5EN R.A.I. VOL TWEEWIELERS lektrische brommer nog niet operationeel MOTORFIETS IS WEER HELEMAAL TERUG kg 23 FEBRUARI 1973 EXTRA PAGINA 15 \e fietsauto "Gitane Rosali", raktisch vervoermiddel. Maar ïteit. meer een curiositeit dan een voor de RAI een grap<pige no- De Peugeot 103 met variomaat: fellere trekkracht, waardoor hellingen, zwaardere bepakking en met twee personen rijden geen problemen meer geven. Alles, wat op twee wielen aan het verkeer deelneemt, is van morgenochtend 10 uur tot zon dagmiddag 4 maart te zien in drie hallen van 't Amsterdamse RAI- gébouw, te weten de Zuidhal, de Europahal en een deel van de Westhal. Totaal een oppervlakte van 18.000 vierkante meter. Dat is aanzienlijk meer dan in 1970, toen voor de laatste maal een tweewieler show door de RAI werd georganiseerd. Sindsdien zijn wél aparte mo- ti rweekeinden op touw gezet. Die trokken zo'n overweldigende be langstelling het was er drie da gen achtereen stampvol dat men ook nu verwacht de ruimte dik nodig te hébben. De evene menten van die motor weekenden (sleutelwedstrijden en de verkie- z ng van Miss Motor) zijn ook dit jaar in het programma opgeno men, dat verder nog een fiets- modeshow vermeldt. Daaraan wordt behalve door enkele ex posanten ook meegewerkt door Levi Strauss Nederland. Uit zo'n combinatie kan alleen maar een mengsel van fietsen en vrijetijds- kleding tevoorschijn komen. Belangstellenden voor de ver kiezing van Miss Motor 1973 (op dinsdagavond 27 februari) kun nen zich schriftelijk of telefo nisch opgeven bij RAI-Gebouw Europaplein. Een opvallend nieuwtje tijdens deze tweewieler RAI is een z.g. „fietscrèche"Deze wordt inge licht voor ouders, die met jonge kinderen naar de tentoonstelling komen en hun kinderen liever veilig en plezierig onderdak bren gen dan mee te slepen door de deukte. De kinderen kunnen in de Westhal onder deskundige leiding giatis met kinderfietsjes e.d. spe- len. In totaal hebben 128 exposan ten uit zeventien landen voor de ze tentoonstelling ingeschreven. Er zullen worden getoond: mo torfietsen, scooters, zijspanwa- gens, drie- of vierwielige gemoto riseerde voertuigen voor het be sturen waarvan met een rijbewijs A kan worden volstaan, brom fietsen (voorzover goedgekeurd) fietsen, transport- driewielers, fietsen voor gehandicapten, in- validenwagens, onderdelen, toebe horen en handgereedschappen. De tentoonstelling is zoals ge zegd van zaterdag 24 februari tot en met zondag 4 maart open, op zaterdag en zondag van tien tot vijf uur, de overige, dagen van tien tot vijf en van zeven tot tien vur 's avonds. De entreeprijs be draagt vier gulden per persoon. Fietsen is gezond. Vele artsen hebben deze slogan van de "Stich ting Fiets" met graagte gebruikt om patiënten weer op het rijwiel te zetten. Een goedkoop en doeltreffend middel om in conditie te blijven. Maar dan moet men wel stevig doorfietsen. En geregeld. Af en toe op z'n gemak eens een fietstochtje maken helpt geen zier. Als het kan elke dag, maar tenminste drie keer per week. Niet meteen lange afstanden, maar langzaam opvoeren. Steeds in een gelijkmatig tempo rijden. Flink doortrappen met een zo regel matig mogelijke beweging. Niet laten afschrikken door minder goed weer. Ook in de kou is het goed en gezond fietsen. Men kan er zich op kleden. Maar zorg er wel voor, dat u een goede en pas sende fiets hebt. veranderingen tegenkomt. Meer uiter lijkheden. De vouwfiets heeft nooit de populariteit gehaald, dat er aan vankelijk van werd verwacht. De ma terialen werden lichter, waardoor de fiets vaak wendbaarder werd. De kleuren zijn talrijker gewotrdep, de variatie groter. De tijd van louter en alleen zwarte fietsen ligt nog niet zo verschrikkelijk lang achter ons. Van daag de dag is niet eens de helft meer zwart. Het publiek .toont ook meer en meer voorkeur voor de lichte en soms su per lichte sportfietsjes. De ontwikke lingen in het buitenland doen ver wachten, dat ook in ons land de ze voorkeur steeds groter zal worden. Uit de vouwfiets heeft de gezins- fiets zich ontwikkeld, waarop de hele familie terecht kan door de moge lijkheid zadel en stuur naar believen te verhogen of verlagen. Tandems komt men ook weer meer tegen. Al leen niet meer de zware kasten van weleer, maar veel sportiever en aan zienlijk lichter. Vaak gebruikt voor het meenemen van blinden of licha melijk licht gehandicapten. Versnel lingen worden talrijker, maar niet zo sterk als in Amerika waar fietsen met tien versnellingen een „heilig moeten" zijn. Overigens geeft Amerika wel de fiets mode aan. Maar daar komt toch niet het mar kante nieuwtje vandaan, dat op de RAI te zien is: de Hot Poppy f iets- radio. Die is uit de Duitse Bondsre publiek komen overwaaien. Hij wordt met een draagslee op het rijwiel ge monteerd, maar er is heel simpel weer af te halen. De grote belangstelling, die Neder land de laatste jaren weer voor de fiets aan de dag legt, is volgens de organisatoren van de RAI niet ge honoreerd door de overheid. Er zijn nog steeds te weinig fietspaden. Zij stellen Amerika als voorbeeld. Daar wordt de ene „bikeway" na de andere aangelegd. In Nederland gebeurt er wel iets, maar te weinig, vinden zij. Vooral in de steden. Speciale fiets stroken, speciale fietsroutes, het zijn volgens hen dingen, die vrijwel geen geld behoeven te kosten, maar toch schijnen heel wat stedelijke overhe den er maar niet toe te kunnen komen. Gazelle komt voor het eerst met oen f iets-hoogtemeter. De juiste framehoogte kan in een wip worden vastge steld. Eén druk op de knop en zadel en stuur gaan ho ger of lager. Voor de fiets- op-maat. De motorfiets is terug. Helemaal terug. Op de persconferentie, die eind 1970 werd gehouden ter gelegenheid van de toen te houden tweewieler RAI stond de motor nog duidelijk in het verdomboekje. Als een stiefkind. Sindsdien is er veel veranderd. Er werd toen wel heel vriendelijk van een kleine opleving gesproken, maar nie mand had kunnen voorzien, dat de verkopen daarna zo'n grote vlucht zouden nemen. In twee Jaar tijds meer dan verdubbeld! De sfeer, die bij de motorfiets hoort, verschilt radicaal van die van vroeger. Het is de sfeer van de hob by. Van de recreatie. De kleine groep getrouwen is aan het groeien tot een leger van enthousiasten. Dat bewij zen de cijfers. In 1970 nog maar 3800 motoren verkocht, in 1971 al 5100, vorig Jaar bijna 7900. En echt niet in de lichte klasse. Integendeel. Vorig Jaar bijna de helft in de klasse met een cilinderinhoud van meer dan 500 cc. Volgens de RAI is het niet de drang naar snelheid, die motorrijders naar Dit indrukwekkende stuk mechaniek is de zescilinder 750 cc Benelli. Prijs nog onbekend. zware machines doet overstapper}. De zeer hoge snelheden, die tech nisch mogelijk zijn, worden in de praktijk zelden gereden. Trouwens, ook met lichtere motoren kunnen be trekkelijk hoge snelheden worden be reikt. Acceleratie, waarin de motor fiets altijd de meerdere is van de auto, is belangrijk. En de imposante techniek. De liefhebbers kunnen er uren over bomen. Motorrijden is ook geen bezigheid voor de eenling, bij uitstek een clubspart. Er zijn in ons land zo'n 300 motorclubs. Zeer verschillend van aard. Sommige met louter rijders, andere houden zich be zig met het organiseren van motor- evenementen, waarbij rally's van een duizend kilometer geen uitzon dering zijn. Tegenover de vaak gehoorde op merking, dat motorrijden gevaarlijk is stelt de RAI, dat de motorrijder over het algemeen een goed wegge bruiker is, die zijn machine kent, weet wat hij ermee kan doen en geen risico's neemt. „Wij zouden heel ge lukkig zijn als alle bromfietsen net zulke verkeersdeelnemers zouden zijn als motorrijders". Het is dan ook niet verwonder lijk, dat de liefhebbers van deze „sport" vele noviteiten op de RAI zullen vinden. Veel meer dan bij de andere tweewlelers. Vooral de vraag naar meer vermogen en een felle ac celeratie is door de fabrieken beant woord met de introductie van talrijke nieuwe modellen met meer dan 650 cc cilinderinhoud. Op de RAI komt ook de Mlinch met een 1200 cc motor en een wereldprimeur van Benelh met zes cilinders 750 cc. Maar niet alleen in de zware klasse zijn er di verse nieuwelingen. Variaties van 1500 tot 20.000 gulden. Eén fabriek (Ztin- dapp) brengt als nieuwtje een model met waterkoeling, in dit geval niet uit noodzaak om warmte af te voe ren, maar met het doel de motor stiller te maken. Een ludiek model is de Fantic Chopper, de enige „gechop- te" serie-motorfiets. TIJDSCHRIFT De toenemende belangstelling voor de motorfiets is de laatste tijd ook gebleken uit enkele publicaties. Zo Is begin van dit Jaar onder de naam „Moto '73" een nieuw tijdschrift voor de motor- en motorsportliefhebbers gelanceerd. Een veertiendaags maga zine dat alle aspecten van de motor en motorsport wil gaan belichten. 'T wordt verspreid in Nederland en Bel gië en is van start gegaan met een oplage van 23.5000 exemplaren. Ve le bekende figuren uit de motorwe reld helpen hoofdredacteur Coen Ver burg bij het samenstellen van z.jn kleurrijke blad. (Versdhenen bij Leo Produkties in Amstelveen) BOEKJE In dit kader past ook het boekje van Bart Heldt „De geschiedenis van de motorfiets", dat wordt uitgegeven door de Stichting VAM in Voorscho ten (f. 3,90). H°t soepel geschreven v o haal, geïllustreerd met talrijke tekeningen en foto's, laat reeds in da eerste zin zijn relatie met de weder opstanding van de motorfiets zien: „De door deskundigen reeds geruime tijd geleden voorspelde comeback van de motorfiets begint zich de laat ste tijd steeds duidelijker af te teke nen. Niet alleen in ons land maar ook daarbuiten „Bart Held* ver zamelt in zijn werkje zovele bijzon derheden uit de geschiedend de motorfiets, dat het bij het snel groei ende aantal liefhebbers zeker „retig aftrek zal vinden. is ook deze Raleigh-Chopper Sprint, een typische mode- voor de jeugd, waarmee plezier aan prestaties kan wor- verbonden. Een groot deel van de RAI staat stampvol met tweewielers. Vooral fietsen, brommers en motoren. Het zal niemand verbazen, dat de fiets in dit geheel een belangrijke plaats heeft toegemeten gekregen. Ondanks alle massamotorisering blijven we een volk van fietsers. Nederland wordt in het buitenland als hèt klassieke fietsland beschouwd en het feit. dat er vorig jaar in ons land meer dan een miljoen fietsen werden verkocht, wijst er wel op, dat we niet van zins zijn daar verandering dn te brengen. Uit recente onderzoekingen blijkt, dat elk Nederlands gezin over gemiddeld tenminste twee fietsen beschikt. Dat is meer dan waar ook ter wereld. Wel is het gebruik van de fiets wat veranderd. De fiets heeft een duide lijker plaats gekregen bij de recreatie. Het fietstoerisme is sterk toegeno men. In vakanties, maar ook op vrije dagen of in de weekeinden. Volgens de producenten heeft de fiets zich in de loop van meer dan een eeuw ont wikkeld zonder wetenschappelijk basis, maar volledig in de praktijk tot een technisch vrijwel volmaakt produkt. Wellicht komt het daar door, dat men in de wereld van de fiets zelden spectaculaire technische spoedig op te reageren. Enerzijds om aan gefundeerde kritiek tegemoet te komen, maar anderzijds ook om onjuiste vooroordelen te weerleggen. De technische verbetering bij de brommers zijn op deze RAI-tentoon stelling niet overweldigend. Natuur lijk zijn er weer wat nieuwe model len, maar spectaculaire nieuwtjes komt men nauwelijks tegen. Het gaat vooral om verdergaande verbeterin gen op het gebied van gebruikscom- fort, vering, verlichting en onderhoud. Bijvoorbeeld; het gebruik van kunst stoffen neemt hand over hand tóe. Nieuws is er wel op het gebied van de overbrenging. De variateur (ook variomat of variomatic genoemd)die vooral bekendheid heeft gekregen door de toepassing in de DAF-per- sonenauto's wordt nu ook in brom fietsen gemonteerd (o.a. bij Kapitein Mobylette, Peugeot en Motor Morl- ni). Bijzonder in de belangstelling staan natuurlijk de elektro-fietsen. Zo worden ze in de persdooumenta- tie van de RAI genoemd, omdat ze in de zin der wet namelijk nog geen bromfietsen zijn. Hart Nibbrig en Greeve in Sas- senheim, die enkele maanden geleden al aankondigde de in Duitsland goed gekeurde elektrische Solo-brommer naar Nederland te kunnen brengen, zit nog steeds op goedkeuring uit Den Haag te wachten. Nog altijd zijn de wielen te klein. Niet in overeen stemming met de Nederlandse wet geving. Dus mag dat „schone" appa raat niet op de Nederlandse wegen verschijnen. Overigens is die Solo niet de enige elektrische brommer, die op deze RAI te zien zal zijn. Puch komt er ook met één. Er kan een maximum snelheid van 37 kilometer mee wor den gehaald. De batterijen zorgen er voor. dat men er vijftig kilometer mee uit de voeten zou kunnen. Dan moet er weer worden bijgeladen. Maar vraag niet aan importeur R. S. Stokvis en Zonen wat dat ding moet kosten. Het wordt gewoon niet ge ïmporteerd, omdat het nog in het experimentele stadium verkeert. Peugeot brengt geen elektrische brommer naar Amsterdam, hoewel de fabriek er al Jarenlang op studeert. Samen met een aantal andere onder nemingen werd een speciale studie groep opgericht. Maar volgens deze deskundigen ds deze brommer op dit moment niet operationeel: te weinig actieradius (hooguit 30 kilometer) extreem zwaar in gewicht veel te duur. Bovendien is de gepropageerde be strijding van de luchtverontreiniging maar ten dele waar, zegt Peugeot. De opwekking van de benodigde elek triciteit werkt minstens zo luchtver- vuilend aJls het gebruik van de con ventionele motor voor dezelfde hoe veelheid energie. Men kan dus hooguit spreken van verplaatsing van de luchtvervuiling. En dan soms naar plaatsen, waar men er minder last van heeft. De elektrische brommer van Puch: niet operationeel. De bromfietsmankt verkeert in ons land in een periode van stabilisering. Er is een zekere verzadiging te con stateren. Het gebruik is verschoven naar de jeugd en naar de (jonge) getrouwde vrouwen. De opkomst van de auto is daar natuurlijk mede schuldig aan. Toch blijft de brom mer 'n onmisbaar vervoermiddel van velen. En in talrijke gevallen ook het meest praktische vervoermiddel. Al leen is 't karakter van de brommer de laatste jaren veranderd. Het is geen statusartikel meer, maar 'n ge bruiksartikel, in 'n gezin wordt de brommer vaak door meer dan één persoon gebruikt. De RAI verwacht, dat door toenemende verkeersconges- ties en het ontoereikende openbaar vervoer het aantal brommers in de toekomst zal groeien. De maatschappij is de laatste Ja ren kritischer geworden. Niet alleen ten opzichte van b.v. overheid en on derwijs ,maar ook tegenover de auto en de brommers. De Nederlandse le veranciers- van brommers trekken zich dat aan en zijn van plan daar d maxium snelheid gebonden. fabrikanten bouwen deze li- iet in. Dat sommige brommers sondanks hogere snelheden be iken komt doordat het niet zo oeilijk is de motor op te voe- n. „Maar wie met een snel- id van 50 of 60 km per uur jit in situaties, waarin 30 km rantwoord is en op een voer- ig, dat voor 40 km per uur is doeld, brengt zichzelf en ande- Q in gevaar", zegt de RAI. „Het een betrekkelijk kleine groep, e dit doet, maar bijvoorbeeld if procent van twee miljoen is altijd honderdduizend. Het de taak van de overheid om sr tegen op te treden, maar t gebeurt veel te weinig". Op- «rsets verbieden schijnt ju- flsch erg moeilijk te liggen, ok de geluidsoverlast valt niet verwaarlozen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15