Mr. M. Vrolijk opent fraaie expositie van bloemen en groenten Zand van Leidse Baan nu Drukkc mi<C voor aanleg Rijksweg 14? RECREATIESCHAP VOOR PLASSENGEBIED MOET BESTUURLIJKE EENHEID BRENGEN Rijnsburgse Chr. Lagere Tuinbouwschool viert zilveren jubileum Voor-Beeldleidraad voor STREEK RIJNSBURG Feestelijk wapperde vandaag het rood-wit-blauwe dundoek aan de vlaggemasten op het gazon bij de Rijnsburgse Christelijke Lagere Tuinbouwschool. Dat was ter ere van het vijfentwintigjarig jubileum van deze onderwijsinrichting. Aan dit jubileum werd bijzondere luister bijgezet door de aanwezigheid van de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk. Deze opende de kleurrijke ju bileumtentoonstelling, die in de school was georganiseerd. Mr. Vrolijk deed dat door na een toespraak, waarin hij wees op het belang van deze school in het bloementeelt- en handelscentrum, een rondgang langs de expositie te maken. Leraar Jan v. d. Hoef, die de coördinerende leiding had bij het organiseren en inrichten van deze show, begeleidde de eerste burger van het gewest en diens echtgenote. Er waren vanmiddag heel wat au toriteiten op landbouw- en tuin bouwgebied aanwezig om gestalte te geven aan deze Jubileumviering .Het was een drievoudig feest: de school bestond 25 jaar, directeur G. Docter heeft van het begin af de leiding ge had en de tuinbouwschool tot grote bloei gebracht en de bestuursleden C. Rijlaarsdam, W. Star en B. van Vliet vierden hun zilveren Jubileum. Be aula van de school was tot de laatste plaats bezet met genodigden toen mr. Vrolijk om even voor half drie arriveerde T oespraken Autoaccu's eT jassen gestoli LEIDEN In de studente] het Flanorpad is in het weekeinde een jassendief j werk geweest. Behalve ee mantel werden er nog vieij jassen gestolen. Uit een garage aan de Zo< seweg zijn in de nacht op maandag acht accu' van achthonderd gulden 01 Verder werden accu's gest aan de Kiekendiefhorst (Mi en Apollolaan ^Zuidwest) gi de auto's. P r In de garderobe Rijnsburgse Chr. Ij ni( Tuinbouwschool isn11! daf fraaie lentetuin aanlis Tfiln compleet met vijver, tit lété in goudvissen zwe\me( en bruggetje. Leert Zuid-Hollands eerste burger hield na ingeleid te zijn door schoolbe stuurvoorzitter B. van Vliet, een kor te, met aandacht gevolgde toespraak, waarin hij enkele markante punten uit het vijfentwintigjarig bestaan van de school belichtte en nadruk kelijk stelde, dat de oprichters een vooruitziende blik hebben gehad. Niet alleen toen, maar ook nu nog is het tuinbouwonderwijs van groot belang voor allen, die in deze sector werk zaam zijn. Waarderende woorden had hij ook voor directeur Docter en de Jubilerende bestuursleden. Na deze toespraak verklaarde mr. Vro- ljk de expositie voor geopend. Een lange rij van sprekers voerde daarna het woord. Burgemeester B. H. Koomans van Rijnsburg compli menteerde namens de besturen van de gemeente Rijnsburg en de om liggende gemeenten, ir. P. Doornbos, inspecteur van het landbouwonder wijs, vertolkte de gevoelens van de tuinbouwonderwijssector, voorziter P. van Delft van de bloemenvei ling „Flora" wees op de prettige con tacten met de school en met direc teur Docter, die voorzitter van de kring Leiden van de Chr. Boeren en Tuinders Bond D. C. Hogewoning sprak namens de organisaties en de ouders en directeur G. Docter was de tolk van de leraren, leerlingen en oud-leerlingen. In al deze toespraken werd be grijpelijk ruime aandacht geschon ken aan het school Jubileum en ge sproken over het belangrijke werk, dat deze onderwijsinrichting voor de kwekers in Rijnsburg en omstre ken heeft verriidbt. Directeur Doc ter kreeg verdiende lof toegezwaaid voor zijn enthousiaste leiding. Na drukkelijk werd gesteld, dat het me de aan hem is te danken, dat de school zo'n belangrijke groei heeft doorgemaakt en algemeen wordt gekenschetst ais één van de beste onderwijsinrichtingen op dit gebied in ons land. Dat komt doordat men zich steeds aan de gewijzigde om standigheden heeft aangepast en meegegroeid is met het vak. Ook voor de zilveren bestuursleden Rij laarsdam, Star en Van Vliet waren er veel waarderende woorden. Er werden balrtjfce geschenken aange boden aan de school en de mee-Ju bilerende directeur en bestuursle den. Na deze Jubileumbijeenkomst en de rondgang van mr. Vrolijk en de andere genodigden langs de ten toonstelling volgde om half vijf een zeer druk bezochte receptie, waarbij bestuur en directeur Docter talrij ke handen mochten drukken. Het was een genoegelljk en ongedwon gen samenzijn. Expositie De expositie van bloemen en groenten is wel het paradepaardje van dit Jubileum. Meermalen heb ben we een tentoonstelling meege maakt in de Rijnsburgse tuinbouw school. Het kwam ons echter voor dat iedereen extra z'n uiterste best heeft gedaan van deze Jubileum show Juist iets meer te maken dan men gewend is. De leerlingen heb ben in belangrijke mate meegewerkt aan het fleur en kleur geven aan deze expositie. De bolbloemen, die ze thuis getrokken hadden en die hier nu in de voorjaarstinten ten toongesteld zijn, waren van voor treffelijke kwaliteit. Dat in bloei-trekken is voor leerlingen, waarvan de vaders een kwekersbedrijf bezitten, niet zo'n zware taak. Ze hebben de be schikking over kassen en over al de middelen, die nodig waren om ze op tijd in bloei te hebben. Anders was het voor de toekomstige kwekers, die niet zo gelukkig waren en dat trekken moesten doen in het kader van de huisbroei. Dat vergde veel geduld: van de kelder naar de kamer en als de groei te snel ver liep weer van de kamer naar de kelder. Hulde aan al die jongens, die zich zo bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. In samenwerking met oud-leer ling Jan Zwaan uit Den Haag nu een befaamd arrangeur wer den in de toegangshal en in de gro- Wijde Aa wordt leverancier van drinkwater LEIDEN/ALKEMADE In elk geval vóór 1980 zal de Leid se Duinwatermaatschappij ten behoeve van de drinkwatervoor ziening water gaan onttrekken aan de Wijde Aa. Er be staan reeds plannen voor de bouw van een pompstation en een voorzuiveriugsstation in de directe omgeving van deze plas. Via een transportleiding, die van Hoogmade in zuld-weste- lijke richting zal lopen, wordt het water uit de Wijde Aa naar de Katwijkse duinen getrans porteerd, waar het in spaarbek kens zal worden geloosd Via filtratie door het duin zand zal het water daar op nieuw gezuiverd worden en vervolgens naar de verbruikers worden geleid. De plannen "an de Leidse Duinwatermaatschappij staan vermeld in het zojuist gepubli ceerde ontwerpstreekplan Pias- Door Cees Combee Foto Jan Holvast te garderobe prachtige voor J aars- tuinen ingericht compleet met vij vers en bruggetjes. Men kan daar allerlei variëteiten tulpen, hyacin ten, narcissen, crooussen en andere bloemen bewonderen, afgewisseld met vaste planten, forsythia's en denne- en sparregroen. De Katwijk- se kweker Chr. Moerkerk en Zonen had een lentetuin georeeërd in het technieklokaal. In de lokalen op de bovenverdieping zag men interes sante prenten van Rijnsburg vroe ger en nu, van de school en vond sten, zoals aardewerk, bij de opgra vingen uit de Rijnsburgse grond gehaald. Boeiend is ook de maquette van de Stichting Tuinbouw Historie West- land. Deze geefteen goede indruk van de groei van de tuindersbedrij - ven in dit gebied, namelijk van de koude grond-teelt .tot het kweken in enorme kassen. In de aula kan men kennis neanen van het onderwijs, dat aan deze school wordt gegeven en voorts kan anen daar aan allerlei attracties deelnemen. Leraar Jan v.d .Hoef, die als co ordinator met zijn mede-leraren en de leerlingen deze expositie gestal te heeft gegeven en daarbij veel me dewerking ondervond van het Rijns burgse gemeentebestuur, de Stich ting Tuinbouw Historie Westland en plaatselijke bedrijven, komt alle lof toe deze show tot een hoogtepunt gemaakt te hebben van de zilveren jubileumviering. Men kan er van avond van zeven tot tien uur terecht en van woensdag tot en met vrijdag van 's middags twee tot 's avonds tien uur. LEIDEN Een bewoonster van de Lammenschansweg is een antiek he renhorloge ter waarde van ruim elf honderd gulden kwijt. Ze had het klokje met andere antieke voorwer pen te koop aangeboden. Nadat er gisteren een aantal liefhebbers op af was geweest miste de antiekbezit ster het kostbare horloge. HILLEGOM In de foyer van het café-restaurant Treslong zal van woensdagavond 14 maart tot en met donderdagavond 22 maart een expositie worden ge houden van beeildhouwereteke- ningen, kleinplastieken en fo to's. De openingstijden zijn: da gelijks (behalve maandag) van tien tot twaalf, van twee tot vijf en van zeven tot tien uur. Entreeprijs: 0,50 per per soon. De expositie, die in samen werking met de Stichting Cul turele Raad van Noord-Holland en de directie van Treslong tot stand wordt gebracht, heeft als titel "Voor-Beeld". Een titel waarvan de betekenis in het programma-boekje duidelijk wordt getraceerd. Want: "Het gedachtenstreepje tussen voor en beeld is niet symbolisch maar functioneel. Het gaat bij deze tentoonstelling om wat er was vóór het beeld". En ook: "In de kunst van nu Oen straks?) is het na-beeld be langrijker dan het voorbeeld. Het na-beeld als door- en uit werking van wat de kunstenaar heeft willen vèr-beelden. De trits voor-beeld/beeld/wa-beeld maakt duidelijk dat het gaat Het is geen kwestie van de openbaring van het ogenblik, van de inspirerende vonk waar uit zo maar het gave geheel ontstaat, van de allerindividu eelste expressie van een aller individueelste emotie, waarop alleen met stille eerbied mag worden gereageerd (dus: niet gereageerd; want re-iageren is een vorm van actie, van actief denken) Voor zover daar sprake kan zijn heeft de expositie als doel stelling de toeschouwer zelf te laten beelden. De expositie is een manifestatie van directe ui tingen van de kunstenaar. Di rect vanuit het gevoel en denken. Onafgemaakt, in sommige ge vallen niet herkenbaar. Maar (relatief) onafhankelijk. Het zijn voor-beelden ("kunst zon der voetstuk"). Voor de toe schouwer een leidraad in zijn fantasie. Op de expositie, mede dank zij de Stichting Comité voor de Zo- merpostzegels, werk van o.a. Charlotte van Fallandt, Karl Pelgrom, Aert Rietibroek, Carel Visser, Tajiri en Wessel Cou- zijn. De afbeelding hierbij "s. SS.S.S.S. ruo. 2" (1966) van Taji ri, een vlltetifttekeniing. Prins Carnai DEN HAAG/LEIDEN Provinci ale Waterstaat heeft deprovincie voorgesteld de hoeveelheid zand, die aanvankelijk bestemd was voor de aanleg van de secundaire weg 16, beter bekend als de Leidse Baan, te verkopen aan het Rijk. Het zand zal dan gebruikt kunnen worden voor de aanleg van de rijksweg, tussen rijks weg 4 en de Bezuidenhoutseweg. De provincie kocht het zand en kele jaren geleden aan in het zand winningsproject „De Vlietlanden". Omdat de aanleg ervan onzeker is geworden, in elk geval op korte ter mijn, ziet het er naar uit dat het aangekochte zand voorlopig niet kan worden gebruikt. Daartegenover staat dat een gedeelte van rijksweg 14 wel op korte termijn kan worden aangelegd en dat hiervoor van rijks wege geen zand ter beschikking kan worden gesteld aan de aannemer. Rijkswaterstaat doet dan ook de suggestie het zand voor de Leidse Baan te verkopen aan het rijk ten behoeve van de rijksweg 14. Zou het zand worden verkocht dan heeft dat volgens ir. G. Tjalma, directeur hoofdingenieur van Provinciale Wa terstaat wel de '.consequentie dat zand op de vrije markt moet worden aangekocht wanneer alsnog tot de aanleg van de Leidse Baan wordt besloten. Een en ander zou vrijwel zeker betekenen dat een veel hogere zandprijs moet worden betaald. In een brief van Prov. Waterstaat aan G.S. wordt gezegd dat dé op brengst van het eventueel te verko pen zand zou kunen worden gebruikt voor de financiering van urgente werken. Hierbij wordt gedacht aan voltooiing van enkele projecten als het gedeelte Noordwijk van secun daire weg 1, de omlegging Stompwijk gedeelte van S17) en het gedeelte Klapwijkseweg van de S19. fc f. te' RIJPWETERING Prijiet naval Th. Otto heeft het i carnavalsmiddag voor de J| het dorpshuis uiterst druj met het in goede banen lej de verschillende actlviteite nelijk hadden hij en de 1 Elf dit verwacht, want voor het aanvangsuur net dorpsftmis aanwezig dige oorbereidingen te treffe| Na deskundig beraad heuse jury werden vóór kostuums van de jeugd uitgereikt. De uitslag Zoetemelk (bruid), 2. (fee) en 3. Marcel Turkf De Leidenaar Van den vergastte de Jeugd conferences en sfeervolle LEIDEN ALKEMADE Er wordt op het ogenblik gewerkt aan de opriohtine van een recreatieschap voor het Hollands pflassengebied. Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland steunen die pogingen, omdat met dit recreatieschap een bestuurlijke een heid wordt georeerd voor Kagerplas- sensen, Braassemermeer, Wijde Aa en Westetoderöïassen. De mogelijk heid zou daarmee worden geopend om in dit gebied betangritke recrea- tieprojecfcen tot stand te brengen. hoorzittingen werdien gehouden (in Roelof arendsveen en Ter Aar), zijn op diverse punten wijzigingen aan- Door Bram van Leeuwen Het provinciaal bestuur van Zuid- Holland zegt dat in het zojuist ver schenen Ontwerostreekplan Plas- sengebied dat de komende twee maanden ter visie ligt. In vergelij- Ter Aar king met het concept-streekplan voor dit gebied, dat vorig laar mei werd gepubliceerd en waarna twee Zo is uit het streekplan verdwe nen. dat de kernen Ter Aar, Leimui- den. Nieuwkoop, Nieuwveen, Roelof- arendsveen/Oude Wetering, war mond en Woubrugge niiet meer mo gen groeien dan 1.5 procent in de komende zeven Jaar .Ook de cijfers van het maximum-aantal inwoners in 1980 en het aantal tot dat Jaar te bouwen woningen zijn gewijzigd. Warmond, by voorbeeld heeft in het streekplan een grote veer moe ten laten. Volgens het concept zou deze gemeente in 1980 5300 inwoners mogen hebben. Dat is nu terugge schroefd tot 5120. Het aantal nieuw te bouwen woningen is teruggebracht van 290 naar 230. Daartegenover staat, dat Ter Aar meer mag groeien dan aanvankelijk was vastgesteld. In plaats van 7100 inwoners, die voor 1980 als maxi mum golden, gaan GS nu akkoord met een uitbreiding tot 7370 inwo ners. Om dat te verwezenlijken mo gen in Ter Aar 545 woningen ge bouwd worden tot 1980. in plaats van 465. Naast deze - overigens beperkte - groei wil het provinciaal bestuur ruimte vrijmaken voor de bouw van woningen ten behoeve van bewoners van woonboten .Deze boten ontsie ren het gebied nu in ernstige mate en zullen de komende Jaren groten deels moeten verdwijnen. Polder* Verdwenen uit het plan is dat de Zwanburgerpolder, de polder Waterloos, de Zweatanderpol- der en de polder Botenhuis bij voor keur bestemd moeten worden voor de vergroting van het waterareaal. De uitbreiding van de plassen voor de recreanten met 800 hectare wordt nu gedeeltelijk gezocht in een ge bied ten zuid-westen van de Wijde Aa. Een van de gevolgen daarvan zal zijn dat de vaarroute via de Does verbeterd zaJl moeten worden Ook het scheppen van een water - sportgebied ten noord-oosten van Bodegraven in de Noordzyder pol der komt niet meer in het streek plan voor. De aanleg zou aanvanke lijk worden gecombineerd met een zandwinning ten behoeve van uit breiding van Alphen aan den Rijn. Opmerkelijk is overigens, dat het punt van de zandwinning, dat in het concept-streekplan steeds bij de re creatieplannen ter sprake werd ge bracht. nu naar de achtergrond is geschoven. Werd vorig Jaar nog gezegd', dat de wateruitbreiding zoveel mogelijk tot stand moet worden gebracht in combinatie met zandwinning, in het nieuwe ontwerp is deze passage ge schrapt. Nieuw in het streekplan piassen- gebied zijn de geplande centra voor dagrecreatie. De provincie denkt daarbij aan voorzieningen waarbij niet alleen wordt gedacht aan con sumptie- en toiletgelegenheden, maar ook aan speelterreinen, spartelvij vers e.d. Voor de verblijfsrecreatie denkt de provincie in beginsel al leen aan semi-permanente bedrij ven. die geïntegreerd zullen moeten worden met de watersportaccom modaties in het Snelle boten In het streekplan wordt ook extra- aandacht besteed aan de snelle- mo torboten. De betrokken gemeenten wordt op 't hart gebonden geen ver gunning voor dergeiyke boten te ge ven wanneer de veiligheid od het wa ter in gevaar wordt gebracht, of wanneer andere vormen van recre atie op of aan het water worden ge hinderd. Voor het verkeer op de de provincie ook een plannen in petto. Volgens secundaire weg 7 lopend via Rijnsaterwoude naar voor 1980 bulten de van Alphen moeten worden door het aanleggen van weggedeelte tussen de weg 25 die van Alphen loopt en de bestaande weg 7. Niet opgenomen in genschema van het Rijksweg 3, die een niem ding zou moeten vormen sterdam en Rotterdam De vindt dat deze weg het li dit gebied te veel schade Tenslotte breekt de pi het streekplan nog een lam windwatermolens, die in d nog aanwezig zijn. De m< op het monumentenlijst s len, zo zeggen GS moeten een poldergebied behoudeden door het mogelijk blijft dat blijven malen. s gi

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4