>p de Olijfberg ijbels verbrand Zilveren Sleutels Leidato voor actief De Zijl/LGB communie Den Bosch EUCHARISTISCH BcnTf::rk WERELDCONGRES 'RODE HOED' VAN FRANCO Negerkinderen uit zondagsschool gezet Duizend gulden voor sportclub van het jaar AG 16 FEBRUARI 1973 lUZALEM (AP) Het leven voor de zending wordt er lël niet gemakkelijker op. Zo hebben onlangs leden van et-geïdentificeerde groep in een winkel waar christelijke ir wordt verkocht en die staat op de Olijfberg (welke gebied is) brand gesticht en grote schade aangericht. is ooggetuigen waren er snvallers die uitriepen: "Er noeg bloed gevloeid voor Je- heen of we zullen nog meer ien stromen." ilen bijbels verbrandden de daders eerst petroleum uitgegoten. Ook ging een iteem verloren met duizen- len. ef van de zaak, de christen I-Jarige Jood SJlomo Hi elt verklaard dat hij met swerk niets te maken heeft, een van de paar honderd I die in Jezus de Messias daardoor automatisch is en door het staatsrabbinaat Joodse geloof. Rabbijn Kahane, die de christe lijke zending de open oorlog heeft verklaard, heeft gezegd dat Hizak zich wel degelijk met het bekeren bezig houdt. "Als iemand getracht had een kerk plat te branden dan zou ik ont zet zijn",aldus deze geestelijke, „maar als het gedaan wordt tegen mensen die trachten Joodse zielen te stelen, dan keuk ik het goed en prijs ik het". De politie heeft vier mannen aan gehouden die vermoedelijk behoren tot de militante "Jewish Defense League" (J.DIO. Rabbijn Meier Ka hane, de Amerikaanse leider van de JDL, heeft gezegd met dit alles BOSCH (ANP) Het plaat- 51 eraad van kerken in Den x leeft zich als eerste in ons gesproken over de brief van hoppen over de „Open com- diepgaande discussies en *rek met mgr. J. Bluijssen van i Kh heeft het beraad besloten i lande praktijk voort te zet- bij gelegenheid van gezamen- P( tiviteiten, bijv. van de vas- eucharistie en avondmaal te raarbij leden van de verschil- erken als gasten aanwezig 1 gr. Bluijssen heeft zijn in- ïg met dergelijke diensten be- lits geen uitdrukkelijke uitno- tot communiceren wordt ge en en ander betekent dat er jaa. weer in diensten op de 3 ondag van de vasten ter ge- x id van de start van de actie „Samen verder" in Den Bosch en omgeving en onder eigen verant woordelijkheid r. katholieken aan de avondmaalsvieringen in de reforma torische kerken kunnen deelnemen en reformatorisch christenen de com munie kunnen ontvangen in de eucharistievieringen in een aantal r.- katholieke kerken. Drie leden van het beraad heb ben zich principieel niet kunnen ver enigen met het standpunt van de an deren. Zij zijn in geweten van mening dat de aanbevolen vieringen van eucharistie of avondmaal in de hui dige omstandigheden in Den Bosch niet behoren te worden verwezenlijkt. Maar zij hebben zich bereid ver klaard „om pastorale redenen" te be rusten in de voortzetting van 't voor zichtig gevoerde beleid. niets te maken te hebben, maar wel heeft hij de daad "goedgekeurd en geprezen". De regering van Israël is aan de ene kant bang dat er afbreuk zal worden gedaan aan haar belofte de heilige plaatsen der christenen te beschermen, maar staat aan de an dere kant onder zware druk van or thodoxe Joodse kringen die over evangelisatie en het kruis de vloek hebben uitgesproken. Vorige week publiceerde het veel gelezen blad "De Maariv" uit Tel Aviv een bericht, waarin stond te lezen "dat christelijke zendelingen bezig waren op de Hebreeuwse uni versiteit te Jeruzalem onrust te stichten". Deze mensen, aldus het blad, noemden hun beweging "Joden voor Jezus" en waren vooral actief on der buitenlandse Joodse studenten die beïnvloed waren door de Ame rikaanse zogenaamde "Jezus-revo- lutie". Verleden Jaar heeft de Israëlische regering twee Amerikaanse zende lingen uitgewezen, zeggend dat zij de godsdienstige vrede in gevaar hadden gebracht door in het open baar bekeringen te verrichten. De orthodoxe Joden ontstaken in grote woede en het parlement werd overstroomd met eisen hier een ein de aan te maken. Mosje Baram, lid van de aan de macht zijnde socialis tische partij, zei toen dat hij de re gering zou vragen dit "ernstige pro bleem" te gaan bespreken. Volgens de regering werken er in Israël minder dan 1000 zendelingen en missionarissen. Er zal tegen hen niets worden ondernomen „tenzij zij de vrede in gevaar brengen". De uitwijzing van de twee zendelingen verleden Jaar. is door de regering "iets zeer uitzonderlijks" genoemd. Maar er kon spoedig een veran dering in de toestand komen als de kerkelijke Joodse kringen erop blij ven aandringen dat een eind moet worden gemaakt aan het zendings werk. De nationale religieuze partij, die slechts 15 percent der bevolking ver tegenwoordigt maar die een belang rijke regeringspartner is. zou haar macht kunnen gaan gebruiken om premier Meir zover te krilgen dat deze de mensen die zij "De gehei me agenten van Jezus" noemen, gaat aanpakken. Een vertrouwd "beeld aan het Katwijkse strand: de Witte Kerk aan de Boulevard. (Archieffoto Jaap van Duyn) MELBOURNE (DPA-ANP) Naar schatting 250.000 perso nen, onder wie 70.000 buitenlanders, zullen deelnemen aan het vierde eucharistische wereldcongres, dat van 18 tot 25 februari in Melbourne wordt gehouden onder het motto Hebt elkaar lief zoals ik u heb liefgehad". Het congres, dat met opzet een uiterst sober karakter draagt, besteedt bijzondere aandacht aan oecumene en de rechtvaardigheid in de wereld. Aan de voorbereiding is meegewerkt door 14 verschillende kerken. Een oecumenische conferentie, waaraan 450 theologen deelnemen, gaat het congres vooraf. Tijdens het congres zal dr Lukas Vischer, hoofd van de afdeling geloof en kerkorde van de Wereldraad van Kerken, spreken over de visie op God, terwijl de Duitse protestants theoloog Jurgen Moltmann de vredeszending van de kerken in een verdeelde wereld zal behandelen. Kardinaal J. Wille- brands, hoofd van het Romeinse se cretariaat voor de eenheid van de christenen, zal ingaan op het thema - euoharistie en ohristelke eenheid. De Australische Raad van Kerken en de R.K. Kerk voeren tijdens het congres een gezamenlijke actie voor wereldontwikkeling. Daartoe hebben zij bijeenkomsten belegd over de rol van de scholen, de vakbeweging, de communicatiemedia en de bur gers in de samenleving. De bekende Australische econoom dr Colin Clark zal spreken over be volking, armoede en voedselvoor ziening. Het programma bevat verder een aantal eucharistievieringen in ver schillende riten, een festival met film, dans en theater en allerlei bij eenkomsten over kerkelijke activi teiten en ontwikkelingssamenwer king. De Australiërs hebben het bij zonder op prijs gesteld dat het Vati- caan voor een tentoonstelling 3 kost bare gobelins heeft uitgeleend, on danks het feit dat een Australiër vo rig jaar met een hamer Michel Ange lo's Piëta in de Sint Pieter had toe getakeld. Op het congres is een rui me plaats gegeven aan de Jeugd en vertegenwoordigers van de 150.000 „aboriginals", de afstammelingen van de oorspronkelijke bevolking van Australië. Voor de sluitingsceremonie op 25 februari in het cricketstadion worden ruim 130.000 bezoekers verwacht. Paus Paulus, die om „zeer gewich tige" niet nader genoemde redenen niet aanwezig zal zijn, wordt verte genwoordigd door kardinaal L. J. Shehan van Baltimore (VS). Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Zoetermeer: I. Kok te Baarn. Geref. Kerken Beroepen te Klundert-Moerdijk- Zevenbergen: A. J. G. Dronkert te Geesteren-Gelselaar. Aangenomen naar Lemele-Leme- lerveld: J. L. Zijlstra, kandidaat te Amsterdam. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Klundert: P. Beekhuis te Noordeloos. Geref. Gemeenten Beroepen te Lethbridg in de USA: C. van de Poel, Yerseke; te Aalburg en Middelharnis: J. Mol te Hardinx- veld-Giessendam. MADRID (ANP) Het is op het ogenblik nog niet zeker of generaal Franco als staatshoofd gebruik zal maken van het eeuwenoude recht en de twee nieuw benoemde Spaanse kardinalen de „rode hoed" zal opzet ten. De rode hoed ofwel biretta is het officiële onderscheidingsteken van een kardinaal. Men neemt in Madrid aan, dat men zal proberen deze ceremonie in de Spaanse hoofd stad te vermijden. Het voorrecht, dat sommige staats hoofden inzien van nieuwe kar dinalen hebben, is nog een oud overblijfsel van de sterke binden, welke vroeger eeuwen bestond tussen kerk en staat vooral in de Europese landen. De vraag of Franco erop zal staan is van betekenis, omdat de Spaanse bisschoppen met steun van het Vatlcaan proberen de nog steeds bestaande hechte banden tussen kerk en staat in Spanje wat losser te ma ken. Op de dag dat de kardinalenbenoe- ming bekend werd gemaakt bevond de Apostolisch nuntius in Spanje, mgr. Luigi Dadaglio zich in Rome voor een privé audiëntie bij de Paus. Men neemt aan, dat hij met de Paus overleg heeft gepleegd over deze voor Spanje bijzonder gevoelige zaak. GENEVE De Wereldraad van Kerken heeft zijn aangesloten ker ken opgeroepen een bedrag van vijf miljoen dollar, ongeveer 16 miljoen gulden, beschikbaar te stellen voor de eerste fase in de wederopbouw van Indo-China. Daar bovenuit zal de wereldraad in de komende drie Jaar naar schatting jaarlijks een bedrag van ruim 4% miljoen gulden besteden aan reeds lopende hulp programma's in Zuid-Vietnam, Laos en Cambodja en voor medische hulp aan Noord-Vietnam. ST. AUGUSTINE Een Baptis ten gemeente In St. Augustine in de Amerikaanse staat Florida heeft ne gen gehandicapte negerkinderen van de zondagsschool uitgesloten. De lei ding van de bijzondere school voor blinde en doofstomme kinderen, waar de negen negerkinderen onderwijs ontvangen, heeft tegen het besluit van de gemeente scherp geprotes teerd. In haar protest zegt de school leiding dat geen enkele kerk, die de christelijke leed volgt zoals wij die begrijpen, zo iets zou doen". De negen gehandicapte negerkin deren hadden tot dusver met 21 blan ke lotgenoten godsdienstonderricht in de zondagsschool van de Baptis tengemeente ontvangen. Maar enkele gemeenteleden maakten bezwaar te gen de aanwezigheid van zwarte kin deren. Een resolutie, afkomstig van de gemeentediakenen, dat de kerk voor alle mensen moet openstaan, werd door de gemeente echter met 137 tegen 127 stemmen afgestemd. Ds. Carson Brit tain der Baptisten gemeente wees er in dit verband op, dat twee Jaar geleden nog geen 25 ge meenteleden zouden hebben tegen gestemd. LEIDEN Een jaar lang mag De Zijl/LGB zich tooien met de titel van „LeicLe sportclub van het jaar". Dat was uiteindelijk de beslissing van de jury (LD-sportredacteur René Vos, oud-gemeenteraadslid Aad Versnel en Piet Kruit de vice-voorzitter van UVS. Bona Star Wayne Denham de EBBC-spelers Steve Bravard (13) en Vince (Foto Jan Holvast) Deze mensen hebben het bepaald tfct gemakkelijk gehad. Vele ver enigingen en ook individuele sport lieden boekten in 1972 fraaie succes sen Na vele uren praten bleven er vier clubs over: Asopos, de roeiver eniging, die het afgelopen Jaar aan sluiting kreeg bij de Nederlandse top en Ed Maan samen met Kees van der Ende een reisje naar Mtin- chen zag verdienen; de korfballers van De Danaïden, die het tweede te;m zagen promoveren en waarvan twee spelers werden geselecteerd, Door Jan van der Nat voor het Nederlands twaalftal; de AV Holland, die de promotie naar de hoofdklasse bewerkstelligde en zes Nederlandse titels in de wacht sleep te en dan de uiteindelijke winnaar De Zijl/LGB, die Peter Wolters een zilveren en een bronzen plak zag halen op de Nederlandse titelstrijd, dezelfde zwemmer de Zwemkroniek- beker zag veroveren en bij wie sclioolslagzwemmer Cees Uittenhout etn zilveren medaille op de nationa le kampioenschappen won. Verder was De Zijl/LGB zee. actief op het gebied van elementair zwemmen, en werden drie waterpoloërs gekozen in de verschillende nationale teams. Na mens het Leidato-bestuur, van wie de verkiezing uitgaat, overhandigde voorzitter Wolfslag de wisselprijs: de Zjiveren Sleutels. Daarnaast ontving de club ook een briefje van duizend, waarmee zij beslist wel goede din gen weet te doen. Trouwens de Lei dato deelde nog meer uit. Joop Riet heven, de voorzitter van de Swift- combinatie, ontving een herinnering pan de verkiezing van 1971 en Lug- dunum-voorzitter Breedeveld kreeg uit handen van Jan Wolfslag een (financiële) steun voor de nieuwe kantine. Als omlijstende sporten was dit maal de keuze gevallen op basket bal en zaalvoetbal. Een goede keu ze, want de Vijf Meihal was volledig gevuld. Voor het eerste onderdeel, zorgden Bona Stars en EBBC (Den Bosch). Voor de Leidenaars gold óit als een soort revanche-wedstrijd, want EBBC heeft het Bona Stars, in de strijd om de zesde plaats erg moeilijk gemaakt. Wel, Bona Stars kreeg zijn revanche: 10295, na een wedstrijd die weinig spanning bood, n.aar toch zeker het aankijken waard was. De uitslag doet vermoe den, dat Bona Stars het nogal moei lijk heeft gehad, maar dat was be paald niet het geval want de voor sprong schommelde steeds tussen de tien en de vijftien punten. Pas te gen het einde van de wedstrijd kon EBBC terugkomen. Bij de rust was de stand 53—43. De slotfase verliep niet zo prettig. Eerst werd Steve Bravard van EBBC door scheidsrech ter Henk van Houten het veld uitge stuurd, omdat hij Peter de Jong een klap gaf en kort daarna kreeg zijn clubgenoot Wim Brugman dezelf de straf, toen hij natrapte. Topcorers Bona Stan: Wayne Den ham 37, Jeter de Jong 21 en Harry Stol 16. EBBC; Vince Fritz 23 Ste- Leidato-voorzltter Jan Wolfslag reikt de "Zilveren Sleutels" uit aan mej. Heemskerk van de De Zijl/LGB. In het midden jurylid Versnel. ve Bravard 19 en Theo Kropman 15. Het zaalvoetbal viel bij het pu bliek niet zo best. gezien het grote vertrek in de rust. Nu is het voor een selectieteam, dat wordt gevormd door spelers die zelden met elkaar i pelen natuurlijk niet eenvoudig, 't Teamverband was dan ook zowel bij het Leidse team, als bij dat van Den Haag ver te zoeken. Indivi dueel leuke voetballers, dat wel, maar als team bepaald geen eenheid Toch kwamen er wel leuke combi- raties voor, maar die werden dan (Foto Jan Holvast) cpgezet door spelers, die samen in éér club spelen De foefjes van Log ger en de broers de Goey zijn daar van voorbeelden: duidelijk ASC- combinaties. Leiden won uiteindelijk n.et 43, nadat de ploeg van coach Martin Kallenberg hij de rust nog had achter gestaan met 1—3. ScoreverloopHuib de Goey 10 (12e minuut); CeesPauwiell1 (13); Jan de Bont 1—2 (17). Frans Bisel 13 (20); rust; Bob Logger 23 (f)- Robin Isselman 33 <10) en Si- aon van der Linden 4—3 (24).

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13