*rotesten er breken Tenison in Leiden: 'Indianen bang' ïZonweringfabriek Ladan wordt deze maand 100 jaar MODELFLAT Muiderkring 38 EEST BIJ IEUW LEVEN Politiepost Merenwijk en verbouwing bureau Auto's binnenstad naar Tuinstad wijk Benoeming jTDAG 19 FEBRUARI 1973 'an studentenpastores -<n Leidse CPN-fractie toEN Zes Leidse studentenpastores hebben gisteren met 'i|n geprotesteerd tegen de wijze waarop een aantal studen- bezetters van het bureau inschrijvingen van de Leidse yersiteit^ heeft verwijderd. In een gezamenlijke verklaring jen zijZonder ons te willen uitspreken over de zaak van ;i: bezetting menen wij dat dit ontreden fascistoïde trekken toond die met een protest niets van doen hebben". De ver ing is ondertekend door de studentenpastores K. Bou'huys, ,^-an Breukelen, H. van Bilderbeek, J. v. d. Hoeven, J. Lan- bach en H. Litjens. veronkwaardiging lieeft de val. Voor en aleer een onderzoek in- .fractie in de Leidse raad ken- gesteld zal worden naar een functio- enomen van (het feit, dat extre- neel en structureel ervaren van het lguren door en met vernieling gemeentelijk apparaat, eist de hardhandige wijze een einde CPN, al of niet ter competentie van n aan cle raad, maar gezien het gemeente - et bu- bjk belang, een enquête naar de i inschrijvingen. Met nog meer maatstaven, die aangelegd worden twaardiging reageert zij op het t a.v. de mentale geschiktheid bij ,h, lat de voortijds ingelichte politie sollicitaties voor het politionele appa- optrad tegen de vernielingen en raat. toties. Mede gelet op het feit dat een ge let op het feit dat functionering val van molestatie van een vrouws- r: treden van het politionele appa- persoon ten politieburele bekend is, ter discussie is geweest in de acht de CPN een dergelijk onderzoek raad, verlangt de CPN (en roodzakelijk ter voorkoming bei acht adhesie van de gemeente- afglijding naar Amerikanisti- weilke opdrachten sche methoden zoals in politiestaten zijn in het onderhavige ge- ÏDEN De interesse gebruikelijk is. met name intimida tie, corruptie, legalisatie van onder- wereldpraktijken (verslicheraars) De fractie vertrouwt, dat B. en W. en raad een dergelijk onderzoek wil len sanctioneren. Vele Nederlandse bladen publiceerden onlangs het bericht, dat in Djakarta de skelet ten gevonden waren van de Chinezen, die in 1740 tijdens de z.g. Chinezenmoord om het leven waren gebracht. Er waren namelijk beenderen gevonden bij het graven van een bouwput voor een nieuw bankgebouw. De Oudheidkundige Dienst van Indonesië, die daar op een onderzoek instelde, slaagde erin de aannemer over te halen de werkzaamheden gedurende een week te onderbreken. Ook van Nederlandse zijde bestond belangstelling: dr. D. A. Hooijer, conservator aan het rijksmuseum voor Natuurlijke Historie in Leiden (Raamsteeg), die uit hoofde van zijn functie in de Indonesische hoofdstad vertoefde, stel de een onderzoek in. Daaruit bleek, dat het niet om de stoffelijke resten van de Chinezen uit 1740 ging, maar om een begraafplaats van Portugese Joden. De voorwerpen, die bij de beenderen gevonden werden en waarvan verondersteld werd dat het handboeien van de vermoerde Chinezen waren (daarvoor bestond mede uit Nederland wetenschappelijke belangstelling) bleken handvaten van doodkisten te zijn, aldus deelde dr. Hooijer ons mede. En daarmede werd een min of meer sensationeel bericht tot zijn ivare proporties terugge bracht. Op de foto een beeld van de opgravingen. LEIDEN Het ligt in de bedoe ling, dat een politiepost wordt ge vestigd in de nieuwe Merenwijk In de onderbouw van een flatgebouw aan de Milananhorst kan een wijk bureau worden ingericht. De post is berekend op een bezetting van 2 3 man. De bouw en inrichtingskos ten bedragen f 15.000. B. en W. zul len de raad hiervoor een krediet vragen. Het politiebureau aan de Zonne veldstraat zal worden verbouwd. Hiervoor is f375.000 nodig. De ver bouwing wordt beperkt tot het al lernoodzakelijkste inrichting van een meldkamer; uitbreiding van de ruimte voor de wachtcommandant; inrichting van ruimten voor adjudanten en brigadiers; verbouwing en inrichting per ceel Langebrug 107 voor de afdeling verkeer, het vrouwelijk personeel en de parkeercontroleurs. B. en W. zullen de raad voorstel len dit werk onderhands aan te be steden. Deze plannen komen aan de or de in de morgenavond om 8 uur in het stadhuis te houden vergadering van de raadscommissie voor alge mene en bestuurlijke aangelegen heden. LEIDEN Het PAK hield een wij Shearing in de Tuinstadwijk. De bf langstelling was behoorlijk (rond 40 personen), onder wie opmerke lijk veel bejaarden. Enkele bewoners van de Bloemis- t-nlaan kwamen met het plan op ta fel het laatste gedeelte van deze laan (tussen de Lammerschansweg en het 'laantje van Dieben") voor alle verkeer af te sluiten en te verande ren in een speelstraat. Dit plan werd in het algemeen gunstig ontvangen Van verschillende kanten werd erop gewezen dat er onvoldoende speelge ld enheid voor de Jeugd is. Gedacht werd onder andere aan een andere cpzet van de speeltuin in de Anje lierstraat (club én buurthuis). Hier op reageerde het speeltuinbestuur c'oor erop te wijzen dat de gemeente subsidie niet voldoende was, waar door de speeltuin niet ten volle benut tan worden. Verder zou men de be stemming van het groen naast het badhuis willen wijzigen van kijk- piantsoen naar trapveld. In de prak tijk vervult het deze rol reeds. Vervolgens kwam de woningbouw aan de orde en wel het plan betref fende het groot onderhoud in deze wijk, welk plan nooit geheel ten uit voer is gebracht. Hierover bestaat r.ogal wat onduidelijkheid. Aanwezig was een vertegenwoor- d.gster van het toekomstig diensten centrum (m.i.v. 1 april), die een dui delijke uitleg gaf van de functie van het centrum. De aanwezige bejaar den waren nog niet erg enthousiast en zouden üever het tekort aan be jaardentehuizen opgelost zien. Ook waren er problemen wat be- tieft de verkeerssituatie in de wijk. Op de hoek Herenstraat-Koninginne- wordt oversteken levensgevaarlijk, geacht. Ook werd erop gewezen dat de langparkeerders die uit de binnen stad worden geweerd, hun toevlucht Z'eken in de omliggende wijken v aaronder Tuinstadwijk. Deze extra belasting is niet langer te dragen. Er is een parkeerprobleem rond de HCW. De doorgang in do Kastanje- kade en de Tulpenlaan wordt erns- t' belemmerd door auto's van per st neel van dit bedrijf, dat een eigen parkeerterrein heeft. het in de Leidse mu- orpsen is tanend. Er zijn ach- de schermen moeilijkheden,-die [1(J het publiek evenwel verborgen ■t :n. Immers wanneer men moet vil an op de fleur die muziekgezel- ppen desondanks verlenen aan gebeurtenissen, als de jaarlijk- oktober-optocht b.v. schijnt er de hand. Maar bij het vast in een uitvoeringsdatum :n terdege de T.V. gidsen plegen ae interne problemen bleven voor het Sint Antonius- Djlhuis. waar men zaterdag met ng feestelijke uitvoering het 55-Jarig el' eum vierde, verborgen. Mijn lof deze kranige groep kan ik niet uitdrukken. Ik telde slechts 'n H tigtal musici, maar met welk 3g elan heeft dit bescheiden aantal n|usiceerd. en boeiend programma. On plezierige, maar niettemin te directie van de heer Baart genuanceerd en opmerkelijk !mi ilecties, zoals b.v. ook die uit de leal Hair bergen altijd gevaren rich. Vaak is de oorsprong van nuziek niet uitsluitend instru- De verschillende componenten ie interpretatie stellen bijzonde- iisen. Hieraan werd echter ver- istelijk voldaan. )f verdient Nieuw Leven voorts, Jamaica Folk Suite, een imjme gehoord karakterstuk, waarin n met name de slagwerk- seer adrem was, iets waar- muziek staat of valt. En het spelen van marsen is dit ps wel bijzonder toevertrouwd, kt concert werd geopend met uitvoerige show van tamboers majorettes, die zeker wel een rtier duurde, vol ritme en be ing, onvermoeid goed volgehouden de laatste slag. De leidster, me- Irouw Rijnsburger moge nog toe- op het voldoende strekken van benen, waarmee men toch ook wt. Vertederend was het majo- |e van twee turven hoog, dat dit ïs. goed oplettend, bijhield. Leid en instructeur werden met bloe- geschenken gehuldigd. Een bf. 'lijk cabaret voltooide na de pau- deze bijzonder geslaagde jubileum- Md, die bovendien nog met een bal besloten. HENRI WELBOOREN LEIDEN "De Indianen zijn beesten en beesten schiet Je dood", zegt de doorsnee Braziliaan over de mensen die in het oerwoud leven. Sir Robin Hanbury Tenison be weert iets anders: "Wij westerlin gen kunnen van de Indianen leren, zodat we een betere kans hebben de 21-ste eeuw te overleven". Vorige v/eek bezocht de Engelsel antropo loog, die in 1957 een groot deel van zijn tijd in Zuid-Amerika door bracht, ons land. De Engelsman is voorzitter van Surv'val Internatio nal, een instelling die opgericht werd naar aanleiding van het sig naleren van volkerenmoord in Ds. Boogaard beroepen te Amsterdam-C. predikant bij de Gereformeerde gemeente te Leiden, heeft een beroep ontvangen van Am sterdam-centrum. De Hervormde gemeente van Bode graven heeft een beroep uitgebracht op ds. J. den Besten te Huizen. De Gereformeerde kerk te Lisse be riep ds. H. D. de Wit te Kollum. LEIDEN Bij koninklijk besluit is benoemd tot lid van de raad voor het wetenschapsbeleid prof. mir. C. H. F. Polak uit Oegstgeest, hoogle raar in het administratief en het agrarisch recht aan de Leidse uni versiteit en eerste kamerlid voor de WD. Hij was minister van Justitie van het vorige kabinet. Zuid-Amerika vier Jaar geleden. Survival International zet zich in voor de bedreigde etnische minder heden overal ter wereld. Tenison heeft op initiatief van de Werkgroep Indianen Zuid-Amerika <WIZA) met rame over de bedreigde Indianen in Zuid-Amerika gesproken. In een voorafgaand interview be weert hij: "Een primitieve samenle ving als die van de Indianen kan ons alternatieven bieden". Om een voorbeeld aan te halen: de Indianen kennen geboorteregeling door mid del van planten. Tenison: "Wij hebben de pil. maar welke verande- r.ngen krijg je daardoor na enkele generaties? De Indiaanse geboorte controle is er een met een eeuwen lange traditie". Vanuit het westen blijkt tot nu toe geringe belangstelling te be slaan voor de verworven wijsheid van de Indiaan. Zou zou deze ons bijvoorbeeld in de medische weten-, schap meer van dienst kunnen zijn Cocaïne, kinine, curare (gif, waar mee bepaalde spierstreken verlamd kunnen worden) en reserpine heb ben we van hen overgenomen. Te nison: "Maar er is meer. Wij zouden ens eens de tijd moeten gunnen h^er meer mee te gaan experimen teren". Dan het Indiaanse gebruik en de kennis van planten en graansoor ten. Terwijl wij afhankelijk zijn van de maïs, rijst, tarwe en aard appels, heeft de Indiaan 200 varië-. tc i ten, waar hij over beschikt. Ver- der: de drugs. Tenison: "Eeuwen gebruiken de Indianen al halluci- rogene middelen, zonder verslaafd te worden. Bij hen is het een deel an de cultuur b, anken. Het is niet alleen de Bra ziliaanse Indiaan, die er de dupe van wordt in Zuid-Amerika. Alleen ui het Braziliaanse geval is de schei ding Indiaan niet Indiaan duidelij ker dan elders. In Brazilië gestaat een sterk contrast BraziliaanIn diaan, een situatie van discrimina tie op grond van culturele verschil len. Men gaat wegen aanleggen in de oerwouden. Een stuwdam komt in Panama, waardoor 80% van het h.nd van de Indianen zal overstro men. Men wil het oerwoud exploite- Tenison: „Men is hard bezig het oerwoud te veroveren, te vernieti gen. Men zou eens aan de India nen kunnen vragen wat zij ervan vinden, zij kennen het oerwoud beter dan wij". Indianen uit oerwouden halen blijkt geen oplossing te zijn. „Indianen zijn oersterke mensen, maar alleen in het oerwoud zelf". In onze westers geïndustrialiseerde sa menleving zijn ze niets", beweert de antropoloog. En het is Juist de wes ters georiënteerde maatschappij waar de Braziliaanse regering de Indianen het liefst zou hebben. Nu vormt hun aanwezigheid een belemmering voor een snelle economische ontwikkeling, waar men in het westen een beetje van terugkomt, maar die bezinning is in een land als Brazilië nog nie te bespeuren. Goed, die belemmering door de aanwezigheid van de India nen moet dus zo snel mogelijk opge lost worden. Tenison: „En dat kan Juist helemaal niet. De intergratie van de Indianen, welke groepering Je ook neemt, heeft tijd en geduld no dig". Misg; Gruwelijk ;aan Al 10.000 Jaar heeft de Indiaan met zijn cultuur in het oerwoud ge leefd en deze overleefd. Nu lijkt het mis te gaan. Het lijkt een einde t« worden vergelijkbaar met dat van de Noordamerikaanse Indiaan in de vorige eeuw met de komst van de De FUN AI, een Braziliaanse over heidsinstelling ter bevordering van de integratie der Indianen, heeft zijn mensen, die onder de Indianen wer ken. De man, die naar de Gaveoes Indianen toetrok, beweerde: „Ik heb ze in een halfjaar van mensen die in een stenen tijdperk leven tot men sen van onze tijd gemaakt". Teni son iaat een foto zien van de Gaveoes, hij zegt erbij: „Ik ben niet goed in het maken van gruwelfobo's, maar het was vreselijk. Deze mensen hadden gewoon een shock. De kinde ren speelden niet, reageerden hele maal op niets, zaten daar volledig apathisch. Dat krijg Je als Je tegen deze mensen zegt: „Weg met het ro ken, Je ritueel en Je Indianen dansen. Dan gaat die Indiaan zich sohamen, verliest zijn identiteit. Toch is een contact tussen iemand van de FUN AI en de Indianen niet altijd even rampzalig geweest. Teni son: „Er zijn ook idealisten onder de FUN AI mensen. Hij noemt Villas Boas, die er na veertig Jaar hij begon al ver voor de oprichting van de FUN AI in geslaagd is iets posi tiefs te bereiken. De mensen leven ln een reservaat, wat gedeeltelijk hun eigen grondgebied was. Dus niet zoals ook gebeurd is. een stuk grond dat aangewezen wordt en waar dan geen Indianen wonen, omdat ze daar niet kunnen leven. Achter: voor de idea listen onder de FUNAI tewerkgestel- den komt het vaak op aanmodderen neer. Ze worden het oerwoud inge stuurd en verder aan hun lot overge laten. Als ze dringend om medische hulp vragen, mogen ze na drie Jaar nog eens een buisje asperine ver wachten. De mensen in dienst van de FUNAI kunnen dan niets anders doen dan eruit stappen om vervol gens als vervloekte communist be schouwd te worden. Tenison neemt Cotrim als voorbeeld: „Ik kende hem, hij was geen grave-digger voor de Indianen en ook geen communist". Expeditie Tenison vertelt over zijn laatste ex peditie van vorig Jaar. Het ging toen niet om de Braziliaanse Indianen, maar om stammen, die op de grens van Panama en Colombia leven. Een groep Britse militairen (65 man) volgde de route van de Pan Ameri can Highway. „Ik was het niet eens met hun doel", zegt Tenison erbij. De Pan American Highway moet een lange weg van Alaska tot het uiter ste zuiden van Zuid-Amerika wor den, 25000 km lang. Hij is er al bij na, nog een stukje ontbreekt, het ge deelte op de grond van Panama en Colombia, woongebied van Indiaan se stammen. De 36-Jarige antropo loog: „Het is volkomen onzinnig om die weg daar aan te leggen. Het ge bied is heel goed met boten te door kruisen. De weg komt er alleen voor, het prestige van Colombiaanse en Panamese presidenten". Tijdens die laatste onderneming heeft hij zes we ken die de Indianen doorgebracht, veel met ze gerpaat. Tenison zegt: „Ze waren bang". VERA GAIKHORST FOTO JAN HOLVAST. LEIDEN Deze maand viert pen gemaakt die uit Duitsland wer- haken touwen, wat vakkundig is alles de Leidse zonweringfabriek Ladan den geïmporteerd. In de beginperiode moest gebeuren, aangezien Je leven gegaan, In Janua- werd een nieuwe hal gezet en er is 60x3 haar 100-Jarig bestaan. Over de his- werden de latjes torie van het bedrijf, dat begon met met de hand geschaafd, later het vervaardigen van houten Jaloe- streeks 1900 werden zien, en dat inmiddels een heel arse naal artikelen maakt, zoals markie zen, rolschermen, terrasschermen, vouwwanden, vouwdeuren, luxaflex etc., vertelt D. Ladan de zoon van A. Ladan Jr., de oprichter van het hij ook bedrijf. nog daar vanaf hing. om- In die Jaren begonnen de markiezen gen. Het bedrijf kreeg weer ruimte- gepast aan de 9 _9„iafd opgang te maken en ook die gingen gebrek en Molenstee f geleverd. De zaak werd snel in en wij fabriceren, tegen de wil van daarachter 9 huisjes om Leiden bekend en leverde veel mijn vader die dat niet nodig vond. J aan behangers en stoffeerders. In- li zette echter door en huurde er middels was A. Ladan sr. niet by de ruimte bij op de St. Jacobsgracht. Zo jalouzieënmakerij gebleven en had verliepen enkele Jaren tot vader de heb ik het bedrijf aan de hui- nog voldoende ruimte voor uitbrei d-ge eigenaar E. Ladan overgedra- ü'ng. Zo is langzamerhand alles aan- van de moder- 1214 met ne tijd. Er is nu ook een volledig in de Kamper- gerichte toonkamer, waar tevens 1 os- steeg werden aangekocht. Op de se onderdelen voor de zelfbouw van open grond achter Molensteeg 12 zonneschermen verkocht worden." antiekzaak geopend. In leeftijd had er mee te stoppen In februari 1873 werd de zaak geves tigd in het pand Oude Vest 222 tegen over de toenmalige Zoutkeet. We maakten toen houten Jaloezieën, zo- het bedrijf, waarin hij wel voor binnen als voor buiten. Voor de buitenkant werden zij geleiders ge maakt voor stabiliteit bij wind enz., 1907 werd t jalouzieënbedrijf door A. voor mij de tijd was aangebroken het Ladan Jr. voortgezet en verplaatst bedrijf voort te zetten. Dat was op naar een pand op de Doezastraat 7. 27 februari 1926. Daarna zijn schillende veranderingen ingetreden ?k kocht eerst het pand Molensteeg 27 en bracht daar de zaak in z'n ge- is geweest. Over zijn eerste heel over, beneden werkplaats en jaren daar vertelt hij: "Ik kwam ln boven kantoor en bergzolders voor als Jongen van 13 Jaar van de winterberging van markiezen. In i de bovenzijde van het raam school bij vader in de zaak. 1933 kochten wij een Ford vrachtau to, wat een grote verbetering was, want wij konden toen ons eigen ver- opleiding in montage kreeg Toen ik 18 Jaar was kwam er een draaiwerk en in sommige gevallen hulp bij en moest ik de zaak alleen voer in Leiden en omstreken verzor- met beeldwerk er op, al naar gelang zien te klaren. Wij werkten toen nog gen. Zo bouwden we voort en maak- iret een handwagen en enkeldelige ten goede en slechte tijden mee. Na ladders. Bij hoog werk werden die de bevrijding in 1945 zijn we opnieuw Ook werden wel geperste zinken kap- ladders aan elkaar vastgezet met aan de slag gegaan en sinds die tijd GEOPEND: dinsdags i donderdags i zaterdags 10.00—12.00 uur 10.00—12.00 uur 10.00—12.00 uur 14.00—17.00 uur 14.00—17.00 uur 14.00—17.00 uur I 19.00—21.00 uur! INTERIEURVERZORGING W.J.Zirkzee b.v. ZEEMANLAAN 22 - LEIDEN - TELEFOON 42627

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3