leker één record komt op aam van schaatsamateurs Fim Kan kwam vroeger altijd na de pauze Twente eerste na winst op Sparta: 1-0 APPIE HAPPIE K in Deventer zal meeste toeschouwers trekken elnemers or :venter Scorebord Kunstlichtcompetitie ARGENTIJNEN ZEGEVIEREN IN MUNCHEN THE LIONS HEEFT WEER SPONSOR EDAG 15 FEBRUARI 1973 Vorig jaar, op 12 maart 1972, peelde Ajax thuis tegen PSV. ijax won met 41. Rust 11, naar al kort na de rust was ,et 3—1- Afgelopen zondag, bij- pa een Jaar na dato, speelde Ajax opnieuw tegen de Eindho fenaren. Dit keer werd het 31. Rust 20, 18 minuten na rust _A, vlak voor het eindsignaal -1. Vrijwel identieke wedstrij- en dus, met een Jaar tussenpau- t. In navolging van de bekende mfsteker ivo Vettewinkel heb in beide wedstrijden het aan- al keren geturfd dat Jan van [everen in actie moest komen. In maart 1972 was dat vóór de rust 22 maal, na de rust 17 naai en in februari 1973 vóór le rust 27 maal en na de rust 17 maal. )oor Ifico Scheepmaker Daaruit blijkt dus, dat Ajax in ieide wedstrijden na de rust terugschakelde in de tweede ersnelllng", "stoom afblies" "rijn voorsprong consolideerde" f wat voor betitelingen er nog neer bestaan voor "kalmer aan loen". In andere wedstrijden al dat dus ook wel het geval Ijn, behalve waarschijnlijk als e stand diep in de tweede helft log gelijk as of Ajax zelfs ach- er staat. Twee vragen wellen bij mij op als ik over dit verschijn sel nadenk. Ten eerste: is het verstandig van Ajax om die an derhalf uur speeltijd zo in te de len? Als we ervan uitgaan dat profvoetbal showbussines is, moet het antwoord "nee" luiden. Wim Kan kwam vroeger altijd na de pauze. Toon Hermans zal er niet over peinzen zijn beste nummers in het begin te zetten, hy bewaart ze tot het laatst. Als Je wilt dat de mensen met een gevoel van welbehagen naar huis gaan, vastbesloten om de volgende keer terug te komen, dan moet Je ze als voetbalclub een "slotoffensief" aanbieden, zo mogelijk gepaard gaand met enkele doelpunten. Vraag De tweede vraag die me kwelt is: hoe moeten wij, als toeschou wers, daartegenover staan? U moet mij eigenlijk niet meere kenen, want ik kom er op mijn perskaart gratis voor niemendal op, krijg vooraf een gratis pro gramma en in de rust en na af loop gratis drinken, en als ik vervolgens laatdunkend over het vertoonde schrijf, krijg ik daar nog voor betaald ook. Maar u zelf? U betaalt, laten we zeggen: 10 gulden voor anderhalf uur topvoetbal, zittend bij te wonen. Vijf gulden per helft. Maar voor die tweede helft krijgt u slechts gedeeltelijk waar voor uw geld. Laten we zeggen voor 4 gulden. Heeft u dan een gulden teveel betaald (vijf plus vier is negen gulden)of moet u rekenen dat u voor de eerste helft zes en voor de tweede vier gulden hebt be taald? Zo zal Ajax wel redene ren, denk ik. Goed, we houden even die verdeling zes en vier gulden aan. Nu zijn er nogal wat mensen die tien minuten voor het einde weggaan om de druk te te ontlopen, die mensen gooi en ongeveer een gulden zomaar aver de balk: zij hebben nog voor een gulden wedstrijd te goed, maar zien daar vanaf. Als het erg spannend is blijven ze heus wel zitten, maar het is vaak niet spannend meer, de spelers heb ben dn hun tweede versnelling teruggeschakeld, etc. Wat ik mij nu afvraag is dit: als er mensen zijn die tien minuten voor het einde al weggaan, dan zullen er ook wel mensen zijn die in de rust al weg willen, mits ze niet het gevoel hebben dan vier gul den weg te smijten daarom wil ik dit voorstellen: geef de men sen de gelegenheid, drie soorten kaartjes te kopen: voor de hele wedstrijd, voor de eerste helft, of voor de tweede helft laat ze zes gulden voor de eerste helft (sta tistisch gezien de „beste helft") betalen, vijf gulden voor de tweede 'helft, en wie de hele wed strijd ineens neemt krijgt een gulden korting en betaalt slechts tien gulden. De mogelijkheid moet bestaan, dat men in de rust een kaartje voor de tweede helft bijkoopt, als men zozeer geniet dat men de rest van de wedstryd in geen geval wil mis sen. Onvoorstelbaar De grote vraag is natuurlijk, wat het voordeel van zo'n rege ling is? Een nadeel is de admi nistratieve rompslomp: Er moeten meer verschillende kaartjes worden gedrukt en in elk vak moeten kaartjes- verkopers aanwezig zijn die in de rust „tweedehelftjes" ver kopen. Maar de voordelen voor het Nederlandse voetbal, en voor het voortbestaan van ons voetbal zijn onvoorstelbaar groot. In de eerste plaats lok je nu ook al die mensen naar het stadion, die een tientje wel wat begrotelijk vinden voor een ge beuren waarvan zij de kwaliteit tevoren niet kennen. Als je naar de film gaat weet je te voren dankzij de recensies of je iets goeds te wachten staat, maar dat weet je bij voetbal niet: het verslag wordt pas ge schreven als het al te laat is. Nu gaan die twijfelaars toch maar, denkend: die zes gulden voor de eerste helft kunnen me de kop niet kosten, ik kan het een helft aanzien, bevalt het me niet, dan ga ik weg en ga ik voor de vier gulden die ik in mijn zak gehouden heb, naar de film. Er komt om te beginnen dus meer „aanvangspubliek". La ten we zeggen dat er bij Ajax- PSV onder de huidige, normale omstandigheden 23.000 mensen komen die allemaal een tientje betalen en dus 230.000 in het laatje brengen (ik vereenvoudig en rond het allemaal af om de redenering te vergemakke lijken). Kan men gesplitste kaartjes kopen, dan zit het Ajax-stadion bij het beginsig- naal vol: 30.000 mensen. Daar van hebben 10.000 een heel kaartje gekocht voor tien gul den, maakt 100.000. De rest, 20.000 man, heeft alleen een eerste helft-kaartje gekocht voor zes gulden: totaal f 120.000. De zekere opbrengst is dus 220.000. En nu komt het. Het is er Ajax natuurlijk alles aan gelegen om ook die eerste helft bezoekers vast te houden, dus reken maar dat de spelers zich de benen uit het lijf lopen, re- sul'taatvoetbal is er niet meer bij, het hele stadion zindert van voetbalvreugde, zodat alleen doodarme toeschouwers, die echt geen vijf gulden extra kun nen spenderen, van de tweede helft moeten afzien. Laten we even aannemen dat Ajax inder daad zodanig speelt dat nie mand weg wil (en ook in de tweede helft op volle kracht door blijft draaien, omdat de toeschouwers zich anders „gro telijks belazerd" kunnen voe len) Dat betekent dan dat 20.000 mensen nog eens zes gulden dokken, maakt 120. 000 extra, tel daar de 220.000 van daarnet bij op en u krijgt een totale recette van 340.000. Dat is dus 110.000 méér dan bij de oude methode. Van die meeropbrengst kunnen gemak kelijk de extra controleurs en kaartjesverkopers worden be taald, die in de „gele vakken" (vakken waar alle kopers van „eerstehelftjes" worden onder gebracht, hun kaartjes zijn na melijk geel) alle blijvers blik semsnel van een tweede kaart je voorzien. Ik voorzie overi gens wel. dat daarvoor de rust tot een half uur moet worden uitgebreid. Maar ook dat be hoort bij showbusiness. De mensen kunnen dan op hun ge mak iets gaan drinken of eten in de kantine, het bevordert de gezelligheid en de post „horeca- inkomsten" wordt ook weer drastisch vergroot. Nee, hoe meer ik er over nadenk, hoe meer ik er van overtuigd raak dat alleen die kaartjessplitsing het Nederlandse voetbal nog kan redden... Genoten Als u toevallig de Duitse tv kunt ontvangen heeft u zater dagavond waarschijnlijk de sa menvatting gezien van Hertha BSC-Bayern München. Bayern won met 25. Scheidsrechter was de heer Quindeau, geen ty pisch Duitse naam als u het mij vraagt. Maar ik heb wel erg van hem genoten eerst gaf hij Her tha een penalty, maar Horr schoot naast. Daarna kreeg Ba yern een penalty wegens hands (handelfmeter heet dat in het Duits). Gerd Müiler schoot hoog in. In de tweede helft kreeg Hertha nog twee foul-elfmeters van scheidsrechter Quindeau. De eerste werd door Kudi Mül- ler. de tweede door Luggi Mui ier verzilverd, waarmee de bitte re pil van de gemiste straf schop wat verguld werd tegen over de Berlijnse toeschouwers die, gebronsd door de winter sport, zaten te vernikkelen op ie tribune. Terwijl Hertha dus met 2—5 van Bayern voor zijn roodkoperen kreeg (prijs u ge lukkig. mijn voorraad oudroest is hiermee opgesoupeerd)was Bayern toch erg ontevreden over de arbiter vanwege die drie penalty's tegen. Ten onrechte, vond ik, eindelijk eens een jcheidsrechter die simpelweg overtredingen die op het mid denveld met een directe vrije- schop zouden zijn bestraft, bin nen het strafschopgebied tot pe- ïalty's promoveerde. Zo hoort iiet. Bij de laatste penalty (Bec kenbauer nam een Hertha-spe- ler in de heupzwaai) applaudis- ;eerde Beckenbauer nadrukke lijk, vlak voor de neus van Quindeau. Deze haalde onver stoorbaar de gele kaart uit zijn sak en stak die in de ludht. Beckenbauer, ook niet meer te intimideren natuurlijk, bleef rustig applaudisseren. De scheidsrechter haalde ztfn schouders op en hervatte het spel. Zo mag ik het graag zien. CENTER Eén record komt dit seizoen toch zeker op van de amateurs. Het wereldkampioenschap schaatsen heren, dat dit weekeinde in Deventer wordt gehouden, meeste toeschouwers trekken. Tot op dit moment zijn er de 20.000 kaarten verkocht voor twee dagen. De zondag meest in trek. Twee-derde van het aantal kaarten werd die dag verkocht. kaartverkoop voor deze Bmpioenschappen werd een vijf geleden in handen ge- ran Kortekaas Publicity, dat andere ook sportsponsor Is klant heeft. De KNSB iverigens niet alleen voor dit bureau in de arm. Het edoeling dat het ook de pu- ations van de schaatsbond rzorgen. .acké iVENTER Aan de wed- ten om het wereldkam- "sdhap schaatsenrijden heren, die zaterdag en ag in Deventer worden ge tal .zullen 39 rijders uit 16 en deelnemen, lijst ziet er als volgt uit: derland: Jappie van Dijk, 1 van Helden, Harm Kui- Piet Kleine en Jan Derk- reservp; j,an Palsma. onvegen: sten Stensen, Bollerud, Erik Vea, Dag- Hagen en Jan Egil Stor- Reserve: Bard Henriksen. ^jet-Unie: Vladimir Iva- Valeri Lavroesjkin, Joeri dakov en Serge Martsjoek. Vladimir Barabasj. Göran Claeson, Bo "sson en Dan Johansson. Or Jan Sandler, lenigde Staten: Bill Lani- Gary Jonland. John Cassidy en Ge in. Masaki Suzuki en Peter Lake en PHry Sandys. Chao Wei-chang en ^Shao-Hua. Reserves: Hi en Chin Kuang- Duitsland: Herbert en Hulmut Kraus. alië: Colin Coates en is. Raimo Hietala en tlakka. Bruno Toniollo en Gloder. Reserve: Iva- berghi. nrijk: Ludwig Kronfuss. land: Franz Krien- ai gelopen Jaren was er geen kaartje tc krijgen voor dergelijke grote eve nementen. Nu moest men plotseling het schaatsen gaan verkopen. Moest, Ja, want toen de profs hun eerste wedstrijd gingen rijden was het al januari en kon men de bouw SCHOONHOVEN Voor de Zuid. hollandse promotiewedstrijden van de Nederlandse Volleybalbond werden de volgende wedstrijden gespeeld: HEREN: Total/DS 3Jupiter 31; Leython ACGVC 13; Punch 2Jodan Boys 03; ZovocDonar 30; ThorDIO 31; LUSVZevenklappers 32; DonarTotal/DC 3 32; Thor Leython AC 30; Jodan BoysZovoc 0—3; GVC—LUSV 2—3; Zevenklap persPunch 2 30; DIOJupiter 3—0. STAND: DIO 15—36 GVC 15—20 Zovoc 13—35 Total/DS 3 15—19 Thor 14—35 LUSV 15—18 Zevenkl. 1533 Jupiter 1515 Jodan B. 1523 Punch 2 144 Donar 15—21 Leyth./AC 15— 4 DAMES: KVCDAC 30; OlympiaLeython AC 2 23; Leython AC 2Jupiter 30; MSVZovoc 32; Skania 31; DACOlympia 03; Dosko— De Valken 31; Be Fair 2Gemini 03; De ValkenLeython AC 2 13; ZovocSkania 31; JupiterBe Fair 2 32; OlympiaDosko 13; Gemi ni—MSV 3—0. STAND: Leyth. AC 2 16-43 Skania 15—18 Gemini 15—40 MSV 15—16 Dosko 15—30 DAC 15—16 De Valken 15—29 Be Fair 2 15—14 Olympia 16—29 Jupiter 15—12 Zovoc 15—21 KVC 15— 5 van de tribunes in Deventer niet meer stop zetten. In april van het vorig jaar al had men besloten de capaciteit van 15.000 op 26.000 te brengen voor dit wereldkampioenschap. Dat was im mers nog ruim voordat er iets be kend werd over de intrede van het professionalisme in de schaatssport. Toen begin januari bleek dat de animo voor het schaatsen voor een groot deel was verdwenen, moest de KNSB wel iets gaan doen, wilde men geen gevoelig verlies lijden. Tribunes neerzetten kost nu een maal geld. Hans Kortekaas stelde samen met zijn medewerkers in korte tijd een verkoopplan samen. Men kan nu in zestig WV-kantoren in Neder land, op alle ijsbanen en in Overijs sel bij een groot aantal benzine pompen kaarten krijgen. „Er bestond helemaal niets op dat gebied omdat normaal al maanden van tevoren zo'n evenement was uitverkocht. Vla de IJsverenigingen", aldus Hans Kortekaas. In het begin leek het allemaal niet erg rooskleu rig, maar na de spannende wed strijd in Grenoble om het Europees kampioenschap begon de kaartver koop zoetjesaan te lopen. „De laat ste weken verschijnen er nu ook verhalen over schaatsen in een gioot aantal huis-aan-huis-bladen en bij die kranten kan men ook kaarten bestellen", aldus Kortekaas. „En ik geloof dat er als het weer een beetje meezit tijdens het week end ook nog veel mensen zullen be sluiten naar het schaatsen te gaan. Vooral omdat door de nieuwe auto snelweg Deventer voor de mensen uit het westen een stuk dichterbij is gekomen." De situatie is wel veranderd in een paar Jaar. In 1969 zagen 60.000 toe schouwers het wereldkampioen schap. Juist die 60.000 die de Ame rikaanse geldschieters voor zich za gen voor ze met de schaatsers in zee gingen. Dit jaar zijn echter ner gens, noch bij profs noch bij ama teurs, veel mensen wezen kijken. De spanning, die in Grenoble heer ste over de nieuwe Europese kam pioen zal zeker ook weer in Deven ter aanwezig zyn. En dat kan mis schien de broodnodige sfeer bren gen. Een sfeer, die Deventer vanaf het begin in 1966 altijd heeft ge kenmerkt. Niet voor niets werd het een tweede Bislet genoemd. m wk Hij is zo langzamerhand een bezienswaardigheid. De toe schouwers in Deventer zullen 42-jarige Franz Krienbühl on getwijfeld weer langdurig met geluid gaan begeleiden als hij in de schaatsen stapt. Krienbühl ligt zich daarop op de massage-tafel al te verheugen ENSCHEDE FC Twente en Sparta hadden geen ongelukkiger avond kunnen kiezen voor het in halen van de In november van het vorig jaar afgelaste wedstrijd voor de kunstlichtcompetitie. Slechts duizend voetballiefheb bers bleken gisterenavond niet de voorkeur te hebben gegeven aan de huiskamer, waar de Duitse te levisie een rechtstreekse repor tage gaf van de interland Duits landArgentinië. De minimale belangstelling was echter op de inzet van beide ploe gen niet van nadelige invloed. De Enschedeërs zegevierden volkomen verdiend met 1-0. Hoewel Twente zijn eerste plaats op de ranglijst op PSV heroverde, was trainer Kohn na afloop somber gestemd en dat was niet verwonderlijk, want Pahl- platz en Drost hielden vrij ernstige blessures over aan dit duel. Pahl- platz kreeg een trap tegen de enkel en Drost liep een gescheurde spier cp. Bij Sparta moest Ter Horst we gens een spierblessure voortijdig het veld ruimen. Hij mocht, kort na rust. niet meer worden vervangen, omdat trainer Steegman tijdens de pauze Klijnjan en Kowalik al had ingezet voor respectievelijk Bosveld en Kreuz. Twente was zowel voor rust als erna vrijwel zonder onderbreking in de aanval, hoewel Kohn de broers Van de Kerkhof vrijaf had gegeven en Van der Vall en Oranen wegens blessures niet waren opgesteld. MÜNCHEN (AP) Het Argentijn se nationale voetbalelftal heeft West- Duitsland gisteren in een vriend schappelijke wedstrijd in het Olym pisch Stadion van München met 3—2 verslagen. Bij rust was d« stand 20 in het voordeel van de Argentijnen. Score verloop: Ghiso (5e minuut) 10, Alonso (14e minuut) 20, Brindisi (67ste minuut) 30 (strafschop), Heynces (77ste minuut) 3—1, Cull- mann (89 ste minuut) 3—2. Sparta, dat Eykenbroek. Walbeek en Van der Veen miste, dankte het voornamelijk aan doelman Does burg, dat het in de eerste helft geen achterstand opliep. Dat het uitvallen van Ter Horst niet meteeh Enschedese doelpunten opleverde kwam voornamelijk omdat scheids rechter Weerink meermalen toonde de buitenspelregel slecht te kennen, ras een kwartier voor het einde nam Twente verdiend afstand. Not- ten, die eerder van ver keihard te gen de lat had gekogeld, mocht op links een hoekschop nemen. Jeuring kopte de bal precies voor de voeten van invaller Bruggink, die van dichtbij hoog en onhoudbaar in schoot: 1-0. Hoewel Sparta na die achterstand duidelijk geïnspireerder ging voetballen kwam de Enschede se voorsprong niet meer in gevaar. AMSTERDAM De basketbal vereniging The Lions heeft een nieuwe sponsor gevonden. Het uitzendbureau Raad en Daad ging met de basketbalvereniging in zee voor ongeveer een ton per jaar. Het contract geldt voorlo pig voor een jaar, met daarbij een optie voor nog eens twee jaar. The Lions kwam aan het eind van de vorige competitie in het nieuws, toen er dubbele contracten met Mars bleken te zijn. Het bestuur van Lions werd daarop geschorst en ondanks de donatie van Mars dit jaar stond het er slecht voor met de Zandvoortse eredivisieclub, die in een paar Jaar doorstootte naar de top. Zoals zovele clubs ging Lions de boer op om een nieuwe sponsor te vinden. Daarbij kwam men ook bij het uitzendbureau Raad en Daad, dat nog weinig aan de weg timmerde, maar dat toch wel wilde. Binnen een week werd men het eens en onder het toeziend oog van NBB-voorzitter Ruud Frese werden de contracten getekend. Juist waar schijnlijk door die korte tijd van voorbereiding maakte men bij de presentatie weer een aantal kardi nale fouten. Ondanks herhaald vra gen wilde men het sponsorbedrag eerst niet noemen. Men deed zeer geheimzinnig, wat gezien het verle den van Llons niet bepaald goed overkwam. Na afloop van de pers conferentie, in een onderonsje, bleek weer eens hoe slecht men dit soort zaken voorbereidt. Had men zich wel gerealiseerd wat te doen met een naam als: Raad en Daad/The Lions? Verwacht men dat deze naam voluit in de kranten zal verschijnen? Gelukkig bleken de mensen van Raad en Daad zeer reëel en men bekende dat men daar inderdaad niet bij stilgestaan had. The Llons heeft weer een sponsor. Voor zeker een jaar garandeert dat topsport In Zandvoort. Men zal voor het sponsorbedrag zeker weer over twee Amerikanen kunnen beschik ken en kunnen blijven meedraaien in de eredivisie. Het eerste probleem lijkt overigens om het publiek weer naar de Zandvoortse sporthal te krijgen. Maar hoe dat te doen, dAar had het bestuur van The Llons nog niet over nagedacht.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17