oogovens rekenen op langdurige staking Cl A-agenten in Suriname? rectie: 'We kunnen het heel lang volhouden Overleg regering-stakers levert geen resultaat op ^ELLE SRAND de ^vertrouwde zeep voor verstandige hygiëne [ervormde synode over ontact met kerken KRITIEK OP BEZOEK VAN MARINE AAN ZUID-AFRIKA Schmelzer wil geen querulant worden Landelijk ombudsteam voor stadsvernieuwing Chinezen overvallen Amsterdams opiumhuis RPAG 22 FEBRUARI 1973 BINNENLAND 1EN (ANP) „Wij houden rekening met een langdurige, zelfs zeer langdurige staking", verklaarde gistermiddag Albrecht, directeur personeel en organisatie van Hoogovens. „Dat zit ook een beetje in het standpunt van de bon- loogovens is een soort proefkonijn en we zullen ons dus wel degelijk tenminste twee keer achter het oor krab- De situatie van het moment ziet er inderdaad een beetje bevroren uit". u geen zorgen" merkte al- bedrijfsdirecteur IJmuiden van Erp op. "We kunnen het g volhouden". Beide directie- lieten echter ook duidelijk dat men best de onderhan- weer wil openen. "Als zakelijke argumenten aan geven zullen we niet schro- de teur Van Erp vertelde verder, bedrijf geen maar wel liquide middelen. neemt niet weg", zo zei hij 2 idruk, "dat, mocht de staking lange duur zijn, dit financiële aderla- t gevolg zal hebben. Dat zou mnen betekenen, dat voorziene ubliceerde uitbreidingsplannen tempo of in het uitvoering zul'lenwor- ïoomen. Dat zou dan ook be- n, dat de toekomstige werkge- eid in het geding komt", jirectieleden berekenden, dat 't door de staking een schade a vijf miljoen per dag. Daar- i f425.000 bestemd zijn ge- oor de winstuitkering van het leel, die dus ook in gevaar Jan de Jong, hout snijden. Hij stelde, oogovens nog wel over geheime b eschikt waaruit de winst- ing aan het personeel kan Van Erp verklaarde, dat er maar weinig mensen nodig zijn voor dat doel. De vier gekwalificeerde machi nisten van de zuurstoffabriek zouden het met z'n vieren kunnen. Daardoor zou een onmisbare keten uit het pro- duktieproces wegvallen. Dr. Albrecht verklaarde als pi kant detail zelf lid te zijn van de industriebond NVV. Hij is het be paald niet eens met het standpunt van de bonden, maar zei daarover: "Een meningsverschil in een huwe lijk hoeft niet direct tot een echt scheiding te leiden". Op ingrijpen of bemiddeling van de kant van de vakcentrales behoeft niet te worden gerekend verklaarde voorzitter Mertens van het NKV gisteren nadrukkelijk. Confücten die ontstaan bij cao-onderhandelinge door de contractspartijen moeten die partijen zelf oplossen. Hij merk te op, dat het bij de Hoogovens niet om een kleinigheid gaat, maar om een principiële kwestie. "Wij hebben bij het centraal overleg nadrukke lijk aangekondigd en bedongen dat er in het sociaal-economisch beleid aanzetten moesten komen tot een rechtvaardiger inkomens- en vermo- gensbeleid." De Raad van Nederlandse Werkge versverbonden heeft de aangesloten bonden VNO en NCW opgeroepen niet te wijken voor de acties van de industriebonden. Men is van mening dat de inzet van het conflict ver uit boven het belang van normale cao onderhandelingen gaat. "Wij staan op het standpunt dat de industrie bonden met hun eisen en met de ma nier waarop zij deze trachten door te drukken de grens van het aan vaardbare hebben overschreden." Bemiddeling >raken ie directeuren zeiden, dat er dinsdagmiddag geen ander con- 5 geweest met de bonden dan njchnische. Voordat de actie be- iljn er werkafspraken gemaakt i de twee bonden en de direc- lebaseerd op beiderzijds zorg, de veiligheid. Deze afspraken, toe volledig nagekomen en a goed gewerkt. stap worden de ovens egeld. éen blijft er in bedrijf e druk op het gasnet te hand- n er voor te zorgen, dat jidere vijf weer snel in gebruik worden genomen. Voor het einde zail de produktie echter in geheel stilgelegd zijn. De heer Het tweede kamerlid Keuning (DS '70) heeft minister Boersma van So ciale Zaken gisteren gevraagd of hij mogelijkheden ziet in het arbeids conflict bij Hoogoverns te bemidde len. Gevraagd wordt verder, of de bewindsman kan meedelen over wel ke punten bij de cao-onderhandelin gen geen overeenstemming is be reikt. Het kamerlid wil verder we ten of de begeleidingscommissie al is ingesteld. drs C. Poppe en J. Schaeffer hebben gistermorgen een bezoek gebracht aan de Hoogovens om sympathie te betuigen met het doel van de actie. Nadat de kamerleden met de sta kers hadden gesproken kregen ze van de raad van bestuur het stand punt van die kant te horen. Zij zul len niet discussiëren over de concre te eisen van de bonden, omdat ze dat beschouwen als een zaak van de bonden zelf. Ook waarnemend voor zitter Arie de Boon van het NVV was gisteren tussen de stakers te vinden. Solidariteitsacties zijn gisteren in het Rotterdamse Waterweggebied uitgebleven. De industriebonden NKV en NVV houden wel rekening met solidariteitsstakingen, maar de ze komen nog niet voor in het "strijdplan". Als het cao-conflict eind volgende week nog niet is afge lopen, dan moet er rekening mee worden gehouden dat de stakingen rond en in Rotterdam even groot zullen zijn als vorig jaar, toen er on geveer 15.000 man aan meedeed. f PARAMARIBO Er bestaan sterke aanwijzingen dat de Ameri kaanse centrale inlichtingendienst (CIA) de ontwikkelingen in Surina me, die recent tot grote spanningen hebben geleid, nauwlettend volgt. In de Surinaamse hoofdstad worden vier Amerikanen, twee negers en twee blanken, die zich uitgeven voor anthropologen, ervan verdacht in werkelijkheid agenten van deze in lichtingendienst te zijn. De vier Amerikanen bevinden zich al enige tijd in Suriname. Zij hebben, zo wordt gezegd, „in zeer korte tijd" Surinaams leren spreken. Hoewel ze zeggen anthropologen te zijn, is nog niet gebleken aan welke universitei ten zij hebben gestudeerd. Bij Ame rikaanse universiteiten, die bekend staan om hun anthropologie-opleiding zijn hun namen onbekend. Volgens sommige bronnen in Paramaribo zou den de vier Amerikanen, ter camou flage van hun werkelijke activiteiten, af en toe reizen naar het Surinaam se binnenland maken, waar ze dan enige tijd in bosnegerdorpen verblij- In Paramaribo wordt veronder steld dat de Amerikanen regelmatig contact onderhouden met de Suri naamse regering en de VHP, de par tij van de Hindostanen die binnen de regering de grootste invloed uitoe fent. Dat één van deze vier Ameri kanen dezer dagen samen is gezien met de heer Cromwell, onderhoofd van de Surinaamse regeringsvoorlich tingsdienst, wordt als een bevesti ging hiervan beschouwd. DEN HAAG Een minderheid in de Tweede Kamer heeft gisteren scherpe kritiek uitgeoefend op het voorgenomen bezoek van een gecom bineerd Nederland-Engels marine- smaldeel aan de Zuidafrikaanse basis Simonstown. De PPR-fractieleider De Gaay Portman diende een motie in, waarin hij voorstelt om dit bezoek, en elk bezoek aan een Zuidafrikaanse haven, te voorkomen. Minister Schmelzer van Buiten landse Zaken had tevoren verklaard dat deze reis zuiver is bedoeld als vlagvertoon en als oefening. Het be zoek aan Simonstown te volgens hem nodig wegens noodzakelijk onderhoud en het laden van brandstof. Ter verduidelijking stelde hij, dat de gehele actie niets met de NAVO te maken heeft, maar van zuiver bilaterale aard is. Directeur Albrecht van Hoogovens (die zelf Ud is van de in dustriebond van het NVV) is van mening, dcut zijn bedrijf een soort proefkonijn is. DEN HAAG Minister Schmel zer van Buitenlandse Zaken heeft gisteren in de Tweede Kamer ge waarschuwd dat "als iemand in de wereld bekend wordt als een profes- sionele querulant zijn stem geen I enkele waarde heeft". Hij antwoordde hiermee op vra gen van onder meer het PSP-ka- merlid Van der Spek en het PvdA- kamerlid Ter Beek die vroegen of de schendingen van de rechten van de mens die in hun ogen in Tur- kije plaats hebben niet als onder- werp van gesprek in de Europese ministerraad kan worden gebracht. Minister Schmelzer meende ech ter, dat er onvoldoende materiaal daaromtrent aanwezig is en dat men moet voorkomen niet ongeloof waardig te worden. Nederland erkent Noord- Vietnam DEN HAAG Nederland zal bin nenkort Noord-Vietnam erkennen. Minister Schmelzer van Buitenlandse Zaken heeft gisteren in de Tweede Kamer gezegd, dat men, alvorens over te gaan tot officiële erkenning, eerst de resultaten wil afwachten van de internationale conferentie over Vietnam, die op 26 februari in Parijs begint. Bovendien verklaarde hij, dat eerst nog overleg zal worden gehouden met de andere Benelux-landen en enkele EEG-partners. Een officiële erkening van Noord- Vietnam zal vermoedelijk bónnen en kele weken volgen. Stakers Suriname houden voet bij stuk J HEBERGEN (ANP) De her- J ide synode heeft zich uitvoerig gehouden met de „Formule eendracht", die in 1971 door een t aantal kerken van lutherse en I inistische oorsprong werd opge- i de synode werd vastgesteld, dat stuk toch bepaald achterwaarts gericht en allerlei lutherse ge- htengangen verraadde. Over istus aldus werd vastgesteld wordt te weinig gesproken van- i God met Is- lutherse prof. dr. P. Boender- ir als gast aanwezig er- de het compromis-karakter van stuk. De synode besloot dat de laakte opmerkingen door een klei- commissle onder woorden zullen den gebracht. >e Bynode boog zich verder over verslag over de in juni be- inen officiële contacten tussen de ipsgezinde Broederschap en de Herv. Kerk. Ds. F. H. Landsman iporteerde, dat het voor de com- isle die zich met deze contacten lghoudt een enorme geestelijke ugde was dit oecumenisch gesprek te mogen voeren. De commissie kreeg van de synode mandaat om verder te werken. Verwacht wordt dat in de juni-synode een voorstel ter tafel zal komen. Behandeld werd voorts het verslag van de adviezen uit de classes over het rapport „Gemeentevormen en gemeenteopbouw". Er kwamen van uit de synode verscheidene opmer kingen over onderdelen van het rap port, over de verhouding van vorm en inhoud van het gemeentewerk, of er een profetisch elan nodig was. De synode besloot een nieuwe kerncom missie te benoemen met een aan tal werkgroepen die gedecentraliseerd gaan werken en verder de toekomsti ge ontwikkeling te laten uitwerken door het breed moderamen van de sy node. De synode heeft gistermiddag haar februarizitting op Heidepark in Drie bergen besloten met een bijzondere bijeenkomst waarin scriba, ds. F. H. Landsman (65) afscheid nam. Ds. Landsman, tevens secretaris van de Herv. Kerk in Nederland is in bei de functies opgevolgd door dr. A. H. van den Heuvel. PARAMARIBO In Suriname is nog steeds geen oplossing in zicht voor het conflict tussen de regering en de vakbonden. Vier ministers van het Surinaamse kabinet hebben urenlang onderhandeld met de lei ders van de belangrijkste vakcen trales, die de stakingen hadden uit geroepen. Dit gesprek, dat zonder resultaat bleef, kwam nadat de vakcentrales een ultimatum aan de regering van premier dr. Jules Sed- ney hadden gesteld. In Farimaribo was gisteravond niet bekend wat het ultimatum van de vakcentrales inhield. Er wordt evenwel op gewezen dat ook andere faotoren van invloed zijn geweest op het besluit van de regering met de vakbondsleiders aan de onderhande lingstafel te gaan zitten. Het besluit van de drie Ne derlandse vakcentrales om de Suri- naamste stakers met 100.000 gulden te steunen, heeft in Paramaribo niet nagelaten grote indruk te maken. Het gaat daarbij overigens meer om de politieke dan om de materiële bete kenis van dit besluit omdat de 100.000 gulden, die ter beschikking zijn ge steld, over tenminste 4000 stakers ver deeld moet worden. Voorts heeft het er alle schijn van dat de mensen die nu nog staken (onderwijzers, douane-beambten, verplegend en farmaceutisch perso neel in overheidsdienst) vastbesloten zijn hun acties voort te zetten. Een groot aantal onderwijzers heeft zich bij de stakingscentra laten registre ren, zodat het gezag van de vakbon- DEN HAAG (ANP) Vrijdag wordt te Den Haag opgericht het landelijk ombudsteam voor stadsvernieu wing. Het doel van dit team zal zijn het geven van bijstand aan hen, die stadsvernieuwing door middel van rehabilitatie of minder ingrijpende wijkverbeteringen willen nastreven en het verbeteren van en het geven van meer inhoud aan inspraak. Het initiatief voor de oprichting is genomen door dr E. Nypels, direc teur van het wetenschappelijk bu reau van D'66 en oud-kamerlid. Ka merleden van D'66, KVP, PPR, PvdA en VVD, architecten, stede- bouwkundigen werkten aan de op richting mee of toonden interesse. De groeiende behoefte aan kennis om te kunnen beoordelen of in het kader van stadsvernieuwing wonin gen gesloopt dan wel moeten wor den verbeterd is een van de redenen om het ombudsteam op te richten, aldus een mededeling van de kant van de initiatiefnemer. Daarnaast speelden een rol de toegenomen be langstelling voor de woonfunctie en het feit, dat sanering leidt tot onno dig hoge huren en verstoring van de wijkgemeenschap. Er wordt gedacht aan het forme ren van een netwerk van deskundi gen, die zich vooralsnog belangeloos bereid verklaren steun te verlenen aan groepen bewoners of aan perso nen die deskundige bijstand nodig hebben. Het zal daarbij moeten gaan om hetzij richting te geven aan het beleid op rijks-, provoinciaal- of gemeentelijk niveau hetzij eenmaal opgestelde plannen zodanig om te buigen dat de nadelige kanten van de realisering worden weggenomen. D0ETINCHEM (ANP) Gis- middag rond vijf uur is een ie brand uitgebroken in boers rubberfabriek in het terse Terborg. De brandweer onmiddellijk uitrukte, vroeg intentie van korpsen in de om hing. Om tien over zes was de brand er het vuur meester. De hele ftndstoffenhal van de fabriek, bnede een daarnaast gelegen Outopslagplaats van de hout- indel Van Dam uit Terborgzijn gebrandIn de hal lag ruwe ubber opgeslagen. Volgens een oorlopige schatting bedraagt de mde ongeveer tweehonderd Mzend gulden. De oorzaak van i is nog niet bekend. AMSTERDAM Zeven Chine zen hebben gisteren een gewapende roofoverval gepleegd op een Chinees „opiumhuis" in Amsterdam. Zij na men 24.0000 gulden en sieraden mee. De politie heeft de 34-jarige Chinees C.S.N. gearresteerd. Hij zou bij de overval betrokken zijn geweest. De mannen, gewapend met pisto len, messen en vermoedelijk een stengiun, dwongen de tien tot vijftien landgenoten in het pand in de Bin- nenbantammerstraat met hun rug tegen de muur te gaan staan. Bij een daarop volgend handgemeen werd de 30-jarige Chinees K. aan het oog gewond. Hij moest in een kliniek worden opgenomen. De overvallers eisten van K. 5.000 gulden, een bedrag dat uiteindelijk door een van de andere aanwezigen werd betaald. De zeven mannen be roofden vervolgens hun landgenoten van hun sieraden en zij namen 19.000 gulden kasgeld mee. De politie tast wat het motief van de overval betreft nog volledig in het duister. „In die wereld is daar altijd heel moeilijk achter te ko men", aldus een woordvoerder, „mo gelijk liggen de problemen hier in de goksfeer". den toch groter is dan men In rege ringskringen geneigd was aan te ne men. Bovendien heeft de NPS, de be langrijkste oppositiepartij, nieuwe initiatieven aangekondigd. De NPS heeft afgelopen zondag om ontbin ding van het parlement gevraagd. De regering heeft deze els genegeerd. Als antwoord hierop heeft de NPS tegen het eind van deze week een grote protestdemonstratie aan gekondigd. In Paramaribo is ook bekend ge worden dat de Surinaamse sectie van de Koninkrijksoommissie nog geen enkele keer heeft vergaderd en er dus van de kant van de Suri naamse regering geen duidelij ke plannen zijn voor de herziening van het Koninkrijksstatuut. Zoals bekend zal de KoMnkriJkscommte- sfc half maart in Willemstad (Cu rasao) bijeenkomen om de laatste hand te leggen aan het nieuwe sta tuut. Bekend is, dat de leider van de VHP, de belangrijkste regeringspar tij, J. Lachman, over deze her ziening wel ideeën heeft, die neer komen op zoveel mogelijk handha ving van de bestaande Banden met Nederland. Suriname heeft vorige week laten weten niet te kunnen deelnemen aan het overleg tn Wil lemstad, dat oorspronkelijk eind februari zou plaatsvinden maar in verband met de situatie in Surina me al twee weken is uitgesteld. Tennis Tom Okker te gister avond in Keulen in de achtste fina les herenenkelspel van het prof toer nooi uitgeschakeld. De Nederlander verloor met 4-6, 3-6 van de Tsjech Jan Kodes. ADVERTENTIE Untcura N.Y. Amsterdam

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7