LEIDSCH DAGBLAD ENQUETE: MEERDERHEID IS TEGEN STAKING mündersll De valutastorm is weer losgebarsten Grote voorkeur voor centen boven procenten Akkoord Vietnam vandaag DE BAL Veemarkt moet dan maar uit Leiden verdwijnen Tsjechische en Poolse minister omgekomen OPKLARINGEN KSfijT' Mr. Burger nodigde Andriessen niet uit meubelcentrum waar gezelligheid voordelig isl DONDERDAG I MAART 1973 OPGERICHT I MAART I860 A No. 33954 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Werkgroep: LEIDEN „Wanneer Leiden niet als enige de Rotterdamse veemarkt, die op 1 Januari 1974 sluit, kaïn over nemen, moet de veemarkt uit Leiden verdwenen." Deze conclusie trekt de werkgroep Groenoordhal in een gis teren uitgekomen interim-rapport. De conclusie is volgens mr. D. de Loor. voorzitter van de werkgroep, defini tief. De werkgroep is van mening, dat een veemarkt geen noodzakelijke voorziening voor de Leidse bevolking is en dat het houden van een vee markt met een tekort dan ook „in wezen onverantwoord is". Aanvanke lijk was de werkgroep al van mening dat de huidige vrijdagse veemarkt zou moeten verdwijnen. Toen echter de mogelijkheid zich voordeed om de Rotterdamse vee markt over te nemen, heeft de werk groep nagegaan of de exploitatie van de markt dan gunstiger zou uitvallen. Het resultaat van het onderzoek is. dat mede doordat de veehandel zich in overgrote meerderheid heeft uitgesproken voor een Leidse markt de tekorten van de markt in het ongunstigste geval veel lager dan nu zullen komen te liggen en ruim ban nen de f150.000 die de raad aan vaardbaar acht. Men verwacht echter dat het mogelijk wordt om „quitte te spelen", aldus mr. De Loor. De mogelijkheden om Rotterdam al leen over te nemen lijken op dat mo ment twijfelachtig. Het ministerie van Landbouw en Visserij heeft laten weten voor een „liberaler" beleid ten aanzien van het vaststellen van marktdagen te voelen. Dat zou be tekenen dat Utrecht, Den Bosch en Gouda vrij zouden worden om ook op maandag en dinsdag veemarkt te gaan houden. Deze plaatsen hebben laten weten dat te willen. Mocht Leiden de gevraagde mono polie-positie wèl krijgen, dan zal er een nieuwe loods van negen ton ge bouwd moeten worden, vindt de werk groep. Dat is nodig door ruimtegebrek in de Groenoordhal zelf, om verhuur van de hal in de weekeinden mogelijk te maken en om dure pallets uit te sparen. Zie verder Pagina Leiden, Dit zijn de voornaamste conclusies die men kan trekken uit een NIPO- onderzoek. gehouden op 29 januari en 19 februari, onder respectievelijk 1127 en 1006 representatieve perso nen van 18 jaar of ouder. Binnen de door het NIPO gekozen huishoudens werd een persoon uitgeselecteerd, die de vragen kreeg te beantwoorden. MEER Op 29 januari was 57 procent van de ondervraagden voorstander voor een loonsverhoging in centen, 35 pro- Zolang als een voetbalwed strijd duurt, de volle 90 mi nuten, komt Johan Cruijff volgende week op het witte doek. In diverse theaters brengt de NV City Film don derdag de première van de film: "Nummer 14', Johan Cruijff". Er is een regisseur aan te pas gekomen en een cameraman, maar verder is het: "scenario Johan Cruijff, tekst Johan Cruijff, hoofdrol Johan Cruijff". Maarten de Vos frechts op de foto), voetbaljournalist, regisseerde de Ajacied en ca meraman Ruud van Buuren volgde hem in al zijn doen en laten. Thuis bij zijn ouders, op straat, bij vrienden en na tuurlijk vooral op het voet balveld. De hoogtepunten uit zijn carrière zijn alle in de film opgenomc.i. Een van de producenten: „Het publiek zal verbaasd zijn. hoe hard die man werkt ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft vanmorgen om elf uur twintig bezetters gearresteerd, die de administratieruimten van de Eras mus- universiteit hadden bezet. De studenten hadden geen gevolg ge geven aan de sommatie van de voor zitter van het college van bestuur om de kantoren te ontruimen. Zij Meten zich vrijwillig oppakken door de politie. Bij vliegtuigongeluk in Polen MUNCHEN (Rtr) De minister van Binnenlandse Zaken van Polen en van Tsjecho-Slowakije, onder scheidenlijk Wieslaw Ociepka en Radko Kaska, zijn gisteravond om het leven gekomen bij een vliegtuig ongeluk in Polen, zo meldt radio - Warsohau vandaag. Het ongeluk ge- De Bilt vernacht van vanavond tot morgenavond: aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk wat regen, morgen over dag opklaringen en overwegend droog weer. Minimumtemperaturen om streeks 4 graden, maxima morgen rond r graden. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west. (Opgemaakt om 12.40 uur) Zon op: 7.24 uur; onder: 18.21 uur. Maan op: 6.09 uur; onder: 15.39 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.54 en 14.08 uur, laagwater te 9.45 en 22.14 uur. beurde in de buurt van Sczcecin (het voormalige Stettin. Alle inzittenden van het vliegtuig hebben de dood gevonden. De 51-Jarige Ociepka werd geboren in Sosnowiec als zoon van een mijn werker. In de Tweede Wereldoorlog werd hij naar Duitsland gedepor teerd, maar ontsnapte uit een werk kamp. In 1945 werd Ociepka lid van de Poolse (communistische) arbei derspartij. Hij studeerde rechten in Warschau en behaalde de meester titel. De 45-Jarige Kaska was sinds 1960 lid van het centrale comité van de TsJ echoslowaakse communistische partij. Kaska ging nadat hij in Tsje cho-Slowakije werktuigkundig inge nieur was geworden, naar Moskou om daar verder te studeren. Volgens het Poolse persbureau PAP bracht de TsJ echoslowaakse minister een bezoek aan Polen. PAP meldt voorts, dat ook Michal KudzeJ, hoofd' van de afdeling staatsbestuur van het comité van de TsJ echoslowaakse communistische partij, eveneens bij het vliegtuigongeluk het leven heeft verloren. DEN HAAG De valutastorm is weer in alle hevigheid losgebarsten. Omstreeks het middaguur had de Nederlanidsche Bank volgens schat tingen op de wisselmarkt al meer dan 300 miljoen dollar (856 miljoen gulden) uit de markt genomen, om dat de koers anders door de officieel vastgestelde bodemprijs van f 2.8545 zou zakken. In verband met het grote dollar aanbod heeft de Nederlandsche Bank de bankinstellingen er aan herinnerd, dat er een regeling be staat waarin staat dat him buiten landse bezittingen niet meer dan f 5 miljoen groter mogen zijn dan hun buitenlandse schulden. Werd tot dusver bij overschrijding hooguit een waarschuwing gegeven nu heeft de centrale bank gezegd streng de hand aan de regeling te zullen houden. Dat kan betekenen, dat de banken verpHcht worden de dollars terug te kopen tegen de ml- nimumkoers als de grens van f 5 mil joen wordt overschreden. Die dol lars moeten dan wel bij de centrale bank blijven staan totdat de juiste verhoudingen weer zijn hersteld. Verwacht wordt dat hierdoor voor zichtiger wordt geopereerd. Gisteren heeft de Nederlandsche Bank een bedrag van 151.5 miljoen dollar (432 miljoen gulden) uit de markt genomen. De Duitse centrale bank behoefde toen niet in te grij pen, maar moest vanochtend in het eerste uur van de handel naar schat ting al meer dan 500 miljoen dollar uit de markt nemen. Ook op de an dere wisselmarkten steunen de cen trale banken de dollar. Directe aanleiding voor de nieuwe crisis is niet erg duidelijk. Het wan trouwen tegen de dollar staat na tuurlijk op de voorgrond, vooral om dat het nog geruime tijd kan duren voordat er van een belangrijke ver betering van de Amerikaanse han dels- en betalingsbalans sprake is. Voorts is er een toenemende be zorgdheid op de druk in Amerika op de regering om nog een extra invoerheffing van 10 tot 15 procent in te stellen om de invoer af te rem men. Dit ondanks het feit, dat de invoer door de jongste devaluatie als is bemoeilijkt. Ook speelt een rol dat de EG bij een nieuwe crisis gezamenlijk wil optreden door de munten van alle lidstaten als een blok te laten zwe ven. Dat wil zeggen dat de koersen dan door vraag en aanbod wordt bepaald. Dat zou er zonder meer op neer komen, dat de dollar nog goedkoper zou worden. Overigens is gezamenlijk zweven nog moeilijk om dat Engeland en Italië al op eigen houtje zweven. DEN HAAG Een groot deel van de Nederlandse bevol king kiest voor een loonsverhoging in centen in plaats van procenten. Een kleine meerderheid van de Nederlanders is van mening dat het loonoverleg moet worden uitgebreid tot alle werknemers en niet beperkt moet blijven tot die werknemers die thans al onder een cao vallen. De grote meerderheid wil deze zaken echter niet via stakingen afdwingen, zoals thans gebeurt door de drie industriebonden. Uit het onderzoek op dit punt blijkt dat de vakbonden bij hun leden niet zo sterk staan, als zij de laatste weken doen voor komen. De vrolijke show tussen de NOS en Ajax ls weer In volle gang. Geen percenten maar centen. Natuurlijk is anderhalve ton voor een wervelende show van negentig minuten naar de hui dige tv-maatstaven niet vrese lijk veel. Beroerd ls alleen wel, dat het profijtvoetbal van he- dentendage zich wat moeilijk verstaat met var dat hele wer velende en als ergens het ge zegde de "show must go on" niet van toepassing lijkt dan ls het op de grasvelden van de profs. Maar Ajax heeft natuurlijk wel gelijk dat het de NOS flink tn de beurs wil laten tasten: het harde spel van vraag en aan bod. De Amsterdammers staan nu op het toppunt van hun kunnen, volgend jaar kan het anders zijn. Voetbal ls echter evenmin onaan- tastbaar als wat of wie dan ook ln het universum. In Frankrijk schroefden de verenigingen enige jaren terug hun eisen zo op. dat de tv het verder liet af weten. Gevolg: de bezoekers gingen ook wegblijven en het Franse voetbal liep leeg als het lek gestoten gespikkelde leder. Ronder dan rond kan ook Van Praag de bal niet maken. DEN HAAG Tot ieders verrassing heeft formateur Burger tot nu toe niet de KVP-fractieleider Andriessen voor een gesprek uitgenodigd. Hij meent dat de KVP'er maar uit zichzelf moet komen. Burger verwijst daarbij naar het begin van zijn formatiewerk. Andriessen heeft toen geweigerd op een uitnodiging in te gaan. Hij wilde alleen samen met Biesheuvel en Tilanus komen. „Tot nu toe is mR niet gebleken, dat er wijziging in het standpunt van Andriessen is gekomen", aldus liet Burger vanmorgen via zijn woordvoerder weten. Vanmiddag heeft formateur Burger een gesprek gehad met dr. J. H. Lamberts, de volksgezondheidsspecialist van de PvdA. (Zie ook pagina 7) PARIJS (AP, ANP) De VS en Noord-Vietnam hebben volledige overeenstemming bereikt over een uit negen punten bestaande verklaring die dient ter ondersteuning van het Vietnamese vredesakkoord, aldus is vanmiddag in Parijs van communis tische zowel als niet-communistische zijde meegedeeld. Naar het Franse perebureau AFP heeft vernomen, zijn de voornaamste punten van .de slotverklaring: ue Internationale Controlecom missie zal haar rapporten indienen bij de vier ondertekenaren van de overeenkomst van Parijs van 27 januari. Dit zijn: de VS, Noord- Vietnam, Zuid-Vietnam en de Vietoong; als beroepsinstantie voor schen dingen van het bestand en van andere bepalingen van de over eenkomst van 27 Januari zal de internationale conferentie van fe bruari fungeren, die hiervoor spe ciaal bijeengeroepen zal worden; het bijeenroepen kan geschieden op initiatief van de VB. en Noord-Vietnam of door zes of meer landen die aan de interna tionale conferentie van Parijs hebben deelgenomen; er ls een aperte paragraaf over de rol van de V.N. cent was voorstander van procenten. Op 19 februari blijkt de voorkeur voor centen te zijn toegenomen tot 63 procent. Relatief wordt vaker ge kozen voor centen door: mannen (67 procent), PvdA-stemmers (72 pro cent), inkomens beneden de f 12.000 per Jaar (67 procent), NW-leden (76 procent) en NKV-leden (70 pro cent) De vraag in deze NIPO-enquête luidde: Een van, de eisen van de vakbon den in het kader van de cao-onder- handelingen in de metaal ls een ver hoging van de lonen en salarissen die kan worden aangeduid als „met cen ten in plaats van procenten". Hier over stelde het NIPO op 19 februari een vraag die luidde: „Wat vindt u: moeten de lonen en salarissen ver hoogd worden met centen of procen ten? Dus ieder loon omhoog met evenveel guldens dat is met oen ten—of met procenten, dus is ver houding met wat men al verdiende?" LOONOVERLEG Van alle ondervraagden van 18 Jaar en ouder sprak 54 procent zich uit voor uitbreiding van het loon overleg tot alle werknemers, 35 pro cent zegt dat het moet blijven zoals het is. Slechts 34 procent van de be volking blijkt voor het voeren van stakingsacties te zijn om afspraken voor niet door de vakbonden verte genwoordigde groepen af te dwingen Zestig procent is daar tegen. Deze grote tegenstand voor het voeren van acties wordt vooral gevonden onder ARP- of CHU-stemmers (76 pro cent). WD-stemmers (79 procent), hervormden (71 procent) en gerefor meerden (78 procent). DUIZEND De vraag die op 19 februari aan 1006 personen werd gesteld luidde: „Loonoverleg tussen vakbonden en werkgevers gaat meestal over de lonen van de vakbondsleden en van dezelfde groepen arbeiders die geen lid van een vakbond zijn, maar wel door de vakbond worden vertegen woordigd. Vindt u dat Juist of vindt u dat het ook moet gaan over alle andere werknemers, dus ook over sa larissen van groepen en soorten werknemers dde nu niet door de vak bonden worden vertegenwoordigd" Uit de antwoorden blijkt dat het grootste deel van de ongeorganiseer den (60 procent) van mening is dat een cao voor alle werknemers afge sloten moet worden. Opmerkelijk is dat 49 procent van de NW-leden, slechts 39 procent van de NKV-leden en 44 procent van de CNV-leden van mening zijn dat alle werknemers onder de werkingssfeer van een cao gebracht moeten worden. „Het zou een slechte taak zün als de PvdA, die zo'n grote bevol kingsgroep vertegenwoordigt bui ten de regering blijft", aldus prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, die na drs. J. Boersma de tweede AR- politicus is, die formateur Burger bereid heeft gevonden deel te gaan uitmaken van een kabinet, van wie Den Uyl minister-presi dent is. De Gaay Fortman, die overigens zijn toezegging aan Burger deed zonder overleg met AR-fractieleider Biesheuvel, ziet een kabinet-Den Uyl zoals Burger dat wil als een „overgangskabi net". Naar zijn mening zou het de mogelijkheid openen naar een hernieuwde samenwerking van progressieven en confessionelen PAGINA 7 Eenheid van de bonden bedreigd PAGINA 7 Getergde Indianen gijzelden tien man PAGINA 9 Protest in Napels Ongeveer 200 inwoners van de wijk BagnoU van Napr'- hebben gisteren protest tegen de luchtvervuiling ln Napels stapels meubelen in brand eestoken en wegen en spoorbanen geblok- keerd. Politie en brandweer maak ten een eind aan de demonstratie. Dinsdagavond was er ook al een dergelijke demonstratie in dezelfde wijk geweest, waarbij de politie met stenen werd bekogeld. Belgische legerstaf heeft bezwaar tegen boek van Geeraerts. PAGINA 25 USSE kanaaletraat-heeroweg LEIDEN levendaal 150-152

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1