eet niet an wijken iOrmateur licp hen bikkelharde strijd om de macht besluit over minimum-melkprijs Grotere werkloosheid dreigt door waarde vermindering dollar Programma's vertonen grote overeenkomst alburg erleden BINNENLAND )AG 15 FEBRUARI 1973 t|AAG Kabinetsformateur Burger dramt gewoon Indanks het feit dat de confessionelen hem gisteren k hebben laten weten dat hij hun program niet mag :n, tenzij hij hen als gelijkwaardige partners wil ;de socialistische formateur niet te remmen. iu van de 2 programma's christendemocratische deelname. Hij 1«5sionelen en progressieven zegt verder dat zij op vier punten nu een nieuw program ma- vaft de aanvankelijke afspraak zijn een kabinet, aldus zijn teruggekomen. ier. Volgens Burger is de confessionele ssionele kringen toonde wens van een normaal "rooms-rood" hierover verbaasd, temeer kabinet al lang en breed door in- "ïdriessen <KVP), Bieheuvel formateur Ruppert weggestreept. De i Tilanus (CHU) al eerder christen-democraten echter menen ten weten een kabinet dat dat guger Rupperts eindrapport Jze, zoals Burger kennelijk verkeerd gelezen heeft. stand is gekomen te laten hef aan Burger schrijven ionelen nogmaalt te voelen kabinet waarbij zij een bijdrage voor het pro- bben geleverd en waarbij Jvhele bezetting zowel naar ra s naar verhouding der por- vi recht moet doen aan de ^houdingen in de Kamer, essionelen beschuldigen de 'R en D'66 ervan de vor- een meerderheidskabinet te staan. Toch hebben zij week opgestelde program [dzaken ter kennisneming •Jrger gestuurd omdat het, J schrijven, "nu toch een- besteld was". antwoordbrief gaat Burger op in. Hij verwijt de chris- rie vooral pas nu zo duide- ijn ten opzichte van een eidskabinet van Minister Boersma: "Had U tegen de heer Ruppert ge zegd wat U nu schrijft dan zou U hem en mij veel nodeloze arbeid hebben bespaard", aldus Burger. Zijn verzoek om opheffing van de "vertrouwelijkheid" van het confes sionele program van hoofdzaken werd kort daarop al beantwoord met een nieuwe brief waarin de drie confessionele fractieleiders wel deze "vertrouwelijkheid" lieten val len, maar vasthielden aan hun eis van gelijkwaardig partnership. "Anders is iedere zin aan inzending van dit program in het kader van de formatie vervallen", menen zij. DEN HAAG De kans is groot, sproken tegenover de Tweede Ka- dat de waardevermindering van de nier. Amerikaanse dollar in Nederland, Boersma zei ook dat de daling van leidt tot grotere werkloosheid. M'- net aantal werklozen tot 88.000 eind nister Boersma (Sociale Zaken) heeft Januari "op zich zelf voor het eerst deze verwachting gisteravond uitge- een duidelijk teken is. dat het diep tepunt is gepasseerd". Maar over de gevolgen van de dollar-devaluatie, was hij niet gerust. "Zwakkere be drijven zullen moeten inkrimpen of Muiten", dacht hij. In 1971 kwamen op die manier 24.000 mensen zonder werk en in '72 23.000. In deze Jaren kwamen er door nieuwe vestigingen en uitbreidingen 11.500 en 10.000 nieuwe arbeidsplaat sen bij. Het aantal buitenlandse werknemers is vorig jaar toegenomen met twee duizend tot 85.000. Er zijn thans rond twintigduizend arbeidskrachten uit landen rond de Middellandse Zee, die hier langer dan vijf Jaar een tij delijke verblijfsvergunning hebben. 25 hoog genoteerde Amerikaanse filter en plain sigaretten voor 1.75 Idskabinet van progressie- -m en progressief kabinet met B 1 18866 6 fl 8 RB HAAG Het tweede-ka- rj. Walburg (ARP) is giste- trein tussen Amersfoort en een hartaanval over- Walburg, een rechtge- ïies uit St. Anna Parochie toti-revolutionair van de Jpel, is 59 Jaar geworden. Hij na DTd- i?' Kks acht uur gisteravond g!' ondervoorzitter Weijters het asbericht in de Tweede Ka- lend. De beraadslagingen t begroting 1973 voor het 00. van Sociale Zaken werden ,J geschorst. orgen heeft minister-peresi- lesheuvel namens de rege leer Walburg herdacht, loo'. Plaats in de Kamer zal wor- 00. fruld door mr. J. N. Schol tot voor kort nog burgemees- het Brabantse Giessen- al eerder kamerlid geweest, ferd bij de verkiezingen vorig 00.- herkozen. e stichting 's-Hertogenbosch Jl tod houdt dit Jaar voor de achtereenvolgende maal Rationale zomercursus voor in het studiecentrum Hui den in Vught. 'de cursus ton 24 Juni tot en met 14 Juli ton. Vocalisten zullen zich tonnen bekwamen in het ora- foarokperiode) en het Duitse !S8 Kmten zijn: Maureen Leha- «nden en Hans Hotter uit DEN HAAG De kabinetsformatie is na 77 dagen uitgemond in een bik kelharde strijd om de macht tussen de samenwerkende tweede-kamerfrac ties van PvdA, D'66 en PPR en de drie christen-democratische fracties van KVP, ARP en CHU. De christen-democraten willen op basis van „gelijkwaardigheid" met de huidige oppositiepartijen PvdA, D'66 en PPR een nieuwe regering vormen. Deze drie fracties hebben dit vanaf het begin geweigerd, om dat zij voor de verkiezingen geen regeerakkoord met de christen-de mocraten hebben gesloten. KVP, ARP en CHU op hun beurt willen niet als „bijwagen" fungeren van de andere drie. Door Peter Riemersma De christen-democratische fracties vinden het verkieslijker zelf even tueel een minderheidskabinet te vormen, dan een minderheidskabi net van PvdA, PPR en D'66 aan de macht te helpen. De christen-demo craten menen, dat „de linkse drie" het recht niet hebben een minder heidsregering naar voren te schui ven en nu zelf weigeren te onder handelen over een meerderheidsre gering van „de zes". De machtsstrijd tussen de twee kampen is gisteren toegespitst door publikatie van een „program op hoofdzaken van KVP, ARP en CHU" en een „memorandum" van PvdA, PPR en D'66 over de uitvoe ring van hun aan de kiezers gepre senteerde regeerakkoord. Formateur Burger, die zich met ellenlange brieven van de machtsstrijd pro beert te distanciëren, is van plan op basis van beide stukken een ei gen programstuk te maken. Burger lijkt zonder moeite de voor spelling van zijn voorganger infor mateur Ruppert te kunnen waar maken: voor tachtig procent zijn de programma's van beide blokker hetzelfde. De cnristen-democraten presenteren drie hoofdzaken, waarover in het memorandum van de progressieve drie niet wordt gerept: Bescherming van het leven. Het overheidsbeleid dient uit te gaan van de optimale bescherming van het leven, ook het ongeboren leven. Wetgeving inzake abortus provoca- tus, euthanasie, orgaantransplanta tie en sterilisatie dient op dit be ginsel te zijn gebaseerd. Verder: Tegengaan van de toenemende agressie en geweldmisdrijven; be vordering van verantwoordelijk ge drag in het wegverkeer; bij het drugbeleid uitgaan van hulpverle ning aan de gebruikers en straf baarstelling van de handel. Zelfstandigenbeleid. Onder meer: volledige invoering op zo kort mo gelijke termijn van de fiscale oude- dagreserve en in voering van een Volksverzekering Arbeidsonge schiktheid. Suriname en Nederlandse Antil len. Nederlend dient te streven naar souvereiniteit voor dezo Overzeese gebiedsdelen. Prijsstop In het memorandum van PvdA, PPR en D'66 staat een punt waar de christen-democraten over zwij gen: het prijsbeleid. De calculatie beschikking moet worden gehand haafd en „dieper ingrijpende maat regelen" moeten volgen als de be schikking niet het gewenste effect sorteert. Hun eis, dat er een volle dige prijsstop moet komen hebben de progressieve drie (voorlopig) la ten vallen. De inflatiebestrijding staat in beide programma's centraal. „Mede gelet op de funeste gevolgen, die de hoge prijsstijgingen hebben voor de fi nanciering van de overheidsuitgaven zal de inflatiebestrijding een kern punt zijn van het beleid van een progressief kabinet," zegt het me morandum van PvdA, PPR en D'66. „Krachtige bestrijding van de infla tie is niet alleen essentieel voor ge zonde overheidsfinanciën, maar ook onmisbaar voor een structureel werkgelegenheidsbeleid en een inko mensbeleid, dat alle groepen in de samenleving omvat, „stellen KVP, ARP en CHU. Belastingdruk De christen-democraten vinden een belastongdrukstijging van een half procent per Jaar aanvaardbaar als tegelijkertijd de particuliere con sumptie wordt gematigd. „Bij deze matiging zullen de sterkste schou ders de zwaarste lasten moeten dragen". PvdA, PPR en D'66 vinden een drukstijging van 0,6% per Jaar onvermijdelijk en menen daarnaast, dat de overheid „de uiterste zuinig heid" moet betrachten. De chris ten-democraten willen bestaande overheidsuitgaven schrappen om geld beschikbaar te krijgen voor nieuwe activiteiten. Een premiedrukstijging voor de so ciale verzekeringen van 0,75% vin den KVP, ARP en CHU aanvaard baar. In het andere kamp wordt met hetzelfde getal gerekend. De christen-democraten vinden even wel. dat de totale belasting- en pre miedrukstijging geleidelijk terugge bogen moet worden. Over de inflatiecorrectie op de loon- en inkomensbelasting wordt verschillend gedacht. De christen democraten houden vast aan een volledige correctie. De linkse drie menen dat de correctie in geen ge val ieder jaar kan doorgaan voor de hogere inkomens. Collegegeld De collegegeldverhoging tot duizend gulden willen PvdA. PPR en D'66 voor de helft ongedaan maken: te rugbrengen tot vijfhonderd gulden. De drie fractievoorzitters van de confessionele partijen kwamen gisteravond bij elkaar om te pra ten over het verzoek van formateur Burger om met het confessionele program te mogen opereren bij de formatie. Tegelijkertijd willen zij een stelsel van studiefinanciering invoeren. Alle studenten die dat wensen kun nen rentedragende leningen krijgen. De terugbetaling van deze lening vindt plaats n& de studie, afhanke lijk van het dan verworven eigen inkomen. De christen-democraten willen in voering van integraal studiefinan cieringsstelsel in samenhang met kinderbijslag en kinderaftrek. Wat betreft ontwikkelingssamenwer king lopen de programma's uiteen De progressieven willen er een hoge prioriteit aan geven. In 1976 zou volgens hen 1,5 procent van het netto nationaal inkomen eraan be steed moeten worden. De christen democraten willen in 1975 een per centage van 0,7 bereiken. Defensie Van de defensie-uitgaven willen de christen-democraten niets af doen. Zij willen ook geen verhoging. De progressieven menen, dat nog dit jaar 140 miljoen gulden bezuinigd kan worden. In latere Jaren willen zij verder besnoeiingen aanbrengen. Over inkomensbeleid, welzijnsbeleid, democratisering, onderwijs, milieu beleid. ruimtelijke ordening, regio naal beleid en volkshuisvesting den ken beide kampen in grote lijnen gelijk. tenbond en het Consumenten contact. Van consumentenzij de zou hierbij zijn opgemerkt dat men met goedkope aanbiedin gen, die kortstondig voordeel brengen, weinig opschiet, als dit ten koste zou gaan van het bezorgapparaat. Men toonde wel bereidheid een minimum prijsregeling te aanvaarden, maar stond wat gereserveerd tegenover de door het bedrijfs leven verlangde hoogte van die minimumprijs. Het is de melkhandelaren niet gelukt, met de consumptie- fabrieken, waarvan verschillen de melk leveren aan de goed koop verkopende grootwinkel bedrijven ed, tot een oplossing te komen. De onderhandelingen met die fabrieken hebben maandenlang geduurd, de meeste willen ook wel tot een oplossing komen, maar twee of drie hebben de melkhandelaren niet achter zich kunnen krijgen. De melkhandelaren maken er geen bezwaar tegen dat de huisvrouw haar melk on super markt of kruidenierswinkel gaat kopen, als ze geen zin heeft voor de bezorging aan huis meer te betalen. Wel ma ken ze bezwaar tegen een con currentie die "de melkhandela ren de keel afsnijdt" en daar door tot een monopolistische afzetstructuur kan leiden, waar bij de consument op den duur toch weer meer voor de melk moet gaan betalen. Op de foto: een demonstratieve bijeenkomst van melkhandela ren gisteren dn Den Haag. B (EN HAAG (ANP) Minister angman van Economische Za- en hoopt vrijdag of maandag St te kunnen beslissen of hij et produktschap voor zuivel al f niet de bevoegdheid zal ge en tot het vaststellen van een nnimumprijs voor consump- emelk. Het overleg hierover Det andere bewindslieden oopt hij deze week af te ron- q. Als de minister de gevraagde 0 eyoegdheid aan het produkt- 5bap geeft, zal hij er meteen u en indicatie bij geven over de oor hem aanvaardbare hoogte 1 an een minimumprijs. Hij zal j ch daarbij baseren op in de fcfctdjk geconstateerde mini- ium-inkooppriJzen van detail- landelszaken, met daar boven- ip een marge voor deze detail- pj handel met een marge moet worden verkocht. De minister heeft dit, volgens mededelingen van het produkt schap voor zuivel, gistermorgen gezegd tijdens een gesprek dat een delegatie van het produkt schap met 'm had. De bewinds man liet doorschemeren dat er wel een verschil zal zijn tussen de voor hem aanvaardbare mini mumprijs en de minimimprijs van 72 cent per liter waar het produktschap om heeft ge vraagd. Verder wilde hij over de hoogte van die prijs niets zeg gen. Een aktiegroep van de Vere nigde Nederlandse Melkhandel, samenwerkingsorgaan van de drie melkhandelarenorganisa-. ties, heeft gistermorgen tegen over de vaste commissie voor het midden- en kleinbedrijf uit de Tweede Kamer de bezwaren van de melkslijters die met stuntprijzen werken voor melk in grootwinkelbedrijven e.d. uit eengezet. De melkhandelaren willen een minimum-prijsregeling als noodvoorziening. Als meer defi nitieve voorziening denken ze aan een "wet op de handels praktijken", zoals die sinds Juli 1970 in België bestaat. Daarin wordt het de handel verboden, een produkt aan de verbruiker te verkopen met verlies of met een uitzonderiijk beperkte winst marge, rekening houdend met de inkoopprijs en met de alge mene kosten. De melkhandelaren hebben eerder reeds informele contac ten gehad met de Consumen-

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7