Volksdagblad': wegwijzer an de Chinese politiek Consumenten-ABC probeertwarenkennis te verbeteren TATRAI-KWARTET: ONGEHOORD MOOI Vier van de vijf reisklachten bij ANVR gegrond ENSPAG 14 FEBRUARI 1973 Hele verspreiding per post dagbladen in China, nationaal en lokaal, hebben tezamen tlage van ongeveer dertig miljoen. Het belangrijkste blad in omvang als invloed is het Volksdagblad (Renmin dat in Peking verschijnt. Het heeft een oplage van 100 en is als orgaan van het Centrale Comité van de Chi- Communistische Partij te vergelijken met de Prawda in ou. Zijn hoofdartikelen en commentaren geven in China tlitieke lijn aan en worden in de hele wereld bestudeerd en haald als aanwijzingen van de officiële Chinese politiek. ;antoren van het Volksdagblad vestigd in een grijs vuil gebouw voornaamste winkelstraat van utrum van Peking. Het trot- ïiten staat vol fietsen en er talloze mannen en vrouwen in (urloze werkpak, bestaande uit auw of grijs hemd en dito dat de meeste Chinezen dra- 'right \D/Observer de deur ziet men al het eerste lil met westelijke krantege- n: een soldaat op wacht met t en bajonet. Maar hiermee ein- zichtbare invloed van het Ie ls partijbolwerk is het Volks- d uitgezonderd van de regel rie, volgens welke de meeste ie instellingen worden gecon- d door een „revolutionair comi staande uit militairen, arbei- [i leidinggevende kaders (admi- eurs of partij- vertegenwoordi- (x jurslichaam rant wordt in plaats daarvan door een uit zeven man be- bestuurslichaam. Een van de e figuren hierin, Tsjen een intelligente, vriendelijke jldige man, sinds dertig jaar ist, ontving ons met een aan zijn collega's van de redactie, linistratie en de technische af- en. Wij werden binnengeleid in ote kamer op de derde verdie- paar wij zoete versnaperingen, ipgemaakte schalen met fruit pen groene thee kregen. Volksdagblad heeft normaal zes pagina's. Pagina één be langrijk nieuws en commenta- de laatste pagina's internatio- nieuws. De voornaamste fcron is het persbureau Nieuw °*r (Hsin Hoea) maar het blad »k eigen correspondenten, ider twee in het buitenland, Tokio en de ander die binnen- net zijn werk in Londen zal en. .deze betrekkelijk kleine krant heeft het Volksdagblad on- driehonderd redacteuren in en geeft met inbegrip van ratle en technisch personeel aan meer dan duizend men- hebben ze allemaal te doen? Is Prawda in Moskou, die ook pagina's heeft maar een gro- fungeert het Volksdagblad soort semi-officiële onder en klachteninstantie voor de imistische partij en de rege- van de vijf redactie-afdelingen zich toe op propaganda en en „werk voor de mas- leze laatste afdeling behandelt aan de hoofdredactie en ont- De krant neemt ook ten op, afkomstig van arbei- en fabrieken en boeren. Een Ik deel van het redactione- gaat zitten in redigeren en I herschrijven van dergelijke gen. jaar van de redactiestaf moeten !hi riejarige cyclus doormaken: 'n ip de krant in Peking, een jaar ieD kaderschool, daarna een jaar 1st leiten in nauw contact met het ill volk. Dit betekent dat 200 leden van de redactie voor de krant zelf werk zaam zijn terwijl er 100 op de kader- school zitten waar zij de helft van hun tijd aan handwerk moeten be steden en de andere helft aan poli- ke studies. Zij die het jaar werk zaamheden in nauw contact met de bevolking moeten verrichten wijden zich aan studie en onderzoek en hoe ven geen handwerk te doen. Zij kun nen naar alle plekken van China worden toegestuurd. Tsjen Tsoen zei dat dit systeem garandeert dat de staf niet het contact verliest met de realiteit van het leven van de ar beidende bevolking en voortdurend op de hoogte blijft van wat er in de landbouw en de industrie gebeurt. De loonstructuur van de krant kom overeen met de bescheiden stan daard die elders in het land geldt. Het gemiddelde maandsalaris van een lid van de redactie is ongeveer 80 yoean (f 144,-) vergeleken met 60 youan f 88 voor een drukker. Een zetter bij een Chinese krant heeft een formidabele taak. Al het materiaal moet met de hand gezet worden om dat een machine niet het grote aan tal Chinese karakters verwerken kan.De zetter moet daarom on geveer 6000 karakters kennen, waar van er niet minder dan 2000 vaak worden gebruikt. Het volksdagblad wordt behalve in Peking in negen andere Chinese ste den gedrukt. In drie van deze steden Kanton, Sjantoen en Oeroemtsji doet men dit met de modernste methoden van facsimile-transmissie. Elders werkt men met matrijzen die uit Peking per vliegtuig worden vervoerd, maar men heeft de bedoe ling overal het facsimile-systeem te gaan toepassen. Merkwaardig is, dat de hele ver spreiding van de krant per post ge schiedt. De meeste exemplaren gaan naar abonnee's die 1.5 yoean of on geveer f 1.60 per maand moeten be talen. Slechts een klein deel van de oplage komt in de straatverkoop. Het grootste deel van de winst komt uit de verkoop en maar heel wei nig uit advertenties. Deze laatste zijn afkomstig van officiële licha men of voor nieuwe films of ballet ten en twee 'keer per Jaar voor de 2 rkije kwaacl Frankrijk Ier monument ank B" Kara (RTR) Turkije heeft Unbassadeur in Parijs terugge- i als een 'uiting van afkeu- ;0ver de onthulling in Marseil- een monument ter "ogedach- ['an anderhalf miljoen Arme- gjjfdie in 1915 in Turkije zouden Le fermoord. pW Turkse ambassadeur, Hasan Isik flptiddels in Ankara is gearri- verklaarde dat hij onmogelijk i land kon blijven waar Tur- 1 beledigd. Turkse ministerie van Buiten- Voi Zaken li bekendmaken, rugkeer van de a.rnh«» Parijs ervan afhangt of er een omis tussen de beide regerin- worden bereikt. ie<] Inscriptie op het monument in s"le zegt: "Ter nagedachtenis 1500.000 Armeniërs, toffer zijn geworden van een in le(|0p last van de Turkse rege- it6#| ^Pleegde massamoord en voor beense verzetsstrijders die voor [eti^ en de vriJheid ziJn geval- Twee jonge Chinezen vol aandacht voor de artikelen in het Volksdagblad. FORUM OVER HUMANISME LEIDEN In het kader van het 25-jarig bestaan van de studenten vereniging op humanistische grond slag „Socrates" wordt zaterdag in de Academie een forumdiscussie over het humanisme gehouden. Aanleiding bij de keuze van het onderwerp was vooral de recente breuk tussen het Humanistisch Verbond en het Huma nistisch Jongerencentrum en meer in het algemeen de verscherpte tegen stelling binnen het humanisme tus sen hen, die tot maatschappij-ge richte actie willen komen en dege nen, die het beschouwelijke of de praktische hulpverlening vooropstel len. Namens het Humanistisch Verbond zal directeur Fiege aan het forum deelnemen. Namens De Vrije Ge dachte bestuurslid Kief, en namens het Humanistisch Jongerencentrum en Humus Lambert de Vos. Voorts vertegenwoordigd de arts dr. Van Terwisga, een van de eerste H.V.- leden, de meer behoudende groep binnen het Humanisme. De twee an dere deelnemers zijn drs. Postma, hoofdbestuurslid van de H.V. en staflid van de IHEU, en de Leid- se studentenpastor Van Breukelen. Het forum begint om tien uur. Jaarbeurs te Kanton. Vergroting van de oplage wordt beperkt van de oplage wordt beperkt dooi de schaarste aan krantepapier in China. Enige miljoenen Chinezen hebben toegang tot een andere nieuwsbron die vollediger en minder ideologisch van aard is dan het Volksdagblad. In deze publikatie is ook materiaal opgenomen van buitenlandse kran- Weer relletjes in Barcelona BARCELONA (AFP/EFE) Bii felle botsingen tussen de politie en demonstrerende studenten zijn in het centrum van Barcelona vier gewon den gevallen. De politie arresteerde tien betogers. De ongeregeldheden deden zich voor nadat ongeveer veertigduizend studenten van de universiteit van Barcelona de straat bptrekken om te protesteren tegen de arrestatie van zeventien leerlingen van de bouwkundige faculteit, die zaterdag door de politie waren opgepakt. Volgens de politie was zij tot arres tatie van de zeventien jongelui over gegaan omdat deze pamfletten van de in Spanje verboden communis tische party by zich hadden. Hans Globke (77) overleden BONN (UPI) Dr. Hans Globke, vele Jaren voornaamste medewer ker van wijlen bondskanselier Ade nauer van West-Duitsland, is gis teren op 77-Jarige leeftijd overleden. Toen Adenauer in 1949 bonds kanselier werd, benoemde hij Glob ke tot directeur van zijn persoon lijk bureau en één van de drie in lichtingendiensten bracht recht streeks verslag aan Globke uit. Globke bleef die functie behouden tot Adenauer 14 jaar later aftrad. Globke was het doelwit van vele aanvallen, vooral van links die hem beschuldigden een belangrijk colla borateur van de nai's te zijn ge weest. Tijdens Hitiers bewind bleef Globke zijn functie op het ministe rie van Binnenlandse Zaken bekle den, naar hij later zei op het ver zoek van zijn rooms-katholieke col lega's van de centrumpartij aan wie hij veel inlichtingen zou hebben gegeven. Hij werd na de oorlog vrij gesproken van collaboratie. Hond vlucht met biefstuk van f 45.- AMSTERDAM Een slager uit de Amsterdamse Leidsestraat heeft aangifte gedaan tegen de onbekende eigenaar van een Duitse of Deense dog, die gisteren doodgemoedereerd een biefstuk van 45 gulden uit de etalage in zijn bek nam en kalm weg liep. Niemand durfde het dier tegen te houden. Klanten die hem in de weg stonden duwde hij zonder enig respect met zijn kop opzij. ten en persbureaus. Het wordt door Nieuw China uitgegeven. De commentaren en hoofdartike len van het Volksdagblad geven echter de partijlijn aan en worden geschreven onder de onmiddellijke instructies van het Centrale Comi té. De leiding van de redactie wordt door dit comité benoemd. Zij neemt vaak deel aan de vergaderingen daarvan, hoewel geen der redactie leden er officieel lid van is. Voorbe reiding van sommige belangrijke hoofdartikelen vergt soms een maand van besprekingen. Hoe beoordeelt men nieuws? Waarom bijvoorbeeld gaf het Volks dagblad niets over de Amerikaan se maanwandelingen? Tsjen zei: Zoveel problemen op aarde zijn nog niet opgelost en wij willen dat onze lezers meer aandacht besteden aan wat op aarde gebeurt dan op de maan. Over de eerste maanreis heb ben wij berichten gegeven, maar nadien vonden wij dat niet meer nodig". Leiders van antiekbende veroordeeld DEN HAAG (ANP) De recht bank in Den Haag heeft gisteren de leiders van een Haagse "antiekben de", de 30-jarige Maup S. en de 38- jarige Wim V., veroordeeld tot een gevangenisstraf van één Jaar en ze ven maanden met aftrek van voor arrest. De straf was conform de eis van de officier van Justitie. Het tweetal heeft bekend voor ander halve ton aan antiek, schilderijen en sieraden te hebben buitgemaakt, bij vijftien inbraken in Den Haag, Rhenen Wageningen De Steeg Does burg, Hummelo, Zevenaar, 's Hee- renberg, Putten, Garderen en Rhe- den. Het meeste werd verkocht via het antiekwinkeltje van Maup en Wim in Den Haag. Slechts een klein deel van de buit is teruggevonden in net pakhuis van Wim's 22-jarige broer in Leiden. De rechtbank ver oordeelde de broer, die ook bij en kele inbraken assistentie had ver leend, tot een gevangenisstraf van acht maanden waarvan twee voor waardelijk met aftrek van voorar rest. De officier van justitie had een 6traf van twaalf maanden, waarvan twee voorwaardelijk ge- eist. MINIMUM- EN MAXIMUM SNELHEID DEN HAAG (ANP) Het is de bedoeling het reglement verkeersre gels en verkeerstekens nog dit jaar zo te wijzigen, dat een minimum meiheid op autosnelwegen en een algemene maximum snelheid op de overige wegen buiten de bebouwde kom wordt vastgesteld. Minister Udink heeft dit gisteren meegedeeld aan de vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat int de Tweede Kamer. Volksfront* iets teruggelopen PARIJS (AP) Bij de verkiezin gen van 4 en 11 maart zal 37 procent van de Franse kiezers zijn stem uitbrengen op de Gaullistische par tij of zijn coalitiepartners in de hui dige Franse regering, zo geeft een opiniepeiling van het dagblad Le Fi garo. Dit betekent dat de regeringspar tijen sinds het voorlaatste onderzoek van Le Figaro in het begin van de ze maand er een procento op voor uitgegaan zijn. De socialistisch - communisti sche coalitie geniet de voorkeur van 46 procent van de Franse kiezers, een procent minder dan bij het vo rige opinieonderzoek. De oppositiepartijen van het cen trum zakten met 13 procent één pro cent. De rechtervleugel steeg een punt tot vier procent. Binnen de linkse coalitie verloren de commu nisten twee punten tot 20 procènt. De socialisten behielden de 24 pro cent die zij ook bij het vorige onder zoek kregen. Schermutseling Bij de Iraan- se grenspost Helaleh in de streek van Elam in het westen van Iran hebben Iraanse soldaten maandag avond gevochten met „Baathistische elementen" uit Irak. De Irakezen wer den na een schermutseling van drie uur teruggedreven, met achterlating van twee doden .aldus een communi qué in Teheran. LEIDEN Op het laatste, wat beter bezochte Kunstkring-concert kwam het Tatrai-kwartet aan bod, met werken van Haydn, Bartok en Beethoven. Van de laatste het twee de Rasoemofski-kwartet (op 59 in e). Genoemde Beethoven-beschermer was gezant van Rusland in Wenen en hield er de luxe op na van een eigen kwartet, waardoor Beethoven over een onmiddellijke (en zeer be vriende i afnemer beschikte. Zo'n begunstigende omstandigheid ver hoogt de scheppingsinspiratie en het uitgevoerde kwartet behoort dan ook tot de meest gespeelde ter wereld. Het heeft als historische bij zonderheid een authentiek Russi sche melodie (volgens gemaakte af spraak in het Allegretto. Maar ongehoord mooi is het molto ada gio, subtiel en ziels bewogen, homo geen verklankt als was het de droom van één man. Eigenlijk tragisch, ondefinieer baar melancholisch, en niet onwaar schijnlijk hebben de vier Hongaren een denklijn uitgestippeld naar het voorafgegane 2de kwartet van hun landgenoot Bartok, dat ze hier zes, zeven jaar geleden in de Zuiderkerk ook brachten. Zingen ze er de hui dige onderhuidse nieuws in uit? Al lereerst door het ons Westerlingen niet vertrouwde poeszta-folklore- substraat, waar geen dur noch moll doorstroomt en onze chromatische scala geen vaste rol meer krijgt. Dan de gekwelde toon, de ondraag lijke spanning uit benauwde conflictsituaties en hokkende be- wustzijnsstilstanden. Tussendoor last Bartok een scène in als van een "lustige" balalaika-kapel, twee bij- eenliggende noten in hoge frequen ties gerepeteerd, met een meester lijke glans op de caloristisch ineen geklonken snarenkleuren. Maar dan komt de doffe wanhoop weer, zang maar wrang, niets verlos- sends in zicht, de opengescheurde mens. Dit was fabelachtig ingeleefd. Wie muziek indeelt in mooi en le lijk kan teleurgesteld zijn geweest. Een moderner benadering echter vraagt naar waar en onwaar. Het ensmeble begon met Haydn's 79ste kwartet (op 76 n '5). Een kwartet, waarin van de mens, Haydn (toentertijd bezeten van z'n wordende Schöpfung) niets blijkt Nobelprijs winnaar Jensen overleden HEIDELBERG (UPI/ANP) De Duitse fysicus prof. dr. Hans Daniel Jensen is zondag op 65-Jarige leef tijd overleden. Dit heeft het max Planck Instituut in Heidelberg gis teren meegedeeld. Prof. Jensen was van 1941-'48 hoog leraar in de theoretische natuurkun de aan de technische hogeschool in Hannover en daarna in Heidelberg. In '63 ontving hij samen met prof. Eugen Wigner en prof. Maria Goep- pert-Mayer de nobelprijs voor na tuurkunde voor zijn onderzoekingen op het gebied van de atoomkernen. DEN HAAG (ANP) In totaal on geveer 250 klachten heeft de verle den jaar in het leven geroepen ge schillencommissie van de ANVR (Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus) en de Consumen tenbond in het eerste halfjaar vaii haar bestaan (1 Juli tot eind decem ber 1972) ontvangen. Gemiddeld, blijken ongeveer vier op de vijf klachten gegrond te zijn. Van de 250 klachten konden er in 1972 115 worden behandeld. In 96 gevallen bleek de klacht van de va kantieganger gegrond te zijn, in 19 gevallen werd de klacht afgewezen, waarin of de klacht werd ingetrok ken of men met het betrokken reis bureau tot een regeling kwam, alvo rens de klacht door de commissie werd behandeld. In de reisgids van de Consumenten bond, waarvan gisteren het eerste nummer is verkschenen, zal gere geld een reeks uitspraken van de ge schillencommissie worden gepubli ceerd. In dit nummer hebben de uit spraken o.a. betrekking op onjuiste voorlichting door het reisbureau (ten onrechte had het boekingskantoor een badplaats met een boulevard, 'n mooi strand en veel bars en dan cings voorgespiegeld, terwijl er bijv. helemaal geen boulevard was en al leen maar een vies strand) en op voorzieningen in de vakantieplaats, die niet helemaal in orde waren. Wat het aantal klachten betreft, verwacht de geschillencommissie dat dit nog aanmerkelijk zal toene men. Dat is doorgaans het geval als het werk van een geschillencommis sie meer bekendheid krijgt, aldus 't secretariaat van de commissie. Dit kwartet kent de wetten van de muziek alleen. Zelden gebeurt het, dat de eerste attaque op een recital al zaalveroverend is (de vier arri veerden kersvers uit Hongarije 24 uur in de trein), met name de primarius was nog niet terstond op timaal in het toontreffen, maar de eerste warmteimpulsen kwamen van de cello en het opbloeien van de toon is daarna vrij gauw doorgebro ken. De ongenoemde toegift iMozart- menuet uit kwartet KV 421» kon de aanwezigen zichtbaar betoveren, wellicht door het trio middenin met alleen de eerste viool strijkend, de anderen pizzicato. Toch staat dit stuk in een der somberste kwartetten van Mozart, toen vol angst, dat de op handen zijnde bevalling van zijn vrouw niet goed zou lopenEn dan wil Strawinsky ons wijsmaken, dat mens en mensen lot in de kunst niets met elkaar hebben uit te staan. KEES VERHOEF. Irak-Pakistan hebben ruzie BEIROET (UPI) De regering van Irak heeft de ambassadeur van Pakistan in Bagdad en de tweede secretaris gelast het land te verlaten. Radio-Bagdad meldde dat dit een vergelding is voor het optreden van de Pakistaanse politie tegen de am bassade van Irak. Vorige week zater dag drongen politiemannen de am bassade van Irak in Islamabad bin nen en namen daar een grote hoe veelheid wapens in beslag. De volgende stap was de uitwijzing van de Iraakse ambassadeur en een attaché. Stakende studenten Aan de uni versiteit van Barcelona wordt sinds gisteren gestaakt. De ongeveer veer tigduizend studenten verlieten de col leges om te protesteren tegen de aan houding van zeventien leerlingen van de bouwkundige faculteit op zaterdag. Na beroving overleden ROTTERDAM Een ongeveer 75- Jaar oude man is vannacht ln Rot terdam -Krooswijk op straat overle den nadat hij was beroofd. De politie denkt in eerste instantie aan een na tuurlijke dood, omdat het slachtoffer niet gewond was. De dader van de beroving, de 22-jarige matroos W. v. A., is gearresteerd. Aan de hand van pepieren die men vond op enige af stand van de plaats waar de man c\ erleed- en waarvan men aanneemt dat ze van de bejaarde zijn ver moedt de politie dat het slachtoffer afkomstig is uit een inrichting buiten Rotterdam Hanclbalbond stelt beslissing over Hury uit AMSTERDAM Het bestutrr van het Nederlands Handbal Ver bond heeft voorlopig de beslissing ten aanzien van Josef Hury als bondscoach uitgesteld. Dit ls het gevolg van beschuldigingen die te gen de Hongaar werden uitgebracht. De bestuurders van het NHV zul len deze week nog in Frankfort on derzoekingen doen naar de persoon van Josef Hury. Het bestuur van het NHV heeft gisteravond in Utrecht met Hury gepraat. Hury weerlegde tijdens dit gesprek enkele van de tegen hem ingebrachte beschuldigingen, al kon hij niet aantonen dat zijn financië le levenswandel onbesproken is. Studentenbetoging Verscheide ne honderden studenten van de po lytechnische school in de Griekse hoofdstad hebben gisteren op het ter rein van de school gedemonstreerd te gen de maandag afgekondigde wet militaire inlijving mogelijk maakt van studenten die staken of hun col lega's tot staken aansporen. Het is een betreurenswaardige zaak, dat de consument in ons brave land eigenlijk altijd op zijn hoede moet zijn. Hij moet gewapend zijn om niet de gerede kans te lopen zijn aankoop in een miskoop te zien verkeren. Maar al te vaak wordt de consument het slachtoffer, dat zijn dure geld de mist in ziet gaan. On deskundigheid van zijn handelspart ner (de winkelier ziet met de stroom artikelen die hem overspoe len vaak door de bomen het bos niet meer) is vaak oorzaak van het verdriet. Het aantal keren dat de klant bewust in de boot wordt ge nomen, waarbij de opzet varieert van slechte service tot rechtstreekse zwendel, is daarnaast ook niet te tellen. Gedegen voorlichting is het meest effectieve verweermiddel om de ge wone man tegen dit alles te har nassen. Het Konsumenten Kontakt, waarin de vakcentrales NW, NKV en CNV, Co-op Nederland, de Ne derlandse Gezinsraad en de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen samenwerken, geeft deze voorlich ting in zijn strijdbare maandblad „Koopkracht". De redaktie van dit blad heeft nu de meest behartenswaardige lerin gen, die in het afgelopen Jaar uit het blad konden worden getrokken, samengebundeld. Bij Uitgeversmaat schappij Bonaventura is dit alles onder de naam „Consumenten ABC 1973". Zoals de datumaanduiding laat blijken, moet dit ABC een Jaarlijks terugkerend boekje worden. In de introductie van dit eerste honderddertig pagina's tellende Jaarboek, zet de redactie van Koop kracht uiteen wat zij met deze uit gave beoogt: Kwaliteit „Wij willen de consument in de al lereerste plaats een zekere waren kennis bijbrengen. Vroeger konden huisvrouwen op de hand de kwali teit van stoffen beoordelen. Nu, door de kunstvezels, niet meer. Vroeger kon een man vaak een goed stuk timmerwerk herkennen. Nu vrijwel alles van vezelplaats is en van namaak-fineer, is dat niet meer te doen. Wij willen die kennis bij de consument terugbrengen." Dit nu doet het Consumenten ABC in meer dan veertig tests en koop adviezen, waarin een grote variëteit van artikelen op haar waarde wordt doorgelicht. Die selectie strekt zich uit van was- verzachter tot pick-up-elementen, van reiswoordenboekjes tot gevel- haarden. De hulp, die de gids de consument hiermee biedt, wordt gedragen door deskundigheid en zo groot mogelijke objectiviteit. Het is daarbij prettig dat alles is gevat in een even le vendige als duidelijke stijl: geen academisch betoog, maar aanspre ken tegen de gemiddelde gebruiker, waarvoor het boekje is bedoeld. Naast de tests en adviezen bevat het ABC een lijst van artikelen die het goedkeuringszegel van de Ver eniging van Huisvrouwen verwier ven, een opgave van consumenten adressen en consumententips. Bloemlezing Het meest intrigerend is de bloem lezing uit de vaste rubriek „Klach tendossier" van het maandblad Koopkracht. Hierin worden onverbloemd loze be loften, slechte servioe en zwendel- praktijken aan de kaak gesteld. Er wordt daarbij geen blad voor de mond genomen, de euveldaders wor den dikwijls met naam en toenaam genoemd. Dat mag ook wel. Het is soms haast niet te geloven wat ook be drijven van goede naam met hun weerloze klanten uithalen. Het is droef te lezen hoe kleine oplichter- tjes ouden van dagen of zieken het geld uit de zak kloppen zonder te genprestatie te leveren. Een reisbureau, dat in samenwer king met een reisorganisatie een vakantieparadijs in Spanje belooft, maar de mensen in een puinhoop terecht laat komen. Een auto-dea ler, die een gloednieuwe wagen afle vert waar niets van deugt en de koper meer dan een Jaar in de el lende laat zitten. Een schoorsteen veger, die bejaarden laat betalen voor nooit verrichte reparaties. Het is niet alleen verbijsterend om van dit gesol met de belangen van de consument kennis te nemen, het is ook nuttig omdat een gewaar schuwd man altijd nog voor twee telt. De eerste editie van het Consumen- ten-ABC is op deze wijze een na slagwerkje geworden, dat zijn nul zeker zal afwerpen en nu al zijn geregelde terugkomst als jaarboek lijkt te rechtvaardigen. Koopadvies: voor de prijs van 5,90 krijgt men zeker geen kat in de zak.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11