rmateur Burger strandde confessionele klipp en Kardinaal Alfrink gaat Rome polsen TH IN EINDHOVEN BEZET t y2 AARDGAS IS BOM ONDER WADDENZEE 4 ïaefer betrapte Udink onjuiste voorlichting ijzen gen >cent >eii steurt voor progressief kabinet Snuffelziekte bij varkens in Dodewaard Balans van Noordwijkerhout LAURENT D. WEER VRIJ OVERVALLERS BEDREIGDEN BEHEERDERS BANKGEBOUW 500 (AG 14 FEBRUARI 1973 BINNENLAND PAGINA 7 AAG De pogingen van formateur Burger om inet Den Uyl te vormen van progressieven en con- len, is gestrand. »n, Biesheuvel, en Tilanius kan worden voldaan een kabinet te ni ook gisteravond schril - 4! gedeeld dat zij geen mede- 2 iLlen verlenen aan of poli- ptwoordelijkheid dragen -puur progressief kabinet De kans dat een dergelijk zal komen, is thans ver confessionelen zijn na- pla-n om als het er zal je motie van wantrouwen jjegel zal worden ingediend, ^Dan kunnen de proges- weer naar huis. ia ontving de formateur nog wel als bijlage het van de drie christelijke mosterd na de maaltijd, christen-democraten hou- voar Den Uyl onaccep- ust van de gelijkwaardig- Klien willen zij een even- 1 zotels in het kabinet plus jbreng in het programma, n ervan uit dat het voor oogelijk is om een derge- ,nog te formeren," zeiAn- ■I ileravond. "We blijven een Q houden tussen onze op- iver gelijkheid en die van leve drie". eionele fractieleiders ne kt Burger de opdracht aan zal moeten teruggeven, meer aan haar verzoek vormen "dat geacht wordt voldoende steun van het parlement te krijgen." Gistermiddag hebben de drie frac tieleiders vergaderd over de inhoud van de gezamenlijke brief aan de for mateur. "De opvatting van de even redige vertegenwoordiging in het ka binet vinden wij zo zwaar, dat wij geestverwanten zullen ontraden in een dergelijk kabinet zitting te ne men, tenzij aan die voorwaarden is voldaan," aldus de drie. De christen-democratische fractie leiders wachten nu de conclusies van de formateur af. Den Uyl had gisteravond geen com mentaar. "Burger moet nu maar eerst iets zeggen." DODEWAARD (ANP) Ruim honderd varkens zijn de afgelopen dagen in Dodewaard en omgeving af- gamaakt, omdat zij leden aan de vrij zelden voorkomende snuffelziek te. Deze ziekte (astrofische rinitis), is alleen besmettelijk voor varkens. De symptomen zijn: bloedneuzen, constant snuiven en niezen, dicht groeiende neuzen en het misvormd raken van de koppen. Er zijn vooral veel biggen het slacshtoffer geworden van de snuf- feizieikte. KG (AMP) Van half >t half januari zijn de tegen met een half pro eft het Centraal Bureau tatistiek berekend. Het |fer van de gezinscon- iasis van 1969 100 gaf te zien van 123,9 medio ot 124,6 medio januari, i door het CBS stijgingen rd voor onder meer koek iranken, vlees, materialen lopige balans opgemaakt van het op centrale bestuursapparaat van de UTRECHT (ANP) De bisschop- torie van 5 maart, waarop de 30 kerk te polsen over het LPO. Kardi- De ongeveer 350 inwoners van Hoogland die gisteren op het Binnenhof in Den Haag demonstreerden te gen de annexatie van hun dorp door Amersfoort, heb ben de kamerleden niet op andere gedachten kunnen brengen. Met 72 tegen 36 sterrimen besloot de Tioeede Kamer gisteravond tot de opheffing van Hoogland en opdeling van het gebied tussen Amersfoort en Bun schoten. De Hooglanders, die in legerkleding mar cheerden langs de verga derzalen kregen slechts steun van KVP, CPN, D'66. SGP, Boerenpartij en RKPN. penconferentie van Nederland heeft nieuwe kardinalen zullen worden ge- creëerd. Hij hoopt tijdens zijn ver blijf de gelegenheid te vinden het Dor onderhoud van de wo llen, woningtextiel, huis- irtikelen en apparaten, water, kapperstarieven, lekbladen, auto's, benzine verzorging (op het mo- raststelling van de index- hiervoor nog niet alle ld). "ordt opgemerkt dat ver- prijsstij gingen verband de verhoging per 1 Ja- van het 14 procents tarief tot 16 procent. 26, 27 en 28 Januari in Noordwijker hout gehouden Landelijk Pastoraal Overleg. De bisschoppenconferentie heeft nog geen besluit genomen over het in Noordwijkerhout door de LPO-le- den geformuleerde advies dit pasto raal overleg voort te zetten. De bis schoppen willen de formele bepaling van hun standpunt opschorten, tot de diocesane delegatie naar het LPO de resultaten van het overleg in Noordwijkerhout zal hebben bespro ken en kardinaal Alfrink een bezoek te geldt ook voor kleding aan Rome zal hebben gebracht. maar als gevolg van de Vertegenwoordigers van de dioce- vertoonde het indexcijfer sane afvaardigingen zullen op 31 (van 127.7 tot maart bijeenkomen voor een diep gaande evaluatie van het LPO. Kardinaal Alfrink reist zaterdag 3 maart naar Rome voor het consis- DEN HAAG (ANP) De 21-Ja- rlge Laurent D. uit Den Haag is gis teren op last van de officier van Jus titie vrijgelaten. Hij was vrijdag avond aangehouden, omdat hij zon der rijbewijs in een auto reed, de Lange Beestenmarkt in de verboden naai Alfrink wordt zaterdag 10 maart in Nederland terugverwacht. Intussen hoopt de bisschoppencon ferentie dat *t belangrijke LPO-the- ma "de rechtvaardigheid in de we reld" door de delegaties naar het landelijk pastoraal overleg in sa menwerking met de diocesane pas torale raden in de christelijke sa menleving zal worden uitgewerkt. De bisschoppenconferentie heeft, na hernieuwd overleg, besloten bin nenkort in Rome de invoering van het permanente diakonaat van ge huwde mannen in de Nederlandse kerkprovincie aan te vragen. Verder heeft de bisschoppenconfe rentie haar goedkeuring gehecht aan de beknopte versie van de bisschop- ZUIDLAREN (ANP) Twee Een paar jaar geleden begon cabaretier Wim Kan zijn veelbe- luisterde „oudejaarsconference" met de simpele woorden: „Aard gas is nou eenmaal heter" Ze luidden een nieuw tijdperk in. Want al waren we in Nederland nog gewend aan een kolenkit, vijf mud antraciet „viertjes wel te verstaan in de kist achter t huis en haardenfabrie- ken die het personeel nog winst uitkeringen verstrekten, „Sloch- teren" was in aantocht. Het „koleriïljdperk" was een aflo pende zaak. Door Bram van Leeuwen In die korte tijdspanne is er veel veranderd. De „Jaarsma" of de „Beckers" ging met de kraak wagen mee, buitenlandse werk nemers lasten in opdracht van de Gasunie de ene buis na de andere aan elkaar, mijnwerkers kwamen bij duizenden boven de grond en een televisiespot pro pageerde elke avond via Neder land I of II de voordelen van de nieuwe verwarmingsbron uit eigen bodem. Het aardgas was ontdekt. We zijn met zijn allen snel vertrouwd geraakt met het aardgas. We lieten keurig onze gasfornuizen ombouwen, en via koperkleurige pijpen stroomden de kubieke meters de woningen binnen om die te verwarmen. Zonder rook, zonder stof en bo vendien nog goedkoper dan elek triciteit. Keerzijde Maar de „vluchtige delfstof" had ook zijn keerzijden. Neder land, met zijn handelsgeest waardoor eens de VOC en WIC groot zijn geworden, sloot con tracten af alsof het om kantjes haring ging en verkocht de ene bel na de andere aan het bui tenland- Totdat plotseling een heldere geest tot de ontdekking kwam dat we binnen dertig Jaar zelf zonder zouden komen te zitten. De spot verdween, prijsverho gingen van ons aardgas kwa men aan de orde en leveranties aan het buitenland werden be perkt. Het noorden kreeg nog 'n kater te verwerken: de bodem begon te dalen en Joeg vele ge meenten op hoge kosten. Die be richten werden echter over schreeuwd door het feit dat we nu eindelijk over een brandstof beschikken die het milieu niet verder vervuilde. Of toch? Die laatste vraag werd gistermid dag in het perscentrum Nieuws poort in Den Haag beantwoord door de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee. Voorzitter T. J. F. Pronker kon digde op een steenworp van het Binnenhof aan dat zijn bijna 30.000 leden tellende vereniging, via een adreis gericht aan mi nisters en kamerleden, de aard gaszaken nog eens goed op een rijtje te zullen zetten. Wat zijn precies de feiten? Op en nabij Ameland dreigt binnenkort de gaswinning te beginnen. NAM en Mobil hebben een concessie en ook voor het westelijke deel -n de Waddenzee liggen de aanvragen klaar. Verder bestaan er plannen om het aardgas dat op de Noordzee gewonnen gaat worden via de Vliehors en de Waddenzee naar de Friese vaste wal te brengen. Bovendien stond de Raad van State toe dat Pla cid Oil vergunning kreeg om proefboringen uit te voeren aan de oostzijde van Schiermonnik oog. Je hoeft beslist geen techni cus te zijn om te beseffen, dat deze boorlokaties, gasbehande- lingsstations en vooral de plat forms. het Waddengebied een industrieel karakter zullen ge ven. En er is evenmin veel fan tasie voor nodig om te beden ken dat aanleg, onderhoud en reparatie om nog maar niet te spreken van calamiteiten flora en fauna in dit gebied een gevoelige en op sommige plaat sen zelfs fatale slag zullen toe brengen. De ontsluitering van het Waddengebied staat voor de deur. Ondanks een streekplan voor de Friese Waddeneilanden, de Tweede nota voor de ruim telijke ordening, de ruimtelijke structuurschets voor het Jaar 2000, het meerjarenplan voor het rijksbeleid op het gebied van de openluchtrecreatie en nog een handvol rapporten van CRM waarin wordt gezegd dat een vestiging van industrie in het Waddengebied niet kan worden toegestaan. De Waddenvereniging voegt daar nog aan toe dat de hoe veelheid aardgas onder het Wad zo klein is dat ze ongeveer de binnenlandse jaarproduktie omvat die voor 1975 is geschat, terwijl onder het Nederlandse continentale plat een veelvoud van deze aardgasvoorraad aan wezig is. Vandaar hun krach tig pleidooi om het gas onder de Waddenzee voorlopig te laten zitten en de zaak over een Jaar of twintig opnieuw te bekijken. De energievoorziening in ons land loopt volgens de Wadden zee-beschermers beslist niet in het honderd, wanneer de boor torens voorlopig nog wegblijven uit de laatste restanten van het waddengebied. En dat dit ge bied nog andere waarden heeft dan louter economische is wel duidelijk. Het is niet voor niets dat het Wereldnatuurfonds zich gaat inzetten voor het behoud van dit natuurgebied. Men hoopt de komende drie Jaar een bedrag van zo'n IVj k 2 mil joen gulden in te zamelen om de studies te bekostigen naar een beter beheer en een betere bescherming van het Wad. En mochten de topfiguren van het ministerie van Econo mische Zaken de zaak toch wil len doordrijven, laten ze dan één ding goed bedenken: Een nieuwe aanslag naast de reeds bestaande als watervervuiling, in poldering, militaire oefenin gen en massaal toerisme kan fataal zijn, voor de Wadden. En we kunnen, om met Kan te eindigen, ditmaal Mien geen nieuwe laten bakken. rts werden nog dalingen fn voor verse groenten, eieren en shag. richting inreed en daarna toen de Pelijke vastenbrief 1973 over "Wel- momde mannen hebben gisteravond die gezamenlijk in de woonkamer za- f 60,- uit zijn portefeuille af te sche- agenten bij hem aanbelden een vaart- verantwoordelijkheid, versobe- om tien uur een overval gepleegd op ten. oen. gipsen beeld uit het raam gooide. Dit rinB"- Het 155 de bedoeling, dat deze de beheerderswoning van het Amro- beeld miste de agenten, maar raak te de politieauto. kantoor aan de Kerkstraat in Zuidla ren. Het duo, dat de gezichten ver- 1 uderde cijfers over huren grale document en de voorleesversie borg achter gebreide kousen en een tels. De bank was vanuit de beheer- zullen alle pastores en pastorale werkers in de laatste dagen van fe bruari samen worden toegezonden. De mannen bedreigden de familie Het signalement van de mannen is met een stiletto en vermoedelijk een nog vaag. Zij waren vrij jong en alarmpistool. Zij eisten geld en sleu- spraken Nederlands. Het is niet be- bivakmuts, drong de woning via een derswoning bereikbaar. De heer Van aohterdeur binnen en overviel de heer Gelden gaf echter geen sleutels en U. van Delden, diens vrouw en zoon wist het tweetal met een bedrag van kend op welke manier zij waren ge komen en weer zijn vertrokken. Mo gelijk maakten zij gebruik van een auto. ADVERTENTIE AG Minister Udink esting) is door het PvdA- chaefer betrapt op „on- Bchting van de Kamer", heeft bovendien gecon- minister achteraf in dijk verslag van een ka- ta wijziging heeft aange zet PvdA-kamerlid heeft ierdag 1 februari bij de L van de begroting volks- meegedeeld: „Van de Ne- Voningvoorraad doet 85 van minder dan f 150 van het stenogram heeft hiervan gemaakt: „BliJ- atste opgave van de Ne- wonlngvoorraad deed 85 ur van minder dan f 150,- Een officieel onderzoek imlssie voor de stenogra- ermiddag de geluidsband Werd heeft uitgewezen be van de woorden van door Schaefer de juiste „De laatste opgave" die de minis- Visser (Defensie) die in een debat ter aan het verslag heeft toegevoegd, over Nieuw-Guinea had gezegd, dat blijkt te dateren van oktober 1970, er sprake was van Amerikaanse steun Het betreft hier het woningbehoefte- „waarop wij kunnen rekenen". In onderzoek van 1970. Volgens Schae- het verslag was het woordje „kun- fer heeft dit onderzoek een andere nen" geschrapt, conclusie opgeleverd, dan de minis ter de Kamer heeft verteld: „In ok tober 1970 had 84 pet. van alle wo ningen een huur (waarde) van f 2.000,- per Jaar of minder; d,w.z. van ten hoogste f 166,67 per maand". In een vraag aan Udink wijst Schaefer erop, dat volgens het CBS de huren sinds oktober 1970 gemid deld met zestien procent zijn geste gen. Schaefer vraagt de minister van Volkshuisvesting of hij bereid is als nog mee te delen welk percentage van alle woningen in werkelijkheid thans een huur (waarde) van min der dan f 150,- per maand heeft. Ruim twaalf Jaar geleden is van een minister ook eens officieel ge constateerd, dat hij een fundamen tele wijziging in het schriftelijk ver slag van een Kamerdebat had aan gebracht. Het betrof toen minister 1 MAGERE I VARKENSLAPPEN 1 /Il« 1 500 gram PATE DE GRANl) LUXE 100 or; gram ff«P KLEI AARDAPPELEN bintjes j ]|j| 5 kilo 1# HOLLANDS WITLOF gram f ff qeldiq t/m zaterdag U vindt alle andere VIVO-aanbiedingen oppagina2en3vanllwdamesblad EINDHOVEN, UTRECHT, DELFT (ANP) Honiderd studenten ge deeltelijk vooralen van slaapzakken hebben gisteravond de studenten-ad ministratie in het hoofdgebouw van de technische hogeschool Eindhoven bezet. De bezetting is gericht tegen de pogingen van het bestuur om de f 1000 gulden collegegeld te innen. Een woordvoerder van de studen ten heeft later op de avond ver klaard, dat de bezetting pas zal wor den opgeheven nadat het college van bestuur drie eisen heetft ingewilligd. Deze eisen zijn: stopzetting van de onvoltooide registratie en admini stratieve controle, geen verdere door gaven van gegevens uit de studen tenregistraties aan het ministerie en het ongedaan maken van de belem merende maatregelen tegen studen ten. De studentenfractie uit de hoge- schoolraad heeft al te kennen gege ven dat men de eisen „ongerijmd" vindt. De bezetters in de actiegroep 1001 keren zich door hun houding tegen het college van bestuur en niet tegen minister Van Veen en zijn maatregelen, zo meent de studentenfractie. De bezetters van het academiege bouw in Utrecht kregen gisteren van het universiteitsbestuur te horen dat hun eisen waren afgewezen. Ze be sloten daarop de actie voort te zet ten. De bezetters hebben het acade miegebouw helemaal afgesloten. Het personeel was inmiddels vertrokken. Vandaag werden er geen colleges meer gegeven en tentamens en exa mens afgenomen. 1 Het college van bestuur van de technische hogeschool in Delft heeft dinsdag aan 3300 van de in totaal 10.375 aangemelde studenten een brief gestuurd waarin hun wordt ver zocht vóór 1 maart as. het college- en inschrijvingsgeld 1972/1973 (colle gegeld f 1000 en inschrijvingsgeld f 100) over te maken op het giro nummer van de TH. Het college is van oordeel dat de studenten zich dienen te laten in schrijven en dat zij verplicht zijn de verschuldigde bedragen te betalen als zij van onderwijsvoorzieningen ge bruik maken. Niet alleen omdat hier sprake is van een wettelijke verplich ting maar ook omdat er volgens het college een verplichting bestaat op grond van billijkheid en rechtvaar digheid tegenover het zeer grote aan tal studenten dat al heeft betaald.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7