>iloot van Libisch toestel vas volkomen uit de koers KEG-valuta s gaan zweven *arijs-1973 verschilt terk van Genève-1954 on: Hanoi doodde 25.000 gevangenen 497 Deperfekte pasvorm van Panty P -30 den merkt upas goed als u ze aanheeft! panty SOden. vijfduizend" papoea's gereed voor bevrijding in vogelvlucht ÏJQjJJP 'n vogelvlucht Ier kennismaking. kl Schaschlik voor halve prijs ER/PAG 24 FEBRUARI 1973 BUITENLAND AVIV, CAIRO, WASHING- (Reuter, UPI, DPA, AP) In rakstukken van het woensdag eschoten Libische passagiers- zijn gisteren zowel de te doos" met de bandopname 11e vluchtgcgevens als het band- neapparaat met alle inkomende Pi- eruggevonden. Dit maakte een Ivoerder van 't Israëlische leger d. Een voorlopig onderzoek van nden had aangetoond, dat dë gezagvoerder van het toestel ;n uit de koers was geraakt, meende boven Egyptisch grond- te zijn en zag de Israëlische in Egypte zeer populair vliegtuigen, die het lijnvliegtuig haar televisieprogramma'? zouden neerschieten, aan voor tische Migs. de Zuidfranse stad Nice zijn en op drie synagogen en een winkels die in Joodse handen opschriften gekalkt als protest hét neerschieten van het Li- n als „Steekt de ovens ud in botenhuis die gisteravond een bergplaats zeiljachten in Blankenberge ië) volledig in as legde, heeft 3% miljoen gulden schade aam- it. De oorzaak van de brand ia eend. Het vuur greep zo snel om dat van de ongeveer zestig jten er niet één onbeschadigd s Philip naar Moskou Prins echtgenoot van Koningin Eli. en zijn dochter Prinses Anne, vermoedelijk in september een brengen aan de Sow jet-Unie, gisteren namens Buckingham meegedtód Het is mojiük Washington wilden niets ader of dochter, of ^beh .de besprokeneB Zeggen? In diploma_ ADVERTENTIE den moordenaars", „Palestina zal winnen" en Zeven Joden zullen spoe dig sterven". Hier en daar waren ra men ingegooid. De politie zegt niet te weten wie de daders zijn geweest, maar deelde mee dat dergelijke da den van vandalisme niet ongewoon zijn als de verkiezingen naderbij ko men. In Frankrijk zullen algemene verkiezingen worden gehouden op 4 en 11 maart. In Cairo zouden vandaag enige van de verongelukte inzittenden in een gezamenlijke plechtigheid ter aarde worden besteld. Onder hen be vindt zich mevrouw Salwa Hegazi, die door kin deren. Haar stoffelijk overschot was het eerste dat de Israëliërs gisteren aan het Suezkanaal overdroegen aan de Egyptische autoriteiten. Onder toezicht van de vertegenwoordiger van het Internationale Rode Kruis in Egypte, Oliver de Beaumont, wer- verkeersvliegtuig. Er stonden den honderd ruw houten kisten per boot over het kanaal gebracht. Van de lijken is nog niet de helft geïdentificeerd. Het was de droeve taak van de familieleden om dit te proberen in de zaal in Cairo waar de Een felle Msten :en neergezet. President Sadat van Egypte zou vandaag be ginnen aan een reeks belangrijke be sprekingen met zijn voornaamste po litieke en militaire adviseurs. „Hartelijke sfeer" Intussen heeft de Amerikaanse president Nixon gisteren in het Witte Huis de adviseur voor Buiten landse Zaken van de Egyptische pre sident Sadat, Mohammed Hafez Is mail, ontvangen vóór een gesprek over de vredeskansen in het Mid den-Oosten. Het Witte Huis bewaar de over het onderhoud het diepste miwTiik stilzwijgen. Ook Egyptische diploma- hl for, In WachinfftAn xrrilfldn ni^f.c ntrpr Panty P 30 denier, de panty waarbij de tint op 't been overal gelijk blijft. Maakt uw benen dus mooier! in de lila verpakking. anova achter de tralies Een rechtbank heeft voor twee Jaar inde gemaakt aan het optreden Casanova, die zijn vero verin - luwde, maar het niet nodig vond lijn vorige geliefde te scheiderC jftien Jaar huwde de 33-jarige Dena.ro in verscheidene Britse Zijn onweer bare charme en zijn radheid tong hij liet zich doorgaan spion, coureur en marine- deden het meisje van zijn door de knieën gaan. Na een :f twee verdween de bigamist en andere stad herhaalde de ge ilenis zich weer. tyiid geroyeerd De Joegosla- filmmaker Doesan Makave Jew, ar van „Geheimen van het or- ïe", is als lid van de communis- partij geroyeerd wegens beledd- n Joegoslavische oorlogsvate- aldus hebben partijbestuur gisteren in Belgrado bekendge- tieke kringen verwacht men dat Is mail er bij Nixon op zal aandrin gen druk op Israël uit te oefenen om tot een voor Egypte aanvaardbaar onderhandelingsklimaat te komen. Voor het incident met de Libische Boeing in de Sinai hadden Egypti sche diplomaten de hoop uitgespro ken, dat Israël er met de hulp van Washington toe zou kunnen worden overgehaald in elk geval de formu lering „zonder voorafgaande voor waarden" te laten varen. Voordat Nixon zijn besprekingen met Ismail begon, gaf hij in aanwe zigheid van journalisten en fotogra fen zijn gesprekspartner de verzeke ring dat zijn regering vastbesloten is in het Midden-Oosten door onder handelingen en vrede tot stand te brengen. De woordvoerder van presi dent Nixon, Ronald Ziegler, zei later dat het onderhoud, in een „hartelijke sfeer" had plaatsgehad. Hij zei dat hi] hoopte dat de Arabisch-Israëli- oMiq r.v-.Ho,*i-iartHÉ»iir»trpri Viprvfl.t tzmidpn ki ygsgevangenen De adviseur voor Buitenlandse Zaken van de Egyptische president Sadat, Mohammed Hafez Ismail, heeft gisteren in het Witte Huis in Washington een gesprek met president Nixon gehad over de vredeskansen in het Midden-Oosten. Op de foto: de "Egyptische Kissinger" tijdens zijn gesprek met de Amerikaanse president. sche onderhandelingen hervat zouden kunnen worden. Ziegler wees op het tijdstip van Ismails bezoek aan Makavejew vertoeft buiten Washington, dat is voorafgegaan i-Slavië. Hij had de veteranen door dat Koning Hoessein van Jor- igd in een interview met een danië duits dagblad. Wat de regisseur wordt gevolgd door dat van premier LONDEN/PARIJS (UPI AFP) Noord-Vietnam heeft 25.000 Zuid- vietnamese krijgsgevangenen gedood. Dit verklaarde gisteren de Zuid- vietnamese zaakgelastigde in Londen, Doeong Hoeong-doec. Hij zei dat de communisten maar 4000 Zuidvietna- mese krijgsgevangenen hadden opge geven, terwijl Zuid-Vietnam wist dat zij er 30.000 hadden gemaakt. „Dat betekent, dat er 25.000 zoek zijn. Mijn ter geweien is dat zij na hun gevangen neming werden gedood", zei hij. Vol- gens Doec heeft Zuid-Vietnam sinds de ingang van het bestand 6400 r vrijgelaten. De communisten hadden beloofd er 4000 te zullen laten gaan, zei hij, maar tot dusver zijn het er maar 711. Zuid-Vietnam houdlt 5081 burger- "T"ifjke gevangenen rast, tegen de com- volgende week donderdag J in onderling beraad tussen de betrok- Van-lam, en zijn collega ken partijen tot stand zou moeten ko- Ngoeien Thi-binh, zijn het hierover men, en niet geregeld zou moeten eens geworden tijdens him eerste wordlen door de maandag in Parijs rechtstreekse gesprek dat zij gister- beginnende internationale conferen- avond in Parijs hebben gevoerd. Het tie over Indo-China. overleg tussen de twee Zuidvietname- Zuid-Vietnam en de Vietcong gaan se partijen begint op maandag 5 maart volgende maand met elkaar praten en zal tot vrijdag 9 maart duren. Vol- over de politieke toekomst van Zuid- gens een Franse woordvoerder za] Vietnam. De Zuidvietnamese minis- het overleg in Parijs worden gevoerd. Buitenlandse Zaken, Train LONDEN (AP) De koers van de Amerikaanse dollar is gisteren op Europese wisselmarkten tot nieuwe laagtepunten gedaald. Volgens hardnekkige geruchten zouden de negen landen der EEG spoedig van plan zijn de steun-aankopen van het Amerikaanse geld te beeindigen en toe te staan, dat de koersen hun ner valuta's gaan stijgen. De West-Europese banken werden gisteren gedwongën de dollar te hulp te snellen, elf dagen nadat de ze met 10 pet was gèdevalueerd. Ook de prijs van goud steeg sterk; die van koper, zilver en andere meta len bleven niet achter. Een van de maatregelen. waar over men in financiële kringen veel kan horen spreken, zou een besluit van de regeringen der negen EEG- landen kunnen zijn hun valuta's gezamenlijk ten opzichte van de dollar te laten zweven. In dat geval zouden de Europese valuta's in dollar-waarde kunnen gaan stij gen. De Britse minister van Financiën Anthony Barber had donderdag in het Lagerhuis op iets dergelijks ge zinspeeld en Guido Carli, president der Nationale Bank van Italië/die zelfde dag eveneens. Carli had gezegd dat het moei lijk was zich voor te stellen dat er een andere oplossing voor de crisis bestaat. Minister Barber zei dat men thans de technische proble men bestudeert, die verbonden zijn aan een gemeenschappelijk zweven. Er waren echter weinig geldhan delaren, die geloven, dat deze twee verklaringen geheel verantwoor delijk waren voor het eerste wilde uur van zaken doen van gisteren, met als gevolg het opnieuw dalen van de dollar en het woeste stijgen van de prijs van het goud, in Lon den zelfs met 7 dollar per ounce. DEN HAAG (ANP) Op West- Papoea, het voormalige Nieuw- Guinea, bereidt een bevrijdingsleger van 5000 man zich voor op de strijd tegen Indonesië en voor een onaf hankelijk land. Zij staan onder lei ding van brigade-generaal Rumko- wor, eerste minister in de „Voorlopige nationale regering van West-Papoea, gisteren in Den Haag meegedeeld. Aan de hand van foto's liet hij zien dat het bevrijdingsleger over wapens beschikt. Leden van de „Nationale Be- vrijdingsraad van West-Papoea in Nederland" hebben met sympathise rende groepen uit de Verenigde Staten, Engeland en Japan in Lon den besproken hoe de "Voorlopige na tionale regering" kan worden ge steund "om het land te bevrijden, uit de handen van buitenlandse ko loniale onderdrukkers". De "Voorlopige nationale regering" heeft de onafhankelijkheid van West Papoea al in 1971 geproclameerd, aldus de heer Womsiwor. Volgens hem verlenen de sympathiserende groepen financiële steun, die het mogelijk maakt de zaak van de Pa poea's in de wereld te bepleiten. heeft, is niet bekend. Golda Meir i i Israël. Frankrijk staat oo de zondagen van het optreden van nferentie Vietnam-akkoorden begint maandag 4 en 11 maart a.s. voor uiterst be langrijke beslissingen. De bevolking gaat dan naar de stembus om haar keuze te bepalen over de verdeling van de 486 zetels in het Palais Bour bon. De strijd gaat tussen, enerzijds, de zittende gaullisten van premier Messmer en hun aanhang van „cen- tristen" en Onafhankelijke republi- regering van ciële schandalen geweest, de inko- communisten, aldus Pompidou, wiens communisten en socialisten te ver- mensverdëling is onbevredigend, de waarschuwende uitlatingen door WËk lÉi g| Hf- ouderdomsvoorziening is onvoldoen- Messmer en anderen in allerlei toon- hindereoi. Dat dde steun gratis leend zal worden is niet aannemelijk het gerucht gaat, i een lijst van tien gediend, waaraan de politiek van de, de prijsstijgingen maken het de de Hervormers Fransen met de hebben in- steeds moeilijker, laat te toekomstige regering zal moeten vol. het „programme commun" (gemeen- doen. Wat die eisen inhouden is niet schappelijk akkoord) van socialisten aarden zijn herhaald: „de strijd gaat inkomens tussen vrijheid en dictatuur". Boven- woningbouw dien, aldus de gaullisten, bedragen kortom, alleen de kosten van het linkse program- 90 miljard gulden per Jaar. bekend, aangenomen mag war- en communisten kan redding bren- Frankrijk zal dan binnen korte tijd d'Estoaimg) en, anderzijds, de combi natie van de socialisten van Mitter rand en de communisten van Mar- chais. Men kent het Franse verkie zingssysteem: wie op 4 maart in een district als knappe den, dat de gaullisten tot heel wat gen door sociale maatregelen, groot- een financiële ruïne worden, zeker Giscard concessies bereid zijn als - UJS (AFP, UPI, Reuter) Negentien jaar nadat de Ge- fse conferentie een einde maakte aan de eerste Indochinese og, begint maandag in Parijs een nieuwe internationale \erentie om acte te nemen van de akkoorden ter beëindi- van de tweede Vietnamese oorlog en om die te garanderen. ewel het onderwerp van beide irenties gelijk is, zijn er toch be- rjjke verschillen. In 1954 in Ge werd onderhandeld over de waarden voor vrede in heel In- Ihina. Ditmaal gaat het om be- 1 htiging van de akkoorden die al de rechtstreeks betrokken par- zijn bereikt en betreft het al- Vietnam. rwacht kan dan worden dat de we conferentie veel korter zal dan die van 1954 toen in 73 24 bijeenkomsten werden ge ien waarvan vier voltallig. 12 ministers van Buitenlandse die maandag bijeenkomen, 'achten dat de bijeenkomst vier vijf dagen zal duren. Parijs verwacht men dat de daar ook aanmerkelijk zal ver en van die destijds in Genève. 954 waren de Fransen nog maar in Dien Bien Phoe verslagen. geen verliezer of winnaar 'ebben de Verenigde Staten en [d-Vietnam al de eerste stappen op de weg naar vei-zoening. De rikaanse onderhandelaar dr. Kis- Hanoi gaan praten Amerikaanse hulp bij de weder- tliswaar wordt er nog steeds ge- Voorzitter Het voornaamste punt voor de maandag beginnende conferentie dat nog moet worden opgelost, is het voorzitterschap. De Koreaanse vre desconferentie stond onder voorzit terschap van de Sowjet-Unie, Groot- Brittannië en Thailand. Aan de daaropvolgende Indonesische vredes conferentie deed Thailand niet mee en werd het voorzitterschap gedeeld door de Sowjet-Unie en Groot-Brit- tannië. Het was niet de bedoeling dat dit mede-voorzitterschap zou blijven be staan en de overeenkomst voorzag dan ook in het oorspronkelijk rap porteren door de internationale con trole-commissie (ICC) aan de deel nemende landen aan de conferentie. Amerika stemde hiermee niet in maar ging er tenslotte wel mee ak koord dat de ICC bestandsschendin gen meldde aan de mede-voorzitter. Het bleek niet te werken, de ene mede-voorzitter nam stelselmatig precies het tegenovergestelde stand punt in van de andere. Men heeft nu aan secretaris-gene raal Waldheim van de Verenigde Naties gedacht, maar de Vietnamese deelnemers aan de conferentie wil- negen landen deel, namelijk de V.S., de Sowjet-Unie, de Chinese volks republiek, Groot-Brittannië, Frank rijk, de Republiek Vietnam (Zuid), de Democratische Republiek Vietnam (Noord), Laos en Cambodja. In Parijs zullen dertien deelne mers zijn: weer de eerstgenoemde „grote vijf", voorts de drie partijen in Vietnam (Noord-, Zuid en het Bevrijdingsfront), de vier leden van de nieuwe Internationale Controle Commissie (Canada, Indonesië, Hon garije en Polen) en secretaris-gene raal Waldheim van de Verenigde Naties. Laos en Cambodja zijn in Parijs dus niet vertegenwoordigd. In Laos is donderdag een bestand van kracht geworden en zijn partijen het eens om over de politieke toekomst van het land te gaan praten. In Cambodja tenslotte wordt nog niet eens over vrede onderhandeld. Het verdreven staatshoofd prins Norodom Sihanoek heeft gezegd dat zijn rode Khmer-troepen bleven strijden tegen de strijdkrachten van de regering Lon Nol. nationalisering van bedrij- m slagen een Volksfront-regering ven en constitutionele veranderingen, CGT tegen te houden. Opmerkelijk is, dait zoals verkorting van de presidentiële overgaan, zoals zijn leider Séguy zich de jongste opiniepeilingen een ach- ambtstermijn van zeven tot vijf jaar heeft laten ontvallen. Dat alles, al- het aantal stemmen en het vervangen van de districts- ,n het licht hebben verkiezingen door evenredige verte- thans genwoordiging. Dat de banden met nietigd zullen worden. Frankrfjk Europese Gemeenschap zullen heeft de laatste Jaren een geweldige teruitgang voor „links' gebracht. Het „Volksfront" 11 op 46% kunnen rekenen, de socialisten en communisten verzwakken mag wel als zeker ieder 20%. Aanvankelijk stond Mit- den aangenomen en dat terrand drie procent boven Marchais, landse Zaken" en Defensie" een namelijk op 23. Voor vele kiezers leek heel andere koers zullen gaan dat een garantie, dat stemmen op de linkse groepering niet al te gevaarlijk ren komen, zijn gerecht maart de definitieve striid met elkaar aan te binden. En die strijd zal hard tegen hard gaan. De communisten zullen hun kans om via een Volks front aan de macht te komen tot het uiterste gebruiken. „Op pantoffels" pogen zij het regeerkasteel binnen te dringen om, zoals de gaullisten zeg gen, voorgoed de eerste plaats in te nemen en Frankrijk tot een satelliet van de Sowjet-Unie te maken. Een tweegevecht tussen de gaullistische UDR plus medestanders en de linkse progressievere „Hervormers" partijen is de komende verkiezings- vallen. De gaullisten hebben volgens uitgestoken "hand' industriële groei te zien gegeven .Buiten- volgens Amerikaanse futurologen zal het in 1980 na Amerika en Japan de derde plaats innemen. De uitvoer van landbouwprodukten is sterk toe genomen, er zijn tienduizenden kilo- kon worden geacht. Nu Mitterrands menwerking met de communisten meters nieuwe wegen aangelegd - party achteruit is gegaan, kan dat heeft Mitterrand weggewuifd met de zeer vele scholen gebouwd, de werk tot gevolg hebben, dat vooral de e- verklaring, dat tientallen miljoenen loosheid is gering, kortom, Frankriik vende kiezers zullen gaan aarzelen Fransen op de naleving van de ge- mtJ n en hun keuze voor alle zekerheid meenschappelijke akkoorden kunnen grote mate van «ovaon vHUCU#cu, ,ver op de gaullisten pf °P de toezien. „De gebalde vuist van de Maar die welvaart wordt op onbe- MO j*" lalten communisten is vervangen door een vredigende wijze verdeeld, zegt strijd overigens niet. Want tussen de de Jongste cijfers slechts bedde grote rechts bevindt zich Réformateur (Hervormingsbeweging) die onder leiding staat van Servan- Schreiber (Radicalen) en Lecanuet (Democratisch centrum). Gezien de verzwakte positie van de gaullisten kleine tisch. En dat is het i winst geboekt: zij stegen van 37 op de gaullisten zeer ste«.«. 38%. De Mouvement Réformateur vriendelijke beloften hebben klom van 13 naar 16, zodat Servan- eerder gehoord, zeggen ze. In Schreiber en Lecanuet hun kansen Europa kwamen de communisten i „links". Zo staan de groeperingen dus scherp tegenover elkaar. Wat sterk twijfelen. Die president Pompidou zal doen als het Volksfront wint. is nog altyd In eerder gehoord, zeggen ze. In Oost- schemer gehuld. HU kan de nieuwe nisten na Nationale Vergadering ontbinden of oorlog als minderheid in de re- Zyn ontslag indienen en nieuwe pre- een zeer belangrijke rol kunnen gaan spelen: zy zouden voor Messmer en Pompidou als reddingsvlot kunnen eens Bij hun aanvallen op de gaullisten Moskou te voegen. President Pompi- al heel spoedig de lei- sidentsverkiezingen uitschrijvei zich hebben Mitterrand en Marchais de nadruk op gelegd, dat de rege ringsparty en dou heeft openiyk gewaarschuwd te- gaullisten, al is het noodgedwongen, fungeren en door hun steun aan duidelijke tekenen „rechts" het middel kunnen zijn ,de wolf in schaapskleren, die vyftien Jaar bewind de lichtgelovige Roodkapje van de vermoeidheid bourgeoisie zal verslinden. De socia- zijn gaan vertonen. Er zyn finan- listen zijn de gevangenen „bloedtransfusie" van de „Her- zullen aanvaarden onder het motto: beter een half el dan een ADVERTENTIE beschuldigen de tegen- len hem niet omdat zy geen lid i fers in Vietnam elkaar van komisch hoog aantal bestands- rys verwacht volkerenorganisatie zyn. In Pa ndingen, todse inmenging meer en de ver- 'Woordigers van Saigon en van 'oorlopige revolutionaire rege- plegen eveneens in Parijs, over- °ver de toekomst van het land. nieuw geen bui- medevoorzitterschap zal worden ge vormd door de V.S. en de Democra tische Republiek Vietnam (Noord). Er is nog een verschil tussen Pa rijs en Genève. In Genève namen de ministers van buitenlandsa zaken van Onze chef-kok heeft een nieuwe specialiteit: Pittige Schaschlik, gezellig geser veerd op een houtskool-roostertje om het lekker warm te houden. Liefhebbers van "doorgeroosterd" kunnen de Schaschlikaan tafel nog wat bruiner en krokanter roosteren. Blokjes varkenshaas, lekker afgewisseld met spek, paprika en ui, aan een stokje geroosterd en geserveerd met pikante saus, rijst en Bulgaarse salade. Normaal 9.95. Ter kennismaking op dinsdag- en woensdag avond (tot 9 uur) Eethuisje 'mmfifiüf e saiaae. van AC-Restaurant Leiderdorp, aan de Rijksweg Amsterdam- Rotterdam, afslag Hoogmade.Telefoon 01710-30066. Reserveer telefonisch om zeker te zijn van een tafel.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11