taking in Suriname ereikte hoogtepunt XPERIMENTEER - PROJECT IJ TWEEDE-KAMERLEDEN ai Nakaarten door EEG-ministers Veel teveel kinderen krijgen straks geen leven. Geboortenbeperking is noodznnk. idse werkgroep propageerde plan in Den Haag tM ERDAG 15 FEBRUARI 1973 pan onze speciale verslaggever) MARIBO De Surinaam- ■ring en vertegenwoordigers, stakende vakboncen hebben voor het eerst direct over- ileegd om tot een oplossing D van de conflicten die in de •n dagen enkele duizenden de stakers op de been brach- olgens stakingsleider Henk ierg heeft de staking zijn lint bereikt, al zullen in de dagen nog acties onderno- rden. ft overleg met de regering de vakbonden in de eerste i de maatregelen ongedaan die de regering bij het uit- van de stakingen uitvaardig de. Hieronder worden gerekend de dwangsommen die door de rechtbank gesteld werden voor iedere dag dat de douane-ambtenaren weigerden, aan het werk te gaan (deze worden geschat op miljoenen guldens, die de vakbond niet kan betalen), de degra daties van ambtenaren die aan de staking deelnamen, en verder eisen de bonden doorbetaling van de lonen over de stakingsdagen. Herrenberg zei dat gedurende de onderhandelingen stakingsacties voort zullen gaan om de regering onder pressie te blijven zetten. Hij verwachtte geen grote conflicten, en nog minder dat Nederlandse troepen Ingezet zouden moeten worden. Herrenberg merkte on dat de Su rinaamse politie zich tijdens de af gelopen rellen zeer beheerst had ge dragen, en kennelijk instructies van N-gerhand had gekregen om een crisissituatie te voorkomen. "We mogen de strijd niet verliezen", zei Herrenberg, "want dan is het ge daan met de vakbonden en de socia listische beweging in Suriname. Als de regering wint, moeten maatre gelen en wetten verwacht worden, t.'ie de vrijheid in het land nog meer vallen beknotten". De vakbonden zien het huidige over leg met de regering als een eerste fase van onderhandelingen om tot i-.f r spoedige oplossing te komen van de stakingen. In een tweede fase wil men de regering houden aan de be loften die gedaan werden toen de re gering na de val van 't kabinet-Pen- gel in maart 1969 aan de macht kwam. Herrenberg stelt zich hierbij een permanente commissie voor, be- s aande uit afgevaardigden van zo wel de regering als de vakbonden om eer sociaal vijfjarenplan voor Suri- lame op te stellen. (Suriname heeft gr en sociale voorzieningen). "Deze regering dankt zijn bestaan aan de vakbonden, zegt Herrenberg. Het waren tenslotte stakingen die Fengel ten val brachten, en dat was deze regering ook duidelijk want zij lanceerde de leuze dat er een "nieu we orde" diende te komen. Daar is niets van terecht gekomen. Ze hebben rechts geregeerd. Ze heb ben geen enkele beleidsbeslissing ge nomen die hun beloften waar kon maken". Ontspanning voor bejaarden LEIDEN In het kader van de cntspanningsbijeenkomsten, die re gelmatig in ,,Het Oudeliedenhuis" aan de Herengracht worden gegeven, trad gisteravond het .Artiestenpalet" op. Een aantal artiesten, bekend van radio en t.v., zorgde voor een geani meerd en afwisselend programma, waarmee de bewoners zich kostelijk amuseerden. Burgemeester bij bruidspaar LEIDEN Burgemeester Vis heeft ■vanochtend in het Transvaalhof een bezoek gebracht aan het diamanten bruidspaar A. van der Heijden-On- vlee. Tijdens een geanimeerd gesprek passeerde de gehele levensloop van biuid (85) en bruidegom (88), die acht kinderen hebben en een groot rageslacht, de revue. HAAG/LEIDEN De Werk. lilieubeheer aan de Leidse is gistermiddag door tweede-kamercommissie rkeer en Watersbaat ge- yer het voorstel om een mteer-project op te zetten vervoer in het gebied tus- ien en Den Haag. igspunten voor het project gens de werkgroep een se- [ebruik van de auto, maat- ter bevordering van het vervoer en maatregelen rendabeler gebruik van ande weginfrastructuur. hebben Gedeputeerde ran Zuid-Holland de mdnis- Verkeer en Waterstaat ge- iubsidie te verlenen voor de iding en uitvoering van het In de brief stelden GS zich de hoofdlijnen van het ex- teer-project. Zij dringen er bij de minister op aan, dat jeci an rijkswege in nauw met de provincie verder zal voorbereid. ve de steun van de provin- It de Werkgroep Milieube- UISWERK ÉKAMER HAAG Tijdens de begro- handeling van het ministerie •j. Jlksgezondheid en Milieuhy- 'I* b door mevrouw VederSmit een motie ingediend om het Irk te herstructureren. De mo- i ondertekend door de vijf egeringspartijen. Zij vragen gulden om de financiële basis stevigen. Ongeveer dezelfde tn bewegen de drie progres- artijen tot het wijzigingsvoor- maar liefst 3,7 miljoen voor uiswerk extra uit te trekken. 18 drag dat zes maal zo hoog is. edrag zou moeten worden ge- 1,2 miljoen voor vakantie- ging van wijkverpleegkundi- 2,5 miljoen voor aanpassing salarissen van het kruisper- heer inmiddels ook van de gemeen ten Leiden, Leiderdorp en Oegst- geest bericht ontvangen dat zij steun willen verlenen aan het project. Datzelfde is het geval met de stuurgroep voor het verkeers- en vervoersplan van de Leidse agglome ratie. Verder zal in de Haagse ag- glorr oratie nader op het project worden ingegaan door het Inter gemeentelijk Overlegorgaan. De Leidse werkgroep heeft zich deze jveek ook schriftelijk tot mi nister Udink (Verkeer) gewend. Men Man met mes neergestoken AMSTERDAM (NAP) De 59- jarige Amsterdammer J. van Schep pingen is ernstig gewond naar het OLV-gasbhuis overgebracht nadat hij gisteren in zijn woning in de 2de Oosterparkstraat enige malen met een broodmes was gestoken. De vermoedelijke daderes, de 21-Jarige uit Curacao afkomstige I.R. is aan gehouden. De vrouw woonde sa men met een vriend op een kamer bij het slachtoffer. De vriend had haar dinsdag ver laten nadat zij hem bij een ruzie met een schaar in de borst had ge stoken. Volgens de politie had zij ook zijn kleding aan stukken gesne den. Omdat de heer Van Scheppin gen genoeg had van het geruzie van tweetal verzocht hij de vrouw gis terochtend haar boeltje te pakken en te verdwijnen. Zij ging daarop naar haar kamer, maar keerde even later terug met het broodmes. verzet zich daarin tegen het denk- Het tweede rapport is in discussie provinciale staten via een motie, beeld van GS om het project bin- bij de gemeente Wassenaar en Morgen komt het experimenteer - nen de streekplan-voorbereiding Rijkswaterstaat terwijl GS een pre- project aan de orde in de vergade- voor het gebied Zuid-Holland-West te plaatsen. De werkgroep is ervan overtuigd dat het project daardoor op de lange baan wordt geschoven, terwijl juist de bedoeling is om maatregelen op korte termijn te ne men en het effect te toetsen, zodat die kennis in een streekplan kan worden verwerkt. Binnen het kader van het experi menteerproject zijn inmiddels de eerste rapporten verschenen. Zo is er een plan voor doorgaande fiets routes in en om Den Haag, het on derzoek naar de verkeersonveilig heid op de Rijksstraatweg en het openbaar vervoerplan Den Haag- Leiden 1973—'75. Wat het eerste plan betreft: de Haagse wethouder Bastet heeft de samenstellers van het rapport verzocht met een nader uitgewerkt plan voor een bepaalde fietsroute te komen. Onderzoek in Jemen Amnesty International heeft de volksrepubliek Zuid-Jemen gevraagd onmiddellijk een onderzoek in te stellen naar de dood van ongeveer zestig politieke gevangenen. Volgens de regering van premier Ali Nasser Mohammed zijn de betrokkenen in oktober J.l. doodgeschoten toen in drie gevallen gevangenen poogden te ontvluchten toen zij van de ene naar een andere gevangenis werden overgebracht. In april van het vorig jaar waren bij een dergelijke gelegenheid 18 poli tieke gevangenen om het leven ge komen, aldus dé lezing van de Zuidjeminitische autoriteiten. advies voorbereiden. Het derde rap- ring van de provinciale vaste com port kreeg vorige week de steun van missie voor verkeer. 613e 4 Staatsloterij DERDE KLASSE 14 FEBRUARI 1973 Prijzen van: f 25 zijn gevallen op nummers eindigende Op: 6 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende Op: 50 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende Op: 98 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende Op: 11 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 73 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 82 f 200 zijn gevallen op nummers eindigende Op: 916* f 400 zijn gevallen op nummers eindigende Op: 867 f 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 058 f 2.000 zijn gevallen op nummers eindigende Op: 8332 Een prijs van: f 5.000 is gevallen op het nummer: 085599 f 5.000 is gevallen op het nummer: 011453 f 5.000 is gevallen op het nummer: 031241 f 5.000 is gevallen op het nummer: 016002 f 5.000 is gevallen op het nummer: 018036* De prijs van: f 10.000 is gevallen op het nummer: 095662 f 25.000 is gevallen op het nummer: 043371 f 50.000 is gevallen op het nummer: 056453 f 100.000 is gevallen op het nummer: 047554 Een extra prijs van f 250.000 is gevallen in de serie U op het nummer: 064300 En een troostprijs van f 4 .000 op nummer: 064300 van elk van de andere series. Een extra prijs van f 500.000 is gevallen in de serie N op het nummer: 054257 En een troostprijs van f 5.000 op nummer: 054257 van elk van de andere series. Attentie: op een met een gemerkt nummer is ook nog een van de lagere prijzen gevallen. Publikatie aanpeboden door dit blad. in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame BRUSSEL De ministers van Fi nanciën van de EEG hebben gister avond uitgesproken dat zij vastbeslo ten zijn de ontwikkeling naar een economische en monetaire unie van de negen landen onverwijld voort te zetten hetgeen met zich meebrengt de deelneming van alle lid-staten aan het gemeenschappelijke monetaire stelsel. De EEG-ministerraad is van mening dat de besluiten die op dit punt door de topconferentie van Pa rijs zijn genomen versneld zouden moeten worden uitgevoerd, in dit \frband zal de commissie voor 30 ju ni van dit jaar een rapport uitbren gen over de aanpassing van de mo re taire steun op korte termijn en de oorwaarden voor een geleidelijke i ooling" van de reserves. De raad is van mening dat de gemeenschap üi het licht van de recente gebeur tenissen onverwijld een gemeen schappelijk standpunt moet bepalen met betrekking tot de hervorming van het internationale geldstelsel ten einde een extra impuls te geven aan het werk in de groep van twintig v an het Internationale Monetaire Fonds. De plichten van de ouders vormen de grondslagvoor de rechten van de mens. In de universele verklaring van de rechten van de mens staat geschreven, dat de mens niet alleen recht heeft op leven, doch ook op gezondheid en welzijn. Gezondheid betekent naast lichamelijk welzijn ook geestelijk welbevinden. Voorwaarde voor geestelijk welbevinden vormt het leefmilieu van de mens. De gezondheid van het leefmilieu wordt bepaald door ruimte-rust-reinheid. Ruimte-rust-reinheid worden verstoord door steeds toenemende bevolkingsdichtheid. Plicht van de ouders is het daarom door geboorten- beperking mede te werken aan het afremmen van de bevolkingsgroei en daarmee aan het scheppen van menselijke rechten voor de komende generatie. Prof. Dr. P. Muntendam oud-Directeur-Generaal van de Volksgezondheid oud-hoogleraar in de sociale geneeskunde voorzitter Staatscommissie Bevolkingsvraagstuk Dit zijn de weinig opzienbarende conclusies waartoe de EEG-minister- taad gisteren is gekomen na een ver gadering die duurde van 5 u. 's mid dags tot 11 uur 's avonds. In feite nad deze bijeenkomst natuurlijk het karakter van nakaarten over reeds genomen besluiten. De Benelux-lan- Gisteren is het inschrijvingsbureau van de Gemeentelijke diversiteit in de Amsterdamse Joden Breestraat door stu- tenten bezet: bij de ingang van het gebouw konden sympa- ikiserenden hun handtekening op lijsten plaatsen, terwijl er ook voor de stakers in Suriname gecollecteerd werd drn grepen de gelegenheid aan om ha monde van de Nederlandse ml- Een recent onderzoek heeft aangetoond dat77% van afle Nederlanders maatregelen wenst tegen overbevolking. (NIPO 71) nister Nelissen te laten weten dat zij ae procedure die Engeland, Frank rijk en West-Duitsland hadden ge volgd onjuist vonden.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15