EIDSCH DAGBLAD Vliegtuig op flats: veie doden ijksweg 16 iet tussen otterdam ti Leiden „VERONICA ZAL NIET WORDEN GESPAARD" vandaag EN Maandag eerste gevangenen Kabinet-Biesheuvel over piraten: vrij LEIDSCH DAGBLAD Nederland is tweede spijker- broekenland Dronken schipper zigzagde met schip over de Merwede ERDAG 8 FEBRUARI 1973 OPGERICHT I MAART I860 No. 33936 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ALAMEDA (ANP) Een licht marine-vliegtuig is gister avond in Alameda, Californië, op een blok flatgebouwen gestort, waardoor na een enorme explosie brand ontstond. 24 PAGINA'S Volgens onbevestigde berichten zijn er zeker veertien personen omgeko men. Gevreesd wordt echter dat er opgenomen, meer doden gevallen zijn. Kort na IAAG Een deel van de tijksweg 16, namelijk Rotterdam en Leiden, zal de huidige inziohten niet tangelegd. Rijksweg 16 moet tstreekse verbinding worden lkmaar en Breda. Dat staat vandaag gepubliceerde nota ministerie van Verkeer en at its van de Rijksweg 16 tus- len en Rotterdam kan het volgens het ministerie in de worden afgewikkeld via vaar bewolkt met vooral in en ochtend regen. Matige ihtige zuidwestelijke wind. ituren omstreeks 7 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) 109 uur; onder: 17.41 uur 9.28 uur; onder uur ter te Katwijk te 6.20 en laagwater te 2.09 en 14.31 Rijksweg 4 (Leiden—Leidschendam) en Rijksweg 14 (Leidschendam— Rotterdam) De route van de nieuwe autosnel weg zal in de toekomst onder meei langs Haarlem, Leiden, Rotterdam en Dordrecht lopen. Het wegvak Rot terdamDordrechtBreda is al ge ruime tijd klaar. De minister van Verkeer en Waterstaat gaat nu de raad van Waterstaat om advies vra gen over het gedeelte van de Rijks weg 16 tussen Hoofddorp en Uit geest. Dit wegvak ten oosten van Haarlem— gaat via een tunnel het Noordzeekanaal kruisen en zal door het recreatiegebied Spaarnwoude lo pen. Er zijn voor dit weggedeelte drie alternatieven naast het oorspronke lijke tracé. Het is de bedoeling dat Rijks waterstaat het tracé van Rijksweg 16 tussen Alkmaar en Leiden gaat vast stellen in drie gedeelten: Alkmaar- Uitgeest, UitgeestHoofddorp en HoofddorpLeiden. Met het realise ren van deze nieuwe route kan de „oude route" via de Bollenstreek, de westelijke randweg om Haarlem en de Velsertunnel, belangrijk worden ontlast. Vlammen tot tientallen meters scho ten de lucht in die zo'n inferno ver oorzaakten dat de brandweerlieden en redders de gebouwen niet konden naderen om naar slachtoffers te zoe ken. Het toestel naderde met een bran dende vleugel de marinebasis bij Ala meda, een stadje van 71.000 inwoners op een eiland in de baai van San Francisco. Het stortte op een gebouw van vier verdiepingen met 36 flats, dat na de klap instortte. Daarna vloog een tweede en een derde blok flats in de brand. Alle naburige ziekenhuizen werden in staat van alarm gebracht. Duizenden toeschouwers haastten zich naar het getroffen gebied waardoor zij de brandweer, ambulance-auto's en po- litie-auto's in hun taak belemmerden. Een beeld van de onvoorstelbare ravage in Alameda Californiëwaar een vliegtuig op een flat gebouw stortte. Op de foto boven zijn reddingsploegen bezig te zoeken naar slachtoffers, die onder het puin zijn beland. Foto onder: door de klap en de daarop volgende explosie zakte het flatgebouw in elkaar. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 22 februari '73 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee, aam: dres: laats: ironummer: JBok|e zwart maken, bon Invullen In open envelop f tonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, ntwoordnummer 214, Leiden. DEN HAAG Radio Veronica zal door de anti-piratenwetjes die de regering in voorbereiding heeft, niet worden gespaard. Uit de memorie van antwoord over de wetsontwerpen om uitzendingen van piratenstations uit te sluiten stelt het kabinet-Biesheu vel dat Veronica geen voorkeursbe handeling zal krijgen. Vooral de WD heeft de oudste pi ratenzender nog al in bescherming genomen en op een legalisering van Veronica aangedrongen. Veronica kan wel net zo als vele organisaties zend tijd aanvragen. Die aanvraag zal dan Bankoverval in Haarlem HAARLEM Op het kantoor van de Boerenleenbank aan de Gedemp te Gracht in Haarlem is vanochtend een bankoverval gepleegd. Bij de overval werd een bedrag van f 7500 buitgemaakt. Een ongeveer twintig jarige jongen die een sjaal over het hoofd had, kwam het kantoor binnen toen er geen bezoekers waren. Wel waren er drie bankemployés in het gebouw. De jongen had een alarm pistool in de hand en vroeg om geld, wat hem over de balie werd aange reikt. Volgens de personeelsleden is er geschoten, maar de recherche heeft in het kantoor niets gevonden. worden behandeld volgens de gebrui kelijke weg. Het kabinet is niet bereid de om roepwet zodanig aan te passen, dat daarin ruimte komt voor commer ciële zenders. Het VVD-argument. AMSTERDAM Op Amerika na is Nederland het land geworden met het grootste verbruik van Jeans. Uit een recent marktonderzoek is gebleken dat 38 pet. van de Ne derlanders diagelijks of bijna dage lijks jeans draagt, 39 pet. op zijn minst enkele dagen per week en 17 pet. enige dagen per maand, aldus meldt Levi Strauss Nederland NV, een dochteronderneming van 's we relds grootste spijkerbroekenfabri kant Levi Strauss and Co. De omzet van deze Amerikaanse fa brikant is vorig Jaar met 16,7 pet. gestegen tot meer dan 504 min. dollar (f. 1,6 miljard). dat het voortbestaan van Veronica van belang is voor het instandhouden van vele fondsen van maatschappe lijke en culturele Instellingen is vol gens het kabinet ook niet steekhou dend. De fondsen, aldus de regering in de memorie van antwoord, zien in Veronica een middel bij de fondswer ving en worden by hun keuze niet geleid door het programma wat de zender brengt. SAIGON (ANP) Vijfenveertig Amerikaanse en ongeveer 1000 Zuid- vietnamese krijgsgevangenen zullen maandag worden uitgewisseld tegen 2000 Vietcong- en N oord Vietnam ese gevangenen, zo ls vandaag in mili taire kringen in Saigon gezegd. Het gaat om ongeveer eentiende van het totaal aantal gevangenen over en weer. De gezamenlijke mili taire commissie werkt op het ogen blik de bijzonderheden uit. Dertig buitenlandse journalisten die vandaag naar de basis Tan Son Nhut waren gegaan voor vraagge sprekken met delegaties van Noord- Vietnam en het Nationale Bevrij dingsfront, zijn door de Zuidvietna- mese militairen aangehouden en meegevoerd naar de politiepost van de basis waar hun persoonsbewijzen tydelijk werden ingehouden. De journalisten hadden de dag te voren officieel toestemming gekre gen naar de basis te gaan om te spreken met de „communisten" die zich bevinden in een kamp. omringd met kippengaas en prikkeldraad. Maar voor het kamp kwamen leden van de Zuidvietnamese militaire po litie tussenbeide die de journalisten, cameramensen en fotografen beletten binnen te gaan. Een verwelkt boeket bloemen 1Ag gisteravond in het kamertje, waar mevrouw Postma-Van Boven zich gisteren na het euthanasieproces even terugtrok. He twas een dag vol emoties geweest. De vrouw, voor wie patiënten en vele an deren een diep respect hebben, zag er gisteravond gebroken uit. Een keer lachte ze. Dat was bui ten, toen ze het gebouw de rug had toegekeerd en met haar man naar de auto liep. Mevrouw Post- ma onthield zich evenals haar man van commentaar op de eis van één maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Zy kondigde aan pas na de uit spraak commentaar te zullen geven. PAGINA 7 Jan Wolkers over de verfilming van zijn boek „Turks Fruit": meesteriyk. PAGINA 5 Weer vier doden in Belfast. PAGINA 9 Over taalbederf en de metro. PAGINA 13 Les Humphries Singers willen Ne derland (en de rest van Europa spoorslags veroveren. PAGINA 15 Nederland heeft In de schaatsin- derland en de rest van Europa royale voorsprong. PAGINA 17 DORDRECHT Een dronken Duitse schipper heeft op de Be- neden-Merwede by Sliedrecht byna een ramp veroorzaakt. Van links naar rechts over de rivier slingerend met de duizend ton metende tanker „Andrea", gela den met 500 ton gasolie, naakte hy de Nederlandse binnentan- ker „Dirk" (750 ton), geladen met 550 ton superbenzine. Het gebeurde juist op het ogenblik dat schipper M. van Zweeden (23) uit Capelle-Biezelinge wilde inhalen. Meer dan een kilometer lang schoven belde schepen te gen elkaar met een vaart van 18 kilometer over de rivier. Om vonken door het tegen el kaar schuren van de beide sche pen te voorkomen maakte schip per v. Zweeden de schepen aan elkaar vast en liet het geheel aan de grond lopen. De Duitse schipper, de 35-jarige E. D. uit Duisburg werd door de rijkspoli tie te water van boord gehaald en ter ontnuchtering Ingesloten. Toen de schepen vlot waren getrokken en stil lagen werd een langszy liggende boot van Rijks waterstaat bovendien nog ge ramd door de 1900 ton wegende met zwavelzuur geladen tanker „Maas" Van het aangevaren schip werden enkele spanten ontzet. De oorzaak van deze aanvaring is niet duideiyk. De Duitse schipper wist zich niets van het gebeurde te her inneren. Er is proces-verbaal opgemaakt. Nadat hy aan zyn collega de aangerichte schade had vergoed, mocht hy zyn reis vervolgen. De schade aan belde tankers is gering.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1