Nieuwe gebouwen voor jeugd Leiderdorp Nieuw orgel in de Messiaskerk in gebruik B EN W WILLEN ORGELSPEL BIJ HUWELIJK agenda Driekwart miljoen voor padvinders- en jeugdhuizen Commissie Niet vergaderen om I vergaderen' in Benthuizen DONDERDAG 22 FEBRUARI; Welterusten dominee WASSENAAR Nu een feest is het gewoonlijk de ka ter die orde op zaken stelt. De realiteit wordt dan weer onder ogen gezien en men gaat zich dan wel eens het één en ander afvragen. Zo ook met de "Applausdien- sten", die maandelijks om en om in de Messiaskerk en Zijl- laankerk worden georgani seerd. De dienst van 28 ja nuari ivas zo'n dienst waar mee bovenstaand gegeven kan ivorden vergeleken. Op het moment van de dienst bruiste het enthousiasme de deur uit. Niemand scheen één ding te bemerken: wat ivas de kerk leeg! Is men dan uitgekeken op de Applausdiensten"? Zit er niet meer de felle drang ach ter de mensen om te gaan? Wie weet is het deze maand weer zo. "Applausdienst" wil nog steeds zeggen: een dyna mische, moderne kerkdienst. Noem het ludiekalternatief of ivat er nog meer voor mooie woorden zijn. Het gaat erom de mensen op zondag te bevrijden van de sleur, die echter niet negatief behoeft te zijn. Laat je niet kennen, kom naar de Applausdienst a.s. zondag 25 februari om 7 uur in de Messiaskerk. Het thema van Sipke van der Land is bedoeld voor mensen, die niet in slaap willen val len: Welterusten dommee". Gasten van de maand: Luuk ialbrecht en Cees Koedood. Udink steunt experimenteer project DEN HAAG In navolging van GS van Zuid-Holland heeft ook mi nister Udink van Verkeer en Water staat zijn steun toegezegd aan het ex perimenteerproject van de Leidse Werkgroep Milieubeheer. Dat heeft de bewindsman laten weten aan de vaste Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat bij de behandeling van de begroting voor 1973 van het Rijks wegenfonds. De minister vindt de kos ten van het project weMswaar hoog. maar hij zal toch gelden beschik baar stellen en er bij de provincie op aan dringen om ook in de kosten bij te dragen. WARMUNDA NAAR DELFT WARMOND Voor de competitie wedstrijd Concordia-D Warmunda, die a.s. zondag zal worden gespeeld, wordt een bus ingezet, die spelers en supporters naar Delft zal vervoeren. In verband met het vroege aanvangs- uur (2 uur) zijn de vertrektijden als volgt: 12.30 uur vanaf het sportpark en 12.45 uur vanaf de Baan. Vrijdag is er een klaverjasavond. LEIDERDORP De Stichting De Leiderdorpers© Padvinders wil bij de Kleine Zandput een nieuw onderko men gaan bouwen voor dit hier nog altijd groeiend stuk jeugdwerk. Er is ene uitgave mee gemoeid van bijna een kwart miljoen. Bur gemeester en wethouders stellen de raad voor een subsidie van f25.000 loe te kennen, de betaling van ren te en aflossing te garanderen van een geldlening van f 175.000 en de grond in erfpacht uit te geven. De padvinderij is nu gehuisvest in oude gebouwtjes: het voorma lig stiltecentrum van de tentoon stelling E'55, dat aan de Dr. Van Rhijnstraat staat, een oude bollen schuur achter de begraafplaats en een afgedankte kleuterschool bij de Kleine Zandput. De leiding heeft ervoor gezorgd dat de Van der Does Liethorps- groep de grootste padvindersgroep an Nederland is. Het georganiseerd Jeugdwerk blijkt in een grote be hoefte te voorzien. Deze zomer wordt begonnen met de bouw van een Jeugdhuis aan de Gaarmeesterstraat van de stichting Jeugdwerk Leiderdorp. De stichting begroot de kosten op ruim een half miljoen en vraagt een garantie van de raad voor de betaling van rente en aflossing van een lening. B. en Wstellen voor hiertoe te besluiten. Voorts stellen zij voor het terrein nabij de kruising met de Heemraad laan in erfpacht uit te geven aan de stichting. B. en W. stellen voor tot het aan brengen van een afrastering langs de sloot aan één kant van de speel tuin nabij het Patrimoniumpark. De speeltuinvereniging „Achthoven" heeft weinig leden en is financieel niet in staat dit hek te financieren. Voorgesteld wordt het werk onder hands aan te besteden. Ter gelegenheid van het bereiken van het hoogste punt van de eerste school in Binnenhof heeft Noorlan- der Bouw BV een geschenk van r 1000 gegeven. B. en W. willen dit bedrag bestemmen voor het aan- biengen van beplantingen bij nieu- ?/e scholen in de nieuwe wijk. Donderdag Stadsgehoorzaal Rotterdai harmonisch Orkest o.l.v. Waart 8.15 Het Mierennest «Morsweg 59» rjassen en sjoelen 8 uur narr Oegstgeest (Geversstraat 65) cleteit v a 16 jaar 8-12 uur na Stadhuis Spreekuur sociale ra vrouw 6-8 uur nam. Breestraat 19 Socletelt voor capten 2-5 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit (voor kamerbewoners en alleeni den) 9-12 uur nam Breestraat 19 Jeugdhaven. Jeuj Kantine Clos en Leembruggen Binnenvestgracht) Ruilavond Phl Uca 7.30 uur nam. Leiderdorp Wilhelminastraat 10) formatie-avond Bahai 8 uur nam, Eigenzorg (Stationsweg) laarven dering Waudelkrlng Leiden 8 uur Stadhuis Openbare vergadering financien. 4.30 uur nac niu6clubhuis Carnaval J beiaarden en gepensioneerd iat 24) Tentoonstelling 35 ith. Clubhuls P.V. ..De Snelvlli staanden 8.30 kamerbewoners Vaststelling van de exploitatie vergoeding voor het bijzonder kleu teronderwijs over 1972. Voorschot op de exploitatiever goeding voor 1973 ten behoeve van het bijzonder kleuteronderwijs. Vaststelling van de exploitatie vergoeding voor het bijzonder basis onderwijs over 1972. Vaststelling van het theoretisch getal wekelijkse lesuren vakonder wijs voor 1973 ten behoeve van het openbaar basisonderwijs. Eervol ontslag aan mevrouw B. M. Bochane-Rollman (hoofd kleu terschool 't Startblok) Wijziging van de "Verordening keurloon 1969". Vaststelling van de "Vleeskeu ringsverordening Leiderdorp". Vaststelling van de "Verorde ning rechten repressieve keuringen". Beschikbaarstellen van extra kredieten voor: A. de inrichting van een documen tatiecentrum Prins Willem Alexan- derschool. B. de aanschaffing van een elec- brische stencilmachine Koningin Juliananschool.. C. de vervanging van de centrale verwarminginstallatie. Koningin Juliananschool. Raad bijeen Deze voorstellen komen maandag avond om 8 uur aan de orde in een vergadering van de raad. De agen da luidt: Bulletin van wereldwinkel OEGSTGEEST Vanavond krijgen alle inwoners van Oegstgeest de eer ste uitgave van het Wereldwinkelbul letin in hun brievenbus. In dit bulle tin wordt aandacht gevraagd voor de problemen van de Derde Wereld. De wereldwinkel Oegstgeest, die voorlo pig gevestigd is in het Gemeente- centrum aan de Lijfcweg, wil infor matie verstrekken over de ontwikke lingssamenwerking en de moeilijk heden die ieder ontwikkelingsland op politiek-maatschappelijk terrein moet overwinnen. De wereldwinkel is iedere zaterdag geopend van elf tot drie uur. Vaststelling van het bedrag per leerling vootr het openbaar basison derwijs voor 1973. Toekennen van een voorschot op de exploitatievergoeding voot 1973. voor het bijzonder basisonderwijs. Verlenen van een subsidie over 1972 aan de vereniging "Het gespro ken Weekblad" te Grave. Vaststelling van een nieuwe ge meenschappelijke regering inzake woonwagencentra in het rayon Lei den. Aanbrengen van een afraste ring op het terrein van de speeltuin vereniging "Achthoven". Voorstel tot het bij wijze van proef bepalen van de urgentie van de speeltuinvereniging "Achtho- Voorstel tot het bij wijze van proef bepalen van de urgentie van nog-niet-goedgekeurde kredieten Opening nieuwe machinefabriek LEIDEN Commissaris ir. W. C. den Hartog zal morgenochtend de nieuwe machinefabriek, met maga zijn en kantoor van de scheepswerf en machinefabriek Gebr. Akerboom BV aan de Hoge Morsweg officieel in gebruik stellen. Tot de genodigden behoort de ambassadeur van Nige ria in verband met het feit, dat een schip voor dit land in aanbouw is. voor kapitaalsuitgiften. Aanvaarden van een geschenk in geld, aangeboden door Noorlander Bouw B.V. te Leiderdorp, ten be hoeve van -het planten van bomen bij scholen. Bouw van een Jeugdhuis aan de Gaarmeesterstraat ten behoeve van de stichting Jeugdwerk Leiderdorp. Bouw van een clubgebouw op een terrein nabij de kleine Zandput voor de stichting De Leiderdorpse Padvin ders. Toekennen van 'n subsidie aan 't Verbond voor Veilig Verkeer, afde ling Leiderdorp/Zoeterwoude voor het houden van een bindingsavond. Voorstel tot het vaststellen van aimptabiliteitsbesluiben. r De oude kleuterschool bij de Kleine Zandput wordt vervangen door een riant padvindersonderkomen. (Foto Jan Holvast) Voor f. 19.000 gestolen uit radiowinkel 25) Gespreksavond Baha'J 8.15 Stadsgehoorzaal Popconcert G< Breestraat 19 Sociëteit Twent voor kamerbewoners en alt 19 Jeugdhaven, Bevrijdingskerk Montgomervstn Adviesbureau Apotheken De avond-, nacht- werdt waargenomen door apott Van Driesum, Lange F. eest Sma" derdorp e Leidseweg. Wetswinkeltje Adres Leids Volkshuls Apotheke dilk 33 Openingstijden dagelilks t Burgerlijke stand Leiden Geboren: Ramon z.v. J. Bakker en E. v.d. Tuin. Overleden: W. A. v. Doorn (93) geh. gew. met P. Hoogland, M. Harmanni (90) gehuwd gew. met W. H. Kraijer. Blank-orgel in Wassenaar WASSENAAR Protocolair pastoraal ingeleid door ds. J. A. C. van Zanten en voorzien van een fijn voorlichtend college door de muziek docent dr. Van Biezen over de sa menstellende instrumentale regis ters, is gisteren in de Wassenaarse Messiaskerk de ingebruikneming ge schiedt van het nieuwe Blank-orgel, (orgelbouwer in Herwijnen) Een handvol met kiese speurzin uitgezochte kleine composities had niet primair concertkarakter, maar waren kilnkende voorbeelden, moge lijkheden, adstructies bij de musico logische gegevens van de toelichter. Zij toonden echter aan, dat aan ons nationaal orgelbezit opnieuw een kunstwerk is toegevoegd. Weinigen maar vermoeden het monnikenwerk achter het klankwerk, in het bijzon der op het stuk van het stemmings beginsel. Een Blank-orgel. Tussen beschei den en middelgroot, maar raszuiver. De vroegbarokklank van een aantal solostemmen kwam zo bedrieglijk au thentiek uit de pijpen als zat het en semble Syntagma Musicum in het kerkruim, dat zich uitsluitend aan dit historisch specialisme wijdt. Neem blokfluit, kromhoorn, trombo ne. Wat een verrukkelijk tableautje maakten cimbel en blokfluit samen of bijv. kromhoorn 8 en fagot (met de hen begeleidende stemmen). Na tuurlijk kwamen ook holpijp, prestan- tenkoor, een plenum aan bod, want tenslotte staat de gemeentezang voorop, die gisteren evenwel nog niet aan de orde was dit is gereser veerd voor a.s. zondag. Die zang heeft het in de geschiedenis tijdenlang fin Nederland en Zwitserland in de 16de eeuw Engeland onder Cromwell), zonder orgel moeten doen. Ds. v. d. Zanden heeft daaraan herinnerd, maar dat is voorbij. Wij hebben haast geen organisten meer, die door misbruik van hun erecode maatre gelen uitlokken. Het was een voortreffelijke speel man op de orgelbank: René Rakier. welbekend, We hebben hem niet kunnen bereiken, de trap naar het orgel was geblokkeerd door nieuws gierigen. Aan de kerkbezoekers is niets in handen gegeven, de disposi tie kunnen we derhalve niet meede len. De intonering is zacht en mild, zoals die van antieke instrumenten ook is, nergens gewild-scherp dus wel duidelijk afgelijnd en, als reeds gesuggereerd, zeer levendig toespre kend. KEES VERHOEF Joop Westbroek won tafeltennis bij politie LEIDEN - Gisteren werden in de sportzaal van Scylla/Sanocel de korpskampioensohappen tafeltennis van de gemeentepolitie Leiden ver werkt. Na een dag vol sportieve strijd b'leek Joop Westbroek, hoewel hij niet meer actief aan deze tak van sport deelneemt, de onbetwiste winnaar te zijn, hetgeen inhoudt, dat hij weer voor een jaar eigenaar genoemd mag worden van de Piet van der Vliet- wisselbokaal. Ruu'di Regeer werd twee de. Corrie Molenaar bond een schare mannelijke collega's aan haar zege kar en legde beslag oip de derde plaats. Solisten bij de Fanfare WARMOND De muziekvereni ging Warmonds Fanfare houdt vrij dagavond om 8 uur in het vereni gingsgebouw „Trefpunt" voor haar leden een solistenconcours. Verschil lende bekers zullen moeten worden verdedigd. Er zullen solisten en kwartetten optreden. Geref. jongeren in r.k.-dienst LEIDEN De jongerengroep van de gereformeerde Petra-kerk verzorgt zondagochtend een dienst in de r.k. bijkerk m Leiden-Noord (aula Al phans Ariënschool Timorstraat)Het thema voor deze dienst is "Leef jij ook?" Pater C. van Vliet zal in deze dienst voorgaan. Medewerking ver leent het Petra-jeugdkoor. Aangepaste kerkdienst LEIDERDORP As. zondag 's- middags om 3 uur zal een aangepaste kerkdienst voor de geestelijk gehan dicapten gehouden worden in de Dorpskerk in Leiderdorp. Evenals de vorige keren zal ds. J. Bovenberg deze dienst leiden en de heer Hanegraaff het orgel bespelen. Nieuw is de mede werking van het muziekgezelschap „De Sleutels", o.l.v. de heer K de Jeu uit Leiden LEIDEN Voor negentienduizend gulden aan apparatuur is buit gemaakt bij een inbraak in een ra diozaak aan het Wagnerplein in Lei den Zuidwest. Er werden om. cas setterecorders, platenspelers, tuners, versterkers, radiotoestellen en draag bare televisietoestellen ontvreemd. De daders zijn de winkel bonnen geko men door aan de achterzijde een ruit te vernielen Eveneens in de nacht van dins dag op woensdag is ingebroken in een school aan de Zuidsingel. Meegeno men werden drie koptelefoons, twee tapes, een diaprojectorlens en een elktrdsche boor met een geza menlijke waarde van driehonderd gulden. Men heeft zich toegang tot de school verschaft door een kapotte ruit. Leidse zwaar SOS-dienst SOS-Telefonlsche Hulpdienst r n.m tot i het weekei vrijdag maandag acht i Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Leidet AanvrageD QUip oe)au,rden en ibi durig zieken en gezinsverzorging. M 45. tel. 49441 (maandag -10 t srkeujke fooi naive dagen, ipleldlngsschool voot ailnsburgerweg 86 gewond bij aanrijding gracht 246a SpreekuuT maandag I 2.30 nuui nam., woensdag 9.30-1 voorm. tel 26277 Koord-studio Koord-studio, gewoon huls voor wone mensen met gewone en ongew ne vragen Hooigracht 52a. 46109. Release Hulpverleningsdienst ReleaseNle; we Rijn 20a. tel 24555 Ma i Rijn 20a, tel. 24555. Ma telefoi LEIDEN Een 63-jarige ster van Leiden raakte gistermiddag gewond, toen zij met haar fiets op het Levendaal door een brommer werd geschept. Het ongeluk gebeurde op het moment dat de vrouw komen de uit de Rijnstraat het Levendaal op wilde rijden. Ze zou daarbij geen voorrang aan de bromfietser hebben verleend. De vrouw kreeg ver moedelijk een schedelbasisfractuur. De EHD bracht haar naar het zie kenhuis. 8-10 zat. 2-5 uur nai vrijdagmiddag. Moeders Actie "Moede Hofdijck5115 7 Dienstencentrum voor 65-plui armaties (9-10 2B tel 40483 Mot Dijkstri -10 uur): clubs hulpdienst Delftstrsi 49a tel 49726 Zeeheldenwllk Dlven telefoonnummers <9-10 uur) 4375! 43078, 30897 20176 Meerburg divers VOORSCHOTEN avond om 8 uur is ten gemeentehui ze een openbare vergadering van de commissie voor de strafverordenin gen, het verkeer en het vervoer. De navolgende punten zullen aan de or de worden gesteld: voorstel inzake het gesloten verklaren van een ge deelte van de Essenlaan voor alle verkeer, behalve voetgangers; voor stel inzake het vaststellen van diver se verkeersmaatregelen voor het ge reconstrueerde (laatste) gedeelte van de Veurseweg; voorstel inzake de vaststelling van een parkeerverbod voor gedeelten van de Bloklaan; voorstel inzake het instellen van een richtingsverkeer voor de Oranjekade; voorstel inzake verkeersmaatregelen voor het verbindingspad Noord-Hof land-Adegeest; bespreking overzicht v-rkeersongevallen in 1872. BENTHUIZEN B. en W. van Benthuizen vinden het aantrekkelijk om bij huwelijksvoltrekkingen en an dere bijzondere plechtigheden in het gemeentehuis orgelspel te doen ho ren. Men is bezig na te gaan wie er hiervoor zal moeten worden bena derd. Dat zal het college de raad maandag bekendmaken. Het college zal voorts meedelen dat er wat wijzigingen zijn gekomen in de functies van de wethouders. Was wethouder Seijbel oorspronkelijk be last met sociale zaken, woonruimte verdeling en onderwijs, wethouder Van Noort met gemeentewerken, grondbedrijf en ruimtelijke ordening en burgemeester Keijezer met politie, brandweer, BB en representatie, in de college-vergadering van 29 Januari heeft men de taken als volgt ver deeld: wethouder Van Noort wordt loco burgemeester (was Seijbel) en be heert ruimtelijke ordening, grondbe drijf en onderwijs; wethouder Seijbel houdt sociale zaken en behandelt voorts gemeentewerken en woon ruimteverdeling. Burgemeester Keij- zer houdt dezelfde taken, en behan delt voorts algemene zaken. De por tefeuille van financiën blijft het pro bleem. Twee leden van het college vinden, dat deze zaken bij uitstek door het derde lid moeten worden behandeld. Dat lid zelf vindt dat deze portefeuille gespreid moet wor den over de drie wethouders. Vervallen B. en W. willen als data voor raadsvergaderingen voorlopig aan houden: maandag 26 februari 1973; maandag 26 maar 1973; maandag 7 mei 1973; maandag 18 Juni 1973; maandag 20 augustus 1973; maandag 24 september 1973; maandag 29 oktober 1973; maandag 26 november 1973; maandag 17 december 1973. B. en W. achten het echter niet uit gesloten dat er nog vergaderingen vervallen, omdat „men niet zal ver gaderen om het vergaderen". De agenda van maandag a.s. vermeldt o.m. een voorstel tot het nemen van een voorbereidingsbesluit voor de Dorspstraat-Oost. Dat was verleden jaar ook al gebeurd', maar sindsdien is er, „met name door het uitblijven van het advies van de Provinciaal Planologisch Dienst", nog geen be stemmingsplan tot stand gekomen. Een nieuw voorbereidingsbesluit is nodig om „ongewenste bebouwing" te voorkomen. Rechtspositie Voorts liggen er o.m. een voorstel om de rechtspositie van de vrijwillige brandweer te regelen en de vergoe dingen voor de leden ervan vast te stellen; een voorstel om de „verorde ning geldelijke steun krotopruiming" te wijzigen volgens de Jongste richt lijnen van de rijksoverheid; en een voorstel tot wijziging van de „ver ordening geldelijke 'steun doorstro ming". Zowel wie een krot achter laat als wie een huis met een huur van maximaal f. 160,- achterlaat krijgt volgens het voorstel geen f. 1500 maar f 1750. De huur van het nieuwe huis moet voor de doorstro mingspremie dan wel f.350 zijn, en niet f.325, zoals nu, zo willen B. en W. LE1DSCH DAGBLAD Uitgave: Leidsch Dagblad B.V Witte Singel 1 - Leiden 54 - Giro 57055. Telefoon redactie 01710-21507. Hoofdredacteur Han Mulder. Maandabonnement f9,: Kwartaalabonnement f 27,45 Per post f2 Losse nummersf 0,35 Abonnementsgelden bij vooruit betaling te voldoen. Bij automa tische overschrijving geen admi- incassokosten. Nabezorging tot 20.00 Zaterdag tot 18.00 uur Telefoon 01710-30500 Verspreidingsgebied stadseditie: Benthuizen. Lelden. Leiderdorp. Oegstgeest, Voorschoten, War mond. Wassenaar en Zoeterwoude Correspondenten Oegstgeest: N. van Weizen, Ha- ond: J. Luyten. Herenweg i i 20. Hoge Rijndijk. tel 01710 33094. Zoeterwoude: G. M. J. de Tombe Mensink. Burg. Brandtstraat 10 Wassenaar: P. Zonneveld. Van Duivenvoordelaan 414. tel 0175J

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2