Gevoelige klap voor Gaullisten Palestijnse commando's geven zich ov< Besprekingen V ietcong-Sai gonfl in impasse Stakingschaos breidt zich uit in Engeland „Volksfront" behaalt 8% meer dan regeringsblok «p SS Doodvonnis voor 21 Palestijnen 4 Vier in Ulste „Houding regering positief" Griekse hoosleraren: Actiefs nu stoppen" Weer verbod studentenleiders Aanbod Amerikaanse regering m Vrije aftocht voor s militante Indianen 5 Soedanese regering in moeilijke positie MAANDAG 5 MA, BUITENLAND PARIJS Ruim 30 miljoen Fransen (opkomstpercentage 81%) hebben gisteren in de eerste ronde van de belangrijke kamerverkiezingen de Gaullistische regeringscoalitie een niet ongevoelige nederlaag toegebracht. De drie linkse partijen, communisten, socia listen en afvallige radicalen, die te zamen het volksfront vormen, boekten winst: met on geveer 43 procent der stemmen overtroffen ze het regeringsblok met ongeveer acht pro cent. Dit resultaat is gebaseerd op de uitslagen van 462 van de in totaal 490 kieskringen. Het hervormingscentrum van Ser- van-Schreiber en Lecanuet bleef, met iets meer dan 12 pet., bij de voorspel lingen ten achter. Servan-Schreiber persoonlijk verloor zelfs een flink pakket stemmen vergeleken met twee jaar geleden toen hij in Nancy bij een tussentijdse verkiezing voor het eerst als parlementslid werd gekozen. Het gevaar lijkt voor hem nu zelfs groot dat hij aanstaande zondag bij de tweede ronde zijn zetel zal verlie- een. Over het algemeen is gisteren, zo als bij het Franse kiesstelsel gebrui kelijk is, slechts een kleine minder heid der 490 zetels die de inzet der verkiezingen vormen, al het defini tieve bezit van een kandidaat gewor den. Tot die kleine minderheid be horen de premier, Messmer, en de minister van Oorlog, Debré, die dan ook uitkwam op het eilandje Réu- nion, dat een van Frankrijks laatste overzeese bezittingen is. Frankrijk is het enige land waar de kamerverkiezingen zich in twee ronden voltrekken. Terwijl de eerste maal een absolute meerderheid (dus meer dan 50 procent) der uitgebrach te stemmen voor een verkiezing no dig is. wint in de tweede ronde, on der de resterende kandidaten, de concurrent met het hoogste aantal stemmen. Tussen beide ronden, dus van vandaag af, overleggen dan de diverse partijen gezamenlijk welke kandidaten zullen worden terugge trokken. Alle kandidaten die geen tien procent der stemmen hebben gehaald, moeten zich volgens de wet zelf al terugtrekken. In het kader van de linkse coalitie is reeds als regel vastgesteld dat de best-geplaatste kandidaat de volgen de zondag de rode kleuren van het volksfront alleen tegenover de rege ringspartijen en eventueel de refor- mateuren zal verdedigen. Die regel hebben trouwens ook de regerings partijen geadopteerd. Volgende week zal de strijd in de rest der 490 kies districten dan ook meestal tot een duel tussen links en rechts worden gereduceerd. In vele gevallen zal het dan van de stemmen der reformato- afhangen wie wint. De verwachting is echter wel dat de aanhangers van Le Canuet en Servan-Schreiber dan toch eerder een regeringskandidaat dan een lid van de linkse oppositie zullen steunen. In dat verband is van groot belang dat de heimelijke hoop van de so cialistenleider Mitterrand, dat zijn partij de communisten dn de eerste ronde voorbij zou streven, niet in vervulling is gegaan. De communis ten hebben, zoals zondagavond Haat hun opperste leider Marchais voor de televisie onthulde, hun posities met twee procent verbeterd om zo de be langrijkste linkse partij van Frank rijk te kunnen blijven (communisten 21 pet., socialisten 19 pot.). Die teleurstelling voor de socialis ten zal niet nalaten de houding van vele Franse kiezers volgende week zondag te bepalen. Het aantal com munistische en socialistische kandi daten dat dan in die strijd blijft zal vermoedelijk ongeveer gelijk zijn. Doch de ervaring heeft geleerd dat de kiezers van het midden bij die keu ze vrijwel altijd een rechtse kandidaat boven een communist verkiezen. Een sooialistische rivaal had dan tegen over een regeringskandidaat zeker veel betere kansen gehad. Door de bank genomen zijn de ver- AMMAN (AFP) Koning Hoes sein van Jordanië heeft gisteren de doodvonnissen tegen 21 Palestijnse y guerrillastrijders bekrachtigd. Zij waren vorige maand gearresteerd op beschuldiging Jordanië te zijn binnengedrongen om sabotagedaden, te plegen. Onder hen is de Pales tijnse leider Aboe Daoed. Zijn vrij lating was geëist door de guerrilla's van „Zwarte September", die in Khartoem twee Amerikaanse en een Belgische diplomaat hebben ver moord. Het vonnis van één ter dood ver oordeelde Palestijn is door Hoessein gewijzigd in levenslange gevange nisstraf. wachtingen die de tientallen opinie peilingen sinds vier k vijf maanden hadden uitgesproken, wel bewaar heid geworden. De Gaullisten en hun bondgenoten hebben hun huidige meerderheid verloren en ze zuilen na de tweede ronde vermoedelijk slechts aan de macht kunnen blijven in dien ze hun lot aan de reformatoren weten te verbinden. De reformatoren van Lecannet en Servan- Schreiber hebben bij voorbaair echter al een hoge prijs voor him medewerking ge- eist zodat de Gaulliisbisdhe haan in'de toekomst wel heel wat toontjes lager zal moeten zingen. De linkse partijen, die voor het eerst sedert 1936 een gemeenschappelijk regeringsprogramma hadden opge steld, hebben de vruchten van die eenheid in een vooruitgang van en kele procenten zeker mogen plukken. Die vooruitgang lijkt niettemin net iets te weinig te zijn geweest om hen bij de tweede ronde een totale over winning in het vooruitzicht te kunnen stellen. Alles bijeengenomen heeft het Fran se volk duidelijk laten blijken zijn blinde vertrouwen in het Gaullisme te hebben verloren. SAIGON (UPI) De besprekin gen tussen de regering in Saigon en de Vietcong over de vrijlating van Vietnamese gevangenen zijn volledig in een impasse geraakt, zo verklaar de een woordvoerder van de Vietcong gisteren. Hij zei dat de Zuidvietnamese re gering eerst 6.500 gevangenen in vrijheid wilde stellen als de Vietcong er 1.200 vrij zou laten. De Viet cong was hiertoe bereid, maar de re gering in Saigon staakte onverwacht de uitwisseling en verlaagde het aan tal gevangenen dat zij vrij wilde la ten. In plaats van de vrijlating van eenvierde van alle gevangenen boden de Zuidivietniamezen slechts een der tiende deel aan. Daarentegen verlangde Saigon wel de terugkeer van eenvierde van het totale aantal dat zich in handen van de Vietcong bevindt. Noord-Vietnam heeft de Zuidviet namese autoriteiten er van beschul digd dat zij in de provincie Nam Bo in het geheim „enkele duizenden politeke gevangenen" om het leven hebben gebracht". Volgens het Noordvietnamese persbureau, dat be richten van de Vietcong aanhaalt, hebben vissers de afgelopen dagen bij het eiland Hon Roi talrijke lijken zien drijven. Uit hun kleding en sporen van gevangenschap viel vol gens het persbureau op te maken dat het gevangenen waren van het be wind in Saigon. Een ploeg van het Canad Kruis is uit Zuid-Vietnam ken. Zij zegt dat haar werk vertegenwoordigers van vietnamezen en de Vietcou men werd belemmerd. De oloe gheeft drie weke: hotel in Saigon gewacht en plan krijgsgevangenkampenjelniJ (Al le 1 van von< ban speet eren. In de Noordvietnamese zijn gisteren weer 108 krijgsd, overgedragen aan de Ameri autoriteiten- De Ver. Staten hebben da «"de terugtrekken van hun troe reni Zuidvietnam hervat. Dit militaire woordvoerder meegedeeld. 3udt 'W w Leen BELFAST (API/AFP) plolflai kmiliibaiiren din Ulster bereiq voor op mogelijke onlusten donderdag het referendum politieke toekomst van Nof land wordt gehouden. Tijd weekeinde werden weer vi£ nen gedood. Gisteren ontpw' bom in de St. Lwrence Hallt fast, een van de stemlokair donderdag. Er werd alleen^^ aangericht. De „bloemenzaa donderdagnacht en vrijdag V) ATHENE (DPA) De hooglera ren van de universiteit van Athene hebben hun studenten in een reso lutie opgeroepen de colleges weer bij te wonen. Voortzetting van de al een maand durende staking dient volgens de hoogleraren geen enkel doel meer. Het verzet van de studenten, dat zich aanvankelUk richtte tegen be perkingen van wat zij beschouwden als hun academische vrijheden, heeft zich nu gebundeld tegen de regering, die onlangs besloot het uitstel van militaire dienst voor stakende stu denten in te trekken. Enkele tiental len studenten die de colleges hadden verzuimd zijn dan ook voor militaire dienst opgeroepen. In hun resolutie spreken de hoog leraren steun uit voor de eisen van de studenten. Zij herinneren er even wel aan dat de senaat op grond van de wet het toezicht op de functies van de universiteit heeft en daarom deze taakvdient te vervullen. Zaterdag waren de hoogleraren van de Atheense universiteit bijeen om te discussiëren over de rede die premier Papadopoelos de vorige dag voor de leden van de senaten van alle Griekse hogescholen had uitge sproken. Hij nam daarin voor het eerst stelling in de kwestie van de recente studentenonrust. In hun resolutie noemen de hoog leraren de rede van de premier voor een groot gedeelte positief. Men voorzag een spoedige bevre diging van de wensen door studen ten nu Papadopoelos heeft toegezegd die eisen te willen inwilligen, die door senaat en de faculteiten worden ge steund. Het oproepen van studenten voor militaire dienst zou inmiddels zijn beëindigd. Aan hen die al waren opgeroepen is verlof beloofd om aan de tentamens te kunnen deelnemen. JOHANNESBURG (DPA) Enke le dageoi na de verbanning van acht blanke studentenleiders heeft de Zuidafrikaanse regering ook het be stuur van de zwarte studentenorga nisatie Blach South African Student Organisation (SASO) „wegens het in gevaar brengen van de veiligheid van de staat" uitgeschakeld. De acht stu dentenvertegenwoordigers werden in gevolge de wet ter bestrijding van het communisme onder politie-toe- richt gesteld, hun verdere politieke activiteit is verboden. Tyfus in Amerika Zeventig mensen, voornamelijk Jonge kinde ren, zijn in een ziekenhuis opgeno men na het uitbreken van tyfus in een migrantenkamp in Homestead, op ongeveer veertig kilometer ten zuiden van Miami in Florida. Vijftig doden bij schipbreuk Meer dan vijftig mensen zijn omge komen toen dezer dagen een schip op de Meglina, een kleine rivier ten zuiden van Dacca (Bangladesj) vér ging. De boot, waarop zich 200 pas sagiers bevonden, werd door een storm overvallen en zonk. West-Irian nu Irian Jaya De Indonesische regering heeft West- Irian (voormalig Nederlands Nieuw-Guinea) herdoopt in Irian Jaya wat "glorieuze vooruit gang" betekent. President Soeharto maakte de naamsverandering zater dag bekend bij het in bedrijf stellen van een kopermijn. Een reden gaf hij niet op maar in Djakarta wordt de wijziging gezien als een poging de indruk weg te nemen dat Indo nesië Australisch Papoea (voorheen door Indonesië Oost-Irian genoemd) zou willen opeisen. In het stadhuis wan haar woonplaats, Colombey-les-deruc- églises, bracht de echtgenote van ivijlen generaal De Gaulle haar stem uit. Rechts op de achtergrond de burgemeester van het stadje, Jean Raullet. Zuivering in Egypte De in Egypte regerende politieke partij, de Arabische Socialistische Unie, heeft men woreten glteld.'T opnieuw dertig mensen weggezui verd die "afweken van de beleids lijn" van deze partij, de enige die in Egypte is toegestaan. In totaal zijn nu 120 mensen uit de partij gesto ten sinds president Anwar Sadat de vorige maand bekend maakte dat tegen dissidenten zou worden opge treden. De geweldpleging begon jk S avond met het doodschieten1 zÜn 38-jarige rooms-katholieke bi?ste is ofuwe vtt v vvJtyd ren zonder gas en in meer dan 250 hebben verlaagde gasdruk. Alleen feur Patrick Crossan. De bij! feums gingen hierop prompt ^lan< ki-ng tot na zij>n hegrofenis dag. Blijkbaar uit wraak moord werden zaterdag tweeF tanten neergeschoten. Een dood e>n de ander ernstig gev<^^ Enkele uren later vond eend. op een landweg hij Londond* lijk van een lid van de protp^ A militie (UDR), David Deacj.e"' sinds'vrijdag w-erd vermist. T In een ziekenhuis overleef dag de 21-jarige Britse miiliita r mond Hall, die twee weken ols?' door een protestant in de rug schoten. ritse ziekenhuizen moest de verzorging worden beperkt door loongeschillen. Vakbondsleiders hebben gedreigd, d'at er in nog eens 44 Londense zie kenhuizen 24-uursstakingen zullen worden gehouden. Ook in Noord- gebruikers van het aardgas uit de Noordzee worden niet getroffen. Er staken ongeveer 10.000 arbeiders, terwijl 26.000 andere acties voeren. De treinbestuurders, die woensdag een 24-uursstaking hielden, hebben Ierland worden 15 ziekenhuizen ge- gedreigd donderdag en zondag op- troffen en in Wales zal bijna elk zie kenhuis de gevolgen ondervinden van het uitbreiden van de staking Ten negen pond" 63,-) per "week. Ambtenaren, onderwijzers en ar beiders bij de watervoorziening wil len ook actie gaan voeren tegen de anti-inflatie-maatregelen van de re gering. van het niet-medische personeel. De artsen hebben al gewaar schuwd tegen de ernstige gevolgen voor de patiënten, zelfs al houden de meeste ziekenhuizen nog de moge lijkheid van verzorging van noodge vallen. Het. niet-medische personeel, waaronder het keukenpersoneel, por tiers en schoonmaaksters, wil een loonsverhoging van vier pond 28.-) per week. Een aanbod van nog geen twee pond - premier Heath wil de lo nen lin de hand houden - hebben zij verworpen. De arbeiders bij de gasbedrijven staken nu al 19 dagen voor hoger loon. In het midden-westen van En geland is het gas voor 50.000 wonin- politie, geen gastoestellen aan te ste ken wegens ontploffingsgevaar. Meer dan een half miljoen gebrui kers in Birmingham, Wolverhamp ton en Coventry kregen gisteren de gedreven en beheerd". Door waarschuwing gaskachels slechts in nieuwe maatregelen wordt één kamer te laten branden en dan zo laag mogelijk. Minstens vier mil- Carnaval: 48 doden Het tradi tionele carnaval van Rio de Janei ro heeft zaterdag, de eerste dag van de feesten, aan 48 mensen het le ven gekost. Van hen werden er vijf tien vermoord en 33 kwamen om bij verkeersongelukken. Meer dan 3100 feestvierders moesten om verschil lende redenen in ziekenhuizen wor den opgenomen of behandeld. geve ollaa paid inde l ver ïulai WOUNDED KNEE (ANP) De kracht zijn tot dinsdagmorg^ Amerikaanse regering heeft de 200 militante Indianen die sinds vorige week dinsdag het dorpje Wounded Knee in Zuid-Dakota bezet houden, aangeboden dat zij de door politie mannen en leden van de FBI afge- uur. Het stamhoofd van de ff33 Sioux in het Pine Ridge-rePf Dick Wilson, heeft gezegd dreitl rijn mensen "nauwelijks me.,"11' weerhouden van een aanval 1 grendelde nederzetting kunnen militante Indianen". verlaten zonder dat zij bang behoe ven te zijn onmiddellijk door justitie te worden vervolgd. Dit Wilson betitelde de bezettei "zwervers en renegaten". Hij centrale figuur in de cont gisteren meegedeeld door een hoge die dinsdag jl. leidde tot de bekendgemaakt dat alle zaken aan de voornaamste winkelstraten van Kampala, behalve banken, "door zwarte Oegandezen moeten worden De opstandige Indianen, die be horen tot de AmerikaansIndiase deze beweging (AIM), moeten zich bij hun vertrek wel identificeren en mogen geen wapens meenemen. Het aanbod van de regering zal van ting van Wounded Knee do( groep Indianen en sympatfl van de AmerikaansIndiaa» weging (AIM) Wilson ligt al/0 denlang overhoop met de Ag ders en de "verovering" vanl ded Knee wordt door veel den ook als een opstand tej leiderschap beschouwd. KHARTOEM (AFP/Reuter/UPI) Het drama in Khartoem is afgelopen. Na een hele nacht onderhandelen hebben de Pa lestijnse terroristen, die drie diplomaten hadden vermoord, de drie overgebleven gijzelaars (de Soedi-Arabische ambassa deur, zijn vrouw en de Jordaanse zaakgelastigde) vrijgelaten en zichzelf overgegeven. De acht terroristen werden in leger auto's weggevoerd naar onbekende bestemming. Zij zouden elk apart zijn ondergebracht om bevrijdingspogingen te voor komen. De lijken van de vermoorden, de Amerikaanse ambassadeur Cleo Noel, de Amerikaanse zaakgelastigde George Curtis Moore en de Belgische zaakgelastigde Guy Eid, werden in de kelder van het gebouw (de am bassade van Saoedi-Arabië) aange troffen. Het bleek dat Noel voor zijn dood zodanig in zijn gezicht was ge slagen dat aan de Saoedi-Arabische ambassadeur gevraagd werd of het ging om een blanke of een gekleurde. Deze ambassadeur Malhouk, zei in een vraaggesprek dat de drie diplo maten sigaretten hadden gekregen met de mededeling dat zy nog 25 minuten hadden om hun laatste wensen op papier te zetten. Zij wer den daarna naar de kelder gebracht en met schoten doorzeefd. Noels lijk was met 30 kogels doorboord. Toen Noel vrijdag met toestem ming van de terroristen zijn am bassade opbelde wist hij al dat hy zou sterven. Hij vroeg of er nog nieuws was. „De mensen zyn onder weg", was het antwoord. „Wanneer komen ze?" „Vanavond". „Ik ben bang dat het dan te laat is". Met de Belgische zaakgelastigde, Guy Eid, hebben de terroristen een ernstige vergissing gemaakt, JJid was uit Egypte afkomstig en tot Belg genaturaliseerd, zy noemden hem „een vuile Jood" en zeiden dat hy de eerste was die zou worden ge dood. De groep Palestynen trad veel emotioneler op dan die van Miin- chen. Nadat zy een vliegtuig voor de VS hadden geëist, om de Amerikaan se gyzeiaars op Amerikaanse grond gebied te kunnen vermoorden, hield Soedan het been styf. Gaandeweg begonnen zy voor hun eigen leven te vrezen. Een van hen stond zaterdag avond op het balkon te huilen en schreeuwde naar de Soedanese sol daten: „Wy willen ons niet overge ven. Geef ons een vliegtuig voor Libië, wy willen niet tegen onze Arabische broeders vechten". De Soedanese regering verklaarde gisteren dat „nu het laatste obstakel moet worden overwonnen hoe aan de ene kant de commando's moeten worden behandeld en wat wy aan de andere kant internationaal verplicht zyn ten aanzien van het gebeuren. Dat zal Soedan doen tot dusver kalm, beheerst en met verantwoorde- lykheidsgevoel". De terreuractie heeft de Pales- tynse zaak in bepaalde Arabische landen ernstig geschaad. Saoedi- Arabië heeft zyn financiële steun aan de Palestynse beweging vermin derd. President Nimeiri van Soedan zond president Nixon een telegram waarin hy de moorden „afschuwe- ïyk" noemde. Ook Jordanië veroor deelde het als waanzin. De militante landen als Egypte, Libië, Syrië en Irak hebben echter gezwegen. Het Soedanese blad „As Sahafa" schreef gisteren dat de groep terro risten geen deel uitmaken van de „Zwarte September", maar tot een nieuwe, autonome organisatie beho ren. Er waren medewerkers van het bureau in Khartoem van de Pales tijnse bevrijdingsbeweging by. De leider kende de gegyzelde diploma ten en sprak hen met hun naam aan. Zes leden van de groep waren donderdagmiddag met een Libisch vliegtuig in Khartoem aangekomen, waar zy door drie leden van het bu reau van „El Fatah" werden afge haald. Enkele uren later werd de overval gepleegd. Het hoofd van het bureau, Fawaz Yassin, heeft met hetzelfde vliegtuig met zyn gezin Khartoem verlaten. Saoedi-Arabië heeft besloten spe ciale beschermingseenheden naar zyn ambassades in Arabische hoofd steden te sturen, aldus het blad Al Hayat in Beiroet. Ook zullen nauw keurig de gangen worden nagegaan van alle Palestynen die in dat land wonen. staat nu voor een m Brengt het de ter p voor de rechter, dan bestaat vaar dat de radicale Palestyn W tegen het land keren. Doet niet, dan bestaat de kans dat kort weer aangeknoopte bet gen met het Westen en vooi de VS weer worden verbrokeii Soedan heeft die betrekkineer" gend nodig voor rijn ontwil vooral in het zuiden. jat. De Amerikaanse minister i tenlandse Zaken, Rogers, duidelyk laten weten dat de land als medeplichtige zal wen als het de terroristen bes<) Misschien schuift het de za( lange baan, hoewel de mi Voorlichting enkele uren na gave van de terroristen vei dat die „er niet ongestraft zullen komen".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4