^iet-gebonden werknemers rachten te bemiddelen BOM KEURING OP UITLAATGAS Normen toelating tot studie onveranderd „SCHEID-BRIEF" CONFESSIONELEN Hart- en longonderzoek schoolkinderen fympathiestakingen komen op gang Storten chemicaliën en diepte-lozingen spoedig aan banden G 23 FEBRUARI 1973 SEN/IJMUIDEN (ANP) Directeur Albrecht van govens deelde gisteravond mee, dat een aantal werk ers van het bedrijf (die niet onder een cao vollen) heeft ocht om een gesprek met de vier werknemerscommis- Het doel van dit gesprek zou zijn na te gaan, of rellicht mogelijkheden zijn tot bemiddeling in het con- ms Albrecht hadden de vier commissarissen voorzitter van de VARA, voorzitter Bouwmans van de Raad van id in Maastricht, eerste secretaris Bunte en tweede secre- Geluk van de ondernemingsraad dat gesprek aanvaard. leiding van Kloos was men gistermiddag "ergens in het \jf" met de vergadering begonnen. Wat er uit het gesprek komen was bij benadering nog niet te zeggen, al werd er een gesprek met raad van bestuur of directie van Hoog- verwacht. Elders in het land zijn sympathiestakingen op gekomen. Men verwacht de meeste onrust in de loop van inde week. Regionale en plaatselijke actie comités verrijzen als paddestoelen uit de grond. Voor vandaag stonden nog enkele acties op het programma, maar de meeste onrust wordt in de loop van de volgende week verwacht. Vanaf maandag gaat ook het centrale actiecentrum van de industriebonden in Driebergen functioneren. Verrast afregelproces by Hoogovens, hand is genomen voor de loloogste veiligheid en instand- i de installaties, is nu be- d" Dit heeft de heer Th. M. van algemeen bedryfs-directeur, gis- 5nd meegedeeld. i de twee cokes-oven6 staat er één werkt nog op halve De sintel-fabriek ligt stil, de •fabriek staat byna stil. Hoog- I blijft aan, de andere staan al e staalfabrieken zijn in de loop de inventiviteit isteravond stil komen te staan. „wy zyn gewoonweg verrast door topkader leden by het bedenken van actie- lurstoffabriek gaat dienovereen- modellen en actie-objecten", ver beneden. De blok- klaarde gisteravond de heer J. Mey- ryen zyn bezig met het opwer- nikman, districtshoofd van de In- li ran de voorraden. De koudband- dustriebond NW in Amsterdam, na jen, waar enige afloop van een by eenkomst van de nden mensen werkzaam zijn, drie industriebonden met de voorzat- volop. Staaf- en draad- ters van de bedryfsledengroepen en een aantal ondernemingsraadsleden in Amsterdam. Onderwerp van ge sprek was het ondernemen van acties in verband met het stokkende overleg over een reeks industriële cao's. Tydens de kaderby eenkomst in Amsterdam zyn vele solidariteits- rij staat stil, de centrale werk- gedeeltelyk bezet. Een aan- gemene afdelingen werkt, waar- kantoren waar in totaal onge- lj[5500 mensen werke. ei ies elders drie industriebonden zyn druk prikacties besproken. Het overleg over met de voorbereiding in metaal- en andere bedrijven hele land. „We hoeven de men- elfs niet aan te sporen. Ze ko- omdat ze zelf wat wil- indernemen", verklaarde de heer der Veer, districtsbestuuder de Industriebond NW in Gel- nd. Dr zover bekend hebben de soli- 1 In amsterdam is gisteren de Tweka-badmode voor het komen- de seizoen getoond. Opvallend bleek de opmars van de zo- genaamde minikmi waarvan de produktie van dertien naar vierendertig procent is gestegen. TJit een recent onderzoek Mn de badkledingfabrikant is overigens gebleken dat van iedere tien vrouwen in ons land er zeven een bikini dragen en drie een ééndelig badpak. Veel badpakken hebben dit jaar een gedrapeerd bovenstukje en een glad of gepliseerd "rokje". Op de foto drie bikini-modellen, t.w. "Payroll", gemaakt van nylon ey, Sunscreenvan polyester en "Funhouse" van bri-nylon. DEN HAAG Nederlandse auto's zullen binnenkort regelmatig verplicht gekeurd moeten worden op de hoeveelheid koolmonoxyde die een stationair draaiende motor verspreidt. Minister Stuyt heeft gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld dat de gekeurde auto's een gedateerd vignet zullen krygen. De regeling zal worden getroffen na internationaal overleg. Het ontwerp van de maatregel is de raad voor de luchtverontreiniging al gepasseerd. Ook wil minister Stuyt dat de huidige toelaatbare grens van verspreiding van koolmonoxyde verlaagd wordt met 15 tot 30 procent. Nederland is ook het eerste land, dat ook een ver plichte keuring voor bromfietsen overweegt. Aan die keuringsnor men werken thans Verkeer en Waterstaat, Volksgezondheid en het TNO. die realisering daarvan zal vandaag en morgen punt van bespreking zyn met de achterban in de bedryven. Textiel De industriebonden van NVV, NKV en CNV zullen hun leden en beleids organen adviseren acties te onderne men in textielbedrijven, omdat de woensdag ontvangen brief van de zich gisteren beperkt werkgevers in de textielindustrie, waarin in antwoord op een gesteld ultimatum van de vakbonden bereid- (N.-B.)waar het personeel van heid werd getoond de vastgelopen son Telefoon (rond 250 man) het onderhandelingen over vernieuwing urende een uur heeft onder- van de cao te hervatten, volgens de In veel andere bedrijven bonden geen aanknopingspunten be de valkbonden voorts vat om de onderhandelingen voort te zetten. Twee leden van de Joodse gemeenschap in Syrië hebben gisteren in het Haagse Nieuwspoort een persconferentie gegeven om hulp te verkrijgen voor de 4500 a 5000 joden die op het ogen blik in Syrië leven. Uiterst links rabbijn Soetendorp, begeleider van het paar, dat om veiligheids- redenen geen nijmen wilde geven en ook al te nadrukkelijk geportretteerd wilde worden. DEN HAAG Bij de aanvang van het komende collegejaar zul len voor de faculteit waar thans een numerus fixus bestaat, dezelfde normen worden gehanteerd als bij aanvang van het lopende studie jaar. Studenten die gemiddeld een 7V2 hébben voor hun examen vakken worden rechtstreeks toegelaten. Over een toelatingsbeleid ten aanzien van de uitgelote studenten van dit jaar is nog geen beslissing genomen. Minister Van Veen wil namelijk niet dat de iwe lichting studenten ivordt gedupeerd door voorrang te geven hen die vorig jaar werden afgewezen. duren, terwyl de leerlingstudenten al vast kunnen wennen aan een grotere zelfstandigheid. Hierdoor zou het xc xv-itooxoyc propaedeutisohe examen niet al na men tijdens de begrotingsbehandeling één hoeven te worden afgèlegd, van Onderwijs en Wetenschappen maar een marge kunnen krygen cot .en die eerst hun dienstplicht hefoben vervuld, zullen echter wei voorrang kry gen. De drie progressieve partijen kwa- met een alternatief op het regerings voorstel om de universitaire studies tot vier jaar te beperken. Zy willen dat de zesde klas van het gymnasium Onaanvaardbaar vindt. Hy legde er de nadruk op dat hy zyn plicht tot de uitvoering van de 1000-gulden-wet zal nakomen. Over de invoering van de tweed» weekdag partiële leerplicht voor wer kende jongeren wordt op 26 februari met de landelijke, organisaties van het part-time onderwys gesproken. Het ligt niet in de bedoeling van de rege ring om by de invoering hiervan de looncompensatie uit te breiden. Staatssecretaris Schelfhout (On derwys) deelde de Kamer mee dat de verlaging van de kleuterschoolleef- tijd vermoedelijk niet voor 1 augustus 1974 zal kunnen ingaan. Dan zal de tioelabingsleeftyd voor kleuters op 3 jaar en 9 maanden worden gesteld. Minister Van Veen deelde in de het atheneum naar de universiteit Kamer nogmaals mee dat hij de be- rdt overgeheveld. Op die wyze kan zettingen van universiteiten en hoge- studietijd dan officieel vyf Jaar scholen onwettig en onaanvaardbaar DEN HAAG In politiek Den Kaag wordt thans al driftig gezocht naar alternatieven voor het moment dat kabinetsformateur Burger "zijn biezen pakt". De drie confessionele partij en (KVP, ARP en CHU) hebben hem vandaag per brief duidelijk kenbaar gemaakt dat zij er niets voor voelen om een kabinetDen Uyl te "gedogen". Ook het uit het confessionele pro gram op hoofdzaken en het progres sieve Memorandum samengestelde program van Burger Is voor de con- fi ssionele drie onaanvaardbaar zo lang zy niet als gelykwaardige partners worden gezien. "Het wordt een scheid-brief", ver- duiideiykte gisteren het ARP-twee- de kamerlid Schakel na afloop van een urenlange vergadering van Stijn fractie. (Volgens Van Dale be tekent "scheid-brief": een brief die een man stuurt aan zijn vrouw als hij wil schelden). De kansen voor PvdA-fractieleider Den Uyl om in het Catshuis te ko men zijn door deze gebeurtenissen uiterst miniem geworden. Des ondanks verklaarde hij desgevraagd toch "bravo" te roepen tegen het program van Burger en uit het of- f'ciële communiqué van de PvdA, PPR en D'66 bleek ook dat deze drie in dit program reële mogelijkheden zien voor het optreden van een door Burger te vormen kabinet. Voordat het gemeenschappelijke afwijzende standpunt van de con fessionelen was samengesteld waren er nog wel de nodige woorden ge vallen. Vooral in de ARP-fractie waren het de huidige minister Boersma van Sociale Zaken en mej. Van Leeuwen die als "dwarsliggers" werden betiteld. Daartegenover staat echter dat fractieleider en minister-president B:esheuvel al weer enkele malen contact heeft gehad met de op va- kpntle (in het Friese Ee) zijnde VVD-fractieleider Wiegel Bovendien had Biesheuvel gister avond na afloop van de vergadering met zijn fractie nog een informeel onderhoud met Den Uyl in de Haagse wandelgangen. Wat betrapt verklaarde hij: "We zijn nu nog bezig aan de formatie- Burger. De WD is nog niet aan de orde". Marine mag Zuid- Afrika aandoen DEN HAAG De Nederlandse marine mag wat de Tweede Kamer betreft gerust in Zuidafrikaanse ha vens aanleggen. De motie van Bas de Gaay Fortman om de voorgeno men reis van een marine-eenheid naar het Verre Oosten zo te plannen dat deze havens niet zouden worden aangedaan haalde het niet. De oude vijf regeringspartijen stemden te gen. DEN HAAG (ANP) Minister Stuyt van Volksgezondheid vindt die pe ondergrondse lozingen in beginsel ontoelaatbaar en hij wil, als er straks een wet op de chemische af valstoffen is die een verbod voor die lozingen zal bevatten, slechts in in cidentele gevallen ontheffingen ver lenen. F. M. LAMPE OVERLEDEN ORANJESTAD Op 76-jarige leef tijd is gisteren op Aruba Frederik Meinhardt Lampe overleden. Lampe van de Nederlandse Antillen en oud- gevolmachtigd minister van de An tillen in Den Haag. Na onder andere ondergezaghebber van Saba te zijn geweest werd de op Aruba geboren F. M. Lampe in 1927 benoemd tot gezaghebber van de Bovenwindse Eilanden. Na 1930 volgde zijn benoeming bij de rech terlijke macht, tenslotte als officier van Justitie van de Nederlandse An tillen. Als zodanig werd hij in 1946 gepensioneerd. Vanaf de totstandkoming van het Statuut in december 1954 was F. M. Lampe tot augustus 1955 minister van Justitie van de Nederlandse An tillen en vice-minister-president. Vanaf 1955 tot oktober 1966 was hij gevolmachtigd minister van de Ne derlandse Antillen in Den Haag. Waarnemend-gouverneur was de heer Lampe van februari 1967 tot begin 1970. Hij was commandeur in de orde van Oranje Nassau, drager van het grootkruis van Argentinië en drager van het grootkruis van Pe- Overval opgelost AMSTERDAM (ANP) De mis lukte overval van zaterdag 10 fe bruari op het oude echtpaar Hofste de-van Piggelen in de Tuinstraat van de Amsterdamse Jordaan is opge lost. De recherche van het politie bureau Warmoesstraat heeft vier van de vijf bij deze zaak betrokken Italianen aangehouden. De vyfde is nog spoorloos. De overval mislukte. Hoewel het drietal met nylonkousen over het hoofd de woning binnendrong Joegen ze met hun verschijning de beide oudjes toch niet zoveel angst aan, dat deze zich weerloos lieten beste len. Beiden verweerden zich hevig: de oude man vocht met 2 Italianen, die hem de mond trachtten te snoe- re en oma protesteerde fel tegen en kele klappen die de derde haar in het gelaat uitdeelde. Gezien deze te genstand kregen de overvallers het benauwd en namen onverrichterza- ke de vlucht. „Het is noodzakeiyk om spoedig een regeling te treffen. Er wordt dan ook gestreefd naar een snelle aanpassing van het hinderbesluit", aldus de be windsman in de Tweede Kamer tij dens het voortgezet debat over zijn begroting 1973. Als het tegengaan van de diepe lozingen niet op korte termijn langs de bestaande wettelij ke kanalen kan, zal de minister niet aarzelen de indiening van een nood wet te bevorderen. Minister Stuyt was voorzichtig wat betreft de bestaande diepe lozingen, te weten die te Wormerveer (reeds 18 Jaar in gebruik) en te Naarden (sinds een Jaar). „Niet ten onrechte komen er steeds meer bedenkin gen tegen deze lozingen", aldus de bewindsman. Vóór de komende zomer wordt bij de Tweede Kamer Ingediend een wetsontwerp chemische afvalstoffen. In een later stadium wordt dan de desbetreffende wet ingebouwd in de algemene wetgeving op de afvalver wijdering, aldus minister Stuyt. Op het stortverbod kan alleen na het voldoen aan strenge eisen ont heffing worden verleend door de mi nister van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne, aldus de bewindsman. „Hiermee wordt ondermeer het wet telijk instrumentarium om tegen inci dentele stortingen op te treden verbe terd en aangevuld". LATTROP/SOEST Een 26-ja rige boer uit heit Oostgelderse Lattrop is drie Jaar lang aan de dood ont snapt. Gisteren demonteerde de mijnopruimingsddenst unit CoHemborg in zijn schuur een levensgevaarlijke voorontstekimg van een Vliegtuigbom van 1500 kilo. „Het mechanisme had", aldus de mijnopruimingsdienst, „door een schok al kunnen gaan werken". De boer vond het ding drie jaar geleden by het ploegen van zyn wei land. Hij bewaarde het in zijn schuur, maar nu wilde hij tooh wel eens weten wat voor ding 'het was. Via de rijkspolitie kwam hij bij de mijnopru'lmingsdienst. die de benau wende ontdekking deed. Onder een Turken-pension aan de rijksweg tussen Soest en Amersfoort zijn gistermiddag explosieven uit de Tweede Wereldoorlog gevonden. By grondwerkzaamheden voor uitbrei ding van het pension kwamen een anitd-tankmjjn, een trotylbom en een handgranaat tevoorschijn. In een zandgat in Soesterberg heeft de explosteven-opruimingsdienst van de koninkiyke landmacht het oor logstuig tot explosie gebracht. De werkzaamheden bij het pension zijn voorlopig gestaakt. ADVERTENTIE Dit wandmeubel Kaifnka Zéér fraai eiken bergmeubel, gemaakt voor mensen die over een niet te grote kamer beschikken; 160 cm breed en toen veel opbergruimte: voorzien van ruime lade en glazen vitrinekast. Ook leverbaar met deurtjes, voorzien van wapenmotief. Dit fraaie meubel is nu extra voordelig: voor435.— Haarlemmerstraat 150*154 ineibelHj LE|D£N Den Haag-Rotterdam-Voorechoten ROTTERDAM (AjNP) Het long en hartonderzoek dat in april en mei onder ongeveer 2600 schoolkinderen van 9, 10 en 11 jaar in het Westland wordt gehouden, kan belangryke ge gevens aandragen voor het stellen van normen voor de mate van lucht- verontreiniging vanuit een volksge- zondheidsoogpunt. Daarnaast kan heb aanwijzingen geven voor preventieve maatregelen voor de bestrijding van hart- en Dit zei in Rotterdam dr. K. F. Ker rebyn in een toelichting op dit on derzoek, dat wordt uitgevoerd onder auspiciën van de Wereld Gezondheids organisatie. In vier andere landen zal dit jaar soortgelyk onderzoek wor den gedaan: Denemarken, Engeland, Polen en Tsjecho-Slowakye. Mogelyk dat nog de bondsrepubliek Duitsland, de Duitse Democratisch Republiek, Roemenië, Frankryk en Zuid-Slavië deelnemen. Dat wordt volgende week beslist, als delegaties uit die laaiden naar Rotterdam komen om over dit onderzoek te praten. Verder heeft de Europese Commissie voor Kolen en Staal grote belangstelling voor het longonderzoek, aldus dr. Kerrebyn. Dr. Kerreibyn zei te verwachten dat tegen het einde van dit jaar resul taten en conclusies van het onder zoek gereed zullen zyn. Op basis van die resultaten zal moeten worden be zien of nog meer van deze onder zoeken nodig zyn. Dr. Kerrebyn, die zelf lector is in de leer van lucht- wegafwy kingen by kinderen, zei dit onderaoeu van groot belang te ach ten èn om inzicht te krygen in de Invloed van luchtverontreiniging op de longen èn omdat er nog veel 1e weinig onderzoek is gedaan naar de beginfase van hart- en vaatziekten, die In <le kinderleeftyd ligt. Aan dit onderzoek nemen vyf me dische centra deel Het zyn; de on derafdeling kinderlongziekten en de onderafdeling fcindercardiologie van het Sophia-ziekenhuis in Rotterdam, de afdeling maatschappelyke gezond heidszorg van de Erasmus Universi teit Rotterdam, de afdeling buiten lucht van het Instituut voor Ge zondheidstechniek/TNO Delft en de afdeling cardiologie van het Acade misch Ziekenhuis in Leiden.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7