in Katwijks Zeehospitium de toekomst verpleeghuis jaar lachend getrouwd Nederlandse glastninder is monopolie kwijt Geneesheer-directeur E. B. M. Dilhnann: „Alles wat klinisch is in behandeling behoort te geschieden in ziekenhuizen" Aandacht voor milieu bij EG-landbouw Inbrekers grossierden Postzegell3eurs m Goudse kaas BEZETTING TEGEN DE PROSTITUTIE Bier voor het volk PAGINA 4 VRIJDAG 23 FEBRUARI 19 Richtlijn van Ir. Lardinois BRUSSEL (ANP) De Europese re kosten en onder moeilijkere KATWIJK AAN ZEE Het ge hele gebouwencomplex van het Rotterdamsch Zeeshospitium gaat op de twee allernieuwste in ternaten na tegen de grond. Niet vandaag of morgen. Wel over een jaar of vijf. Dat hoopt het Zee hos-bestuur tenminste. Het mi nisterie van Volksgezondheid zal goedkeuring moeten hechten aan het plan, dat omschreven is in de "Beleidsvoorbereidende nota voor het Rotterdamsch Zeehospi tium". Minister Stuyt heeft mede gedeeld het verzoek in behande ling te hebben genomen. Men wil het Zeehos laten voortbestaan als verpleeghuis voor ernstig li chamelijk gehandicapten en langdurige revalidatie en de zui ver klinische activiteiten overdra gen aan de ziekenhuizen. Dit houdt in. dat de bestaande nieuw- bouwplannen en het sanerings plan voorlopig niet zullen worden uitgevoerd. Deze gigantische werkzaamheden zouden aan de hand van het prijspeil van 1972 en exclusief de inrichting f 14 miljoen gaan kosten. De totale nieuwbouw van het gebouwen complex met verpleeghuis uit gezonderd belde nieuwste pavil joens en aanpassing aan de eisen van deze tijd zou naar schatting f 20 miljoen vergen. Geneesheer-directeur Dokter E. B. M. Dillmann over deze beleidsnota, samengesteld naar aanleiding van 'n revaluatie van functies, die het Rot terdamsch Zeehospitium vervult: "Bestuur en directie van het Zeehos hebben de hoofden bij elkaar gesto ken om gezamenlijk de functie van de inrichting onder de loupe te ne men. Dat heeft uiteindelijk geleid tot een stuk, waarin plaats en functie van het Rotterdamsch Zeehospitium nader worden gepreciseerd. Het heeft geleid tot het voor een bestuur unie ke besluit om in de toekomst het Zeehos te laten voortbestaan als ver pleeghuis. We kwamen tot de con clusie, dat al wat klinisch in de be handeling is behoort plaats te vin den in de nabijheid gelegen zieken huizen. Daarvoor ligt Katwijk te ex centrisch. We willen ons gaan toe- en verplegen van ernstig lichamelijk gehandicapten". Personeel blijft Voor het Zeehospersoneel, dat al uitvoerig is ingelicht over de veran deringen die op komst zijn als de minister met het plan akkoord gaat. zal het geen nadelige gevolgen heb ben. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten, dat geneesheer-directeur Dillemanns positie in gevaar komt. Hij geeft nu leiding aan vijf eenhe den en dat zal er in de toekomst één worden. Mogelijkheid van blijven be staat alleen wanneer Dillmann weer gewoon als geneesheer aan het Zee hos verbonden wordt. Dat zou voor deze arts, die elf Jaar een huisartsen praktijk had in Amsterdam en daar na geruime tijd directeur was van een ziekenhuis en verpleeghuis in 't Gooi, weer een van de grond af aan beginnen worden. Dillmann onderstreepte, dat wij tussen de regels van de nota door dat "wegcijferen" van zichzelf goed had den gelezen. Voor hem vormt dat ech- dat in het kader van de overbedding in de regio Leiden het aantrekkelijk lijkt de klinische aktiviteiten van de aan de longkliniek verbonden long arts in een ziekenhuis elders onder te brengen. Het is bovendien niet ge wenst de meervoudige klinische reva lidatie excentrisch in Katwijk te handhaven. De stichting van een R.O.R.-kliniek de Prof. Jan Mulderkliniek maakt voorts een handhaven ervan overbodig. Deze R.O.R.-kliniek zal tot stand komen door een samengaan van de rheumatologische kliniek "So le Mio" in Noordwijk ,de Leidse An- na-kliniek als orthopedische en ge deeltelijk van het Rotterdamsch Zee hospitium, namelijk de acute revali datie, dus de klinische revalidatie die korter dan twee maanden zal du ren en poli-klinische revalidatie van kinderen en volwassenen. Nadrukkelijk wordt tevens gesteld dat de poliklinische hartrevalidatie om redenen van bereikbaarheid en door de aard van het werk, dat de nabijheid van een cardiocare-afde- ling wenselijk maakt, uit Katwijk moet worden overgebracht naar Lei- werven. Om deze vormen van zorg te kunnen venstirekikem zal ter ver vanging van de bestaande gebou wen nieuwbouw nodig zijn. De be doelde inrichting zal huisvesting moeten kunnen bieden aan 200 tot 250 patiënten. JAN WIST DE WEG... Het sterk verouderde gebou wencomplex van het Rotter damsch Zeehospitium, dat op de twee pas geopende internaten na geheel tegen de grond zal moeten als de plannen het Zeehos te la ten voortbestaan als verpleeghuis door de minister worden goedge- commissie gaat in de komende tien jaar 2700 tot 3500 miljoen gulden uit het Europese landbouwfonds ter be schikking stellen om boeren in gebie den die door ontvolking bedreigd worden of die leven in gebieden waar men de natuur gaat bescher men te helpen. Dat heeft ir Lardi nois tijdens een persconferentie in Brussel meegedeeld. Desgevraagd zei de Nederlandse landbouwcom missaris dat dit ond?» meer een magnifieke kans betekent voor de plannen die men in Nederland heeft voor de zogeheten landschapspar ken. Ir Lardinois heeft een EEG-richt- lijn ontworpen die. als ze door de raad wordt goedgekeurd, van be lang kan zijn voor 20% van de totale oppervlakte van de negen EEG-lid- staten dat wil zeggen 2,5 miljoen ha grond. Het totaal aantal boeren dat ervan kan profiteren wordt ge raamd op 650.000 tot 700.000. Deze eerste grote beleidsdaad van de nieuwe Nederlandse landbouw commissaris noemde hij zelf een we zenlijke aanvulling op het bestaande Europese landbouwbeleid. Het gaat erom boeren te helpen die door na- tuuromstandigheden met veel grote- Kampioenschap De Rijnstreek in Amsterdam ALPHEN AAN DEN RIJN Het bestuur van het bij de K.N.S.B. aan gesloten schaatstrainingscentrum "DE RIJNSTREEK" te Alphen a.d. Rijn organiseerde gisteravond on der minder gunstige weersomstandig heden en te wensen overlatende keurd. De nieuwbouw zal zeker kwaliteit op de Jaap Edenbaan te 20 miljoen vergen. in Warmond Amsterdam de Jaarlijkse clubkam pioenschappen. In totaal namen 27 leden deel aan de wedstrijd. Bij de heren zegevierde evenals vo rig Jaar Joop Overes uit Bodegraven door de afstanden 500 en 3000 meter te winnen. Tweede werd K. Out uit ?.a_z0I!!w.o,"te_..™ -W' sPetomlJ- hij de zeven kruisjes heeft b reikt. Hij is een markante, bewee lijke persoonlijkheid, die er niiet a denkt op zijn la/uwe»ren te gaan standigheden moeten werken hun collega's in de rest van de De regeling kan op de lange dij ook nog ten gunste werken van i Europese consument, want ze is <j gericht op bevordering van de vlei produktie. Lardinois hoopt dus dj vliegen in een klap te slaan: ontij king van bepaalde gebieden te vol komen. Het landschap te helpen j schermen en het vlees in de El goedkoper te maken. De belangrijkste detailregelint die in de richtlijnen zijn opgenon zijn.de volgende: boeren in moeil ke gebieden kunnen een steunbedi van 72 tot 180 per volwas» stuks rundvee krijgen. Melkkoel zijn daarvan uitgezonderd. In so mige gevallen wordt zo'n zelfde drag per ha grond verstrekt. Veri is onder meer voorzien in prem voor Jonge boeren die zich vestig in deze moeilijke gebieden. Die mies kunnen varieren van 10; tot 18.000 verdeeld over drie Ja De commissie wil ook die boé die hun bedrijven geschikt voor een verblijf van vakantiega gers helpen. De kosten komen de helft voor rekening van het lat bouwfonds en voor de helft voor van de lidstaten. Ontwerper van Bollenstreekcorso JOS v. DRIEL VANDAAG ZEVENTIG BOLLENSTREEK job Driel, de "generaal" van het 1 lenstreekcorso, heeft vandaag zeventigjarige leeftijd bereik!, werd voor hem geen "rusfcdai want in zijn riante woning in Amst veen was hij druk bezig met treffen van voorbereidingen v het corso, dat zaterdag 28 april i Haarlem naar Sassenhedm zal den. Men ziet het Van Driel niet aa der uit Alphen a. d. Rijn, De Junioren reden een wedstrijd over 500 en 1500 meter en hier werd SASSENHEIM/WARMOND De ^7 Quar^ Alphen a. d. Rijn kam- (Van onze rechtbankverslaggever) Betonwerker Herman (38) kan Enorme hoeveelheden kaas zijn bogen op een formidabel strafregis- tussen augustus en december vorig jaar door twee inbrekers gestolen uit talrijke kaaspakhuizen in Bodegra- kenmale meedogenloos toeslaan dank den. namelijk naar het A.Z. of de v,., jot. R D R lrlfnlplr het felt Öat 6611 Van heïl Precies de weg wist omdat hij lange tijd had ter. Zijn maat Jan, een 29-Jarige we genbouwer, is met een gering aantal vonnissen nog min of meer een Gouda. De heren konden tel- groentje in het vak. Hij verklaarde or overmatig drankgebruik te zijn tspoord. hou den zaterdag 17 maart weer een postzegelbeurs, waarbij elke postze gelverzamelaar' van harte welkom ais. De beurs, die tweemaal per jaar wordt gehouden één in Sas- semheim, één in Warmond vindt plaats in het Trefpunt, Herenweg 80, Warmond. De zaai van 10 tot 17 uur. ten. Kallm aan doen is er bij he niet bij. Zelf zegt hij: "Ik ben zeventig. Ik denk er nog niet aan stoppen, want ik voel me nog oppe best". Van Driel is thans beizg aan zijl Conclusies De officier van Justitie eiste tegen Jan een gevangenisstraf van zeven Het duo verkocht de buit telkens maanden met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk, met een anti-drankbehandeling gedurende de proeftijd. Routinier Herman hoorde belegen, boeren- en acht maanden tegen zich eisen, plus al spoedig zo groot voorwaardelijke ter beschikkingstel- In de beleidsnota komt men tot de op vrijdagavonden in Belgische conclusie, dat wanneer het Rotter- létjes even over de grens. De faam damsch Zeehospitium in de toekomst var deze voordelige aanbiedingen in binnen de keten van gezondheidszorg Jonge, oude, en naast de R.O.R.-kliniek doelmatig Goudse kaas en doeltreffend wil functioneren, men dat zij over gebrek aan afnemers ling van de regering, zich zal moeten richten op het ver- nimmer hadden te klagen. Advocaat mr. H. J. Iden wees er schaffen van longterm care die cate- Voor de Haagse rechtbank bleek cp dat Jan nooit zou zijn gaan in- goraal zal moeten zijn en zal moeten gisteren dat Jan en Herman uit Bo- breken als hj niet in contact omvatten: langdurig te revalideren patiënten, degraven nog veel méér inbraken heb gekomen met Herman. Hermans ad- ben gepleegd in de omgeving van hun vocaat maximaal 50 bedden zul len worden bestemd, reeds thans 'r functie; woonplaats. De vijf tenlastegelegde tegenover dat Herman nooit de kaas hebben weten te vinden als Jan Justitie betiteld als „een hem niet de weg had gewezen. De rechtbank zal uitpsraak doen op 8 maart. Hamaker stelde daar wijk Katendrecht hebben hedenoch- pioen met op de tweede plaats B. Rijkaart uit Hazerswoude. Kampioen bij de dames werd mej. A. Los uit Alphen a. d. Rijn, terwijl mej. E. Dool tweede werd. In nauw overleg met eveneens bij de K.N.S.B. aangesloten IJsclubs in de 23ste Bollenstr eekcorso. Als ontwe omgeving gaat het bestuur de ko- Per van bloemenstoeten geniet mende zomermaanden weer de no- nationale en internationale faam. dige aktiviteiten ontwikkelen voor de zijn leven ontwierp hij maar lie! 2500 praalwagens. Hij maakte eerste Rijnsburgse corso, verzorgt zeven keer de bloemenstoeten Rotterdam en Den Haag, was vi jaar de maker van het corso in Ha: nover Spalding (Engeland) Rhydt (Duitsland) profiteren nu weer zestien jaar van zijn artist,iel gaven en eenmaal maakte hil tig praalwagens voor het corso Dublin (Ierland). Het heeft Jos van Driel vanda* niet aan blijken van belangstellii door de openly ke en vaak agressieve ontbroken. Hij ontving vele geld vorm waarin prostitutie wordt be- wensen en geschenken. Ook uit i dreven. Bollenstreek. langdurig te verplegen ernstig li- Me'nebloe^^-'uithettotaalder chamelijk gehandicapten, inegale activiteiten van dit tweetal. maximaal circa 125 bedden zullen worden bestemd, reeds thans een functie. beademingspatiënten, waarvoor ongeveer 16 bedden zullen worden bestemd, een toekomstige functie; eventueel op te nemen te reva lideren patiënten met gedragsmoei lijkheden, waarvoor circa 12 bedden zullen worden gereserveerd, moge lijk een toekomstige functie; Carapatiënten, waarvoor 30 tot 40 bedden zullen worden bestemd, reeds thans een functie (cara is een ter geen probleem. Belangrijker vind verzamelbegrip voor chronische a- hij het, dat door deze revaluatie, specifieke ziekten van dje ademha- mede een stap wordt gezet op de weg de kostenstijgingen in de ge zondheidszorg tegen te gaan. Hij zegt: 'k Maak me over me zelf geen zorgen. We zijn mensen van de" dag. Er gaan nog Jaren voorbij voor alles wat we willen realiseren beslag heeft gekregen. Ik ben limigsprgianen) Deze longterm care (zorg op lan ge termijn) is zodanig categoraal dat wegens de doelmatigheid con centratie noodzakelijk is van soor- adoliescenten (jongelingen) en vol- Voor kinderen is dat ge lijk te geven door de tend het Volkshuis Katendrecht" aan de Tolhuislaan bezet. Ze hebben deze actie ondernomen uit protest tegen de samenwerking van het Volkshuis met de „Katendrechtse Middenstandsvereniging" (KMV). Die samenwerking is tegen de zin van het bestuur van het Volkshuis tot stand gebracht door twee ge meentelijke sociale werkers. De be zetters, die zeggen de overgrote meerderheid van de bevolking achter zich te hebben, zijn tegen de samen werking omdat naar hun oordeel niet de „echte" middenstand van Katen drecht in de KMV zit, maar veelal de beschermers van Katendrechts rosse vrouwen. De achtergrond van de bezettings actie is de al geruime tijd woedende strijd tussen een belangrijk deel van de bevolking van Katendrecht en de „import"-Katendrechters van het rosse leven. Veel wijkbewoners vinden, dat Ka tendrecht onleefbaar is geworden AMSTERDAM (ANP) „Waar- om doet u niets tegen de hoge accijns op bier en frisdranken?" zo riep een aandeelhouder van Heineken gisteren verbolgen in de Jaarvergadering van het con cern. In een gloedvol betoog vroeg hij de raad van bestuur van het bierconcern „nu eens de bel in Den Haag aan flarden te rukken en met de vuist op tafel te slaan". Hij noemde ook de prijs van het Heineken-bier te hoog in vergelijking met andere biermerken. cent van de Nederlandse gezin nen nooit bier. En door de ac cijns op frisdranken wordt kin deren het gebruik van dit on schuldige vocht onthouden". Hij pleitte voor een gezamenlijke actie van bedreven die sterk lij den onder de accijnzen. „Laten de bier- en tabaksconcems de handen ineen slaan. Ga morgen accijnsvrij bier verkopen en laat de regering zien dat u niet bang bent. Bier moet een volksdrank worden", zo voegde hij eraan toe. De raad van bestuur gaf ten antwoord: „Wij zullen rekening houden met uw bezielende woorden." erg blij, dat dit voorstel uit vrije wil zigheid van de Mytylschool. Erva- zijn de heer LEIDEN Op donderdag 1 maart en door gezamenlijk denken is ont staan en aan de minister kon wor den aangeboden". Er wordt thans aan een structuur- Bekker- ringen met de opvang van kinderen, Colpa 50 jaar getrouwd. Het echtpaar je terug adolescenten (Jonge kinder) en vol- woont in de Bilitonstraat in Leiden Gezellig wassenen tesamen in het verleden en heeft 5 kinderen die allen ge- heden zijn gebleken gunstig te trouwd zijn. De heer Colpa is negen het Zeehos ge- zdjn bij het tot stand brengen van jaar geleden opgehouden met tverkt. Op de twee nieuwe interna- natuurlijk leefklimaat ken. Hij is nu 70, evenals zijn y ten na gaat alles tegen de vlakte. De binnen de inrichting. Het deskundig Colpa heeft zoals hy zelf zegt, tijdens Colpa: „Ja, toen was Je nog een Jonge deerne. Vanzelfsprekend dat willen. Maar het is zo: en café zitten, een beetje biljarten en kaarten zoals ik vroeger altijd deed, is er niet meer bij. Je moet verteren, anders kijken ze Je er weg. gebouwen zijn sterk verouderd en be- potentieel en uitrusting zijn paald niet meer doelmatig. Door de schikbaar. Het concentreren van situering over het sterk heuvelach- een aantal min of meer vergelijkba- tige duinterrein is het arbeidspoten- re categorale vormen van longterm tieel verspillend. Bovendien zijn er care binnen één inrichting is ge- thans veel ruimtelijke problemen, zo- wenst om reden van doelmatigheid. als tekorten aan bezigheids- i rapieruimten. Geen bestaansrecht heb ik in de distributie van x aardappelen gezeten. Acht centen zodanig groot, dat deze regionaal- kostten ze toen Daarna ben groenteboer. ,In het begin nog met hele dag wat af. En als we niet paard en wagen, dat was erg leuk lachen, dan pesten we elkaar". De 80- en later met de bakfiets". Toen de jarige buurvrouw, die elke dag even oorlog uitbrak moesten i the- Er ontstaat daardoor een inrichting ik ziek geworden i mijn ziekte provinciaaJ kan functioneren. Het uiteindelijke plan is dus het ben ik toen in de lorrenhandel ge- Bij het onderzoek is gebleken, dat Rotterdamsch Zeehospifcium om te gaan. Ik pachtte vuilnisbelten en het klinisch deel van de longkliniek vormen tot een inrichting waar een dergelijke. Dat was een goede tijd. geen bestaansrecht heeft wegens het aantal specifieke vormen van ca- Tegenwoordig zit er niet veel brood ontbreken van een medische staf tegorale longterm care kunne wor- meer in die handel. (basis specialismen), van steunen- den verschaft aan kinderen en vol- Met weemoed denkt het echtpaar de medische cnecialismen en door 't wassenen .Het zal daartoe de (Juni- terug aan de tijd van vroeger. Me- mogelijke risico in de continuïteit dische) status van verpleeghuis in vrouw: „Ondanks de armoede zou (een longarts). Voorts is vastgesteld ae zin van de AWBZ moeten ver- Ik dolgraag weer terug willen". op de koffie komt kan daarover mee spreken: „Ik ben r.lleen en daarom ga ik altijd naar hier, om te lachen. Die mensen zyn opgeruimd zeg". Behalve lachen en pesten gaat het echtpaar vaak in de zomer naar oaarderennen, een grote hobby van 3e heer Colpa. „Als we geen geld nebben want het kost wat: met 3e trein en wat gokkengaan we een tijdje niet, maar dat vind ik wei erg jammer". In ieder geval 1 maart het grote feest: DEN HAAG (ANP) De mono polie-positie van verschillende van Nederlands belangrijkste glasgroen ten behoort tot het verleden. Het spreekt vanzelf dat de Nederlandse landen, dreigt er volgens de heer Bos een gevaar van importen uit deze landen op de EEG-markten, waar door de prijzen weer onder druk ko- te staan. De pryzen van kom- belangen tot en met bepleit worden, kommers hebben vorig Jaar de druk de realiteit is dat politieke be slissingen wel eens in ons nadeel kun nen uitvallen. De heer G. W. Bos. voorzitter van de afdeling tuinbouw van het Koninklijk Nederlands Land- bouwcomité (KLMC), zei dit op de tuinbouwdag van deze organisatie donderdag in Scheveningen. Nu er in de EEG voorstellen zijn gedaan voor concessies inzake groen- zellig, iedereen weer eens by elkaar", ten en fruit aan Middellandse-zee- al ondervonden van een te grote teeltuitbreiding in Nederland, de concurrentie van de Oostbloklanden (Roemenië en Bulgarije) en de op komst van de komkommerteelt in plastic-kassen in Griekenland. Dit land kon zyn export naar de EEG, met name naar West-Duitsland, ver groten van 300 ton in 1971 tot 4200 ton in 1972. De referentieprijzen voor glaskom kommers die de EEG voor de period: februari tot en met Juni heeft vast gesteld. vond de heer Bos bevredi gend. Nederlandse telers van stooktom* ten hebben volgens de heer Bos vorü jaar ook geen redelijke resultaté kunnen behalen. Dat minister Boersma van Land bouw en Visserij de toezegging ge stand doet, na het bekend worde: van referentieprijzen vooi komkom mers en tomaten overleg te gaan ple gen met de Roemeens^ overheid noemde de heer Bos „meer dan i wens" van de Nederlandse glaatuifl- bouw.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4