toer voor kunsthistorici SUGGESTIE-BOK VEROUDERD EN LICHTVAARDIG Lezers schrijven verstandig. Ziekenverpleging Filmfestival tripverhaal: eerst slecht voor jeugd, maar nu ABYVOEDING 0OR VIETNAM Vilitiek en recht Eend (2) SCHOON 91 IJDAG 23 FEBRUARI 1973 LEIDEN Neem Davitamon 10. Davitamon 10 bevat 10 vitamines. Precies die vitamines die u juist nu broodnodig hebt. Davitamon 10. w et is wel even wennen. Nog niet lang geleden was één van de doeltreffende manieren om Je toorn van Je ouders op de hals halen het verslinden van strip- id ialen". Ga toch eens iets behoor- s lezen", kreeg Je dan te horen. je dan een studentencon- s in het LAK-theater gaat be staan er allerlei universitair i, jhoolden ernstige woorden over -3 zo verfoeide Lucky Luke, Noorman, Heer Bommel en io maar door te spreken. el hilderkunst 'och legde de eerste spreker van reeks die deze twee dagen voor 'i studenten in de kunsthistorie reedt, drs. R. H. Fuchs, een htstreeks verband met de schil- kunst. Ook het "bulletin" dat het congres is uitgegeven legt verband. In de inleiding schrijft Christiaan Jörg: "Het stripverhaal is als verhaal type vergelijkbaar met bijvoorbeeld de Trajanuszuil, fcet tapijt van Bayeux, de marme ren preekstoel van Nicola Pisano, de armenbijbels, en de fresco's in de Sixtijnse kapel, en mét de Holland se cents en kinderprenten. "Fuchs: "Ook bij een schilderij hoorde een verhaal meestal uit de klassieke oudheid of uit de bijbel. Iedereen kende dat verhaal, dus het hoefde er niet bij te staan. In het stripver haal worden oorzaak en gevolg van het moment dat Je op het plaatje ziet interessante gegevens, bij een schilderij wist men die meestal al". Yellow Kid" Het bulletin, dat voor de bezoekers het congres, waaraan ne expositie soort naslagwerk is, geeft een uit en, ook alweer, weten Bommel rechts? Daarnaast worden er over grote striphelden korte beschouwingen gegeven. Over het feit, dat Lucky Luke wel bijna zonder woorden kan, omdat de plaatjes uitdrukken wat er gezegd wordt, maar Blueberry niet, daar is veel meer tekst nodig. Over de western in de strip, en een hoofdstuk over de populariteit van Ollie B. Bommel. Dit is, meldt Henk Mondria-, een a-politieke figuur, die evenwel zijn goede start voor een groot deel te danken heeft aan een liberale voedingsbodem, Awant een eenvoudig lachen om jezelf is in de linkse hoek niet waarschijnlijk". Waarmee de bolle heer van stand dan eens temeer een raadselachtige figuur wordt. Is een "heer van stand" voor wie geld geen rol speelt, en die het van liberalen moet heb ben, een a-politieke figuur? De indiaan neemt natuurlijk een heel bijzondere plaats in in het stripverhaal. Daarom is er in de kleine expositie in het LAK een speciaal hoekje voor hem ingeruimd. Opmerking uit het bulletin: "Moed, trouw en eerlijkheid zijn pas kort geleden va Europese loesterns verworven eigen schappen; sluwheid, verraderlijkheid en wreedheid zijn de meer traditionele hoedanigheden. (Foto Jan Holvast) LEIDEN In het St. Elisabeth Zie kenhuis in Leiderdorp zijn op 20 fe bruari 1973 geslaagd voor het diplo ma ziekenverpleging A: de dames: L. H. Th. v. d. Aardweg, A. M. A. v. d. Broek, Y. M. de Haas, J. M. P. Peters-Van Heugten, H. P. Hogenes -Kerpershoek, J. A. A. M. Kerklaan G. J. M. Klein, A. H. M. Menken, A. G. M. Oudshoorn, H. A. M. Reyers J. M. Vroonhof en de heren A. M. Broeke, A. B. C. Dubois en J. W. A. Rietbergen. LEIDEN Door vertraging in de levering van de films door de Rus sen kan het geplande filmfestival van Cinéclub-Leiden eind februari en be gin maart niet doorgaan. Het hele festival is verschoven naar een late re datum. IDEN Het lijkt met het stripverhaal dezelfde kant op te Ln als het indertijd met de film ging. Waren de "bewegende atjes" al snel na hun uitvinding tot kindervermaak op ker- vervallen, tegenwoordig wordt film meer en meer ge- een aparte vorm van kunstuiting, met een heel eigen acht. b k het stripverhaal gaat zo langzamerhand geaccepteerd wor- als iets dat in elk geval kunsthistorische waarde heeft, ndaar dat het als centraal thema is gekozen voor het jaar- se congres van de Interuniversitaire Kunsthistorische Stu ften Organisatie in Nederland (IKON), dat gisteren door ui :tor-magnificus Cohen van de Leidse universiteit werd ge- end, en dat ook vandaag nog "draait". schappelijk verantwoord histo risch overzicht. Daarin valt bijvoor beeld te lezen dat het eerste strip verhaal dat aan alle eisen voldeed om zo genoemd te kunnen worden in 1896 verscheen in de New York World: "The yellow Kid". Het ont staan van Mickey Mouse, en van Tarzan om er maar een paar te noemen, wordt geplaatst in het tijdsbeeld. Conclusie van inleider Jörg: "Het is duidelijk dat het ook voor de kunsthistoricus van belang is dat hij zich met het stripverhaal als verschijnsel bezig houdt, al was het alleen maar omdat het de nog jonge loot aan de oeroude stam van het "vertellen met beelden" is. Om de toekomst van de Pieterskerk heer P. Bok heeft gisteren met i suggestie over de toekomst van Pieterskerk voor een curieu^ ver- ,il gezorgd. Het verdient zeker een actie, reeds omdat deze sugges- -- op transport met dat ding naar lerika bij de schrijver proces- iig evolueerde van een krankzin- denkbeeld tot een rèële moge- :heid. Iet denkbeeld zou ik geenszins rankzinnig willen noemen. Mis- ilen nog vél wat de omvang van iele onderneming betreft, maar als méning. In dat opzicht heeft heer Bok namelijk een "wolk van tuigen" om zich heen, die zoiets lemaal heel gewoon vonden. Hij zal wel weten, dat er op deze wijze wat waardevolle Nederlandse lillen in Amerika en andere conti- nten zijn terechtgekomen. Us in vroeger jaren kerkbesturen bodem van hun schatkist zagen, ti akten ze stante pede in paniek en het gebeuren dat het koper en houtsnijwerk werden geofferd op altaar van het overzeese kapi- dat, mild als het was, ervoor D rgde, dat het gebouw weer een LEIDEN Het Vietnam Komitee Eiden, aangesloten bij de Brede ietnam Beweging, roept de Leidse volking op de actie babyvoeding or Vietnam te steunen. Het giro- unmer 1090400 van het Medisch Co- Itee Nederland Vietnam wordt in harte aanbevolen, likken babyvoeding kan men bij de iderstaande adressen afgeven. een snelle doorzending naar 't CNV wordt gezorgd. In Oegstgeest: Leidsestraatweg 7, tnge Voort 245. In Leiden: Wereldwinkel, Steen - traat lb, De Genestetstraat 53, Vijf- ovenhuis, Hoflaan 169, De Mey van ireefkerkstraat 19. aLeiderdorp: Van rederik Hendriklaaoi 54. halve generatie meeging. En dat was nog maar een vóórfase. De ei genlijke oplossing van alle proble men was de onherstelbare vermin king of de radicale afbraak van het gebouw. Wat er, met name in de vo rige eeuw, op cultureel gebied in ons land verloren is gegaan, is met geen pen te beschrijven. Wie daar van toch een beeld wil hebben, moet de voorgeschiedenis van de officieel erkende monumentenzorg er maar eens op naslaan. Kerkbesturen waren op dat punt totaal ongevoelig. De overheid ook. Natuurlijk, Je kunt niet alles be waren. Je kunt het land niet tot stik- kens toe volstoppen met monumen ten, maar de volgende geslachten hebben er wel recht op, in de gele genheid te worden gesteld de lijnen en samenhangen in geschiedenis en kunst te blijven zien. Om aan de culturele barbaarsheid een halt toe te roepen, werd in het verplaatste stadium de rijksdienst voor de monumentenzorg opgericht. Om 5 voor 12! De oplossing van de heer Bok is dus sterk verouderd en achterhaald. Het is eenvoudig een eis, dat wij op ons nog schaarse monumentenbezit zuinig zijn. Onze generatie staat niet op zichzelf. Wij vormen een deel van een historisch verband. En dat ver band wordt mede zichtbaar door wat voorgeslachten ons hebben nagela ten. Ook aan de volgende geslachten zijn wij verplicht, die relatie op ver antwoorde wijze in stand te houden. Je maakt Je waarachtig niet aan cultuuroverdrijving en aan monu mentenverering schuldig, als Je de generatie van nu het recht ontzegt om met werkelijk representatieve monumenten op een bepaald mo ment te doen wat haar, onder in vloed van toevallig moeilijke om standigheden, goed dunkt. Het zou getuigen van armoede en hoogmoed. Wij moeten ons wel realiseren, dat elke beslissing in zo'n richting on herstelbare schade betekent. Ik meen, dat de representativiteit van de Pieterskerk voor de geschie denis van de stad Leiden en van de "lage landen" moeilijk in twijfel kan worden getrokken. Met de Burcht zou ik geen Leidser monument kun nen noemen. Kerkelijk en ook bur gerlijk is het zo nauw met de positie Hierbij wü ik reageren op het iinge- toden stuk van prof. Szirmai in dllt lad van 15 februari J.I., als reactie ip mijn reeds eerder ingezonden stuk. wil hem er in de eerste plaats op Uzen, dat de door mij vermelde ge- evens inderdaad afkomstig zijn uit m encyclopedie en wel een uitgave in Kluwer, samengesteld door J. looy. Daar ik de deskundigheid van rof. Szirmai niet in twijfel trek, aan, dat de heer Kooy zeer Zorgvuldig te werk is gegaan. Ver ft wil ik vermelden, dat het jaartal 912 foutief is overgekomen, door mij bedoeld 1812. iperk ik mij nu tot de Tweede Wereldoorlog, dan kan toch niet wor- fen ontkend, dat de Duitse legers, bter gesteund door o.a. Roemenië, n vrijwilligers uit de meeste Westeuropese landen, Rusland zijn Innengevallen en enorme verwoes ten aangericht tot aan de lijn «ïlngrad-Moskou-Stalingrad, waar- 'il circa 15 miljoen Russen het leven toen. Ik realiseer mij tevens, dat er, ïanneer Duitsland erin was geslaagd Rusland te verslaan, ook nu geen foltische staten zouden hebben be- tn, maar wat erger is, ook geen Riltische volkeren meer. Prof. Szirmai spreekt over zelf en de geschiedenis van deze stad verweven, dat op de tegenwoordige generatie op z'n minst de verplichting rust, met alle inspanning te streven naar een aanvaardabre bestem ming. Het gebouw staat of valt niet met een strikt kerkelijke bestemming. Als de heer Bok een transport naar Amerika wil rechtvaardigen met een verwijzing naar de Pilgrim Fathers, dan heb ik in zijn vertoog- een fundamentele waardering van het Leids-Historische aspect toch wel pijnlijk gemist. De Pffiebersfeetrik ontleent haar bete kenis bepaald niet aan dit groepje refugiés. Het is zelfs de vraag, of ze op deze plaats hun geestelijk tehuis voniden. Ze hebben iinjdienaiad een tijdje in dleze omgeving gewoond en hun deader zetelde weliswaar in de schaduw van deze kerk (aan die Klloksteeg), maar dat is nog geen reden de betekenis van de kerk in de geschiedenis der Fathers te over trekken. Bovendien, als de kerk bij de her denking van diiit gebeuren haar func tie nog wii behouden, moet zij na tuurlijk wél in Leiden blijven staan. Zinvol herdenken doe je al leen op de plaats waar het is ge beurd. Verplaatsing van de kerk om het de aan deze traditie verknochte Amerikanen wat gemakkelijker te maken, getuigt wel van een zeer slechte smaak. Het denkbeeld van de heer Bok is ook heel lichtvaardig. De kerk is nauwelijks definitief gesloten en er is nog nauwelijks enigermate serieus over mogelijke oplossingen nage dacht, of er zou geen enkele kans meer zjiin haar te redden en opnieuw een functie te geven. Het lijkt op z'n zachtst gezegd wat voorbarig en pleit niet voor de fantasie van de schrij ver. De bouw van deze kerk heeft zich over eeuwen uitgestrekt en een van haar restauraties heeft wel veer tig jiaar geduurd, en nu zuilen wij er in een handomdraai de staf over willen breken. Het as de weg van de minste weerstand. Op dilt moment is echt nog niet het laatste woord over de toekomst van dit gebouw gezegd, Dan 'doen wij er beter aan, denk beeldige oplossingen, zoals de heer Bok nu aandraagt, te vermijden. Trouwens, de Pieterskerk is er niet alleen. Er zal dm. ons land een beleid moéten komen om öin zulke gevallen, die zii'ch Steeds meer gaan voordoen, te voorzien. Dat beleid is er nog niet, ofschoon het zich hier en daar wel begint af te tekenen. Ik wijs maar op de Stichting „Oude Groninger Kerken" en de stichting „Aide Frys- ke Tjerken," die dn luttele jaren al vele karakteristieke, aan hun eigen lijke functie onttrokken kerken van de ondergang hebben gered. Met me dewerking van de vroegere beheer ders, de plaatselijke, provinciale en nationale overheid en duizenden par ticulieren. Wat in hun dunbevolkte noorden van ons land op dit gebied nu al is bereikt, doet ons in het westen beschaamd staan. En dan moet de heer Bok niet nu al zeg gen, dat wat d&ar kan bij ons -kenne lijk is uitgesloten, want het is hier doodeenvoudig nog niet eens gepro beerd. Wij Staan nog maar aan het begin van een geheel nlieuwe proble matiek. Weten alléén dat deze kerk nu eindelijk dicht ïs en dat 'het rijk haar niet wil overnemen. Nou, wat zegt dat dan nóg! Zü'jn 'daarmee alle pogingen zinloos geworden? Deze ne gatieve ervaring geeft ons geen vrijbrief het behoud van de kerk aan de overzij van de oceaan te zoe ken. Wat wij in eerste instantie nodig hebben is een adequaat beleid. Als de klerk deze ge-bouwen niet meer nodig heeft, moét de overfieid bij sturen. De heer Bok moet vooa-al niet suggeren, dat door uitverkoop van monumenten en kunstschatten enige crisis wordt opgelost. Hij verwisselt oorzaak en gevolg. De crisis dient zich pas ten voile aan, als de uitver koop -aan de gang is. Je wordt er als volk en als cultuur alleen maar ar mer van. Het doet me denken aan hét Ezaiuverhaal, waarin het eerstge boorterecht werd verkwanseld om '11 moment van honger te stillen. De kortstondige verlichting weegt nooit op tegen de schade die een genera tie zichzélf berokkent, en de schan de waarmee zij de geschiedenis in- beschikkingsrecht. Wel, daarvoor kunnen wij in het eigen kamp terecht. Waar is hét zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's, welk recht door de Nederlandse regering werd gegaran deerd? Waar is het recht van het Ambonesie volk? Waar is het recht voor de circa 400.000 Indonesiërs, die bij de zuivering enige Jaren geleden werden afgeslacht? Van de gekleurde bevolking van Zuid-Afrika? Waar van het Griekse volk, waar men zon der vorm van proces voor onbepaalde tijd kan worden gevangen gehouden (en gemarteld)? Misschien is er er gens een deskundige die mij kan ver tellen waarom onrecht in het Oost blok anders is dan onrecht in het Vrije Westen. Om nog even terug te keren tot mijn uitgangspunt Vietnam: in 1956 zouden volgens de akkoorden van Ge- nève in Vietnam vrije verkiezingen worden gehouden om tot de hereni ging van Noord en Zuid te komen. Nu, in 1973, wacht men daar nog steeds op. Eén ding heb ik heel goed begre pen: Politiek en Recht gaan zelden samen, zowel in Oost als in West. H. V. D. WAALS, Haarlemmerstraat 54b, Leiden. LACHERTJE Naar aanleiding van die fo to in dit blad van de demon stratie van de Leidse Studen- tenbond tegen betaling van f 1000 collegegeld (hiernaast een fragment) het volgende: Deze jonge mensen kosten ons, belastingbetalers, per persoon f 18.000 per jaar. Mag dan alsjébelieft van hen ge vraagd worden een heel klein deel hiervan, n.l. f 1000, zelf te betalen Zij vinden dat blijkbaar een "lachertje" A. C. VAN DEN BERG-TAN, Ten slotte: na deze uitvoerige re actie zal men van mij ook een idee verwachten. Ik geef er één. Onder zocht zou kunnen worden of de Pie terskerk binnen afzienbare tiijd of in een later stadium kan worden toe gevoegd aan het nationiale rijksmu- seumbezit. Leiden heeft al een aan tal rijksmusea; een verrijking met. een museum voor bijv. protestants- kerkelijke -kunst -Lijkt mij zo gek nog niet. In het ontvolkte Friese terpd'orp Jamim kon al tientallen j'aren gele den in een oud kerkje een dergelijk museum worden ingericht, en jaar lijks weten honderden toeristen langs de onmogelijkste kronkelwegen de ze plek te vinden. En het kerkje staait er als nieuw bij! Als er ook iin het westen zoiets zou kunnen ko men, ld'jfct de Pieterskerk daarvoor een uitgezochte plaaibs. Maar dan moet het rijk natuurlijk wel eerst zijn eigen wetten eerbiedigen en de kerk watervriij houden. Het. „nee" a:an Leiden snijdt anders wel heel diep in eigen vlees. S. J. DE GROOT Spliniteriaan 171 Leiderdorp p ,r -v v, - Dit romaanse kerkje in het ontvolkte Friese Janum werd kerk- museum en bleef daardoor in zijn oorspronkelijke staat voor nog vele generaties behouden. Zit daar voor de Pieterskerk nu geen aanwijzing in? ADVERTENTIE Dit wandmeubel Suzanne Uitgevoerd in prachtig eiken en bestaande'uit 3 elementen: een barkast, een vitrinekast en een TV-kast. Deze 3 elementen vormen samen een prachtige wand, maar mocht uw kamer daarvoor niet groot genoeg zijn, dan kunt u zelf bepalen hoe groot de kast moet worden. De vastgestelde verkoopprijs van deze komplete wand is 2800.- naaar nu tijdelijk extra voordelig: voor 2390. Haarlemmerstraat 150-154 LEIDEN Den Haag-Rotterdam-Voorschoten Ook voor woonwagen bewoners discriminatie Zaterdagavond zouden wij met drie getrouwde echtparen een uurtje ge zellig de stad ingaan en een kopje koffie en een biertje gaan drinken in café restaurant „De Kleine Burcht", Nieuwe Rijn 19 in Leiden. Toen wij voor de deur aankwamen, stond daar de portier en die zei dat er geen woonwagenbewoners in mochten. Op onze vraag „waarom niet" kre gen wij geen antwoord en toen wij naar de baas vroegen zei hij dat de ze niet aanwezig was en dat wij kon den vertrekken. Het zou wenselijk zijn, dat ook met één van ons een verslaggever mee zou gaan om te trachten diverse horecabedrijven binnen te komen. Hij zou ook al heel gauw tot de ontdekking komen dat niet alleen kleurlingen en gastarbei ders worden gediscrimineerd maar ook gewone Hollandse woonwagenbe woners die met hun vrouwen een uurtje gezelligheid zoeken. R. S. B. BOEKHOUDT. Woonwagencentrum, Leiden. Onder "Lezers schrijven" las ik het stukje van de heer W. Bodrij, over de vreemde eend. Ik ben gaan kijken. De vreemde eend was een Carolinaeend van het mannelijk ge slacht. Dit soort en de Mandarijneena worden tegenwoordig veel gehouden door de liefhebbers en komen dikwijls voor op tentoonstellingen van pluim vee en watervogels. Het is dus een ontsnapte. C. DE GENS Tulpenstraat 17 Leiden. Schoon zijn de mooie witte papier emmers die de reinigingsdienst in Leiden heeft geplaatst. Minder schoon reageert het winkelende pu bliek door de bakken veelal te ne geren en de wikkels en het pakpa pier buiten de winkel al van de door hen gekochte produkten af te halen en op straat te gooien in plaats van in de nabijheid van de winkels ge plaatste papieremmers. Dinsdag maakte ik dat persoonlijk in de Steenstraat nog mee. En hoor de ik van twee (gelukkig nog milieu bewuste) dames de opmerking ma ken: "Wat een papierrommel is het hier toch en er staan zoveel papier bakken". Nee gemeente, stoppen maar met het plaatsen van papier bakken, een bepaald soort publiek is niet op te voeden. Het Vijf-Meiplein staat vol met papieremmers en ik weet dat iedere zaterdagavond op vaste tijden twee mannen het plein schoonvegen. Mogen de mensen van de gemeentereiniging dan ook ten minste de medewerking van het Leidse publiek krijgen zodat we sa men de stad schoon kunnen houden? C. V. OOSTEN Gerberalaan 3, Oegstgeest.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3