Rijnsburg wil agrarische functie verder ontplooien Elektronisch orgel schiet tekort Werkgroep heeft struktuurplan rond (II) Orgelconcert door Jaap Hillen in Waddinxveen Woonwagen kampje in Hazerswoucle gehandhaafd FEIKE ASMA LEVERT BEWIJS IN NOORDWIJKERHOUT DONDERDAG 15 FEBRUARI RIJNSBURG De „Werkgroep Struktuurstudie Rijnsburg" meent dat d£ agrarische functie van de gemeente tot volledige ontplooi ing zal moeten komen. Dat wordt ln het voorlopige struktuurplan meermalen benadrukt. Het wordt wenselijk geacht, dat het tuin bouwgebied ten noorden van het Oegstgeester Kanaal verder tot ontwikkeling wordit gebracht. Hierbij zal de problematiek van de kassabouw in t gebied Kloos- terschuur zonder twijfel weer aan de orde komen. Gedeputeerde Staten willen, zoals het LD reeds uitvoerig berichtte, dit gebied landelijk houden zonder kassen. Daartegen hebben het Rijnsburg- se gemeentebestuur, het Land bouwschap, de C.B.TJ3. en de vei ling 'Flora' bezwaar aangetekend. Er bestaat een goede kans. dat Kloostersehuur alsnog zal worden aangewezen als agrarisch gebied A. met kassenbouw. Door Cees Combee Foto Jan Holvast Kloostersehuur biedt de beste kansen voor een planologisch ver antwoorde ontwikkeling in de aan geduide richting. Door een doelma tige ontsluiting en verkaveling kan dit streven in sterke mate worden ondersteund. Verdere ontwikkeling van de kassenbouw, zo meent de werkgroep, zal met name in het gebied tussen Frederiksoord en de Oude Rijn kunnen plaatsvinden. Het gebied ten oosten van de Oegst- geesterweg—Rijnsburgerweg is reeds grotendeels met kassen bezet en hetzelfde geldt voor het gebied tus sen de Collegiantenstraat, de Vliet en het Oegstgeester Kanaal. Ten behoeve van een optimale ontslui- en het Oegstgeester Kanaal. Ten ting van al deze gebieden zijn in het bestemmingsplan „Buitenge bied" nieuwe ontsluitingswegen op genomen. W erkgelegenheid Ten aanzien van de werkgelegen heid kan gewezen worden op het reeds in een bestemmingsplan als bedrijfsterrein aangeduide gebied ten westen van de Piet Heinstraat en ten noorden van de Katwijker- weg. In dit gebied zal vooral ruim te kunnen worden gevonden voor zich uitbreidende, bestaande bedrij ven in de huidige kom van Rijns burg. Daarnaast zal op dit terrein een voldoende ruimte moeten wor den geserveerd voor het parkeren van grote vrachtauto's. Recreatie is ook een belang rijk onderdeel van het struktuur plan. Naast de aanwezige sportvel den ten noorden van het Oegstgees ter Kanaal zal ten zuidwesten van Frederiksoord een recreatief gebied tot ontwikkeling worden gebracht, waarin met name het zwembad zal zijn opgenomen. Afgezien van mo gelijke uitbreiding van dit gebied langs de Oude Rijn zal ook het groene gebied tussen de bebouwing in de Kamphuizerpolder en de rijksweg 44 Den HaagAmsterdam voor een belangrijk gedeelte in de recreatieve behoeften kunnen Weer brandstichting In Mar seille zijn vijf Jongens van 12 tot 14 jaar oud aangehouden, omdat zij brand zouden hebben gesticht in een school. Deze brand die geen slacht offers eiste en slechts tot schade in een lokaal leidde, brak uit op 7 fe bruari, een dag wdat in Parijs door brandstichting in een school 21 men sen om het leven waren gekomen. Volgens de Franse politie zijn in nog geen twee weken tijd zes schdlen in brand gestoken. voorzien. Met name wordt gedacht aan de zone, die direct ten oosten van het voorzieningengebied in de ze nieuwe woonwijk is gelegen. Uit breidingsmogelijkheid is. zowel in noordelijke als in zuidelijke rich ting. in voldoende mate aanwezig. In het recreatiecomplex langs de Oude Rijn zijn voor de toekomst ook opgenomen een sportzaal, ten nisbanen en een schaatsbaan. Dit gehele gebied zal worden onderge bracht in een gemeenschappelijke regeling tussen Rijnsburg en Val kenburg, welke de bouw en exploi tatie zal verzorgen. Sport Het sportveldencomplex aan de Noordwijkerweg met voetbal- en korfbalvelden zal in de toekomst nog worden uitgebreid met twee voetbalvelden zodat er dan totaal vijf voetbalvelden en één korfbal- veld zullen zijn. Tevens zal de reeds bedekte oude vuilnisbelt wor den ingericht als wandel- en speel- gebied, waarbij de sportvelden wor den betrokken voor openstelling voor het publiek, zodat een aan trekkelijk recreatief geheel ontstaat. Door zijn ligging is dit gebied te beschouwen als gemakkelijk te be reiken vanuit de bebouwde kom door het te verbinden met eên wandelpad, zijnde de Waardlaan. De camping aan de Elstgeester- weg breidt zich meer en meer uit. Zij is ontstaan uit een boerderijtje. In de seizoentijd is er een zeer goe de bezetting. Het verdient aanbeve ling, dat de eigenaar-exploitant de beplanting verder uitbreidt. De huidige beplanting is nog erg Jong. Daardoor is de camping in het land schap nog onvoldoende groen en in niet voldoende mate ingepast. Kanaalverbreding Van essentieel belang wordt ge noemd, dat langs de noordzijde van het Oegstgeester Kanaal een strook grond van 50 meter breedte be schikbaar blijft voor een eventuele, in het kader van Rijnlands boezem- beheer noodzakelijke. kanaalver breding. Deze gronden dienen daar om primair te worden bestemd voor "waterstaatkundige doeleinden", se- oundair zouden zij aangewezen kunnen worden als agrarische en recreatieve doeleinden zonder bebouwing, uitgezonderd kassen. Bij het nieuwe woongebied in de Kamphuizerpolder dient tussen het woongebied en het kassengebied een bufferstrook te worden opgenomen ten behoeve van een goede water huishouding in dit gebied en om beide boezemwaterpeilen van 0.60 meter NAP en 1.10 meter NAP te kunnen handhaven. Het rioleringsnet van Rijnsburg zal in de toekomst worden aangeslo ten op een zuiveringsinstallatie van het Hoogheemraadschap van Rijn land, dat geprojecteerd is in het Katwijkse industriegebied „Het Heen". Hiervoor zal aan de Evert- senstraat een 1 nieuw rioolpersgemaal gebouwd worden, dat met een pers leiding onder het kanaal door aan gesloten zal worden op de zuive ringsinstallatie in Katwijk. In ver band hiermee zal de bergingscapaci teit van het rioleringsnet moeten worden gebracht op een berging van minimaal 8 mm en een overstort- frequentie van zeven acht maal per jaar. Milieubescherming Aan de milieubescherming, zo stelt de Werkgroep Struktuurstudie Rijnsburg, zal door de gemeentelijke overheid de nodige aandacht moe ten worden geschonken. De veront reiniging in de woongebieden zal moeten worden tegengegaan door 't stimuleren van het gebruik van aard gas inplaats van olie, alsmede door het met behulp van de bewoners schoonhouden van wijken. Ook zal er naar gestreefd moeten worden om de bedrijven, die niet noodzakelijk in de woongebieden moeten blijven, te verplaatsen naar de daarvoor bestemde terreinen. De verontreiniging door bedrijven zal krachtig moeten worden bestreden met de beschikbare wettelijke voor schriften. Voorts dient te worden bevorderd, dat men overschakelt op met aard gas inplaats van met olie gestookte verwarmingsinstallaties en derge lijke. Dat geldt in het bijzonder voor de kassenbedrijven. Maatregelen zul len ook dienen te worden genomen tegen lucht- en waterverontreini ging. Ter bescherming en verbetering van het milieu zal men zoveel mo gelijk groen moeten aanbrengen. Uit gegaan wordt van dertig grote bo men per hectare in de bestaande wijken en zestig bomen, waarvan zes tig procent grote, in de nieuwe wij- In het nu nog "groene?' gebied van de Kamphui zerpolder wil Rijnsburg in de toekomst 800 woningen gaan bouwen met wijkwin kels en recreatieve voorzie ningen. ken. Op de bedrijfsterreinen zullen eveneens zoveel mogelijk bomen, moeten worden geplant. Op 't ter rein van de camping dient een brede en stevige beplantingsstrook aange bracht te worden, mede om rede nen van landschappelijke aard. In de bestaande bebouwing en in de nieuwe wijken zal de mogelijkheid bestudeerd moeten worden om het voetgangersverkeer en de speelgele- genheid zoveel mogelijk van het ge motoriseerde verkeer te scheiden door het maken van voetgangersge bieden. Naast al deze maatregelen, meent de werkgroep, zal een goede voorlich ting over 't leefmilieu aan de bevol king gegeven moeten worden door bijvoorbeeld het inschakelen van scholen en dergelijke. WADDINXVEEN De serie or gelconcerten v«n de Hervormde Or gelcommissie, die zich steeds in een goede belangstelling mogen verheu gen, wordt a.s. zaterdag voortgezet met een concert door Jaap Hillen. organist van de Grote Kerk te Bre da. Jaap Hillen bekleedt de voor Ne derland unieke functie van Cantor van de Rijksuniversiteit in Utrecht. Hij geeft als zodanig leiding aan het amateur-muziekleven binnen de universitaire gemeenschap. Onder zijn leiding vindt jaarlijks een aantal uitvoeringen plaats van klassieke werken, waaronder Bachs Hohe Mes- se en de Mattheus Passion. In zijn loopbaan als organist heeft hij de handicap gehad dat hil na. zijn aanstelling in Breda twintig jaar beeft moeten wachten voor het gro te orgel in de Bredase kathedraal gereed was. Sinds 1969 heeft hij ecjh- ter de beschikking over één van de fraaiste instrumenten in ons land, HAZERSWOUDE Het woonwa genkampje aan de Westzijdeveg te Hazerswoude-dorp zal voorlopig moe ten worden gehandhaafd. B. en W. komen tot deze conclusie, evenals de commissie voor planologie, die vindt dat het thans niet tot de reële moge lijkheden behort om dit mini-kamp op te heffen c.q, te verplaatsen. Verplaatsing binnen de gemeente stuit af op de onmogelijkheid om te kunnen beschikken over een ge schikte plaats. Daarnaast zou een lange ty'd gemoeid zijn met het tot stand brengen van de planologische regelingen, die daarmee gepaard moeten gaan. WADDINXVEEN De Hervorm de Gémengde Zangvereniging Vox Jubilans moet het, naar men hoopt tijdelijk, stellen zonder zijn dirigent Andries Noordegraaf. Noordegraaf is in het ziekenhuis opgenomen en men verwacht dat hij geruime tijd de dirigeerstok niet zal kunnen han teren. Het bestuur van de vereniging heeft in Jan Bonefaas uit Gorinchem een vervanger kunnen vinden voor de duur van de ziekte van Noorde graaf. De eerstvolgende repetitie wordt gehouden op donderdag 22 fe bruari. 's avonds 8 uur in De Hoek steen. dal is opgebouwd uit vier manui j een pedaal en waarbij de disp tie 53 registers omvat. Geïnspir door dit mooie instrument is hij meer gaan toeleggen op het gj van orgelconcerten waarvan oi meer de orgelbespelingen voor radio getuigen. Het programma dat hij a dag om acht uur in de Brugkerk gehore brengt, bestaat uit van Sweelinck. Teltmann, Wall Bach en Mendelssohn-Bartholdy, als gewoonlijk zijn de program aan de kerk verkrijgbaar tegen voor volwassenen en voor kinds i tot 14 jaar f 1,—. Krom maakt faam ook dit jaar weer waar SASSENHEIM W. Krom, enige jaren achtereen de steil dammer tijdens de kampioens- bordenwedstrijden van de Sas heimse damvereniging SDV, mi zijn "faam" ook dit jaar weer w In de in drie groepen onderverd r de bordenstrijd is hij na de week gespeelde wedstrijden de speler, die nog geen winstpunt moeten afstaan. Tegen J. Dreef, deze partij nog ongeslagen slechts een verliespunt, ba i Krom zijn vierde overwinning successie en is opnieuw favo voor de eerste plaats. De overige partijen leverden nig verrassende uitslagen op, al loor G. Waarts tegen R. Helmus D groep 3 zijn eerste partij en blijft u Kuhn het in diezelfde afdeling merkelijk goed doen. Nu versloeg met zwart H. Bekebrede. 1 leidt zelfs in groep 3 met acht ten uit vijf partijen. De als n: e mers een en twee geplaatste spe N. Demmenie en J. van Duin len het bijzonder moeilijk krij hem van een van die eerste pl> sen te krijgen. Ook Burggn a speelt hier een opmerkelijke rol. Uitslagen en standen: groep 1: J. de Jong—Homan 20, B. Koif, kaasW. van Abswoude 11, DreefW. Krom 02. Stand: Krom 4 gespeeld 8 punten, 2. H 58, 3. Van Abswoude 5—7, 4. Jong 67, 5. Dreef 45, 6. Hon 4—2. 7. Kortekaas 51, 8. Ki 50. Groep 2: niet gespeeld. Gr 3: R. Helmus—G. Waarts 2—0, BekebredeH. Kuhn 0—2. Stai 1. Kuhn 5—8, 2. Burggraaf 4—7 Waarts 66, 4. Demmenie 45, Bekebrede 6—4, 6. Van der M«h, 3—3, 7. Van Duin 4—3, 8. Hel: 6—2. AMSTERDAM De kleintjes mogen er van Modehuis Barbi Farber de komende zomer weer erg mooi uitzien. Gista toonde het modehuis de zomercollectie en die bestond uit lange rij kleurige, stevige, modieuze en prijzige kledingstukk t voor jong Nederland. Vooral in de regenjassen-sector laat B n bara een hoop fantastie meespelen. NOORDWIJKERHOUT In de kapel van Sancta Maria, die honder- dfr bijeen zag om tevredenheid te tuigen met de aanwerving van etn nieuw koororgel, concerteerden de koristen van Sancta Maria. Dit gemengde vierstemmige zanggilde staat onder leiding van Wim van Cfldre, die we ook kennen als diri gent van het Neerlandia-orkest ln Leiden. Voor de orgelceremonie had Fel- ka Asma zich bereid verklaard, ln solo's en als begeleider. Het gaai bter om een "Johannes orgel", zon der ons doorgegeven bijzonderhe- o.en. Het heeft een flink aantal stem men. In het opzeiht van het noten beeld kan er alles op worden uitge leerd, maar in een Choral HI van César Franck, - een virtuoos en ou de rot als Asma wel toevertrouwd -. verraadt het al te duidelijk z'n electronlsche staat. Bij Bach-koraaiomspelingen op kleinoden als Wohl mlr (uit Kanta- te 147) en Herr Christ ein'ger Gottessohn behoeft een niet specia listisch getrainde luisteraar het nau welijks te merken. Evenmin in een Trio van Bach's leerling Krebs en in een Trumpet Menuet van de blinde Engelse romanticus en organist Al fred Hollins. Het kan in de z.g. Blacksmith-aria met variaties uit de 5de klavecimbelsuite van Handel. Maar dan met uitzondering van die laatste loopjes-variatie. Daarin de natureert het karakter van de mu ziek. Zoals ook goeddeels bij Francs. Lit wereldberoemde Toccata van Dubois kan het wel weer hebben, zo lang eahter de zwellers niets beder ven. Daar ligt de grootste concert zwakte in de crescendo's en decres cendo's, daar "rolt" het klankbeeld en vergaat alle koorsuggestie van boventonen. Voor barokmuziek, kleingoed vooral waar de z.g. ter ra ssendynamiek geldt, is het instru ment best concerterend bruikbaar. 1 genover min toch nog genoeg pius. De zachtgeaarde intonatie-na- tootsingen zijn vernuftig uitgedok terd. Asma vond zelfs een register dat het tweevoetsulitregister van het klavecimbel nabij kwam. Van Geldre's koor, ons niet eerder bekend, mag er zijn. Er zit vee] deugdelijk geoefend materiaal ln en met name bassen en tenoren reiken boven de gemiddelde koorcapaciteit •j. i Pslam 150 van Franck en Han- c.U's Messiah-Halleluja leverden ner gens weerstanden op. De akoestiek begunstigde nog de heldere stemvoe ringen. Het kerkpubliek werd mee betrokken in kerkzang bewerkingen van Vermulst en Huyberts, waar naast nog Psalm 93 op de melodie van Pirenne te vermelden valt God die ons heeft voorzien" (Huy- bfrts) is ons volkslied Gelukkig is het Land, herdicht door Huub Oos- tuhuis. KEES VERHOEF

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4