1EIN VAN DER GAAG Flying Burrito Brothers op bezoek f «n M fAN WEESEL Weerzien met Chuck Berry EVENEMENTENKALENDER LEFEVRE'S ZESTIENDE Plaat vol successen van Conny VandenBos Debussy's werk op z'n Tsjechisch jpAG 22 FEBRUARI 1973 EXTRA MSL 5 van der Gaag voldoet in t geheel niet aan de beschrlj- g van de "gemiddelde" Jazz-mu- !iis. Die wordt vaak gedacht als i langharig manneke, met n snor, gekleed in wat dere kleren dan het geijkte con- ctie-pakkie. Van der Gaag ver- hijnt echter in een keurig blauw 6tuum, met een lichtblauw erhemd en een nette stropdas, completeerd door glimmend ge- letste schoenen. De haren gekuipt, niet over de oren |n in een kaarsrechte scheiding tamd. De intelligente ogen blik- wat verlegen de wereld in machter een bril met donkere "Dat is tegen de weerkaat- n het voetlicht op de pia- verontschuldigt Van der Gaag ch direct voor deze buitenissig er. Hein "Shorty" van der Gaag, erd 35 Jaar geleden in Caracas Venezuela) geboren, waar zijn ader in diplomatieke dienst was. iljn jeugd bracht hij in Zuid-Ame ifca door, waar hij onder de in ruk kwam van boogie-woogie-pio 3 Albert Ammons, Mea- "Lux" Lewis en Pete Johnson, is veertien Jaar toen hij aar Nederland kwam, waar hij ilteindelijk op het Haagse conser- latorlum terecht kwam. Zijn slag- ïerkopleiding leverde wel vriend- Bhap op met Frans v. d. Kraan u Wim Heessen, maar geen lief- tan deze muziek pagina werkten mee lobert Briel lan Mulder [an van der Nat luud Paauw 'ieter Taf fijn (eindredactie) van Leeuwen (lay-out) ADVERTENTIE GRAMMOFOONPLATEN ICwoerd 112 - Leiden - 20354 de voor het drumstel. HIJ speelde inmiddels al vele jaren piano en ging daarop door. Van pauken en kleine trom ("Ik heb die tijd vooral gebruikt om noten te leren lezen") kwam zeker na het win nen van de Jazczoonpetitie van de AVRO in 1958 het Jaar waarin hij beroeps werd niets meer. Tot 1960 speelde hij in Neder land, daarna ging hij met het "Dutch Jazz Quintet" (met Kuy- per, Pronk, Ruud Jacobs en Schoonderwalt) op tournee door India en Pakistan. Hij bleef daar enige tijd, ook nadat zijn mederei zigers weer terug waren gegaan. Hij verzorgde er o.m. concerten voor de radio met mondharmoni ca-speler Larry Adler. Eigen trio Vanaf 1966 speelt hij met een eigen trio: Han van der Poot op bas en Leo de Ruiter op drums. Dit trio beweegt zich vooral op het gebied van de eigentijdse Jazz. Bekendheid bij een groter publiek dan de bezoekers van Jazzclubs heeft Van der Gaag vooral echter gekregen door zijn Polydor-langspeler "Boogie Woo gie Or Else". Zijn eerste plaat na de elpee uit 1971 die samen met Rob Hoeke werd gemaakt. "De laatste tien jaar speel ik met moderne trio's, maar de boo gie woogie speel ik ook nog met veel plezier. Toen ik het in Mexico voor het eerst hoorde heb ik het mezelf geleerd. Het betekent een grote inspanning om lang bezig te blijven, vooral voor de linkerhand. Iedere jazz-pianist zou met boo gie moeten beginnen, Je leert er vooral goed het onafhankelijke handenwerk van". Op de plaat viel me op, dat Van der Gaag zo intogen deze toch zo sprankelende muziek speelt. Hein hierover: "Ik weet van mezelf dat ik nogal bescheiden ben. Jon gens als Hoeke en Dekker weten zich meer op de voorgrond te plaatsen. Maar voor mij betekent de muziek mijn leven, m'n outlet. Het Is zeker geen vetpot, Je wordt er niet rijk van. Maar als ik een goede piano heb en mijn vaste be geleiders dan voel ik me als her boren na een optreden. Wat ik zo Jammer vind is dat ze hier maar allerlei buitenlanders naar toe ha len terwijl er hier keien rondlo pen. Zoals een Ferdinand Povel die doet niet voor die Amerikanen onder. Maar een profeet wordt nu eenmaal niet in eigen land ge leerdvoegt Van der Gaag er zuchtend aan toe. Tot ik doodval "Het is een hard bestaan" ver volgt de pianist met zachte stem. Maar ik blijf er mee doorgaan tot ik doodval. Gelukkig zijn er ook leuke dingen. Zoals het contact, dat ik had met Griffin in Parijs. Daar heb ik snel van leren spe len daar is het een liefhebber van. Met Aart Farmer en Ben Webster heb ik ook nog concerten gegeven". Aanroeren van de toestanden, rond de zogenaamde moderne Jon gens doet Van der Gaag opve- "Er zijn van die lui die maar in het wilde weg staan te blazen. Die verknollen het helemaal, die staan alleen maar wat interessant te doen. Compleet met allerlei wil de bewegingen en dat noemen ze dan free jazz. Maar het is zó sim pel en het stelt helemaal niets voor. Dat komt dan toch nog voor de tv en dat as eigenlijk anti-re clame. De mensen halen de schou ders op en zeggen ls dat alles. Maar als Je het goed wilt doen is het erg moeilijk". Charmante verloofde Daphne die zich inmiddels bij ons heeft ge voegd knikt instemmend. "Men doet vaak concessies en die heb ik nog nooit gedaan. En dan sta je wel eens berooid op de keien. Maar ik ga niet spelen in een nep- tent, met een mooie witte broek en een felrood Jasje, als broodmu zikant. Dat geeft me geen enkele voldoening. Dan ga ik nog liever houthakken". "Nederland is een moeilijk land voor de Jazz. In Kopenhagen ken ik een Jazzclub die elke avond geopend is. Hier lukt het met pijn en moeite in het weekeinde. En dan het publiek (dat aJltijd zo makkelijk is met kritiek), dat is soms vreselijk. In plaats van ap plaus hoor Je vaak na een num mer: „Ober, mag ik nog een pils- Je?" Tenslotte ben Je maar Ne derlander!" Tot slot de uitsmijter, over de kleding van de zogenaamde mo derne muzikant. "Die uiterlijkhe den van tegenwoordig die zie ik niet zo. Je ziet ze met kettingen en van alles dat vind ik ver wijfd. Als Je er nou beter door ging spe lenp.T. De Flying Burrito Brothers zijn weer in ons land voor een uitge breide tournee langs het Neder landse clubcircuit. De groep speelt graag in ons land, omdat ze hier meer erkenning genieten dan in hun vaderland Amerika. Dit keer wordt de toer niet zoals voorgaande malen georganiseerd door één van de gevestigde impressario's, maar door de Bod- dy's, eigenaars van Hotel Wiech- Dat is geen toevalligheid, want de groep logeerde altijd in dat Am sterdamse hotel als ze in Holland waren en langzamerhand ontstond er een hechte vriendschapsband tussen de groep en de Boddy's. Omdat ze zo onder de indruk wa ren van de organisatorische capa citeiten van mevrouw Boddy, die hun altijd aan afspraken e.d. hielp herinneren, vroegen ze haar ditmaal de toer op poten te zet ten. In de buurt van Leiden kan je de groep in actie zien in Rotter dam, waar zij op 23 februari een nachtconcert in De Doelen geven en in Amsterdam, waar zij op 25 februari 's avonds in het Con certgebouw concerteren. Dit keer is de groep bijna on gewijzigd vergeleken met de vorig keer dat zij ons land bezochten verleden Jaar januari. Alleen steel-gitarist Don Beek werd weer vervangen door de „ouwe rot" Sneeky Pete Kleinow. Sneeky is de eigenlijke initiator van deze trip, want hij wil zich graag sa men met vrouw en kind in Hol land vestigen. Hij ziet deze toer meer als een soort werk-vakantie, waarbij hij zich kan oriënteren over de mogelijkheden hier neer strijken. Zanger Rick Roberts daarente gen moest er met de haren bij gesleept worden. „Eigenlijk had ik helemaal geen zin om weer mee te gaan. De laatste toer was een enorme teleurstellende ervaring voor mij. Alleen door Pete's en thousiasme ben ik overgehaald toch maar te komen". Daar komt bij, dat Rick deze concerten reeks in Nederland helemaal niet zo no dig heeft, want in tegenstelling tot de andere jongens wordt hij wel in eigen land op waarde ge schat. Op A/ M verscheen van hem een soloalbum, getiteld ..Wind mills", waarmee hij aangeeft toch nog wel van ons land te houden. De afgelopen maanden heeft hij druk gewerkt aan promotie voor deze plaat, waaronder een con- certtoernee door de V.S. Behalve uit Rick en Pete be staat de groep nu uit drummer Eric Dalton en de bluegrass boys Byron Berline. Roger Bush, Alan lunde en Kenny Wertz die sa men de formatie Country Gazette vormen. Van hen kwam onlange op het UA label een album uit met bluegrass muziek. RB Wie na tijden terugkeert naar de plek waar de Jeugdjaren zijn gesleten, heeft vaak de grootste moeite 't beeld dat hij daarover met zich meedraagt in de reali teit terug te vinden. Het ouder lijk huis blijkt veel prozaïscher dan in de herinnering gebeiteld stond, de straten zijn nauwer, 't speelplein is onthutsend klein en ach, wat is er toch met de sfeer in de buurt gebeurd? Jeugdsentiment geeft niet al tijd een bevredigend 1 voel in hart- t Door deze zelfde wat neer slachtige gevoelens werd ik be stormd bij het beluisteren van de LP „After School Session" (Chess Records) van Chuck Berry. Aan het eind van de ja ren vijftig beleefde hij z'n hoog tepunt met het fameuze ,May- belline" en het nooit helemaal vergeten „Roll Over Beethoven", waarmee later de Beatles nog zo'n geweldig succes behaalden. Voor Chuck Berry, een der pioniers van de rhythm and blues (rock 'n roll) kon Je me toen op elk moment van de naoht het bed uithalen. Dat laat ste klinkt wat overdreven maar, is het beslist niet. Je moet daarbij bedenken dat 'r nog geen popstations bestonden die Je zo overvloedig op Je wenken be dienden. Hilversum was nu een maal weinig /hitgevoelig, Je moest het dus hebben van zen ders als Radio Luxemburg, en vooral "The American Forces Network" in Duitsland, die tot in de kleine uurtjes doorgingen, maar helaas vaak slecht te ont vangen waren. En nu( na zoveel Jaar vrijwel niets meer van hem te hebben gehoord (ik ga even voorbij aan „My Ding A Ling") is er dan weer een langspeler vol met ou de knakkers, al zijn Maybelline, Roll Over Beethoven, Johnny B. Good e.a. er tot mijn verdriet niet bij. Bij het beluisteren van Chuck Berry merkte ik dat de „betove ring", die er in de Jaren vijftig van hem uitging althans voor mij nu niet meer aanwezig is. O, nog altijd is hij een formi dabele „man with a guitar", een AMSTERDAM Concertgebouw: 23 feb. 20.15 uur Amsterdams Philharmonisch Orkest oi.v. Anton Kersjes m.m.v. Horatio Gutierrez, piano; 20.15 uur Juliaoi Bream, gitaar en lult. 22 t/m 24 feb. Oskar Back-con cours, 24 feb. 15.00 uur Omroeporkest, Groot Omroepkoor o.l.v. Michelangelo Veltri m.m.v. Carlo Bergonzi, tenor; 20.15 uur Ne derlands Kamerorkest oi.v. David Zinman m.m.v. Thomas Magyar viool; 20.15 uur Ruud van der Brink en Kees Olthuis, piano, Jan Labordus en Gerard Sohooneniberg, slagwerk, Slagwerkgroep Am sterdam. 25 feb. 21.00 uur Flying Burrito Brothers. 26 feb. 19.30 uur Amsterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Anton Kerlage; 20.15 uur Piano Serie Edward Aur, piano. 27 feb. 20.15 uur: zie 26 feb. 19.30 uur. 28 fe!b. 20.15 uur Serie Vijf meesters aan het klavier, Annie Fischer, piano. Klein Bellevue: t.e.m. 4 maart (ma. gesloten) Wereldgebeuren in een notedop, Klipstein en Hammelburg samen met Coory van Kes- sel. Nieuwe de la Mar-theater: t.e.m. 28 feb. d., wo„ do. 20.25 uur Ca baretprogramma van Fons Jansen. T.e.m. 24 feb. vr. en za. 20.15 uur Wl!m Kan in een oabaretprogramma met Corry Vonk. Theater Carré: t.ejm. 28 feb. 20.15 uur Jasperina de Jongs grote ego-trip. Stadsschouwburg: 22 feb. 20.15 uur Nationaal Ballet. 23 feb. 20.00 uur Ned. Operastichting met Tosoa. 24 feb. 20.15 uur Amsterdams Toneel met De Meid. 25 feb. 13.30 uur Amsterdams Toneel met De VosseJacht. 25 en 26 feb. 20.15 Amsterdams Toneel met Schuld en Boete. 27. feb. 20.15 uur Nationaal Ballet met Schone Slaapster. DEN HAAG Congresgebouw: 23 feb. 20.30 uur Concertgebouw Orkest o.l.v. Bernard Haitink m.m.v. Herman Rrebbers, viool. 26 feb. 20.30 uur Nederlands Kamerorkest o.l.v. David Zinman m.m.v. Thomas Ma gyar, viool. Theater Pepijn: 22 t/m 24 feb. 20.30 uur Cabaret Tekstpierement met In de zesde hemel. HOT-theater: 23 t/m 25 feb. 20.30 uur Nieuwe Comedie met Cancer. 27 feb. 20.30 uur Residentieorkest o.l.v. Ernest Bour m.m.v Theo Olof. 28 feb. 20.30 uur Nieuwe Comedie met Cancer. Kon. Schouwburg: 22 feb. 20.15 uur Haagse Comedie met Liefde op Papier 23 feb. en 1 mrt. 20.15 uur HC met De Drie Zusters. 24 feb. 20.15 uur HC met Polonaise. 25 feb. 14.00 uur met De Mi santroop. 26 feb. 20.15 uur Ned. Dans theater. 27 feb. 20.15 uur Globe met Soldaat Tanako. 28 feb. 20.15 uur Amsterdams Toneel met De VosseJacht. ver boven de middelmaat uit stekende muzikant, maar er komt geen vonk meer van af. Of misschien is die vonk er bij Chuck Berry nog ten volle, maar is-ie bij mij weg. Dat kan na tuurlijk heel best. Ik heb genoeg lijk zitten luisteren naar School days, Havana moon, Too much monkey business, Roly Poly, Brown eyed handsome man e.a. (allemaal composities van eigen hand) Genoegelijk meer niet. R.P. Raymond Lefevre et son grand orchestre No. 16, Riviere 521.201. Mijn kennismaking met het orkest van Raymond Lefevre, dateert al van zo'n tieoi Jaar ge leden. Lefevre maakte toen sa men met zijn orkest mijns in ziens de beste vertolking van de filmtitelsong "Exodus". En dat wil wat zeggen, want er zijn iin die tijd heel wat opnamen van verschenen. In de loop der Jaren bracht Raymond Lefevre met de' regelmaat van een klok elpees uit met eigen arrangemen ten van "toppers". Dat toppers moet u met een korreltje zout nemen waait met een knipoog naar de "klassieken" pakte hij ook wel eens een wat minder recent thema. Dezer dagen ver scheen de zestiende elpee van Lefevre. De plaat bevat opnieuw een aantal fijne arrangementen, waarvan "Une belle histoire", "La Solitude" en "Speak soft ly love" uit de film "The god- father" er duidelijk bovenuit springen. Fijne achtergrondmu ziek, die ook met een wat scher per oor beluisterd, vele muzi kale attracties biedt. B.V.L. BIG BAND'S greatest hits Dit dubbel-album is een wat merkwaardig geheel geworden. Men vindt er opnamen op van grote Jazz-orkesten (zoals Duke Ellington en Woody Herman) maar ook het lichte werk van Glen Gray and the Casa Lorna Orchestra en dergelijke. Ik heb er misschien daarom met zoveel genoegen naar geluisterd. En ook door 't „antieke" geluid dat er vooral uit de nummers van de amusements-orkesten komt. Een brok Jeugdsentiment is How High The Moon van Lionel Hampton: in 1954 braken we daar nog de halve Apollohal ln Amsterdam voor af, nu is het een wat bedaagde, eigenlijk erg rustige muziek. P.T. Grail: nieuw GRAIL Grail Metrono me MLP 15393 (CNR) Prijs: f 22,-. Grail was voor mij tot nog toe een volkomen onbekende groep. De enige naam die mij bekend in de oren klonk, was die van Faces-zanger Rod Stewart, die deze plaat heeft geproduceerd. Wat mij betreft kan Grail di- rekt weer met een nieuwe LP op de markt komen, want de muziek die deze Jongens ten ge hore brengen is zonder meer voortreffelijk. Alleen..de zan ger kan beter thuis blijven want naar mijn gevoel verknalt de beste man een aantal uitsteken de nummers. U heeft het al be grepen: instrumentaal is Grails een zeer goede groep en vooral de akkoorden, die uit de akoes tische gitaar en de dwarsfluit te voorschijn komen zijn impone rend. JvdN Conny Vandenbos, Philips 6440 113, prijs f 10,-. In de serie „Gouden Favorieten Parade" is dezer dagen weer een nieuwe elpee verschenen. Naast een bloemlezing uit de repertoires van Willy Alberti, Corry Brokken, WiUeke A'lberti en Anneke Grön- loh zijn ditmaal twaalf liedjes van Conny Vandenbos bijeenge bracht. Conny is geen nieuweling in het vak. Ze heeft haar 12% -Jarig ar tiestenjubileum al achter de rug, want het was in 1960 dat ze voor de eerste maal als zangeres haar debuut maakte ln het taJlenten- programma van de KRO „Spring plank". De elpee bevat een serie uitste kende Nederlandse chansons met teksten van onder meer Pieter Goemans, Peter Koelewijn, Ernst van Altena, Anne M. G. Schmidt en Willy van Hemert. Conny's wat hese maar niettemin bijzon der muzikale stemgeluid blijkt uit stekend geschikt om nummers als „Ik ben gelukkig zonder jou", „Als vreemden", „Paleis met gouden muren" en „Van de Week" de Juiste vertolking te geven. Het oudste nummer op de plaat, een vertaling van Peter Seegers wereld-succes „Where have all the flowers gone", dateren uit *63 en de meest recente opname „Al mijn tranen" uit 1971 bewijzen dat Conny Vandenbos in al die Ja ren weinig aan haar zangstijl heeft gewijzigd. Eén ding is dui delijk: ze stelt hoge eisen aan haar repertoire. Op één uitzondering na wordt Conny op deze goede plaat begeleid door een orkest on der leiding van Bert Paige. B.v.L Claudy Debussy: Prélude a l'aprés-midi d'un faune", lste Rhapsodie voor klarinet en orkest, Jeux, gedanst gedicht. Tsjechisch Philharmonisch orkest o.l.v. Serge Baudo. Supraphon SUA ST 50874 Stereo, 16.90. Het Tsjechische Philharmonisch Orkest speelt de "Prélude l'après-midi d'un faune" op een tikje te nadrukkelijke wijze. Debussy's jeugdwerk vergt de toetst van pastel, maar op deze plaats ontstaat een ef fect vergelijkbaar met het afdrukken van een im pressionistisch schilderij in een te fel geschakeerde re- produktie. Dat is niet het bekende verwijt dat ook wel tegen Russen wordt gemaakt (die Beethoven niet zou den kunnen vertolkenin dit geval dat Tsjechen zich bij Dvorsjak en Smetana moeten houden. Het orkest blijkt Debussy heel goed aan te kunnen in de muziek van het ballet "Jeux" op de keerzijde van plaat. Dat is musiceren in vervoering. Debussy keert zich hier af van het impressionisme van zijn jonge jaren, anti-romantisch, maar zonder de oersignalen van tijdgenoot. Strawinsky. Het derde werk op de plaat ls de eerste rhapsodie voor klarinet en orkest, een vrij onbekend stuk. waar de orkestratie enigszins aan het solo-instrument "bun- getl". Wel erg mooi gespeeld door de Franse klari nettist André Boutard. En echt een klarinet en niet zoals de fluit uit de Prélude k l'après-midi d'un faune" die niet erg op de hobo verderop in de partituur lijkt HM

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13