Van Otterloo op jubileumplaten Geweldige lp van Barbra Streisand Na Zen op de solo toer GOUWE VAN WEESEL POCO: OUWE Amusementuit de ,iren voor de oorlog "A good feeling to know PAOINA 13 Het Residentie-Orkest heeft onder eigen label onlangs twee platen uitgebracht, die een hommage vormen aan Willem van Otter loo, ter gelegenheid van diens afscheid als vast dirigent. De platen (totale oplage 13.000 stuks) zijn uitsluitend verkrijgbaar voor abonnementhouders van de verschillende R.O.-concertseries. Plaat nr. 1 bevat werken van Beethoven, Haydn, Debussy en Ravel, plaat nr. 2 composities van Van Otterloo, Dukas, Rich. Strauss en Berlioz. Beethovens korte ouverture tot het ballet Die Geschöpfte des Prometheus heeft een keurige, maar weinig geïnspireerde uitvoering gekregen. Iets minder verzorgd en nogal schools klinkt Hadyns symfonie nr. 101 in D "De Klok". Zeer fraai en boeiend daaren tegen is de uitvoering van Debussy's Prélude l'après-midi d'un faune geworden, en hetzelfde geldt voor de Rapsodie espagnole van Ravel, met dien verstande, dat dit werk op de grammofoonplaat aan kracht lijkt in te boeten ten opzichte van een zaal-uitvoering de zwarte schijf kan de concertzaal (gelukkig!) nog steeds niet geheel vervangen! De tweede plaat is als geheel (uitvoering en repertoirekeuze) aan merkelijk beter geslaag dan de eerste. Over van Otterloo's Sym- phonietta voor 16 blaasinstrumenten kunnen we kort zijn: de inter pretatie van de dirigent is in de loop der jaren nauwelijks veran derd, en dit stuk is in Leiden reeds meermalen uitgevoerd. De Tovenaarsleerling van Paul Dukas kan op diverse manieren worden opgevat; Van Otterloo zoekt het in een opzwepend totaalbeeld van de toenemened wateroverlast, sommige andere dirigenten zullen het karakter van de bezems meer naar voren willen halen. Don Juan van Richard Strauss is altijd een van de paradepaard- jes van de Haagse dirigent geweest, en zulks komt ook hier duide lijk tot uiting. Verrassend lichtvoetig en speels zijn de twee Berlioz- fragmenten uit de verf gekomen: het Scherzo de la reine Mab uit Roméo et Juliette en de Marche hongroise uit Le damation de Faust. Concluderend kunnen we' stellen, dat alleen op de eerste kant van de eerste plaat de kwaliteiten van Van Otterloo's directie minder tot uiting zijn gekomen. De overige drie plaatkanten zijn inderdaad een eerbewijs aan de dirigent geworden. De technische kwaliteiten laten helaas enigszins te wensen over; de ruis is hinderlijk en de pauzes tussen de verschillende composities (vooral de overgang Debussy— Ravel) had men beter iets langer kunnen nemen. Het is my overigens niet helemaal duidelijk, wat de samenstellers van deze platen precies voor ogen heeft gestaan. Waarschijnlijk heeft men een representatieve keuze willen maken uit, de lievelings stukken van de dirigent. De bewonderaars van Van Otterloo zullen echter de namen van Bruckner en Mahler node missen. Het accent is nu wel erg sterk op het Franse repertoire komen te liggen. De platen zijn niet in de handel. R.G.H. ison voor I ac Hayes I-magiër Hayes heeft u eindelijk: de Edison die lime tijd voor hem klaar- Hij kreeg deze onderschei- in de gezamenlijke platen- voor de dubbel-elpee met filmmuziek van de amige film. Deze rolprent ebouwd uit allerlei enge oestan'den, maar de mu- niet eng. The Isaac Movement is een muzika- ep, die ontzettend sfeer muziek kan maken. „Black zoals Hayes zich laat n voert zijn groep inspire- zingend, spelend «i rschillende instrumenten* Igerend. Daarbij verzorgt ook nog even alle ar- lenten. De Edison die door dshuizen in de scheme- ayboy-Club in Schevenin- uitgereikt was dan ook i op zijn plaats. Dat nog eens onderstreept feit, dat het album in ca een Oscar kreeg voor filmmuziek. Het Engelse label New World kwam onlangs op de markt met 'n serie goedkope platen van ar tiesten, die ail lang htm sporen in de pop-wereld hebben verdiend Van die serie, waarvan de pla ten slechts f 8,90 kosten kozen wij er drie uit: platen met fijne gouwe ouwe muziek Ike en Tina Turner Revue Een plaat met nummers uit de beginjaren van dit super-soul duo. Een brok pop „Rock'N Soul" music (zo noemt de maatschap pij het tenminste) met grote songs als: Please, please, please; Think en Your precious love. Small Faces Niet de aller- grootste^hlts van de originele fa ces-met Steve Marriot maar wel fijne dingen, zoals „My way of giving", „Sorry she's mine" en „You's better believe it". De Small Faces blijven goed. Amen Corner en Small Faces Wel de grotere hits van de Faces zijn door New World om wonderlijke redenen op één plaat gezet met Amen Corner. Pijnlijk voor de laatste groep, want hun „Hey, hey giriT of „Half as nice" steken wel wat pover af bij de Faces" „Sha la- lala lee" en „Shake". J. v.d. N./B.V.D. ooroorlogs amusement in Ne- II and, verzameld door Wim eerder uitgebracht in 1966 1967, in 1968 met een Edison ei erscheiden. Twee lp's vol met dö [dsentiment voor de „oudere de", muziek en zang van (af 1 toe ver) voor de Tweede reldoorlog. Maar het is meer i amusement alleen. Dankzij aantal flitsen van radio-re portages kan men ook nog even snuffelen aan de dingen die de mensen zo'n Jaar of veertig ge leden bezighielden. Naast na tuurlijk de strijd om het bestaan voor velen toen al een vrijwel onmogelijke opgave. Zo komen we een stukje uit een reportage van de beroemde Han Hollander tegen van Colijn ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Beatrix in 1938. Een tijdsdocu ment, met zorg uitgekozen. P.T. iw Seekers e in Royal bert Hall at the Royal Albert Hall, - ew Seekers, dubbel-lp, Phi I M10C5 Y. de liefhebbers van folk- is de allernieuwste (dub- van the New Seeker ge- een erg fijne plaat. Het is 'e-opname van een concert Londense Royal Albert to alle bekende nummers er op voor. Om er zo voor kt weg een paar te noe- Never Ending Song Of Lo- [hen I Was Small; I'd Like toch The World To Sing tl Or Borrow, der twee bekende Melanle- Nlokel Song en What They Done To My Song, 'emmer alleen, dat de dia- n de songs in vaak °eill1k te verstaan zijn. zo 'ft soms. dat de volume- voor de gesproken tekst moet worden openge len dat is bij het luisteren een lp toch wel een beet- s. ADVERTENTIE GRAMMOFOONPLATEN Hogewoerd 112 - Leiden - 20354 Barbra Streisand, „Live Con cert At The Forum", CBS S 65210, f 21.-. Het Forum van Los Angeles op 15 april 1972; 18.000 mensen hebben zich verzameld voor een verkiezingsbijeenkomst van Mc- Goverrn. Naast de gebruikelijke toespraken een grote show met grote sterren met als klapstuk Barbra Streisand, die voor het eerst na 6 Jaar weer een concert zal geven. Drie kwartier van dat concert werd door CBS verza meld op een album, dat onlangs in Nederland werd uitgebracht. Iedere keer als ik Barbra hoor, loopt het kippevel van ontroe ring me over de rug. Voor mij is het een bijzonder mooie vrouw (misschien omdat ze als ilk een nogal forse neus heeft) die erg mooi kan zingen. En dat doet ze op deze plaat, waarop om. voor het eerst te horen de medleys Sing/ Make Your Own Kind of Music en Sweet Inspiration/ Where You Lead. Verder een mo noloog van de ster-zangeres, waarin ze vertelt altijd zenuw achtig te zijn voor een optreden. Het publiek toont zich al even enthousiast als ik zelf ben. Mis schien ben ik, als fan van Bar bra Streisand, een niet al te beste graadmeter, maar voor mij is er een grote mogelijk heid aanwezig dat dit de lp van het jaar wordt. P.T. 9? „A good feeling to know", Po- co. CBS EPC S 65126. Alweer even in de platenzaak te verkrijgen is de laatste Poco- LP „A good feeling to know". Voor de ware liehfebber van de muziek die de mannen van Ri- ohy Furay maken dat zijn er helaas nog veel te weinig moet dat genoeg zijn om onverwijld de portemonnee te „trekken" en de ze langspeler aan te schaffen. Want deze plaat doet in geen enkel opzicht onder voor de an dere die de groep heeft uit gebracht. Trouwens toch een kenmerk van Poco: het ma teriaal Is nooit geweldig verras send, maar bezit altijd hetzelfde hoge niveau. Een niveau dat met zeer eenvoudige, maar af doende middelen wordt bereikt: geen ingewikkelde schemaatjes of .moeilijke" solo's, gewoon reoht-toe-recht-aan instrumen taal werk, dat alleen dient om de fabelachtig mooie samenzang wat te stutten, nooit om die te overheersen. Naar mijn smaak komt die samenzang het mooiste uit op Tim Schmits „I can see every thing" en op Paul Cottons „Ear ly times", maar ook de compo sities van RiChy Furay „him self" mogen er zijn. De titelsong. „Sweet lovin'" en „And settin' down" zijn stuk voor stuk flon kerende edelstenen, met de andere nummers aaneengesmeed tot een Juweel van een LP. Er is weieens gezegd dat Poco draaien helpt als Je in de put zit. En dat is heel goed mogelijk. De blijheid straalt van alle nummers af, het is technisch gaaf, maar nooit steriel, en het roept voortdurende herinnerin gen op aan de onvergetelijke „Buffalo Springfield", stamboom van Poco zowel als van Crosby, Stills, Nash en Young. Moet ik nog meer zeggen? B.V.D. Aan deze muziek pagina werken mee; Bert van Dommelen Robert Briel R. G. Harms Jan van der Nat Eindred: Pieter Taffijn ^ayout Bram v. Leeuwen Elton John minder sterk dan voorheen Don't shoot me, I'm only the piano player, Elton John, DJM records DJLPH 427, prijs f 21,-. Misschien zou het voor. Elton John goed zijn een poosje wat minder actief te zijn. Misschien dat er na verloop van tijd weer eens een ijzersterke lp, zoals zijn allereerste, op de platen- markt kan verschijnen. Don't shoot me is bepaald niet van dat kaliber. Voor mij halen slechts drie van de tien nummers een voldoende: Crocodile rock. Elderberry Wine en Teacher I need you. Wat verder een rui me voldoende haalt is de uitvoe ring van de hoes, een dubbele met daarin een boek van twaalf pagina's vol met foto's en de teksten van de diverse nummers. Erg aardig natuurlijk, maar een plaat wordt nog altijd gekocht om de kwaliteit van de muziek J.v.d.N. ADVERTENTIE SPECIAALZAAK GRAMMOFOONPLATEN PIETERSKERKCHOORSTEEG 11 Leiden - Tel. 01710—22184 AMSTERDAM Concertgebouw. 20 feb. 20.15 uur, Amsterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Anton Kersjes nun.v. Herman Krebbers, viool en Tibor de Machula, cello, 21, 22 feb. 20.15 uur, Concertgebouw orkest oJ.v. Bernard Haitink, 23 feb. 20.15 uur Amsterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Anton Kersjes mjn.v. Horacio Gutierrez, piano, 20.15 uur Julian Bream, gitaar en luit, 22 t.ejn. 24 feb. Oskar Back concours. Klein Bellevue: te.m. 4 maart (ma. gesloten) Wereldgebeuren in een notedop. Klipstein en Hammelburg samen met Corry van Kes- sel. Nieuwe de la Mar-theater: t.ejn. 28 feb. di., wo., do. 20.25 uur Cabaretprogramma van Fons Jansen, t.em. 24 feb. vr., en za. 20.15 uur Wim Kan in een cabaretprogramma samen met Corry Vonk. Theater Carré: t.em. 28 feb. 20.15 uur Jasperina de Jongs grote ego-trip. Stadsschouwburg: 15 t.e.m. 18 feb. 20.15 uur Amsterdams Toneel met „Schuld en boete", 18 feb. 13.30 uur Nationale Ballet met Epi sodes en Canton Indio, 19 feb. 20 uur Ned. Operastichting met „Tosca", 20 feb. 20.15 uur Haagse Comedie met „Polonaise", 22 feb. 20.15 uur Nationale Ballet met o.a. Daphnis en Chloë, 23 feb. 20 uur. Ned. Operastichting me „Tosca". DEN HAAG Congresgebouw: 17 feb: 20.15 uur Operettegezelschap Mascotte met „Venus in Seide", 23 feb. 20.30 uur Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink m.m.v. Herman Krebbers, viool. Theater Pepijn: 16, 17 feb. 20.30 uur, 22 t.em. 24 feb. 20.30 Caba ret Tekstpierement met „In de zesde hemel". Circus-theater: 17 feb. 20 uur De Vader Abrahamshow. Kon. Schouwburg: 16 feb. 20.15 uur Knecht van twee meesters, 17 feb. 20.15 uur Liefde op papier, 18 feb. 20.15 uur Haagse Comedie met „Polonaise", 19 feb. 20.15 uur lm weissen Rössl, 20 feb. 20.15 uur Met blote voeten op het park, 21 feb. 20.15 uur Nederlands Danstheater, 22 feb. 20.15 uur Liefde op papier, 23 feb. 20.15 uur De drie zusters. ROTTERDAM De Doelen: 18 feb. 14.30 uur Nederlands Kamerorkest oJ.v. David Zinman mm.v. Julian Bream, gitaar, 21 feb. 20.15 uur „Brood en spelen" Massenet, Nielsen en Ravel, 23 feb. 20.15 uur RET-man- nenkoor m.m.v. Westlands Meisjeskoor m.m.v. Herman E mm ink, Marty, Willem de Haas en Huib Beuneman, 24 feb. 24.15 uur Op treden van The Flying Burrito Brothers, 20 feb. 20.15 uur Kamer- muziekvereniging „Musica da Camera", 22 feb. 20.15 uur Solisten concert Tom Haenen, bas, Han Wilmink, piano en het Maastrichts Kamerensemble, 23 feb. 20.15 uur Nederlands Kamerorkest o.l.v. David Zinman m.m.v. Thomas Magyar. Rotterdamse Schouwburg: 16 feb. 20.15 uur Rotterdams Toneel met „Liebelei", 17 feb. 20.15 uur Rotterdams Toneel met „De man. het beest en de deugd" 18, 19 feb. 20.15 uur Zuidelijk Toneel Globe met „Soldaat Tanaka" 20 feb. 20.15 uur Amsterdams Toneel met „Schuld en boete", 21 feb. 20.15 uur Rotterdams Toneel met „Op blote voeten in het park", 22 feb. 20.15 uur Rotterdams Toneel met „De man, het beest en de deugd", 24 feb. Rotterdams Toneel met „Liebelei". Dirk v.d. Ploeg: Amsterdam is eigenlijk nooit een echte popstad geweest, in tegen stelling met Den Haag bijvoor beeld, waar het altijd bruist van de groepen. Kijk maar eens naar de Top 40, daar krioelt het van de Haagse groepen, groepen uit de provincie, maar Amster damse artiesten moet Je met een vergrootglas zoeken. Een opmer kelijk verschijnsel waar niemand eigenlijk goed raad mee weet en tvaar nu een paar sociologen zich over zouden moeten buigen. Ge lukkig zijn er zo af en toe wel eens mensen uit de hoofdstad die dit gemis willen opheffen. Wal- ly Tax bijvoorbeeld die onlangs helaas weer eens de mist in ging met een single. De opkomende groepen Orfeo, van wie zojuist 'n sterke single verscheen, maar die zich nog wel moet bewijzen. En Dirk van der Ploeg, ex-zanger van de vergane glorie-groep Zen, die met een solo album bij Pho nogram hoge ogen gooit. Van de LP is een single getrokken, „So Long Day, My Day" die snel de bipparade bestormt. Het verval van Zen, de groep die ooit eens nummer één stond met een uitvoering van de titel song van de musical „Hair", was een onvermijdelijke zaak. Toen het succes kwam na Jaren hard werken, wilde meteen iedereen uit de groep „ster" zijn. Dirk: „Al gauw hebben we er twee mensen uit moeten zetten, omdat ze zo nodig de artiest moesten spelen". Maar dat was niet vol doende, de moeilijkheden ble ven bestaan, zodat Dirk ermee kapte, „Er werd niet meer met de groep gewerkt aan een toe komst. Van opbouw en vernieu wing was geen sprake meer. We kwamen ook niet meer toe aan verversing van ons repertoire". Thuis zette Dirk zich aan het componeren. Ondertussen de kost .verdienend in 'n kroeg in de Korte Leidsche Dwarsstraat, De Spuyt. Met geld, dat hij als voorschot van zijn muziekuitge verij gekregen had, schafte hij zich een bandrecorder aan om z'n composities op de band te zetten. Daarop speelde Dirk zelf het hele instrumentarium. Toen alles eenmaal op de band stond, viel het niet mee dit repertoire te slijten. Dirk klopte eerst aan bij Phonogram produces Tony Vos, die hij nog kende als pro duces van Zen. Tony zag het wel zitten, maar van daden kwam het niet, waardoor Dirk met nog een aantal andere maatschappij en onderhandelde. Ook deze con tacten leverden niet het gewens te resultaat op, totdat Dirk naar Boudewijn de Groot, ook produ cer bij Phonogrm, toestapte. Boudewijn was meteen en thousiast en wilde onmiddellijk een album opnemen. Maar bij Phonogram wilde men liever met een single beginnen. „Daar voor hebben we twee nummers opgenomen, „Don't Know Where To Go" en „Sail to Brazil". Maar die single is nooit uitgekomen. Boudewijn hield vol, dat er met een een langspeler moest komen. Die elpee heb ik aan hem te danken, hij heeft het er gewoon doorgedrukt. Ik ben er erg blij om, want op een single kan Je Je lang niet zo waarmaken als op een LP". Als basis voor de plaat diende de band, die Dirk thuis had op genomen als demo-materiaal. Dirk: „We zijn er in principe van uit gegaan, dat we het geluid en de atmosfeer van de band in de studio weer terug moesten krijgen". Daarbij was Phono gram beslist niet gierig met stu- iiotijd en musici. Dagenlang kan Dirk zijn gang gaan met men sen als George Kooymans. Rick van der Linden, de zusjes Paay. Leon de Graaf, de steel gitarist Gordon Hutley en nog een tiental anderen. Dirk heeft heel wat energie in deze plaat gestoken, maar toch wil hij de muziekmakerij niet meer als beroep zien. HIJ ver dient liever de kosten van zijn levensonderhoud achter de tap sn ziet de plaat als bijverdienste Dat toeren is zo afgrijselijk, daar heb ik al genoeg van meege maakt. R. B Ella zingt werk van Cole Porter Ella Fitzgerald, „EUa Loves Cole", Atlantic 40450. Meer dan vijftien jaar gele den maakte Ella Fitzgerald de lp „Illla Sings Cole Porter". Op aanraden van Jazz at the Phil harmonic-baas Norman Gra/nz maakte zij nog eens een album met werk van Porter. Samengesteld met een keus van nummers uit de oude plaat plus titels die toen (nog) niet aan bod kwamen. Ik vind het altijd heerlijk om Ella aan het werk te horen en als het dan samen is met een orkest als van deze plaat, onder leiding van Nelson Riddle, wordt het helemaal een plezierige zaak. Natuurlijk het is niet nieuw, niet baanbrekend Maar wel erg fijn om naar de luisteren zijn nummers als „AU Of You" en „C'est Mangnifi- que". P.T.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13