nteresse voor actoor-strijd: de atleten... Budobond straft Geesink Noordwijk wellicht weer finishplaats Foreholte voor vierde maal tegen Sittardia TONALE TOP NAAR LEIDEN, TOCH ZORGEN OVER PUBLIEKE BELANGSTELLING Tulpenrallye gaat door JAAR VOORWAARDELIJK GESCHORST NHV: ZAAK JOSEF HUhï AFGEDAAN WK ijshockey voor Nederland dubbel belangrijk Sporttoto iet haalbaar JRDAG 22 FEBRUARI 1973 DEN HAAG De 23e inter nationale tulpenrallye zal door gang vinden en zicii voorname lijk afspelen in het Poolse berg gebied de Tatra. Deze ontwikke ling kreeg zijn beslag toen deze week besprekingen over de al gehele organisatie van het eve nement inclusief de benodigde fondsen met succes werden af gerond. In het kader van de handels betrekkingen tussen Polen en Nederland kon de financiering van de Tulpenrallye onder an dere worden zekergesteld met de medewerking van het Pools-Ne derlandse handelskantoor Ca- landa in Amsterdam. Tot de on dernemingen die bijdragen aan het evenement behoort de fir ma Van Houten uit Vaals, Wedstrij dtechnisch was d'e tulpenrallye in december en ja nuari ji. reeds geheel voorbe reid. De Poolse autoriteiten ga ven eind januari hun goedkeu ring aan de voorgestelde route en organisatie ter plaatse. De rallyerijders zullen op 2 mei as. in Warschau starten. Aanvan kelijk wilde de Poolse automo bielclub dat uit Lublin zou wor den vertrokken. De route in Po len is ruim 1800 kilometer lang. Ongeveer 350 kilometer ervan bestaat uit klassementsproeven en speciale etappes. Via Duits land, waar een drietal klasse mentsproeven zijn voorzien, zul len de deelnemers op 5 mei 's morgens na 2800 kilometer te hebben afgelegd, in Nederland aankomen. Over de definitieve finishplaats in ons land wordt nog onderhandeld, dit wordt óf Noordwijk aan Zee, waar de sterrit zo'n twintigtal malen be gon, óf Zandvoort. Vorig jaar moest de tulpenral lye worden afgelast, omdat de autoriteiten in Frankrijk niet langer de vereiste vergunningen wensten af te geven. Niettemin werd in november j.l. besloten de rit normaal op de interna tionale autosportkalender voor 1973 te doen plaatsen. Daardoor telt de wedstrijd nu mee voor het Europees rijderskampioen- sohap. De organiaatieverwacht goede belangstelling voor het evene ment, dat wordt gehouden op een parkoers dat uniek is voor de Westeuropese ralleyrijders. UTRECHT Het bestuur van de Nederlandse Budo Bond heeft Anton Geesink voor een jaar ge schorst. De straf zal echter niet ten uitvoer worden gelegd wan neer Geesink niet meer in strijd met het bondsbelang handelt. Het is dus een voorwaardelijke schorsing. Het bestuur van de BBN bepaalde verder dat Geesink een proeftijd van drie jaar krijgt. Aniton Geesink kan tot drie weken na het ontvangen van de brief van het bestuur waarin hem de straf wordt meegedeeld, beroep aanteke nen bij de commissie van beroep. Te kent Geesink geen beroep aan dan zal de straf onherroepelijk worden uitgesproken. Niet definitief Geesink. heeft de straf opgelegd ge kregen naar aanleiding van uitspra ken in een interview in een Utrecht se krant. Het bestuur van de BBN heeft het verweer van Geesink, dat bepaalde zaken verkeerd zouden zijn overgekomen, verworpen omdat men van mening is dat de ex-wereld- en Olympisch kampioen in zijn leven voldoende met de pers te maken heeft gehad om dergelijke "vervor mingen" te voorkomen. Bovendien vindt het bestuur van de BBN dat Geesink in een televisie-interview voldoende gelegenheid heeft gehad Anton Geesink: jaar voorwaardelijk. om bepaalde zaken recht te zetten. Naar aanleiding daarvan meent het bestuur van de BBN dat Geesink de punten zoals die in het interview hebben gestaan, wel degelijk zo heeft bedoeld. Aam de andere kant heeft het be stuur van de BBN in overweging ge nomen dat Anton Geesink altijd veel voor de judosport heeft betekend en daarom de mogelijkheid geschapen de straf niet definitief te doen zijn. VOORHOUT Foreholtt -rijgt zondag voor de derde maal in deze competitie en ln totaal voor de vier de maal met Sittardia te maken. Driemaal eindigde het duel met k ein verschil in het voordeel van de Limburgse ploeg, maar Forehol te aanvoerster Hannie Boskamp zegt: "Juist ais de kansen tegen ons z'Jn vinden we meestal ons sterkste spel". Wint Foreholte, dan staan de Voorhoutse speelsters voor nog een zware kluif, het duel tegen nl. P&V. Die wedstrijd, die donderdag 1 maart in de Vijf Mei-hal wordt gespeeld, (aanvang 8.15 u.) zou wel eens de beslissing kunnen brengen. Sittardia moet a.s. dinsdag de de gens kruisen met PSV en zou "»ij verlies uitgeschakeld zijn. Wint Sit tardia van Forehoite en van PSV dan promoveert de Limburgse for matie automatisch naar de hoofd- kjasse en zullen Foreholte en PSV s? men moeten uitmaken wie die sprong omhoog toch nog kan ma ken via promotie-wedstrijden tegen Walcheren, de degradant uit de hoofdklasse en de no. 2 van de Noor delijke Regionale eerste klasse, V. en K. Dan is het natuurlijk voorde lig voor Foreholte om thuis te spe- 1< n. Dat dankt de Voorhoutse ploeg dan aan een iniatief van het afde lingsbestuur Den Haag in samen spel met de afdeling Leiden van de Nevobo en met name de heer Spoor makers, die enkele wedstrijden uit het afdelings-programma volleybal heeft gelicht. Winnen alle ploegen een wedstrijd dan ontgaat Forehol te promotie door een slechter doel- gemiddöxde in de competitie. Ook Bram Wassenaar ml weer in de Groen oordhal lopen. Wassenaar vestigde vorig jaar in Leiden een Nederlands indoor-record op de 1500 meter en heeft in het weekeinde de laatste kans om zich te kwalificeren voor Rotterdam. DEN HAAG IJshockey bestaat in Nederland nu 39 Jaar maar is nog steeds zo kwetsbaar als een kas plantje. Hoewel er de laatste tijd nogal wat banen zijn gebouwd, zo dat men nu ook buiten Brabant, Den Haag en Zuid-Limburg "levend" hockey kan zien, moet deze sport nog altijd vechten voor erkenning op echt nationale schaal. Daarom is het voor de Nederlandse ijshockey- bond zo ontzettend belangrijk dat het wereldkampioenschap in de C- groep, dat van 9 t/m 18 maart in Nederland wordt gehouden, propa ganda oplevert. Dat valt of staat met het Nederlandse team. Dit Jaar nog meer dan anders, want eindigt Oranje lager dan de vierde plaats, dan kan het in 1974 niet meer terug komen. De internationale federatie (LING) heeft namelijk besloten ma ximaal vier nieuwe landen een kans te zullen geven in de C-poule. De vier laagst geklasseerden in het toernooi van dit Jaar zullen dan moeten wijken. Nederland zal deze keer dus dub bel hard moeten knokken, want ver dwijnen uit het wereldkampioen- schapstoernooi is iets wat men zich niet kan permitteren. Bondscoach Wayne Hunter, een klein, maar vin nig Canadees baasje, ziet dat overi gens niet gebeuren. "Mijn team heeft zelfs wel een kans om te pro moveren naar de B-groep. Van de zeven overige deelnemende landen is misschien alleen Noorwegen te sterk voor ons. Van Hongarije, Bulgarije, Denemarken, China en Groot-Brittannië kunnen we winnen. Mijns inziens zal de strijd om de tweede plaats gaan tussen Frankrijk en ons. Gezien de oefenwedstrijden vorige week, een nederlaag (5-6) en een overwinning (5-3), tegen de Fransen zal dat een open strijd wor den." Die eventuele promotie naar de b- groep hangt volgens Wayne Hunter af van het feit of de Nederlanders zullen kunnen verdedigen. „In die twee jaar dat ik nu hier ben, heb ik daar almaar op gehamerd. Wat tech niek betreft (schaatsen en stiokvoe- ring) hoefde ik hen niets te leren, alleen waren ze veel te aanvallend ingesteld. In het moderne ijshockey win Je alleen als je ook doelpunten kunt voorkomen. Daarnaast dient in mijn opvatting een team fors te spe len. Nederland zal in dit toernooi niet de fair play cup winnen. Wij spelen Canadees ijshockey, dat wil zeggen: gebaseerd op een flinke dosis hardheid. Daar schuilt niets onoir- baars in. IJshockey dankt er in Ca nada zijn bestaan aan. Jan met de pet, die ln de prestatiemaatschappij van vandaag met flink wat frustra ties rond loopt, moet zich op een ijs- hockeytribune kunnen afreageren. Waar hij op straat voor gearresteerd wordt: er eens even lekker op los rammen, dat mag zijn „vriend" in zijn team wei". Als Wayne Hunters formule suc ces heeft, dan ziet de NIJB grote mogelijkheden voor de toekomst. „Mits dit toernooi goed georganiseerd blijkt en daarover hebben we wei nig twijfels, want de banen hebben de wedstrijden gekocht en we wor den flink gesponsord maken we een goede kans op het B-toernooi. Zelfs zou er dan een kansje zrijn dat we ooit het A-toernooi (met onder andere de Sovjet-Unie en Tsjechoslo- wakdje) binnen onze grenzen krijgen. De LIHG zal namelijk niet meer verplicht stellen, dat Je ook A-land moet zijn om het A-toernooi te krij gen", aldus de heer C. Speyer, lid van het organisatiecomité van de WK UTRECHT Het bestuur van het Nederlands Handbal Verbond (NHV) heeft het onderzoek naar een aantal facetten inzake Josef Hury kunnen afsluiten. Men heeft daarbij vastge steld dat de voor Hury aan het be stuur voorgelegde officiële getuig schriften wat inhoud betreft op zich wel juist waren, maar dat de data van deze papieren een andere ar- beidsperiode suggereerden dan in werkelijkheid het geval is. De aan Josef Hury door de Duitse Handbal Bond uitgegeven licentie is inmid dels door deze bond op grond van zijn privé-handelingen ingetrokken. Ten aanzien van de door de per® gemelde punten betreffende privé - zaken heeft het onderzoek uitgewe zen dat de beschuldigingen ln grote lijnen door diverse verklaringen wor den bevestigd. Aangezien Josef Hury zich voor de functie in het Neder lands Handbal Verbond heeft terug getrokken is het nemen van maat regelen niet meer nodig en acht het bondsbestuur deze zaak als afgedaan. DEN HAAG De uitslag toto no 30 dd 17 en 18 februari is: Deelnemers: 567.168, bruto inleg: f 1.249.359, prijzenbedrag: f 528.478,86 Beschikbaar voor de le, 2e, 3e prijs en de premie elk f 132.119,72. Eerste prijs: 1 winnaar die bruto f 132.119,72 ontvangt. Tweede prijs: 126 winnaars, die elk bruto f 1.048,50 ontvangen. Derde prijs: 1.415 winnaars, die per kolom 93,50 ontvangen. De premie komt even eens 'toe aan de eerste prijswinnaar. De premie van toto no. 27 ten be drage van bruto f 140 993.90 is ten deel gevallen aan de houder van het formuliernummer u. 4124599. Hij ont vangt nu aan prijs en 'premie totaal bruto f 142.252,70. EN De indoor-atletiek is in opmars. ecord aantal deelnemers heeft zich gemeld voor de Nederlandse kampioenschap- ie dit weekeinde in de Leidse Groenoordhal zullen worden gehouden. De nationale ische commissie moest 130 gegadigden afwijzen, maar zelfs na die selectie op pres- stromen zaterdag en zondag nog 680 atleten en atletes, inclusief vrijwel de gehele landse top naar Leiden. Dat is veertig procent meer dan vorig jaar. Er moeten echter nog een reeks lastige horden worden genomen om dre sport ook populair te maken bij het Leidse publiek. De belangstelling van de atleten staat ln schrille te genstelling tot de interesse van de Leddienaar die bepaald niet warm wil Door Paul de Tombe lopen voor zulke indoor-evenemen- ten. Hoe anders is te verklaren dat Z'-'lfs „trekpleister" Puttemans twee weken geleden niet meer dan 976 man kon lokken? Bijverschijnselen Natuurlijk, er kunnen allerlei ne ven-oorzaken worden genoemd (Hecht weer, de concurrentie van l:ei in Leiden wel beminde Bona Stars), waardoor de organisatoren toen het voor de duizendste bezoe ker opzij gelegde passe-partout voor R-.tterdam in de zak konden hou den. Dat zijn echter slechts bijver schijnselen, want waarom trok dat zelfde Bona Stars twee weken gele den dan wel een „volle bak," terwijl daar toch om eens in omgekeerde richting te redeneren de concur rentie van het indoor-evenement was? Het is een harde waarheid, maar „Leiden" lijkt gewoon niet warm te krijgen voor indoor-atle tiek. Het is toch kenmerkend dat een man als Theo Verplancke van De Bataven (dat samen met AV Leiden de organisatie regelt) nu weer moet zeggen: „De wedstrijd Bona-Fiat Stars scheelt ons minstens vijfhon derd man," terwijl er toch van alles aan gedaan is om de gang naar de Groenoordhal aantrekkelijk te ma ken. De „limiet" voor het verstrek ken van de gratis toegangsbewijzen voor de Europese titelstrijd in Ahoy cp 10 en 11 maart is verlaagd dit maal krijgt elke vijfhonderdste be zoeker in de Groenoordhal zo'n bil jet toegeschoven. Typerend is ook dat de organisatoren contact hebben gezocht met Bona Stars, met het verzoek niet op zaterdag te spelen, wat voor die basketbalclub niet mo gelijk bleek, en dat de organisatie vervolgens een ongebruikelijke stap heeft gedaan in een poging de Groenoordhal zo goed mogelijk ge vuld te krijgen. De 111 verenigin gen die hebben ingeschreven werden verzocht zoveel mogelijk aanhang mee te nemen". "Want", zegt Verplancke: "Het scheelt ook minstens vijfhonderd man dat Puttemans niet komt. Het was de bedoeling een 1500 en 3000 meter in te bouwen met een aantal Belgen, maar die Jongens hebben aan één wedstrijd voldoende gehad om de limiet te halen. We hebben er van alles aan gedaan Puttemans weer te krijgen, maar hij loopt dit weekeinde in Lyon". Een simpele optelsom leert dat de afwezigheid van Puttemans en de aanwezigheid van Bona Stars zo'n duidend toeschouwers minder dan potentieel zouden kunnen komen, gaat opleveren. Met in het achter hoofd de gedachte aan de 1700 die vorig jaar kwamen opdraven, een weinig prettig vooruitzicht voor de organisatoren. De indoor-atletiek is in opmars. In, Leiden geldt dat kennelijk al leen voor de atleten. Die de Neder landse kampioenschappen kunnen zien als een laatste mogelijkheid om nog een retourtje Rotterdam te verdienen. Wie de limiet nog niet heeft gehaald, zal daaraan in het wieetoeinde op overtuigende wijze moeten voldoen, en of die ene keer dan eventueel voldoende zal zijn? Er kwam gisteren geen antwoord op die vraag: KNAU-secretaris Os kam, die beloofd had te zullen ko men, liet het op de persconferentie in de Groenoordhal ook al afweten. DAMES Deelnemers zijn o,a.: 60 m.: M. v. Wissen-Sterk, W. v. Gool-v. d. Berg, R. v. d. Berg. 400 m.: T. Ruth, W. Kok. 800 m.: A. de Lange, J. v. Gerven- v. d. Stelt, I. Keizer-Laman. 1500 m: J. v. Gerven-v. d. Stelt, I. Keizer-Laman, H. Grimbergen. 60 m. horden: M. v. Wissen-Sterk, M. v. Doorn, M. Ahlers, G. Mooy- Hulst. Verspringen: R. v. Klaveren, R. v. Dam-Baggen. Hoogspringen: M. v. Doorn, M. Ahlers, A. Bouma. Kogelstoten: E. Schalk, L. Bogers. HEREN: 60 m: E. Monsels, S. Monsels, R. Heerenveen, P. Tam- minga, W. Esprit, J. Struyk, 400 m: A. Veldhoen, v. d. Goolberg, R. Botsse, 800 m: M. Moser, W. Bladt, J. Rijnders, 1500 m: H. Scharn, B. Wassenaar, R. Veld, 3000 m: J. Her mens, E. Nijstadt, H. TieboscJh, 60 m horden: H. v. Enkhuizen, E. v. Ven- rooy, B. Krijnen, verspringen: H. Pappers, R. v. Wilgen, R. Wielart, hoogspringen: P. Geelen E. de Noor- lander F. Wiemers, kogelstoten: C. v. Wees N. Kriatkov, hinkstap M. v. d. Does, G. Heinsieus, polshoog: E. Schutter, B. Krijnen. Voetbal Eusebio heeft zich weer aan de kop van de Europese topsco- reilijst genesteld. Dinsdagavond won Benfica met 3—0 van FC Barreirense waarbij de "zwarte parel" twee doel punten scoorde. Zijn totale produk- tie is nu gestegen tot 26 treffers. Op de tweede plaats staat de Westduitser Gerd Müller en de Schot Gordon met ieder 24 doelpunten. Eusebio en Mül ler kwamen tot deze produktie in 21 wedstrijden, de Schotse spitsspeler van Hibernian Eddngtourg schoot zijn totaal in 22 ontmoetingen bij elkaar. 1DEN Bona Stars zag i mogelijkheid tegemoet te ien aan het verzoek van De >ven en AV Leiden om het tegen Fiat Stars niet op za- agavond te spelen. In ver- i met de indoor-wedstrij den ie Groenoordhal. André de g, voorzitter van de basket- lub: „We hebben de moge- iieden wel onderzocht, maar was geen haalbare kaart. In erhalve week tijd is zoiets awens niet te regelen. En tiet ons zelf teveel publiek sche- als we bijvoorbeeld zouden ïijken naar de zondagavond. 0 moet je na Studio Sport innen, dus om negen uur tien. Op zo'n tijdstip mis echter veel jeugd; dat be te lt zo'n tweehonderd kleinte Op zondagmiddag hoef je niet te spelen want dan is voetbal en wordt er gekorf- in de Vijf Meihal. En op Idagavond was het ook al niet doen, met ons overladen pro- imma. Er liggen al drie spe- s met de beentjes omhoog iij de Nederlandse indoor- mpioenschappen zal overigens 1 ploeg van Studio Sport aan- zig zijn. De wereldomroep o de gebreders Monsels fiü- Extra - nóg zachter. De betere luier H WH 1 bij uw kruidenier, tv# \AJ 1/L' flicura n v, amsterdam postbus 1384

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15