Je hoeft een Surinamer niets over Nederland te vertellenhij kent het... !rs •SMARIBO "Het emigratie- eem is de tol, die wij moeten se- Nederlandse op- ng", hoor je in Paramaribo een sociaal werkster. "Het eigenlijk bij je geboorte al dat je naar Nederland gaat, i het wanneer is nog niet vast- ld". Die Nederlandse opvoeding niet het uitgesproken mo- waarachter de Nederlandgan- hun aftocht dekken, maar wel de motoren, die de volks- uizing met een eenparig ver- ie beweging op gang houdt, el meer dan de Nederlandse len is Suriname een Neder- bastion in Zuid-Amerika, de Nederlandse taal en cul- door de grote massa als een elfsprekendheid wordt aan- Xn Suriname wonen semi- rlandèrs, die er pas achter ko- at ze Surinamer zijn als zij Haag of Amsterdam niet dancing worden toegelaten"* beft een Surinamer niets over irland te vertellen, want hij het land uit zijn schoolboeken it de brieven van f amilieleden, derland is het land, waar alles waar alles optimaal geregeld, vaar alles op tijd gebeurt en de welvaart uit de fabrieken Een land waar je al'les kunt a, met steden zonder krotten, warenhuizen, schouwburgen, falteerde wegen en treinen, die recies op tijd van Den Helder Maastricht brengen. Ieder i&lkind tot ver buiten Paramari- weet je precies te vertellen wei steden en rivieren Je dan pas foto's in het aardrijkskunde tonen een wereld waarvan de namer droomt. Iedere school feite een wervingsbureau voor jranten. De blik van Suriname Muitend op Nederland gericht, taoten met Zuid-Amerika en het libisch gebied zijn zeldzaam en i in de sfeer van buren, die belangstelling voor elkaar heb- maar die zo nu en dan maar naar elkaar glimlachen om e te voorkomen. aliteit igenover het droombeeld. dat Surinamer zich van Nederland ft gevormd, staat de realiteit het Suriname van vandaag en wordt het "waarom" van de gratie ook voor een bultenstaan- al iets duidelijker, iehonderdduizend Surinamers t. relatief bezien, meer na- lijke rijkdommen tot hun be- kking dan 13 miljoen Nederlan- hun land. Toch is Suriname meest hulpbehoevende deel van koninkrijk.Veel armoediger nog de Nederlandse Antillen, die wat natuurlijke hulpbronnen betreft verder komen dan water en mogelijkheden, die Suriname op het gebied van de mijnbouw, >uw en landbouw worden of niet maal benut of zijn in handen buitenlandse ondernemingen, iname, een land in ontwikkeling, dt langzaam af naar het absolute punt, ondanks de ruim 400 mil- gulden, die Nederland in het r van de meerjarenplannen, Paramaribo heeft overgemaakt, irme bedragen zijn besteed aan astructurele werken, maar verde- naatregelen die de infrastructuur zeker rendement zouden moe geven, bleven achterwege. Vijftigduizend emigranten, vor- de rekening, die Nederland nu resenteerd krijgt voor het falen ontwikkelingshulp. itzichtloos gemiddelde Surinamer heeft enkel vertrouwen in de toe- i van zijn land. Het is de meest iste ervaring, die Je in Paramari- opdoet en zonder enige twijfel ook hoofdoorzaak achter het emigra- raagstuk. Het zijn niet de sociale irzieningen die als de grote mag- werken. Deze dienen hooguit valscherm, waardoor de emigrant sprong over de oceaan zonder risico kan wagen. Werkloosheid ge salariëring zijn dikwijls een ileiding, maar de diepere oor- schuilt in de uitzichtloze toe ast. Twee tegenstanders tegen over elkaar. Links premier Jules Sedney. Zijn slogan is: "De moeilijkheden rond de emigratie zijn een Neder lands probleem"Rechts een foto van oppositieleider 01- ton van Gender en. Hij zegt: "Suriname bevindt zich in een ernstige gezagscrisis. Het beleid van de regering heeft de samenleving aan de rand van de afgrond gebracht Hoe ernstig deze gezags crisis is tonen de drie foto's bovenin deze pagina. Het zijn opnamen van ongeregeldhe denwélke.in november 1970 en deze maand in Paramari bo plaatsvonden. Door Gerard Habraken Voor de jeugd die daar de hele dag rondhangt staan twee wegen open: via straatroof of inbraak naar de ge vangenis in Santa Boma of naar Nederland. Een normale ontplooiing is in Suriname praktisch onmogelijk. De ondernemende Surinamer loopt Z!ch te pletter tegen een log rege ringsapparaat, dat aan de lopende band plannen maakt en vervolgens de grootste sta-in-de-weg is bij de uitvoering van die plannen. Als iets toch nog moeizaam van de grond komt, loop het dood op het groeiend onderling wantrouwen tus sen de Creolen en Hindoestanen. Een carrière bij de overheid is niet af hankelijk van bekwaamheid of ge leverde prestaties, maar uitsluitend van politieke hand- en spandiensten. Corruptie op grote schaal komt niet aan de oppervlakte, maar cor- ruptief ritselwerk is een dagelijks voorkomend verschijnsel waar ieder zich aan ergert, tot men zelf de kans krijgt om een graantje mee te pik ken. "Het is niet het geld, dat de Suri namer naar Nederland drijft, maar de verwachting op een betere toe komst. Ze kijken hier tegen een muur. "In feite zijn het geen emi granten maar evacués", stelt een psycholoog, die zich met het emi- gratievraagstuk bezighoudt. "Voor Nederland waren 1943 en 1944 uitzichtloze Jaren. Hoeveel Ne derlanders zouden hun land in die tijd niet verlaten hebben, als zij daartoe in de gelegenheid waren ge weest? In dezelfde situatie verkeren wij in Suriname nu. U moet de ge moedstoestand van de Nederlandse bevolking voor de invasie in Nor mandie overplanten op de Suri- naamste bevolking van vandaag. Ze willen wel, maar ze zien het niet meer". Oorlogsfrustratie "De Surinamer, die naar Nederland gaat, leeft üi een soort oorlogsfrus tratie. De excessen die zich nu voor doen in Nederland, moet u terugvoe ren als u daar beelden van wilt heb ben, naar de excessen die zich in Nederland voordeden vlak na de bevrijding. Het zijn dezelfde ver schijnselen: mensen in spanning die van de "bevrijding" ontzettend veel verwachten en die dan een enorme klap krijgen als die verwachtingen geen werkelijkheid worden". "Het zijn niet de misdadigers die wegtrekken. Het percentage uit de zelfkant afkomstig, is zeer klein. Ze zijn beslist bereid om te werken als ze in Nederland aankomen, want met dat voornemen gaan ze weg. Maar de kilheid, die zij niet ken nen en de zakelijkheid waarmee ze ontvangen worden, geeft hun een met alle respect voor hun opleiding. Het is een taak voor sociaal psycho logen. Het is geen kwestie van woon gelegenheid of sociale begeleiding, maar het is een kwestie van de vol ledige herstructurering van de man zijn geest". De uittocht concentreert zich rond de zondagmiddag en -avond. Er ver trekken dan twee vliegtuigen naar Nederland: 'n jumbo en een DC 8: meestal volgeboekt. Met busladin gen tegelijk komen de passagiers en afduwers naar. het vliegveld Zande rij: 40 'km van Paramaribo. Aan de loketten een zenuwachtig gedrang: de KLM heeft in Suriname de repu tatie meer plaatsen te verkopen dan beschikbaar zijn. Er hebben zich in de vertrekhal al hele veldslagen af- gemene ontwikkeling. „Maar ik heb een brief van een professor in Ne derland, waarin staat, dat ik de cur sus Nederlands M.O. kan volgen". Die brief blijkt dan een getuig schrift van een schriftelijk-onderwijs instelling in Nederland, waarin staat, dat de kandidaat de cursus algemene ontwikkeling trouw heeft gevolgd en dat hij voor het vak Ne derlands gemiddeld een zes heeft be haald. Onder aan het getuigschrift de naam van de professor als voor zitter van het instituut voor schrifte lijk onderwijs. Voorlichting "Dat begrijpt die Nederlandse be drijfsleider natuurlijk niet. Hij zit met een evacué, die min of meer in een shocktoestand verkeert als hij aankomt. De meeste kneusjes vallen dan ook in de eerste maanden. Ze verwachten, dat ze anders behandeld zullen woren dan in Suriname en beslist niet minder. De emigrant heeft dezelfde verwachtingen als de Nederlander na de oorlog. Hij ver wacht een zekere waardering voor zijn werk en die waardering blijft uit. Ze zijn teleurgesteld, maar kun nen meestal niet zeggen waarover. Aan hun verwachtingen is niet vol daan, maar welke die verwachtingen waren? De bevrijding de grote mogelijkheden, die zij zelf niet kun nen concretiseren". Begeleiding Veel koffers en een uitbundige en zeer kleurrijke handbagage: vogel tjes, bloemen en specifiek Surinaam se groenten en vruchten: want die kan Je in Nederland niet krijgen. Opmerkelijk weinig tranen: bijna een feestelijke stemming. Als je aan de vertrekkende passa giers vraagt, waarom ze naar Ne derland gaan, is het antwoord in de meeste gevallen: „voor studie". Het is de meest gebruikte uitvlucht om de aftocht voor zichzelf en voor de fa milie te dekken. In een rapport lees je dan ook, dat de meeste „studen ten" niet de vooropleiding hebben gehad die nodig is voor de door hen opgegeven studierichting. IJzerwarenwinkel In de vertrekhal ontmoeten we een student, die zijn passage heeft ver diend achter de toonbank van een ij zerwinkel. Hij gaat in Amsterdam studeren voor de akte Nederlands M.O. Vooropleiding: zes klassen lage re school en 'n schriftelijke cursus al Aan de voorlichting ontbreekt nog wel het een en ander, of liever ge zegd: er is praktisch geen voorlich ting. Er is ook geen behoefte aan. Zodra een Surinamer het besluit ge nomen heeft om naar Nederland te gaan, dan gaat hij. Van voorlichting wil hij niets weten, want dat kan de pret alleen maar bederven. De voor lichting, die hij zoekt vindt hij in de brieven van familieleden in Neder land, die het daar „gemaakt" heb ben. Via advertenties en affiches wordt de adspirant-emigrant voor Inlich tingen verwezen naar een filiaal van het departement van Sociale Zaken in de Domineestraat. Er wordt zeer weinig gebruik gemaakt van de diensten van de sociale werkster, die daar haar kantoortje heeft. „Wij bereiken de mensen bijna niet. Er is een enorme drempelvrees. De ad- spirant-emigranten gaan er bij voor baat van uit, dat wij hun zullen pf- raden om naar Nederland te gaan. Maar onze voorlichting heeft niets te maken met het indammen van de emigrantenstroom. Als ik echt objec tief zou voorlichten, zou ik mis schien bereiken, dat er nog meer naar Nederland gaan". "Ten behoeve van ons land zou ik tegen de meesten moeten zeggen: blijf hier, maar ten behoeve van de persoon moet ik meestal zeggen: ga. We moeten gewoon erkennen, dat de omstandigheden in Nederland beter zijn dan hier, al blijft het na tuurlijk een trieste zaak, dat in dit deel van het koninkrijk het leefkli maat zoveel slechter is dan in Ne derland". Mevrouw Bij het verbeteren van het leefkli maat gaat het niet alleen om een be tere salariëring of sociale voorzie ningen. Er zijn andere aspecten die voor een Surinamer misschien nog wel zwaarder wegen: vrouw Paultje is in de 70 en was tot enkele Jaren geleden dienstbode bij een Surinaam se familie a raison van f60,-- per maand. Twee jaar geleden is ze naar haar zoon in Nederland ver trokken. Iedereen verklaarde haar voor gek. Ze zou daar nooit kunnen wennen. Nu is ze terug in Paramaribo, op vakantie. Het sloofje van twee Jaar geleden is een dame geworden met een pruikje op en beladen met He me-juwelen. Als Je haar vraagt of ze niet liever in Suriname wil blij ven, begint ze enorm hard te lachen: „Mijnheer, hier ben ik gewoon vrouw Feultje, maar in Rotterdam ben ik mevrouw. Iedere dag komt een wit te melkboer bij mij de trap op om een fles melk te brengen en als ik epen doe zegt hij: dag mevrouw. Als ik schoenen ga kopen doet een wit winkelmeisje bij mij mijn schoenen aan en nooit krijg ik in Holland vie ze voeten, want ze hebben overal teottoirs". Argumenten die een nudh- tere Europeaan belachelijk voorko men, maar vrouw Paultje leeft in P otterdam in een wereld waarvan ze in Suriname niet eens durfde te di omen. Beter dan krot De Nederlandse tv-filmpjes over de moeilijke omstandigheden waarin \eel Surinamers in Nederland ver keren, komen ook op de beeldbuis in Paramaribo. Maar zij hebben geen enkel afschrikkend effect. Het is na tuurlijk minder prettig als een gezin van tien of meer personen in 'n flat in de Bijlmer zit samengepakt en de l>and op moet houden bij sociale za ken. Zo'n zelfde gezin woont echter in Paramaribo in een eenkamerkrot en krijgt geen enkele bijstand. Zo'n tv-filmpje houdt de adspi- runt-emigrant niet tegen: het is voor hem het bewijs, dat zelfs een Surina mer bii wie alles tegenzit, het in Amsterdam toch nog beter heeft dan in Paramaribo. Zolang de emi grant nog in Paramaribo zit verge lijkt hij zijn situatie met die van de Surinamers in Nederland. Dan kan hij alleen maar de conclusie trek n. dat hij er beter op wordt. Als bij et-nmaal in Nederland zit, ijkt hij z-jn situatie op die van de overige Nederlanders. Dan ontstaat de on tevredenheid en valt het woord dis criminatie. Wat geldt voor de tv-filmpjes, geldt evenzeer voor de alarmerende artikelen, die de laatste tijd in de Nederlandse dagbladen verschijnen. D( lokale dagbladen in Paramaribo rimen de stukken letterlijk over: erg veel indruk maken ze niet. Men reageert erop met: „die Nederlandse kranten schrijven dat, om ons in Suriname te houden, maar daar trappen wij niet in". Tegenover vijf tct tien negatieve krantenartiekelen, slaan wekelijks meer dan 5000 op getogen brieven van familieleden in Nederland. Apathisch "De moeilijkheden rond de emi gratie zijn een Nederlands pro bleem", is de slogan van premier J. Sedney. Een typisch voorbeeld van de wijze waarop de Surinaamse re gering de werkelijke problemen uit de weg gaat. Evenals dit het geval is bij de emigranten, moet de vlucht uit de werkelijkheid de oplossing brengen. De opvang van de emigranten mag dan een Nederlands probleem zijn, het "waarom" van de volks verhuizing ligt toch meer op het terrein van de Surinaamse autori teiten. Het moet de Surinaamse overheid toch wel duidelijk zijn, dat men op een bevolking van 300.000 zielen geen 50.000 jongeren kan laten vertrekken, zonder dat dit een vergaande terugslag heeft op de toekomst van het land. Het elimi neert iedere mogelijkheid tot econo mische expansie. Hierbij komt dan nog, dat de inzet van de achterblij vers, die de grote stap niet kunnen of durven wagen, er ook niet beter op wordt. Van de Surinaamse regering is geen enkele maatregel te verwach ten om de emigrantenstroom ook maar enigszins in te dammen. Met kennelijke tevredenheid, ziet men apatisch toe hoe met een deel van de bevolking ook een deel van de problemen wordt geëxporteerd. Indien Nederland ertoe zou over gaan om de grens voor Surinamers te sluiten, kan meriv rekenen op een luide klacht van "discrimina tie", zowel van de emigranten in Nederland, als de would-be emi granten in Paramaribo. Zelfs de genen die zich een tegenstander to nen van de emigratie, willen niets weten van een door Nederland ge proclameerde emigratiestop. Zi) motiveren dit met de mening, dat een dergelijke maatregel voor Suri name niets oplost. De oplossing moet gezocht worden in een volledige herstructurering an het politieke, economische en sociale klimaat in Suriname. Geen oplossing op kor te termijn, en van de huidige machthebbers hoeft men op dit punt niets te verwachten. De emigratie is een hopeloze en uitzichtloze zaak, zowel voor Su riname als voor Nederland. Voor lopig zal Nederland aan de Surina mers moeten wennen, misschien wennen deze dan ook nog wel eens aan Nederland Volgende week: "Surina me: land van ongekende mogelijkheden".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19