (Verkeer en Waterstaat) de ploeg- Biesheuvel. Weer drie dagen later ge ven Rietkerk Sociale Zaken) en Vonhoff (Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk) hun regerings baantje eraan. Van de oorspronkelijke dertien staatssecretarissen met wie het kabinet-Biesheuvel begon, zijn er straks nog vier over. Eerder traden al de staatssecretarissen van DS'70 af. Ook staatssecretaris Van Es (Defen sie) is tussentijds vertrokken. Van het ploeg je van zestien minis ters zijn er nog dertien over. Twee ministers van DS'70 hebben het kabi net verlaten en onlangs trad KVP- minister Lardinois af vanwege zijn benioeminig tot EG-commissaris. De Grondwet staat toe dat bewinds lieden na verkiezingen drie maanden een kamerlidmaatschap combineren met een lidmaatschap van een kabi net. Dat niet alle bewindslieden tege lijkertijd uit het kabinet treden, dan wel de Kamer verlaten, zit hem in het verschil in tijdstip van beëdiging. Zij hebben niet allemaal op dezelfde dag de eed afgelegd in handen van kamervoorzitter Vondeling. Met opzet hebben bijv. de WD- bewindslieden daar zolang mogelijk mee gewacht. Zij zagen aankomen dat de kabinetsformatie lang zou du ren en dat de afloop onzeker zou zijn. Het is immers niet uitgesloten dat bewindslieden, die nu voor het kamer lidmaatschap bedanken, straks toch hun ministersbaantje verliezen. In dat geval willen sommige van hen weer kamerlid worden. Inmiddels zit er dan misschien iemand anders op die stoeldan blijf je aan het stuivertje wisselen. De drie AR-ministers, Biesheuvel, Boersma en Boertien worden in de Tweede Kamer opgevolgd door: me vrouw J. Kraayeveld-Wouters uit Heerhugowaard, presidente van de gereformeerde vrouwenbond, mr. W. de Kwaadsteniet uit Rotterdam, se cretaris van de ARP, en J. van Hou- welingen te Leersum, oud-vicevoor- zitter van de ARJOS. Het Haagse raadslid W. du Chati- nier volgt minister Nelissen op in de KVP-fractie. Voor de AR-fractie zijn de wijzigin gen het ingrijpendst. Lijsttrekker en fractieleider Biesheuvel ruimt het veld. Hetgeen inhoudt dat de AR ook een andere onderhandelaar bij de kabinetsformatie krijgt: vermoedelijk mr. W. Aantjes de man die zich samen met Boersma onlangs verzette tegen Biesheuvels poging een kabinet- Den Uyl bij voorbaat de pas af te snijden. 3/7< KAG De PPR-fractieleider Bas de Gaay Fortman is gistermiddag door flJBucrger ontvangen. De formateur heeft hem een overzicht gegeven van het t hij vrijdag met Andriessen heeft gevoerd. ijn ïpiü tman jr. gelooft heilig kan Burger. „De deel- rsma aan een kabinet- een volstrekt nieuwe pen. Hij heeft de hele variPeegenomen. Dat be is dat de progressieve plagen". Ortman wilde zich er elinjien of het kabinet dat m, |erd wordt parlemen- barlementair zal zijn. jg met de vorming van dig" en hiertussen nadrukkelijk een streepje kabinet. De formateur wil duidelijk niet dat de meerderheid van de Kamer die straks het kabinet overeind wil hou den nil met elkaar gaat onderhan delen". De PPR-fractieleider neemt aan dat pas na afloop aan het kabi net een naam is te geven als parle mentair of extra-parlementair, Hij is ervan overtuigd dat aan beide zijden concessies moeten wor den gedaan, .midden volgende week zijn we al een heel eind", voorspelde hij optimistisch. De Gaay Fortman gelooft dat de KVP dezelfde posi tieve instelling heeft ten aanzien van de huidiige formatie als de drie pro gressieve partijen. „Ik ben niet met de heer Burger in gesprek getreden in de termen van eisen. Ik vind dat we buiten de standpunten moeten blij ven. Als we elke dag een standpunt gaan geven, heeft dit kabinet weinig kans van slagen". De PPR-leidsman had uit het ge sprek met Burger ook niet de indruk dat Andriessen meteen pakket eisen was gekomen. „Het resultaat van de heer Burger zal straks voor ons niet op alle pun ten ideaal zijn, maar het kernpunt is dat er een nieuw beleid] zal komen". De PvdA zal de partijraad bijeen roepen zodra de kandidaten voor het nieuwe kabinet zijn genoemd. Binnen de partij wordt dit de gebruikelijke procedure genoemd. Het Algemeen Dagblad weet van ochtend te melden dat KVP-leider Andriessen zelf vice-minister wil worden in een kabinet-Den Uyl. De KVP-fractleleider meent dat daar mee bewezen kan worden dat de con fessionelen gelijkwaardige partners zijn in een kabinet met PvdA, PPR en D'66. Andriessen zou bereid zijn in dat geval genoegen te nemen met de door Burger voorgestelde zetelverde ling, namelijk tien ministers van het progressieve blok en zes van de christen-democraten. De KVP zou ook een ministerspost opeisen in de sociaal-economische driehoek. M (ANP) Nog voor dit jaar zal het ge- van Rotterdam bij de Nederland uniek voor ver een te volgen so- >beleid voor industrieën [rijkste doel om alleen het Rotterdamse ge ien die een aanvaard- reau hebben. Het voor van de hand van de >rs, drs. H. J. Viersen, worden beschouwd als van het gemeentebe- ïotie die PvdA-fractie- ms, drie jaar geleden aarin werd bepaald dat van haven- en indus- p sociale voorwaarden i gesteld, aan de hand ïtwerpen .sociaal sta- 'iersen is van plan, zo maandag tijdens een missievergadering van Een groot aantal prominente en minder prominente genodig den heeft de openingsvlucht van KLM's nieuwste aanwinst de DC-10-30 Ludwig van Beethoven" meegemaakt. De vlucht ging naar Nice, waar een ontvangst door de burgemeester, een rond rit door de stad werd gemaakt. De aanwezigen hebben zich met eigen oren (minder lawaai) en ogen (vrijwel geen uitlaat gassen) van dei kwaliteiten van dei drie General-Electric- motoren kunnen overtuigen. De DC-10-30 kan 269 passagiers vervoeren over een afstand van 7100 kilometer zonder tussen landing en zal voorlopig worden ingezet op de Noord-atlan- tische route. Burgemeester Thomassen van Rotterdam laat zich het gecompliceerde computersysteem uitleggen door de tweede-piloot. Op de achtergrond luistert mr. Aantjes (ARP- kamerlid) mee. nlandse )issels kkeerd Tot nader order is lijk buitenlandse post- iuren. Dit heeft de PTT de gemeenteraad, met een voorstel te komen, waarin niet gesproken wordt over een "sociaal statuut" maar over een "protocol". Dat protocol is in de visie van de wethouder een gezamenlijke verkla ring van de vakbonden en het be drijf, dat zich wil vestigen, over een aantal vestigingsvoorwaarden. Het protocol begeleidt een voorstel van het gemeentebestuur om grond uit te geven aan bepaalde bedrijven. De raad kan dan o.a. op basis van het protocol waarin is aangegeven over welke punten de partijen wel of geen overeenstemming hebben bereikt beslissen of de gemeentegrond aan dat bedrijf wordt uitgegeven. In de gezamenlijke verklaring komen za ken aan de orde betreffende milieu problematiek, infrastructuur, werk tijden, loon- en salarisnormen en werkgelegenheid. "Het protocol moet een element vormen van de huur overeenkomst tussen de gemeente en het bedrijf dat zich wil vestigen", al dus wethouder Viersen. Als het be drijf na verloop van tijd niet blijkt te voldoen aan de voorwaarden van het protocol,dan moet de gemeente, naar de mening van wethouder Vier-. sen, de bevoegdheid krijgen het be drijf b.v. de huur op te zeggen. Het ziet ernaar uit, dat het voor stel van wethouder Viersen zal af wijken van de visie van de PvdA- fractie in de raad en van die van het plaatselijk overlegorgaan van de drie vakcentrales®. Dat overlegorgaan wil de gronduitgifte van de gemeente Rotterdam aan bedrijven dwingend binden aan sociale voorwaarden en volgens de Partij van de Arbeid moe ten de vakbonden en de industrie het al eens zijn over een sociaal-sta tuut, nog voor de aanvrage tot uit gifte in de raad in behandeling komt. Wethouder Viensen vindt, dat zijn plan het voordeel biedt dat de ge meente zich in een juiste verhou ding tot het georganiseerde bedrijfs leven opstelt. Wethouder Viersen (CHU) kan er op rekenen, dat hij bij behandeling van zijn voorstel in de gemeenteraad in septemiber a.s. de protestants- christelijke fractie tegen zich zal krijgen. Namens de fractie sprak H. J. van der Meiden maandag een "on juist" en "onaanvaardbaar" uit over het protocol-compromis van de wet houders. Bloedig carnaval De drie car navalsdagen tussen zaterdag en maandag hebben in de Braziliaanse stad Sao Paulo aan vijftig mensen het leven gekost. Negenentwintig kwamen door ongevallen om het le ven, eenentwintig werden opzettelijk gedood'. DEN HAAG Prinses Beatrix en Prins Claus zullen zeer waarschijnlijk een bezoek brengen aan Indonesië. Voor zijn terugkeer naar Nederland heeft Prins Bernhard op een pers conferentie in Djakarta gezegd, dat de Prinses graag Indonesië wil bezoe ken. Prins Claus zal haar dan verge zellen. Prins Bemhard heeft ook gezegd, dat hij graag een bungalow zou wil len hebben op een van de eilandjes van de Kepulauan Seribu in de baai van Djakarta. Eerste aardbeien ZALTBOMMEL Op de veiling in Z altbommel zijn de eerste kasaard- beien in dit jaar aangevoerd. Het waren er in totaal 120, die voor één gulden en 26 cent per stuk van de hand gingen. PARAMARIBO (ANP) De Suri naamse regering heeft de vakbonds leiders uitgenodigd voor een gesprek. Zij deed dit in brieven aan de voor zitters van de vier vakcentrales. Het gesprek moet morgen plaatsvinden. De vakbondsleiders lieten de Suri naamse ministerraad vorige week schriftelijk weten dat zij niet bereid zijn tot overleg "zolang vakbonds bestuurders gevangen zitten". Ook de commissie van goede diensten, die tracht te bemiddelen tussen de rege ring en de bonden, zag in de aanhou ding van vakbondsbestuurders een ernstige belemmering voor hervatting van een gesprek tussen beide par tijen. In het afgelopen weekeinde is in een ziekenhuis in Paramaribo de heer Abdoel Satar Mohammed overleden. Hij zat in een busje, dat bij onge regeldheden op maandag 26 februari met stenen werd bekogeld. De man werd aan het hoofd getroffen en werd in bewusteloze toestand opge nomen in een ziekenhuis. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is hij tij dens het weekeinde overleden. Het enige lid voor de PNR in de Surinaamse staten mr. Eddy Bruma, heeft aan de Surinaamse minister van Justitie mr. dr. Adhin gevraagd of de bewindsman bereid is terstond een onderzoek in te stellen dat de afgelopen dagen door de politie op demonstranten geschoten zou zijn met dumdum kogels. Ook wil het staten lid weten of slachtoffers hier van in een van de plaatselijke zieken huizen vain Paramaribo worden be handeld. Ook vraagt het statenlid schrifte lijk aan de bewindsman of de minis ter bereid is hem mee te delen op welke wettelijke gronden de regering aan de politie de volmacht heeft ge geven om naar eigen inzichten en zonder consideratie tegen het volk op te treden". En indien er geen wettelijke grondslag bestaat, wil het PNR-statenlid weten of de minister en de regering bereid Is deze vol macht terstond publiekelijk in te trekken. MAARSSEN (ANP) In Neder land wordt per Jaar ongeveer twee miljard gulden (plm. 2 procent van het nationaal inkomen) besteed aan het schoonmaken en onderhouden van gebouwen. Ongeveer 40 procent van de schoonmaakkosten wordt uit gegeven voor vloeronderhoud en 85 90 procent daarvan bestaat uit loon kosten. De personeelskosten in deze sector zullen de komende tien Jaar waarschijnlijk met 300 procent stij gen. Aluds drs. J. H. de Boer, voorzitter van de directie van Viruly B.V. in Maarssen, op een persconferentie ter introductie van een „instituut voor systeemreiniging". Dit instituut gaat economische en technische voorlich ting geven aan grootverbruikers van reinigingsmiddelen en -apparatuur: commerciële wasserijen, bedrijven, ziekenhuizen en andere instellingen etc. In het instituut worden ook in structie- en demonstratiebijeenkom sten gehouden voor bedrijven die systeemreiniging (een zo efficiënt mogelijk georganiseerde „schoon maak") toepassen. De hoge en nog steeds stijgende kosten maken een goede organisatie en calculatie van het schoonmaken DRIEBERGEN Van de 13.109 auto's, die de algemene verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen in de twee voorgaande Jaren heeft ge controleerd, moesten er 1134 uit het verkeer worden genomen wegens tech nische gebreken. Verreweg de meeste auto's vertoon den gebreken aan de remmen: 1818, Hierbij zijn, naast de wagens die uit het verkeer werden genomen, ook de auto's die weliswaar verder mochten rijden, maar die na enkele dagen, na reparatie, opnieuw moesten worden gekeurd. Andere veel voorkomende gebreken waren de draagveren (793), het chas sis (695) en de koppeling (576). steeds zinvoller. Bij overschakeling op systeemreiniging is volgens de heer De Boer vaak een besparing van rond 25 procent mogelijk. Als voorbeeld noemde hij onder meer de wasserijsector. In Nederland wordt jaarlijks zo'n 100 miljoen kilo wasgoed industrieel gereinigd („een waslijn me lakens van de aarde tot de maan"). De industriële wasserijen schakelen steeds meer over op was- tunnels (f. 400.000,- per stuk) die per uur 1000 kilo wasgoed verwerken, evenveel als 400 huishoud wasmachi nes, die voor dezelfde hoeveelheid bovendien tweeëneenhalf maal zoveel water nodig hebben. Nationaal gezien een nog veel gro tere kostenfactor vormt de reiniging van vloeren (totale oppervlakte uti liteitsgebouwen 65 miljoen vlerkante meter, waarvan plm. 15 miljoen ta pijt) muren etc. In ziekenhuizen, in stellingen en kantines moesten vorig jaar naar schatting drie miljard messen, vorken, lepels, borden en schalen worden afgewassen. Er staan in Nederland op het ogenblik circa 10.000 industriële vaatwasmachines, die volgen de heer De Boer aan per soneelskosten een besparing opleve ren die ruimschoots opweegt tegen de kosten van onderhoud, energie verbruik en afschrijving renteverlies op geïnvesteerd kapitaal. Mr. Luns wil geen vijge blad zijn HELMOND Oud-minister Luns heeft, als ereprins van de Helmondse carnavalsvereniging „De Keiebijtens", het bestuur van deze vereniging laten weten, dat hy mr. Burger en dr Marga Klompé heeft geadviseerd „een ander vijgeblad" te zoeken. .Mijn speciale carnavalsmede- bng is", aldus mr. Luns, „dat ik waarschijnlijk nog enige tijd in België zal blijven, daar ik op het dringende verzoek van mr Burger en Marga Klompé om deel uit te maken van „een rode drie-regering" heb ge meend negatief te moeten rea geren. Ik heb geadviseerd een ander vijgeblad te zoeken". ADVERTENTI^ De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 7]4% voor onze NMS-Spaarbrieven. Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar deze spaarmogelijkheden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Is het gevolg van liet Europese en Japanse waardoor geen koer- elegd. Postwissels voor Hongarije, Zuid-Slavdë, kije en Turkije worden Lgenomen, omdat in het eze landen de verreke- eft in guldens. AMSTERDAM (ANP) De Na tionale Woningraad staat volstrekt afwijzend tegenover de voorstellen voor het toekomstige huur- en subsi diebeleid in het tweede rapport van de werkgroep - Hartog Aanvaarding van deze voorstellen zou inhouden, dat er in ons land geen sprake meer is van sociale wo ningbouw, omdat het gehele huur- en subsidiebeleid dan is afgestemd op de rendemenftsverwachting van een kleine groep van winstbeogende wo ning-exploitanten Deze bouwen jaarlijks ongeveer 10.000 gesubsi dieerde huurwoningen tegen de niet- winstbeogende organisaties 65 tot 70.000. Dit zegt de directeur van de Natio nale Woningraad, drs. B. G. A. van Kempen in het maandblad „Woning raad". Drs. Van Kempen is ook lid van de SER-commissie voor het huur- en subsidiebeleid. Het eerste rapport van de werk groep-Har tog stond in de nota Volks huisvesting, vorig jaar april door de bewindslieden van Volkshuisvesting aan de Tweede Kamer aangeboden. De daarin vermelde beleidsoverwe gingen hebben de grondslag gevormd voor een nadere uitwerking die staat in het tweede rapport van de werk- groep-Hartog. De leden-woningcorporaties van de Nationale Woningraad realiseren jaarlijks meer dan 40.000 woningen in de sector van de sociale woningbouw. Het artikel bevat tevens een aan tal voorstellen, van drs. Van Kempen en zijn medewerker drs. D. Hamers- ma, lid van het studiebureau van de Nationale Woningraad, als alterna tief voor de voorstellen van de werkgroep-Hartog. Zij bepleiten on der meer: een kostprijsberekening zonder huurstijgingsgarantde handhaving van een mengvorm van object- en subjectsubsidies; geen 20 procent huurverhoging en geen huurverhogingen, die uitslui tend zijn gebaseerd op de bouw kostenstijging; koppeling van de aanvangshuur aan de besteedbare inkomens, ge differentieerd naar regio resp. naar categorie; en een zodanig huurniveau, dat de huren van de oudere woningvoor raad binnen de koopkracht van de lagere inkomens blijven vallen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7