ruguay: leger n president luiten akkoord personen aqto rai Amsterdam 8tm 18 februari Paraguay en geen sprankje Haiti: nog democratie Collectieve straf voor dorpje in Rhodesië Doe verstandig. }eruviaanse lijn9 lijkt hebben gezegevierd Woede in Lagerhuis over Wilsons pijp legering Cambodja :ang voor aanval voor vakman en gezin PORION Noodkreet Tsjechische socialistische partij Loenochod jG 13 FEBRUARI 1973 BUITENLAND TEVIDEO (AFP) De strijdkrachten in Uruguay, die in opstand zijn gekomen president Bordaberry, hebben naar hun zeggen een „volledig akkoord" met hem kkoord, waarvan de inhoud niet bekend is gemaakt, werd via de door opstande- beheerste radio en televisie wereldkundig gemaakt. de bedoeling dat de overeen- ng een einde maakt de in handen van de rebel- strijdkrachten zijnde radio- heeft Bordaberry officieel i ter Zee Olazabal als bevel- de marine geaccepterd. •kis benoeming was door de bbers van leger en lucht- - als voorwaarde voor een ak- [esteld. volgt als bevelhebber admi- .ila op, die in het verzet te- 1£ rdaberry zijn collega's van le- luchtmacht niet volgde en de it trouw was gebleven, maanden sluimerende con- sen de regering en de strijd- a kwam donderdag tot uit- I toen de bevelhebbers van n luchtmacht het aftreden nieuwe minister van Defen- gepensioneerde generaal eisten, die de dag tevoren resident Bordaberry was be- ïviaanse lijn" tieke kringen in de hoofdstad men dat de politieke oriën- het land in grote mate zal beïnvloed door de „Peruvi- yn" waarvan de kenmerken belicht in een van de com- i de rebellen: imperialisme absolute teid van besluitvorming, zowel betreft de binnenlandse gstukken als die van de bui- mdse politiek, Egenwoordighig van de strijd- hten in elk orgaan dat te en heeft met vraagstukken veiligheid of nationale soe- Jniteit, -communisme de Uru- anse militairen gaven te ken- ^dat zij willen deelnemen aan lideren van de demo- ische en republikeinse idea- teneinde „de infiltratie van nstisch-leninistische doe tri filosofieën die niet in over- itemming met onze levens wijze zijn, te voorkomen, genoemde waarnemers in twee groe- verwerping van de traditionele pen verdeeld: de Peruviaanse lijn, partijpolitiek, vertegenwoordigd door staf-chef ge- wijziging van de economische neraal Alvarez en de opperbevelheb- structuren: herverdeling van de ber van het tweede militaire gebied, grond en het nationaal inkomen, generaal Zubia, en de harde of deelneming van de arbeiders aan rechtse lijn. de leiding van de ondernemingen, Tijdens de beraadslagingen van de strijd tegen de monopolies, op- laatste dagen zou de Peruviaanse heffing van de buitenlandse het hebben gewonnen dank zij de schuld. steun die bal van officieren, voorna- melijk voortgekomen uit de midden- Vóór de crisis was het leger volgens de generaaJs Alvarez Zubia verleenden. Deze officieren LONDEN (DPA/AFP) In het Britse Lagerhuis is een fel le strijd ontbrand tussen rokers en niet-rokers. Aanleiding hier toe is de grote kromme pijp van labourleider Harold Wilson. De baardige Conservatieve sir Gerald Nabarro heeft er zich al lang over geërgerd dat de so cialistische voorman zwaar dam pend door de wandelgangen loopt zodra de debatten worden geschorst. Volgens sir Gerald is "deze anti-hygiënische Labour- gewoonte" in strijd met een par lementaire bepaling uit 1696 die niet alleen het roken in de ver gaderzaal maar ook in de wan delgangen van het lagerhuis verbiedt De verbolgen conserva tieve afgevaardigde stelt dat deze bepaling nog steeds van kracht is Onlangs verwierp het lager huis een verzoek van een labour- afgevaardigde om in de verga derzaal roken toe te staan. Roy Mason die het verzoek indien de, had betoogd dat de verga derzaal nu over een uitsteken de ventilatie beschikt, waar van in de 17e eeuw uiteraard nog geen sprake was. Deze argumen tatie mocht echter niet baten. In het Lagerhuis zijn aparte wandelgangen voor voorstanders en tegenstanders van een aan de orde zijnde kwestie. Sir Ge rald Nabarro heeft zich in het verleden in het bijzonder aan do rookgewoonte van Wilson gesto ten toen zij beiden als tegen standers van de Britse toetre ding tot de Europese gemeen- Harold Wilson schap van dezelfde wandelgang gebruik maakten. Wilson heeft als reactie op de protesten van de conservatieve afgevaardigde alleen maar gezegd dat het een "oude labourgewoonte is in de wandelgangen te roken". Sir Gerald zal nu het Lagerhuis voorstellen te laten uitzoeken, of dat 20 maar mag. ADVERTENTIE Om een idee te geven: Houtrot herstellen. Kieren afdichten tussen kozijn en muur of langs de trap. Scheuren en naden blijvend af dichten, ook rondom cv-pijpen. Trapleuning muurvast zetten. Be tonreparatie. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot "nul" zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV- reklame! Van dik tot ragdun pla muren. Tegels zetten op hout of spaanplaat of betonemaille of over ,oude tegels. Spaanplaat naadloos verlijmen. Pleisterlaag repareren op muur of schoorsteen. Opnieuw voegen. Dakpan vastzetten. Stop verf bijwerken. Betonnen ramen beglazen. Dunne plek in goot repa reren. Lek balkon dichten. Latten tegen muur hechten. Nu gemakkelijker èn vlugger èn heter STOPPEN, AFDICHTEN, VOEGEN, UITVLAKKEN, PLEIS TEREN, PLAMUREN EN HER STELLEN met: PORTON, de in Zwitserland ontwikkelde één-com- ponentige, dus een kant-en-klare, kunsthars vulpasta met enorme hechtkracht aan èlk materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten, ook aan glasl Blijvend thermoplas tisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, buig- en slijtvast. Onschadelijk voor de han- zouden tijdens de talrijke acties te gen de Tupamaro - guerrillastrij ders zich bewust zijn geworden van de „werkelijke oorzaken van de guer rillastrijd en de sociale crisis waar in het land is gedompeld". Ontroering na vrijlating: de majoor van het Amerikaanse leger, William Hardy (links), die destijds door de Vietcong werd gevangen genomen, wordt hij zijn aankomst op de lucht basis Clark Philippijnenverwelkomd door Frank Sievert, vertegenwoordiger van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken. PRAAG (RTR) In een door ,4e- socialistische afgevaardigden kunnen den van de plaatselijke afdeling van benoemen in Tsjechoslowaakse dele de Tsjechoslowaakse socialistische gaties naar organisaties als de Ver partij, centrale Bohemen" onderte- enigde Naties, de Comecon en het kende open brief die buitenlandse pact van Warschau, correspondenten in Praag gisteren in Verder krijgt het socialistische LOESAKA (RTR) Als de Rho- desische troepen mijnen blijven leg gen op Zambiaans grondgebied is een openlijk gewapend conflict vrij wel onvermijdelijk. Dit heeft de Zambiaanse minister van Buitenlandse Zaken Moedenda verklaard tegenover een missie van de veiligheidsraad van de VN. De missie onderzoekt in Zambia de ge volgen van de inmiddels opgeheven Rhodesische blokkade van Zambia. Volgens Moedenda zijn sinds 9 januari acht mensen om het leven gekomen en 14 ernstig gewond door Rhodesische landmijnen. Hij zei dat Zambia 82 grensschendingen heeft geconstateerd in 1970 en 58 in 1971. Deze incidenten, waarvoor Rhodesië en Zuid-Afrika verantwoordelijk zijn, betekenen een directe bedrei ging van de vrede, zo zei hij. De Zambiaanse minister herhaalde dat de regering in Loesaka geen zeggen schap heeft over nationalistische guerrillastrijders in Rhodesië. Geen proces Rhodesische troepen hebben bij wijze van collectieve strafmaatregel vee in beslaggenomen van een dorp in het stamgebied Chiweshe. De regering had het dorp zonder vorm van proces een collectieve boe te opgelegd omdat de dorpelingen de aanwezigheid van guerrilleros in het gebied niet hadden gemeld. De grond van een pas ingevoerde ver ordening is een collectieve straf zon der proces mogelijk als individuen van overtredingen worden ver dacht. Toen het dorp de boete van 150 Rhodesische dollars niet betaal de hebben militairen vee ter waar de van dat bedrag in beslag geno men. Het stamhoofd van de Chiweshe zei dat hij de bevolking van het Chikoekwa (95 km ten noorden van Salisbury) herhaaldelijk had ge waarschuwd de "aanwezigheid van terroristen aan mij of aan het dis trictshoofd te melden, maar ze zei den altijd niets af te weten van ter roristen. Ik ben bedroefd over hun daden". In het gebied van Chiweshe zijn in verband met de anti-guerrilla operaties van het Rhodesische le ger enige tijd geleden al scholen en winkels van de Afrikanen gesloten. Het gebied grenst aan het blanke district centenary, waar guerrilla strijders gewapende acties tegen blanke plantages hebben gevoerd. handen kregen, wordt op alle Euro pese democratieën een beroep gedaan de Tsjechoslowaakse niet-communis- tisdhe politieke partijen t)e helpen. .De Tsjechoslowaakse nlet-commu nistische partfjen mogen maar om één reden en één reden alleen be staan: om democratie voor te wen den", aldus de brief. De emmtmisben veranderen de so cialistische partij volgens de brief In een „partij van meelopers". De socialisten in Tsjechoslowakije mogen niet him egien program en ideologie ontvouwen, protestbetogin gen, marsen of anti-oorlogsmanifes- tatiês organiseren, stakingen uit schrijven, kandidaten stellen als te genkandidaten voor de communisten in verkiezingen of op zittingen van de volksvertegenwoordiging voorstel len doen of moties indienen. In de open brief wordt er verder over geklaagd dat de socialisten in Tsjecho-Slowakije geen buitenlands® dagblad Svobodne Slovo dat 1 rigens onder communistische censuur staat te weinig torantepapier toe gewezen, aldus de open brief De open brief merkt sarcastisch op dat de socialisten in Tsjecho-Slowa- kije ook wel dingen van de commu nisten mogen, zoals „bloed geven, oud papier inzamelen en helpen in de oogsttijd". Maatregelen tegen studenten in Griekenland STROESSNER EN DUVALIER VAST IN HET ZADEL nbodjaanse regering heeft de van de hoofdstad Phnom swaarschuwd zich voor te be- op een grootscheepse aanval 'bi mmunisten. De bevolking is aden water, levensmiddelen op te slaan, aarschuwing kwam na berich tje militaire geheime dienst heifcn massale troepenconcentra- rja: Q communistische eenheden riofden van de hoofdstad. Amerikaanse ministerie van MOSKOU (AP) De Russische maan/wagen, Loenochod-2, is op weg naar de Taurus-Littrow-hoogten om daar een verdere studie te maken van de bergen, die in december wer- Helaas moet men constateren dat de meeste landen van Afrl- den bezocht door de Amerikaanse ka, Azië en Latijns-Amerika dicta- generaal Alfredo !e heeft "meegedeeld dat het astronauten van Apollo-17, Cernam toriaal of althans sterk autoritair man van Duitse afkomst. Als dicta- Schmitt. geregeerd worden. Er zijn echter tuur is zijn regime „volmaakt". Tal- Het persbureau Tass maakte be- wat dat betreft aanzienlijke gra- kend, dat de Russische maanwagen duaties. Tot de ergste gevallen be- Kartier van de Amerikaanse lacht voor zuidoost-Azië na de terugtrekking uit Zuid-Viet- 1 Saigon naar Thailand zal 'frgep^atst. Hiervoor is de V tokorn Phanom bij de Laoti- tfens gekozen. kringen van het Pentagon van de basis Nakom Phanom chtaanvallen in Laos of Oam- ibif worden geleid als deze nog 28 maart, de datum zondag een afstand van 1636 meter heeft afgelegd, over een gebied dat vol kraters zit en bezaaid is met gro te stenen. Volgens Tass is de maankar nu meer dan drie kilometer ten *iM- oosten van de plaats waar h« op 16 In Haïti aowel ate ln Paraguay rijn Loedersoh 21 werd neergezet. Stroessner is indertijd door een j staatsgreep aan de macht gekomen, maar is sindsdien al vier maal tot vcvxi w £su>kvio -««a aaaj president gekozen. Zondag heeft hij januari door het moederschip Loena- zondag verkiezingen gehouden. Er Mer een maal aan toegevoegd - - zou geen reden zijn hieraan aan dacht te besteden omdat de uitslag toch volkomen vaststond ware het niet, dat er zelfs in dergelijke tan- Er mochten ditmaal twee tegenkan- den veranderingen optreden. Een didaten meedoen, maar het stond stembusgang kan aanleiding zijn te tevoren vaat dat deze kandidaten, ADVERTENTIE geopend 10-17 en 19-22 uur, zaterdag en zondag 10-17 uur, toegang f4.— TT biljetten aan N.S. stations. onderzoeken ln hoeverre dat het ge val is. Paraguay heeft een ellendige ge schiedenis. In de achttiende eeuw hadden de Jezuïten er het er een tijd lang voor het zeggen. Belaagd door slavenhalers uit Brazilië oefen den zij er een voor die tijd goed regime uit. Slecht en wreed Na hot verdwijnen van hot Spaanse IWttJ üfÜÏJS. "J? gezag, in'het begin van de negen tiende eeuw, werd het land meest geregeerd door dictators, de een nog slechter en wreder dan de ander. Een van hen, een zekere Lopez, die beide een wat minder straf glme bepleitten en tegen staatin- menging in de economie waren geen schijn van kans hadden. Stroessner staat aan het hoofd van de Colorado- partij; dit „Colorado" betekent rood, maar dat heeft in Zuid-Amerika totaal niet de linkse revolutionaire betekenis die het in de oude wereld heeft. Met de ver kiezing van Stroessner kan zijn twee derde van de zetels in Kamer of Senaat. Stroessner wees in zijn verkiezings campagne op de stabiliteit van zijn bewind op aanleg van wegen, brug- ATHENE (AFP) De Griekse mi- nister van Defensie kan voortaan, op sociaal ^democratische kranten kun- voorstel van het opperbevel van de kopen, geen delegaties kunnen strijdkrachten, het uitstel van mili- taire dienst dat aan studenten werd verleend, intrekken. Op grond van één in de staatscou rant afgekondigde wet kan dit ge beuren in geval van: 1) het zonder voldoende reden niet bijwonen van de colleges of aan zetting tot het boycotten van de colleges, 2) sancties die zijn opgelegd door de universitaire disciplinaire raden, 3) veroordelingen wegens verzet tegen het gezag, 4) aanzetting tot geweld of versto ring van de openbare orde of van universitaire bijeenkomsten, 5) vorming van gewapende groepen. Volgens waarnemers beoogt men met deze wet een halt toe te roepen aan de probesten van studenten die in aantal toenamen in de vorm van stakingen en straatbetogingen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken maakte bekend dat bij de bot singen van gisteren vijf veiligheids officieren en 35 politiemannen wer den gewond. Onder de studenten vie len geen gewonden. voerde oorlog met alle buurlanden gen en andere openbare weiken en van Paraguay en een groot deel van de Paraquayse bevolking kwam om. op de vastheid van de Paraguyaan- se munt. Van een werkelijke mo dernisering van het land was echter schrikbewind had uitgeoefend dat zelfs in de bloedige geschiedenis van Haïti uitzonderlijk wreed was. Hij werd opgevolgd door zijn Jonge zoon Jean Claude Duvalier, thans 21 Jaar, die tot president voorhet leven benoemd is. Om het presi dentschap gingen de verkiezingen van zondag dus niet, wel om een nieuwe 58 leden tellende Kamer uit trouwe vogellngen van „Baby Doe" Duvalier; een aantal meer kritisch gestemde figuren had zich op het laatste ogenblik teruggetrokken. Wel was opvallend, dat een artikel in een dagblad werd toegelaten waarin gezegd werd dat de kandi daten meer van het presidentiële paleis uit dan in hun kiesdistricten hun campagnes voerden. Een derge lijke kritiek zou onder de oude Du valier onmogelijk zijn geweest. Aanvankelijk nam men aan, dat de Jeugdige Junior volledig onder de invloed zou staan van zijn feeks achtige oudere zuster, maar hij blijkt een zelfstandiger figuur te zijn dan was gedacht. Zijn regieme is iets milder dan dat van zijn va- geen sprake en dit zal vermoedelijk ook in de komende Jaren niet het Essentieel, zowel wat betreft Para- geval zijn. &ya als Haïti, is de houding van Washington. Zeker het regime van D i rt Nixon heeft geen enkele bezwaar ,,oaby DOC tegen autoritaire heersers bij de Misschien is er in Haïti, een van de zuidelijke broeders, mits zij zich armste landen ter wereld iets meer maar volledig achter de wensen van verandering te bespeuren. Twee Jaar de Verenigde Staten scharen. En geleden stierf daar .Papa Doe" Du- aan deze voorwaarde voldoen zowel valier, die er veertien Jaar lang een Stroessner als Duvalier. ADVERTENTIE Neem Davitamon 10. Davitamon 10 bevat 10 vitamines. Precies die vitamines die u juist nu broodnodig hebt Davitamon 10. Het meest gebruikt

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9