Maar wat gaat Leiden ermee doen? Waar komt die rotzooi nou vandaan? ininldijk zilver bxi hap ruimte moerige denten ■As uit Lezers schrijven Tivoli onderscheiden voor kwaliteit Genève 1972 AG 6 MAART 1973 LEIDEN De fodders van de Groenoordhal spreken duidelijke taal: „een hap ruimte" en „een loei van een ruimte". Het kan niet wor den ontkend: een hal zo groot als een voetbalveld en geen belemmeringen als pilaren e.d. Maar na drieënhalf jaar is de vraag nog steeds open: wat doen we er eigenlijk mee? Die waag is dringend geworden nu de Rotterdamse veemarkt eind van dit jaar dicht gaat en de moge lijkheid bestaat de veemarktfunctie van de Groenoordha! te verster ken. De vrijdagse veemarkt van nu kost Leiden elke week zo'n elfduizend gulden. Dat is per jaar bijna de helft van het totale exploitatietekort van de hal, dat dik een miljoen be draagt. Het is één van de functies van de Groenoordhal. Belangrijk is de sport- functie, waar ook veel geld bij moet, maar die de stad ten goede komt. Daarnaast is er de even anient enfunc- tie, die totnogtoe niet uit de grond verf is gekomen. Dat wordt veroor zaakt door de andere functies. De vrijdagse veemarkt staat weekeinde- evenementen in deweg. De sport met haar comipetiitieprogiramma's in de wintermaanden doet hetzelfde. IP Leiden staat voor deze keus De veemarkt wegdoen en de hal verder exploiteren op twee poten, de sport en de evenementen. De veemarktpoot door overneming 4, van de Rotterdamse functie zodanig versterken, dat één van de poten in elk geval niet in het (financiële) gips hoeft. De laatste oplossing lijkt de beste. De veemarkt gaat niets of weinig kosten en als het even kan geld opbrengen. Door verschuiving van de marktda gen van vrijdag mar maandag en dinsdag kan meer gedaan worden met de weekeinden om de evenemen tenfunctie te versterken. Blok aan been De werkgroep Groenoordhal. die zioh heeft gebogen over de expolita- tie van dat langzamerhand 'n blok aan 't toch al finnacieel trekken be nende Leiden is, is tot die conclusie gekomen. De werkgroep, die bestaat uit twee raadsleden en een aantal amb tenaren, heeft dat vorige week bekend gemaakt, maar ook duidelijk een „maar" aan die conclusie verbonden. De sportstichting heeft er intussen op gereageerd, wat u ook in deze krant hebt kunnen lezen. Een reactie uit de sportwereld is wel begrijpelijk, want overneming van de Rotterdamse veemanktfunctie brengt mee, dat er een hal gebouwd moet worden op t Groenoordha Iterrein en die ruimte gaat ten koste van een voor sport bestemd deel. De sport stichting vraagt een andere indeling van het terrein, maar duidelijk is, dat opvang van de Rotterdamse drukte (met auto's exi.) het hele Groenoord- halterrein in beslag zal nemen. Die runderhal is (naast de sport- problematiek) toch een heet hangij zer, want de bouw gaat een ton of negen kosten. Is die hal nodig; de Groenoordhal zelf ls toch immers een hap ruimte? Groenoordhaldirec- teur Daey Ouwens zegt Ja en rekent meteen voor, dat de Rotterdamse aanvoer niet in de hal kan. Zelfs als men met de schapen buiten gaat markten, kan de hal niet voor ge- brulksrunderen worden gebruikt. Er is voor vier ton aan materiaal (pal lets, hekken en andere apparatuur) nodig, die elke week in- enuitgedra- gen moet worden. Neem daarnaast alleen de personeelskosten. Door Hans Melkert De meerderheid van de werk groep adviseert burgemeester en wethouders en gemeenteraad de Rotterdamse veemarktfunctie over te nemen (een principebesluit ligt er al) en de uitgave voor de runder hal te doen, maar wil wel een garan tie, dat Leiden de monopoliepositie krijgt. College en raad zullen zich hierover in de komende weken moe- en uitspreken. Garantie Die uitspraak op korte termijn is noodzakelijk, omdat met de bouw snel moet worden begonnen om op tijd klaar te zijn de Rotterdamse markt over te nemen. Die uitspraak met de door de meerderheid van de werkgroep gevraagde waterdichte garantie kan niet op korte termijn worden gedaan. Die garantie moef van hogerhand komen, aal in elk ge val te laat komen en het is zelfs de vraag of ze ooit komt. Die garantie is n.l. de vaststelling van een veemartctkalendereen zaak van het ministerie van Landbouw en het ministerie van BinnenlandseZ a- ken, Nog steeds zijn niet alle advie zen binnen in Den Haag. Nog altijd staat de datum van een vergadering met de betrokkenen niet vast. Wie even rekent, komt tot de conclusie, dat het zomer of najaar zal wonden voordat er een uitspraak komt. En komt dieuitspraak nu het ver moeden bestaat, dat "Den Haag" het motto "vrijheid blijheid" wil hanteren? Dat zou betekenen, dat Leiden. Utrecht en 's-Hertogenbosch hun veemarkt kunnen openstellen om Rotterdam op te vangen. Sinds vorige week is Gouda daarbij geko men. Deze stad heeft een oud en voor de Rotterdamse functie te klein veemarktcomplex in het hart van de stad, maar wel plannen voor een Minderheid werkgroep Groenoordhal vertrouwen in overneming van veemarkt Rotterdam nieuwe veemarkt aan de buitenkant. Utrecht en Den Bosch hebben we) voldoende accommodatie, maar zijn deze steden concurrenten van Lei den? De meerderheid van de werk groep is er kennelijk bang voor. De minderheid niet. Dat blijkt uit een gesprek met de twee leden, die de minderheid vormen: mr. Chr. de Jong, chef afdeling algemene zaken en bedrijven ten stadihuize, en Groenoordhaldirecteur Daey Ou wens. Enquete Zij hebben vertrouwen in de uit slag van een enquete, die is gehou den onder de bezoekers van de Rot terdamse veemarkt. De reacties zijn vrijwel unaniem: wij komen naar Leiden. Nog steeds komen aanvragen binnen voor staanplaatsen. De Jong en Daey Ouwens zijn ervan over tuigd, dat de traditioneel ingestelde veehandel haar woord gestand doet. Ze onderstrepen hun vertrouwen met artikelen in de vakbladen, waarin 6teeds wordt gesteld, dat de handel van Rotterdam naar Leiden wil. Daey Ouwens en De Jong wijzen op uitspraken van bestuursleden van de Rotterdamse bond, die ik ben erbij geweest hebben toegezegd, dat men bereid is het staangeld een jaar vooruit te betalen. Al met al concludeert de Groenoordhaldirec teur, dat het eigenlijk niet kapot kan. Mr. De Jong wijst op de cijfers uit het rapport van de werkgroep. Hij vindt de uitgangspunten, die ver liezen voorspellen, niet reëel, omdat in het ene wordt uitgegaan van het gelijk blijven van de tarieven en in het andere van een aanvoer, die 80 pet. bedraagt van Rotterdam in 1972. Dat laatste is z.i. een te lage schatting, omdat er ook van de eigen Leldse veemarkt iets over zal blij ven. Reëel vindt hij wel de voorspelling, waarbij wordt uitgegaan van 80 pet. van de in de enquete aangemelde hoeveelheid vee en verhoging van de markttarieven, die een voordelig sal do van bijna twee ton per jaar te zien geeft. Daey Ouwens vult aan. dat dan in elk geval 100 van de 300 verhuur- dagen financieel gunstig geëxploi teerd worden. Met evenementen is dat de vraag. Daey Ouwens weet dat niet en wijst er op. dat het rapport van de werkgroep (dat daarom een interimrapport heeti ook geen alter natieven aangeeft als de veemarkt functie zou verdwijnen. De werk groep is daaraan niet toegekomen. Geloof Daarom is de keus voor de min derheid van de werkgroep niet zo moeilijk. In de overneming van de Rotterdamse veemarkt hebben ze vertrouwen «Daey Ouwens: „Je mag toch wel ergens in geloven?") en ze weten niet wat er tegenover kan staan. Dat ls gewoon niet uitgezocht. De Groenoordhaldirecteur wacht in spanning op de beslissing van de raad „De veehandel wil weten waaraan ze toe is." zegt Daey Ouwens, die in tegenstelling tot de andere leden van de werkgroep wel Leidse belangen ziet in een veemarkt. Hij denkt daar bij o.a. aan de banken, de horeca en de ambulante handel. Tenslotte wil mr. De Jong nog even kwijt, dat de mening van de werkgroep over het plannen van de directeur i.v.m. de competitiesport verkeerd is overgekomen. Dit advies betekent geen verruiming, maar eer der een beperking, in elk geval een kanalisering van de bevoegdheden van de Groenoordhaldirecteur. Jeugdschaken LEIDEN Daar de Leidse Schaak bond ook in de leeftijdsgroep van 13 tot en met 15 Jaar een echte kam pioen naar de nationale titelstrijd, die in de paasvakanie in Nijmegen zal plaatvinden, wil afvaardigen, zal op zaterdag 10 maart een gevecht om deze „Leidse" schaaktitel gele verd moeten worden De winnaar van dit toernooi, dat op de Schaakzolder van de Leidse Jeugd Schaak Socië teit gehouden zal worden, verkrijgt voor een jaar de titel v^n persoon lijke jeugdkampioen van de LSB voor 13 tot en met 15-Jarigen. Bevolkingsprobleem Indien de Indonesische bevolking in het huidige tempo blijft stijgen met 2,68 pro cent per jaar elke zes seconden wordt een kind geboren zal de be volking in het jaar 2000 280 miljoen bedragen. Van de totale huidige be volking van 119 miljoen leeft 78 mil joen op Java, dat slechts 6 procent van het totale landoppervlak uit maakt. Andere delen van Indonesië zijn bijzonder dun bevolkt. ioor C_x 18 u ills i 0 LEIDEN In het studentenhuis Middelstegracht 18-20 in Leiden schijnt het tussen de kamerbewoners niet altijd pais en vree te zijn. Bewo ners van verschillende woonlagen hadden allerlei moeilijkheden met elkaar. Men klaagde over geluids hinder, ook gedurende de nachtelijke uren, het elkaar nat spuiten door middel van de blusapparatuur, waar door ook onderlinge vechtpartijen ontstonden. De stichting Leidse Studentenhuis vesting nam dit niet. vooral niet om dat na een renovatie van de betrok ken verdieping voor een kleine f 6000 schade aan het gebouw was toege bracht en enkele huurders de deuren van hun kamers hadden „versierd" met opschriften, die met viltstift wa ren aangebracht en niet met gewone reinigingsmiddelen konden worden verwijderd. Zij dagvaardde op grond van wan- bewoning een drietal studenten voor de kantonrechter in Leiden. De stich ting, vertegenwoordigd door de rechts kundige Th. J. van der Heijden, stelde dat het wangedrag van de huurders neerkwam op onbehoorlijk gebruik van het gehuurde en eiste ontruiming van de kamers. De studenten lieten de eis tegen spreken door de studenten-advocaat mr. P. de Clercq. Diens verweer kwam hierop neer, dat de klachten over het gedrag van de gedaagden zwaar over trokken en onjuist waren, terwijl de wijze van bewoning door zijn cliënten niet afweken van hetgeen gewoonlijk in studentenhuizen plaats vindt. Na verhoor van een groot aantal studenten besloot de kantonrechter, mr. J. I. van Djjke, de ontruimings- eisen toe te wijzen en veroordeelde lagl )1710 Burgemeester Vis heeft lag in „In den vergulden nt eremedaille in zilver, ver- de orde van Oranje Nas- eikt aan de heer J. Krom- ït Terf Jreik ig ga advertentie GARAGE POOT Snoep re is hout, die veertig jaar in dienst is bij de slagerij van de firma A. W. v. d. Poel in de Hooglandse Kerksteeg. De Jubilaris ^egon zijn slagersloop baan op 19-Jarige leeftijd bij het sinds 1908 gevestigde bedrijf. Hij was een bekende figuur in de stad op zijn mandfiets, die hij pas kortgeleden aan de kant heeft gezet. Op de receptie bood hoofdbestuurs lid Bergen van de Nederlandse Sla gerspatroonsbond de heer Kromhout de zilveren medaille voor trouwe dienst aan. (Foto Jan Holvast). Hoewel wel wat gewend zijnde in de loop van de laaste jaren, las ik met verbazing het bericht dat het PPR kamerlid Van Huiten een wat men noemde "snoepreisje" per KLM naar Nice met een DC 10 heeft geweigerd. Van Huiten voelde zich bezwaard enig profijt te trek ken uit een wetsontwerp voor fi nanciële steun aan de KLM, waar hij als kamerlid tegen heeft ge stemd. Bij dit bericht had het m.i. dan maar moeten blijven, maar nee, de ze strijder voor het openbaar ver voer verbindt hieraan de complete luchtvervuiling op Schiphol en vindt dat alles een reclamestunt voor de KLM. Toch willen wij wel profiteren van de duizenden toeristen, die de KLM naar ons land brengt en even zo van de transporten bloemen enz. die op dezelfde wijze door de lucht worden vervoerd. Waarom protesteert de heer van Huiten niet tegen al of niet bij de wet geregelde subsidie aan trein en bus tot een bedrag wat het half miljard al is gepasseerd. Ook die le ge bussen verontreinigen de lucht en hinderen het andere vervoer. Wanneer deze vorm van vervoer selectief werd gebruikt, kon zeker de helft op stal blijven in plaats van als statussymbool van een voorbije welvaartsstaat te dienen. Neen, dergelijke demonstra tief van eerlijkheid schieten bij ve len toch in een verkeerd keelgat. Of is het in de roes van een stembus uitslag te verklaren? H. VAN ECK. Hoge Rijndijk 3, Leiden. doch de combinatie van beide is on gefundeerd en uitermate insinu erend. Ik ben geen café bezoeker, maar ik woon in de Diefsteeg. Voor zover ik kan nagaan zijn het (juist) niet de bezoekers van het op de foto ge toonde café, die zich aan vanda lisme schuldig maken. C. E. GOENWIE, Leiden. Busverbinding Ongeveer drie weken reis ik da gelijks naar het St. Elisabeth Zie kenhuis te Leiderdorp en dit moet mij van het hart: de busverbinding is hopeloos. De chauffeurs zijn ge weldig. Maar als je van buiten komt, ren je van de ene bus naar de an dere. Het ls soms hopeloos afmattend en zenuwslopend. Je zou er een hart aanval van krijgen. Waarom houdt men geen vijf mi nuten speling en wacht men daar door geen aansluiting op de andere bus rustig af? Soms valt lijn 15 wel eens uit, wat bij die van 1.15 uur ai is voorgekomen. Dan heb je 'n stamp volle bus met geïrriteerde bezoekers voor de patiënten. Wat hen nooit ten goede kan komen. Meer hartpa tiënten enz. en nog meer werk voor de doktoren in hun toch al drukke beroep. MEVROUW E. G. MEIJER Potgieterlaan 56 Hazerswoude- Rijndijk. Staking Café-randalisme In uw 'dagblad van woensdag trof ik een artikel aan over café-vanda- lisme in de Pieterswijk en tevens een foto van een bijzonder pitto resk hoekje in de betreffende wijk. De foto mag geslaagd genoemd wor den, met de strekking van het ar tikel kan ik het niet oneens zijn, ieder van de studenten tot betaling van ongeveer f 400 proceskosten. De studenten hebben het niet op een ge rechtelijke ontruiming laten aanko men, doch verlieten na de veroorde ling vrijwillig hun kamers. ADVERTENTIE In een uitzending van "Hier en nu" heeft men aandacht besteed aan de staking bij Hoogovens. Dat de arbeiders hun best doen om een zo goed mogelijk inkomen te krijgen kan ik mij wel indenken maar om daar met minderwaardige midde len, zoals in Hier en Nu gebruik te maken, vind ik gewoon schandalig Daar wordt onder andere door een kind gezegd dat de kinderen huu best moesten doen dat hun ouders niet voor "maffers" zouden worden uitgemaakt. Als Groeneveld en zijn medeleden geen betere middelen kunnen ge bruiken dan heb ik diep medelijden met hen. N. P. VAN BEELE Batavenstr. 8 Katwijk a/Zee KINO SIZE FILTERS H. LAUAIKS CONTINENTAL JaiMfleae MILD en MENTHOL-25/155 LEIDEN Plastic beker, ai voer pij-pen, blikjes, emmers, ballen, wie nog iets van dit alles nodig heeft moet zeker even in de Zoeterwoudsesingel gaan kijken. Allicht dat er tussen het rond dobberende afval nog iets van zijn of haar gading te vinden is. Hoewel zo ver van huis hoef je het niet te zoeken, grach ten genoeg vol nuttige overblijfselen van onze consumptie drang. Zoek (het) maar uit. Overigens zijn het zo langzamerhand wel alleen de eenden op deze foto (van Jan Holvasten Barend Servet die zich nog afvragen waar die rotzooi nou wel vandaan mag komen

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3