AUTOMAAT" IS IN OPMARS Controle bepaalt beperking snelheid n9 Britten zien rechts-rijden als fout Eigen stevig AUTOTEST': 900 AUTO'S IN WOORD EN BEELD Ook Datsun Cherry Coupé Ervaringen in Belgie en Duitsland Dashboard van de Renault 15 TS automaat. Linksonder het brede rempedaal. Rechts achter het stuur de centraal geplaatste keuzehandel. Renault was één van de merken op de voorbij record-RAI (440.000 bezoekers)die bijzondere nadruk op de automaat legden. In vier grotere Renaults kan de automatische versnelling worden geleverd: 15 TS, 16, 16 TS en 17 TL. De "auto maten" worden gemaakt in een geheel nieuwe fabriek in Ruitz (Noord-Frankrijk)die een jaar geleden ging draaien en werd opgezet door de Société de Transmission Automatique, ge meenschappelijk eigendom van Renault (75 en Peugeot (25 Met een produktietotaal van rond elf miljoen voertuigen in 1972 heeft de Europese autoindustrie de Ameri kanen vrijwel ingehaald, terwijl de autodichtheid en verkeersintensiteit in vele gebieden in Europa kunnen wedijveren met die in de verenigde staten. Toch is er nog altijd een markant verschil tussen de Europese en Ame rikaanse automarkt. In Amerika rijdt 95 procent van de automobi- liften met automatische versnel lingsbak (-transmissie), maar in Eu ropa is dat nog geen 15 procent. De Europese autofabrikanten geloven evenwel, dat. in deze situatie de eerst-, komende Jaren snel verandering zal komen omdat de „automaat" snel terrein wint. Op de vorige week gesloten perso nenauto-RAI in Amsterdam vroegen vier exposanten voor de eerste maal extra aandacht voor het geautomati seerd autorijden. Exacte cijfers over het aantal met automaat geleverde personenauto's in 1972 kon de RAI in Amsterdam niet geven. Na infor* maties bij enkele Nederlandse im porteurs, die geregeld met automaat leveren, zoals General Motors, Ford, BMW, Mercedes-Benz en Renault (DAP behoefde uiteraard niet te wor den benaderd: alle personenauto's worden verkocht met de variomatic- automaat)komt men op een totaal van ruim 31.000 stuks (waarvan 26.286 DAF-automobielen) Dat is 7 procent van de totaalverkoop van 432.083 stuks. Over het algemeen ligt het percenta ge automaten in de kleine klasse op circa 2 en in de middenklasse op om streeks 2,5. Bij auto's, duurder dan 25.000,- is dit circa 50 procent. In West-Duitsland blijken de automaat percentages aanmerkelijk hoger te* liggen dan in Nederland. Opel ver koopt hier bijvoorbeeld 11,7 procent van alle automobielen met automa tische versnellingsbak. Uit verschillende onderzoeken van de autofabrikanten is gebleken, dat er drie oorzaken zijn voor de toege nomen belangstelling voor het geau tomatiseerd autorijden. Ten eerste geven steeds meer automobilisten (geroutineerde rijders en zakenmen sen) de voorkeur aan de automaat vanwege het grotere comfort, waar door de vermoeidheid vermindert. Ten tweede wil de Europeaan het liefst auto's met compacte buiten maten waardoor hij bij aanschaf fing van een nieuwe auto niet direct een grotere- auto koopt maar wel meer wil betalen voor comfort en veiligheid. En de derde reden is van technische aard: het is nu mogelijk in iedere Europese middenklasse au to een betrouwbare versnellingsbak in te bouwen tegen een redelijke prijs. Volgens de autofabrikanten heeft de automatische transmissie nog nauwelijks invloed op de presta ties van de auto. Zelfs is de accele ratie van een auto met automatische versie soms sneller dan van dezelf de auto met handgeschakelde bak, terwijl ook het benzineverbruik meevalt. Proeven met automaat hebben te vens uitgewezen, dat de automobilist hierdoor gedurende 1.000 km stads verkeer gemiddeld 5.139 overbodige handelingen bespaart. Tegenwoordig kunnen ook de kleine en middenklas se auto's gemakkelijk met automaat worden geleverd. Wel geeft de au to-industrie toe, dat de meerprijs hiervan (tussen f 1.000 en f 1.500,—) bij de kopers van een kleinere wa gen een grotere rol speelt dan bij de liefhebbers van een duurdere auto mobiel. Tot nu toe golden de meer prijs, de mindere waarde bij ver- - TERDAG 24 FEBRUARI 1973 De KNAC heeft ter gelegen- o'heid van het 75-jarig bestaan j, een fonds voor Jeugdige ver keersslachtoffers in het leven geroepen. Prinses Beatrix was slvoor de officiële tewaterlating naar het Amsterdamse RAI-ge- •a bouw gekomen. Het goede doel was het waard. 2 Des te meer viel het te be- l treuren, dat KNAC-voorzitter l jhr. W. van Andringa de Kem- penaer in een voorafgaande persconferentie de actie eigen lijk al bij voorbaat de nek had omgedraaid. Althans haar op stevige wijze beentje had gelicht door op een uiterst knullige wijze ontzettend veel te praten ji en bar weinig te zeggen. En als E hij dan wat zei was het nog uitermate ongelukkig ook. Als de KNAC zegt. dat er 'n revalidatiefonds is en het blijkt, dat de gelden alleen zul- len worden besteed voor re- s searchwerk op het gebied van 'f hersenletsel, dan werpt dat na tuurlijk vragen op. Zeker als een arts later verklaart, dat hersenletsel in het verkeer niet n zoveel verschilt van zulk letsel opgelopen bij b.v. een bedrijfs ongeval. En op dat gebied zijn in EG-verband en door het bedrijfsleven wel veel onderzoe kingen verricht. Jhr. Van Andringa de Kem- penaer bleef het antwoord f>p de onmiddellijk rijzende vragen schuldig. Wellicht ook door ge- I brek aan tijd, omdat hij zo no dig anecdotes uit de geschiede nis van de KNAC moest opha len. Waarvoor de pers overigens >aiet was bijeen geroepen. "Sticht de KNAC dit fonds uit schuldgevoel"?, vroeg een journalist. "Welnee", zegt de voorzitter: "Hoe komt u daarbij?". "Om dat dokter Verkuyl. directeur geneesheer van de stichting re validatiecentrum "De Hoog straat" in Leersum zojuist in z'n inleiding heeft gezegd, dat 't steeds toeneemt en dat de KNAC zich medeverantwoorde lijk voelt voor dit treurige feit". De voorzitter wist het niet. Hij kende de persdocumentatie niet, de rede van dokter Ver kuyl zat in extenso in de pers map. "Hoeveel leden heeft de KNAC"?, was natuurlijk ook een vraag, die iedereen lang te voren kon zien aankomen. Jhr. Van Andringa de Kempenaer ook, maar het antwoord was wel verbazingwekkend„We hebben afgesproken, dat ieder een 13.000 zou zeggen "Wat heeft de KNAC zelf in het fonds gestort"?, was de logisch volgende. De voorzitter werd er echter wel door ver rast. Pas na herhaald aandrin gen kwam het eruit: "Tiendui zend gulden". Het kostte geen moeite uit te rekenen, dat dit nog geen gulden per lid was bij een contributie van negentig gulden per Jaar! "Hoe denkt men het geld bij een te krijgen"?. "Nou Ja, met giften en dona ties". Jhr. Van Andringa gaf opnieuw de indruk, dat hij het niet precies wist. Was het een wonder, dat de geestelijke vader van het fonds vroegtijdig met een gezicht als een donder wolk de zaal uitliep? Er kwam verder nog uit, dat men hoopt een half miljoen gulden te halen, waarmee drie hoogleraren zouden kunnen worden vrijgemaakt voor on derzoek op het gebied van sche- del-hersentrauma. Helaas ont brak de tijd om verder te vra gen over het hoe van het ver garen nu en over het hoe in de toekomst. Trouwens, de lust ontbrak eigenlijk bij de journalisten. Want dokter Verkuyl had hun eerder bewogen voorgehouden hoe vreselijk de gevolgen van een verkeersongeval kunnen zijn. Waarbij een blij gezond kind in één felle klap kan ver anderen in een zwaar geschon den mensje, dat nergens meer welkom is, omdat het vaak agressief is en storend werkt op elke omgeving. Sommigen worden van inrichting naar in stelling gesleept, maar op vele plaatsen komen ze het bordje "vol" of "ongewenst" tegen. Een voortdurende zorg voor de ouders. Een zorg, die zij altijd meetorsen en bij het ouder worden alleen maar zwaarder wordt. En het gaat niet om enkele gevallen. Per Jaar worden dui zend mensen zo zwaar aan de hersenen gewond, dat ze on- Verkeersminister Udink heeft ge zegd een snelheidsbeperking van 100 Hplometer te overwegen voor alle Nederlandse w egen met uitzonde ring van de grote snelwegen. Zo'n maatregel is geen uitvinding van de demissionaire bewindsman. West- Duitsland en België zijn hem al voor gegaan. Bij de zuiderburen ging men er in oktober 1971 al toe over, op de Westduitse wegen begon men okto ber vorig jaar aan een experiment van drie jaar. De ervaringen tot nu toe: het lijkt te helpen, maar door gebrek aan controle zou de winst wel eens tijdelijk kunnen zijn. In België geven de cijfers geen verbetering aan. Zowel in 1971 als in 1972 vielen er gemiddeld per maand 145 slachtoffers in het verkeer. Ook De personenauto RAI is weer ach ter de rug. Het is soms druk gewe;est. Erg druk zelfs. Met zo'n kleine zeven tigduizend mensen in één weekeinde kunnen wij ons voorstellen, dat niet iedereen alles goed heeft kunnen zien. En dan moet je nog een ingewijde in het autowereldje zijn om precies Jhr. Van Ajidringa de Kem penaer. herstelbaar wezenlijk verande ren. Naar schatting zijn daar 300 kinderen bij. Een gigantisch leed, dat ze ker om leniging vraagt. Daarom is het doel van de KNAC op zichzelf erg toe te juichen. Een echt goed doel. Dubbel tragisch, dat het zo werd gelanceerd. Op zo'n manier wordt meer kwaad dan goed gedaan. Er wordt een fonds getorpedeerd voor het vaarwater heeft kunnen proe ven. Koos Post het aantal zwaargewonden bleef ge lijk, het schommelde om en nabij de 25.000. Slechts wanneer men de groei van het verkeer in aanmerking neemt kan men relatief een verbe tering van de situatie constateren. Dat wil nog niet zeggen, dat daaruit kan worden geconcludeerd, dat zo'n maatregel eigenlijk de moeite niet loont. Maar het bewijst in België wel dat zo'n besluit alleen effect kan sor teren als er streng op de naleving wordt gelét. In België gebeurt dat te veel te hooi en te gras. Daardoor la de krentjes uit deg rote koek te kun nen pikken: de primeurtjes, zoals ze worden genoemd. De wagentjes, die nooit eerder in ons land werden ge toond. Zoals de hiernaast op het plaatje staande Datsun Cherry Cou pé. Men weet het: de normale Cher ry is veruit de bestseller van Datsun Nederland. En nu as daar een coupé bijgekomen. In de grotere modellen noemen ze bij Datsun zoiets een hardtop, maar bij de Cherry bleef het om begrijpelijke redenen „coupé". Deze coupé komt alleen met een 1171 cc motor. Vermogen 69 pk, topsnel heid om en nabij de 150 km per uur. Je kan er dus lekker mee uit de voeten voor f. 9495, maar dat is wel 2500 gulden duurder dan de gewone Cherry. Ongetwijfeld heeft Engelands toetreden tot de E.G. de Britten ge dwongen tot meer Europees denken. Op verkeersgebied blijft Enge land echter nog steeds een uitzon dering: het verkeer houdt er links. /Het ziet er niet naar uit dat de Britten zich alleen door het argu ment „rechttrekken van de ver- keerswetgeving in de E.G. zullen laten overhalen tot een verandering naar rechts. Kanaaltunnel of geen Kanaaltunnel, Engeland blijft een eiland en zal dus nooit werkelijk hoeven te worden geïntegreerd in het Europese verkeerssysteem. In het ANWB-blad „Verkeers techniek" geeft R. H. Clarke van de Berkshire verkeersdienst een opsom- ten de automobilisten zich gemakke lijk verleiden de negentig kilome ter per uur te boven te gaan. In be bouwde kommen is het al niet be ter. Daar geldt zestig kilometer als hoogste top, maar men kan het rus tig wagen harder te rijden. De kans cp politiecontrole is uitermate ge ring. In Brussel met de vele brede ringwegen is een snelheid van tegen de 100 kilometer per uur meer regel dam uitzondering. Duitsland heeft met zeventien mil joen auto's de grootste verkeers- De Japanners zijn anders stevig van leer getrokken voor deze RAI. Want die Cherry coupé was niet het enige nieuws bij Datsun. Ze hielden ook nog een 2400 GT ten doop. Met zo'n 130 pk vermogen en een top van zo'n 180 km. Bijna zestien mille. Toyota deed het anders. Met wat stunwerk op prijzengebied. Het be kende duizendje werd 400 gulden goedkoper (nu zeven mille) en de Ce- lica 1LT en TS gingen zelfs dui zend gulden omlaag (naar 11 Vt en 12mille). Maarook Skoda liet zich niet on betuigd. Importeur Englebert gaat dit Jaar Jubileren (75 Jaar) en daarom worden alle Skoda's standaard met radio en met ML -behandeling ge leverd. ming van de - niet alleen financiële - opofferingen die de Britten zich bij een dergelijke ommezwaai zouden moeten getroosten. Waarbij de opvatting van de gemiddelde weggebruiker in Enge land zwaart weegt: hij beschouwt de continentale gewoonte om rechts te houden niet alleen als „anders", maar simpelweg als „verkeerd". Een stelling die de gemiddelde Europeaan meteen zou willen omkeren. Clarke ziet geen onoverkomelij ke moeilijkheden bij de aanpassing van de automobielen: de Britse au tomobielindustrie is met het oog op de export al Jarenlang „tweehan dig". De kosten voor ombouw van al in gebruik zijnde auto's raamt hij op 7,5 miljard gulden. dichtheid in Europa. Daarvoor wordt een zware tol geheven: per jaar 19.000 doden in het verkeer. En meer dan een half miljoen gewonden. Cijfers om stil van te worden. Men hoopte, dat het na 1 oktober 1972 wat beter zou worden. Toen was de algehele maximumsnelheid een feit. Met uit zondering van de Autobahnen. Eigen lijk is de sinds oktober verlopen tijd te kort om resultaten te kunnen me ten. Er moet dan ook de grootst mo gelijke voorzichtigheid in acht wor den genomen als men zegt, dat de Veel ingewikkelder wordt de aanpassing van het openbaar ver voer met zijn vele haltes en passa- giers-in- en uitgangen aan de ver keerde kant van de weg. Als voor beeld geeft hij de beroemde Engelse dubbeldeksbussen, waarin niet al leen de deuren, maar ook de trap naar rechts verplaatst moet worden. Alleen al het feit dat Invoeg- stroken langer plegen te zijn dan uitrljstroken plaatst de Britse we genbouwers voor grote moeilijkhe den. Om nog maar te zwijgen over de talloze vluchtheuvels, wegmarke ringen en richtingaanwijzers die verplaatst moeten worden. Het elektronische verkeersrege lingsysteem wordt voor een groot deel onbruikbaar. Men zail zich het eerste tekenen in een gunstige rich ting wijzen. Terwijl in de eerste ne gen maanden van 1972 het aantal ho ger lag dan in 1971 vertoonden de eindcijfers van vorig Jaar een terug gang met bijna 700 doden en 6.000 gewonden. Die gunstige wending vol trok zich dus geheel in het laatste kwartaal. Maaa het is nog veel te vroeg om te juichen. Meestal wordt een nieuw verkeersvoorschrift in het begin goed nageleefd, maar gaat al spoedig de tand des tljds aan de volgzaamheid van de automobilist knagen. Veel zal afhangen van de controle door de Duitse politie. En wat dat betreft is het al net zo als in Nederland: de Westduitse verkeerspolitie zit niet dik in het personeel. Toch is er de eerste maanden ste- hoofd moeten breken over het kos tenaspect: nieuwe apparatuur aan schaffen of de bestaande ombou wen. Zeker is dat allerlei verbin dingskabels moeten worden opge graven. Maar de zwaarste opgave zou ongetwijfeld de voorlichting aan het publiek worden: in Engeland denkt men daar zeker drie Jaar voor no dig te hebben. Overigens bestaat er nog steeds verschil van mening over de vraag wat verkeerstechnisch het beste is*, links of rechts houden? De bekende pater Ed. Krekelberg houdt het op rechts met links voor rang. Een Britse verkeersdeskundige, J. Leeming, heeft na bestudering van koop (de automaat wordt evenals t "open dak" nog altijd niet door di handel geaccepteerd), de onbekend heid bij het publiek en de angst voor dure reparaties als belangrij kste regatieve argumenten tegen de automatische transissie. Aan de huidige automatische ver snellingsbak zijn jaren van intensief research voorafgegaan. Een van de allereerste constructies dateer' al van omstreeks 1895. De voorloper van de sinds 1947 in de Verenigde Staten zo populair geworden hydraulische koppelomvormer hij is één van de hoofdelementen van de in de mees te Europese auto's toegepaste auto maat werd in 1905 ontwikkeld, door de Duitse dr. Fottinger. Enkele jaren later werd de planetaire ver snellingsbak (tandwielstelsel) geïn troduceerd, die voor de vooruit- en achteruitoverbrenging moet zorgen. Deze "preselectors" (men kon vante- voren met een handel een andere versnelling kiezen) functioneerden v/el als semi-automaat, maar bleken uiterst kostbaar. In 1939 lanceerde General Motors de "hydromatic", bestaande uit een vloeistofkoppeling en een planetaire versnellingsbak, waardoor een oplossing was gevonden voor auto's met grote motoren. Tegenwoordig kunnen de meeste personenauto's met een volautoma tische transmissie worden uitgerust. De automaat kiest zelf de Juiste stand óp basis van de electronische doorgegeven informaties over snel heid, rij weerstand en gaspedaal- stand. Wat Europa betreft, de jong ste aanbieding op het gebied van de automaat is van Chrysler France. De ze fabriek introduceerde kort gele den voor het eerst een auto met 2-li- ter motor die standaard met auto maat verkrijgbaar is. In autokrin gen wordt de prijs ervan "interes sant" genoemd, namelijk f 13.216 vig gecontroleerd. Er werden fikse boetes opgelegd. Vijftien kilometer te hard gereden kostte veertig mark. Twintig -kilometer zestig mark, vijf tig en zestig kilometer respectieve lijk 300 en 400 mark. Maar wat nog beter hielp: bij zulke hoge snelhe den werd ook een tijdelijk rijverbod opgelegd. En dat kan men niet door het bedrijf laten betalen of als be drijf sonkosten van de belasting af trekken! Het ministerie van Verkeer in Duitsland heeft voor het driejarige experiment vijf miljoen mark uit getrokken. Van de ervaringen zal af hangen of de bondsrepubliek ook na 1975 met "Tempo-100" zal moeten le ven. Bonn kan er nu nog geen zin nig woord over zeggen. Udink kan daar dus niet te rade gaan. ongevalsstatistieken een hypothese ontwikkeld waaruit zou blijken dat links houden veiliger is. Volgens hem zou Engeland een toeneming van het aantal verkeers doden met 50 procent kunnen ver wachten als overgegaan wordt op rechts verkeer. Een blijvende toene ming Leeming geeft zelf geen verkla ring voor het verschil, maar het kan mogelijk verband houden met het feit dat 95 procent van de mensen "linksdominerende" hersenen heeft, wat ook een verklaring vormt voor het overheersen van rechtshandig- heid. Men begrijpt dat bijdragen als van de heer Leeming de animo om rechts te rijden in te voeren in En geland niet groter maakt. Autotest '73" is de voortzetting zameling auto*, netjes per merk die gegevens in de praktijk willen Een rij-impressie met wat op- en laas kon er aan de binnenkant geen van het snel populair geworden gerangschikt. Weinig spectaculair om verzamelen dan zouden nog veel meer aanmerking. Men heeft die grens kleurtje af. Maar dat moet de auto- Jaarboek „Autotest", dat verschijnt te zien, omdat niet hoger dan ander- uren garagebezoek nodig zijn. De uit- op vijftien mille gelegd, maar dat is liefhebber dan maar voor lief nemen bil de uitgeversmaatschappij Bom halve meter mocht worden gebouwd, gevers van „Autotest" hebben het ge- een willekeurige. Voor de een zal een NV in Amsterdam. Alleen ditmaal Maar toch een grote trekpleister voor makkelijker gemaakt. Een compleet wagen van meer dan vijftien mille Hij kan er zoveel gegevens ln vin- op groter formaat. Voor de prijs van een massaal publiek. Heeft men nu overzicht van alle negenhonderd le- duur zijn, voor een ander al een wa- den. dat hij er —mg uurtje plezier f 3 74 echt alles gezien? Weet men ook wat verbare auto's. Van 370 auto's ook gen ver daar beneden. Maar de ver- aan kan beleven. We geloven niet Nog hijgend van vermoeienis d'en- een bepaalde auto doet en niet doet? nog een plaatje. En van alle wa- zameling in Autotest nadert daar- direct, dat hij er een keus uit zal ken we terug aan de juist overleden Dat kan men niet in enkele uurtjes gens beneden de vijftien mille vindt door een grote mate van volledigheid, kunnen mak<m want er staat niet personenauto-RAI. Een kolossale ver- RAI te weten komen. En zou men men dan ook nog een korte autotest. De omslag is levendig van kleur. He- bij, wat uw eigen inruil waard is

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 21