sraël in otsing iet Syrië Egypte Iet drama van de vergeten Vietnamezen Uitbreiding verwacht van band tussen Verenigde Staten en China )edbad in Hagen Vier miljoen Britse gezinnen zonder gas Geen eredoctoraat voor Shockley Rel in Zwitserland om geschenken van Sjah aan de politie Oranje maanstof toch erg oud Moeilijkheden bij uitwisseling krijgsgevangenen Vele duizenden op Cuba vervolgd wegens „landloperij" jXEN HOA (RTR) Aan de ünerikaanse krijgsgevangenen üe naar huis konden gaan is jle publiciteit gegeven, maar de vrijgelaten Zuldvietnamese krijgsgevangenen, die veel- il geen huis of gezin hebben om jaar hun toevlucht te zoeken, jjn bijna helemaal vergeten. De Amerikanen vonden zach- ziekenhuisbedden gereed n en werden verwend met biefstuk en slagroom een juidvietnamees mag blij zijn Is hij een slaapplaats vindt. In het opvangcentrum 25 km (en noordoosten van Saigon lig- en veel teruggekeerde gevan gen verspreid over stoffige toeren op matten, gekleed in FEBRUARI 1973 BUITENLAND nilitaire werkpakken die twee keer te groot zijn. De vrijgelaten Zuidvietname- zen hebben elk 1.500 piaster (ongeveer negen gulden) per persoon ontvangen. Velen lopen er half naakt bij en koesteren hun met zweren bedekte, mage re lijfjes in de zon, in de hoop dat de gevangenisbleekheid snel zal verdwijnen. Na Jaren gevangenkamp proeven zij weer wat vrijheid is. De 48-jarige Nguyen Van Tu, die in april bij de Cambodjaan se grens gevangen was geno men, vertelde over de tien maanden die hij in een Cam- bodjaans kamp had doorge bracht. Hij heeft 40 dagen ziek gelegen met malaria en inge wandsinfectie, maar de enige behandeling die hij kreeg was een ter plaatse vervaardigd mid del, van bladeren getrokken. Tu zei dat hij geluk gehad heeft omdat hij hersteld is. Minstens honderd andere ge vangenen stierven aan dezelfde ziekten in zijn kamp, waar on geveer 350 gevangenen in wa ren ondergebracht. Zij leefden in een rij huisjes met rieten da ken, omgeven door prikkel draad en diepe sloten. Geslagen werd er niet, maar de Vietcong-leden werden snel boos en begonnen bij de klein ste inbreuk op de kampregels te tieren. Per dag kreeg men vijf gram rijst, gemengd met aardappelen en groenten. Vlees heeft hij slechts tweemaal ge had, in zeer kleine hoeveelhe den. De werkdag begon om vijf uur en eindigde 's avonds om zeven uur. Gewoonlijk moesten zij sloten graven, brandhout sprokkelen en groente verbou wen. Sergeant Nguyen Van Hung hoeft met 400 andere Zuidviet- namese krijgsgevannen in een kamp in Cambodja ver toefd en schijnt beter af ge weest te zijn. Hij kreeg eens in de maand een stukje vlees ter grootte van een duim. In tien maanden tijd stierven er onge veer 50 gevangenen. De Vietcong maakte bekend er een bestand was gesloten en dat zij op 27 januari zouden worden vrijgelaten. „Ik huilde toen ik dat hoorde. Ik kon het niet geloven." Zijn gezin weet blijkbaar nog niet dat hij vrij is. Niemand heeft hem nog opgezocht. De 28-Jarige luitenant Nguyen Van Thanh, die in april gevan gen was genomen, zei dat de Vietcong zich niets van de ran gen van krijgsgevangenen aan trok. Hij en een kolonel moes ten hetzelfde werk doen als de anderen. Een gevangene zat er al acht Jaar. Toen Thanh zijn vierjarig dochtertje optilde begon het te huilen. „Mijn eigen kind kent met niet eens,,' zei hij. N (Reuter) Israël is gisteren in botsing geko- t Egypte en Syrië. Beide partijen zeggen de ander i te hebben toegebracht. Ie Golf van Suez leverden Israëlische en Egyptische jen een luchtgevecht bij hun eerste botsing van deze ert juni 1972. Tel Aviv meldde het neerschieten vajn een Mig-21 en zei dat al zijn vliegtuigen op hun bases waren te ruggekeerd nadat Egyptische toestel len deze hadden onderschept toen zij een routine-verkenningsvlucht boven de golf maakten. Rembrandt e fiets (Reuter/DPA) Op 'n een man in Londen te lie uit een kunstgalerij randt ter waarde van an- had het doek, .Jacob de I" uit de lijst genomen, middellijk alarm werd ge- t kunstwerk is onbescha- de derde poging in tien iet doek te stelen. In 1966 bt schilderijen ter waarde elf miljoen gulden, waar- Rembrandt. gestolen maar teruggevonden. Vier jaar tlden drie mannen 't schil- wand. Zij lieten het iter toen een wacht hen be- tSELDORF DP ABij Hagen in het Roergebied zijn Ten de 25-jarige inbreker Manfred Stülper (rechts op de °l en het hoofd van de plaatselijke recherche, commissaris *1red Tophoven in een vuurgevecht om het leven gekomen. rechercheurs, onder wie Tophoven, wilden de inbreker woning arresteren, maar de man opende het vuur op Een van de twee agenten stortte zwaargewond ter aarde, indere die ook zwaar gewond was, werd door in de inbre- Itdwongen met hem mee te gaan. De politie achtervolgde töaapte politiewagen per helikopter. Toen de inbreker uit Jjtfo op de machine schoot, vuurde de politie terug. Daarbij zowel de inbreker als zijn gijzelaar Tophoven gedood. Egypte verklaarde een vliegtuig van een formatie van zes Israëlische toestellen te hebben getroffen die Doogden het Egyptische luchtruim te schenden. De overige vijf werden ge- iljoen gulden had gestolen, dwongen in oostelijke richting te zijn in een plastic bood- vluchten. Een van de eigen vlieg tuigen werd eveneens getroffen. Volkomen onberoerd door de fraaie vormen om hem heen leest deze functionaris van een Lon- dense veiling rustig zijn krantje. De enorme partij étalagepoppen hoorde bij de inboedel van een groot warenhuis, die gisteren onder de hamer kwam. Aan het noordelijke front in de door Israël bezette Syrische hoog te van Golan meldde Syrië het ver nietigen van twee Israëlische tanks en eèn bulldozer. Gezegd werd dat een Israëlische eenheid werd verdre ven die de bestandslijn was overge stoken om in de gedemilitariseerde zone een weg aan te leggen. Volgens Israël beantwoordde zijn strijdkrachten het vuur nadat over de bestandslijn schoten waren gelost in de omgeving van een para-mili taire nederzetting. Aan Israëlisohe zilde werden geen verliezen geleden. LONDEN (Reuter) Bijna vier miljoen gezinnen in Groot-Brittannie zijn vandaag geheel of gedeeltelijk verstoken van gas als gevolg van de woensdag begonnen wisselstakingen en de stiptheidsacties van het per soneel van de gasbedrijven. 744 in dustriële bedrijven krijgen nu hele maal geen gas meer, waardoor ve le duizenden arbeiders niet aan het werk kunnen gaan. Van de ongeveer 47.000 werkne mers in dé gasbedrijven zijn er 9400 in staking, terwijl meer dan 25.000 man een stiptheidsactie voeren. Premier Heath heeft er gisteren op gewezen dat een verdere uitbreiding van de gasstaking kan worden voor komen als de gasarbeiders nog eni ge weken geduld zouden kunnen heb ben totdat op 1 april de nieuw op gerichte loonraad van start gaat. Dit is een van de twee organen die de regering heeft ingesteld om de lo nen en prijzen onder controle te hou den. Heath zei dat de gasarbeiders dan hun al toegezegde loonsverho ging zullen kunnen krijgen die op het moment nog door de regering be vroren zijn. De loonraad zal onmid dellijk na 1 april de looneisen van groepen die met specifieke problemen zitten, in behandeling nemen, aldus de premier. LONDEN De Amerikaanse pro fessor William Shockley, die voor zijn uitvinding van de transistor onder scheiding werd met de Nobelprijs voor de natuurkunde, heeft verklaard dat een Britse universiteit hem we gens zijn opvattingen over ras sen geen eredoctoraat wil geven. Shockley zei dat hij vasthoudt aan zijn opvatting dat de Ameri kaanse neger „genetisch in het na deel is" in vergelijking met de Ame rikaanse blanke. „Mijn onderzoekingen hebben mij tot de onontkoombare conclusie ge leid dat'de belangrijkste oorzaak van de intellectuele en maatschappelijke tekortkomingen van de Amerikaanse neger erfelijk en raciaal genetisch is en niet opgeheven kan worden door praktische verbeteringen in zijn maatschappelijk milieu", aldus de Amerikaanse hoogleraar. School afgebrand Enkele ogen blikken voordat de leerlingen van het Koninklijk Atheneum in het Bel gische Bastenaken de school zouden binnengaan is donderdagochtend 't schoolgebouw volledig afgebrand, 't Vuur greep zo snel om zich heen dat het tachtig meter lange gebouw in minder dan tien minuten volledig in lichterlaaie stond. Zou de brand enkele minuten later zijn uitgebroken dan waren er, gezien de enorme snelheid waarmee het vuur zich uit breidde, zeker tientallen leerlingen omgekomen. Protestacties Uit protest tegen het schieten op stakers door de di recteur van een drukkerij in Mi laan hebben Italiaanse drukkers en een deel van de journalisten gis teren het werk- neergelegd. Bij het persbureau Ansa werd gedurende zes uur niet gewerkt. In Milaan ver schijnen sinds gisteren geen avond bladen en vrijdag geen ochtendbla den. Directeur Armando Girotti schoot met een Jachtgeweer op twee sta kende drukkers die trachtten de werknemers van zijn bedrijf over te halen het werk ook neer te leggen. De twee stakers werden ernstig aan gezicht en hals gewond. GENÈVE (DPA) Gouden me dailles en Perzische tapijten, die de sjah van Perzië aan politie-beamb ten in Genève schonk, dreigen in Zwitserland e enschandaal te ver oorzaken. Met deze royale geschen ken had de heerser op de pauwen- troon de politie bedankt voor de be scherming die hem bij zijn bezoek NEW YORK (AP) Het oranje maanstof dat door de astronauten van de Apollo- 17 op de maan werd aangetroffen blijkt miljarden Jaren ouder te zijn dan eerst was veronder steld. Een groep geleerden aan de uni versiteit van New York in Stony Brook, die het maanstof heeft geana- liceerd, heeft de leeftijd van het oranje maanstof gesteld op 3.71 mil jard Jaar. Astronaut- geoloog Harrison Schmidt zei op 5 januari tijdens een perscon ferentie dat hij dacht dat het maan stof niet ouder dan 10 miljoen Jaar was. Er kan nu met redelijke zekerheid worden verklaard dat de vulkani sche activiteit op de maan een feno meen was dat drie miljard Jaar gele den ten einde kwam", zei dr. Oliver Schaeffer, die de leiding had van de groep geleerden. CDU unaniem tegen inter- Duits verdrag BONN Tijdens het gisteren ge houden debat in de Westduitse bondsdag is gebleken dat de chris ten-democratische oppositie het ba sis-verdrag tussen de beide Duitslan- den zal afwijzen. Tegen de toetre ding van de Bondsrepubliek tot de Verenigde Naties, die het verdrag mogelijk maakt, zal zij zich niet ver zetten. Bondskanselier Brandt noemde het basisverdrag de sluitsteen van de Westduitse, op ontspanning en nor malisering gerichte Oost-politiek. Oppositieleider Barzel van de CDU /CSU daarentegen oordeelde, dat het ontwerp beoogde goede nabuur schap en normalisering niet naderbij brengt, zolang aan de grens nog mensen worden doodgeschoten. Andere sprekers bevestigden het verschil in standpunten tussen de re gering en oppositie. Gezien de meer derheid van de sociaal-liberale rege ringscoalitie lijdt het overigens geen twijfel, dat het verdrag zal worden aangenomen. Amerikanen in Noord-Vietnam wisten niets van controverse LUCHTMACHTBASIS CLARK (Pi- lippijnen (Rtr/UPI) De Ame rikanen die vaak jarenlang als krijgs gevangenen in Noord-Vietnam zaten, hebben niets afgeweten van de gro te controverse over de Vietnampo- litiek die de laatste Jaren in de Ver. Staten heeft bestaan. Alle voorma lige krijgsgevangenen staan echter vierkant achter president Nixon en zijn politiek in Indo-China. Dit ver telde de luchtmachtkolonel Robinson Risner, die maandag door Hanoi werd vrijgelaten, gisteren op de luchtmachtbasis Clark op de Filip pijnen. Over zijn ervaringen in Noord-Viet nam vertelde de 47-jarige Risner, die in september 1965 met zijn vlieg tuig werd neergeschoten, dat alle krijgsgevangenen er steeds voor gezorgd hebben dat zowel hun li chaam als geest waakzaam bleven. Daardoor waren zij in zo'n verras send goede lichamelijke en geestelij ke conditie uit de krijgsgevangen schap teruggekeerd. Hij was niet bereid iets over de om standigheden in de Noordvietname- se gevangenissen te vertellen. Grote hasjiesj vangst Bij een overval op een groep smokkelaars heeft de Perzische politie 1.020 kilo hasjiesj in beslag genomen en vijf arrestaties verricht. Zeshonderd ki lo had tot uiteindelijke bestemming de bondsrepubliek gehad. Waar de overval werd verricht werd niet gezegd, maar aangenomen kan wor den dat dit in het grensgebied met afghanistan is geweest. Daar had men verleden maand de hand kun nen leggen op 12.7 ton opium. aan het bureau van de Internationa le Arbeidsorganisatie tegen demon stranten in juni 1972 ten deel was gevallen. Tijdens zijn bezoek hadden tegen standers van de sjah en politieman nen slag geleverd bij de grootste protest-actie die Genève na de oor log kende. Duizenden mensen wa ren onder het roepen van "sjah-fa- cist-moordenaar" de straat opgegaan waar zij door de politie met traan gas en wapenstokken uit elkaar war den gedreven. Over de tapijten voor vijf politie-of- ficieren zei Henri Schmitt, die ln 't stadsbestuur verantwoordelijk is, voor politiezaken, verontschuldigend "ZIJ hebben slechts de omvang van kleedjes die men voor het bed legt". Zeer groot is het onbehagen over de behandeling van de kwestie van de keizerlijke geschenken die, op uit nodiging van de sjah, persoonlijk door de commissaris van politie. Ley- vraz, in Teheran waren afgehaald. Zij bleven enkele maanden bij 't stadsbestuur in bewaring en werden pas in Januari uitgedeeld. De be ambten moesten zich schrlftelilk verplichten over de hele affaire te zwijgen. SAIGON (UPD Zuid-Vietnam zal de vrijlating van Noordvietname- se en Vietcong-krijgsgevangenen stopzetten als de andere partij do Zuidvietnamese krijgsgevangen niet volgens het overeengekomen tijd schema vrijlaat. Dit heeft een mi litaire woordvoerder in Saigon mee gedeeld. Noord-Vietnam heeft bij Pleikoe nog steeds niet de afgesproken 320 Zuidvietnamezen vrijgelaten. Als dit de komende dagen niet gebeurt, dan gaan wij niet door met het vrijla ten van Noordvietnamezen en led dn van deVietcong, aldus de woordvoer der. Noord-Vietnam wil de 320 man vrijgelaten in Cau Canh, 11 kilome ter ten zuidwesten van Pleikoe. Vol gens Saigon zou dit, als men hierop in zou gaan, betekenen dat Noord-Viet nam Cau Canh als communistisch gebied zal opeisen. Daarom wil Zuid- Vietnam als plaats van vrijlating de stad Due Co, 24 kilometer ten westen van Pleikoe. HAVANNA (RTR) Sinds in april 1971 op Cuba een wet tegen land loperij van kracht is geworden zün ruim 50.000 mensen wegens over treding van deze verordening ver volgd. zo meldt het Cubaanse blad "Juventud rebelde". De wet gaat er van uit dat werken een maatschappelijke plicht is. Toen de wet werd afgekondigd meldden zich meteen 90.000 mensen aan voor werk. Personen die niet werken of die zonder geldige reden van hun werk wegblijven kunnen tot maxi maal twee jaar werkkamp worden veroordeeld. Van de 50.019 mensen die tot dus ver zijn vervolgd, waren er twee der den van hun werk weggebleven, zon der geldige reden. De overigen werk ten of studeerden in het geheel niet. HENRY KISSINGER (ONTSPANNEN) IN PEKING PEKING/WASHINGTON (Reuter/AFP) De Amerikaanse presidentsadviseur Kissinger is in Peking aangekomen. Het is het vijfde bezoek van Kissinger aan de volksrepublek in 19 maanden. Onmiddellijk na zijn aankomst voerde hij bijna vier uur lang besprekingen met de Chinese leiders, onder wie pre mier Tsjoe en-Lai, in de „grote zaal van het volk". De Chinese autoriteiten weigerden iets bekend te maken over de in houd maar volgens een verklaring van het Witte Huis sprak men over de verbetering van de betrekkingen tussen Washington en Peking en de situatie in Azië aan de vooravond van de regeling van het Vietnamese con flict. Tijdens het vijfdaagse ver blijf van Kissinger komt naar alle waarschijnlijkheid ook de Amerikaan se band met Taiwan ter sprake even als het vestigen van een officiële Amerikaanse vertegenwoordigng in China. Nieuwsgierig Kissinger kwam met de presiden tiële Boeing 707 op het vliegveld van Peking aan. De presidentsadviseur leek meer ontspannen dan tijdens zijn voorgaande bezoeken toen hij werd verwelkomd door minister van Buitenlandse Zaken Tsji Peng-fei. Bij de passagiersuitgang van het vliegveld stonden honderden nieuws gierige Chinezen bijeen. Tijdens zijn vijfdaags verblijf logeert Kissinger in dezelfde ommuurde villa in het noordwesten van de stad waar pre sident Nixon precies een Jaar gele den ook verbleef. Diplomaten in Peking hebben voor speld dat het bezoek van Kissinger deze keer vermoedelijk zal leiden tot een aanzienlijke uitbreiding van de het voornaamste obstakel voor het ontwikkelen van de betrekkingen de Vietnamese oorlog goeddeels voorbij is. Een artikel echter in het communistisch orgaan, het Volksdag blad, waarschuwde donderdag, dat China de Verenigde Staten verant woordelijk stellen voor de succesvol le toepassing van het bestandsak koord. Het artikel stelde de Zuid vietnamese autoriteiten aan de kaak wegens het schenden van het akkoord en vond dat de VS als ondertekenaar van het akkoord erop moet toezien, dat Saigon de bestandsbepalingen toepast. Het feit dat het artikel ver schijnt op de dag van Kissingers aankomst zou een aanwijzing vormen voor China's voortdurende zorg om Vietnam. Taiwan Wat Taiwan betreft gelooft men dat China graag de bepalingen van het communiqué in de praktijk zou bren gen dat vorig jaar door Nixon en Tsjoe En-lai werd ondertekend, en waarin Amerika zich bereid verklaart zijn troepen van Taiwan terug te trekken zodra de spanning in Azië vermindert. Het Amerikaanse troe penbestand op Taiwan omvat ong. 8500 man van wie er 5 tot 6000 di rect betrokken zijn geweest bil het geven van logistieke steun aan de oorlog in Vietnam. In ruil voor de Amerikaanse terug trekking schijnt China bereid de ves tiging van een officiële Amerikaan se vertegenwoordiging in Peking toe te staan, en te praten over de gevallen van twee Amerikaaase ni- loten die sinds de helft van de Ja ren zestig in China gevantr*»- ritt°n, nadat ze uit Vietnam over Chinees grondgebied waren gevlogen. Een van de mogelijke resultaten van Kis singers bezoek is waarschijnlijk ook de uitbreiding van de Chinees-Ame rikaanse samenwerking op het gebied van handel, cultuur en Journalis tiek.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9