erliezen Caballero filter Anders dan andere nti-Amerikanisme na Vietnam Proces begonnen tegen „verenigde rode leger" Roemenië moet eis in Wenen intrekken T il 200 leren door bging ekomen Troepenvermindering in midden-Europa Vaticaan bezorgd over toestand in Zaire Roofovervallers geven zich over el zal nu van Washingtons houding afhangen >AG 14 FEBRUARI 1973 BUITENLAND lis V.S. zich uit og terugtrokken waarder 5HINGTON (ANP) Cijfers van het Pentagon in Was- li tonen aan dat de twee weken sinds het ingaan van het d in Vietnam voor het Zuidvietnamese leger bloediger weest dan de meeste weken voordat het akkoord werd E nd. S nds 28 januari zijn 1008 Zuidvietnamese soldaten t leven gekomen, een gemiddelde dus van 500 per week. ordweek dateert van vorig I toen na het begin van het tn&mese offensief aan de Saigon 1149 militairen vie- -j- daarna heeft het verlies- week altijd geschommeld 300 en 500. Het Zuidviet- dodencijfer is toegenomen de Amerikanen zich meer évechten terugtrokken. I merikaanse ministerie van heeft bekendgemaakt dat gi nde 48 uur nog 20 Ameri- krijgsgevangenen in Hanoi jrden vrijgelaten. In Wash- cht men het mogelijk dat 11e vrijlating na de eerste it gevolg is van het bezoek Henry Kissinger aan Hanoi. letnam wil de komende da- ;nd vrouwelijke krijgsgevan- (jlaten. Zy worden gevan- wden in een speciaal kamp èkongdelta. In totaal zitten en, verspreid over geheel tnam, enige duizenden vrou- AULO (APP) In de Bra- staat Sao Paulo, zijn sedert van dit Jaar 214 kinderen Iroging om het leven geko- heerst een hittegolf, el is gisteren bekendgemaakt kinderen in ziekenhuizen drogingsverschij melen zyn en. wen vast die volgens een Zuidviet namese militaire woordvoerder allen tydens gevechten gevangen zyn ge nomen. De eerste vrygelafcen Amerikanen zyn gisteren van de luchtmachtbasis Clark op de Philippynen naar de VB. vertrokken. Het zyn Brian Woods, die in verband met ernstige ziekte van zyn moeder op het laatste moment op de hjst van vrij te laten krijgsgevangenen werd geplaatst, en Glendon Perkens, die om persoon- ïyke redenen ook eerder naar huis toe mocht. De wapenstilstandsovereenkomst die men had gedacht gisteren tydens de vorig jaar oktober begonnen ge- heme besprekingen tussen de rege ring van Laos en de Pathet Lao te kunnen tekenen, is nog steeds niet tot stand gekomen. Een woordvoer der van de regering zei echter wel te geloven dat de zaak deze week nog rond zou komen. De grootste massamoord in moderne Japanse geschiedenis De Amerikaanse luchtmachtmajoor Robert Peele staat hier aan de kassa van een textielzaak op de Philippijnen om voor het eerst in zeven jaar tijd (die hij in Noordvietnamese gevangenschap doorbracht) weer iets te betalen. De majoor, die nieuwe kleren kocht, kreeg van het meisje ach ter de kassa een zoen, nadat zij die kleren die hij in gevangenschap had gedragen voor hem had ingepakt. WENEN (UPI)Roemenië heeft zijn eis van-volledige deel- uitgezonderd die in Hongarije gele neming aan de besprekingen tussen oost en west over troepen- ^ftSjke functionarissen zei- verminderingen in midden-Europa laten vallen, zo hebben den te hopen dat de besprekingen Roemeense functionarissen meegedeeld. volgende week kunnen beginnen. Verschijningsverbod kerkelijke pers ontvluchtingen Vorig 401 Oostduitsers erin ge- aar de Westduitse Bondsre- te vluchten. In 1971 waren 4. Hierbij waren 368 (vorig I burgers en 33 (v.J. 55) le- het volksleger en de politie. vijf (v.J. acht) gevallen, Inwoners van de DDR de iet de dood bekopen of wer- ar gewond. Ing van het aantal ontvluch- fordt van Westduitse zijde reven aan uitbreiding van iultse grensbeveiliging, en aanleg van mijnenvelden en sche schietinstallaties. ROME (AFP) Het Vaticaan maakt zich ongerust over de her vatting van de aanvallen op de kerk in Zaire (het voormalige Belgisch Kongo) van de kant der officiële in stanties. Dit versekeren betrouw bare zegslieden in Rome. Tot dusver heeft het Vaticaan echter nog gezwe gen. De situatie schijnt vopr de kerk in Zaïre er ongunstiger voor te staan dan vorig Jaar, toen president Mo- boetoe verzekerde, dat hij alleen bezwaren had tegen kardinaal-aarts- bisschop Maloela van Klnsjasja. Nu schrijven de kranten over de bis schoppen als „trawanten van de dui vel" en beschuldigen zij hen ervan de nationale revolutie te saboteren. Maandag nodigde president Moboe- toe de kardinaal uit voor een ge sprek. Hij liet ook de voorzitter van de bisschoppenconferentie van Zaire, mgr Lesambo, voor een onderhoud overkomen. Doch twee dagen eerder had de pers het Vaticaan ervan be schuldigd financiën beschikbaar te hebben gestéld voor sabotage. Pre sident Moboetoe zelf verklaarde over officiële documenten te beschikken, waaruit zonder twijfel bleek, dat de bisschoppen een contra-revolutie voorbereidden. Het conflict tussen kerk en staat in Zaire was begin vorig Jaar al dui delijk. De regering eiste onder meer de afschaffing van alle niet-Zadrese namen en de oprichting van politie ke Jongerenbewegingen in de semi naries. Het conflict liep begin vorig jaar reeds zo hoog op, dat kardinaal Maloela naar Rome ging en daar maandenlang bleef. Hij kwam pas in Juli terug, nadat de andere bis schoppen op advies van het Vaticaan aan de eisen van Moboetoe hadden toegegeven. Een maand later, In augustus 1972, deed zich een incident voor, dat de verhouding kerk en staat opnieuw verslechterde. Een Belgische missio naris werd het land uitgezet, omdat hij de doop van twee kinderen him Westerse namen, dwz heiligenna men, had gegeven. De regering van Zaïre nam dit hoog op en verklaarde dat de nun tius in Zaïre niet langer deken van het corps diplomatique kon zijn. Bo vendien werden alle confessionele or ganisaties verboden. Vorige week legde de minister van Cultuur de gehele kerkelijke pers een verschijningsverbod op. Hie* door werden 31 bladen en tijdschrif ten van katholieke en protestantse huize getroffen. Boekarest zal echter blijven aan dringen op troepenverminderingen in geheel Europa, zeiden zij. "Wanneer het westen bereid is slechts over midden-Europa te spreken kunnen wij niet het volle dige deelnemerschap blijven eisen, zei een woordvoerder. "Wij beschou wen midden-Europa echter slechts als een begin voor troepenvermin dering over het hele werelddeel". De Roemenen zullen nu aan de besprekingen deelnemen op dezelfde basis als de "flank"-naties van de NAVO, die geen gebied of troepen in midden-Europa hebben. Roemenië wil dat de besprekingen tot geheel Europa worden uitge breid om te voorkomen dat militai re eenheden die uit midden-Europa worden teruggetrokken in Grieken land of Turkije worden gelegerd. "Dat zou een grotere in plaats van een kleinere bedreiging van onze veiligheid betekenen", zei de woordvoerder. Hinderpaal Het terugtrekken van Roemenië neemt een hinderpaal weg voor het beginnen aan de voorbereidende be sprekingen over troepenverminde ring in midden-Europa, die al 13 dagen zijn vertraagd door menings verschillen tussen oost en west over de manier waarop zij moeten ver lopen. Amerikaanse functionarissen zei den echter dat er geen vooruitgang is gemaakt in de kwestie van de deelneming van Hongarije aan de besprekingen. De Sowj et-Unie heeft voorgesteld Hongarije de "flank"-status te ge ven. De NAVO heeft hier bezwaar tegen omdat daardoor de 39.000 Russische militairen zouden worden DALLAS (TEXAS) (Reuter) Twee roofovervallers die na een mislukte overval in Dallas 18 men sen in gijzeling hadden gehouden hebben zich gisteren na een langdu rig beleg aan de politie overgegeven. De twee misdadigers, de 17-jarige Robert Gordon en de 18-jarige Mil ton Frank, hadden geëist dat zij met een Boeing 747 Jumbo-straal vliegtuig naar een door hen aan te wijzen plaats zouden kunnen reizen. De politie had dit geweigerd. Tien uren hielden zij het vol. Toen zij zich tenslotte overgaven hadden zij al eerder alle gijzelaars geleide lijk vrijgelaten. De twee mannen waren vrijdag avond laat een café binnengegaan en dreigden met wapens. Zij zeiden dat het een overval was. Voordat zij zich uit de voeten konden maken waren zij al ingesloten door politie wagens. Contra kapingen Amerika en Cuba hebben een akkoord bereikt, dat vliegtuigkapingen naar Havanna in de toekomst moet tegengaan. Er behoeven nog slechts enkele kleine procedurekwesties te worden opge lost. Dit heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington bekendgemaakt. TOKIO (AFP/RTR) In de Ja panse hoofdstad is het proces begon nen tegen vyf leden van het „ver enigde rode leger" „Rengo Seki- gum" die ervan worden beschul digd vorig jaar januari zeventien personen te hebben vermoord. On der hen waren veertien eigen aan hangers onder wie vrouwen twee politiemannen en een burger Het proces van de „grootste mas samoord in de moderne Japanse ge schiedenis" zou aanvankelyk op 23 Januari beginnen. Maar zowel de verdachten als hun verdedigers wei gerden voor de rechtbank te ver- schynen omdat zy het niet eens wa ren met 't tydschema zes zittingen per maand dat de president van de rechtbank had vastgesteld. De zitting van dinsdag was geheel gewyd aan deze weigering en aan "n reeks van procedurekwesties. De be togen van de verdedigers en de rech ters werden herhaaldelyk onderbro ken door kreten van de publieke tri bune. Voor het gerechtsgebouw de monstreerden studenten, aanhangers van de vyf beklaagden. De vyf verdachten hebben begin vorig jaar tydens een ideologische ruzie veertien van hun radicale aan hangers gemarteld en daarna gedood. De twee politiemannen en de burger kwamen om het leven tydens een be legering van tien dagen door de po litie van een villa in de bergen by Tokio, waar de groep zich had ver schanst. Zelfmoord De ideologische woordvoerder van de revolutionaire groep, de 28-jarige Tsoeneo Mori, heeft zich vorig jaar aan de strafzaak onttrokken door in zyn cel zelfmoord te plegen. Men had van hem een ideologisohe verklaring verwacht voor de moorden en voor de gewapende revolutie die het „ver enigde rode leger" van plan was te ontketenen. De aandacht van de rechtbank zal zich nu vooral richten op de 27-ja rige mej. Hiroko Nagata. die van dertien moorden beschuldigd wordt. Zy moet ook terecht staan wegens een aantal gevallen van roof en het in bezit hebben van explosieven. Vol gens de politie is zy de. onhandel baarste van de groep, die overigens na de moorden niet meer actief Is. Hiroko Nagata heeft samen met Mori de tribunalen voorgezeten waarvoor in de nachteiyke uren aan hangers van de groep die er afwij kende mening erop na hielden, zich te verantwoorden hadden. Andere leden van de groep werden gedwon gen de „veroordeelden" te slaan en te martelen. De slachtoffers werden daarna naakt aan bomen vastgebon den en gedood. De politie heeft de lyken van de veertien vermoorden opgegraven, zy lagen verspreid over een groot gebied in Centraal-Japan, waarheen het „verenigde rode leger" na een g*ote politie-actie was gevlucht. Gijzelaarster trouwt haar ontvoerder KANSAS CITY (UPI) De 34-Ja rige Ronald Terry hield drie maan den geleden, toen de politie hem op de hielen zat, een auto aan en dwong de bestuurster, de 33-jarige Beverly Sanders, onder bedreiging met een revolver te gaan waarheen hy wilde. De politie ving Terry na een wilde jacht in het grensgebied van Mis souri en Kansas. De gijzelaarster kwam met de schrik en naar n<u blijkt, veel meer vry. Gisteren vroegen Terry en Beverly in Kansas City een trouwvergunning aan. Volgens de politie was de gijzelaar ster die scheiding van haar te genwoordige echtgenoot heeft aange vraagd een geregeld bezoeker in de kantongevangenis van Wyandotte, waar Terry na zijn aanhouding in november opgesloten werd Hy is veroordeeld tot tussen één en vijf jaar gevangenisstraf wegens inbraak en moet nog terechtstaan wegens valsheid in geschrifte, diefstal en ontvoering. ADVERTENTIE liet de wereld eruit nu and in Vietnam is gete- fen heeft wel een bijzonder olltieke bril nodig om al- °ige countouren te onder- Velen waren al te snel 'et him oordeel en hebben 'gen geplaatst als: „Nu zo egelijk ook de kwestie van den-Oosten oplossen". Dat niet op korte termijn mo to en ook wat betreft Viet- en de situatie in Zui- ië als geheel moet men niet Kh zijn. Lookeren-Campagne het vast, dat er een ver lengt is verdwenen: Ame- *ter gezegd: de regering in toh als traditioneel, ge- fctobject wegens de inter- Vietnam. toeede wereldoorlog werden ügde Staten in veel landen elijk geïdealiseerd, zelfs verslagen Duitsers en Ja- ®n al spoedig zag men te- ^ka op als leider van de ö0rlo8 tegen de Russen en Chinezen, die de „vrije wereld" be laagden. Een scherpe omslag trad echter op met Amerika's interventie in Viet nam. Overal, in West-Europa, in de communistische landen, in de „der de wereld" van Afrika, Azië en La- tiJns-Amerika en niet in het minst in de Verenigde Staten zelf, vonden heftige demonstraties plaats tegen het Amerikaanse optreden, die zich vaak uitbreidden tot betuigingen van afkeer tegen Amerika's rol in de wereld als zodanig. De acties be perkten zich niet meer, zoals aan vankelijk, tot sterk linkse kringen Wel beschouwen thans de „demon stranten van het eerste uur" zich als de zedelijke voortrekkers, als de adel onder de betogers. Nu Is de situatie veranderd. MeD kan thans moeililk een indrukwek kende grootscheepse demonstratie meer op touw zetten tegen mogelij ke Amerikaanse machinaties die vrijlating van k r 11 gsgevangenen be lemmers, of tegen verdere steun aan „het marionettenbewind" van president Thieu. Koortsachtig zoeken oud-Vietnam- demonstranten naar nieuwe anti-A merikaanse objecten, die er vanwege Amerika's grote macht natuurlijk genoeg te vinden zijn. Het betogen tegen de Verenigde Staten was haast een routine geworden. Natuurlijk is er ook tegen vele an dere landen gedemonstreerd: Grie kenland, Turkije, Portugal, Zuid-A- frik a en ook de communistische landen, speciaal natuurlijk de Sow- jet-Unie. Maar de woede over Rus- lands interventie in Tsjecho-Slowa- kije in 1968 was even heftig als kort van duur: men ging al gauw weer over tot de orde van de dag, tot de „orde" van het demonstreren tegen de Verenigde Staten. Het zal een taak van sociologen en sociaal-psychologen zijn te onder zoeken wat precies de drijfveren waren van de „anta-Vietnammers"; was het zuiver verontwaardiging over Amerika's geweld in Vietnam of speelden er ook factoren mep van afkeer van de rijke, machtige vaderfiguur, van de consumptie- en prestatiemaatschappij waarvan de Verenigde Staten als symbool wer den gezien? Het laatste woord is hier zeker niet over geschreven. Opvallend bij de laatste demonstra ties die tegen de hevige bombarde menten van december op Noord- Vietnam waren gericht, was dat deze betogingen vooral plaatsvonden in West-Europa; veel meer althans dan in de Verenigde Staten zelf in Azië en Afrika en in de Sow Jet-U- nle en haar aanhang. De Russiche leiding wilde kennelijk vermijden een anti-Nixon houding aan te ne men. Vorig Jaar was het Kremlin op redelijke voet met de Ameri kaanse president komen te staan. Moskou hoopte, dat er maar gauw een einde zou komen aan de lucht aanvallen, en dat niet speciaal uit medegevoel met de Noordvietname- zen. In het westen waren de bombarde menten een gerede aanleiding tot het weer oplaaien van de sentimen ten tegen de figuur van Nixon, die op velen nu eenmaal werkt als een rode lap op een stier. De dood van ex-president Johnson was zelfs ex tra aanleiding. Nixons directe voor ganger te prijzen, en dat niet alleen vanwege het schijnheilige motto: „Van de doden niets dan goeds". .Johnson", zo redeneerde men, „had het toch niet kunnen helpen, en hij had, anders dan Nixon, binnens lands veel goed gedaan". Nixon was de ware booswicht. Het zal ongetwijfeld veel van de houding van Washington afhangen of het anti-Amerikanisme, met an dere objecten dan de Vietnamese oorlog, zich met dezelfde kracht zal handhaven. Eerlijkheid en tact zul len ter verkrijging van een beter „image" van Amerika vereisten zijn. Maar dat zijn nu Juist niet de kwa liteiten van de regering—Nixon. Lyndon Johnson had het niet kunnen helpen

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9