Relatie China-V.S. verbeterd Strijd in Vietnam opgelaaid Amerikaanse V ietnamstrijders steunen nu IRA Britse kustwacht zoekt gevaarlijke isotoop Kissinger hartelijk door Mao ontvangen Autopionier Mott (87) overleden Griekse studenten door politici verdedigd „Zoeken naar speld in hooiberg" Nederland doet mee aan ruimtestation Vermiste jongen na schoolbrand spijbelde Duitse diplomaat die Joden redde overleden In India stervi per maand 100.000 kinderen PEKING Reuter/DPA) De normalisering van de be- trekkngen tussen Peking en Washington lijkt het afgelopen weekeinde in de Chinese hoofdstad een flink eind in de goede richting te zijn gegaan. Deze algemene verwachting is niet in de laatste plaats gebaseerd op het verrassende ge sprek van twee uur dat de Amerikaanse adviseur Henry Kissinger zaterdag had met partijleider Mao Tse-toeng. MAANDAG 19 FEBRUARI Diplomaten in China maar ook el ders in de wereld spraken reeds van een belangrijke doorbraak in die zin dat mogelijk voor het eind van dit Jaar nog een officiële Amerikaanse vertegenwoordiging in Peking zal worden gevestigd. Kissinger had zondag, op de vierde dag van zijn bezoek, een bespreking van vijf uur met de Chinese premier Tsjoe En-lai. Hij had toen meer dan 20 uur met de Chinese leiders gespro ken, naar verwachting over Vietnam, Taiwan en het aankopen in de een of andere vorm, van wederzijdse be- tiekkingen. Foto's De massamedia in China stonden gisteren volledig in het teken van de ontmoeting tussen Mao en Kissin- r. Het Chinese partij-orgaan Volks dagblad publiceerde onder een acht- kclomskop en met twee foto's een ar tikel over de begroeting in de werk kamer van Mao en het begin van het gesprek, waaraan ook Tsjoe En-lal deelnam. Nog opmerkelijker vond men in Peking echter de berichtge- v.ng over de ontmoeting in het Jour- rsal van de Chinese televisie. De filmbeelden duurden vijf minuten, hetgeen ongebruikelijk lang werd ge noemd. Eerst zag men de lange, vriende- Politieman schiet zichzelf en collega met zelfde kogel dood OOSTENDE (ANP) In het Bel gische Westende heeft een 23-Jarige rijkswachter uit Etterbeek, die sinds een week werd gezocht, zichzelf door het hoofd geschoten in een woning waarin hij zich had verschanst. Die zelfde kogel trok ook de aan de an dere kant staande commandant van de rijkswacht in Veurne dodelijk. Deze wilde samen met een collega de 23-Jarige rijkswachter arresteren wegens desertie. Aanvankelijk dacht men dat de ge deserteerde rijkswacht de kapitein met een welgemikt schot dwars door de deur had neergeschoten. Rijks wachters omsingelden daarop de wo ning en men probeerde de man met rookbommen uit zijn schuilplaats te verdrijven. Maar er gebeurde niets. Na een belegering van drie uur drong de rijkswacht tenslotte de kamer van de deserteur binnen en trof de man daar dood aan. Uit een onderzoek kwam vast te staan dat de kogel waarmee de man zelfmoord pleegde tevens de kapitein had ge troffen. FLINT (ANP) Multimiljonair Charles Mott, een van de auto-pio niers uit de eerste Jaren na de eeuwwisseling, is op 87-Jarige leeftijd in Flint (Michigan) overleden. Mott begon in 1908 geld te steken in Ge neral Motors en werd de grootste aandeelhouder van deze maatschap- Pij. Zijn fortuin werd op anderhalf mil joen gulden geschat voordat hij het grootste deel aan een liefdadige in stelling schonk. Men heeft hem eens gerekend tot een van de 13 rijkste mannen van de VS. Mott schonk miljoenen dollars aan de stad Flint die daardoor van een smerige fabrieksstad kon uitgroeien tot een bedrijvig industrieel en cul tureel centrum. Mott leefde zelf sober en stond, wat zijn persoonlijke uitgaven betreft, be kend om zijn zuinigheid. Zo reed hij bij voorkeur in kleine auto's en wilde hij het bedienend personeel in café's en restaurants geent fooi van 15% Jard gulden geschat voordat hij het geven omdat „tien procent genoeg is te werken". lijke begroting door de lachende 79- jarige partijleider, die een zeer te gemoetkomende en montere indruk maakte. Tijdens het gesprek in dp met boeken en documenten overla den werkkamer gebaarde de gastheer steeds weer met gestrekte wijsvinger oi met belde (handen. Mao was zo als steeds gekleed in het hooggeslo ten, grijze eenheidskostuum waarin men de Chinezen overal kan tegenko men. Teken De verrassende ontmoeting is naar de mening van de meeste politieke waarnemers een duidelijk teken hoe positief de Jongste Chinees-Ameri kaanse dialoog verlopen is. De par ti4 leider ontvangst normaliter slechts staatshoofden of politici uit landen die nauwe banden met China heb ben. De laatste buitenlandse gaston d e bij hem op bezoek kwamen wa len de minister van Buitenlandse Za ken van de Vietcong, mevrouw Binli, en de Noordvietnamese onderhande- 1; ar Le Doek Tho. Het gesprek tus sen Mao en Kissinger vond volgens 1 et Chinese persbureau Hsinhoea p.aats „in een ongedwongen atmo- sieer". Men zou er de conclusie uit kunnen trekken dat Tsjoe En-lai en Kissinger op de „lange weg" naar normalisering van de Chinees-Ame rikaanse betrekkingen een aanzien lijk stuk gevorderd zijn. Belgrado de correspondent in Moskou van Ihet Joegoslavische blad politika berichtte zondag dat men z'ch in bepaalde Russische kringen wapent tegen de mogelijheid van een terugkeer naar de koude oorlog als de Verenigde Staten en China elkaar in een anti-Russische geest zouden toe- naderen. Naar zijn zeggen hebben dr Russen hun hoop dat dit niet het' geval is meer gesteld op „het realis me" van Nixon dan op „de geest van verzoening van Mao Tse-toeng". Caamano gedood Kolonel Fran cisco Caamano, die in 1965 in de Do- ninioaanse republiek een linkse op stand leidde, is vrijdag gedood tijdens een gevecht met regeringstroepen in de bergen van Sain Jose de Cocoa, zo is van officiële zijde in Santo Do mingo vernomen. Twee anderen van de tien man sterke groep zijn eveneen gedood. Kolonel Caamano was op 4 februari met zijn groep geland op Playa Caracoles (slakkenstrand) vol gens president Joaquin Balaguei kwamen zij uit Cuba. Caamano ieidde in april 1965 een opstand ten gunste van de afgezette, gematigd linkse president Juan Bosch. Deze was in 1962 gekozen maar in septem ber 1963 door de strijdkrachten afge- LONDEN (DPA) Kustwacht, politie en schepen zoeken een ge bied van 480 km aan de Britse oost kust af nadat zij gealarmeerd zijn over het verlies van een dodelijke radio-actieve isotoop die een Ne derlands booreiland heeft verloren Dit hebben Britse regeringsfunctio narissen meegedeeld. De isotoop is in december verlo ren. De Britse autoriteiten werden deze week voor het gevaar gewaar schuwde nadat een van Nederland se zijde georganiseerde speurtocht op grote schaal zonder resultaat bleef. "Het is moeilijk er achter te ko men waar het voorwerp zal opdui ken, maar het is mogelijk dat het in de Britse wateren zal terechtko men. Het kan ook in de richting van Zweden dryven of gezonken zijn", aldus een woordvoerder van het Britse departement van handel en industrie. Het booreiland bevond zich op 88 km van de noord-west kust van Nederland toen het verlies werd ontdekt. De isotoop zou ge bruikt worden bij een boor-operatie Rapport Er is inmiddels een rapport naar aanleiding van golf meting en ge maakt, waaruit kan worden afge leid waar gezocht zou moeten wor den. Uit het rapport blijkt, dat er nog mogelijkheden zijn in een ge bied, dat tijdens de twee reeds ge houden speuracties niet is door zocht. Naar van bevoegde zijde ver der werd meegedeeld zal de marine alsnog in dit gebied een onderzoek instellen. Reeds op 15 Januari J1 is er mel ding gemaakt van het in zee belan den van de isotoop. Het radio-actie ve materiaal is al op 5 december in zee terechtgekomen tijdens het overladen vanuit een bevoorra dingsschip naar het booreiland "Penrod 58", dat inmiddels niet meer ter plaatse is. Een onver wachte golf sloeg het schip weg van het booreiland, waardoor het vat uit een contaiher in zee viel. Zware stormen maakten het de duikers van het booreiland de eerste tien ATHNENE (DPA, Reuter, UPI) In Athene hebben drie vooraanstaan de politici van de oppositie voor de rechtbank de houding van elf studen ten verdedigd die zich na de Jong ste ongeregeldheden moeten verant woorden wegens belediging van de overheid. Oud-premier Kannellopoelos, die bij de militaire staatsgreep in 1967 werd afgezet, centrum-leider Mavros en de liberaal-democratische vroe gere parlementsvoorzitter Papaspy- roe leverden felle kritiek op de hou ding van de politie tijdens de demon straties van studenten aan de poly technische hogeschool. De politici hadden ook kritiek op de nieuwe wet die het mogelijk maakt studenten onder de wapenen te roe pen die staken of hun collega's tot staking aanzetten. Zij zeiden dat het proces in een sfeer van terreur wordt gehouden en beschuldigden de politie ervan getuigen-a-decharge te vervolgen. De openbare aanklager vroeg la ter veroordeling van 10 van de 11 stu denten. Hij eiste echter geen bepaal de gevangenisstraffen. De verdachten kunnen maximaal drie Jaar krijgen. De openbare aanklager vroeg vrij spraak voor de elfde student en deed een beroep op het hof de beschuldi ging van "verzwarende omstandighe den", die vijf Jaar gevangenisstraf kan betekenen, te laten vallen Hij verklaarde dat de maatschappij wil dat de studenten alleen militant zijn binnen de grenzen van de wet. "De verdachten hebben echter het strafrecht geschonden en de autori teiten beledigd", aldus de openbare aanklager. De 11 studenten verklaar den tijdens de zitting niet schuldig te zijn aan het hun ten laste gelegde. Costello overleden Frank Cos- tello. eens de beruchte leider van de georganiseerde misdaad in de Verenigde Staten is zondag op 82- jarige leeftijd in een Newyorks zie kenhuis overleden. Costello was tien dagen gelden met keelkanker opge nomen. Hij leed al Jaren aan de ziekte. Costello was berucht om het manipuleren van politici. Roofoverval Bewapende gang sters hebben dit weekeinde in Ewell in Zuid-Engeland bij een overval op een geldtransportauto meer dan 650.000 gulden buitgemaakt. Een ar beider die tussenbeide wilde komen, werd dodelijk gewond. Twee andere mannen werden neergeknuppeld. De rovers pleegden de overval toen de wagen voorreed bij een zuivelfabriek. Boerma naar Peking Het hoofd van de voedsel- en land bouworganisatie van de VN, de FAO, dr.A. Boerma, is zondag uit Rome vertrokken voor een bezoek van ze ventien dagen aan China en Japan. Hij zal in Peking o.a. over het opne men van China in de FAO spreken. Pokkenepidemie In Bangla DesJ is een pokkenepidemie uitgebroken die al meer dan duizend menselevens heeft geëist. Dit heeft dr. N. Ward, adviseur van de wereldgezondheids organisatie in Dacca, bekendge maakt. Dr. Ward zei dat de situatie in Dacca zeer ernstig is en acht in enting van de gehele bevolking nood zakelijk. Volgens Sunday Telegraph Henry Kissinger luistert aandachtig naar de met opgestoken vinger pratende partijleider Mao. in het midden Tsjoe-En-lai. dagen onmogelijk te zoeken. Toen de speuracties van de bemannings leden van het booreiland geen succes hadden, lichtte de maat schappij (Placid OU) het staatstoe zicht op 23 december in. De marine kwam te hulp op verzoek van de inspecteur-generaal van het staats toezicht. ir. A .H. W. Martens. Met behulp van sonarapparatuur en duikers van een kustmijnen veger werden de opsporingen voortgezet. De marine sprak toen over de ac tie als het zoeken van een naald in in een hooiberg. Wel vertelaarde ir. Martens, dat er echt geen gevaar bestond. "Alleen als de vissers het vat in hun netten ophalen of als het aanspoelt op het strand be staat er enig gevaar. Maar als nie mand het vat openbreekt, is ei niets aan de hand, aldus ir. Mar tens. Het radio-actieve materiaal zit verpakt in een roestvrij stalen cap sule met een doorsnede van 44 cm en een hoogte van 42 cm. 'De ver pakking is in ieder geval veüig ge noeg", aldus ir. Martens destijds. "Er is geen kans, dat het radio-ac tieve materiaal gevaarlijk kan wor den". PARIJS (DPA) Nederland, heeft zich bereid verklaard deel te nemen aan het voorbereidende werk voor een Europees ruimtelaborato rium. aldus heeft de ESRO (de Eu ropese organisatie voor ruimte-on derzoek) meegedeeld. Nederland draagt, eevnals België vier procent d.w.z. ruim een mil joen gulden bij aan het project waar van de kosten op bijna 27 miljoen worden geraamd. Het leeuwendeel van de kosten wordt gedragen door de Bondsrepu bliek: 59 procent. Andere deelne mer zijn Italië (20 procent), Enge land (10 procent) en Spanje (3 pro cent) Het is de bedoeling dat het labora torium, in het kader van het Ameri kaanse post-Apolloprogramma, in het begin van het volgend decen nium wordt gelanceerd. LONDEN (ANP) Het Britse le ger maakt zich in toenemende mate bezorgd over Amerikaanse hulp aan het Ierse Republikeinse Leger en de mogelijkheid dat Vietnam-vebera- nen naar Ierland komen om aan de zijde van het IRA te vechten. Volgens funktionarissen van de Britse in lichtingendienst zijn Amerikaanse oud-militairen, onder wie vele oor- logsverterianen uit Vietnam, al bezig leden van het IRA te oefenen in de vele aspecten van de guerrillastrijd. Amerikaanse regeringsagenten ope reren in de Ierse republiek en Noord- Ierland om de omvang van de Ame rikaanse inmenging vast te stellen. Officiële Britse woordvoerders heb ben tot nu toe geweigerd commen taar te geven maar de inlichtingen- PARIJS (DPA) Uit vrees voor straf heeft een vermeend slachtoffer van de brand in een Parijse school zich bij een vriend verstopt gehouden Sedert de brand op 6 februari, waar bij twintig personen omkwamen, leef den de ouders van de 14-jarige ver miste Marc Robert in de verschrik kelijke onzekerheid over het lot van htm zoon. Elf dagen na de ramp bracht de politie dit weekeinde de vermiste bij zijn ouders terug. Zij had Mare aangetroffen bij de tele visie in het huis van een vriend die hij in de vakantie had ontmoet. Volgens de politie was Mare op 6 februari niet naar de muziekles ge gaan in de school waar later brand uitbrak. Toen hij over de brand noor- de, was hij bang dat men hem mo gelijk van brandstichting verdacht. De politie verbaast zich er over dat de ouders van de vriend niet hadtien verteld dat de vermiste jon gen in hun huis verbleef. „Wy lezen geen kranten", zo antwoordden zij op een vraag van de politie. BREMEN (AP) Georg Duck- witz, de Duitse diplomaat die in de tweede wereldoorlog heeft meege holpen aan de verijdeling van na zi-plannen om Deense Joden naar concentratiekampen te transporte- rtn, is dit weekeinde in zijn woon plaats Bremen overleden. Hij is 68 Jaar geworden. Duckwitz is na de oorlog ambas sadeur in Denemarken en India ge weest. Het hoogtepunt van zijn di plomatieke carriëre kwam in 1970 teen hij het niet-aanvalsverdrag tussen West-Duitsland en Polen mee tot stand bracht. Duckwitz rol bij het redden van meer dan vijfduizend Deense Joden heeft hem in het na-oorlogse Scan dinavië tot een populaire Duitser gemaakt. Duckwitz werd in 1939 naar Ko penhagen gezonden als scheepsad- viseur voor de Duitse ambassade. Toen Hitiers troepen in 1940 De nemarken bezetten, bevorderde Duckwitz het verzet tegen de Duit se onderdrukking. Hij voerde onder- hendelingen met de Zweedse minis ter van staat Hansson en had in het geheim bijeenkomsten met Deen se verzetsleiders. Toen hij hoorde van de plannen om in 1943 alle Deense Joden te ar resteren, waarschuwde Duckwitz het verzet een alarm dat tijdig genoeg was om de meeste Deense Joden aan boord van kleine sche pen naar het neutrale Zweden te smokkelen. dienst zei dat een bericht in (fe dense Sunday Telegraph dat kaanse veteranen de militante lopige vleugel van het IRA b "in het algemeen op goede int tie berustte". Een funktionaris de er aan toe: "De Amerikaan gering lijkt zich hierover zorj maken. We weten dat zij agent Ierland heeft om de zaak te o zoeken". De Sunday Telegraph de in het bericht dat de Britse i tingendienst 12 Amerikaanse ou litairen had geïdentificeerd dl' het IRA samenwerkten, een deel van de vetaranen zou zich doen als toeristen of Journalist; zou voornamelijk opereren in d se republiek en zelden in het no I Ze zouden gespecialiseerd zijn t maken van trucbommen. Volgens de Britse inlichtingen heeft de internering van de a wapendeskundigen van het IRj guerrilla-organisatie gedwongen i rikaanse militairen als zodanlj te trekken. Men schatte dat bi] procent van de wapens van de visionals uit Amerika afkomst] Hoewel woordvoerders van d« visionals ontkenden dat er van i rikaanse hulp sprake is tonen vi de Sunday Telegraph vertrou* Britse rapporten aan dat aantallen Amerikaanse Noord-Ierland bereiken". NEW DELHI (AFP) .Doo i dervoeding en slechte voeding ven elke maand ongeveer 100.000 deren in India". Dit zijn woorden professor Walia, kinderarts aai medisch instituut van Chandigai i het noordwesten van India. Hi] telde ten overstaan van een j Journalisten dat het zeer hoge i tecijfer onder de kinderen van I ondervoede bevolkingsdeel voorn lijk voortvloeit uit diarree, bloi i moede en diverse storingen stofwisseling. Volgens professor Walia telt 1 ongeveer 60 miljoen ondervoede! sen. 400.000 van hen zullen in di mende drie maanden overlijden niet snel maatregelen worden gei i fen. ll yn bedroef naar huis Viervoudige moord Zaterdag zijn bij Folton, zes kilometer van Santa Cruz in Californië, de lijken gevonden van vier Jonge mannen. De lichamen werden ontdekt in een blokhut in de bergen, zo heeft het kantoor van de sheriff in Santa Cruz meegedeeld. Hiermee i s het aantal slachtoffers van moorden die in het gebied Santa Cruz dit Jaar zijn gevonden, op dertien gekomen. DJAKARTA (ANP) - De rikaanse schrijfster en antropo! V Wyn Sargent (42), die tijdens 1 bezoek aan West-Irian een om:' den huwelijk met een Papoea-op; hoofd sloot, is dit weekeinde huis vertrokken. De Indonesische toriteiten hadden haar dit ge Ze wilden niet met verslaggevers p ten, maar even voor haar veit zei zij huilend: „Ik ben erg bedrfl Ik houd van Indonesië". Ontslagen bü mijnen In het Bel gische steenkolenbekken in de Kem pen zal de produktie dit Jaar met 500.000 ton verminderd moeten wor den. Dat wil zeggen dat dit Jaar nog 1200 man uit de mijnen in de Kem pen moeten afvloeien, aldus heeft de Belgische minister van Economische Zaken Claes zaterdag tijdens een bijeenkomst in Genk meegedeeld. Er bestaan geen nieuwe massale slui tingsplannen voor de BelgischemiJ- nen, maar wel moft de situatie op nieuw bekeken worden. Hard schreeuwen Een Engel se visser heeft zaterdag te Scarbo rough het wereldkampioenschap hard schreeuwen gewonnen. De 42-jarige Kenneth Leader brulde het woord "Siouxee" (spreek uit "soe-ie") met zulk een enorme kracht dat het schreeuwen van de andere kandida ten tot een licht gefluister verbleek te. De schreeuw van Leader werd geregistreerd op 111 decibel. Aan het kampioenschap werd deelgeno men door concurrenten uit Engeland de Verenigde Staten, West-Duitsland en Frankrijk. Bij de dames ging de titel naar mevrouw Margaret Fea- therstone uit Scarborough, die met een brul van 106.6 decibel haar man ineen deed krimpen. SAIGON (ANP) Ondanks de oproep van beide partijen om het eestand, dat nu al drie weken oud is, na te leven, zijn de gevechten in Vietnam volgens het Zuid Vietnamese opperbevel weer opgelaaid. Dit opperbevel meldde dat de 'communisten" in de afgelopen 24 uur de wapenstilstand 194 keer heb ben geschonden. Het Amerikaanse opperbevel voor het gebied van de Stille Oceaan liet maandag weten dat Amerikaanse vhegtuigen ook gisteren Laos en Cambodja gebombardeerd hebben. De vertegenwoordigers van de VS, Noord-Vietnam, Zuid-Vietnam en Noord-VietnamZuid-Vietnam en de Vietcong by de militaire commissie hebben een oproep gericht „tot alle militaire bevelhebbers van alle par- tüen" het bestand te eerbiedigen. Bedreiging Amerikaanse gevangenen die door de Vietcong zijn vrijgelaten hebben verklaard dat zij gemarteld zijn en bedreigd met executie als ze niet op de been zouden blijven. Rond het hospitaal op de luchtmaehtbasis Clark op de Filippijnen, waar te- 'Ugkerende gevangenen worden on derzocht, verluidt da't enkele ge vangenen zeggen door de Vietcong in kooien te zijn vastgehouden. Een gevangene zou zelfs maanden- lfing in een kooi nebben gezeten zender contact met iemand die Engels kan spreken. Een andere gevangene beweerde dat hij voor straf lange tijd in een gat vol mieren had moeten staan en dat hij geen behandeling kreeg voor, de vele beten die later besmet raakten.. Kolonel Davis, leider van "opera tie thuiskomst", zei dat iedereen1 verheugd was over de gezondhe) toestand van de eerste gerepatile de gevangenen. Een Amerikaans vliegtuig twintig vrijgelaten Amerika* krijgsgevangenen is gisteren Hanoi naar de Filippijnen gen. Er zijn nu nog 320 Amerikaai krijgsgevangenen in Noord-Vieti#

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4