Goede opbrengst Jverkappèl '73' C7U Veel n eigen meer mensen zouden huis kunnen nt= wonen HUMANISTEN VOELEN ZICH BENADEELD BOEKEN SWERIS CORONA SCHOENEN Burgerlijke stand VERKOOPSIER CAPRICE LEIDSCH DAGBLAD Administratief medewerkster 6_4l "De voorlopige financiële resultaten van de actie "Kerkappèl '73" voor zover die thans op grond van de beschikbare ge gevens kunnen worden vastgesteld wijzen uit dat deze voor de Ned. Herv. Kerk tJien a vijftien procent hoger liggen dan de opbrengsten in 1972. Daardoor is de kerk iets voorgebleven bij de inflatiespiraal", aldus ds. W. H. den Ouden, secretaris van de landelijke commissie geldwerving. vormde actie „Trouw moet blijken" de kerkvoogden de tijd en de gele- Januari 1972) was, zegt verder, dat genheid om de gelden te verzamelen vormde kerk en het landelijk verband van de commissies van beheer in de gereformeerde kerken leidde er toe de laatste ook domicilie koos in Dor drecht (zetel van de vereniging van kerkvoogdijen). Een enkele plaatse lijk gerefJt erk diiedait allemaal nieit zo helder voor de geest had, adres seerde de post dan ook maar aan de „synode van Dordrecht 1618/ 1619, postnummer zoveel".1 bij de Geref. Kerk wordt gerekend op een opbrengst van 15 tot 20 pet. Den Ouden, meer dan een Jaar eerder, toen in tie ter stimulering van dep laatse- lijke inkomsten is gehouden. In de Oud-Katholieke Kerk is zicht op een goede opbrengst en ook in de R.K. - Kerk (die de actie voerde onder het motto „Kerk van deg rond") en die er aanvankelijk wat onwennig tegen aan keek, is de actie bepaald goed aangeslagen. Ds. Den Ouden is dankbaar voor het plaatselijk werk, aldus ds. de medewerking van de NCRV en de KRO by deze aotie, doch is kritisch gestemd jegens het IKOR, waarmee de samenwerking wat stroever verliep Er blijkt met veel enthousiasme te De EO verleende geheel geen mede- Veel enthousiasme in de actieperiode. Er zijn bijv. ge meenten waar men deze maand ac- Van de resultaten in de Lutherse tie voert. En van één hervormde ge meente werd inmiddels bekend, dat zijn gewerkt; in veel gemeenten is werking. T.a.v. deze laatste omroep- men ook dankbaar, dat de actie er vereniging berichtte de onlangs af weer was. Er hebben ook meer her vormde gemeenten meegedaan dan in 1972. Nu ca. 70 pet. van alle hervorm den, tegen 60 pet. in 1972, zijn bereikt zocht, gezien het karakter van be- secretaris- generaal, Landsman, dat de Raad van Kerken aan de EO om een gesprek had ver- Kerk en de Remonstrantse Broeder schap, die van 15-27 januari eveneens men ook dit Jaar niet had meege- meededen aan het afzonderlijk maar daan, nog steeds uitgaande van de actie van de EO. Niettemin zal de gelijktijdig voeren van de actie „Kerk verkeerde veronderstelling, dat de ac- paalde uitzendingen, maar dat de EO dit afgewezen had: „Alleen als be wezen kon worden dat de EO in strijd handelde met Gods Woord, was zij tot zulk 'n gesprek bereid"! aldus de re- VERANDEL PROCEDU PAUSKEl>| VATICAANSTAD Paus Paulus heeft gist toespraak tijdens de 30 nieuwe kardinalen heid geopend voor verek t (Ah i ini hers r v wille i nu appèl '73" naar het model van de hervormde actie „Trouw moet blij ken", was nog niets te zeggen. De opeenstapeling van acties die in december 1972 /januari 1973 plaats vonden is duidelijk van invloed ge weest: aan de gemeenteleden werd in een heel kort tijdsbestek ge vraagd te geven voor „Kom over de tie bedoeld was voor inzameling van geld voor het hervormde landelijke apparaat, voor „Den Haag". De samenwerking tussen de Ver eniging van kerkvoogdijen in de her- Raad van Kerken opnieuw pogen contact met de EO te krijgen. Voor het eerst in 25 jaar zijn in Tsjecho-Slowakije wederom bisschoppen gewijd. De speciale af gezant van Paus Paulus, mgr. Augustine Cassarolli heeft in Nitra in aanwezigheid van een paar duizend Slowaken drie nieuwe Slowaakse bisschoppen gewijd, waarmee een einde kwam aan stroeve betrekkingen tussen het Vaticaan en Tsjecho-Slowakije. procedure van Deze is momenteel alleE. dinalen beneden de 80 houden. In zijn toesp j het geheime consist* Paus zich namelijk afLj vc de kardinalen ook niethns chen der Oosterse kerk»r de Pauskeuze dienden te n d gelaten evenals de lee be raad van de bisschoppe; iaar totale aantal dergenen in kiezen, mag de 120 overschrijden. Veel ruinjd breiding biedt de hui a niet, want het aantaJ da/t een nieuwe Paus ook bedraagt momenteel 117. zo De nieuwe kardinalen ^co' heeft de gemiddelde lee»u ni kardinalencollege omla^o™ De nieuwe kardinalen hejCOnf gemiddelde leeftyd va (voorheen 68). Zij omvat peanen (onder wie 8 f Noordamerikanen, 5 Zu 2 Aziaten, 2 Afrikanen, L® en 1 uit de Pacific. the NED. HERV. KERK Beroepen te Rijssen: A. van Brum- Brug -II", allerlei kerstcollecties, de meien te Hierden, te Lunteren:- D. «Kerkappèl" en Bisschoppen zelf benoemen van der Berg te Huizen. Aangenomen naar Kamperveen: E. J. Bos, kandidaat te Putten. GEREF. KERKEN Beroepen te Anjum: A. J. G. Dron- kert te Geesteren- Gelselaar. Aangenomen naar Amsterdam, Nieuwendam: E. Boswijk te Heer- de, naar Overschie: Th. de Kok te Meliskerke. Drs. J. A. Udiiig (38) 99 De Kerk van Engeland heeft voor het eerst sinds koning Hendrik VIII haar in 1533 losmaakte van Rome uitgesproken, dat de overheid niet het man te Heerenveen. recht heeft bisschoppen en andere hoge geestelijken te benoemen. De algemene synode (sinds kort het hoogste vertegenwoordigend lichaam van de kerk) deed deze uitspraak met overgrote meerderheid van stem- BUENOS AIRES (AFP) Mgr. J. men op voorstel van de bisschop van Podesta, ex-bisschop van Avellaneda GEREF. KERKEN (VRIJGEM. B. VERBAND) Beroepen te Zaandam: J. D. Hout- GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam: J. van Haaren te Amersfoort. (reep [rest* hrtij he boren jler Whl; Worcester. in Argentinië, is van al zijn pries- De benoemingen vinden sinds 1533 terlijke functies ontheven. Mgr. Po- plaats door de koning. Dat geschiedt sinds de invoering van de ministe riële verantwoordelijkheid op voor- desta, die thans geen eucharistie meer mag vieren of de sacramenten toedienen, werd in het najaar dracht van de eerste minister. Wells- ontslagen als bisschop van Avella- waar wordt de kerk uitvoerig g d- neda. De bisschop stond bekend als heeft de koningin zich toch maar te ontslag uit zijn priesterlijke functies houden aan wat haar wordt voor- wordt thans verklaard uit de con- gelegd door een premier, die heel goed tacten van mgr. Podesta met de be- geen anglicaan of zelfs geen chris ten kan zijn. Dan kunnen wij het be ter zelf, vinden de anglicanen. j van priesters voor de Derde Wereld, een groep van maatschappe lijk radicale priesters. Strijd om militaire tehuizen In een brief aan minister Koster schrijft het Humanistisch „Veel meer mensen zouden een ei gen huis kunnen bewonen, wanneer zij de mogelijkheden zouden weten. Hoe vaak komt het nier voor dat mensen als een berg tegen een hy potheek opzien, omdat ze het als een enorme schuld ervaren, terwijl dat het helemaal niet is, want er staat een bezit tegenover. En hoevaak denken mensen niet, ik krijg wel een deel van de koop som via een hypotheek gefinan- cieerd, maar mij ontbreekt het res terende geld om het huis te kunnen betalen. En dit, terwijl het in ver schillende gevallen mogelijk is, zelfs meer dan honderd procent hypo theek te geven". Aan het woord drs. (economie) J. A. Uding (38), ex-directeur van een verzekeringsmaatschappij, die sinds 1968 een eigen praktijk heeft in Amersfoort, en een specialist is op het gebied van hypotheken, finan cieringen en verzekeringen. Goed werk De Consementenorganisaties doen goed, zeer goed werk, door te wijzen op de gebreken in allerlei verzeke ringen, financieringen en hypo- theekvoorwaarden, maar het spijt Klassiek concert in Sassenheim me dat ik het zeggen moet, in hun publikatie over hypotheken hebben ze een wirwar van gegevens over hun lezers uitgestort, waaruit alleen specialisten wijs konden worden. Nu ik het toch over specialisten heb, om tot de juiste hypotheek- vorm te komen heeft men tegen woordig een specialist nodig. Omdat iedere hypotheek aangepast kan worden aan de persoon die hem nodig heeft. Ik zeg dat ik hy potheken kan verzorgen tot 125 procent. Ik zie de mogelijkheid dat waar te maken. En echt niet alleen voor academici, zoals vaak wordt gesteld. Veel te doen Ook in het verzekeringswezen is nog veel te doen. Ik kom vaak heel verouderde verouderde verzekerings pakketten tegen. De mensen slapen iedere nacht gerust in en denken wij zijn voor alles verzekerd, maar hoe hun verzekeringen eruit zien, wat de hoogte van de dekkingsbe dragen is en wat uitgesloten is, daarvan hebben ze meestal geen weet. Nog te vaak zit de verzekering in de sfeer van de kapper en de dro gist die jarenlang ook verzekerings agent waren, postjes sloten en voor al in de plattelands-gemeenten nog als tussenpersoon optreden. Bekijk oud pakket en ga je reke stuitkeringen en vele variaties). En niet te vergeten het fiscale gedeelte, dat steeds belangrijker gaat worden. Inderdaad, de begeleiding van de verzekeringsmaatschappijen is de laatste jaren beter, veel beter ge- dun blijkt, hoe vreemd het worden dan vroeger, de tussenperso- klinkt, dat men vaak voor minder geld beter verzekerd zou kunnen zijn. Het niveau van de tussenpersoon moet omhoog en dat zeg ik niet omdat ik een studie op dit gebied heb gemaakt, want er zijn honder den tussenpersonen, die gewoon goed zijn, al wordt het steeds moei lijker met de steeds modernere ver- zekeringsvormen. Neem om op het begin terug te komen een hypo theek. Daarvan heb Je al drie stan daardvormen. Rechtlijnig De hypotheek met rechtlijnige af lossing, het annuïteitensysteem en te aanvulling biedt op 1 lage weduwenpensioen; pee01 gewone verzekeringen ei7a bromfiets en dergelijf men ook nog kan denK ongevallenverzekering vrhe^ deren- aagd Even terugkomend op Cjr(jei ken. In mijn dagelijhvijf zijn beter gedocumenteerd en worden ondersteund door reklame- campagnes en adviseurs Door de kom ik vaak de voortdurende wijzigingen, de gevol- tegen. Bijvoorbeeld, ou gen van de geldontwaarding etc. zal hun zoon helpen met g< het toch niet iedere tussenpersoon eigen huis, maar besc gelukken om geheel bij te blijven, over de middelen, maar Juist daarom zal men kritisch moe ten blijven bij de keuze van zijn adviseur. Wat ik persoonlijk een noodzakelijk en betaalbaar verzekeringspakket voor een doorsnee-familie vindt? Een W.A.particulier tot 500.000. Uiteraard een inboedelverzekering afhankelijk van de inboedel, hierbij doel ik dus op brand en inbraak etc. een ongevallenverzekering, bij een geheel onbelast hl hra de vorm waarbij de aflossing plaats voorbeeld ƒ30.000 bij dood door on- vindt door middel van een levens verzekeringsuitkering (combinatie is en 50.000 bij invaliditeit door ongeval, een risicodekking op van deze drie vormen, gehele of ge- het leven van de vrouw van deeltelijke overlijdensdekking, in- en een levensverzekering op het le- breng van bestaande polissen, win- ven van de man, welke een adequa- een behoorlijke hypothef, is. Uit alles blijkt dat vl de hypotheek-materie ^ENf1 onbekend terrein is en gels en klemmen zit. Daarom kan ik rustig veel meer mensen een zouden kunnen bewoneï koper dan zij nu aan hl licl wanneer zij de mogelijk^^ op een rijtje hadden ei?ehee psychologische barrière breken, dat een hypothl licl verantwoorde ongedektejgehe zijn. Die taak heb steldïich GESPRONGEN- OF SCHRALE LIPPEN Pijnlijk en ergerlijk: je voelt ze de hele dag. Gelukkig helpt Blistex - de nieuwe amerikaan- se lippencrème-direkt. Blistex maakt je lippen zö weer gaaf en zacht: je kunt weer gewoon Over die klacht wordt vanuit krin gen van Pro Rege gezegd, dat dit niet Thuisfront dat het alch benadeeld waar kan zijn. Humanisten weten al SASSENHEIM Leerkrachten van de Stichting Muziekschool! Bloembol- Nederandse militairen een katholiek niemand meer een poging doet er militair tehuis te bouwen. Al eerder binnen te komen. Je kunt dus niet werden de humanisten teleurge- zeggen dat ze „geweerd" worden, steld, toen het. te bouwen militair wa^ tehuis bij de Westduitse legerplaats Hotline werd toegewezen aan de pro testanten ('Koninklijke Nederland se Militaire Bond Pro Rege") De Centrale van katholieke te huizen en Pro Rege beschikken over tientallen tehuizen, de huma nisten over slechte vijf. Dat komt natuurlijk omdat zij zoveel la ter zdijn begonnen. Maar het is niet eerlijk, aldus de brief, want wij moeten tegenwoordig een steeds grotere groep buitenkerkelijken op vangen. Nee maar, wat een gewiekste re deneertrant. In elk geval is Pro Rege duidelijk al lang over de vernede ringen en de tegenwerking heen, die geestelijke verzorging en militaire te huizen nog geen driekwart eeuw ge leden te lijden hadden. Toen waren zijzelf niet welkom in de krijgs macht. Roomsen mogen tegenwoordig wel in protestantse huizen komen en daar geestelijk werk doen. Maar daar mee is de geestelijke ruimte geheel gevuld. In de katholieke militaire tehuizen lenstreek geven maandagavond 12 maart in de Sassenheimse Gerefor meerde Kerk aan de Juilianalaan een solistenconcert. Op heit programma van dit concert, dat om kwart over acht begint, staan een aantal klas sieke werken van oja. Mozart, Chopin en Debussy. van Leiden GEVRAAGD goede Bekend met damesconfectie. Hoog loon. Ook part-time. DONKERSTEEG 9, LEIDEN. op het feit, dat de krijgsmacht de humanisten zeer bang met kracht buiten de poorten heeft gehouden. Leiden Geboren: Mark P z.v. R. R. Ohlenslager en S. A. Wijnberger, Blanca d.v. J. C. M. v. Dijk en J. d. Slechts terzijde zinspeeüt de brief kunnen de humanistische raadslieden Ruiter, Catherine J. c. d.v. A. M. d. wel terecht. Het Humanistisch Thuis front vraagt toch aan De Koster, of er garanties zijn dat iedereen in het Getrouwd: J. W. Schutter i tehuis in Witzendorf binnen mag. Er d- Nooijer. schijnt maar één zo'n tehuis daar te komen, geen drie zoals bij sommi ge andere legerplaatsen. Wat de centrale van katholieke te huizen betreft is er geen moeilijk heid. Maar er is ook nog een Duitse rooms-katholieke partner bij de bouw. BOEKHANDEL ten stonden daarbij in het voorste geliid en alles wat maar een beetje op geestelijke begeleiding van hu- mistische zijde leek, werd terstond weggeblazen, waarna door de con fessionele partijen op het Binnen hof met de christelijke Banier nog eens krachtig boven de krijgsmachg werd gewapperd. Dat is de voor naamste reden, dat de humanisten er zo laat bilj waren. Dat is wel verleden tijd, maar en dat schrijft het Humanistisch Thuisfront wèü nog steeds wordt in een aantal protestantse tehuizen de humanistische raadsman Ondertrouwd De stichting Militaire tehuizen van het Humanistisch Thuisfront vraagt nu aan de minister de eindbeslissing aan te houden en eerst „op korte ter mijn" met haar te praten. „Op kor te termijn" is een wat rekbaar be grip .Het principebesluit viel op 9 Ja nuari. De getroffen brief van de hu weend, als hij ergens terecht wil met manisten is van 22 februari. Slag een of zo. vaardig is anders. K. C. Brinkman en M. E. Goud smit, M. Culum en J. E. Leemans, T. M. v. Egmond en M. Tisseur, J. van den Hoed en M. d. Mooi], L. T. J. v.d. Hoeven en H. J. M. v. Marwijk, E. M. C. Kaak en M. Jojic, J. L. v. Koert en A. J. M. Groenendijk, R. A. v.d. Laan en J. H. ScheUerman. P. J. Laman en A. J. Doppegleter, A. J. Poots en L. J. P. Hins, C. v.d. Reijden en H. C. Nieu- wenhuizen, P. B. Soozeboom en G. H. d. Waard, J. M. P. J. Seisveld en C. H. Makkenze, P. A. Sieval en C. H. Key- zer, H. Simonsz en J. M. van Santen, G. H. D. v.d. Stegen en T. M. J. M. Horsmans, J. Straver en J. C. Heet- veld, A. L. v. Tongeren en A. P. Si mons, C. P. Verschoor en H. M. C. v. Dorp, P. J. W. Bomhof. ROOSEN OPTIEK Kort galgenwaterl Leiden Alle brillen Z jaar GRATIS VERZEKERD tegen breuk, diefstal, verlies. JONGE MODE VERKOPEN MOET WEE LEEK ZIJ WANT WODE IS: contact met mensen, is dynamisch, is midden in het leven staan, en wordt door ons bovendien nog uitstekend betaald I I Wij vragen met spoed een aktieve leerling verkoopster en een part-time verkoopster met verkoopervaring) Natuurlijk houden wij rekening met reeds gemaakte vakantie-afsprakei Wilt U meer wetenonze beheerder, de heer van Koetsveld ontval u graag voor een gesprek (dagelijks tot 19.00 uur). Breestraat 165/167 - Leiden - Tel. 01710-25385 ld Om behulpzaam te zijn bij de administratie van o snel groeiend abonnee bestand zoeken wij een Haar taak zal bestaan uit het verwerken van gegevens die een feilloze bezorging mogel maken. Leeftijd 1618 jaar. Enige kantoorervaring is gewenst. Kunnen typen is vereist. Wij zorgen voor een prettige sfeer, een goei beloning en secundaire arbeidsvoorwaarden. Zorgt u voor een opgewekt karakter en nauwkeu uitgevoerd werk? Uw sollicitatie graag persoonlijk bij de heer J. Breedeveld, LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel Leiden. (EN IOUI

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 12