Abortus 'Bang9 teistert Hoogmade Rijnsburg wil gaan bouwen de Kampiiuizerpolder in Werkgroep heeft het struktuurplan rond (1) WOENSDAG 14 FEBRUARI 1973 Haasnoot met postkoets in Ti-ta-to venaar HOOGMADE Onder de veehouders in Hoogmade en omgeving heerst duidelijk pa niek. Wat is namelijk het geval? Op drie boerderijen werd in de afgelopen dagen een geval van abortus Bang ontdekt. Abortus Bang is een geval van miskraam, die kan voorkomen bij koeien en is genoemd naar de Deense dierenarts Bernhard Bang 1848- 1932) ontdekker van de later naar de Engelse arts Bruce genoemde bacil brucella abor- tus. De koe is voor deze bacil een gewillig slachtoffer, maar ook de mens kan gevaar lopen. Abortus Bang op een boerderij be tekent, dat de complete rund)vee stapel van het betreffende bedrijf moet worden afgemaakt, omdat niet alleen de koelen, maar ook de pin ken en het jongvee dan zijn besmet. Door Jan van der Nat Foto's Wim Dijkman Het is dan ook volkomen begrijpe lijk dat veehouder Jac. van der Geest geweldig schrok, toen één dag nadat van een koe, die hij pas had gekocht, een bloedmonster was af genomen, drie mannen van de Ge zondheidsdienst uiit Gouda op zijn etoe.D stonden. Dat was in september van het vo rig Jaar. Jac. van der Geest: 'Ik voelde direct dat er iets mis was, want anders staan ze nooit al de vol gende dag voor de deur. Nou, het bleek dat tussen mijn vee (inclusief het Jongvee 45 dieren) een geval van abortus Bang zat. Later bleek dat het afkomstig was van de koe die ik het laatst had gekocht. Dat dier kwam uit het rayon van Voor- schoten/Leidschendam, maar de oorsprong lag in Groningen. Op 2 oktober werden mijn dieren afgemaakt, maar de volgende dag had ik alweer elf nieuwe. Normaal kan dat niet, want op een bedrijf waar abortus Bang is geweest mo gen veertien dagen geen nieuwe koei en komen. Echter, omdat mijn die ren nog in de wei stonden, kon ik dus wel binnen aan een nieuwe sta pel gaan bouwen. Achteraf is het al lemaal nog meegevallen. Ik ben van zwarte-blaarkop overgegaan op roodbont en daarover ben ik best te vreden." Maar met het vervangen van zijn vee is de betrokken veehouder er nog niet. Er zit namelijk ook nog een vervelende financiële kant aan de zaak: de dieren die moeten wor den afgemaakt leveren bij verkoop aan het abatoir minder geld op. Van der Geest: "Het verschil is ongeveer tweehonderd gulden per koe, maar daarbij komt. dat Je geen kalveren meer hebt. zodat het ver schil rustig op vijfhonderd gesteld kan worden. Als je even snel rekent betekent dat voor mij een verlies van meer dan twintigduizend gul den. De prijs wordt bepaald door taxa teur van de Gezondheidsdienst, maar in mijn geval kwamen er drie lui, die in de zwart-BONTE sector werkzaam zijn en ik had zwart- BLAAR. Nu kan ik u verzekeren dat daar een enorm verschil tussen zit. Ik had natuurlijk een her-taxatie kunnen aanvragen en ik heb achter af ook wel spüt dat ik het niet heb gedaan, want je bent bij die als aan de honden overgeleverd". Het geval Van der Geest, dat zich dus in september- oktober vorig jaar afspeelde is verleden tijd, maar onlangs dook de abortus Bang weer in Hoogmade op. Drie veehouders (Hogeveen en van der Kroft aan het Noordeinde en Kees Winter) troffen gevallen aan van deze ge vreesde ziekte. Gevolg: maandag gaan ruim tweehonderd dieren, waarvan honderd van Hogeveen, naar het slachthuis in Bodegraven. De grote vraag is of het bij deze drie zal blij ven. De veehouders en de Gezond heidsdienst nemen het zekere voor het onzekere en daarom worden alle bedrijven in Hoogmade (in totaal een stuk of tien) intensief gecontroleerd. Dierenarts O. Kroll uit Hazerswoude nam gisteren op een aantal van deze bedrijven bloedproeven. Uiteraard werd Van der Geest niet overgesla gen. Zegt de veehouder: „Als er weer een geval bij mij zou voorkomen, sohei ik er voorlopig uit met koeien". Bij de Gezondheidsdienst is men van mening, dat de abortus Bang wel besmettelijk is binnen een bedrijfs- bestand, maar niet voor andere be drijven. Nu er echter op een vrij klein grondgebied als dat van Hoog made drie bedrijven ziln getrof fen, zou meny toch gaan twijfelen aan deze uitspraak. Van der Geest: „Kijk als je er direkt bij bent, kun je be smetting naar buiten misschien wel voorkomen, maar als het in de wei gebeurt, dan zie je het pas 's mor gens en in de tijd die verstreek tus sen de miskraam zelf en de ont dekking, heeft misschien een spreeuw aan het te vroeg geboren kalf zitten pikken en kan het zo overbrengen naar andere veestapels". De zaak in Hoogmade is nog in Foto boven: Veearts Kroll neemt bloedproeven bij de koeien van Jac. van der Geest, de veehouder die het eerst werd getroffen door abotus Bang. volle gang en de kans, dat nog meei bedrijven besmet zijn is niet gering Februari, de kortste maand, voor velen 't langste durend. Zie oudjes voor de ramen staand, door de ruiten turend. In gedachten gaan zij terug naar hun jonge jaren. Zij waren toen ook rap en vlug, nu oud en stram, vol grijze haren. Zij weten hoe de jaren gingen. 't Was heus niet alles zonneschijn. Nu denkend alleen aan prettige dingen. En aan hun kind'ren groot en klein. Zo kijkend naar de kale bomen, die voor in hun tuintje staan. Hopend, dat er weer blaadjes komen en de winter zal vergaan. Hoor, hun hart gaat sneller tikken bij de gedachte aan bloeiend goed. Zie ze met hun hoofden knikken! Ta, dat geeft ze weer goede moed. Mevr. K. Marijt-Plug Noordwijker ha niets gemerkt van aanrijding DEN HAAG Het zou volgens 46-jarige verzekeringsinspecteur Noordwijk gevaarlijker zijn rechtuit een in de Schiestraat gen uitrit van een benzinestation te rijden, dan -zoals hij had geda11 dat achteruit te doen. Nu ging de zaak die hem de Haagse politierechter bracht i over dit mogelijk geschilpunt, m a wel dat verdachte daarbij in bota was gekomen met een andere i En hij zou niet hebben gestopt het gebeurde. Wat dit laatste betreft betoogde i dachte niets van de aanrijding, heel licht was. te hebben bemi u Bovendien vond hij het nog de vi fo of niet de ander tegen zijn auto gebotst. De officier vond het opzettelijk rijden niet bewezen en vorderde i wege de aanrijding 80 bol waarna de politierechter tot boete veroordeelde. KATWIJK Herman Haasnoot de Katwijkse paardensportenthou siast, was gisteravond met zijn be faamde postkoets te zien in "Ti-u tovenaar", het t.v.-programma dj door zeer veel jongeren en oudere wordt bekeken. De postkoets wei getrokken door zes zwarte paarde en was bemand met carnavalsvier ders en -viersters. Die postkoets is voor de Katwi; kers geen onbekende. Haasnoot vei scheen er mee in optochten e maakte er plezierritten mee. Voo de televisieopnamen vormden hoj flats in een nieuwe stadswijk de et tourage voor dit vervoermiddel u al weer lang vervlogen dagen. Haa; noot is terecht trots op deze pos koets. Hij koestert plannen om i| deze zomer mee naar de Engel i horse-show te gaan. De Katwijker leidt thans aan i Noordwijkenveg in Rijnsburg, ni1 ver van het kruispunt met provincii le weg 1 van Katwijk naar Noon wijk, een paardensportcentrum. Tu I sen de kassencomplexen staat ei grote met een hekwerk omgev i buitenmanege. Deze heeft Haasno i gehuurd van een Rijnsburger. Met acht paarden geeft hij da les aan beginnelingen en gevordi den. Ook in het hindernisspringen dressuurrijden. Voorts maakt i strand- en duinritten. Haast* hoopt in de toekomst nog eens manege te kunnen beginnen in i geboorteplaats vlak bü het strand RIJNSBURG De „Werkgroep Struktuurstudie Rijns burg" heeft onder voorzitterschap van burgemeester B. H. Koomans een belangrijke en langdurige studie afgerond. Er is een voorlopig struktuurplan voor het gehele grondge bied van deze agrarische gemeente gemaakt. Het is een lij vig boekwerk van 1 10 pagina s geworden met veel kaarten en bijlagen. Een belangrijk instrument bij de ruimtelijke be geleiding van de maatschappelijke ontwikkelingen in de komende jaren. De samenstellers zijn er van uit gegaan, dat de huidige zienswijze over een struktuurplan meer gaat in de richting van een „procesplanning Vroeger werd het gezien als een eindplan, dat weliswaar in fasen uitgevoerd, een zo duidelijk mogelijk beeld moest oproepen van de eindsituatie. De werkgroep bestond naast bur gemeester Koomans uit A. G. Geel hoed, gemeentesecretaris, J. Tram- per, directeur gemeentewerken, M. Vink, adjunct-directeur gemeente werken, ir. F. W. de Jong. stedebouw- kundige van het Bureau Kuipers Compagnons B. V. t*> Rotterdam, ir. Th. J. H. Schoemaker, verkeersdes- kundige van het ingenieursburo Ver- keersadviseurs van Dijk te Den Haag, drs. L. Smitshoek. van het. Econo misch Technologisch Instituut voor Zuid-Holland, ir. W. G. de Haan van het Landbouw Economisch Instituut, en W. van Dongen, chef algemene zaken en tevens notulist, die sinds i november 1970 werd opgevolgd door L. Joffers, chef algemene zaken. Een groot deel van de vergaderingen werd tevens bijgewoond door H. W. Her- wig en drs. P A. Vreeling van de Provinciale Planologische Dienst. Hoorzittingen B. en W. van Rijnsburg hebben dit struktuurplan voor de fcervisie- legging en het de gemeenteraad ter vaststelling aanbieden van het de finitieve ontwerp toegezonden aan de raadsleden en aan hen. die nauw betrokken zijn bij het plan. Zij wil len graag het standpunt vernemen over de inhoud. Er zullen te zijner tijd één of meer hoorzittingen wor den belegd met de direct betrokke nen. Een afzonderlijke zitting zal worden georganiseerd voor andere belangstellenden, waarbij met name wordt gedacht aan de inwoners van Rijnsburg. Bij de samenstelling van het plan is men er vanuit ge gaan. dat het moet gelden voor de komende twintig jaar. Dus tot om streeks 1992. Dan zal Rijnsburg rond de 13.000 inwoners tellen. De werkgroep is van mening, dat de agrarische functie van Rijnsburg zoveel mogelijk moet worden uitge bouwd. In het ontwikkelingsalterna tief, dat tot de huidige modelkeuze heeft geleid, is behoefte aan bouw terrein voor ongeveer 800 woningen. Verder werd de wenselijkheid on derstreept de functie van het cen trum zoveel mogelijk te bevorderen, terwijl tenslotte de verbetering van de kwaliteit van het woonmilieu, met name in de oude gedeelten van de kern, zal moeten worden aangevat, teletype 6 Het situeren van nieuwe woonge bieden ten noorden van het Oegst- geester Kanaal - dus in de richting Noordwijk en Voorhout - wordt door de werkgroep als onaantrekkelijk be schouwd. De relatie tussen een der gelijk nieuw woongebied met de voorzieningen in de kern zou bij de huidige oeververbindingen ernstig worden bemoeilijkt. Een nieuwe oe ververbinding zou theoretisch in het verlengde van de Langevaart-Kanaal- straat kunnen worden aangebracht. Afgezien van de hoge kosten zou een bebouwing ten noorden van het ka naal een te grote schade aan het kassengebied veroorzaken. Kamphuizerpolder Financiële consequenties en de gelijk te bevorderen hebben geleid tot het besluit geen nieuwe woonbe bouwing tussen de Oude Rijn (Zui delijk van de Sandtlaan) en Frede- riksoord te realiseren. Voor de bouw van 800 woningen, die in de prognose worden voorspeld, is gekozen voor de Kamphuizerpol der, ten oosten van de bestaande kern van de bebouwing. Daarmee zou een continuering kunnen ont staan ten aanzien van de recente ontwikkeling van Frederiksoord, die eveneens als een schil rond het oorspronkelijke dorp is opgezet. Vormt Frederiksoord dus een schil aan de zuidzijde, een bebouwing in de Kamphuizerpolder (omsloten door rijksweg 44, Rljnsburgerweg en Oegstgeesterweg) kan leiden tot af ronding van de bebouwing aan de oostzijde. Vooral in de oudere gedeelten van de bestaande dorpskern zal het wo nen zoveel mogelijk moeten worden bevorderd. Sanering, reconstructie en rehabilitatie zal daarbij op een aantal plaatsen noodzakelijk zijn. Dit geldt vooral voor het gebied, dat wordt begrensd door Langevaart, Kanaalstraat, Petronellea van Sa xenstraat, Noordwijkerweg, Oegst geesterweg en Sandtlaan. Op een aantal punten, zoals bijvoorbeeld Anemonenstraat, Irissenstraat en Narcissenstraat, kan de verbetering zuidzijde van de Dubbele Buurt. Door bundeling van deze nieuw te bouwen winkels nabij de Anjelieren straat en de Vliet, voor zover deze gelegen is tussen de Koestraat c-n de Freesiastraat, kan een struc- tuurbepalend, krachtig centrum ontstaan, dat voor de winkeliers een zc gunstig mogelijke exploitatie kan opleveren en voor de Rijnsburgers een zo groot mogelijke keuzevrijheid van de aan te kopen goederen kan betekenen. van het woonmilieu beperkt blijven tot het herprofileren van straten en het inrichten van bescheiden speel- gelegenheden. Een ingrijpender sa nering zal op andere punten in het dorp nodig zijn. Groene zone Tussen het toekomstige woonge bied in de Kamphuizerpolder en de bebouwing in Oegstgeest (Indische Buurt) kan een royale groenzóne vrijblijven, waardoor het aaneen groeien van Rijnsburg met Oegst geest kan worden voorkomen. De omvang van dit gebied is zodanig dat, uitgaande van een bebouwing van honderd procent eengezinshui zen, voldoende ruimte kan worden gevonden voor de bouw van de ge plande 800 nieuw te bouwen wonin gen. De positie van de kern van Rijns burg wil de werkgroep verstevigen. Daarbij wordt gedacht aan een winkelconcentratie in de omgeving van de Anjelierenstraat, waar reeds een eerste aanzet voor een der gelijke concentratie is gemaakt. Aan de ene kant zal voor de bewoners van Frederiksoord en straks voor die van de Kamphuizerpolder een aan tal nieuwe winkels moeten ontstaan en anderzijds zal op korte termijn voor enige bestaande winkels, die in kwalitatief slechte panden zijn ondergebracht, een alternatief moe ten worden gevonden. Dit geldt bij voorbeeld voor de winkels langs de Gecombineerd met de bestaande voorzieningen langs de Kerkstraat (raadhuis, kerk, school) kan een noordzuidlopende voorzieningenzone ODtstaan, die als het hart van Rijnsburg kan worden beschouwd. Het ls duidelijk, dat hierbij het karakter van de Vliet een belang rijke rol speelt. Een zoveel mogelijk bewaren en. waar het reeds ver stoord is. herstellen van dit kenmer kende stedebouwkundige element in de kern van Rijnsburg aan de ver hoging van de herkenbaarheid en onderlijning van het eigene van do gemeente. In de nieuwe woonbuurten zul len slechts bescheiden winkel voor zieningen kunnen worden opgeno men om zo min mogelijk concur rentie aan dit te stimuleren kern gebied te veroorzaken. Toch zal. zo stelt de werkgroep met de meeste nadruk, de mogelijkheid om zowel in Frederiksoord als in de Kamp huizerpolder een bescheiden winkel- Burgemeester Koomans van Rijnsburg. voorziening op te nemen, open moe ten worden gehouden. In Frederiksoord is daartoe volop gelegenheid nabij het kruispunt van de Koningin Julianalaan en de Flo ralaan en in de Kamphuizerpolder zal centraal in het woongebied een zelfde zone moeten worden houden. Ook voor de van scholen en in de sociaal-culturele len in het hart van de woongebieden ruimten den gereserveerd.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4