losje an Israel Dajan wijst schuld aan ramp af China en Y.S. openen missies Zege van Lynch staat nog lang niet vast i NAVO-experts wat vertoornd op Kissinger anse piloot dacht boven Egypte te vliegen '*h Geert besluiten over kwestie-Taiwan JAG 23 FEBRUARI 1973 BUITENLAND Dajan lag de verantwoor- voor de ramp, die aan 106 en bemanningsleden het ïeeft gekost, geheel en al bij de het Libische vliegtuig. Hij arde dat hem uit de woorden tweede piloot, die de ramp overleefd, duidelijk was gewor- at besloten was tot elke prijs te ontkomen. Aangezien het lig zich bijzonder verdacht had hadden de Israëlische •s die waren opgestegen om lische vliegtuig te ondersöhep- het door Israël gecontro- gebied zou verlaten. Dajan geen termen aanwezig voor ader militair onderzoek. UZALEM Minister van Defensie, Mosje Dajan, heeft iren op een persconferentie zijn spijt uitgesproken over het jent boven de Sinai-woestijn waarbij een Libisch verkeers- gtuig werd neergeschoten. Dajan zei niet te geloven dat het dent politieke gevolgen zal hebben en een mogelijk vredes- in het Midden-Oosten nadelig zou beïnvloeden. Het aanzien dat dis Amerikaanse december, vingen meteen de weste- te horen toen een band van de bur gerluchtvaart werd afgedraaid. „Wij worden beschoten, wij worden door het gevechtsvliegtuig beschoten". Dat waren de laatste woorden die de piloot woensdag via de radio tot de verkeerscontrole sprak. De Franse piloot van de Boeing 727 had eerder het vliegveld meege deeld dat hij door vier straaljagers werd gevolgd. Daar hij meende dat hij boven Egyptisch gebied vloog, zag hij de toestellen aan voor Migs Russische makelij. „Maar op dat ■ders om te voorkomen dat het tijdstip vloog hij boven die Sinaï", al- de burger- De Egyptische vice-premier, Hatem, deelde mee dat het bewijsmateriaal en van de geluidsbanden van het vlieg veld van Caïro „boven elke twijfel de de piloten van de Israë- vastbesloten misdaad van Israël te- jachttoestellen die tot taak gen het Libische burgervliegtuig aan- de Boeing te onderscheppen toont". landen te dwingen, vertelde rsconferentie, dat hij met zijn het Libische toestel tot op tot vijf meter was genaderd en zagvoerder met de hand had be landen. Hij had het zo moeten ndat er met de Boeing geen contact was te krijgen, waar- ilijk doordat de Libische ma- op een andere frequentie werk- gezagvoerder had echter met nd te kennen gegeven dat bij in westelijke richting zou •en. De piloot van de Phantom iaarop zwenkend met de vleu- roor de Boeing gaan vliegen en zijn sommatie drie maal her- Kompas Op de band gaf de piloot te ken nen dat hij kort voor het incident ernstige navigatiemoeilijkheden had. „Ik denk dat wfj ernstige moeilijk heden hebben met het kompas", zei hij. Daarna kwamen zijn laatste woorden„Wij worden beschoten, wij worden beschoten door het ge vechtsvliegtuig Gevraagd waarom de piloot niet via de internationale hoofdfrequentie luisterde naar de vliegtuigen die hem volgden, antwoordde een Egyptische deskundige dat de piloot zich niet „super-diplomaat" dr Henry Kissin ger ook onder zijn collega's in West- Europa genie verbleekt een beetje. Schuld hieraan is de ergernis die de Europese NAVO-landen in Wenen ondervinden bij het voorbereiden overleg over wederzijdse en even wichtige troepenvermindering in centraal Europa. In Brussel verluidde donderdag dat di'e ergernis zich niet alleen liijke voorbereidingen in Genève aan. Genève, want de NAVO-landen gin gen er op grond van Amerikaans? informatie van unt. dat Moskou met Genève instemde. Ook in contact met ander? NA Val landen dan Amerika, vochten de Russen Genève als oonfer?r,t,-">ord niet aan. De eerste verwarring in het Wes terse kamp ontstond toen de Sow jet- maar hij aldoor hetzelfde af- bewust was in een noodsituatie te ide antwoord gekregen. Israëliër ging daarna achter de vliegen en had twee salvo's zijn boordkanonnen gegeven, ook dit hielp niet. Nog eenmaal hij de Boeing tot op korte af- I genaderd en had een waar- mgsschot recht vooruit gelost, de Boeing bleef doorvliegen. De lische piloot bleef toen alleen nog het Libische toestel te be- ügen en zo tot landen te dwin- De piloot gaf daarom twee salvo's >p van de rechtervleugel af. De bleef desondanks zijn koers estelijke richting vervolgen. 5 toen nog één minuut vlie- het Suezkanaal en Egypte, sraëliër had daarom nog eens op leugel geschoten. Daarbij werd olietank geraakt, want onmid- schoten de vlammen en een te rook uit de Boeing. Het Libi- toestel trachtte nog een nood ing te maken, maar het heuvel ige terrein was hier niet ge it voor. Er volgde een explosie ie Boeing sprong in duizenden en uiteen, aldus het verhaal van ïantom-piloot. verkeren totdat hij werd beschoten. De echtgenote van de tweede piloot van het neergeschoten Libische verkeersvliegtuig, de Li- biêr Kidifi El Mahadi, buigt zich hier over haar zwaar gewonde man, die in een Israëlisch zie kenhuis wordt verzorgd. (Gisteren gaoven enkele persbureaus het bericht door dat de Franse piloot van het toestel nog in leven was. Dit blijkt niet juist té zijn. De man die i~~ """I 1 werd genoemd, Burdiat, had de functie vam steward). dit verband VERKIEZINGEN IN IERSE REPUBLIEK DUBLIN (Reuter/UPI) Het blo?- Krachtige tegenstand wordt geboden De Fianna Fai is ontstaan uit de laatste woorden vain die piloot het neergehaalde Libische vlieg bij worden beschoten door het chtsvliegtuig waren op een bezochte persconferentie in Cairo "et was digste conflict dat Ierland sinds een halve eeuw kent krijgt slechts ge ringe aandacht van de politici die elkaar in de algemene verkiezingen van de Ierse republiek bestrijden. Terwijl kogels en bommen het do dencijfer in het onder Brits bestuur staande Noord-Ierland voortdurend doen stijgen gaan de meeste ge sprekken in het zuiden over de prij zen van de levensmiddelen en de hoogte van de belastingen. Bij een van de weinige gelegenheiden dat premier Jack Lynch het noorden tot gesprekspunt maakte werd hij met eieren bekogeld door een vurige nationalist. de ernstigste vorm van lijf wachten werden geconfronteerd dle Lynch vergezellen op zijn verkie- Conservatief zingstodht langs de steden landen in de republiek. door de coalitie van de Fine Gael- partij, de grootste in de oppositie, en Ierlands labourpartij. De coali tie is met een ambitieus program gekomen om de prijsstijgingen in te dammen, de btw op levensmidde len te laten vallen, het welzijn te verbeteren evenals de woningbouw en het onderwijs en medezeggen schap te verlenen aan de arbeiders bij de staatsbedrijven. Zoals ge bruikelijk met een partij die in Ierland aan de macht is heeft de Fianna Fall geen formeel eigen program gepubliceerd. Lynch heeft zich geconcentreerd op het verwer pen van het beleid van de oppositie als zo kostbaar dat het land zou worden geruïneerd. itten blijven links rijden De se regering overweegt, nu dit s geworden van de EEG, meeste politieke commentatoren jen voorstel te doen, waar- voorspellen een overwinning het linksrijden in het Verenigd linkrijk in rechtsrijden zou wor- gewijzigd. De minister van Ver- Peyton heeft dit in het Lager- meegedeeld in antwoord op vra- jgezet Het door een rechts- commando ontvoerde stof- ijk overschot van ex-maarschalk lippe Pétain is gisteren opnieuw :ezet in zijn oude graf op het ind Yeu. Daarbij waren familiele- eilandbewoners en oude strijd- tkers aanwezig. rezjnew in Praag De Sowjetrus he partijleider Brezlnew is gis- in Praag aangekomen waar hij feestelijkheden zal bijwonen ter genheid van de 25-ste verjaardag de communistische machtsover- i in Tsjecho-Slowakije. Het be- van Brezjnew wordt door waar iers in Praag gezien als een te- dat de leiders in het Kremlin Fianna Fail-par- tlj van Lynch op 28 februari maar de partijleiders erkennen nu dat het waarschijnlijk meer op een nek aan-nek-race zal aankomen dan vorige maand werd verwacht toen zij verrassend deze vroegere ver kiezingsdatum stelden. graafschappen De Ierse politiek kent nauwelijks de links-rechts-oriëntatle die in ande re landen normaal is. De twee partijen hebben wortel in de nationalistische strijd om onafhankelijkheid. Bei de zouden elders waarschijnlijk als conservatief worden gekwalificeerd. De Fin-a Gael is ontstaan uit de vleugel die zich in 1921 inzette voor de verdeling van Ierland. rebellengroep die destijds geroorlog streed om zich tegen verdeling te verzetten. De laatste jaren hebben beide partijen de een heid van Ierland gekoesterd als een doelstelling op lange termijn, met de Fianna Fail wellicht de meest nationalistisch-gezinde van de twee. Maar dit onderscheid is onlangs be zoedeld door de actie van Lynch ter onderdrukking van het verbo den Ierse Republikeinse Leger, ge voerd met een vastberadenheid die zelfs verbazing wekte bij de Fine Gael-leiders die tot een dergelijke maatregel hadden opgeroepen. De geringe kloof tussen de twee par tijen over de nationalistische ideo logie heeft ertoe geleid dat strijd zich sterk heeft toegespitst op bin nenlandse brood-en-boter-kwes- ties. Maar het noordelijke conflict, ernstiger dan ooit sinds de burger oorlog, blijft (hardnekkig op de ach tergrond spelen. In de oude Dail (het lagerhuis) heeft de Fianna Fail slechts een zetel meer dan de Fine Gael en Labour gezamenlijk. Ze moest de laatste tijd dus vaak steunen op enkele van de zes on- afhankelijken om aan de macht te blijven. nek-aan-nek-race? wijls tegenstrijdige, voorstellen ko men. Ze richt zich ook tegen de Ver- enigdie Staten in het algemeen en dr Kissinger dn het bijzonder. Hun wordt verweten dat ze het overleg slecht voorbereid hebben. Kissinger liet een vertegenwoordi ger na een bezoek aan Moskou in november 1972 de NAVO-partners ervan in kennis stellen dat de Rus sen voor het eerst concreet en posi tief gereageerd hadden op het vier Jaar oude MBFR-project van de NAVO over wederzijdse en even wichtige troepenvermindering in centraal-Europa. Tot dan hadden de NAVO-landen vergeefs geprobeerd Moskou te pei len door mi'didel van een tussenper soon, Manüiio Brosio, de Italiaanse oud-secretards-generaaJl van de NAVO, die daartoe maar niet door de Russische regering uitgenodigd werd. Na de geslaagde missie van Kis singer en de uitwerking van 't resul taat door de ministers van Buiten landse Zaken van de NAVO begin Oude vrienden Twee oude vrienden in S a v s J in Zweden zouden afgelopen woensdag samen hun 103-de verjaardag hebben ge vierd. Maar het ging niet door. Jo- han Sjogren en Johan Ringius zijn beiden dood. Sjogren stierf af gelopen maandag en Ringius stierf op woensdag, zijn verjaardag. De beide mannen waren 103 jaar gele den op dezelfde dag geboren. De laatste 50 Jaar zijn zij samen be vriend geweest en hebben hun ver jaardag samen gevierd. Maar maan dag werd Sjogren naar een zieken huis overgebracht en hij stierf nog dezelfde dag. Twee dagen later stierf zijn vriend Ringius in een verpleeg huis. Joodse emigratie De Sowjet- russdsche missie bij de Verenigde Naties heeft gisteren meegedeeld, van de maatregel dat vorig jaar 95,5 procent vam alle Joodse Russen die vergunning had den gevraagd naar Israël te verhui zen een uitreisvisum heeft gekregen. In 1972 hadden ongeveer 21.000 Jo den de Sowjet-Unie verlaten. Sinds 't eind van de Tweede Wereldoorlog wa ren dat er in totaal 42.000 geweest, een onbetekenend aantal in vergelij king met de emigratie naar andere landen, aldus de Sowjetrussische ver klaring. ve afwees en Wenen voorstelde, maar ook éem totaal andere deelne merslijst eiste. Reeds toen vroeg men zich in di plomatieke NAVO-kringen in Brus sel af of Kissinger het met de Rus sen soms alleen maar over de da tum - 31 Januari - had gehad. Een hooggeplaatste Europese di plomaat in Brussel verzuchtte daar om ook dezer dagen in een gesprek met correspondenten„Voor ons is het een waarheid ate een koe. dat uit hechte voorbereidingen slechte conferenties voortkomen'*. Gevechten tussen Griekse politie en studenten ATHENE (RTR) In het cen trum van Athene is het gister avond tot gevechten gekomen tus sen de politie en studenten, nadat laatstgenoemden het gebouw van de faculteit van rechtsgeleerdheid hadden ontruimd dat ze dertig uur bezet gehouden hadden. De studenten liepen al leuzen schreeuwend door de hoofdstraten van Athene en vroegen om steun voor hun eis dat ze groter academi sche vrijheid krijgen. Op het Omondapleln gingen 300 politiemannen tot een charge over. De 500 studenten vluchtten in zij straten. De studenten hadden de bezetting opgeheven nadat zij van de senaat van de universiteit de toezegging hadden gekregen dat hij hun grie ven en eisen met de regering zou bespreken. Zo eisen de studenten intrekking de hand waarvan studenten die de colleges verzuimen, opgeroepen worden voor militairé dienst. Ook in Saloniki waren de studen ten roerig. Rechts georiënteerde studenten raakten slaags met betogende colle ga's van links en van het centrum die eisen dat studenten worden op genomen in de universiteitsraad. De politie kwam tussenbeide en arres teerde een twintigtal studenten. ADVERTENTIE Deze hoekkombinatie Marianne Deze luxe hoekkombinatie bestaat uit een driezits bank, een tweezits bank en een fauteuil; voorzien van losse kussens en verstelbare armleggers. Het geheel is gestoffeerd met de beste ribcord die er te koop is. Deze hoekkombinatie is niet alleen zeer fraai om te zien, maar heeft door de losse kussens en goede afwerking ook een zeer goede zit. De vastgestelde winkelprijs van deze V 1695.- Haar!emmer8traat 150-154 LEIDEN Den Haag-Rotterdam-Voorschoten Tijdelijk zeer voordelig: voot 1395— Dr. Peers wil opschorting strafwetgeving inzake abortus WASHINGTON Reuter na en de Verenigde Staten zijn BRUSSEL (ANP) De Naamse overeengekomen officiële inissies vrouwenarts dokter Willy Peers, die te openen in elk aars Jioofdstedem dinsdag voorlopig op vrije voeten ^~T~ Chi- missies zullen via die reeds bestaan- bedde volkeren ten goede is gekomen, de kanalen tussen China enigde Staten worden uit/gewerkt. Op een persconferentie ter toe- Ook is overeenstemming bereikt lichting van het communiqué zei drie sportploegen. Van hun -oord gaan met de manier waarop kwam> heeft gisteren verklaard dat over een concreet programma ter Kissinger dat China de komende het Belgische parlement moet aan- uitbreiding van de handel en de ken twee Amerikaanse piloten huidige communistische leiding in üg met Hoesak aan de top de za- Tsjecho-Slowakije aanpakt. ébouw ontruimd Een groep 18 leden van de militante Jood- Defensieliga heeft gisteravond na bezetting van 27 uur het gebouw de Wereldraad van Kerken in York verlaten. Zij deed dit, n de Wereldraad zich bereid had ilaard te praten over de eisen be llende de Joden in de Sowjet-Unie Syrië. De 18 bezetters had een schenking geëist van ÜOO dolla? voor een aantal Jood- bevrijdingsgroeperingen, die Jo in de drie genoemde landen wil- israël te komen. De reldraad liet weten dat overwo- zou worden 25.000 dollar beschik te stellen. de wetenschappelijke, culturele en andere contacten. De twee landen achten de tijd gekomen om de normalisering van hun betrek- Robert Plymm, zijn in 1967 en 1965 Peking ook zonder het vertrek van dringen op opschorting strafwetgeving inzake abortus. Gebeurt dat niet dan dreigt het gevaar dat veel Belgische vrouwen die in nood verkeren zich niet meer voor een abortus tot een arts zul len wenden, maar naar een "engel tjesmaker" zullen gaan, met alle gevaarlijke gevolgen van dien. Peers, die 35 dagen in voorarrest heeft gezeten en die ervan beschul digd wordt meer dan 300 abortus sen te hebben uitgevoerd in zijn kraamkliniek in Namen, zei dat donderdagmiddag tijdens een pers- conferentie in een ziekenhuis In "Pem en opbouwend genoemd wor- dollar, die in de Ver. Staten geWok- aanzienlijke vermindering van het x ixuxx de Ver- Normalisering van de betrekkingen Amerikaanse Taiwan-contingent op kant zullen die VS~eem uitnodiging "nW zal bijdragen tot de ontspanning in het programma staat. richten aan een groep Chinese des kundigen inzake waterbeheer, een groep natuurkundigen, en een ploeg gymnasten. Waarschijnlijk in 1974 zal een Chinese archeologische ten toonstelling over de ..verboden stad" van Peking een reds langs Ame rikaanse steden maken. Vrijlaten als gebaar van goede wil. singer zed dat hierover De twee mannen, luch bmachtmajoor bezoek ook niet Phillip Smith en marine-luitenant wees erop In het communiqué wordt niet ge- ten een begin maken met de onder- rept over de kwestie-Taiwan, Kis- handelingen over de wederzijdse fi- Jciiigen te versnellen, aldus een gemeenschappelijk Amerikaans- Chinees communique. Het communiqué volgt op de be- boven China neergeschoten. Ook Peking de vrijlating van een CIA- agmt, James Downey, in overwe ging nemen. Voorts zullen onderhandelingen sprekingen die Nixons adviseur Kis- geopend worden over singer vorige week heeft gevoerd op China ter waarde van 250 mil joen dollar, waarop de VS aanspraak maken, en over de Chinese eigen- meensohappelijke verklaring „ernstig dommen ter waarde van 78 miljoen den. De „contactbureaus" die in Pe- keerd zijn. Naar schatting worden in België king en Washington gevestigd zullen jaarlijks 80 tot 100.000 abortussen wonden lijken een eerste de Amerikaanse troepen uit Tad- wan van vijandigheid naar normali sering konden groeien. Kissinger zei dat er op korte termijn geen plan nen bestaan voor terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Taiwan Washington zal de aanwezigheid joen dollar, waarop de VS aanspraak van de naar sohattdmg 8.600 Amerikaanse militairen op Taiwan ..periodiek bekijken op basis van de Nixon-doctrine". De noodzaak van hun aanwezigheid zal worden zijn nanciële vorderingen als ze elkaar HIJ volgende week in Parijs ontmoeten de betrekkingen met voor de intemattoale conferentie Vietnam. De „contact-bureaus" zullen waar schijnlijk binnen een maand ge opend worden. Het personeel van de bureaus zal geen diplomatieke sta tus kunnen hebben, maar wel alle di plomatieke voorrechten genieten. Kissinger maakte ook bekend waar uit het concrete orogramma van cul turele contacten bestaat. De Chine se regering zal dit Jaar het Philhar- monisch orkest van Philadelphia uit- n- gewogen tegen de „algemene ge- nodigen, voorts een groep artsen >r- vaar-situatie in het Verre Oosten" een universitaire missie. één clandestiene formele betrekkingen uitgang bij de verbetering van de Politieke waarnemers zien in deze leraren en leerlingen abortus op twee geboorten. te betekenen. Details omtrent deze Amerikaans-Chinese betrekkingen uitspraak een aanwijzing dat een del bare school 'n parlementaire mds- Tidjens zijn persoonferentae be klemtoonde Kissinger herhaaldelijk dat de toenadering met China f-^re-n geen enkel ander land is gericht, kennelijk niet de bedoeling de Sow jet-Unie gerust te stellen. ..Het be zoek was slechts bedoeld als bildra- ge aan de vorming van een nieuwe vredes-structuur waaraan allen kun nen bijdragen en van kunnen pro fiteren. „HIJ noemde ziln tvsorHdn- gen met premier Tsjoe-En-la1 en voorzitter Miao .hartelijk" at VBao, die twee uur geflrnlimep- ->pt hem had zitten praten, kennelijk een goede gezondheid geniet.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9