PROTEST BEWONERS KAAGEILAND TEGEN BOUWEN VAN HOTEL-FLAT VALLEN EN OPSTAAN Ook gemeente Haarlemmermeer oneens met plan Prijzen aardappels stijgen gestaag Promoties LEZING OVER MENOPAUZE IN LISSE DONDERDAG 22 FEBRUARI KAAGEILAND Bewoners van het Kaageiland hebben via hun Dorpsraad geprotesteerd tegen de plannen van de gemeente Alkemade vergunning te verlenen voor de bouw van een appartementen-hotel langs de oevers van het ei land. Zij vinden dat het hotel, dat vier verdiepingen zal gaan krijgen het landschapsschoon van het eiland zal be derven. Ook zal het de rust en vrede van het nu landelijke dorp nog verder in gevaar brengen. Het toerisme legt al genoeg beslag op het eiland, vinden zij. Verder zal de zeilsport ook vast en zeker hinder ondervinden van een dergelijk hoog gebouw. Letterlijk en figuurlijk wordt de zeilers de wind uit de zeilen ge nomen. Daarom heeft ook de Konink lijke Nederlandse Zeilvereniging na mens de Kaag-zeilers bezwaar aan getekend. Evenals de gemeente van Haarlemmermeer. De heer Stel van de secretarie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening zegt hierover: Door Ida Overdevest „De argumenten van de gemeente Haarlemmermeer zijn vooral ver keerstechnisch gericht. Het hotel zal namelijk zeker verkeer aantrekken. Dit heeft gevolgen. Er zal bijvoorbeeld parkeergelegenheid moeten zijn. Dit is, gezien de enorme verkeersdrukte in de zomertijd op de Buitenkaag en op het eiland zelf, een moeilijk punt. Ook zullen de opstoppingen zeker toe nemen. De weg langs de Ringvaart is toch al te smal. Daarnaast zal met de toeneming van het aantal auto's ook de pont vaker moeten varen, wat weer een belemmering en een gevaar betekent voor de scheepvaart. In de zomertijd is er rondom het eiland toch al een aanzienlijke overbelasting, wat door de bouw van dat hotel langs de Ringvaart alleen maar versterkt wordt." Verlopen De dorpsraad van Kagereiland, die namens de bewoners geprotesteerd heeft tegen de plannen om langs de Ringvaart een appartementen-hotel te bouwen, is ook op andere wijze ac tief. De raad is ongeveer 2 jaar ge leden ontstaan op initiatief van en kele bewoners van het eiland. Het bestuur is toen op democratische wijze gekozen door de bewoners, op een vergadering waarin door de grote opkomst bleek dat er zeker be hoefte bestond aan een dergelijke dorpsraad. Op dit moment is de dorpsraad bezig met de plannen voor een gemeenschapscentrum/gymnas tieklokaal. Ook wil men een peuter speelplaats. Op het actieprogram staat tevens onderhandelingen met Maarse en Kroon om een busdienst tot de pont te krijgen. De Kage- naars moeten nu nog om met de bus te kunnen, naar de Rijksweg lopen, wat een aanzienlijke afstand is. Met de gemeente zijn ze al een tijd be zig over het afschaffen van pont- geldbetaling voor de mensen van de Buitenkaag. Om de wensen en pun ten van kritiek van de bewoners te weten worden er regelmatig hear ings gehouden. Ook met de ge meente bestaat volgens voorzitter van Rist goede contacten. Met de dorpsraad wordt volgens hem op het gemeentehuis rekening gehouden. Als contactorgaan met de bewoners dient het blad "Heen en weer" dat een symbool is voor het pont dat het eiland met de buitenwereld verbindt. Sociëteit voor lichamelijk gehandicapten ZOETERWOUDE Op ini van het Nederlandse Rode afdeling Leidschendam is een teit voor lichamelijk gehandics in het leven geroepen. Omdat terwoude nog altijd, wat t Kruis zaken betreft, onder de« deling behoort, kunnen ook 4 en heren uit Zoeterwoude dez« ciëteit bezoeken. Het is de bedoeling een stiet in het leven te roepen. De voo reidende besprekingen zijn op gat Op 2 februari Jl. heeft de bijeenkomst plaats gehad; 8 pt nen uit Zoeterwoude waren aat zig. Het was een gezellige dag, dat bij het naar huis gaan unaniem van mening was, dat ze sociëteit moest blijven. Iedere eerste vrijdag van maand is er sociëteit in het D stencentrum Duivenvoorde te l schendam. Er kunnen allerlei spellen wot gedaan, schaken, dammen, scr beien, voetbalspel, kaarten enz. is er gelegenheid voor handen beid, zowel voor dames als ha Verder ligt het in de bedoeling 1 te oursussen te gaan organise Op 2 maart a.s. begint b.v, - sus bloemschikken. Br wordt niet gerookt, zodat m sen met ademhalingsmoeilijkhe ook kunnen komen. Wel kan in andere zaal een sigaretje won gerookt. Na de luch-pauze is er gelegen! t om te rusten. Consumptie zoals koffie, soep zijn verkrijgbaar. Het teriaal behorende bij een ci moet worden betaald. Er kan een warme maaltijd 1 den gebruikt, of men kan zelf brc Het plan voor de bouw van het appartementen-hotel op het eiland is afkomstig van de onderneming „Con tinent" uit Den Haag. Hiertoe deed zij reeds in 1968 een aanvraag bij B. en W. van Alkemade. Die aanvraag is toen verlopen. Bij de nieuwe in diening van het plan besloot de ge meente Alkemade een bijzondere pro cedure te volgen, volgens artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning. Er is een ontwerp-bestemmings- plan gemaakt, waarin „Continent" langs de Ringvaart ongeveer 100 meter voorbij het pontje een 80 a 90 meter breed hotel zou kunnen bou wen. De bijzondere procedure is ge volgd, omdat de bouwaanvraag niet overeenstemde met het bestemmings plan. Een eis bij een dergelijke pro cedure is, dat de gemeente het voor nemen om een vergunning te verle nen, publiceert. Dan kunnen even tuele bezwaren worden ingediend, voordat het plan aan Gedeputeerde Staten wordt voorgelegd voor een goedkeuring. De G.S. kan op grond van de bezwaren zijn goedkeuring aan het plan onthouden. Een pro bleem tenminste voor de mensen die bezwaar tegen het plan hebben DEN HAAG (ANP) De con sumentenprijzen van aardappelen zijn de laatste maanden geleidelijk hoger geworden. Op gezag van de gemeentelijke statistiekbureaus meldt het secretariaat van het pro- duktschap voor aardappelen dat tussen oktober 1972 en de eerste helft van februari 1973 de bintjes in Amsterdam van 43.5 naar 50. in Den Haag van 41 naar 48 cent per kilo gingen. Dat waren dan ge middelde prijzen, per detailhan delszaak liepen de prijzen uiteen van 35 tot 60 cent. In Den Haag. zo heeft een groot handelsorganisatie onlangs ontdekt, verzorgen zestig tot zeventig markt- zaken, cash and carry bedrijven speciaalzaken en karrijders bijna de helft van de omzet tegen prijzen die Extra geld voor hulp Vietnam DEN HAAG Nederland zal 30 miljoen gulden als extra hulp aan Vietnam schenken. Dit heeft minister Boertien van Ontwikkelingshulp gis teren in de Tweede Kamer bekend gemaakt. Het bedrag zal, zoals de minister dit gisteren zei, worden aangewend voor de wederopbouw van de „getroffen gebieden" in Zuidoost-Azië, waarbij inaar zijn mening ook Laos en Cam bodja behoren. Een deel van het bedrag 16 mil joen zal nog op de begroting voor 1973 worden geboekt. Over de manier van hulpverlening verklaarde de mi nister, dat de Nederlandse regering bij voorkeur voelt voor een multi laterale actie, bijvoorbeeld georgani seerd door de Verenigde Naties. Daarnaast zei hij, dat het natuur lijk essentieel is, hoe het gesloten be stand zal worden uitgevoerd. Boven dien zal eerst nog moeten worden on derzocht hoe, waar en in welke mate hulp moet worden verleend. Aandacht heeft de Nederlandse regering ook voor de situatie van de politieke burgergevangenen in Viet nam. Minister Schmelzer berichtte de Kamer, dat dat in eerste instantie tot de taak van de onlangs geïnstalleer de Nationale raad van verzoening be hoort. De ambassade in Zuid-Vietnam heeft echter instructie om, als dat kan, effectief op te treden. meestal aanzienlijk lager liggen dan in de andere 800 of 900 detailzaken, die veelal niet meer dan enkele honderden kilo's per week omzetten. De groothandelsprijzen voor aardappelen hebben volgens het produktschapssecretariaat begin Ja nuari hun hoogste peil bereikt. Daarna zijn ze met ongeveer tien procent gedaald, maar de laatste week zijn ze weer iets aangetrok ken. De nog aanwezige aardappelvoor- raad omstreeks 20 Januari bedroeg 1.057.000 ton, ongeveer 100.000 ton minder dan een Jaar geleden. Een hoog exporttempo blijft op grond van die voorraden wel nodig, vindt het produktschapssecretariaat. De moeilijkheid daarbij is dat het hoge internationale prijspeil de import behoefte van een aantal landen en daardoor ook de Nederlandse export afremt. We hebben bovendien een concurrent aan Engeland, dat aard appelen over heeft en zijn witvlezi- ge, niet bij iedereen maar in bv. de Middellandsezee-landen wel gewilde produkt goedkoper levert dan wij het onze. Uit Frankrijk geeft het produkt- secretariaat sombere berichten door. Daar is de markt ontwricht door het vrijlaten van de telersprijzen en de vaststelling van maximum-winkel- prijzen. LEIDEN Aan de universiteit is de heer W. F. L. Buschkens, we tenschappelijk hoofdmedewerker bij het Instituut voor Culturele Antropo logie en Sociologie der niet Wester se Volken van de Leidse Universiteit, gepromoveerd tot doctor in de socia le wetenschappen op een proefschrift getiteld „Het familiesysteem der Volkscreolen van Paramaribo"; Idem (cum laude) de heer J. de Leeuw, tot doctor in de sociale wetenschap pen op een proefschrift, getiteld: "Canonical analysis of catagorical data", idem de arts P. M. van der Plas, verbonden aan het Acade misch Ziekenhuis Rotterdam, Dijk- zigt tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift: "The influence of polyene antibiotics on blood coagula tion and thrombocytes in vitro". is dat de bezwaren niet zoals bij een normale procedure, tot de Kroon kunnen worden uitgespeeld. Eerst zal B. en W. van Alkemade echter over het plan en de binnengekomen be zwaren praten. Het is dan heel goed mógelijk, dat de procedure alsnog wordt gestaakt. B. en W. hebben daar in ieder geval de bevoegdheid toe. De bewoners van Kaageiland zullen een dergelijk besluit zeker toejuichen. Donateursavond Stichting Oud Zoeterwoude ZOETERWOUDE De Jaarlijkse bijeenkomst voor de donateurs van de Stichting Oud Zoeterwoude (Sue- tan) zal op donderdag 8 maart wor den gehouden. De donateursavond zal plaats vinden in het verenigingsge bouw Ons Huis in de Dorpsstraat (Zoeterwoude-dorp). Aanvang 20.00 uur. Inleider is de heer Hulkenberg uit Lisse, die aan de hand van dia's een lezing zal houden over "Den De- ver", een oude ruïne ten zuiden van Lisse. LISSE Mevrouw C. van der P.'as- Korenhof, vrouwenarts te Lei den, heeft in een bijeemkomst van de afdeling Lisse van de Ned. Chr. Vrouwenbond gesproken over het on derwerp Menopauze. Zij benadrukte dat dit thema zowel emotioneel als actueel genoemd kan worden. Het is voor de vrouw een vast gegeven dat c'eze periode van haar leven deel uit- n aakt. Het ouder worden vraagt het besef dat Je niet meer terug kunt. Mevrouw Van der Plas vertelde dat zich bij de menopauze hormoonver schuivingen voordoen en dat het lichaam van nature een nieuw even wicht zoekt. Zij verklaarde dat de ze periode vaak een zekere twijfel aan eigen waarde meebrengt. De me nopauze vangt in de regel aan op ruim 51-jarige leeftijd, vaak nog iets lrter omdat het menselijk leven van langere duur is geworden dan vroe ger het geval was. Na haar inleiding werd de meno pauze doorgelicht, waarbij tal van vragen op mevrouw Van der Plas werd afgevuurd. Niet meer roken De leiding van het Europese kantoor van de Ver enigde Naties in Genève heeft gis teren aan haar personeel gevraagd, op afdelingen waar rokers en miet- rokers bij elkaar zitten het roken tij dens de werkuren op te geven. In een circulaire herinnert de leiding er aan dat tabaksgebruik "een belang rijke factor is bij longkanker, chroni sche bronchitis, longemphysema, aandoeningen van de hartslagader en kanker van mond- en keelholte". De leiding vindt dat mensen die roken, zoveel hoffelijkheid en respeot voor de vrijheid van de ander dienen te hebben dat ze zioh in gezelschap van niet-rokers van tabaksgebruik ont houden. Meer voor defensie De Britse regreing heeft gisteren haar defen sie-witboek gepubliceerd waarin zij voor het Jaar 19731974 een verho ging van de defensie-uitgaven met ongeveer vier miljard gulden tot bij na 26 miljard gulden aankondigt. Dat is omstreekst 5,75 procent van het bruto nationaal produkt. Reke ning houdend met de inflatie, is er sprake van een reële verhoging van de defensie-uitgaven met 5,6 procent. Onderscheidingen van Blauwkousen HAZERSWOUDE/ KOUDEKERK AAN DEN RIJN Prins Benno van de onlangs opgerichte Hazers- woudse carnavalsvereniging De Blauwkousen heeft de eerste onder scheidingen uitgereikt. Tijdens een carnavalsfeest in Hotel van Egmond in Koudekerk aan den Rijn hing de prins de eigenaar van dit café, Pon Steensma, en zijn echtgenote de orderscheiding om. Dat was uiter aard een., blauwe kous. Zaterdag 24 februari aanstaande, vanaf 20.00 uur is het zottenfeest van de Blauwkou sen, zoals bekend, in het Groenendijk parochiehuis. „Een avond vol ver rassingen", aldus de Blauwkousen, die zaterdagmorgen op twee boerenkar- len hun opwachting maken in Kou dekerk aan den Rijn en Hazerswou- c'e- Rijndijk. Actie voetbal vrouwen in Oudewetering OUDE WETERING Dat het met het damesvoetbal ook heel anders kan blijkt wel bij de Weteringse Girls. De meisjes zijn helemaal in de vereniging opgenomen. Omdat de dames-afdeling begrijpt wat dat de mannen kost, willen zij iets terug doen. De dames gaan een actie voor verlichting voeren. Op het evenementenprogramma staan voor 23 mei een wedstrijd van het Goudse dames-elftal tegen het Leidse, voor 30 mei een wedstrijd van de Feyenoord amateurs tegen een team van Weteringse Boys en een veldloop op Eerste Paasdag (12.00 uur inschrijven in de kantine van Wete ringse Boys). Grote aanvoer forsythea in Boskoop Vorige week was er flinke aan voer van forsythia, Magnolia en Ja panse kers rosea. De prijs van for sythia was niet denderend, want de allerhoogste prijs was 67 70 cent per tak. Magnolia in goede sortering deed 62 tot 42 cent p. knop en de prijs van Japanse kers was 3.80-2.60-1.40 -100 p. tak en per bos was dit 7.50, 4.80 en 2.80. De aanvoer van kers echter loopt ten einde, en zal deze week een stuk minder zijn. de aan voer van Salix fortussa en Setsuke, gaan onverminderd voort, en wor den behoorlijk betaalt. Mahoniablad ongeregeld aangevoerd en dan alleen maar in kortere bossen. Wilgen kat jes komen er prachtig, soms tot 250 p. bos. Prunus liiloba, ook ongere gelde aanvoer, tot 77 cent per tak. Ja panse Azaléas ook 1 a 2 keer per week met prijzen tot 2 gld. p. stuk. Dimitry z. J. G. Zutphen G., a. v. a. tioo- de Groot, Quirina a. v. f. j. van Klaveren en J. W. Heeren. Katie L„ d. Dindy d. v. A. Delfos. ^Jeroen Vernoeven, Erwin J. P., s M. Corne- F. J. W. lissen. Alexander N. C., z. v. S. C. Mullenders en A. C. Eijgendaal, Sjoerd Aan de overkant van d-e Ringvaart (achter de hoot) het omstreden stuk land, waar "Continent" graag een hotel zou gaan hou wen. (Foto Jan Holvast) Hazerswoudse autohandelaar voelt zich beledigd HAZERSWOUDE Autohande laar B. v. d. Haven uit de Hazers woudse Kastanjelaan 17 voelt zich in zijn, zoals hij zegt, goede naam aangetast. De drie personen wagens die in zijn straat geparkeerd staan, zijn, zo wil hij duidelijk stellen, „geen wrakken". De commissie milieu-hygiëne wil het autowrakkenprobleem in een volgende vergadering aan de orde stellen. „Maar deze auto's, waar van diverse kranten foto's publiceer den, zijn geen wrakken, maar nog allemaal rijvaardig", zegt hij. „Ik voel me beledigd. En de mensen die er over klagen dat die auto's daar staan en ze verslijten voor wrakken, heb ben het bij het verkeerde eind. Je zou het laster kunnen noemen!" Van der Haven voegt er nog aan toe, dat hij toch geen honderden guldens aan invoerrechten gaat be talen voor wrakken Hij heeft ove rigens wel een wens, deze autohande laar/ sloper: een plekje waar hij auto's kan slopen. „Ik had destijds een plekje in het land, maar dat mocht niet meer". Maar de auto's die op de Kastanjelaan staan, zijn geeai wrakken. „En ze staan er ook nog geen 2% Jaar", aldus Van der Haven. Voor de tienjarige Frank Bennink uit Aalten was het vallen en opstaan in de Arnhemse Rijn streekhal. Daar wordt een internationaal concours hippique gehouden, waaraan Frank met zijn pony Radja deelneemt. Een vurige pony zo te zien. Het vervoer wordt geregeld uit Leidschendam. Zij die i invalidenwagen moeten won B vervoerd, worden per busje af| haald. Voor het vervoer per pa; cuiiere auto's zijn vrijwillig bereid te helpen. Wanneer u tussen 18 en bent en wenst van deze sociëteit bruik te maken, bel dan Mevro Van Pelt, tel. 01761—3017 of vrouw Roelofs 01761—5740. U dan zo nodig alle verdere inlicht gen die u wenst krijgen. Correspondentie adres: Mevro; L. van Pelt, Pr. Bern'hardlaan Leidschendam. COMITÉ VOOI VERFRAAIING MORSWIJK LEIDEN De bewoners van 1 Morskwartier hebben gisteravond buurtcomité opgericht, dat zal ten zorgen voor verbetering van h leefmilieu in de wijk, wat ondi meer verfraaiing van de buurt ii houdt. Het nieuwbakken buurtcomité j rich in dit kader gaan bezighoudt f met het tegengaan van zg. "sluii verkeer" in de richting van Haagwe en Lage Mors, dat daarheen treï sinds het ontstaan van de "Citj ring". Om ook de Morspoort tegen de kt lijke gevolgen van het vele verieÉ te beschermen is een plan opgestdi dat een aantal andere mogelijkhede voor de verkeersstroom biedt. Daar naast denkt men aan beplanting i de wijk, mede om geparkeerde auto] "uit het zioht" te houden. PAS OP MET j KERNENERGIE DEN HAAG De Vereniging Mi u lieudefensie wil dat de Tweede K» mer kritischer kijkt naar de ont wikkeling op het gebied van de kern- j energie. Zij vindt, dat met name di procedure voor de suspensietestreac- tor (KSTR) van de Kema in Arnhem n bewijst dat het met de rechtzeker- c heid in Nederland droevig gesteld n In een brief aan alle kamerleden, ïi worden die uitgenodigd het beleid va ta de ministers van Economische Za- ken en van Volksgezondheid en Mi- a lieuhygiëne nauwkeurig te controle- Bovendien wil de Vereniging Mi*11 lieudefensie dat de kamer er bij de1 ministers op aan dringt, dat de kern-1 centrale in Borssele pas in werking mag worden gesteld nadat de burger 3 in de gelegenheid is gesteld zijn on gerustheid tot in hoogste instantie kenbaar te maken. De vereniging wil dat eventuele protesten tegen het verlenen van een vergunning schor sende werking zullen hebben. Tenslotte vraagt ze aan de kamer leden bezinning op de Nederlandse deelneming in de Duitse kweekreac- tor bij Kalkar. Onder druk van de andere deelnemers zal de regering binnenkort moeten komen met een t| financieringsvoorstel, volgens welk r de Nederlandse burger als belasting- j betaler en als elektriciteitsverbrui- ker zal worden aangesproken. De vereniging Milieudefensie consta- 1 teert dat de kosten binnen tien Jaar h tot vijf maal boven de oorspronke- 1 lijke raming zijn gestegen. Ook het stralingsrisico In Kalkar ligt volgens 0 haar veel te hoog. De ministers overwegen de Kema 1 vergunning te verlenen om de test- 1 reactor in werking te stellen, maar volgens Milieudefensie kan dat niet omdat er nooit een oprichtingsver* gunning zou zijn verleend.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4