)e Concorde: wel knap maar ok erg duur en voortijdig ieidse Pieterskerkverkopen n verhuizen naar Amerika Pleidooi voor Pieterskerk als open huis voor cultuur 'ZERS SCHRIJVEN 'uhiuvel en financieel snijdt mes aan twee kanten I iERDAG 22 FEBRUARI 1973 naar uit, dat Enge- prankrdjk zich op een hoogst kostbare manier verke- iben op de ontwikkeling van [erluchtvaart .Hun gezamen- twerp voor een supersonisch ;de Concorde, is door de be- iste Amerikaanse maatschap- [yan de hand gewezen: Pan World Airways en Trans (Airlines (TWA) hebben begin jand geweigerd him opties op ;al Concordes in definitieve om te zetten. En na dit besluit kwamen soort- berichten van Japan Airlines, i de Lufthansa. Al- p Amerikaanse maatschappij- nental Airlines en Eastern e een gering aantal f buiten Amerika, tonen nog pngsteflling. I gang van zaken betekent een klap voor de beide producen- British Aircraft Corporation tol en de Franse Aérospatia- roulouse, die samen reeds ze- bljaa-d gulden hebben uitgege- p het toestel van de tekenplank e produktiehal en in de lucht gen. Als enige definitieve klan- nu de BOAC (British Over- ways Corporation) en de e overgebleven, die in to- toestellen hebben besteld. dat zijn dan ook staatsmaat- i de twee landen, die de jtkeling en produktie van het vliegtuig ter hand hebben De belastingbetaler is er Als men weet, dat er 250 toestellen verkocht zul- worden om de kosten in j en Toulouse goed te maken, dat een min of meer |êerde bestelling van negen stuks 1 geen zoden aan de dijk zet. Jtot dan ook, althans op dit en uiterst kostbare r gaat het nu bij dit „drama" lijk om? In wezen is hier een I gaande tussen de Amerikaanse Europese technologie. Jaren- nebben de Amerikanen aan de [gelegen en zij doen dat op dit nog. Maar de ontwikkeling i luchtvaart staat niet stil In ïelde de toenmalige president He het inzicht van de Fran se vliegtuigconstructeurs, dat de toe komst van het luchtvervoer zou zijn aan het supersonische vliegtuig, dus aan een toestel, dat aanzienlijk snel ler zou vliegen dan het geluid. Wie vliegt, koopt snelheid, was de leuze. De Gaulle, vervuld van de Franse „grandeur",' slaagde erin de Britse regering over de halen tot een ge meenschappelijk project voor wat de „Concorde" werd genoemd. Aan optimisme ontbrak het in die beginjaren allerminst. „In 1970 zul len 250 Concordes rond de aarde vliegen", verklaarde Jacquet, de Franse minister van Verkeer. Maar het Jaar 1970 ligt al weer enige tijd achter ons en nog steeds is geen Con corde in dienst gesteld. Wel zijn in tussen de kosten intussen tot angst wekkende hoogten gegroeid. Zij be dragen nu al driemaal zoveel als de cijfers van de aanvankelijke bereke ningen Nu moet men voor een Juiste beoor deling wel in het oog houden, dat de ontwikkeling van de luchtvaart vaak verrassende wendingen vertoont. Zo besloten de Britse luchtvaartautori teiten ongeveer twintig Jaar gele den de plannen voor een straalvlieg tuig van eigen bodem, de Vickers V- 1000, te laten vallen en de voorkeur te geven aan de Britannia, eveneens een Brits toestel, maar met zuiger- motoren. Toen deed zich in feite het omgekeerde voor van wat er zich nu heeft afgespeeld. De Amerikaan se straalvliegtuigen werden van de hand gewezen en de Britten, in de overtuiging dat die "Jets" te "mo dern" waren, gingen met de Britan nia vliegen. Maar die toestellen ble ven vrijwel leeg, omdat de passa giers met een straalvliegtuig van Amerikaanse makelij tweemaal zo snel over de oceaan konden vliegen als met zo'n Engels toestel. Dat was dan ook de reden, dat de BOAC op zeker ogenblik toch moest overscha kelen op de Boeing-707. En dat, ter wijl de Britten met hun Vickers wel degelijk een kans hadden gehad de concurrentie aan te binden met de Amerikaanse luchtvaart-industrie. Mogelijk hebben de Fransen en Britten een les willen trekken uit die teleurstellende ervaring, waardoor de Amerikanen lange Jaren aan de spits van de moderne vliegtuigpro- duktie konden staan. Dat overkomt ons geen tweede maal, zullen zij mo gelijk gezegd hebben. Technisch zijn wij tegen de Amerikanen opgewas sen en dusvooruit met de Con corde. Het is natuurlijk niet ondenk baar, dat ditmaal de Amerikanen de fout van hun leven hebben ge maakt door te weigeren op de offer te van de Concorde in te gaan. Want als die inderdaad blijkt te voldoen, zullen ook de Amerikaanse maat schappijen genoodzaakt zijn zich dit vliegtuig aan te schaffen. En dat zou de Frans-Britse luchtvaartindustrie een aanzienlijke voorsprong ver schaffen. Maar zover ds het nog niet. De bezwaren tegen de Concorde zijn op dit ogenblik nog zeer aanzienlijk. In de eerste plaats: waarom zou den de Amerikanen zich kostbare abortus bij geschrokken koeien en het van de leg raken van kippen. Aan die geluidsoverlast bij de proef nemingen is intussen wel het een en ander gedaan, zoveel zelfs, dat het lawaai nu ongeveer gelijk is aan dat van straalvliegtuigen. Maar een feit is, dat Zwitserland, Zweden, Denemarken, Noorwegen en Canada supersonisch vliegen hebben verboden en dat Amerika, Japan en West-Duitsland een der gelijke maatregel eveneens overwe gen. Nog een zwaarwegende bedenking is, dat het supersonisch vliegen de ozonlaag in de lagere stratosfeer in gevaar zou brengen. En die laag beschermt het leven op aarde tegen de dodelijke ultraviolette stralen uit Door C. J. Rotteveel Concordes gaan aanschaffen als zij met hun eigen toestellen aan de ei sen van het ogenblik kunnen vol doen? Eén Concorde kost immers 50 a 60 miljoen dollar, een Boeing-747 is voor 25 miljoen te koop. Boven dien vervoert zo'n Boeing 350 passa giers, terwijl een Concorde niet ver der komt dan 108, wat een veel ho gere kostprijs per zitplaats betekent. Voor de Concorde is het brandstof verbruik per passagier twee- tot drie maal zo groot als dat van de "747". En dat wil nogal wat zeggen, met een "energiecrisis" voor ogen en de daaruit voortvloeiende mogelijkheid, van oplopende prijzen voor de brand- Maar er zijn nog andere bezwaren. Behalve de hoge kosten voor "een klein toestel in de eeuw van de Jum bo's" (zoals de New York Times het formuleerde) is er ook de ernstige grief van de luidruchtigheid: een su personisch toestel maakt nog veel meer lawaai dan een subsonisch vliegtuig, waarover toch al zo ge klaagd wordt. Zo zijn de Britten al verplicht ge weest een kleine drie ton aan scha devergoeding te betalen wegens het scheuren van muren in huizen, de ruimte. Volgens Amerikaanse geleerden zou de produktie van ni- tro-oxide bij supersonisch vliegen- op-grote-schaal een nadelige in vloed hebben op de ozon-concentra tie kunnen hebben. Al bij al zou men de bezwaren tegen de Concorde kunnen samen vatten als: te kostbaar en voorals nog niet ongevaarlijk en daarom (nog) niet aantrekkelijk in een tijd, waarin de opbrengsten van het luchtvervoer tengevolge van de on derlinge concurrentie voortdurend dalen en de kosten (met name van de brandstof) eerder zullen stijgen dan verminderen. Als er al, buiten Frankrijk en Engeland, belangstel ling bestaat voor een supersonisch toestel, dan is het voor "een nieuwe generatie" van dit vliegtuig, een "Super-Concorde", die goedkoper aangeschaft kan worden en scho ner en voordeliger is in het ge bruik. Maar de ontwikkeling van een dergelijke "Super" zou nog weer eens dertien miljard gulden gaan kosten Niemand ontkent, dat de Concor de een prachtig toestel is, dat een kolossale hoeveelheid technische kennis in zich bergt. Maar het gaat tenslotte niet om een technische prestatie, maar om rendabele ex ploitatie. En daarom kan men de Amerikanen er moeilijk van be schuldigen, dat zij uit eigen belang het Europese project willen doen mislukken. "De economische oorlog tussen Europa en Amerika is nu begonnen", werd in Franse kringen gezegd, toen Pan American en TWA weigerden de opties om te zetten in bestellingen. Zelfs zijn er fanatieke Fransen geweest, die gezworen heb ben voortaan geen Coca-Cola meer te zullen drinkenEen dergelij ke reactie is nogal kinderlijk, al is ze wel begrijpelijk wanneer men bedenkt, dat in totaal tenminste veertigduizend Franse en Engelse werknemers rechtstreeks bij de produktie van de Concorde betrok ken zijn, ongerekend dan nog het personeel van toeleveringsbedrijven. Die factor van de werkverschaf fing speelt een niet te ondersohatten rol. Want de produktie van militaire toestellen, waarmee de luchtvaartin dustrie zich in hoofdzaak bezighoudt, is tamelijk wisselvallig. Het ver vaardigen van een enorm vliegtuig voor de burgerlijke luchtvaart zou tal van bedrijven uiteraard een be langrijke mate van stabiliteit verle nen. Er zijn trouwens nog meer voordelen aan de Concorde verbon den. Is voor de rendabele exploita tie van Jumbo-toestellen een bezet tingsgraad van 44 pet. noodzakelijk, voor de Concorde zou men kunnen volstaan met 35.5. Vooral voor lange trajecten zou het toestel zeer aan trekkelijk zijn: met een snelheid van ver over de tweeduizend kilome ter per uur kan het de afstand Pa- rijs-Montreal (Canada) in 3% uur overbruggen en in iets minder dan zeven uur van Londen naar Tokio vliegen. Parijs - New York zou vier uur duren, tegen zeven uur voor een Boeing. Voor haastige zakenlieden, die niet op de kosten behoeven te kijken, kan een dergelijke snelle vlucht be langrijk zijn, maar de vraag is na tuurlijk of met dit tijd-voordeel ook een voldoend aantal passagiers kan worden aangetrokken. Volgens de president van Air France maar, ja, dat is een Fransman zullen de tarieven voor de Concorde- zitplaat sen tien procent lager liggen dan De Frans-Britse "Concorde". die van de eerste klasse in niet-su- personische toestellen. Zo liggen de zaken dus op het ogenblik. Het is dwaasheid de Ame rikanen verwijten te maken. Pan American lijdt de laatste tijd grote verliezen: ln vier Jaar tijd 150 mil joen dollar. Zo'n maatschappij kan zich vanzelfsprekend niet veroorlo ven peperdure toestellen aan te schaffen, die de schuld nog aanzien lijk zouden vergroten. Velen vragen zich af, zowel in Frankrijk en Enge land als daarbuiten, of het niet ver standiger zou zijn de produktie stop te zetten. In feite is de Concorde zijn tijd vooruit. Pas in 1980 zou er vol doende vraag naar dit soort hyper- snelle toestellen kunnen ontstaan. Maar hoe overbrugt men de tussen liggende Jaren? In de Londense "Times" hebben optimistische ingezonden-stukken- schrijvers zich (of althans Frank rijk/Engeland) rijk gerekend. Ook de Britse Vickers Viscount, zo schreef iemand, had in 1947 lange tijd nodig om de Internationale markt van de bijzondere kwaliteiten te overtuigen. Tenslotte werden er niet minder dan 438 van die toestellen verkocht. Ken andere cijferaar heeft de kosten ten bedrage van zeven miljard gul den (te verdelen over tien jaar) ge deeld door het getal van honderd mil joen, het totaal aantal Britten en Fiansen dat de rekening moet beta len. Dat betekent dus één pond (ze ven gulden) per hoofd en per Jaar. Dat is een koopje, luidde de conclu sie van deze Engelsman. Samenvattend kan men zeggen, dat de Concorde, na het aanbrengen van nog noodzakelijke verbeterin gen, een toestel is, dat een indruk wekkende hoeveelheden Europese technische kennis vertegenwoor digt. Maar het komt op de markt op een ogenblik, dat er nog weinig be hoefte is, tenzij er zich alsnog een verspelling in de ontwikkeling van de luchtvaart zou voordoen, die het bijtijds zijn volle kans geeft. Pittige piepkleine pikzwarte pilletjes. is diep treurig, dat een grootste, beroemdste en rdevolste cultuurhistorische nenten van ons land, de Leid- >rskerk, ten dode opgeschre- schijnt te eijn. De Leidse Herv. nte heeft blijkbaar geen geld om onderhoud, verzekering, kelijke herstellingen etc. te Het rijk weigert het monu- „ora niet" in bezit te ne- i, omdat het geen geld heeft om daaruit voortvloeiende ver gen te voldoen. is aan de ene kant allemaal verklaarbaar (de kerk heeft nu en moeilijke tijd en de aan het bezuinigen, zelfs [zeer essentiële terreinen van de arts- en welzijnszorg), maar andere kant zou het een zijn, wanneer over enige wanneer allerlei instanties wat in hun slappe was zitten en i bereid zouden zijn onvervang- van eeuwen her te •en, dit monument Sn een staat onherroepelijk verval zou zijn t. En dat zit er dik in!. is dit verval wel nodig? Is een heel andere oplossing té een oplossing zelfs, waarbij jt mes aan twee kanten snijdt. in 1121 ingewijde kerk is met de Nederlandse historie ionden, maar ook met de. rikaanse. Leiden was eens het van wat later de Pilgrim foers werden, die met de May- naar de Nieuwe Wereld trok- n daar de grondleggers wer- i van de huidige Verenigde Sta- In de kerk herinnert een ge steen aan het feit. dat hun lei- John Robin*"" in de kerk be- fiven ligt. Zeer vele Amerikanen beken de kerk, omdat zij hier een ikje uit hun vroegste eigen pre- brie vinden, terwijl zij in hun wereld die herinneringen aan oude geschiedenis noodgedwon- moeten missen. Thanksgiving de jaarlijkse herdenking van 'eerste dankdienst voor een ge- van de Pilgrim Fat- In hun nieuwe vaderland aan de overzijde van de Oceaan, werd in de Pieterskerk in het verlden door honderden in Nederland en el ders in Europa vertoevende Ameri kanen Jaar in Jaar uit bijgewoond, vrijwel steeds in tegenwoordigheid van de hoogste vertegenwoordiger van de VS in ons land. De Leidse Pieterskerk is -- zonder overdrijving samen met het Lin coln-monument in Washington, een bedevaartsoord voor de Amerikanen zoals Mekka dat is voor de Moham medanen. Als monument zelfs waar devoller voor „de" Amerikaan dan voor „de" Nederlander, wanneer we uit die laatste groep de nog geen 100.000 Leidenaren uitschakelen. Welnu: verkoop de kerk aan een van de vele steenrijke Amerikanen of aan een rijke Amerikaanse instel ling (bv de Rockefeller Foundation) voor een sors bedrag, zeg vijftig of honderd miljoen. De koper zal er dan nog wat slordige miljoenen te genaan moeten gooien om het héle geval steen voor steen af te breken, in een schip te laden en in Amerika steen voor steen weer op te bouwen. Technisch is dib zeer wel uitvoer baar. Het is zij het op kleiner schaal al eerder gedaan met oude Franse en Duitse kastelen. Maar aan schaalvergroting zijn we tegen woordig wel gewend en tegen opge wassen. Leiden heeft een dergelijke afbraak, opslag en herbouw op veel kleiner schaal al eerder beleefd: de voorgevel van het in 1929 afge brande stadhuis. Er zijn in Amerika zeker mensen of instellingen te vinden, om een fors bedrag voor een dergelijke on derneming op tafel te leggen. Men moet er wel de moeite voor nemen, met de "aanbieding" te gaan leuren Men kan er zeker van zijn, dat na herbouw in Amerika de Leidse Pie'- terskerk tot in lengte van Jaren en zelfs eeuwen in prima staat bewaard blijft En is dat in deze tijd van vervagen van grenzen en verbroe deren van volken (kom, kom....) toch niet beter dan dat het monu ment op zijn oorspronkelijke plaats in verval raakt? Bovendien zullen op den duur, wanneer nog steeds meer Nederlanders naar Amerika gaan dan thans reeds het geval is, meer landgenoten de Pieterskerk daar als een monument van eigen bodem, nauw verbonden met eigen historie gaan bezichtigen, dan thans het gevat is in de Sleutelstad. Ik schreef over een mes dat aan twee kanten snijdt. Inderdaad. In Leiden komen wij vele tientallen miljoenen tekort om noodzakelijke werken uit te voeren. Daarbij zijn werken die ook bijdragen tot hehoud van de sfeer van het stadscentrum uit cultuurhistorische motieven. Met de opbrengst van de verkoop van de Pieterskerk zou heel veel van dat werk uitgevoerd kunnen worden. Het zou zowel de leefbaarheid als het be houd van de herinnering aan het verdeden ten goede komen. Het lijkt op het eerste gezicht een krankzinnig denkbeeld. Ik heb het zelf aanvankelijk als een wrang grap je bedoeld toen ik het voor het eerst opperde. Maar bij verder nadenken kwam ik tot de overtuiging, dat het een reële mogelijkheid is, een onver vangbaar kostbaar monument te behouden, dat anders onherroepe lijk na enige tientallen Jaren on herstelbaar vervallen is, met als eni ge bezwaar, dat dit monument el ders staat in plaats van op de oor spronkelijke plaats. Natuurlijk, be houd in volle glorie van de Pieters kerk in het hart van Leiden is ver reweg te verkiezen. Maar wanneer de mogelijkheden daartoe blijken te ontbreken, is het hier aangegeven alternatief een ideaal alternatief. Zelfs de Pieterskerk is weer op kleinere schaal in het verleden niet voor dergelijke oplossingen van geldnood gespaard gebleven. In 1749 bv. werd de klok van de (inmiddels ingestorte) toren verkocht, om uit de opbrengst noodzakelijke herstel werkzaamheden te kunnen bekosti gen. Een dergelijke oplossing voor de huidige moeilijkheden is niet denk baar. Men kan de hardstenen graf zerken van de vloer gaan verkopen. Er zijn ongetwijfeld gegadigden voor in deze tijd, waarin men een nostalgie naar vroeger wil bevredi gen met grote uitgaven voor antiek. Men kan de herdenkingsplaat voor John Robinson ongetwijfeld voor 'n kapitaal kwijt aan een Amerikaan. De preekstoel waarop Koningin Wilhelmina, Koningin Juliana, Churchill, Smuts en zovele andere groten hebben gestaan bij ere pro moties en andere plechtigheden zal bij handige verkoopacties zeker een miljoen opbrengen. Maar dat is onvoldoende om de huidige crisis te overbruggen. Er is nauwelijks een mogelijkheid, dat de Pieterskerk binnen afzienba re tijd een geheel andere bestem ming krijgt in afwachting van be tere tijden, zonder dat het gebouw toch onherstelbare schade zou heb ben opgelopen. Een supermarkt, een pakhuis, een hal voor bepaalde bin nensporten, een parkeergarage? Vergeet het maar. Dat zou allemaal veel te veel geld kosten aan ver bouwingen, die later niet meer te ruggedraaid kunnen worden Zon der die verbouwingen zal ieder wel denkend zakenman er wel voor pas sen. iets in de Pieterskerk te begin nen. Met handhaving van de kerk in de huidige staat en met aanvaar ding van een onderhouds- en res tauratieplicht is de kerk voor niets anders geschikt dat wat zij thans is: kerk en cultuurhistorisch mo nument. Kunnen wij dat niet, waarom dan aarzelen om het de Amerikanen te laten doen? P. BOK, Santhorst 55, Leiderdorp. Juist zoals de figuurtjes op het her in de Pieterskerk is de kerk zelf nu de das omgedaan door de beslissing van een cultuurschuwe regering om de kerk „om niet" niet over te nemen. Zo'n beslissing door anti-cultuur filosofen op een ministerie, dat eer der de schijn wekt de cultuur om te brengen dan uit te dragen, is uiter aard een cultuurbarbarisme in opbima forma, waarbij enige kanttekeningen minstens wenselijk kunnen zijn. Het heeft weinig zin om verwijten te gaan rondslingeren naar de Kerk voogdij, want met ramenvernieling, die al f6.200,- restauratie moet kos ten zonder dat er één cent binnen komt, ga Je minstens wenkbrauwen maar niet te achterstallige kerkonderhoud zo'n half miljoen moet kosten. De kerk voogden treft stellig geen blaam. Ik verwijt ook B. en W. niet alles, hoe wel Je je als buitenstaander kunt af vragen wat het wezenlijke nut is van een spoednota, die de Stedelijke Cul turele Raad op maandagavond op het bureau van mevrouw de wethouder legt, zonder dat B. en W. in hun ver gadering van dinsdag en vrijdag tot een duidelijk standpunt komen, zoals vrijdagmiddag bleek toen ik op het stadhuis navraag deed. Ik kan me beet voorstellen, dat ampel overleg nodig is, zeker wanneer twee f ractie leiders op maandagavond in een commissievergadering ongenuanceer de en foutieve verklaringen gaan af leggen als een soort mes op de keel. Dat ze dit deden, is waarschijnlijk te wijten aan onvoldoende informatie op het laatste ogenblik. Ook dat verwijt ik niemand, maar ik vraag me wel af waarom men, wanneer belangrijke be slissingen op het spel staan, na een week nog geen zinnig woord kan for muleren. Want nu de kerk schijnbaar defini tief gegrendeld is, wordt de stedelijke cultuur gedwongen om voor het zin gen de kerk uit te gaan. En Juist die zang was opgenomen in het kader van het Holland Festival. Ik klap in geen geval uit de school, wanneer hier melding wordt gemaakt van een drie weken omspannende manifestatie, die Leiden een eervolle plaats zou geven binnen het Holland Festival. Als hoogtepunt zou een groot concert in de Pieterskerk worden ge houden op zaterdag 23 Juni. Heel mu. ziekmakend Ledden zou in die drie weken een eigen inbreng hebben. Led den zou muziekstad zijn en naast een paar nog niet eerder uitgevoerde wer ken zouden Leidse koren gezamenlijk het Te Deum van Diepenbrock zin gen. Alles was daarvoor geregeld. Zelfs de muziekafdeling van CRM zou daarvoor wel in de portemonnee tasten. Een intensieve voorbereiding zou met succes worden bekroond, tot dat bijna gelijktijdig met de mededeling van de muziekafdeling van CRM een andere afdeling van dat ministerie de kerkdeur deed dichtgooien. Dag Holland Festival, ga dit Jaar maar aan Leiden voorbij Daarom is het op dit moment zo be langrijk, dat de kerk tijdig weer open kan, want van uitstel komt helaas zo snel afstel. Wanneer ik in de krant lees: „Pas wanneer er een nieuw gebruiksdoel voor het gebouw is gevonden, zal het weer geopend kunnen worden", dan komt de vraag snel opwordt er naar zo'n doel werkelijk gezocht? Zo Ja, door wie? Zo neen, waarom niet? Mag ik een voorstel voor zo'n doel doen? Een stichting Beheer Pieters kerk moet de kerk gaan bestemmen tot een open huls voor cultuur. De negentiende-eeuwse „wielerbaan" moet worden afgebroken, wel heel voorzichtig, want er zit een heleboel erg oud materiaal onder de bruine verflaag. Als de kerk zo in oude ruimteluister is hersteld, kunnen we alle kanten uit. De orgelconcerten kunnen doorgaan, Ja zelfs graag naar zeventiende-eeuws gebruik worden uitgebreid tot dagelijkse bespelingen, zomaar zonder concert-sfeertje. Er kunnen concerten worden gegeven in alle denkbare vormen. In hoeverre toneel aan bod kan komen, dient te worden bekeken. Er kunnen tentoon stellingen komen van alle zaken, die in de musea niet zo gemakkelijk aan bod komen. Wanneer we dan reke ning houden met de seizoentempera - turen, is een centrale verwarming, zoals onze wethouder stelde, helemaal niet nodig. Beelden hebben dat niet nodig en het zomerconcert kan er helemaal wel buiten. Het orgel moet in elk geval gerestaureerd worden; dat moest toch. Wanneer we daar echter mee wachten totdat het in strument in de Hooglandse Kerk „in beet're staat hersteld" ls teruggeko men, hebben we nog even de tijd en heeft Leiden geen orgelloze periode te Trouwens: dan hebben we nog even de gelegenheid om precies uit te vin den wie er eigenaar van dat instru ment is. De stedelijke traditie om ze ker van 1572 tot 1795 de organist aan te stellen houdt ten minste op histo rische gronden de mogelijkheid in, dat de stad en het orgel kinderen van één vader zijn. De nu nog open vraag hóe die stich ting aan geld moet komen, zullen we moeten bestuderen. Ik maak me sterk, dat het ministerie dat de cul tuur moet behartigen, ergens nog wel een kassa zal hebben die rinl4#l£n kan. Ik zie al weer de muziekfeesten ko men, zoals de vorige eeuw die heeft gekend. Een mooie taak voor K. en O., de contactgroep Leidse koren, al le harmonie- en fanfaregezelschap pen, de orkesten, BJ3.K en natuurlijk de Culturele Raad. Mogelijk komt die laatste instelling dan gelijk uit de zorgen van de huidige vijf vaca- JAN DOOVE, Prins Hendrikkade 73. Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11