oe Leicls publiek reageert p de Gert en Hermien-show 3® an Ligthart wordt erijntje Gijzen at een stem heeft die man hè jewerking van A. M. de Jongs boeken Taalstrijd weer in het geding 'Nacht van de poezie' gaat (na opheffing van verbod) toch door varuiaa ...en gisteren! tlWS[M°9Lamma i TVmorgèTA pAG 16 FEBRUARI 1973 RADIO - TV - KUNST ai rt en Hermien poseren in de pauze van hun optreden in de Leidse Stadsgehoorzaal bereidwillig ir onze fotograaf. (Foto Jan Holvast) SRSUM De Vara-tv hoopt olgend Jaar de tv-bewer- A. M. de Jongs „Merijntje op het scherm te brengen, een serie van elf delen wor- met een lengte van vijftig Regisseur en bewerker is id Iersel. die al geruime tijd trnen rondliep om „Merijn- 'de televisie te bewerken, let minder dan 272 Jongens a'f»lotte de 10-Jarige Jan Ligt- Steenbergen geselecteerd !rs§»l van Merijntje Gijzen. Jarige dorpsgenoot Koos Go- speelt de rol van Marijntjes 3 ftrjaan. De ouders van Jan t zagen aanvankelijk niet veel teqplan, maar na "n gesprek met v. Iersel en een psycholoog ze graag hun toestemming )n Vader Ligthart (leraar aan f0 in Steenbergen)Jan heeft ilge opzichten wel wat van Ml is fantasievol en heeft onbevangenheid. Jan Ligt- overigens een gewone aardi- öi, met gewone interesse. Hij houdt veel van lezen, rolschaatsen en televisieikijken. Andere belangrijke lollen in de serie worden vertolt door Leo Beyers (bekend uit Waaldrecht ais de recidivist) als De Kruik, Piet Römer als Flierefluiter, André van den Heuvel als Merijntjes vader, Ritty Janssen als moeder, Paul Bi andenburg als Simpele Fons en Eric Plooyer als de Jachtopziener. Daarnaast verwacht Van Iersel nog zo'n 200 mensen voor het stuk nodig te hebben. In zijn boek noemt A.M. de Jong gen plaatsnamen, maar hij geeft wel aanduidingen waardoor het duidelijk is dat een en ander zich in de buurt van Nieuw-Vossemeer afspeelt. Na de Watersnood in 1958 was er zowat li ks meer over van Nieuw- Vosse- meen, maar na heel lang zoeken heb ben Van Iersel en de zijnen tenslot te een plekje gevonden dat geschikt was voor de televisie-opnamen: het Bierhuis bij het Beneden Sas. Aan de lokatie moest letterlijk nog wel het een en ander vertimmerd wor den, voordat die in gebruik kon wor den genomen voor de opnomen. Som mige zaken waren wat al te mo dern, electrische lantaarnpalen, ge asfalteerde wegen en luidsprekers moesten worden gecamoufleerd. Overigens ls (het dorp waarin Me rijntje GIJzen en de zijnen wonen, zo rond de eeuwwisseling, fictief. Jan Ligthart spreekt een West-bra- tents streekdialect. Voor het TV-stuk is echter een dialect nodig, wat ook *oor de niet-Brabantse kijker begrij pelijk is. Regisseur Van Iersel wil in gten geval van ondertitels gebruik n.aken. Daarom heeft hij de ge meentesecretaris van Nieuw- Vosse neer, die een kenner is van de dia lecten in de streek, bereid gevonden, net boek voor te lezen en op de band te zetten en de moeilijke E? abantse woorden te vervangen d< or begrijpelijke Brabantse woorden. Kees van Iersel maakte de tv-bewer- king naar de boeken „Het Verraad", Onnozele kinderen". „Flierefluiters Oponthoud" en „In de draaikolk". LEIDEN De laatste bel voor de Gert en Hermien fans gaat. „Ja, daar gaan we. Hè, ik heb trek in een kop koffie, zou er wel twee lus ten," komt het van een andere rij. De lichten in de Stadsgehoorzaal gaan langzaam uit. Weer een: „Daar gaan we hoor". De laatste 15 rijen zijn onbezet. Toffees in vrolijk ge kleurde papiertjes zijn uit tasjes ge komen en zitten achter de diverse kiezen. „Hoi," begroet show-presen tator Han Bakker zijn publiek, dat reageert met gegrinnik. De VPRO van de Barend Servet „doortrek"- enow wordt op de hak genomen. Han Bakker vertelt hoe de VPRO z'n leden werft: iedere nieuwe VPRO-abonnee krijgt een zilveren lepeltje. De zaal lacht: een goed be gin Dan volgt vlot en soepel aan el kaar gebreid door de genoemde sbowpresentator het optreden van de c? verse artiesten. Het zangeresje Jeannet van Zutphen, de goochelaar Ai Preston, de twee acrobaten-Ri- va's en een accordeonisten-stelletje Allemaal komen ze nog vóór de twee grootsten, vóór Gert en Hermien. ,Laat ze maar praten," zingt Gert achter de piano samen met Hermien, die met de microfoon in haar hand staat. Ja, waarom Gert's succes volle „laat ze maar praten" niet eens letterlijk opgeva/t? Het is pauze; iedereen wil koffie, fctt liefst allemaal tegelijk. Goed, praten dus met koffie: „Een rasar tiest hè die Gert". Verder: „Gewel dig," en „Wat een stem heeft die man, hè?" Een bedachtzame vrouw: „Ik vond, dat Hermien er zo slecht uitzag, zo ziekelijk". Ze ziet het twee tal voor het eerst buiten de buis. Misschien komt het ook wel door •Jat zwarte pak, wat ze droeg. Zo somber hè?" Iemand, die de Gert en Hermien show twee Jaar gelden ook in Leiden heeft gezien, zegt: .Vroeger waren het smartlappen, nu zijn het de „leuke" liedjes, die ze Zingen". Twee tieners, die de show ock voor de tweede keer in de Stads gehoorzaal beleefden, over Hermien: Ze is mager geworden. Ik vond dat dikkere leuker". De ene tiener: „Nu l? (haar haar roodachtig, toen was ze meer brunette". Over Gert en Her- miens huwelijk, meent een dame: „Je mag daar echt geen kwaad over spreken". Een echtpaar, waarvan de vrouwelijke helft meer om Gert en Hermien geeft, merkt op, dat Jean- ret van Zutphen twee Jaar geleden dezelfde Jurk droeg". Niet leuk hoor" Iemand klaagt ook over het geluid in de zaal: „Schrijf er maar in, dat dat verbeterd moet worden". "Voordat het tweede deel van de show begint, worden vanaf het bal- con propjes naar beneden geschoten. Cver een oudere man met Jongere vrouw in de zaal, wordt gefluisterd: ,Dat ls niet haar vader hoor". Na de pauze klinkt het meezingen vol- lfi, het inhaken en heen en weer schuiven gebeurt nu zonder enige aarzeling. Alle artiesten van voor de pauze komen weer aan bod. Het pu bliek is gul met zijn applaus, dat uit geklap, gefluit en gestamp bestaat. Gert en Hermien komen weer op voor het laatste nummer. Het ls elf i ur. „De grijze haren" en „Blackie kemen aan bod, nu dus meer het smartlappen genre. Iemand weer over Hermien: ..Ze staat daar zo stil zo zenuwachtig". Gert zingt op dat moment over de gelijkheid onder de mensen. Nog even het probleem Her mien, dat dan verder voor deze avond als afgedaan beschouwd wordt: .Joh, ze is in trance van de muziek, ze gaat er helemaal ln op. Daarom doet ze zo". „Het tweetal krijgt een oorverdovend applaus. Dan rent een (gebaarde) jongeman naar voren met een boeket bloemen voor zich uit. Eenmaal op het podium valt hij over een draad en ligt languit, met z'Jn bloemen voor de voeten van Hermien. Gelach in de zaal, maar een toegift heeft de enthousiaste bloemengever toch gekregen. VERA GAIKHORST ADVERTENTIE ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN F. W. P. klassieke en moderne modellen vanaf f 48, Op het graveren kunt U wachten en zonder prijsverhoging. Levenslange schriftelijke garantie. F. W. FLESSEN LEIDEN Z.W.: Bevrijdingsplein 12 Telefoon 26670 OEGSTGEEST: Geversstraat 47. Voor enkele centen méér per glas geniet U van de N allerbeste Hollandse Cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele, uit Frank rijk geïmporteerde Brandy. Vraag Uw Slijter de gratis Voordeelkaart voor het verzilveren van de puntenzegels, de extra attractie bij elk De Kuyper-artikel BRUSSEL De nacht van de Ne derlandse poëzie in de Brussel se randgemeente Vorst gaat door. De gouverneur van de provincie Brabant heeft het besluit geschorst van de burgemeester van Vorst, de heer Lepaffe, die behoort tot het FDF, de partij van de Franstalige extremisten in Brussel, om de bijeen komst te verbieden. bij de wethouder van financien een verzoek in om gedeeltelijke vrijstel ling van de vermakelijkheidsbelas ting. Nadat Lepaffe zijn besluit bekend had gemaakt, stak er in Vlaams- Brusselse kringen een storm van protest op. De liefde voor de poëzie is wellicht ook niet iedere Belg aan geboren, maar het verbieden van Lepaffe had dit besluit eergisteren Nederlands-talige evenementen in laten meedelen aan de organisato ren van deze happening, die zaterdag avond om elf uur in het 7000 plaatsen tellende theater Vorst-Nationaal zal beginnen en zondagmorgen om zes uur ten einde zal moeten lopen. De Brussel brengt ieder rechtgeaarde Vlaming tot razernij. De minister van Nederlandse cultuur, die luistert naar de Franse naam Chabert, be greep onmiddellijk wat van hem ver wacht werd en trad ln contact met was dat hij in zijn woongemeente de burgemeester van Vorst. In teveel nachtelijk gerucht vreesde, Belgische tweede kamer stelden de bij het uiteengaan van de poëzie- Vlaamse katholieken, socialisten en minnaars, een ongerief dat hij naar liberalen, alsmede natuurlijk een lid zijn mening slechts afdoende kunnen bestrijden als hij over veel meer politiemannen zou beschikken van de Volksunie vragen aan de mi nister van binnenlandse zaken, de Waalse socialist Close, die de volks- dan thans het geval is. Bovendien vertegenwoordigers opriep de zaak Harige Jan Ligthart uit Steenbergen, die de rol van Merijntje Gijzen gaat spelen in een nieuwe tv-serie. was er volgens hem geen nachtver gunning aangevraagd. Dit laatste, lijkt een nogal formeel bezwaar, want de organisatoren sloten reeds geruime tijd geleden een contract af met het theater, dat eigendom is van de gemeente en ook dienden zij toch vooral niet op de spits te drij ven. Burgemeester Lepaffe liet minister Chabert later op de dag weten dat hij geen bezwaar had tegen een bij eenkomst die tot ongeveer één urn 's nachts zou duren, mits hij de ga- NEDERLAND I 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Popzien (VARA! 20.00 Journaal (NOS) 20.20 Met de muziek mee (VARA) Henk van Montfoort ontvangt in het Ned. Congres gebouw in Den Haag de Westduitse zangeres Marj Roos, de Nederlandse zangeres Wilma Driessen. Ge rard van Dolder en het Haags Opera- en Operette :ooi Belcanto. 21.15 Ironside: Een kust je van Hruska, TV-film (VARA) 22.05 Een klein uur: U (VARA) Koos Postma praat met patiënten, artsen en fisio- therapeuten over het onderwerp astma. 22.55 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Calimero, tekenfilm (TROS) 19.10 Robinson Crusoë op de schaats: (jsshow (TROS) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 3x- l: gevarieerd programma (TROS) Aan het muzikale gedeelte van dit programma werken mee als gasten: Frangoise Hardy, de Engelse muzikale clown Alfred Ravel, de Amerikaanse trompettist Art Farmer, Luc Lutz, Thijs van Leer en Letty de Jong en de Beverwijkse a capella groep The Merry Minstrels. Bij het spel „De ware Jacob" verleent de actrice Carry Tefsen medewerking, evenals Ko van Dijk. Harriet Freezer. Willy en Caroline van Hemert. 21.35 Het geheim van de NUL documentaire filmserie, 5 (TROS) 22.35 TROS-sport 22.55 Uit de Kunst (NOS) 23.25 Journaal (NOS) Het trof gunstig dat ik de film ..Grote vogels en kleine vogels" die de VPRO uitzond knap vervelend vond, ook al was hij dan van de hand van Pier Paolo Pasolini dde toch menige boelende, intrigerende fïlm heeft gemaakt (Teorama, Ac- oatone, Mamma Roma, Oedipus Rex, noem maar op), waardoor ik in de gelegenheid was de BBC-productie .Haar het be loofde land" te bekijken, die door de EO werd uitgezonden. Het ging over de Russische Jo den die toestemming kregen naar Israël te emigreren, waar bij alie problemen die daarbij om de hoek komen kijken (de vrees voor werkeloosheid die Archie Bunker gisteren ook vertoonde, al behoort hij voor zover mij bekend niet tot het Joodse ras: het probleem van de taal: het gemis van vrien den en bekenden: en vooral: het feit dat ln Israël niet lan ger zoals ln de Sow jet-Unie de staat voor Je zorgt, althans niet in die mate) niet uit de weg werden gegaan. Wat ik me wel afvroeg was. of de EO de oorspronkelijke tekst van de BBC wel had aange houden. Ik kan het me nauwe lijks voorstellen, want op een gegeven ogenblik, toen de Rus sen blij lach tend in Oostenrijk uit de trein stapten bij hun aankomst uit Rusland, zei nieuwslezer Bob Meijer ge zag van de EO: „We kennen deze gezichten nog wel, zij staarden ons ook aan vanuit de Duitse concentratiekampen". Afgezien van de vraag wat met zo'n zin bedoeld wordt (nie mand zag er hongerig of opge jaagd uit, het zal dus wel op die grote neuzen hebben gesla gen), kan Je zo'n zinsnede mijns inziens m de hele vVes- terse beschaafde wereld alleen maar van de EO verwachten Vooralsnog lijkt het me dus verstandig er de BBC niet op aan te kijken. Ik zag van de EO ook nog net programma dat heette: „25 jaar christelijké sport in Den Helder", want dat leek me, al bij al, een intrigerende titel We leerden er wel uit dat HCSC (Helderse Christelijke Sport Centrale) 25 jaar geleden dankzij veel bidden tot stand kwam, dat er uiteraard niet op zondag wordt gevoetbald en ctet niet aan de Toto wordt deelge nomen, maar dat er wel obli gatieleningen worden uitge schreven en winst in de kanti ne niet versmaad wordt. Ooi: meende ik reclame (van To- ko-Verberne?) op de trainings pakken te zien staan. Wat ik als buitenstaander graag had willen weten, werd niet ge vraagd en dus ook niet beant woord. Bijvoorbeeld: wordt het gemis aan totogelden opgevan gen door hogere contributies of door schenkingen (gezien ook de niet-christelijke leden)? En rijn reclame, obligatieleningen en kantine winsten wel aan vaardbaar en totodeelname aiet, vanuit de gemelde ge- iachtengang? Het beste programma was gis teren Ham ens John Fleming" yan de VPRO, een zelfbewuste 28-jarige vakman en vakbonds man, werkzaam bij Werkspoor Weesp, die we voorzitter zagen worden van de bedrijfsleden- groep. „De arbeider heeft nooit geleerd om te denken, hij heef' alleen maar geleerd om te doen", was een van zijn uit spraken. NICO SCHEEPMAKER rantie zou krijgen dat het dan ook af gelopen zou zijn. Chabert verklaarde het te betreuren dat een grote cultu rele manifestatie, die plaats zou vin den onder auspiciën van het ministe rie van Nederlandse cultuur, zo wei nig gastvrijheid in Brussel ontmoet te. Hierdoor werd volgens hem de mogelijkheid om te komen tot een belangrijke uiting van de Vlaamse aanwezigheid ln de hoofdstad in hoge mate beperkt. Kennelijk gesterkt door deze mi nisteriële uitspraken kwam de gou verneur van de provincie Brabant vervolgens met zijn schorsingsbe sluit. Ook als Lepaffe hiertegen in beroep gaat bij de Raad van State zal de bijeenkomst, waaraa" circa 200 Nederlandse en Vlaamse dich ters en schrijvers hun medewer king zullen verlenen, toch doorgaan. De gouverneurs van de provincies zijn belast met het toezicht op de uitvoering van de taalwetten. De Vlaamse televisie zal van het gebeuren een samenvatting van 35 minuten maken voor het program ma Tienerklanken, maar heeft zich het recht voorbehouden om "in ge val van ontaarding van het optre den van de vooropgestelde auteurs" de opnamen te staken en de overeen gekomen uitkoopsom van een kleine 2500 gulden niet te betalen. Hilv. I 402 en FM-kanalen. 7.00 Vara. 7.54 Vpro. 8-00 Vara. 14.45 Nos. 17.55 Vara. 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymnastiek. 7,20 (S) Gevar. progr. met om: 7.25 Van de voorpagina; 7.54 Deze dag; 8.00 Nws.; 8.11 Dingen van de dag; 9.35 Waterstanden en 10.20 Praatje over belastingen. 10.30 (S) Muziek en informatieshow. (11.00-11.02 Nws.) 13.00 Nws. 13.11 Dingen van de dag. 13.23 (S) Jongerenprogr. 14.43 VA- RA-Varia. 14.45 Een lulsterprogr. 15.30 Een progr. over recente vorde ringen ln de wetenschap. 16.00 Nws. 10.03 (S) NOS-Jazz. 16.45 een progr. over amateuristische muziekbeoefe ning. 17.15 Radioprogramma's ln de belangstelling. Zevende Dags Adven tisten: 17.40 Uw lichaam heeft waar de, lezing 17.55 Mededelingen. 18.00 Nws. 18.11 Dingen van de dag. 18.20 (S) Varlé-een afwisselende zaterdagse vooravond. 19.30 (S) Brassband Ma gazine. 20.00 (S) Met de muziek mee. 20.40 (S) Een veelkleurig muziekpro gramma. 21.30 (S) Licht orkest met zangsollsten. 22.00 Gesprekken. 22.30 Nws. 22.40 Rebelse lieajes van altijd en overal. 23.10 Een ontspannen te rugblik. 23.55 Nws. Hilv. III. 240 en 298 m. en FM-kana len. 7.00 Ncrv. 18.00 Nos. 19.00* Ncrv. 7.00 Nws. 7.02 Lichte vokale muziek. (8.00 Nws.) 9.00 Nws. 9.30 Pers vers. 10.00 Nws. 10.03 Muziek bij de koffie. (11.00 Nws.) 12.00 Nws. 13.03 Elpee Pop. 13.00 Nws. 13.03 Pop Station. (14.00 Nws.) 15.00 Nws. 15.03 Popta ter. 16.00 Nws. 16.03 sport en muziek, waarin (NOS): Wereldkampioenschap hardrijden op de schaats voor heren ln Deventer. (17.00 Nws.) 18.00 Nws. 18.02 Joo6t de Draayer Show. 19.00 Nws. 19.02 78-toerenplaten van Ned. orkesten en solisten. 19.30 That's live! 20.00 Nws. 20.02 Verzoekpl.progr. en muzlekkwls. (21.00 Nws). 22 00 Nwc. 22.02 Gospelsongs. 22.30 Jazzr:- me. 22.65 Mededelingen. 23.00 Nws. 23.02 Sportshow n: sport en muziek. 24 00 Nws. 00.02 Late Date. 00.55- 01.00 Nws. Hilv. II. 298 m en FM-kanalen. 7.00 Tros. 22.30 Eo. 7.00 Nws. 7.02 (S) Gevarieerd progr. met populalr-klass. muziek. (7.30 Nws; 7.41 Aktua; 8.30 Nws.; 8.36-8.45 Gymn. v. d. hulsvr.) -10.00 (S) Een minlmagazine voor en met jonge luisteraars. 10.30 Nws. 10.33 (S) amu- sementstourlsme. 11.55 Mededelingen. 10.20 Aktua. 12.16 Een programma over onze sociale verzekeringen. 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw, 12.30 Nws. 12.41 (S) Tross- Coutry. 13.30 (S) Verzoekplaienprogr. Nws. 15.33 (S) Vcrzoekplatenprogr. 17.30 Nws. 17.32 Aktua. 17.45 (S) Liedjes en muziek uit de goede oude tijd. 18.19 Uitzending van de Pacifis tisch Soc. Partij. 18.30 Nws. 18.41 (S) Progr.overztcht. 19.00 (S) Klassiek verzoekprogramma. 20.00 Nws. 20.05 Aktua-klankbeeld. 20.30 (S) Pianisten van thans en toen. 20.55 (S) Om de kunst. 21.15 (S) Radlophllharmonlsch orkest: klassieke muziek. 22.30 sa menzang en meditatie. 22.50 actuali teiten. Informatie en commentaar 23.05 (S) Klassieke muziek (gr.). 23.55 Nws. Nederland 1 TELEAC: 10.00 Van revolutie tot koude oorlog les 6 (herh.) 10.30 (K) Engels-les 15 (herh.) 11.00 (K) Hoe •word tk de computor de baas? les 22 (herh.) 11.30 (K) Milieubescherming les 5 (herh.) 12.00-12.30 Technisch En gels—les 5 (herh.) NOS: 16.00 iK) Journ. KRO: 16.02 (K) Kinderpro gramma. 16.25 (K) Klasse werk. TE LEAC: 17.30-18.00 Kijk op Sport le« 5 NOS: 18.45 (K) Tl-ta-tovenaar 18.55 K| JOURN. KRO. 19.05 (K) Kunt U me de weg naar Hameien ver tellen, meneer? tv-serle. NOS: 20.00 <K) Joum. (20.18 (K) KRO: 20.20 (K) De Berend Boudewljn Kwls. 22 10 lpunt. 23.00 K) Journ. Nederland II NOS: 15.00-17.30 Wereldkampioen schappen Schaatsen voor amateurs te Deventer. 18.45 <K) Journ. 18.55 iKi Journ. AVRO: 19.05 (K) Het wonder der natuur, natuurfilm uit de serie Audubon Wild Life Theatre. 19.30 On der andere een klein halfuur met Muzikale show rond Juliette Gréco. 22 00 AVRO's Sportpanorama NOS: 22.45-22.50 (K) Joum.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 5