Leidenaar joop Visser gaat het corso maken Nu reeds voorbereidingen in Rijnsburg l ZAALVOETBA 5000 DOLLAR PER DAG Wintersport ir .Japan een ragt Degradatie is voor Leython bijna feit J 1 VASTE KOERS YEN IN APRIL Vieus Oriëntis bij w inst weer hoofdklasser VRIJDAG 16 FEBRUARI 19 RIJNSBURG/LEIDEN De Leidenaar Joop Visser (58) ontwerpt en bouwt het 27e Rijns- burgse bloemencorso en Willem Buurman (65) uit Oegstgeest treedt weer op als artistiek ad viseur voor de bloemen, die door de arrangeurs op de praalwagens moeten worden gestoken en voor. de arrangementen. Het duurt nog wel even voor het corso gaat rijden van Rijnsburg naar Leiden: zaterdag 4 augustus. Grote gebeurtenissen werpen echter altijd hun schaduw ver voor uit. Daarom is men in Rijnsburg thans reeds begonnen met de voorbereidingen voor deze bloemens toet. Eén en zeker niet de onbelangrijkste daarvan is het aantrekken van een ontwerper en bouwer. Het werd Joop Visser. Als bouwer werkte hij al twaalf jaar met Willem Ziegelaar (60) aan het corso mee en vijfmaal waren ze ook de gewaardeerde ontwerpers. Waarom nu alleen Joop Visser?, opgeleverd wie het corso zou moeten alle sterrenbeelden. Daarna volgen vroegen we aan Cees Leeuwenburg, voorzitter van de Stichting .Rijns- burgs Bloemencorso". Hij antwoord de „Ziegelaar en Visser werken sinds 1 Januari niet meer samen. Ze zijn na zo'n vijf en twintig jaar compag nonschap ieder hun eigen weg ge gaan. Daarom hebben we ze beiden gevraagd een ontwerp te maken en een prijs op te geven. Joop Visser kwam hierbij als „winnaar" uit de Door Cee9 Com bee Foto's Jan Holvast bus. Het was voor ons stichtingsbe stuur een uiterst moeilijke aangele genheid. Zowel met Ziegelaar als met Visser hebben we in die lange reeks van Jaren heel prettig samenge werkt. We moesten de knoop door hakken. Eén van de twee moest he laas afvallen. Dat stond van tevoren al vast". twaalf wagens, die ieder een ster renbeeld uitbeelden: ram, sbier, tweelingen, maagd, vissen, kreeft en ga zo maar door. Door het hele corso loopt één lijn wat de opbouw aangaat en de beelden zullen erin worden verwerkt. ontwerpen en bouwen. Nu heb ben we ze beiden een kans gegeven. Visser is het geworden. Begrijp Je, dat het voor ons, die buiten deze kwestie staan, niet eenvoudig was Ziegelaar te moeten mededelen, dat hij was afgevallen. We moeten dit Jaar vroeg beginnen met de voor bereidingen. Het corso rijdt 4 augus tus van Rijnsburg naar Leiden en de week daarop, evenals vorig jaar, in Den Haag. Bovendien gaan er op die dag enkele praalwagens naar Katwijk °P °e voorzijde worden de wagens om mee te doen aan „Flora's kleuren- Stoter dan andere jaren. We gaan de pracht aan zee". Bovendien is de figuren maken van betonijzer, gips, kans groot, dat de Rijnsburgse bloe- templex en schuimplastic. De Grotere wagens menstoet de eerste zaterdag van sep tember in Hamburg te zien zal zijn. gens worden waarschijnlijk in twee kleuren opgewerkt, zoals bijvoor- De besprekingen daarover zijn in een beeld licht- en donkergroen en licht- Naar Hamburg vergevorderd stadium. Net als in 1971 in Keulen zal het hoofddoel zijn propaganda te maken voor de pro- dukten uit de agrarische sector on der auspiciën van het Ministerie van Landbouw en Visserij. We wachten nog op de eindbeslissing. De kosten van die buitenlandse presentatie ko men natuurlijk niet voor rekening van ons stichtingsbestuur, maar van het ministerie". Joop Visser is begrijpelijk in z'n en donkerlila. Die kleuren geven we in overleg met de artistiek adviseur, want een eerste vereiste is dat de erop aangebrachte bloemen goed uit komen. Dat overleg met hoofdarran geur Willem Buurman verloopt al jaren prettig. We rijn reeds met de voorbereidingen voor de bouw begon nen. Na 1 mei .als de grote garage achter mijn bedrijf aan de Hoge- woerd vrijkomt, gaan we volop aan de slag. 'k Heb er echt zin in. Bij het De Leidenaar Joop Visser (58) is uitverkoren het Rijnsburgse bloemencorso te ontwerpen en te bouioen. Hij gaf het de naam "De Sterrenbeeldenmee. Corso-secretaris Niek Hemmes: „Wanneer Visser en Ziegelaar zake lijk niet uit elkaar waren gegaan, zou het voor ons geen probleem hebben Een ontwerp van een praal wagen voor het Rijnsburgse bloemencorso, gemaakt door de Leidenaar Joop Visser: de hoof divagen, die het heelal met alle plane ten in beeld brengt. nopjes, dat zijn "De Sterrenbeelden" maken van de ontwerpen heb ik ge- de eindstreep heeft gehaald en dat tracht het gegeven voor iedere kij- hij uitverkoren werd het Rijnsburg se corso te ontwerpen en te bouwen, "De Sterrenbeelden" is namelijk het motto, waaronder de bloemenstoet zal gaan rijden van Rijnsburg naar Leiden. Er zullen dertien praalwa gens te zien zijn. Een hoofdwagen, waardoor wordt voorgesteld het heelal met de planeten, zal de stoet ker langs de route begrijpelijk te maken. Men moet in één oogopslag kunnen zien wat de wagen voorstelt en niet behoeven te puzzelen." Uit gesprekken bleek ons, dat de leden van het Rijnsburgse corsoco mité enthousiast waren over de ont werpen, die Visser heeft gemaakt. Dat waren ook de reclamemensen openen. Op de uitgebouwde voorzij- Ben Hulskmap (N.O.S.) en G. Uyt- de staat een wereldbol omlijnd door hoven, chef-etaleur van V. en D die bij Joop een kijkje kwamen ne men. "Uitstekend Joop", was hun visie. "Een bijzonder geslaagd idee en zeker anders dan we de laatste generatie (nu van middelbare leef- jaren op corsogebied in ons land ge wend zijn geweest. Wanneer we aan het slot van het gesprek het uiteengaan van Ziegelaar en Visser ter sprake brengen en vra gen hoe het nu zal gaan met de Lei- dato en de 3 Octoberoptocht blijkt duidelijk, dat Visser over deze interne aangelegenheid liever niet al te veel wil zeggen. Het valt ook niet mee als je na een compagnonschap van zo'n vijf en twintig Jaar gaat scheiden. Al leen wil hij kwijt: „Oorzaak is ge weest. dat onze inzichten over het creëren van reclameobjecten te ver uiteen gingen lopen. Daarom hebben we het beter gevonden op vriend schappelijke wijze het compagnon schap te beëindigen. Over de Leidato en de 3 Octoberoptocht kan ik op dit moment nog niets zeggen. De tijd zal wel leren hoe die situatie zich gaat ontwikkelen. Het is nog zo kort geleden, dat wij besloten ieder voor eigen rekening te gaan werken. Er is nauwelijks gelegenheid geweest over deze zaken te spreken met de organi satoren van deze evenementen. Dat zal vandaag of morgen wel eens een keer gebeuren. Wel kan ik zeggen dat Willem en ik als goede vrienden uit elkaar zijn gegaan. Ik héb momen teel gelukkig volop werk voor mijn vier mensen. Voor de T.R.O.S. moet ik de standbouw in het gehele land verzorgen en verder alle reclame in die stands. Ze maken veel reclame op tentoonstellingen. Nu op de autoshow in de R.A.I. en daarna op de Twee Wielententoonstelling. Wekelijks heeft deze omroepvereniging wel iets waar ze met een stand aanwezig is. Leuk. dat nu drie Leidenaars voor de T.R.O.S. werken. De gebroeders Van. der Voort verzorgen, zoals je reeds in het L.D. hebt geschreven, de bloemenarrangementen voor de gro te t.v.-shows. Het reclamevak is kei hard. Je moet werken willen van de vroege morgen tot de late avond. Dat doe ik ook. Tot één uur 's nachts zit ik vaak in mijn atelier. Dan doe ik de meeste inspiratie op". George Best TORONTO George Best, het fant terrible der Britse voetbal' gaat (waarschijnlijk» zaalvoe spelen in Canada. raison van i duizend dollar per dag. Dit heeft Martin, voorzitter van de Worid door Football League (WIFL) gj rr.n in Toronto bekend gemaakt. Jot Martin vertelde dat hij Best lefonisch had gecontracteerd. ex-rechtsbuiten van Manche United, die door deze club op transferlijst ls gezet, zou zich reid hebben verklaard \cor de Toronto Canadians, elk doelpunt dat hij scoort krijgt honderd dollar premie. Vorige maand weigerde Joe. Martin een aanbod van 1QQ dollar per Jaar, met een mlnin \an vijf Jaar. De WIFL draalt sinds 28 januari bij de drie tol toe gehouden wedstrijden kwame totaal twintigduizend toeschouw Zaakwaarnemer Frank Evans,: klaarde gisteravond, dat het; lang niet zeker is dat George i inderdaad voor de WIFL gaat len. 'Eind deze week reizen wej Toronto om de zaak te Dan zal George er eens goed nadenken en daarna pas zal hl of nee zeggen'. SAPPORO Twaalf maanden de Olympische Winterspelen, d februari 1972 in Sapporo werdei houden, is in Japan een enorm langstelling voor wintersport staan. Die belangstelling breider dan de grootste optimis durven dromen. Niet alleen poro, maar op het gehele Hokkaido is de wintersport een geworden. Clubs in Sapporo hebben een denstop moeten invoeren omdat niet meer over voldoende trai beschikt. Vooral kunst- en har den op de schaats staan in d? langstelling. Op de berg 'Teine' met zijn s't tes en de Olympische bobslee- t delbanen is een „sportland" staan. Er zullen daar voor drag van 25 miljoen gulden nog e le hotels ©n jeugdhuizen worden. Begin februari hield men in poro de „Olympische herinnen spelen", die 9000 deelnemers ken. Verkoop-opbrengst Opeis duurder UTRECHT (ANP) De rond 300 werknemers van Van Meurs golfkartonfabrieken in Bussum hebben meegedeeld in de ver koopopbrengst van hun bedrijf. Dat is overgenomen door het grote Britse concern Reed-In- ternational. De vakbonden de den het voorstel en de aandeel houders van Van Meurs gingen er mee akkoord. Ze hadden be grip voor het standpunt van de vakbonden, dat de gunstige ver koopopbrengst mede was be reikt door de inzet van het personeel. De uitkeringsformule was ge baseerd op het aantal dienstja ren. Wie een jaar of korter in dienst is kreeg f75. Het maxi mum bedrag was f300 bij 25 dienstjaren. "De ongeorganiseerden mo gen nu wel eens dankbaar kij ken naar de georganiseerden, want aan die hebben zij de uiteindelijke beslissing van Van Meurs te danken", aldus de in dustriebond NKV. Als gevolg vai externe kostenstij gingen zal General Motors met in gang van 19 februari de prijzen voor Opel-, Vauxhall- en Ranger produkt en in Nederland verhogen. De prijsverhogingen bedragen, per model, afhankelijk van de uitvoe ring: Opel Kadett 3.2-3-3. pet. Opel Asco- na 2.6-3.3. pet., Opel Manta 4.9-5.0 pet., Opel Rekord 2.0-2,8 pet., Opel GT 32-3,5 pet., Opel Commodore 2.0 pet., Opel Admiral/ Diplomat 3.7-4.0 pet., Vauxhall Viva 2.5-4.1 pet., GM Ranger 2.0-2.1 pet. MARKTBERICHTEN BARNEVELD 15/2 Eeierveiling Aanvoer: 1.841.350 stuks. Stemming redelyk. Pryzen (ln guldens per 100 stuks)eieren van 5051 gr. 8.74; 56—57 gr. 9.46; 61—62 gr. 10.50; 65— 66 gr. 11.13. BARNEVELD 15/2 Eiermarkt Aanvoer: ca. 2.150.000 stuks, handel redelijk. Prijzen (ln guldens per 100 stuks): eieren van 5058 gr. 8.45 10.30. kg-prijs 1.69—1.78; 5964 gr. 11.5011.70, kg-prljs 1.781.83 65 69 gr. 11.9012.50, kg-priJs 1.83—1.81; witte eieren 0.400.80 per 100 stuks lager. GOUDA 15/2 Kaasmarkt Aan voer: 4 partijen. Prijzen (in guldens per kg); 4.76—4.85. Handel; flauw. In het TROS-programma "3X1 1" ontvangt pre sentator Pim Jacobs van avond de Franse zangeres Frangoise Hardy. Ook Antilliaanse gulden devalueert WILLEMSTAD De regering van de Nederlandse Antillen heeft be sloten de koersverhouding tussen de Antilliaanse gulden en de Ameri kaanse dollar niet te veranderen; met andere woorden de Antilliaan se gulden devalueert met de dollar mee. De koers van de dollar blijft dus 1.79 Antilliaanse gulden. Het besluit is genomen met het oog op de concurrentiepositie van de An tillen en het beleid ten aanzien van het aantrekken van werkgelegenheid scheppende industrieën. Neutrale zone De ministers van Buitenlandse Zaken van de Organi satie van Zuidoostaziatische landen hebben op een conferentie in Koea- la Loempoer als hun mening te ken nen gegeven, dat de vredesregeling voor Indo-China er wellicht toe zal leiden dat Zuidoost-Azië een neutra le zone wordt. De aangesloten landen zijn Maleisië, Singapore, Thailand, Indonesië en de Philippjjnen: LEIDEN Donar heeft de punten tegen de reserves van Total DS be paald niet cadeau gekregen. De Delft- se studenten vochten tachtig minuten lang; in de vijfde set echter waren zy zo leeggespeeld, dat ze toch moesten capituleren: 156. De heren van Leython AC konden het, volgens de verwachting, niet bolwerken tegen het als tweede genoteerde Thor. De gradatie lijkt voor Leython nu onont koombaar. De dames-reserves van Leython strijden nog voor promotie; het zelfvertrouwen word danig ver sterkt door een dik-verdiende 31 zege op De Valken. Donar en de reserves van Total DS bleken vier sets lang volkomen tegen elkaar opgewassen. Wellicht was al leen de opbouw van de aanval wat beter verzorgd bij Donar, maar aan de andere kant toonde Total DS 2 de betere velddekking. Donar won in de vijfde set: 15—8, 1&-18. 15—10, 12—15, 15—6. De heren van Leython AC boden Thor goede tegenstand, maar verlo ren toch. Dat kwam doordat Thor wat lengte betreft met kop en schou ders boven de opponent uitstak. Dat overwicht maakte met de hoge aan val het Leython AC-blok praktisch kansloos. De enige speler die dan nog wel iets kon uitrichten was Emiel de Kier. De reserve-dames van Leython tri omfeerden met 158, 159, 415 en 152 over De Valken. Het klopte voor treffelijk in de ploeg. Met Annette de Wit als spelverdeelster, Petra van Bemmelen als solide verdedigster in het achterveld en Josine van der Bosch als trefzekere aanvalster, als de grote steunpilaren, beheerste Ley thon AC 2 de strijd volledig. TOKIO (AP) De Japanse rege ring en de bank van Japan zijn voor nemens in april een vaste koers van de yen te gaan vaststellen, aldus is gisteren bekendgemaakt. Dit zou in april gebeuren, aldus het bericht, ten dele omdat de re gering van premier Tanaka toestem ming van het parlement moet heb ben voor de begroting van het nieu we fiscale Jaar, dat ingaat op 1 april. Men meent dat de regering de yen zou willen gaan revalueren met min der dan 15 percent en wel tot een koers van 267:1 ten aanzien van de dollar. Maar de V.S. en de Europese lan den eisen een opwaardering van 20 percent. Standen HEREN: le klasse A: le klasse B: Gemini 1 15-28 De Valken 2 5-9 KVC 1 16-22 Salvo 1 5-6 De Valken 1 15-20 KVC 2 5-5 LUSV 2 16-19 MSV 1 4-4 WVC 1 16-18 Leython AC 2 5-3 Raaphorst 1 16-16 Spel. Lisse 1 4-1 DAMES: le klasse A: le klasse B: Gemini 3 16-29 Leython 4 5-9 Leython 3 16-28 WVV 1 5-8 DIO 2 16-19 Teylingen 1 5-7 Gemini 2 16-18 Haduard 1 5-4 In.Up.Go 1 15-15 Raaphorst 1 5-1 KVC 2 16-15 DAC 2 5-1 LEIDEN In de hoofdklaase A, overgangsklasse C en D kunnen zondag beslissingen vallen. Het dichtst bij de titel ls overgangsklas- ser Vicus Oriëtis, die met de enige overgebleven concurrent ZKV de strijd moet aanbinden. Bij winst is de Hensen-ploeg, waarin Lenie Niesing wegens een blessure ontbreekt, on bereikbaar voor ZKV en opnieuw hoofdklasser, Wint ZKV echter, dan neemt de Zaanse ploeg met nog één wedstrijd ln het vooruitzicht de lei ding over met één punt voorsprong. In de hoofdklasse A heeft Ons Ei bernest aan één punt genoeg voor een hernieuwd kampioenschap. De enige concurrent van de huidige landskam pioen is De Danaïden, dat vier pun ten minder heeft en alleen nog een beslissingswedstrijd kan bereiken. Ons Eibernest zal dan niet alleen ge klopt dienen te worden, maar ook volgende week moeten verliezen van Het Zuiden. Theoretische kansen zijn er ook nog voor De Algemene ln de over gangsklasse D. De situatie is zo, dat Die Haghe met drie punten voor sprong zondag bij winst kampioen is. De mogelijkheid is echter aanwezig dat De Haagse ploeg tegen Fortu- na, dat enkele weken geleden aan een Imposante zegereeks (uit 5 wed strijden werden 9 punten behaald met het doelgemiddelde: 60-39!) begon, een of meer punten zal verspelen. De wedstrijd Die HageDe Algemene van volgende week biedt dan weer al le mogelijkheden voor de Leidse ploeg die in leder geval zelf zal moeten winnen van hekkesluiter Spangen. Ronde van Andalusië Bijna vijftig kilometer per uur in de vijfde etappe JEREZ De Belg Walter defroot heeft gisteren de vijde eft pe van de Ronde van Andal een rit over 98 kilometer van Se naar Jerez gewonnen. Hij ven in de eindsprint de Spanjaarden gorriaga en Nistal. De drie ren noteerden een tijd van 2 uur 3 nuten en 55 seconden. De Belg Pintens behield de lei in het algemeen klassement. In de etappe van gisteren - was tenslotte slechts 98 kilom is verschrikkelijk hard gefi Voor Godefroot werd een tijd s teerd van 2.03.55 uur. hetgeen gemiddelde snelheid opleverde meer dan 47 kilometer per uur. Door die enorme snelheid, deels gelijk door wind in de rug, zich geen ontsnappingen voor. waren er sommige renners, die tempo niet konden bijbenen, de Belg Van Sprlngel en de i jaard Basualdo. Na zestig kilometer viel het I ton uiteen in drie stukken. Toen kopgroep de finishplaats Jerez •la Frontera naderde, gingeir voorste mannen nog eens extri de pedalen staan. Walter Godel bleek over de meeste "vitesse beschikken. Achter hem werden Spanjaarden Elgorrlag.a en NU tweede en derde. Deze vijfde eti liet het algemeen klassement wel intact. De Belg Georges Pini behield de leiderstrui. Uitslag van de vijfde etappe: villaJerez la Frontera: froot (Bel) de 98 km in 2.0 bonificatie). 2. Elgorriaga Sp3) 2.03.40 (met bon), 3. Nistal 2.03.55, 4. Van Linden (Bel) i Van Roosbroeck (Bel) z.t., 7. 1 mans (Ned) z.t., 8. Krekels z.t., 10. De Koning (Ned) z.t; Vrancken (Ned) 2.04.26, 30 Kof (Ned) 2.06.09 44. Van Pol 2.16.55. 45. Pustjens (Ned) 5 46. Spetgens (Ned) z.t. Het algemeen klassement: 1. tens (Bel) 15.30.10, 2 Gonzalet nares (Spa) 15.30.59, 3. (Bel) 15.31.33. 4 Van Linden 15 5. Van Vlierberghe (Bel) 153 6. Huelamo (Spa) 15.32.41. Spartaan-2 LEIDEN. Het reserveteam van De Spartaan gaat morgen op l bij het Maastrichtse Atlas He( se team wordt gevormd don' Marl it Koos Mo^ne Rn" Willem Paalvast en Sam Holsvfifl

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4